Jump to content

[Οδηγός] Αναβάθμιση: Sony Ericsson K750i σε W800i


K700i_maniakos
 Κοινοποίηση

Θα προτιμούσατε να μετατρέψετε το Κ750i σας σε W800i;  

253 members have voted

  1. 1. Θα προτιμούσατε να μετατρέψετε το Κ750i σας σε W800i;

    • ΝΑΙ
      178
    • ΟΧΙ
      75


Recommended Posts

ρε παίδες, τι ακριβώς είναι το CDA?

 

Το format των αρχείων ήχου που χρησιμοποιούν τα γνωστά μας CD μουσικής και πάιζουν στα κοινά cd-players :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 312
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ρε παίδες, τι ακριβώς είναι το CDA?

Είναι κάποιες πληροφορίες σύμφωνα με τις οποίες το κινητό αναγνωρίζει-στην προκείμενη την αναβάθμιση-ποιο πακέτο πρέπει να κατεβάσει και με ποια language packs.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

η εκδοση που εχω ειναι η R1K001 με τη γνωστη διαδικασια αφαιρεσης του VL και μετατροπη σε W800. Μπορω μεσω Davinci να περασω την W800 R1Ν0035 τωρα η' δε γινεται; Δε με νοιαζει αν δε μπορω μεσω SEUS, αρκει να μπορει να αναβαθμιστει τουλαχιστον απο davinci.

 

Ναι μπορείς να το αναβαθμίσεις μέσω Davinci με 10€, ανεξάρτητα την έκδοση του λειτουργικού σου ή αν το έχεις μετατρέψει ή όχι σε W800.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι διαβασα παντως στο site του davinci, για W800, ειτε 'αυθεντικο' ειτε μεταλλαγμενο, χρειαζεται ενα service cable για να γινει η αναβαθμιση. Το DC-U60 δεν μπορει να χρησιμοποιηθει. Αυτο σε τι καταστηματα το βρισκουμε, γιατι φανταζομαι σε μαγαζια πωλησης κινητων δε θα υπαρχει. Η' κανω λαθος;
Αγγελίες στο Buy & Sell ,μόνο !
Link to comment
Share on other sites

απο οτι διαβασα παντως στο site του davinci, για W800, ειτε 'αυθεντικο' ειτε μεταλλαγμενο, χρειαζεται ενα service cable για να γινει η αναβαθμιση. Το DC-U60 δεν μπορει να χρησιμοποιηθει. Αυτο σε τι καταστηματα το βρισκουμε, γιατι φανταζομαι σε μαγαζια πωλησης κινητων δε θα υπαρχει. Η' κανω λαθος;

 

Απο το site του Davinci μπορεις να το παραγγειλεις ! ;)

Link to comment
Share on other sites

απο οτι διαβασα παντως στο site του davinci, για W800, ειτε 'αυθεντικο' ειτε μεταλλαγμενο, χρειαζεται ενα service cable για να γινει η αναβαθμιση. Το DC-U60 δεν μπορει να χρησιμοποιηθει. Αυτο σε τι καταστηματα το βρισκουμε, γιατι φανταζομαι σε μαγαζια πωλησης κινητων δε θα υπαρχει. Η' κανω λαθος;

Με το dc-u60 έκανα μια χαρά το flash

Link to comment
Share on other sites

μηπως χρησιμοποιησες το dc-u60 για να κανεις τη μετατροπη σε w800 κ αναβαθμιση;

Γιατι εγω που προσπαθω μονο την αναβαθμιση δε μπορω... Μεσω davinci παντα ολα αυτα ετσι;

Αγγελίες στο Buy & Sell ,μόνο !
Link to comment
Share on other sites

μηπως χρησιμοποιησες το dc-u60 για να κανεις τη μετατροπη σε w800 κ αναβαθμιση;

Γιατι εγω που προσπαθω μονο την αναβαθμιση δε μπορω... Μεσω davinci παντα ολα αυτα ετσι;

 

Από το Davinci σχετικά με τα firmware.

 

09-10-2005 - W800 RED flash files added

- W800 R1N035 files added to FTP: HongKong, EU1, EU3, EU4, EU5.

You can use this flashes to convert your K750 phones into W800,

using DCU-60 cable! Flash Main and FS files using client 13.7

or higher version and enjoy with latest W800 firmware.

Σύμφωνα με αυτά η αναβάθμιση/ή και μετατροπή γίνεται ΚΑΙ με DCU-60

 

Από το Davinci για το νέο client

09-10-2005 - Client 14.0

- Gdfs Reading/Writing via DCU-60 and miniUSB cable

- Phone Certificate Color changing via service cable.

- fixed problem, which appears in logger 13.9 with K700,K500 unlocking/finalization.

We start uploading R1N035 firmware to FTP,

today uploaded EU2, EU5, EMEA6 flashes for K750,

Update FTP list tomorow to get more flashes.

Άρα με το τελευταίο client και το DCU-60 όλα καλά με την αναβάθμιση αφού πραγματοποιεί Gdfs Reading/Writing via DCU-60

Αν μάλιστα δεν έχεις απαιτήσεις να αλλάζεις ήχους φωτογραφικής μηχανής ή άλλα ενσωματωμένα στοιχεία της συσκευής χρησιμοποίησε την έκδοση 13.7 που είναι η ποιό σταθερή, από όσο γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Το format των αρχείων ήχου που χρησιμοποιούν τα γνωστά μας CD μουσικής και πάιζουν στα κοινά cd-players :)

 

Την άξιζα μια τέτοια απάντηση :rolleyes: Έπρεπε να γίνω πιο συγκεκριμένος! Ευχαριστώ πάντως :)

 

Είναι κάποιες πληροφορίες σύμφωνα με τις οποίες το κινητό αναγνωρίζει-στην προκείμενη την αναβάθμιση-ποιο πακέτο πρέπει να κατεβάσει και με ποια language packs.

 

Ευχαριστώ. Θα ψάξω στο site για περισσότερα...

 

Μόλις πήρα στα χέρια μου το Κ750i και με βλέπω για αναβάθμιση σε W800 !

 

Παρεπιπτόντως, τo DCU-60 είναι το USB καλώδιο που έρχεται μαζί με το τηλέφωνο? Στη συσκευασία του καλωδίου αναγράφεται ένας άσχετος κωδικός

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ανακάλυψα οτι οι συντομέυσεις που είχα στο κεντρικό πλήκτρο του k750, αλλάζοντάς το σε w800 δεν χάθηκαν αλλα πήγαν στο 'up' του joystick. Μια χαρά
Link to comment
Share on other sites

Την άξιζα μια τέτοια απάντηση :rolleyes: Έπρεπε να γίνω πιο συγκεκριμένος! Ευχαριστώ πάντως :)

 

 

 

Ευχαριστώ. Θα ψάξω στο site για περισσότερα...

 

Μόλις πήρα στα χέρια μου το Κ750i και με βλέπω για αναβάθμιση σε W800 !

 

Παρεπιπτόντως, τo DCU-60 είναι το USB καλώδιο που έρχεται μαζί με το τηλέφωνο? Στη συσκευασία του καλωδίου αναγράφεται ένας άσχετος κωδικός

Ναι αυτό είναι το καλώδιο

Link to comment
Share on other sites

Από το Davinci σχετικά με τα firmware.

 

 

Σύμφωνα με αυτά η αναβάθμιση/ή και μετατροπή γίνεται ΚΑΙ με DCU-60

 

Από το Davinci για το νέο client

 

Άρα με το τελευταίο client και το DCU-60 όλα καλά με την αναβάθμιση αφού πραγματοποιεί Gdfs Reading/Writing via DCU-60

Αν μάλιστα δεν έχεις απαιτήσεις να αλλάζεις ήχους φωτογραφικής μηχανής ή άλλα ενσωματωμένα στοιχεία της συσκευής χρησιμοποίησε την έκδοση 13.7 που είναι η ποιό σταθερή, από όσο γνωρίζω.

 

Τι να πω, εγω παντως την R1N035 στο μεταλλαγμενο μου w800 δε μπορω να τη περασω μεσω davinci με το dc-u60. Κατεβαζω κανονικα τα αρχεια, αρχιζει την αναβαθμιση και σε μισο λεπτο παιρνω το μηνυμα CID ignoring not supported with this cable, use service cable. Ωστωσο την επιλογη αυτη δεν την εχω βαλει στις επιλογες του client. Ασε που και με την 13.7 που προσπαθησα, παλι την 14.0 τρεχει αυτο

Αγγελίες στο Buy & Sell ,μόνο !
Link to comment
Share on other sites

 

Μα τα αρχεια τα εχω και τα 2, kαι το ΜΑΙΝ και το FS (R1N035). Εκτος και αν εννοεις κατι αλλο και δε το καταλαβα εγω....

Αγγελίες στο Buy & Sell ,μόνο !
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα την αναβάθμιση μόνος μου μέσω davinci και με το απλό καλώδιο!

Προσοχή!! μιλάω για την έκδοση firmware R1Ν035...

Η επόμενη έκδοση θέλει το ειδικό service καλώδιο...

Μη ξεχάσετε να διαλέξετε ΕΜΕΑ3 σε όλα και Finalisation!!

Το τηλέφωνο αναβαθμίστηκε πραγματικά και είναι πιο όμορφο και λειτουργικο!

Αν έχετε στην κάρτα mp3s ή άλλα αρχεία κάντε ενα backup πρώτα γιατί εμένα οταν έβαλα κι έβγαλα μετα 2-3 φορές το καλώδιο, μου χάθηκαν ΟΛΑ...

Επίσης τα mp3 πρέπει να τα ξαναπεράσετε με το ειδικό προγραμμα Disc2Phone που υπάρχει στην ιστοσελίδα για το W800i ...

Γενικά ξαναπεράστε ΟΛΑ τα drivers και οτι άλλο υπάρχει για το W800 πριν το συνδέσετε... εμένα το FileManager δε δουλεύει παντως με τίποτα...

Ποιότητα video+photo (κατα 99% σίγουρος) ίδια με του Κ750i την τελευταία έκδοση...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, εγω παντως την R1N035 στο μεταλλαγμενο μου w800 δε μπορω να τη περασω μεσω davinci με το dc-u60. Κατεβαζω κανονικα τα αρχεια, αρχιζει την αναβαθμιση και σε μισο λεπτο παιρνω το μηνυμα CID ignoring not supported with this cable, use service cable. Ωστωσο την επιλογη αυτη δεν την εχω βαλει στις επιλογες του client. Ασε που και με την 13.7 που προσπαθησα, παλι την 14.0 τρεχει αυτο

 

Μήπως έχεις "μεταλλάξει" το K750 σε brown W800 (δηλ. με λειτουργικό brown, και όχι red) αν ναι τότε ορθώς θέλει service cable για να μετατραπεί σε red. Αλήθεια, με τι τρόπο έκανες την αλλαγή σε W800, από που? και τι στοιχεία έχει αυτή τη στιγμή το τηλεφωνό σου?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις "μεταλλάξει" το K750 σε brown W800 (δηλ. με λειτουργικό brown, και όχι red) αν ναι τότε ορθώς θέλει service cable για να μετατραπεί σε red. Αλήθεια, με τι τρόπο έκανες την αλλαγή σε W800, από που? και τι στοιχεία έχει αυτή τη στιγμή το τηλεφωνό σου?

 

Την μετατροπη την ειχα κανει στο γνωστο μαγαζι απο οπου ειχα παραγγειλει και το τηλεφωνο. Τωρα τρεχει την R1K001. Απο οσο εψαξα λιγο το θεμα εβγαλα το ιδιο συμπερασμα με αυτα που λες παραπανω. Ειναι οντως brown και θελει μετατροπη σε red μεσω καλωδιου και μετα αναβαθμιση

Αγγελίες στο Buy & Sell ,μόνο !
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία έκδοση είναι η R1NA005

 

R1NA005

- Released on SEUS for the W800 on 15/10/05.

- Improved battery life over R1N035

- Fixes for low-tonal audio issues

- Fixes for Bluetooth audio issues

Link to comment
Share on other sites

drivers kaatebasa apo ena side mazi kai to disk 2 fhone pou tha ine sinodeutiko cd stin siskeuasia tou w8oo otan bgi stin agora ..olla kalos kai na xeris kathe for pou to sindeo sto kaloodio usb metaferi automata tis foto kai tous oixous ta mb3 ston ipologisti amesos ....auta kai na xeris den tha bgis xamenos . ego tou exo mia 512 kartoula kia exo 85 pexnidia 30 thems pano apo 130 videakia kai polous oixous alla 5 kanonika tragoudia mb3 auta

 

Φίλε opapous την αναβάθμιση την έκανες στη Θεσσαλονίκη? Αν ναι σε ποιό κατάστημα? Δώσε διεύθυνση!

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Την μετατροπη την ειχα κανει στο γνωστο μαγαζι απο οπου ειχα παραγγειλει και το τηλεφωνο. Τωρα τρεχει την R1K001. Απο οσο εψαξα λιγο το θεμα εβγαλα το ιδιο συμπερασμα με αυτα που λες παραπανω. Ειναι οντως brown και θελει μετατροπη σε red μεσω καλωδιου και μετα αναβαθμιση

 

Τελικά το "γνωστό μαγαζί" που αναφέρεσαι, και που παρεπιπτόντως, αρκετοί φίλοι έχουν χρησιμοποιήσει για "ξήλωμα" VL ή και μετατροπή σε W800 φαίνεται να δημιουργεί πολλά προβλήματα στους πελάτες του με τις μελλοντικές αναβαθμίσεις των τηλεφώνων τους.!!!

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση που γεννάται αυτομάτως είναι: αφού τα sites τύπου Davinci μπορούν απομακρυσμένα να επικοινωνήσουν σε χαμηλό επίπεδο με hardware μέσω DC-U60 (για να γίνει εφικτό το flex/flash), μήπως κάποια στιγμή θα διαρρεύσει αντίστοιχο λογισμικό στο δίκτυο; Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ακόμη δεν έχει βγεί κάποια λύση για ανέξοδη αναβάθμιση...

Η ιδέα είναι ότι 10€ ή ακόμη και 1€ είναι πολύ ακριβό για μερικά Kb δεδομένων που σου στέλνουν, ιδιαίτερα αν αναλογιστεί κανείς ότι και αυτοί δεν είναι ακριβώς νόμιμοι...

Οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή....

"Reverence to Silence, for it preceded and will end the Word"
Link to comment
Share on other sites

1) Δεν είναι μερικά kb είναι ΜΒ (το full flash είναι περίπου στα 13)

2) Αν γουστάρεις κάντο, δεν σε ανάγκασε κανείς, αυτή είναι η πολιτική τους για να βγάζουν χρήματα για development.

3) Υπάρχουν πολλά standalone προγράμματα (οπως το http://www.setool.net το οποίο σκίζει στο νετ) το αγοράζεις μια φορά και κάνεις οτι θές και έχεις και πλήρη υποστίρηξη.

4) Υπάρχουν και σπασμένα προγράμματα όπως το sonicsbox το οποίο είναι αντιγραφή του setool και κυκλοφορεί ελέυθερο στο νετ, το κατεβάζεις και με ενα οτι να ναι καλώδιο κάνεις αναβάθμιση.

5) Αν το κάνεις με σπασμένο πρόγραμμα και (αν και δουλεύει στις περισσότερες περιπτώσεις) σου δυαλίσει το κινητό, μετά για να το επαναφέρεις θα ιδρώσεις. Αν έχεις αγορασμένο θα σε βοηθήσει η υποστίρηξη να το κάνεις.

6) Οι δικαιολογίες του στύλ "Μα δεν θα μπορώ να κάνω αναβάθμιση στο SEUS μετά αν δεν το κάνω με Davinci" ΔΕΝ ισχύουν και αυτό γιατί και το sonics και το SEtool μπορούν να σου αλλάξουν και CDA και CID και ότι θές.

7) Η επιλογή είναι δική σου

 

Δεν θέλω να θίξω ούτε λέω κάτι ειρωνικά. Απλώς να ξέρετε τι παίζει περίπου :)

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν είναι μερικά kb είναι ΜΒ (το full flash είναι περίπου στα 13)

Πράγματι το full flash είναι μεγάλο αλλά δεν απαιτείται να το κατεβάζεις συγχρόνως με την αναβάθμιση. Μπορείς να το έχεις ήδη στον υπολογιστή σου. Άρα η τιμολόγηση από τα διάφορα "μαγαζιά" προφανώς δεν έχει να κάνει με τα μεγέθη αλλά με την εκδούλευση που σου παρέχουν, που εδώ που τα λέμε δεν την βρίσκεις πουθενά τσάμπα.

6) Οι δικαιολογίες του στύλ "Μα δεν θα μπορώ να κάνω αναβάθμιση στο SEUS μετά αν δεν το κάνω με Davinci" ΔΕΝ ισχύουν και αυτό γιατί και το sonics και το SEtool μπορούν να σου αλλάξουν και CDA και CID και ότι θές.
Δεν υπάρχει ούτε ένας που να έκανε μετατροπή από Κ750 σε W800 και μετά να κατάφερε να το αναβαθμίσει μέσω SEUS και αυτό γιατί η αλλαγή CDA και CID δεν φτάνει. Πρέπει να αλλάξεις και το ΙΜΕΙ (εντελώς παράνομο σε όλο τον κόσμο) σε τέτοιο που να αναγνωρίζεται ως W800 IMEI από το SEUS, πράγμα που δεν γίνεται με τα γνωστά clients που παρέχουν υπηρεσίες επί πληρωμή (επίσημα η σπ@σμένα)!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...