Jump to content

Online αναβάθμιση του K750i: Προβλήματα, απορίες


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Είστε ευχαριστημένοι με την R1N;  

  1. 1. Είστε ευχαριστημένοι με την R1N;

    • ΝΑΙ
      0
    • ΟΧΙ
      0
    • Δεν ασχολούμαι με τα updates
      0


Recommended Posts

Πάντως εγώ παιδιά βρίσκω την όλη διαδικασία πολύ "ερασιτεχνική"

 

Θα μπορούσαν να την έχουν απλοποιήσει πολύ περισσότερο αν θέλαν να βοηθάνε τον κόσμο...:mad:

 

Δεν έχω καταφέρει να κάνω αναβάθμιση με τίποτα... έχω φτάσει σε όλα τα στάδια της διαδικασίας, αλλά τώρα τελευταία κολάει πετώντας μου error στο αρχείο ma3platform.exe Έχω απεγκαταστήσει και εγκαταστήσει τα πάντα από την αρχή, πρόγραμμα, οδηγούς κλπ... τίποτα!!! Και εκτός από όλα αυτά, ξαφνικά πρίν λίγες μέρες μου έσβησε από μόνο του όλες τις φωτογραφίες που είχα τραβήξει και μερικούς ήχους... :kill: SE

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχως και σε μενα κολλαει.Μενει στην οθονη που βγαζει τα 5 βηματα για

να απενεργοποιησω το κινητο κ.λ.π. και δεν κανει τιποτα.Βγαζω και ξαναβαζω το κινητο στην USB θυρα αλλα παλι τιποτα.

Μηπως μπορει να βοηθησει καποιος?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυστυχώς όσοι από εσάς δεν μπορούν να κάνουν την αναβάθμιση θα πρέπει να απευθυνθούν σε κάποιο service point... μην ξεχνάτε ότι μια διαδικασία όπως η αναβάθμιση είναι πολύ δύσκολο να δουλέψει σε όλους, αφού ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να πάει στραβά.

 

1002 παράγοντες μπορεί να την επιρρεάζουν... Ακόμα και κάποια εφαρμογή που βάλατε στα Windows κάποτε!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυστυχώς όσοι από εσάς δεν μπορούν να κάνουν την αναβάθμιση θα πρέπει να απευθυνθούν σε κάποιο service point... μην ξεχνάτε ότι μια διαδικασία όπως η αναβάθμιση είναι πολύ δύσκολο να δουλέψει σε όλους, αφού ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να πάει στραβά.

 

1002 παράγοντες μπορεί να την επιρρεάζουν... Ακόμα και κάποια εφαρμογή που βάλατε στα Windows κάποτε!

 

Πιστεύω ότι είναι βασικά θέμα δύο βασικών παραμέτρων,1)drivers 2)σύνδεσης Internet.Αν εγκατασταθούν από την αρχή σωστά όλοι οι drivers και η σύνδεση είναι κάπως γρήγορη(ISDN-ADSL) τότε σχεδόν πάντα πετυχαίνει.Ηδη έκανα αναβάθμιση 2 φορές (1 φορά με PSTN και πριν λίγες μέρες με ADSL)χωρίς επιπλοκές.Αν αντιμετωπίζετε πρόβλημα μήπως πρέπει να απεγκαταστήσετε όλα τα συνδεόμενα με Sonyericsson προγράμματα/αρχεία(και διαγραφή από τα Program Files τους σχετικούς φακέλους,και σχετικα αρχειά .pf (prefetch) και στην Registry)και να εγκαταστήσετε εκ νέου όλα τα προγράμματα,Sonyericsson PC Suite ,Update Service.

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη πιθανή αιτία είναι η πολύ χαμηλή εικονική μνήμη του αρχείου σελιδοποίησης,βέβαια τα Windows επεμβαίνουν αυτόματα και την αυξάνουν για να συνεχιστεί κανονικά η διαδικασία της αναβάθμισης,ουσιαστικά όμως αποκλείουν την εκτέλεση άλλης εφαρμογης παράλληλα(πχ.Internet Explorer....κλπ.).Επιπλέον αν κατά τα ζητούμενα on screen ζητηθεί η πίεση του πλήκτρου "c" παρατεταμένα,και η πίεση συνεχιστεί και μετά την εισαγωγή του καλωδίου USB έστω για 5 δευτερόλεπτα,τότε κλάφτα......

Εγώ το έπαθα μία φορά,κάποια επιπλοκή/διαπλοκή/συμπλοκή μεταξύ του driver .sys και της διαδικασίας,αποτέλεσμα ΧΑΟΣ....

Οπότε αφού εισαχθεί το καλώδιο USB με πατημένο το "c",άμεσα το αφήνω,ταυτόχρονα,και η διαδικασία συνεχίζει κανονικά,όλα καλά.......

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά το γενικό καθάρισμα του υπολογιστή... κατάφερα να αναβαθμίσω το κινητό!!!

 

Δεν έχω παρατηρήσει όμως καμία αλλαγή...:p

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
yparxei periptwsi na mporesw na kanw monos anabathmisi se vodafone-live K750??kserete emfanizei ta gnwsta problimata kollimata k tetoia:(

mallon prepei na to paw sti vodafone!!!!swsta???

τα vodafone-live κινητα νομιζω οτι δεν μπορεις να τα αναβαθμισεις μονος σου!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

loipon geia k xara sas,exw kai egw edw kai poly kairo ta idia problhmata egkatastashs tou new firmware.

 

1)java thes?komple

2)flash player thes?komple

3)na sou bgalw th mpataria kai th sim kai na pathsw to c kai meta to kalvdio?komple!

4)usb drivers thes?komple

5)suse 2.2. klp klp thes?parto ki ayto!

 

 

6)otan omws mou leei ase to c,giati panta ekei kollaei kai to programma meta apo ligo ksanapaei sthn arxikn othonh???????DHLADH DEN ANTEXW ALLO RE.

 

exw thn r1j002.

 

exw diabasei ta panta,se ellhnika forums,se ksena se se se se se (TSALIKHS):D

alla pali ta idia.

 

exw mozilla.

 

ti allo?a,bazw to fortisth kai ektos tou oti de fortizei,kollane ola ta koumpia!!!!

to bazw na fortisei sto pc kai de ksepernaei to 92% ths fortishs!!!!!!(ase pou thelei kai ena brady oloklhro).anoigw to kapaki ths fwtografikhs kai blepw grammes orizonties na anebokatebainoun.kleinw to kapaki,to ksananoigw ola kala.an to ksanakanw mporei kai na tis ksanadw.AYTA TRABAW KAI PROSPATHW NA KANW MIA @#$!#$!ANABATHMISH KAI TELIKA TRABAW KI ALLA !!!!!!

kamia bohtheia???Nikos.KSEXASA NA PW oti exthes me allo fortisth apo allo 750i fortize kanaonika!

Link to comment
Share on other sites

Για σκασε ενα backup στο pc σου και ριχτου ενα φορματ να στρωσει! Και μετα ξαναπροσπαθησε να κανεις update!
Link to comment
Share on other sites

Για σκασε ενα backup στο pc σου και ριχτου ενα φορματ να στρωσει! Και μετα ξαναπροσπαθησε να κανεις update!

apo format eimai......:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

hello ρε παιδια... εχω μια ερώτηση. Υπάρχη περίπτωση το κινητό μας να κολλήσει virus ή αυτό είναι "προνόμιο" μόνο των sybian λειτουργικών
Link to comment
Share on other sites

hello ρε παιδια... εχω μια ερώτηση. Υπάρχη περίπτωση το κινητό μας να κολλήσει virus ή αυτό είναι "προνόμιο" μόνο των sybian λειτουργικών

Μπορείς να κοιμάσαι ήσυχος. ;)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

hello ρε παιδια... εχω μια ερώτηση. Υπάρχη περίπτωση το κινητό μας να κολλήσει virus ή αυτό είναι "προνόμιο" μόνο των sybian λειτουργικών

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=103407

 

Μήπως κανείς και ποτέ ΔΕΝ πρέπει να κοιμάται ήσυχος...;;;

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=103407

 

Μήπως κανείς και ποτέ ΔΕΝ πρέπει να κοιμάται ήσυχος...;;;

Χμ, ναι, αυτό το νέο ανέβηκε όμως 9 ώρες μετά το ποστ μου..:X

Κάπως έπρεπε να βγάλουν οι Ρώσοι κι ένα αντιβιοτικό για non-smartphones..:down:

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

apo format eimai......:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Αν το κάνεις με άλλον browser εκτός του ΙΕ μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα. Με τον firefox όσο και να δοκίμασα δεν κατάφερα τίποτα. Με τον ΙΕ έκανα 2 φορές αναβάθμιση χωρίς πρόβλημα. Και μάλιστα με 56k:cry: Θέλει υπομονή βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορείτε από το Sony Ericsson update service να αναβαθμίσετε το κινητό στην έκδοση R1BC002.

 

Το έκανα ήδη σε μένα και παίζει μια χαρά.

 

Ο ήχος στο headphone είναι λίγο δυνατότερος και λίγο γρηγορότερο το μενού.

 

--spirit

Link to comment
Share on other sites

οταν βλεπω πολλα βιντεο το κινητο κλεινει και ξαναανοιγει μονο του...

το 'χει παθει κανεις αλλος?τι μπορει να φταιει??

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορείτε από το Sony Ericsson update service να αναβαθμίσετε το κινητό στην έκδοση R1BC002.

 

Το έκανα ήδη σε μένα και παίζει μια χαρά.

 

Ο ήχος στο headphone είναι λίγο δυνατότερος και λίγο γρηγορότερο το μενού.

 

--spirit

Ακόμη δεν βρήκα χρόνο για την αναβάθμιση spirit.

Ελπίζω να λύθηκε το τραγικό πρόβλημα με το μαυρο κουτί που ταυτόχρονα χάνεις τις κλήσεις (δεν τις ακούς) όταν παρουσιάζετε.

 

Θα προσπαθήσω αργότερα.

Πάντως είμαι πλέον πολύ επιφυλακτικός με τα update της SE

Someone, Somewhere in Summer Time
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι κατάλαβα η όλη διαδικασία έγινε πολύ πιο γρήγορα με την τελευταία έκδοση του SEUS.Διαφορές αισθητές δεν βρήκα,μονάχα όταν στο Service Menu κάνουμε έλεγχο στην ένταση ακουστικού δεν παραμορφώνεται πλέον στην τελευταία σκάλα σε σχέση με την R1A. Βασικά δεν έχει ορατές ή θεαματικές βελτιώσεις,αλλά παρόλα ταύτα συστήνεται διότι προφανώς κάτι θα διορθώνει οπότε why not????

ΥΓ.Λίγος θόρυβος προστέθηκε στις φωτογραφίες,λήψη βίντεο ως είχε.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις με άλλον browser εκτός του ΙΕ μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα. Με τον firefox όσο και να δοκίμασα δεν κατάφερα τίποτα. Με τον ΙΕ έκανα 2 φορές αναβάθμιση χωρίς πρόβλημα. Και μάλιστα με 56k:cry: Θέλει υπομονή βέβαια.

 

 

loipon apegkatesthsa ton mozilla kai afhsa ton ie ws eixe.parola ayta pali ta idia.ase to 'c' kai ksanamana apo thn arxh.erwthsh...giati xreiazetai o browser????de mporeis na to kaneis xwris na ton anoikseis???outws h allws ayta pou xreiazesai ta exeis hdh katebasei......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με το Κ750 για πρωτη φορα εκανα αναβαθμιση με το καλωδιο απο την συσκευασια του. Η διαδικασια εγινε στα ελληνικα αφου επιλεξεις την γλωσσα εξ αρχης και ομολογω οτι ηταν ευκολη διαδικασια. Το προγραμμα update service αναβαθμιστηκε στη τελευταια εκδοση του και με λιγη πυομονη ολα πηγαν πολυ καλα. Η αναβαθμιση εγινε με Ι.Ε. xp home sp2 με κατεβασμενα ολα τα τελευταια updates.
Link to comment
Share on other sites

loipon apegkatesthsa ton mozilla kai afhsa ton ie ws eixe.parola ayta pali ta idia.ase to 'c' kai ksanamana apo thn arxh.erwthsh...giati xreiazetai o browser????de mporeis na to kaneis xwris na ton anoikseis???outws h allws ayta pou xreiazesai ta exeis hdh katebasei......

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγώ. Δυστυχώς μόνο μετά από format και χωρίς εγκατάσταση του Firefox θα βγάλεις άκρη. Φαίνεται πως οι τύποι στην SE δεν γνωρίζουν την ύπαρξη του Firefox. Αν δεν κάνω λάθος σου βγάζει κάποιο μήνυμα "Incompatible Macromedia Flash player version.....κλπ."

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγώ. Δυστυχώς μόνο μετά από format και χωρίς εγκατάσταση του Firefox θα βγάλεις άκρη. Φαίνεται πως οι τύποι στην SE δεν γνωρίζουν την ύπαρξη του Firefox. Αν δεν κάνω λάθος σου βγάζει κάποιο μήνυμα "Incompatible Macromedia Flash player version.....κλπ."

Δεν είναι ανάγκη να βγάλετε τον firefox. Δεν έχει καμία σημασία αν είναι εγκαταστημένος ή όχι. Απλά η αναβάθμιση από ότι φαίνεται πρέπει να γίνει μόνο μέσω του ΙΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα με την αναβαθμιση αλλα εχω ενα προβληματακι.Οταν κανω ή μου κανει κληση μια επαφη με εικονα η εικονα αργει να εμφανιστει (περιπου 2 με 3 sec) ενω πριν το εκανε αμεσως!!!Φτιαχνεται με hard reset και αν ναι πως γινεται το hard reset?

 

Ευχαριστω

for all that know where this path will lead them

along the border we have tried to fight them

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...