Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Δουλεύει σε όλες τις συσκευές, δεν έχει κανένα πρόβλημα με τα ελληνικά και με καλή αυτονομία...

Τα αγόρασα κατόπιν αυτής της υπόδειξης για το Z5 compact...

Αναφέρομαι στο Cellular Line vision clip headset

Λοιπόν να πω τις πρώτες εντυπώσεις.

Στα θετικά:

+ πολύ καλός ήχος για μουσική

+ πολύ καλός ήχος του συνομιλιτή σε κλήση

+ πλήρης φόρτιση σε 1 1/2 ώρα περίπου.

+ Η σύνδεση γίνεται πανεύκολα.

+ Μεγάλη εμβέλεια

+ υποστηρίζει όλα τα κινητά

+ οι συνομιλητές μου στις δοκιμές που έκανα μου είπαν ότι με άκουγαν καθαρά ακόμη και σε σημεία με θόρυβο.

+ ακουστικά με πάρα πολύ καλή αίσθηση που δεν κουράζουν τα αυτιά.

 

Μείον:

- αναγνώριση κλήσης μόνο για κινητά με iOS δηλαδή iphone. Άλλωστε το γράφει ξεκάθαρα και επάνω στο κουτί. Οπότε βλέπεις μόνο αριθμό.

- Αν ο αριθμός είναι γραμμένος με διεθνή κωδικό η οθόνη δεν κάνει scroll για να τον δεις ολόκληρο.

- όταν με καλούν το Bluetooth δεν παίζει τον ήχο κλήσης αλλά μια γυναικεία φωνή λέει "incoming call" και δεν βρήκα τρόπο να αλλάζει αυτό.

- Η ένταση της γυναικείας φωνής στο "incoming call" είναι πιο χαμηλή και από ψυθιρο και επίσης δεν βρήκα τρόπο να την αυξήσω. Οπότε σε χώρο με θόρυβο δεν την ακούς καν.

- οι συνομιλητές μου ενώ με άκουγαν καθαρά, μου είπαν ότι έκανε μικρό-διακοπές συχνά αλλά μπορεί να φταίει γι αυτό η χαμηλή μπαταρία του Bluetooth (όσο είχε από το εργοστάσιο).

 

Αυτά για αρχή.

Ωστόσο Αν δεν καλυτερέψουν τα πράγματα μάλλον θα πάει για επιστροφή!

Edited by GsM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δοκίμασε να δεις αν αναγνωρίζει τους αγγλικούς χαρακτήρες.

Σε ονορ 8 δούλευε κανονικά με την αναγνώριση τώρα δε ξέρω δεν το έχω πλέον στη κατοχή μου.

Αυτό που λες μόνο για Ios δεν το πρόσεξα πουθενά και δεν μου φαίνεται λογικό να είναι μόνο για IPhone, στα χαρακτηριστικά μέσα στον Κωτσόβολο δεν το αναφέρει κάπου ότι είναι συμβατό μόνο με μήλα.

 

Ναι δεν έχει ήχο κλήσης, η ένταση ανεβαίνει τόσο με τα button όσο και απο το κινητό (κατά τη διάρκεια του χτυπου δςν απαντάς και ανεβάζεις ένταση)

Παλιότερα που το έψαξα είχα βρει κάτι στα ιταλικά για το πως αναβαθμίζεται και το πως αλλάζει ο ήχος κλήσης αλλά δεν έβγαλα άκρη με υο Google translate.

 

Η οθόνη είναι 15 χαρακτήρων είσαι σίγουρος οτι δεν εμφανίζει τον αριθμό με διεθνή κώδικα;

Όταν λέμε διεθνή κώδικα εννοούμε +301234567890;;

 

Φυσικά και θα το κάνεις επιστροφή αν δεν σε βολεύει.

 

Οι διακοπές είναι απο την μπαταρία μου το κανε και μένα, εξασθενεί το σήμα...

Όταν λέμε μπαταρία εννοούμε 20%

 

Edit: Έχεις δίκιο βρήκα το manual είναι μόνο για apple, θα ορκιζόμουν πως δεν υπήρχαν διακρίσεις...

 

Edit 2: στο manual γράφει πως έχει και ήχο κλήσης αλλά τπτ άλλο.

 

Καλό είναι να το πας πίσω αφού είναι μόνο για μήλα...

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να δεις αν αναγνωρίζει τους αγγλικούς χαρακτήρες.

Σε ονορ 8 δούλευε κανονικά με την αναγνώριση τώρα δε ξέρω δεν το έχω πλέον στη κατοχή μου.

Αυτό που λες μόνο για Ios δεν το πρόσεξα πουθενά και δεν μου φαίνεται λογικό να είναι μόνο για IPhone, στα χαρακτηριστικά μέσα στον Κωτσόβολο δεν το αναφέρει κάπου ότι είναι συμβατό μόνο με μήλα.

 

Ναι δεν έχει ήχο κλήσης, η ένταση ανεβαίνει τόσο με τα button όσο και απο το κινητό (κατά τη διάρκεια του χτυπου δςν απαντάς και ανεβάζεις ένταση)

Παλιότερα που το έψαξα είχα βρει κάτι στα ιταλικά για το πως αναβαθμίζεται και το πως αλλάζει ο ήχος κλήσης αλλά δεν έβγαλα άκρη με υο Google translate.

 

Η οθόνη είναι 15 χαρακτήρων είσαι σίγουρος οτι δεν εμφανίζει τον αριθμό με διεθνή κώδικα;

Όταν λέμε διεθνή κώδικα εννοούμε +301234567890;;

 

Φυσικά και θα το κάνεις επιστροφή αν δεν σε βολεύει.

 

Οι διακοπές είναι απο την μπαταρία μου το κανε και μένα, εξασθενεί το σήμα...

Όταν λέμε μπαταρία εννοούμε 20%

 

Edit: Έχεις δίκιο βρήκα το manual είναι μόνο για apple, θα ορκιζόμουν πως δεν υπήρχαν διακρίσεις...

 

Edit 2: στο manual γράφει πως έχει και ήχο κλήσης αλλά τπτ άλλο.

 

Καλό είναι να το πας πίσω αφού είναι μόνο για μήλα...

 

Κρίμα γιατί μου άρεσε ο ήχος του.

Στο site της εταιρείας το βγάζει συμβατό με όλα τα κινητά όσο αφορά την χρήση του σαν Bluetooth Headset αλλά στο τέλος είναι "Designed for Iphone". Και ενώ ας πούμε ότι δεν με νοιάζει τόσο η αναγνώριση (μου φτάνει ο αριθμός)με χαλάει πάρα μα πάρα πολύ η εκνευριστικά χαμηλή ένταση του μηνύματος "incoming call" και η έλλειψη της δυνατότητας να ακούω τον ήχο κλήσης που έχω.

 

Κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα γιατί μου άρεσε ο ήχος του.

Στο site της εταιρείας το βγάζει συμβατό με όλα τα κινητά όσο αφορά την χρήση του σαν Bluetooth Headset αλλά στο τέλος είναι "Designed for Iphone". Και ενώ ας πούμε ότι δεν με νοιάζει τόσο η αναγνώριση (μου φτάνει ο αριθμός)με χαλάει πάρα μα πάρα πολύ η εκνευριστικά χαμηλή ένταση του μηνύματος "incoming call" και η έλλειψη της δυνατότητας να ακούω τον ήχο κλήσης που έχω.

 

Κρίμα...

 

Πριν το πας πίσω δε ψάχνεις αν αναβαθμίζεται; Βέβαια σκέφτομαι οτι επειδή το Honor 8 (Huawei) έχει emui που είναι ίδιο σαν το IPhone μήπως γι αυτό και έχει κανονικά αναγνώριση.

 

Ελπίζω να μην έχω πάρει και άλλον στο λαιμό μου, καλύτερα να μασάς που λέει...

 

Ο ήχος δυναμώνει αυτό στο λέω 1000%.

 

Τεσπα όσο είσαι ξύπνιος παίξε μαζί του και αύριο επέστρεψε το...

 

Edit:

Τα αγγλικά τα δοκίμασες;

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Πριν το πας πίσω δε ψάχνεις αν αναβαθμίζεται; Βέβαια σκέφτομαι οτι επειδή το Honor 8 (Huawei) έχει emui που είναι ίδιο σαν το IPhone μήπως γι αυτό και έχει κανονικά αναγνώριση.

 

Ελπίζω να μην έχω πάρει και άλλον στο λαιμό μου, καλύτερα να μασάς που λέει...

 

Ο ήχος δυναμώνει αυτό στο λέω 1000%.

 

Τεσπα όσο είσαι ξύπνιος παίξε μαζί του και αύριο επέστρεψε το...

 

Ο ήχος δυναμώνει για την μουσική και τις κλήσεις π.χ γράφει 15 (που είναι το μαξ) δίπλα από ένα σηματάκι που μοιάζει με ακουστικό. παράτησα όμως ότι όταν δεν ειναι συνδεδεμένο στο κινητό και μιλάει η κοπελιά αυτό αλλάζει σε 9 και είναι ίδια η ένταση όταν είναι συνδεδεμένο!

Με βάζεις σε ιδέες...όσο αφορά το ότι δουλεύε η αναγνώριση σε honor (android). Όσο όμοια και να είναι τα interface τους, είναι άλλη η υλοποίηση στο software.

Δεν έχω βρεί κάτι άλλο πάνω στο sony που θα μπορούσε να το εμποδίσει να δουλέψει.

 

Edit 1: σε Huawei P9 Lite επίσης δεν λειτουργεί η αναγνώριση... (βραδιάτικα με τι ασχολούμαι...)

Edited by GsM
Link to comment
Share on other sites

Για δες με αγγλικούς χαρακτήρες σου κάνει αναγνώριση;

Μπα αριθμός.. Και στο P9 Lite και στο Z5C

Με ενεργή την επιλογή "κοινή χρήση επαφών" και στις δύο συσκευές στο μενού του Bluetooth του vision

Edited by GsM
Link to comment
Share on other sites

Μπα αριθμός.. Και στο P9 Lite και στο Z5C

 

Ακόμα και στο π9;;

Στο π8 λιτε έκανε...

 

Τεσπα

 

Ευτυχώς θυσιάστηκες για το καλό των υπολοίπων... :p

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στο π9;;

Στο π8 λιτε έκανε...

 

Τεσπα

 

Ευτυχώς θυσιάστηκες για το καλό των υπολοίπων... :p

 

Τι να πω... Θα με εκάνες να σκάσω αν δεν είχα και το p9 lite να το δοκιμάσω.

 

Επαφές στα αγγλικά... Γύρισα τα μενού στα αγγλικά,νομίζω τα δοκίμασα όλα.

Κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ εγώ θα σου λεγα να το δοκιμάσεις και σε IPhone μην όντως έχει πρόβλημα αλλά τι ψάχνουμε να βρούμε 4 η ώρα το πρωί...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα τα xiaomi sport

 

Η άλλη επιλογή είναι ακριβότερη αλλά θα βρεις την υγειά σου είναι τα αδιάβροχα ακουστικά - mp3 - radio fm της sony με 4gb χωρητικότητα.

Δύο επιλογές:

Παλιότερο μοντέλο αλλά εξίσου σκυλί και για θάλασσα

http://www.skroutz.gr/s/8525231/Sony-Walkman-WS413-4GB.html

 

Και η ακριβή επιλογή αλλά μόνο για γλυκό νερό

http://www.skroutz.gr/s/5709605/Sony-NWZ-WS613.html

 

 

Τα Mi sport τα δουλεύω εγώ στο γυμναστήριο και σε πάγκο και διάδρομο (μιλάμε για πολύ ιδρώτα) δεν νιώθουν μια, στα προτείνω ανεπιφύλακτα!

Έχουν και μικρόφωνο οπότε τα λειτουργείς και σαν κανονικό Bluetooth ομιλίας...

 

Edit: απλά να ξέρεις τα Sony δεν έχουν Bluetooth αν αυτό σε ενδιαφέρει περισσότερο μονόδρομος τα Mi sport...

 

Καλησπέρα φίλε μου μια ερώτηση για τα

Xiaomi Wireless Bluetooth 4.1 Music Sport Earbuds πως μπορώ να αλλάξω από τα κινέζικα στα αγγλικά την γλώσσα ευχαριστώ!!!

X820 6/64 Indian από bangood!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου μια ερώτηση για τα

Xiaomi Wireless Bluetooth 4.1 Music Sport Earbuds πως μπορώ να αλλάξω από τα κινέζικα στα αγγλικά την γλώσσα ευχαριστώ!!!

 

Τι εννοείς να αλλάξεις γλώσσα;

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να αλλάξεις γλώσσα;

 

Η γλώσσα που έχει το bluetooth όταν πατάω π.χ για επανάκληση είναι στα κινέζικα πως μπορώ να το αλλάξω σε αγγλικά!!!

X820 6/64 Indian από bangood!!!
Link to comment
Share on other sites

Η γλώσσα που έχει το bluetooth όταν πατάω π.χ για επανάκληση είναι στα κινέζικα πως μπορώ να το αλλάξω σε αγγλικά!!!

 

Ο ήχος που ακούς στα ακουστικά όταν συνδέεται ή όταν σε καλουν ή γενικός ο ήχος που ακούγεται απο την άφωνη κινέζα; ή στο κινητό σου;

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος που ακούς στα ακουστικά όταν συνδέεται ή όταν σε καλουν ή γενικός ο ήχος που ακούγεται απο την άφωνη κινέζα; ή στο κινητό σου;

 

Ο γενικός ήχος που ακούγεται από την άφωνη κινέζα ☺️☺️☺️

X820 6/64 Indian από bangood!!!
Link to comment
Share on other sites

Η με το + και το - ή το + και το multifunction δε θυμάμαι ποιό απ τα δύο δε τα χω μπροστά θα σου απαντήσω με σιγουριά όταν επιστρέψω σπίτι.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Η με το + και το - ή το + και το multifunction δε θυμάμαι ποιό απ τα δύο δε τα χω μπροστά θα σου απαντήσω με σιγουριά όταν επιστρέψω σπίτι.

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου περιμένω

X820 6/64 Indian από bangood!!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι χωρίς αποτέλεσμα

 

Κάνε και με το - και μουλτι αν δεν γίνεται κάτι απλά δεν αλλάζει, κοίταξα και στο γοογλε δε βρήκα κάτι.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και με το - και μουλτι αν δεν γίνεται κάτι απλά δεν αλλάζει, κοίταξα και στο γοογλε δε βρήκα κάτι.

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου μάλλον δεν αλλάζει κρίμα!!!

X820 6/64 Indian από bangood!!!
Link to comment
Share on other sites

Τα αγόρασα κατόπιν αυτής της υπόδειξης για το Z5 compact...

Αναφέρομαι στο Cellular Line vision clip headset

Λοιπόν να πω τις πρώτες εντυπώσεις.

Στα θετικά:

+ πολύ καλός ήχος για μουσική

+ πολύ καλός ήχος του συνομιλιτή σε κλήση

+ πλήρης φόρτιση σε 1 1/2 ώρα περίπου.

+ Η σύνδεση γίνεται πανεύκολα.

+ Μεγάλη εμβέλεια

+ υποστηρίζει όλα τα κινητά

+ οι συνομιλητές μου στις δοκιμές που έκανα μου είπαν ότι με άκουγαν καθαρά ακόμη και σε σημεία με θόρυβο.

+ ακουστικά με πάρα πολύ καλή αίσθηση που δεν κουράζουν τα αυτιά.

 

Μείον:

- αναγνώριση κλήσης μόνο για κινητά με iOS δηλαδή iphone. Άλλωστε το γράφει ξεκάθαρα και επάνω στο κουτί. Οπότε βλέπεις μόνο αριθμό.

- Αν ο αριθμός είναι γραμμένος με διεθνή κωδικό η οθόνη δεν κάνει scroll για να τον δεις ολόκληρο.

- όταν με καλούν το Bluetooth δεν παίζει τον ήχο κλήσης αλλά μια γυναικεία φωνή λέει "incoming call" και δεν βρήκα τρόπο να αλλάζει αυτό.

- Η ένταση της γυναικείας φωνής στο "incoming call" είναι πιο χαμηλή και από ψυθιρο και επίσης δεν βρήκα τρόπο να την αυξήσω. Οπότε σε χώρο με θόρυβο δεν την ακούς καν.

- οι συνομιλητές μου ενώ με άκουγαν καθαρά, μου είπαν ότι έκανε μικρό-διακοπές συχνά αλλά μπορεί να φταίει γι αυτό η χαμηλή μπαταρία του Bluetooth (όσο είχε από το εργοστάσιο).

 

Αυτά για αρχή.

Ωστόσο Αν δεν καλυτερέψουν τα πράγματα μάλλον θα πάει για επιστροφή!

Οποτε πριν βγάλουμε ενα γενικο συμπέρασμα οτι κανει με ολα τα τηλέφωνα γενικα να ειμαστε πιο προσεκτικοι. Γιατι και εγω πηγα να το αγορασω και δεν το πηρα γιατι δεν το εβρισκαν στο Κοτσωβολο. Και το βασικο που θα ηθελα ηταν η σωστή αναγνωριση. Με το όνομα του καλουντος.

Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου μάλλον δεν αλλάζει κρίμα!!!

 

 

 

Επειδή και εγώ περιμένω τα xiaomi να μου έρθουν, κάνε ένα κόπο και δες αν στην ευρωπαϊκή σελίδα της xiaomi έχουν δώσει κάποιο update στο firmware του Bluetooth. Μόνον έτσι πιστεύω να αλλάζει η γλώσσα.

 

Βρήκα manual στα αγγλικά πάντως αν θέλεις: https://fccid.io/pdf.php?id=2941125

 

Αν τα συνδέσεις στον υπολογιστή, σου δίνει τη δυνατότητα για να αναζητήσεις update?

Edited by megaloup
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας να αντικαταστήσω κάποια στιγμή το ταλαιπωρημένο μου Plantronics Voyager Edge, αναρωτιέμαι αν έχει δοκιμάσει κάποιος το επόμενο της Plantronics, το Voyager 5200; Πώς τα πάει από εργονομία και ποιότητα ήχου; Είναι πολύ διαφορετικό σε φιλοσοφία (over the ear, κι όχι in ear), αλλά αν η ποιότητα ήχου είναι όπως λένε τα reviews, θα κάνω την παραχώρηση.

Επίσης μήπως θα έπρεπε να κοιτάξω και προς Sennheiser Presence; Αξίζει τα σχεδόν 110-120€ που ζητάει;

Μήπως τελικά να πάρω πάλι το Edge αν παραδώσει πνεύμα αυτό που έχω τώρα;

Έχω συνηθίσει πολύ την εργονομία του και τη φορητότητά του.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ το voyager edge και τώρα έχω το 5200. Εάν δεν σε ενοχλεί ο όγκος του είναι άριστο. Συνεργάζεται τέλεια χωρίς καμία διακοπή με το iPhone 6s και το galaxy S8 .Αυτονομία, ποιότητα ήχου όλα θετικά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...