Jump to content

OnePlus 7 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μία ερώτηση για VoLTE και VoWIFI. Έκανα όλα τα βήματα από τα προηγούμενα νήματα αλλά δεν έχω ακόμα αυτές τις υπηρεσίες. Πρέπει πρώτα να βάλω την κάρτα μου σε συσκευή που τις υποστηρίζει επίσημα η Cosmote για να τις ενεργοποιήσω ή μου ξεφεύγει κάτι άλλο;
Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση για VoLTE και VoWIFI. Έκανα όλα τα βήματα από τα προηγούμενα νήματα αλλά δεν έχω ακόμα αυτές τις υπηρεσίες. Πρέπει πρώτα να βάλω την κάρτα μου σε συσκευή που τις υποστηρίζει επίσημα η Cosmote για να τις ενεργοποιήσω ή μου ξεφεύγει κάτι άλλο;

 

Αυτό ακριβώς. Πρέπει να ενεργοποιήσει η κοσμοτε την υπηρεσία σε συμβατή συσκευή. Έχεις pie ή 10;

Link to comment
Share on other sites

Την 10 έχω. Έχει σημασία;
Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αν κατεβάσω Android 10 από το oxygen updater, μετά... Αν έρθει η (πες το stable μέσω Ota) 1ον... Θα έχει διαφορες?

2ον θα μπορώ να την περάσω?

Δεν έχω ξανά δουλέψει με oxygen updater

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν κατεβάσω Android 10 από το oxygen updater, μετά... Αν έρθει η (πες το stable μέσω Ota) 1ον... Θα έχει διαφορες?

2ον θα μπορώ να την περάσω?

Δεν έχω ξανά δουλέψει με oxygen updater

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μέσω του app θα κατέβει η official stable 10.0.1 η ίδια που θα σου έρθει μέσω ΟΤΑ απλά πιο αργότερα.

Εσύ αποφασίζεις ποιο τρόπο θες περάσεις.

 

 

Μου βγαλε ενα σκαλωμα με τα gestures του Nova στην ΟΒ3.

Ενω δουλευε μια χαρα αυτος,ξαφνικα το απογευμα αρχισε στο διπλο ταπ για κλειδωμα οθονης να μου ζηταει να ενεργοποιησω την προσβασιμοτητα του,

Ενεργοποιουσα και στην επομενη δοκιμη,αφου καθαριζα προσφατες εφαρμογες,ξανα το ιδιο και δεν κλειδωνε οθονη.Ηταν απο μονη της απενεργοποιημενη.

Απεγκατασταση και επανεγκατασταση και προς το παρον δεν το ξανακανε. Αλλα βγαζει φαρδυ πλατυ μηνυμα μεσα στις ρυθμισεις του Nova για ασυμβατοτητα με τα gestures της google.Επισης,παλι στο Nova,δεν εμφανιζει το "Χ" για καθαρισμα προσφατων εφαρμογων οταν δεν υπαρχει καμια προσφατη εφαρμογη. Η μπαταρια εβγαλε 6.19 λεπτα οθονη με 25% υπολοιπο και αφου τελικα χρησιμοποιησα ΒΤ συνδεμενο σε ασκηση με Huawei Watch GT και λιγη χρηση 4G. Απο την πρωτη φορτιση ειναι ξεκαθαρο οτι βελτιωθηκε στην δικη μου χρηση συγκριτικα με Pie.

 

 

Αυτό το μήνυμα του Nova το βγάζει μόνο στην αρχή μετέπειτα όχι αν πατήσεις πάνω του μια φορά.

Προσωπικά δεν είχα αντιμετωπίζει ξανά θέμα με ξανά ενεργοποίηση Nova gesture μέσω accessibility από το καλοκαίρι που το είχα σε developer beta oxygen αυτό το bug όπου δεν με άφηνε μέσω root.

 

Τελευταίο μήνα πάντως είτε με stock είτε custom rom δεν είχα κανένα κουλό.

 

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο σκάλωμα θα έφαγε ο nova γιατί χθες πείραζα άδειες,ειδοποιήσεις,χρήση δεδομένων κλπ σε κάθε μία εφαρμογη. Από την επανεγκατάσταση δουλεύει καλά όπως και τα gestures του.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξέρουμε αν η beta 3 είναι καλύτερη από την 10.0.0.1? Να την βάλω δηλαδή?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξέρουμε αν η beta 3 είναι καλύτερη από την 10.0.0.1? Να την βάλω δηλαδή?

 

Η beta 3 είναι λιιιιγο πιο μπροστά από την stable. Περιλαμβάνει σχεδόν όλα τα bug fixes της 10.0.1 και έχει και κάποια επιπλέον

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εσείς που χρησιμοποιείτε nova, οταν βγαινετε απο ενα app στη home screen, με swipe up απο κατω τη μεση και οχι με back δηλαδη, σας τα εμφανίζει αμέσως τα εικονίδια της home screen? Γιατι εμενα έχει ενα μικρό κενο μεχρι να τα εμφανισει.

 

https://drive.google.com/open?id=1-zVngDLjyUi51NPfrjEqCdqI8k3E2M2A

Link to comment
Share on other sites

Αααα μάλιστα οπότε την κατεβάζω από εκςι. Θέλει καθαρή εγκατάσταση λετε?

 

Εγώ θα έλεγα ναι.

 

Την έκανα τελικά καθαρή εγκατάσταση χθες το βράδυ και από άποψη μπαταρίας είναι πλέον άλλο τηλέφωνο.

 

Θα ανεβάσω screenshot όταν γυρίσω σπίτι αλλά σε γενικές γραμμές:

Με δεδομένα και θέση συνέχεια ενεργά, Spotify να κάνει stream σε Bluetooth ακουστικά, συνδεδεμένο galaxy watch και πάνω από μιάμιση ώρα στο μετρό που δεν πιάνει καλά σήμα είμαι με 66% μπαταρία και 2.5 ώρες οθόνη.

 

Συγκριτικά, χθες με wifi και θέση είχα 45% με 1 ώρα και 50 λεπτά οθόνη. Χαοτική διαφορά.

Edited by tsamo
Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εσείς που χρησιμοποιείτε nova, οταν βγαινετε απο ενα app στη home screen, με swipe up απο κατω τη μεση και οχι με back δηλαδη, σας τα εμφανίζει αμέσως τα εικονίδια της home screen? Γιατι εμενα έχει ενα μικρό κενο μεχρι να τα εμφανισει.

 

 

 

https://drive.google.com/open?id=1-zVngDLjyUi51NPfrjEqCdqI8k3E2M2A

 

Εγώ όχι δεν έχω κανένα κενό αλλά είμαι με Omni rom android 10

 

https://1drv.ms/v/s!Aqd1mAx1jmzxgbVKVrHUyRLrA2OZSw

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα! Καθαρή εγκατάσταση το βραδάκι επιτέλους μαύρες ειδοποίησεις στην κουρτίνα!

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όχι δεν έχω κανένα κενό αλλά είμαι με Omni rom android 10

 

https://1drv.ms/v/s!Aqd1mAx1jmzxgbVKVrHUyRLrA2OZSw

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Thanks Alex.

Κάποιος άλλος που να είναι σε 10.0.1;;;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την πέρασα! Το βράδυ θα κάνω factory reset.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία συνεχίζει να με εντυπωσιάζει. Σε τόσο μεγάλο βαθμό που φοβάμαι μην πάει κάτι στραβά και κλείσει μόνο του κάποια στιγμή.

 

Screenshot 1: Αυτόματη φωτεινότητα, δεδομένα, θέση, bluetooth(galaxy watch, ακουστικά) πάνω από μία ώρα στο μετρό, χρήση spotify, reddit ,facebook, messenger.

WG4SsDz.jpg

 

Screenshot 2: Αυτόματη φωτεινότητα, wifi, θέση, bluetooth(galaxy watch), χρήση reddit ,facebook, messenger, youtube, tennistv.

bnqXnuq.jpg

 

Ειλικρινά αυτή τη στιγμή δεν έχω ούτε ένα παράπονο από τη μπαταρία.

Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια χρήση με μένα. Όντως δείχνει να τα πηγαίνει σούπερ. Άνετα 5 ώρες sot. Έκανες factory reset κ στήσιμο από την αρχή μετά το update?

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ρολοι Huawei GT δουλευει νερακι οπως και πριν με την stable Pie.

Ειδοποιησεις,δυνδεσιμοτητα κλπ. ολα οπως πριν σωστα.

Νομιζω δεν εχω λογο πλεον να γυρισω σε stable Pie και ειμαι μια χαρα με την ΟΒ3.

Μετα θα βγει και 4η ΒΕΤΑ και τελος?Θα μας υποχρεωσουν στην stable 10 καποια στιγμη?

Λιγο παραδοξο να υπαρχουν ταυτοχρονα ΒΕΤΑ και Stable παντως,για την ιδια γεννια android.

Δεν ξερω αν παντα το εφαρμοζε η εταιρεια.

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια χρήση με μένα. Όντως δείχνει να τα πηγαίνει σούπερ. Άνετα 5 ώρες sot. Έκανες factory reset κ στήσιμο από την αρχή μετά το update?

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι. Δοκίμασα να το αφήσω ως είχε μετά το update, γιατί βαριόμουν να το ξαναστήνω από την αρχή, αλλά η μπαταρία ήταν τραγική όπως με την προηγούμενέ εκδοση. Είχα φτάσει 48% κι είχα σκάρτες δύο ώρες sot χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο να τρέχει, στο σπίτι με wifi και θέση μόνο. Ευτυχώς με την επαναφορά έστρωσε.

Edited by tsamo
Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποιο adguard dsn που να δουλεύει στο εργαλείο?

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ρολοι Huawei GT δουλευει νερακι οπως και πριν με την stable Pie.

 

Ειδοποιησεις,δυνδεσιμοτητα κλπ. ολα οπως πριν σωστα.

 

Νομιζω δεν εχω λογο πλεον να γυρισω σε stable Pie και ειμαι μια χαρα με την ΟΒ3.

 

Μετα θα βγει και 4η ΒΕΤΑ και τελος?Θα μας υποχρεωσουν στην stable 10 καποια στιγμη?

 

Λιγο παραδοξο να υπαρχουν ταυτοχρονα ΒΕΤΑ και Stable παντως,για την ιδια γεννια android.

 

Δεν ξερω αν παντα το εφαρμοζε η εταιρεια.

Όχι, πάντα θα υπάρχουν open betas βασισμένες στο εκάστοτε Android version. Βελτιώσεις και fixes θα δίνονται κάθε 15-20 μέρες σε αυτές. Stable αντίστοιχα κάθε μήνα με δύο μήνες. Δηλαδή θα βγει κάποια στιγμή και 10.0.2 και 10.0.3 και πάει λέγοντας.

 

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Μιας και είμαι root, αναγκαστικά εγκατεστησα ολόκληρο το zip του update. Παρόλα αυτά, μου έκανε εντύπωση που δεν μου πέρασε όλα τα google apps όπως το Duo, Drive η το Netflix πχ που συνήθως μετά από τέτοια διαδικασία περνούσανε πάλι. Όποιος είναι σε ίδια φάση το παρατήρησε η του τα πέρασε εξαρχής όλα;

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποιο adguard dsn που να δουλεύει στο εργαλείο?

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

dns.adguard.com

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ρυθμίσεις θέλει για volte kai vowifi?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Κατ'αρχήν πρέπει να ενεργοποιήσεις τις υπηρεσείες VoLTE και VoWIFI στην κάρτα σου με μία συκευή που τις υποστηρίζει. Μετά χρειάζεσαι έναν υπολογιστή Windows(δεν ξέρω τι ισχύει με mac/linux) κι ένα καλώδιο usb για να συνδέσεις το κινητό σε αυτόν.

 

0.Πολύ σπάνια μπορεί να πάει κάτι στραβά οπότε καλό θα ήταν να κάνεις ένα Full Nandroid Backup μέσω fastboot πρώτα.

 

1. Κατέβασε από εδώ το νεότερο logkit της Oneplus και κάνε το εγκατάσταση στο κινητό σου.

 

2. Πήγαινε στην εφαρμογή του τηλεφώνου και πάτα #*800#, μετά πάτα oneplus logkit, μετά πάτα function Switch και τέλος ενεργοποίησε τα VoLTE και VoWIFI Switches. Θα σου βγάλει prompt για να κάνεις επανακίννηση και στα δύο. Πάτα όχι στο πρώτο και κάνε επανακίννηση στο δεύτερο.

 

3. Τώρα πρέπει να κατεβάσουμε κάποια προγράμματα και drivers για τον υπολογιστή. Το ένα είναι αυτό και το άλλο είναι αυτό. Αφού κάνεις εγκατάσταση τα άλλα δύο στο τέλος κατέβασε και κάνε εγκατάσταση και αυτούς τους drivers του Oneplus 7 Pro από εδώ.

 

4. Κατέβασε από εδώ το engineering mode για το Oneplus και κάνε το εγακτάσταση στο κινητό σου.

 

5. Σύνδεσε το κινητό με τον υπολογιστή σου, πήγαινε στην εφαρμογή του τηλεφώνου και πάτα #*801#. Θα σου βγάλει 4 switches, επιλέγεις το Full-Port Switch για να γίνει από off->on(λογικά θα ακούσεις κι έναν ήχο από τo pc).

 

6. Βρίσκεις το φάκελο QPST και ανοίγεις με δεξί κλικ->Εκτέλεση με δικαιώματα Διαχειρηστή το πρόγραμμα PDC.

 

7.Βρίσκεις από το Drop down menu την συσκευή σου και την επιλέγεις. Θα έχει διάφορες επιλογές εδώ. Ανάλογα από που είναι αγορασμένη η συσκευή θα έχει διαφορετική επιλογή activated. Βρίσκεις την δικιά σου που θα γράφει στις στήλες sub0 και sub1 activated. Πατάς δεξί κλικ και επιλέγεις deactivate sub0 και το ίδιο για το sub1. Κλείσε το πρόγραμμα.

 

8. Ξανάνοιξε το PDC όπως είπαμε στο βήμα 6. Τώρα ανάλογα με το τι εταιρία έχεις πρέπει να βάλεις άλλη επιλογή. Πολλά άτομα σε αυτό το thread έχουν πει τι λειτουργεί για αυτούς. Εγώ με cosmote έβαλα την H3G Denmark commercial και λειτουργεί. Πήγαινε λοιπόν στην επιλογή σου και πάτα δεξί κλικ->SetSelectedConfig για το sub0 και για το sub1 αντίστοιχα.

 

9. Κάνε highlight την επιλογή σου και πάτα κάτω δεξιά το Activate. Κλείσε το πρόγραμμα και κάνε αποσύνδεση το κινητό από τον υπολογιστή σου. Κάνε τη συσκευή σου επαννακίνηση και αν όλα έχουν πάει καλά θα έχει πλεόν VoLTE και VoWIFI. Σε περίπτωση που δεν είναι ενεργοπιημένα από default πήγαινε στις ρυθμίσεις->Wi-Fi και Internet->Δίκτυο Sim->Sim1 και ενεργοπιείς τις επιλογές VoLTE και VoWIFI.

 

Αν ξέχασα κάτι ας μου πει κάποιος να το προσθέσω.

Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 7 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...