Jump to content

Xiaomi Mi 9 SE


_Dante_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 474
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολυ μικρο δε το λες.

Βολικο για χρηση με το ένα χέρι,ναι.

Προσωπικά θα το ηθελα και πιο κοντο αλλα μπροστα στις γκουμουτσες που κυκλοφορουν πλεον,καλο ειναι.

Δες στο σκρουτζ ποια μαγαζια το εχουν. Επισημα νομιζω δεν εχει ερθει.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι στο χέρι εαν θέλεις συσκευή κάτω από 15cm.

Σήμερα παρέλαβα.

Μετά από xiaomi RN4 global & meizu m6 note, μπορώ να πω ότι είναι συγκριτικά η μέρα με τη νύχτα.

Να 'μαστε γεροί να το χαρούμε

Link to comment
Share on other sites

το θέμα με τον ήχο που παραμορφώνεται από τα ακουστικά συνεχίζει να ενοχλεί δυστυχώς αν και έχει βελτιωθεί κάπως. συνήθως αν ακουω μουσική με τ ακουστικα και είμαι και στο insta θα παραμορφωθεί σιγουρα.

επιπλέον battery drain συνεχίζει να ταλαιπωρεί.

τέλος κάτι που παρατήρησα πρόσφατα. το βράδυ πέφτω για ύπνο και το βάζω στο αθόρυβο, το πρωι όταν το επαναφέρω ο ήχος δεν επανέρχεται με αποτέλεσμα πολλές φορές να με παίρνουν τηλ και να χάνω κλησεις καθώς δεν ακούγεται. Το παθαίνει κανείς; λογικά δνε θα έχουν κάτσει καλά οι αναβαθμίσεις αλλά στην επόμενη μεγάλη σκέφτομαι να το κάνω ένα format.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα καθαρο περασμα. Το θεμα με τον ηχο μενα ειχε διορθωθει οταν ειχα περασει custom rom ενω το αλλο που αναφερεις δε μου εχει τυχει.
Link to comment
Share on other sites

το θέμα με τον ήχο που παραμορφώνεται από τα ακουστικά συνεχίζει να ενοχλεί δυστυχώς αν και έχει βελτιωθεί κάπως. συνήθως αν ακουω μουσική με τ ακουστικα και είμαι και στο insta θα παραμορφωθεί σιγουρα.

 

επιπλέον battery drain συνεχίζει να ταλαιπωρεί.

 

τέλος κάτι που παρατήρησα πρόσφατα. το βράδυ πέφτω για ύπνο και το βάζω στο αθόρυβο, το πρωι όταν το επαναφέρω ο ήχος δεν επανέρχεται με αποτέλεσμα πολλές φορές να με παίρνουν τηλ και να χάνω κλησεις καθώς δεν ακούγεται. Το παθαίνει κανείς; λογικά δνε θα έχουν κάτσει καλά οι αναβαθμίσεις αλλά στην επόμενη μεγάλη σκέφτομαι να το κάνω ένα format.

Αυτό με τον ήχο το παρατήρησα με τα εξωτερικά ηχεία ένα έβλεπα youtube και άνοιγα 2η εφαρμογή έβγαζε μύνημα για "ενίσχυση" και αυξάνονταν αυτομάτως ο ήχος του youtube . Τσεκαρε το
Link to comment
Share on other sites

Ειχα custom 10.3.3 οπου ειχα και drain.

Περασα 9.8.22.Ειχε και εκει.

Τωρα περασα official 10.3.4 EEA για να δω εαν εχει και αυτη...

Παντως βλεπω δυστυχως να μη λυνεται ποτε αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Καινούριος κάτοχος και εγώ (η γυναίκα μου για την ακρίβεια). Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξης:

 

1. Από ότι κατάλαβα το κινητό υποστηρίζει fast charge αλλά όχι ο φορτιστής που έχει μέσα. Τί είδους φορτιστή ψάχνουμε; Στα πόσα V? Εκτός αν έχει κάποιος ήδη αγοράσει κάποιον να μου προτείνει.

 

2. Το Face ID λειτουργεί χώρις να πατήσεις το κουμπί on; Δηλαδή μόνο με το σήκωμα;

 

3. Θα δοκιμάσω και τη gcam. 'Εχω μικτές εντυπώσεις από την κάμερα. Ποια version προτείνετε; Αυτή βρήκα https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/MGC_6.2.030_MI9SE_V4_plus2.apk

 

4. Τί προστατευτικό βάλατε στην οθόνη (ζελατίνα ή τζαμάκι) και πόσο αυτό επηρεάζει τον fingerprint sensor;

 

Συγγνώμη εκ των προτέρων αν έχουν απαντηθεί τα παραπάνω πιο πριν!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Καινούριος κάτοχος και εγώ (η γυναίκα μου για την ακρίβεια). Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξης:

 

1. Από ότι κατάλαβα το κινητό υποστηρίζει fast charge αλλά όχι ο φορτιστής που έχει μέσα. Τί είδους φορτιστή ψάχνουμε; Στα πόσα V? Εκτός αν έχει κάποιος ήδη αγοράσει κάποιον να μου προτείνει.

 

2. Το Face ID λειτουργεί χώρις να πατήσεις το κουμπί on; Δηλαδή μόνο με το σήκωμα;

 

3. Θα δοκιμάσω και τη gcam. 'Εχω μικτές εντυπώσεις από την κάμερα. Ποια version προτείνετε; Αυτή βρήκα https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/MGC_6.2.030_MI9SE_V4_plus2.apk

 

4. Τί προστατευτικό βάλατε στην οθόνη (ζελατίνα ή τζαμάκι) και πόσο αυτό επηρεάζει τον fingerprint sensor;

 

Συγγνώμη εκ των προτέρων αν έχουν απαντηθεί τα παραπάνω πιο πριν!

 

Ευχαριστώ

 

1) Ο φορτιστής που έχει μέσα είναι fast charge

 

4) Εγώ έβαλα ζελατίνα γιατί τα τζαμάκια από την εμπειρία μου ραγίζουν με το παραμικρό

Link to comment
Share on other sites

1) Ο φορτιστής που έχει μέσα είναι fast charge

 

 

Αλήθεια;Εμένα αργεί να φορτίστει. Ούτε λέει fast charging οταν βάζω το φορτιστή. Γιατί; Υπάρχει κάποια ρύθμιση ή γνωστό bug? Φαίνεται να φορτίζει στα 1700-2500mA από το Ampere app.

Edited by yorgos00
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

 

 

Καινούριος κάτοχος και εγώ (η γυναίκα μου για την ακρίβεια). Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξης:

 

 

 

1. Από ότι κατάλαβα το κινητό υποστηρίζει fast charge αλλά όχι ο φορτιστής που έχει μέσα. Τί είδους φορτιστή ψάχνουμε; Στα πόσα V? Εκτός αν έχει κάποιος ήδη αγοράσει κάποιον να μου προτείνει.

 

 

 

2. Το Face ID λειτουργεί χώρις να πατήσεις το κουμπί on; Δηλαδή μόνο με το σήκωμα;

 

 

 

3. Θα δοκιμάσω και τη gcam. 'Εχω μικτές εντυπώσεις από την κάμερα. Ποια version προτείνετε; Αυτή βρήκα https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/MGC_6.2.030_MI9SE_V4_plus2.apk

 

 

 

4. Τί προστατευτικό βάλατε στην οθόνη (ζελατίνα ή τζαμάκι) και πόσο αυτό επηρεάζει τον fingerprint sensor;

 

 

 

Συγγνώμη εκ των προτέρων αν έχουν απαντηθεί τα παραπάνω πιο πριν!

 

 

 

Ευχαριστώ

Το τζαμακι προστασίας δεν επηρεάζει καθόλου τo fp.

Ο μανησιος φόρτισης ΕΙΝΑΙ ΤΑΧΥΦΟΡΤΙΣΤΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Ο μαμα φορτιστης οντως ειναι fast charge.

 

Το γυαλι επηρεαζει κατα πολυ τον fingerprint.

Προσωπικα εβαλα γυαλι με το που το πηρα οποτε και δε τον ειχα δουλεψει καθολου σκετο και ενιωθα οτι ειναι αχρηστος.

Αργουσε και συνηθως δεν αναγνωριζε και τα δαχτυλα.

Με το που το εβγαλα,αλλαξε τελειως.Αρκετα πιο γρηγορος,σιγουρα οχι οσο οι συμβατικοι και πιανει 9 στις 10 φορες.

Και οχι δεν ειχα γυαλι του κιλου.Nillkin H+ Pro ,το λεπτο κιολας.Και στις ρυθμισεις του δακτυλικου το γραφει οτι επηρεαζεται απο τις προστασιες οθονης.

Link to comment
Share on other sites

Το γυαλι επηρεαζει κατα πολυ τον fingerprint.

Σε εμένα δεν επηρεάστηκε το fp. Ίσως γιατί καταχωρησα το αποτύπωμα μετά την τοποθέτηση του προστατευτικού τζαμιού
Link to comment
Share on other sites

Και εγω μετα το καταχωρησα.

Βελτιωθηκε λιγο οταν εβαλα 2 φορες το ιδιο δαχτυλο,αλλα και παλι αρκετα πισω απο την αποκριση απο οταν δεν ειχε γυαλι.

Link to comment
Share on other sites

Ο μαμα φορτιστης οντως ειναι fast charge.

 

Το γυαλι επηρεαζει κατα πολυ τον fingerprint.

Προσωπικα εβαλα γυαλι με το που το πηρα οποτε και δε τον ειχα δουλεψει καθολου σκετο και ενιωθα οτι ειναι αχρηστος.

Αργουσε και συνηθως δεν αναγνωριζε και τα δαχτυλα.

Με το που το εβγαλα,αλλαξε τελειως.Αρκετα πιο γρηγορος,σιγουρα οχι οσο οι συμβατικοι και πιανει 9 στις 10 φορες.

Και οχι δεν ειχα γυαλι του κιλου.Nillkin H+ Pro ,το λεπτο κιολας.Και στις ρυθμισεις του δακτυλικου το γραφει οτι επηρεαζεται απο τις προστασιες οθονης.

 

OK! Ευχαριστώ. Ισως τότε καλύτερα είναι κάποια μεμβράνη και όχι τζαμάκι.

Link to comment
Share on other sites

OK! Ευχαριστώ. Ισως τότε καλύτερα είναι κάποια μεμβράνη και όχι τζαμάκι.
Εγώ το έβγαλα το τζαμακι αφού όπως και να 'χει περιορίζει τη φωτεινότητα της οθόνης στο φως της ημέρας
Link to comment
Share on other sites

OK! Ευχαριστώ. Ισως τότε καλύτερα είναι κάποια μεμβράνη και όχι τζαμάκι.

 

Τα ιδια υποθετω θα ισχυουν και για τη μεμβρανη.

Δε πρεπει να φταιει το υλικο αλλα η προσθηκη παχους αφου ειναι πιο μακρια απο τον αισθητηρα το δαχτυλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Γεια σε όλους.

Έχω ένα Honor Play. Γενικά με καλύπτει, εκτός από δυο πράγματα.

Θα ήθελα μικρότερο μέγεθος και καλύτερη φωτογραφία.

Ποια είναι η γνώμη σας; Αξίζει να πάω από το Honor Play, στο Mi 9SE;

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει νομίζω.. είναι μικρότερο όσο πρέπει!! Καλύτερη οθόνη!! Καλύτερη φωτογραφία!! Και πιο φρέσκο ντιζάιν!!! Γνώμη μου!!
Link to comment
Share on other sites

Βεβαια η μπαταρια θα ειναι μερα με τη νυχτα,οποτε ζυγιζεις και βλεπεις.

Πλεον βγαζω με το ζορι 2,5 ωρες sot :cry:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

Έχω ένα Honor Play. Γενικά με καλύπτει, εκτός από δυο πράγματα.

Θα ήθελα μικρότερο μέγεθος και καλύτερη φωτογραφία.

Ποια είναι η γνώμη σας; Αξίζει να πάω από το Honor Play, στο Mi 9SE;

 

Και για μένα ναι αξίζει! Δε βρίσκεις σε αυτό το μέγεθος πλέον εύκολα. Υπάρχουν και άλλα πολύ καλά VFM πχ από την Xiaomi με κάμερα στα ίδια επίπεδα αλλά γενικά είναι μεγαλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια η μπαταρια θα ειναι μερα με τη νυχτα,οποτε ζυγιζεις και βλεπεις.

Πλεον βγαζω με το ζορι 2,5 ωρες sot :cry:

 

Τόσο χάλια?

Διάβασα για ενα bug με τους 2 Gold CPU να βαρανε 100% χωρίς λόγο και στρώνει μονο με reboot.

Δεν το φτιάξανε ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου δεν ισχύει... Άνετα 5.6 ώρες sot .. από πρωί 8.00 η ώρα μέχρι 12 το βράδυ με αρκετή χρήση το πολύ να φτάσει στο 40% η μπαταρία
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον bxtrm. Ίδια χρήση και εγώ και αν όχι 40 σίγουρα 30% υπόλοιπο...

 

Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...