Jump to content

OnePlus 7 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ όταν είμαι σπίτι ή εργασία που έχω WiFi το γυρνάω σε 2g.

Έξω πάλι το βάζω αυτόματο συνήθως αν και έχω παρατηρήσει έχω καλύτερο σήμα σε 2g σκέτο όταν είμαι σε σημεία με κακό σήμα από ότι αν το έχω αυτόματο.

 

Το αυτόματο έχει την τάσει μόνο 3 και 4g να επικεντρώνει και σε όχι σε 2g και να ζορίζεται μπαταρία ψάχνοντας σήμα.

 

Ειδικά αν είναι να κάτω χρήση data αποκλειστικά για texting μέσω social app και το 2g μου αρκεί ειδικά όταν είμαι σε δυσπρόσιτες μέρη πχ μετρό μέσα η και αλλού εντός πόλης ή κτιρίων.

 

Και το κακό σήμα επηρεάζει μπαταρία ακόμα και όταν δεν κάνεις χρήση δεδομένα ή ομιλία να έχεις υπόψη.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για το γεγονός ότι μου θύμισες πράγματα που είχα ξεχάσει.

Εγώ από τότε που ανακάλυψα στο 5Τ ότι έχω υπερβολική κατανάλωση και ότι έφταιγε το 4G, το γυρνούσα πάντα σε 2g και για αυτό το λόγο έχω κατεβάσει και το quick settings για πιο γρήγορη εναλλαγή. Δηλαδή το είχα σε 4G μόνο όταν ήθελα να χρησιμοποιήσω τα δεδομένα.

Δηλαδή, ουσιαστικά, από αυτά που λέμε, πάντα και σε οποιαδήποτε περιοχή υπάρχει καλύτερο σήμα σε 2g παρά σε 3 ή 4g, σωστά; Γιατί αν είναι απόλυτα έτσι, δεν υπάρχει λόγος να το αφήνουμε σε 4g (εκτός από τη βαρεμάρα της εναλλαγής).

Αυτό με το κακό σήμα το γνώριζα φυσικά, απλά μετά από κάτι χρόνια, το είχα ξεχάσει πόσο μπορεί να επηρεάσει τη μπαταρία του κινητού. Να είσαι καλά που μου το θύμισες πάλι και ουσιαστικά μου έλυσες το δίλημμα που είχα περιέλθει, αν θα το αλλάζω ή όχι.

 

Και κάτι άλλο θέλω να ρωτήσω που έχει σχέση με τη φωτογραφική. Για την αναλογία 4:3 και 16:9. Ποια είναι προτιμότερη; Καθώς βλέπω στο θέμα για την gcam στο Telegram να τραβάνε όλοι σε 4:3. Βασικά εγώ προτιμώ σε 16:9 και σε στοκ σε 18:9 (αν θυμάμαι καλά την αναλογία). Η ερώτησή μου είναι αν τραβάω σε 16:9 μήπως χάνω ποιότητα στη φωτογραφία. Μου αρέσει η 16:9 γιατί και καλύπτει όλη την οθόνη ο viewfinder αλλά και γιατί στον υπολογιστή αυτήν την ανάλυση έχω.

Επειδή δεν είμαι από τα ήσυχα άτομα και ήδη έχω paranoid rom αυτή τη στιγμή και σε γενικές γραμμές θα αλλάζω, έχω την αμυδρά υποψία ότι η στοκ θα μου αρέσει περισσότερο (σύμφωνα με τα υποκειμενικά στάνταρτ που έχω). Πριν είχα την crdroid που είχε και στοκ αλλά η paranoid δεν έχει. Πού μπορώ να βρω τη στοκ σαν apk ώστε να τη βάζω όταν δεν την περιέχει η ρομ που θα χρησιμοποιώ;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Μπλεξαμε τωρα, παω να κανω restore (ολα τα partitions) και παιρνω error 'extractTarFork() process ended with ERROR: 255'

 

Τι κανω;

 

 

 

Καθαρη εγκατασταση ηθελα να κανω. Απλα ειπα να περασω πρωτα νεο TWRP, να μπουταρω, να παρω τα backup μου με titanium backup και μετα factory reset, install anroid 10 και restore apps απο titanium.

 

Όταν πήρες backup είχες αφαιρέσει αποτυπώματα, password κλπ από πριν αν όχι αυτό φταίει.

 

Η άλλη περίπτωση αν δεν είχες τικαρει όλα εκτός σκέτο system και vendor και έτσι το backup δεν είχε γίνει επιτυχές ακόμα και αν δεν σου έβγαλε μήνυμα σφάλματος όταν το πήρες

 

Τώρα καθαρή εγκατάσταση της 10 μόνο αφού σε 9 δεν μπουταρει νορμάλ

 

Backup οτιδήποτε συστήματος η εφαρμογές τα ξεχνάς, αρχεία τύπου μουσική, βίντεο, office κλπ δεν τα χάνεις.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν πήρες backup είχες αφαιρέσει αποτυπώματα, password κλπ από πριν αν όχι αυτό φταίει.

 

Η άλλη περίπτωση αν δεν είχες τικαρει όλα εκτός σκέτο system και vendor και έτσι το backup δεν είχε γίνει επιτυχές ακόμα και αν δεν σου έβγαλε μήνυμα σφάλματος όταν το πήρες

 

Τώρα καθαρή εγκατάσταση της 10 μόνο αφού σε 9 δεν μπουταρει νορμάλ

 

Backup οτιδήποτε συστήματος η εφαρμογές τα ξεχνάς, αρχεία τύπου μουσική, βίντεο, office κλπ δεν τα χάνεις.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

Ειχα αφαιρεσει αποτυπωμα και pin. Επισης στο nandroid backup ηταν επιλεγμενα ολα και δεν αφαιρεσα κανενα.

Να περασω το παλιο TWRP 3.3.1.66 που ειχα οταν πηρα το backup μηπως δουλεψει;

Η να φλασαρω απο πανω την τελευταια 9 rom που ειχα μηπως μπουταρει και καταφερω να παρω backup με titanium;

Link to comment
Share on other sites

Το 16:9 ηταν η μεγαλη μου απογοητευση με την καμερα και γι αυτο πλεον (συν καποιες αλλες λεπτομεριες) δουλευω gcam και τελος.

Το 4:3 σου δινει το περιθωριο να κοψεις οπως θες μια φωτο και να την κανεις οπως θες. Το 16:9 βγαζει και αυτο ειναι.Αν λειπει κατι απο το καδρο,δεν εχει γυρισμο.

Σαν ποιοτητα δεν χανεις τιποτα και το τελικο αποτελεσμα σε 16:9 ειναι ιδιο,οποιο δρομο και να ακολουθησεις.

Δοκιμασε παντως γιατι σε καποιες περιπτωσεις και το κοψιμο βοηθαει να κανεις πιο σωστη τη φωτογραφια,αναλογα που θα κοψεις.

Το 19,5:9 ενω ειναι φοβερο για να βλεπεις στο κινητο τις φωτο, γινεται αρκετα αβολο σε οθονες υπολογιστη και τηλεοραση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για το γεγονός ότι μου θύμισες πράγματα που είχα ξεχάσει.

 

Εγώ από τότε που ανακάλυψα στο 5Τ ότι έχω υπερβολική κατανάλωση και ότι έφταιγε το 4G, το γυρνούσα πάντα σε 2g και για αυτό το λόγο έχω κατεβάσει και το quick settings για πιο γρήγορη εναλλαγή. Δηλαδή το είχα σε 4G μόνο όταν ήθελα να χρησιμοποιήσω τα δεδομένα.

 

Δηλαδή, ουσιαστικά, από αυτά που λέμε, πάντα και σε οποιαδήποτε περιοχή υπάρχει καλύτερο σήμα σε 2g παρά σε 3 ή 4g, σωστά; Γιατί αν είναι απόλυτα έτσι, δεν υπάρχει λόγος να το αφήνουμε σε 4g (εκτός από τη βαρεμάρα της εναλλαγής).

 

Αυτό με το κακό σήμα το γνώριζα φυσικά, απλά μετά από κάτι χρόνια, το είχα ξεχάσει πόσο μπορεί να επηρεάσει τη μπαταρία του κινητού. Να είσαι καλά που μου το θύμισες πάλι και ουσιαστικά μου έλυσες το δίλημμα που είχα περιέλθει, αν θα το αλλάζω ή όχι.

 

 

 

 

 

Επειδή δεν είμαι από τα ήσυχα άτομα και ήδη έχω paranoid rom αυτή τη στιγμή και σε γενικές γραμμές θα αλλάζω, έχω την αμυδρά υποψία ότι η στοκ θα μου αρέσει περισσότερο (σύμφωνα με τα υποκειμενικά στάνταρτ που έχω). Πριν είχα την crdroid που είχε και στοκ αλλά η paranoid δεν έχει. Πού μπορώ να βρω τη στοκ σαν apk ώστε να τη βάζω όταν δεν την περιέχει η ρομ που θα χρησιμοποιώ;

 

Ακριβώς έτσι σε 2g πάντα έχει πιο σταθερό και ισχυρό σήμα, το αυτόματο τείνει να επικεντρώνει μόνο σε 3 και 4 με αποτέλεσμα σε όχι καλό σήμα να ζορίζεται περισσότερο το κινητό να ψάξει να βρει σήμα καλό.

 

Δεν έχει νόημα απλά να βάλεις την apk camera έτσι χύμα σε custom rom.

Πρέπει ο developer να την έχει ενσωματώσει σωστά, αλλιώς δεν θα παίζει όπως οφείλει.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ειχα αφαιρεσει αποτυπωμα και pin. Επισης στο nandroid backup ηταν επιλεγμενα ολα και δεν αφαιρεσα κανενα.

Να περασω το παλιο TWRP 3.3.1.66 που ειχα οταν πηρα το backup μηπως δουλεψει;

Η να φλασαρω απο πανω την τελευταια 9 rom που ειχα μηπως μπουταρει και καταφερω να παρω backup με titanium;

 

Τελικα μετα απο συμβουλη του alex, περασα TWRP 3.3.1.70 και μετα ξανα περασα 2 φορες την oxygen 9.5.11 (που ειχα ηδη) και μπουταρε ok.

Το magisk δεν το ειδε με την πρωτη, ξανα μπηκα recovery και το ξανα φλασαρισα για να το δει.

Αυριο μαλλον θα ξανα δοκιμασω να φλασαρω 10.0.3 αφου θα εχω παρει ολα τα backup μου με titanium.

Ενα ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ χρωσταω στον alex.

Link to comment
Share on other sites

Το 16:9 ηταν η μεγαλη μου απογοητευση με την καμερα και γι αυτο πλεον (συν καποιες αλλες λεπτομεριες) δουλευω gcam και τελος.

Το 4:3 σου δινει το περιθωριο να κοψεις οπως θες μια φωτο και να την κανεις οπως θες. Το 16:9 βγαζει και αυτο ειναι.Αν λειπει κατι απο το καδρο,δεν εχει γυρισμο.

Σαν ποιοτητα δεν χανεις τιποτα και το τελικο αποτελεσμα σε 16:9 ειναι ιδιο,οποιο δρομο και να ακολουθησεις.

Δοκιμασε παντως γιατι σε καποιες περιπτωσεις και το κοψιμο βοηθαει να κανεις πιο σωστη τη φωτογραφια,αναλογα που θα κοψεις.

Το 19,5:9 ενω ειναι φοβερο για να βλεπεις στο κινητο τις φωτο, γινεται αρκετα αβολο σε οθονες υπολογιστη και τηλεοραση.

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Γιατί το 16:9 ήταν η μεγαλύτερή σου απογοήτευση και γιατί δουλεύεις μόνο gcam; Εννοείς έναντι της στοκ;

Αυτό με το κόψιμο, το έχω παρατηρήσει και εγώ, για παράδειγμα έβγαζα μία φωτογραφία και είχα και έναν κάδο σκουπιδιών και όταν την έκοβα, υπήρχε άλλη "διάσταση" στη φωτογραφία. Τέλος πάντων, επειδή βγάζω πολλές φωτογραφίες και δεν με πολυενδιαφέρει να κόβω συνεχώς, ίσως σε καμία σε πορτραίτο να αλλάζω τις διαστάσεις.

19,5:9 τελικά είναι στη στοκ; Πολύ μου αρέσει και πολύ θα μου άρεσε να το είχε επιλογή και η gcam. Αλλά τέλος πάντων, αυτά είναι γούστα.

Και κάτι τελευταίο. Γιατί είναι το ίδιο το αποτέλεσμα όποιο δρόμο και αν ακολουθήσεις;

Ακριβώς έτσι σε 2g πάντα έχει πιο σταθερό και ισχυρό σήμα, το αυτόματο τείνει να επικεντρώνει μόνο σε 3 και 4 με αποτέλεσμα σε όχι καλό σήμα να ζορίζεται περισσότερο το κινητό να ψάξει να βρει σήμα καλό.

 

Δεν έχει νόημα απλά να βάλεις την apk camera έτσι χύμα σε custom rom.

Πρέπει ο developer να την έχει ενσωματώσει σωστά, αλλιώς δεν θα παίζει όπως οφείλει.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Αν είναι έτσι, δεν υπάρχει λόγος να το έχεις σε 4g αν δε χρησιμοποιείς δεδομένα. Πάντως, ψιλούς στα άχυρα ψάχνουμε με τόσο γρήγορη φόρτιση που έχει. Αυτό ίσως είναι για αυτούς που μπορεί να είναι ώρες χωρίς δυνατότητα φόρτισης. Εγώ μέχρι και στη δουλειά και στο αυτοκίνητο έχω φορτιστές, οπότε είναι πολύ δύσκολο να μείνω από μπαταρία.

 

Αν είναι να μην έχεις την κανονική απόδοση με το apk δεν αξίζει τον κόπο. Οπότε μόνο αν την ενσωματώνει ο developer. Γιατί έχω καμιά εβδομάδα σε paranoid και άρχισε να μου λείπει η στοκ.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Γιατί το 16:9 ήταν η μεγαλύτερή σου απογοήτευση και γιατί δουλεύεις μόνο gcam; Εννοείς έναντι της στοκ;

Αυτό με το κόψιμο, το έχω παρατηρήσει και εγώ, για παράδειγμα έβγαζα μία φωτογραφία και είχα και έναν κάδο σκουπιδιών και όταν την έκοβα, υπήρχε άλλη "διάσταση" στη φωτογραφία. Τέλος πάντων, επειδή βγάζω πολλές φωτογραφίες και δεν με πολυενδιαφέρει να κόβω συνεχώς, ίσως σε καμία σε πορτραίτο να αλλάζω τις διαστάσεις.

19,5:9 τελικά είναι στη στοκ; Πολύ μου αρέσει και πολύ θα μου άρεσε να το είχε επιλογή και η gcam. Αλλά τέλος πάντων, αυτά είναι γούστα.

Και κάτι τελευταίο. Γιατί είναι το ίδιο το αποτέλεσμα όποιο δρόμο και αν ακολουθήσεις;

 

Απογοητευση που δεν το ειχε η στοκ και το δουλευα παντα ετσι σε παλιοτερα κινητα (16:9).

Η στοκ υστερει σε ρυθμισεις,οξυτητα και εχει και υπερκορεσμενα χρωματα,ειδικα το κοκκινο.Σε ημερα ειναι πολυ καλη γενικα.

Σε φωτο κλειστου χωρου και σκοτεινα μερη εχει αρκετα μεγαλη διαφορα στις λεπτομεριες.

Την εχω πλεον μονο night scape και η οποια ειναι κορυφαια σε αυτο το κομματι.

Σε ολα τα αλλα ρυθμισα μια gcam και βγαζω πιο καλες φωτο και σε 16:9 πλεον,οπως παλια σε αλλο κινητο.

Η στοκ εχει 19,5:9. Για θεαση στο κινητο ειναι σουπερ. Ως εκει.

 

Η 16:9 ειναι στην ουσια μια ζουμαρισμενη 4:3,σαν να της κοβεις απο επανω και απο κατω.Γι αυτο λεω οτι ειτε τραβηξεις ειτε 4:3 και κοψεις σε 16:9 ή τραβηξεις απευθειας σε 16:9 ειναι το ιδιο και εφοσον μιλαμε για ακριβως την ιδια τελικα εικονα. Απλα η 4:3 εχει πιο πολλα ΜP

Link to comment
Share on other sites

Απογοητευση που δεν το ειχε η στοκ και το δουλευα παντα ετσι σε παλιοτερα κινητα (16:9).

Η στοκ υστερει σε ρυθμισεις,οξυτητα και εχει και υπερκορεσμενα χρωματα,ειδικα το κοκκινο.Σε ημερα ειναι πολυ καλη γενικα.

Σε φωτο κλειστου χωρου και σκοτεινα μερη εχει αρκετα μεγαλη διαφορα στις λεπτομεριες.

Την εχω πλεον μονο night scape και η οποια ειναι κορυφαια σε αυτο το κομματι.

Σε ολα τα αλλα ρυθμισα μια gcam και βγαζω πιο καλες φωτο και σε 16:9 πλεον,οπως παλια σε αλλο κινητο.

Η στοκ εχει 19,5:9. Για θεαση στο κινητο ειναι σουπερ. Ως εκει.

 

Η 16:9 ειναι στην ουσια μια ζουμαρισμενη 4:3,σαν να της κοβεις απο επανω και απο κατω.Γι αυτο λεω οτι ειτε τραβηξεις ειτε 4:3 και κοψεις σε 16:9 ή τραβηξεις απευθειας σε 16:9 ειναι το ιδιο και εφοσον μιλαμε για ακριβως την ιδια τελικα εικονα. Απλα η 4:3 εχει πιο πολλα ΜP

Α τώρα το κατάλαβα τι εννοούσες απογοήτευση, γιατί νόμισα ότι είχε το 16:9 απώλεια πληροφορίας. Τέλος πάντων, τώρα ξέρεις, υπεισέρχεται πολύ υποκειμενικός παράγοντας για το ποιος θα χρησιμοποιήσει τι, αλλά μου έκανε τρομερή εντύπωση και εδώ στο myphone τα θέματα με τις φωτογραφίες αλλά και στο telegram group (είμαι και στο 7 προ και στο 6Τ γιατί τα χρησιμοποιώ και τα δύο τηλέφωνα) και βάζουν άπειρες φωτογραφίες και το 99,99999% είναι σε 4:3.

Από τις αρχές Δεκέμβρη που πήρα το 7προ άρχισα να ασχολούμαι με τα telegram groups και να αλλάζω τις ρυθμίσεις. Στην αρχή είχα χαθεί εντελώς αλλά μετά άρχισα να βρίσκω άκρη.

Δεν ξέρω και αν είσαι ρουτ και έχεις περάσει ένα magisk module για aux cam ώστε να εναλλάσσεις τους φακούς. Και αυτό έχει τη φάση του.

Πάντως το 19,5:9 μου αρέσει και σε υπολογιστή. Καλά στο κινητό είναι πολύ καλό. Και αν είχε και η gcam θα το χρησιμοποιούσα και εκεί.

Τέλος, δεν ξέρω αυτό με τα περισσότερα mp μήπως κάνει διαφορά στην ποιότητα. Ήμουν σε ένα καφέ πριν μερικές μέρες και τραβούσα φωτογραφίες με gcam γιατί είμαι με custom rom σε 4:3 και 16:9. Στην οθόνη του κινητού και όπως κοιτούσα δεν είδα κάποια διαφορά στην ποιότητα. Και στις ρυθμίσεις της gcam τις ονομάζει πλήρης εικόνα και ευρεία περικοπή.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Με την 10.0.3 υπάρχει ένα bug και όταν ψάχνεις με κείμενο εφαρμογή στο app drawer είναι τα γράμματα μαύρα και δεν φαίνονται. :mad:
Τελικά με ένα restart έστρωσε

 

Sent from my GM1910 using Tapatalk

nokia 3210 - nokia 3310 - nokia 3410 - nokia 3650 - nokia ngage - nokia 7610 - nokia n80 - lg ks20(windows mobile 6.1) - iPhone 3GS - iPhone 4S - LG G2 - LG G5 - Oneplus 7 Pro(8/256 GM1910)
Link to comment
Share on other sites

HEEEEELP

Προσπαθω παλι να περασω την 10.0.3 μετα την 9 που εχω με factory reset.

Εχω αφαιρεσει fingerprint και pin φυσικα.

Εκανα factory reset απο το TWRP, περασα 10.0.3, περασα TWRP και εκανα reboot σε recovery για να ξαναπρασω τη rom στο slot B. Αλλα μετα το reboot, το TWRP δε βλεπει την SD οπως πριν.

Παταω install και μου δειχνει τη λιστα με τα directories. Μπαινω στο 'sdcard' και μου δειχνει

0

obb

TWRP

 

Μπαινω στο φακελο '0' και μου δειχνει direcotories με παραξενα ονοματα του στυλ:

LKnd743hbfYTbdkj76YHgfwc

Σαν κρυπτογραφημενα ειναι.

Τι παιχτηκε;

Εχασα οτι ειχα στην SD?

Δεν εχω bootαρει ακομα στο Android 10; Να μπουταρω χωρις να το εχω φλασαρει στο slot B;

Το θεμα μου ειναι να μην χασω οτι ειχα στην internal storage.

 

Edit:

Τελικα bootαρα στο android 10 και βλεπει κανονικα internal storage, μαλλον ειναι καποιο bug του TWRP 3.3.1.70.

Κανοντας reboot σε recovery, το TWRP βλεπει τωρα κανονικα το internal storage.

 

Ενα προβλημα που εχω τωρα ειναι οτι δεν μπορω να φλασαρω στο slot B, παιρνω error.

Αλλα το μεγαλο προβλημα ειναι οτι μπαινοντας στο Android 10 δεν βλεπει το wifi μου (βλεπει πολλα αλλα των γειτονων), και δεν μπορω να παρω τηλεφωνα (μου λεει να σβησω το airplane mode το οποιο ειναι ηδη off).

 

Μηπως τωρα που το TWRP βλεπει internal storage να κανω nandroid restore στο Android 9;

Ειναι ok να παω σε μικροτερο version (απο 10 σε 9) η θα εχω θεματα;

Edited by crapatzi
Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις restore την 9 από 10 θα μπρικαρεις τη συσκευή.

Δεν είναι εφικτό αυτό.

Το restore backup δεν λειτουργεί από 9 σε 10 rom και το αντίστροφο.

 

Αν θες γυρίσεις 9 πρέπει να κάνεις καθαρή εγκατάσταση αυτής.

 

Στο τρίτο Reboot twrp τότε βλέπει κανονικά internal storage δεν χρειάζεται ανησυχείς αν στο φλασαρισμα 2 φορές της rom+twrp δεν φαίνεται.

 

Αφού γυρίσεις στο Α slot στο τρίτο Reboot σε twrp όλα νορμάλ θα είναι.

 

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις usb flash στο φλασαρισμα έχοντας μέσα στο φλασακι τη rom, twrp και magisk.

 

Δεν έχει κάποια ασυμβατότητα η twrp και δεν οφείλεται εκεί αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις restore την 9 από 10 θα μπρικαρεις τη συσκευή.

Δεν είναι εφικτό αυτό.

Το restore backup δεν λειτουργεί από 9 σε 10 rom και το αντίστροφο.

 

Αν θες γυρίσεις 9 πρέπει να κάνεις καθαρή εγκατάσταση αυτής.

 

Στο τρίτο Reboot twrp τότε βλέπει κανονικά internal storage δεν χρειάζεται ανησυχείς αν στο φλασαρισμα 2 φορές της rom+twrp δεν φαίνεται.

 

Αφού γυρίσεις στο Α slot στο τρίτο Reboot σε twrp όλα νορμάλ θα είναι.

 

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις usb flash στο φλασαρισμα έχοντας μέσα στο φλασακι τη rom, twrp και magisk.

 

Δεν έχει κάποια ασυμβατότητα η twrp και δεν οφείλεται εκεί αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

Τελικα, μετα απο τηλεφωνικη συνομιλια με τον alex (και τον ευχαριστω πολυ γι' αυτο), το format data ελυσε το προβλημα. Μετα το format data, περασα 10.0.3 και TWRP 2 φορες (slot A & B), και μετα magisk. Μπουταρα τωρα κανονικα, ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω εάν γίνεται από beta σε stable και το αντίστροφο χωρίς να χάσουμε τίποτα (Νο ροοτ-bootloader ανοιχτο)
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν και τα 2 είναι ίδιο μήνα security patch.

Αλλιώς αν δεν είναι τότε γίνεται μόνο από το παλιότερο σε νεότερο όχι το αντίστροφο

 

Πχ από stable που έχει Νοέμβριος σε open beta 8 που είναι Δεκέμβριος.

 

Το αντίθετο θα γίνει factory reset άρα στήσιμο απο αρχή.

 

Η μόνη περίπτωση γίνεται ανεξάρτητα μήνα security patch είναι να είσαι σε decrypted κατάσταση που όμως είναι αλλού παπά ευαγγέλιο.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν και τα 2 είναι ίδιο μήνα security patch.

Αλλιώς αν δεν είναι τότε γίνεται μόνο από το παλιότερο σε νεότερο όχι το αντίστροφο

 

Πχ από stable που έχει Νοέμβριος σε open beta 8 που είναι Δεκέμβριος.

 

Το αντίθετο θα γίνει factory reset άρα στήσιμο απο αρχή.

 

Η μόνη περίπτωση γίνεται ανεξάρτητα μήνα security patch είναι να είσαι σε decrypted κατάσταση που όμως είναι αλλού παπά ευαγγέλιο.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

Ευχαριστώ για της πληροφορίες.

Φαντάζομαι οτι γίνεται σαν κανονικό update (ολόκληρη ρομ)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για της πληροφορίες.

 

Φαντάζομαι οτι γίνεται σαν κανονικό update (ολόκληρη ρομ)

Κατεβάζεις όλο το full zip που είναι 2gb περίπου το βάζεις μέσα στο storage και κάνεις τοπική αναβάθμιση μέσω από το αντίστοιχο μενού αναβάθμιση της συσκευής.

 

Σαν Ota δηλαδή απλά με full zip rom.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω εάν γίνεται από beta σε stable και το αντίστροφο χωρίς να χάσουμε τίποτα (Νο ροοτ-bootloader ανοιχτο)

 

Δεν γίνεται από beta σε stable χωρίς reset. Από stable σε beta γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι μου...

 

Από χθες κ εγώ κάτοχος του 7pro αγορά από Gearbest... Πρώτη φόρτιση χθες κ το σκαλιζα όλη μέρα μ έβγαλε 8 ώρες σοτ στο 10%...

 

Το κινητό ήρθε με 9.5.3 κ μ βγάζει αναβάθμιση για 10.3 αλλά δεν θα την κάνω λόγο κακής μπαταρίας

Από τις 9.5.8 έως 9.5.11 ποια είναι ποιο αξιόλογη να αναβαθμίσω με τα λιγότερα μπαγκς?

 

Στην αναβάθμιση αλλάζει μόνο το λειτουργικό σωστά? Δεν θα χρειαστεί να το στήσω από την αρχή εεε?

Αν έχουμε κ κάποιο λινκ για το πως αναβαθμίζουν θα ήμουν υπόχρεος...

 

Ευχαριστω

Edited by Marios81
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία 9.5.11 πάρα πολύ καλή.

Δεν χρειάζεται στήσιμο εξ αρχής αφού παραμένεις σε Pie

Απλά από πάνω την βάζεις.

 

Μονό xda θα την βρεις να την κατεβάσεις.

 

https://otafsg1.h2os.com/patch/amazone2/GLO/OnePlus7ProOxygen/OnePlus7ProOxygen_21.E.15_GLO_015_1907281610/OnePlus7ProOxygen_21.E.15_OTA_015_all_1907281610_ce0f1a6b7c8.zip

 

Αν όμως αποφασίσεις πας σε 10 συνιστάται καθαρή εγκατάσταση.

 

 

 

 

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι μου...

 

Από χθες κ εγώ κάτοχος του 7pro αγορά από Gearbest... Πρώτη φόρτιση χθες κ το σκαλιζα όλη μέρα μ έβγαλε 8 ώρες σοτ στο 10%...

 

Το κινητό ήρθε με 9.5.3 κ μ βγάζει αναβάθμιση για 10.3 αλλά δεν θα την κάνω λόγο κακής μπαταρίας

Από τις 9.5.8 έως 9.5.11 ποια είναι ποιο αξιόλογη να αναβαθμίσω με τα λιγότερα μπαγκς?

 

Στην αναβάθμιση αλλάζει μόνο το λειτουργικό σωστά? Δεν θα χρειαστεί να το στήσω από την αρχή εεε?

Αν έχουμε κ κάποιο λινκ για το πως αναβαθμίζουν θα ήμουν υπόχρεος...

 

Ευχαριστω

 

Καθολου κακη μπαταρια, που το διαβασες αυτο;

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

https://forums.oneplus.com/threads/oxygenos-10-0-3-eu-and-10-3-0-non-eu-for-the-oneplus-7-pro-and-oneplus-7.1152276/page-198

1000 φορες προτιμω την μπαταρια απα μερικα εξτρα features τις 10....Οταν θα βγει σταθερη 10αρα σιγουρα θα αναβαθμισω

Αν αναβαθμισω σε 10 μετα ειναι ευκολο να ξαναπαω στην 9.5.11 αν εχω προβληματα?

Το τιτανιουμ δουλευει σε νον ρουτ συσκευες για μπακ απ γιατι δεν εχω σκοπο να τα ξανηστηνω ολα απο τη αρχη καθε φορα

Η αν εχετε να προτινετε κατι αλλο για μπακ απ σε νον ρουτ

Link to comment
Share on other sites

https://forums.oneplus.com/threads/oxygenos-10-0-3-eu-and-10-3-0-non-eu-for-the-oneplus-7-pro-and-oneplus-7.1152276/page-198

1000 φορες προτιμω την μπαταρια απα μερικα εξτρα features τις 10....Οταν θα βγει σταθερη 10αρα σιγουρα θα αναβαθμισω

Αν αναβαθμισω σε 10 μετα ειναι ευκολο να ξαναπαω στην 9.5.11 αν εχω προβληματα?

Το τιτανιουμ δουλευει σε νον ρουτ συσκευες για μπακ απ γιατι δεν εχω σκοπο να τα ξανηστηνω ολα απο τη αρχη καθε φορα

Η αν εχετε να προτινετε κατι αλλο για μπακ απ σε νον ρουτ

 

Ισχύει. Προσωπικά η μπαταρία από έκδοση σε έκδοση είναι μέρα με νύχτα πολλές φορές.

Αυτή τη στιγμή η beta 8 μου κάνει παπάδες με τη μπαταρία. 3 μέρες με όλα ανοιχτά, sot 4 ώρες και 11% υπόλοιπο. Αλλά μου είχε τύχει με μία προηγούμενη beta, δε θυμάμαι ποια τώρα, σε 18 ώρες με 3 ώρες οθόνη να είμαι στο 15%.

Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα την 10.0.3 κ μου έβγαλε κ ένα 2ο μικρό απντειτ κ το ξαναστησα από την αρχή...

Μέχρι τώρα είμαι στο 68% με 2:45 σοτ....

Νομιζω ότι παει καλά.

Μονο με τον αισθητήρα έχω θέμα δεν πιάνει πολλές φορές το δάχτυλο παρόλο που το έχω περάσει 3 φορές... Στην 9 έπιανε καλύτερα.

Ίσως φταίει κ η μαμά η ζελατίνα που έχει φορεμενη....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 7 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...