Jump to content

Sony Ericsson K750i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

8elw mia mikrh voh8eia...an 3erei kaneis borei na mou pei:afou katevazw paixnidia apo to internet se poion fakelo h pou mborw na antigrapsw mesa sto kinhto ta paixnidia pou katevasa...???

 

Καλησπέρα .

 

Τα στέλνεις ή τα κάνεις αντιγραφή στον φάκελο Άλλος (other) στην κάρτα του κινητού και απο εκεί τα κάνεις εγκατάσταση .

 

http://www.postsmile.com/img/newyear/15.gif

TOWER: Corsair Obsidian 800D | MOTHERBOARD: Asrock Taichi X299 socket 2066 | CPU: Intel Core i7-7820X | RAM: G.Skill TridentZ 16GB DDR4-3200Mhz | GPU: Sapphire Nitro R9 390 8GB {x2} | HDD: Samsung SSD 960 PRO NVMe 512GB | HDD: Seagate Barracuda 1TB | HDD: WD Caviar 1TB | HDD: Seagate Barracuda XT 2TB | HDD: Hitachi Deskstar 1TB | HDD: Samsung F1 Spinpoint 750MB {x2} | DVD-R: Sony Optiarc DVDRW AD-5240S | MONITOR: Samsung SyncMaster P2770 HD {x2}
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, πείτε μου πως δεν είναι αλήθεια: Όταν μου έρχεται το μήνυμα που με ενημερώνει για τις κλήσεις που μου έγιναν ενώ είχα το κινητό κλειστό,η συσκευή αυτή δεν αναγνωρίζει τα νούμερα που έχω περασμένα στον κατάλογο,δηλαδή δεν εμφανίζει τα ονόματα στα οποία αντιστοιχούν. Δεν τα αναγνωρίζει ούτε καν με την επιλογή "πρόσθετ.",πράγμα που έκανε το παλιό μου Τ630. Ο μόνος τρόπος είναι να κάνω κλήση και ακύρωση σε κάθε αριθμό που περιέχει το μήνυμα,πράγμα πολύ χρονοβόρο γιατί μετά την ακύρωση επιστρέφει στην οθόνη αναμονής... Φανταστείτε οτι το siemens c45 που είχα πριν 4-5 χρόνια αναγνώριζε αυτόματα τα ονόματα στα οποία αντιστοιχούσαν οι αριθμοί και τα εμφάνιζε μέσα στο μήνυμα! Όταν πήρα το Τ630 είδα οτι μειονεκτούσε σ'αυτό, αλλά υπέθεσα οτι στο Κ750 θα το έχουν διορθώσει. Αντ'αυτού όμως το χειροτέρεψαν! Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να διορθωθεί αυτό;
Link to comment
Share on other sites

μπορει κάποιος να μου πει αν υπάρχει τρόπος να βγάλω τη σκόνη που έχει μαζευτεί στην μέσα οθόνη?

Θα πρέπει να το ανοίξεις.

Για οδηγίες μπορείς να δεις στο http://forums.se-nse.net/index.php?showtopic=870

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, πείτε μου πως δεν είναι αλήθεια: Όταν μου έρχεται το μήνυμα που με ενημερώνει για τις κλήσεις που μου έγιναν ενώ είχα το κινητό κλειστό,η συσκευή αυτή δεν αναγνωρίζει τα νούμερα που έχω περασμένα στον κατάλογο,δηλαδή δεν εμφανίζει τα ονόματα στα οποία αντιστοιχούν. Δεν τα αναγνωρίζει ούτε καν με την επιλογή "πρόσθετ.",πράγμα που έκανε το παλιό μου Τ630. Ο μόνος τρόπος είναι να κάνω κλήση και ακύρωση σε κάθε αριθμό που περιέχει το μήνυμα,πράγμα πολύ χρονοβόρο γιατί μετά την ακύρωση επιστρέφει στην οθόνη αναμονής... Φανταστείτε οτι το siemens c45 που είχα πριν 3-4 χρόνια αναγνώριζε αυτόματα τα ονόματα στα οποία αντιστοιχούσαν οι αριθμοί και τα εμφάνιζε μέσα στο μήνυμα! Όταν πήρα το Τ630 είδα οτι μειονεκτούσε σ'αυτό, αλλά υπέθεσα οτι στο Κ750 θα το έχουν διορθώσει. Αντ'αυτού όμως το χειροτέρεψαν! Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να διορθωθεί αυτό;

 

Γιατί νομίζω ότι με την τελευταία έκδοση λογισμικού το κάνει; Εμένα το δικό μου πάντως, όταν λαμβάνω μήνυμα με κλήσεις, είναι σαν να το λαμβάνω απ' τον αριθμό που με κάλεσε. Γράφει δηλαδή το όνομά του. Μήπως όμως είναι θέμα της voda;

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος που μπορώ να αγορασω ασιμή πρόσοψη?Στη Θεσσαλονικη κατα προτίμιση

Δεν θα βρεις,μονο απο e-bay και αμφιβολου ποιοτητος! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, παίρνοντας θάρρος απ' το site που έδειξε ο multiPetros, προχώρησα σε δοκιμαστικό άνοιγμα και στην συναρμολόγηση του K750 μου...

 

Η διαδικασία κατά τη γνώμη μου λοιπόν είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τόσο απλή όσο δείχνει το συγκεκριμένο site. Αγνοήστε τα σχόλια που αναφέρονται παρακάτω, ως απαντήσεις στον τύπο που περιγράφει τη διαδικασία! Το όλο εγχείρημα είναι πραγματικά, ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ! Και δεν είμαι ηλεκτρονικός κατ' επάγγελμα, απλά μ' αρέσει να σκαλίζω!

 

Ιδού λοιπόν οι φωτογραφίες της όλης επιχείρησης:

http://s96.photobucket.com/albums/l188/nasos79/K750i/

 

Να πω λίγο τα εξής:

α) οι φωτό δεν είναι με σειρά. Σε γενικές γραμμές είναι, αλλά κάποιες είναι εκτός σειράς.

β) Κατά τη συναρμολόγηση του καπακιού (είναι η 2η φορά που ανοίγω το τηλέφωνο, η πρώτη δεν ήταν τόσο βαθιά και ήταν απλά για καθάρισμα) δεν δούλεψε το άνοιξε-κλείσε της κάμερας. Το άνοιξα πάλι, το έκλεισα και ενώ δούλευε, θυμήθηκα ότι δεν είχα βγάλει φωτογραφίες. Οπότε πάλι το άνοιξα, το φωτογράφισα και μετά... δυστυχώς δεν μου έκανε ξανά τη χάρη. Στο επόμενο λύσιμο του καπακιού, ανακάλυψα ότι είχε σπάσει μια κόλληση. Την κόλλησα, πάλι τα ίδια, πάλι δεν δούλευε. Ξανά άνοιγμα, πλέον ο πλαστικός μοχλός που ενεργοποιεί το διακόπτη είχε αρχίσει να παραμορφώνεται (πολύ ευαίσθητο, προσοχή). Επίσης, παρατήρησα ότι και 2η κόλληση είχε χαλάσει. Την κόλλησα κι αυτή. Μετά από αρκετές προσπάθειες (αποτυχημένες) αποφάσισα να εγκαταλείψω αυτό το σχέδιο. Έτσι, όπως θα δείτε στη φωτό DSC00348_2.jpg, κόλλησα τη μία επαφή με το πλαίσιο του διακόπτη ώστε να βραχυκυκλώσει και να είναι μόνιμα κλειστό το κύκλωμα. Έτσι, τώρα ενεργοποιώ την κάμερα απ' το μενού και ανοίγω το καπάκι για να τραβήξω.

Όλα τα υπόλοιπα λειτουργούν σωστά και όμορφα. Και αυτό που συνέβη, ειλικρινά δεν με πειράζει και πάρα πολύ, το αντίθετο μάλιστα, δεν θα ανοίγει η κάμερα όταν το βάζω στην κωλότσεπη!

 

Α, επίσης, όπως θα δείτε σε μια φωτογραφία, το τηλέφωνο δουλεύει και χωρίς τα καπάκια του (μιλούσα απ' το hands free:rolleyes: )

 

Κλείνοντας λοιπόν, ήθελα να σας πω το εξής:

Βλέποντας πόσο εύκολη διαδικασία είναι, αποφάσισα να αλλάξω τελικά το housing με εκείνο του W700. Θυμάται κανείς εκείνο το site απ' τον Καναδά που πουλούσε καλής ποιότητας, όχι όμως original housings για τα τηλέφωνά μας; Αν ναι και αν αποφασίσω τελικά να βάλω την πιστωτική μου στο internet (κάτι για το οποίο είμαι ακόμα επιφυλακτικός), τότε σύντομα θα έχω ένα K750i σε συσκευασία W700i, που τόσο πολύ μου άρεσε και ο Σάββας (elteo) θα σκάσει απ' το κακό του που εγώ θα έχω auto focus στο W700 μου!:D

 

Όσοι το σκέφτεστε ακόμα, μη διστάζετε! Είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ!!!!! Ένα Τ6 και ένα λεπτό σταυροκατσάβιδο χρειάζεστε μονάχα.

 

Καλή τύχη!

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί νομίζω ότι με την τελευταία έκδοση λογισμικού το κάνει; Εμένα το δικό μου πάντως, όταν λαμβάνω μήνυμα με κλήσεις, είναι σαν να το λαμβάνω απ' τον αριθμό που με κάλεσε. Γράφει δηλαδή το όνομά του. Μήπως όμως είναι θέμα της voda;

 

Φίλε nasos79 δεν είναι θέμα του παροχέα μου (ΤΙΜ) γιατί και στις παλαιότερες συσκευές μου είχα την ίδια σύνδεση. Άν είναι θέμα έκδοσης λογισμικού,τότε μάλλον αξίζει το ρίσκο να επιχειρήσω αναβάθμιση. Έχω την έκδοση R1CAO21. Υπάρχει νεότερη; Αν ναι,τι διαφορές έχει;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nasos79 δεν είναι θέμα του παροχέα μου (ΤΙΜ) γιατί και στις παλαιότερες συσκευές μου είχα την ίδια σύνδεση. Άν είναι θέμα έκδοσης λογισμικού,τότε μάλλον αξίζει το ρίσκο να επιχειρήσω αναβάθμιση. Έχω την έκδοση R1CAO21. Υπάρχει νεότερη; Αν ναι,τι διαφορές έχει;

Ευχαριστώ.

 

Εγώ έχω την R1DB001. Λέω μήπως είναι θέμα παροχέα, γιατί δεν θυμάμαι αν άρχισε να το κάνει αμέσως μετά την αλλαγή του λογισμικού ή αν ξαφνικά άρχισε η voda να στέλνει τα μηνύματα με τέτοιο τρόπο που να τα διαβάζει πιο βολικά το τηλέφωνο. Και δυστυχώς δεν έχω άλλη κάρτα για να δοκιμάσω.

 

Δεν ξέρω τι άλλες διαφορές έχουν οι εκδόσεις του λογισμικού. Εγώ απλά βάζω την πιο καινούρια πάντα. Δεν το ψάχνω και πολύ, κινητό είναι άλλωστε, όχι αμάξι.;)

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Η voda το κάνει πραγματικά αυτό και όντως έχει λίγο καιρό που το ενεργοποίησε. Είναι σαν να σου στέλνει sms αυτός που σε κάλεσε, ενω η ΤΙΜ απλά σου στέλνει τον αριθμό από το κέντρο της... Oπότε ως εδώ είναι καθαρά θέμα παροχέα, οπότε ας αφήσουμε τη Vodafone απ'έξω.

 

Το Κ750 δεν τον αναγνωρίζει επειδή είναι μέσα στο μήνυμα ο αριθμός. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι σε νέο λογισμικό, αν και δεν το πιστεύω κάτι τέτοιο. Όσοι έχουν την τελευταία αναβάθμιση (εκτός vodafone) ας βοηθήσουν. :wink:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Η voda το κάνει πραγματικά αυτό και όντως έχει λίγο καιρό που το ενεργοποίησε. Είναι σαν να σου στέλνει sms αυτός που σε κάλεσε, ενω η ΤΙΜ απλά σου στέλνει τον αριθμό από το κέντρο της... Oπότε ως εδώ είναι καθαρά θέμα παροχέα, οπότε ας αφήσουμε τη Vodafone απ'έξω.

 

Το Κ750 δεν τον αναγνωρίζει επειδή είναι μέσα στο μήνυμα ο αριθμός. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι σε νέο λογισμικό, αν και δεν το πιστεύω κάτι τέτοιο. Όσοι έχουν την τελευταία αναβάθμιση (εκτός vodafone) ας βοηθήσουν. :wink:

 

Γιατί νομίζω ότι με την τελευταία έκδοση λογισμικού το κάνει; Εμένα το δικό μου πάντως, όταν λαμβάνω μήνυμα με κλήσεις, είναι σαν να το λαμβάνω απ' τον αριθμό που με κάλεσε. Γράφει δηλαδή το όνομά του. Μήπως όμως είναι θέμα της voda;

 

:rolleyes:

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

Εχω ενα k750i, αγορασμενο καλοκαιρι του 2005 (τελη Ιουλιου). Μπορω να κατεβασω gps? Αν οχι μπορω στο k800i;

Link to comment
Share on other sites

Βαζοντας μια καρτα μνημης 512ΜΒ στο Κ750ι,ειδα καποια καθυστερηση γενικα

στις λειτουργειες του κινητου.

Υπαρχει καποια.....θεραπεια για αυτο,η απλα θα το συνηθησω?

437ΜΒ ελευθερα εχω.

Θα χειροτερεψει η κατασταση αν π.χ. εχω 450ΜΒ γεματα?

AEKαρα ole ole ole ole ole!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η voda το κάνει πραγματικά αυτό και όντως έχει λίγο καιρό που το ενεργοποίησε. Είναι σαν να σου στέλνει sms αυτός που σε κάλεσε, ενω η ΤΙΜ απλά σου στέλνει τον αριθμό από το κέντρο της... Oπότε ως εδώ είναι καθαρά θέμα παροχέα, οπότε ας αφήσουμε τη Vodafone απ'έξω.

 

Το Κ750 δεν τον αναγνωρίζει επειδή είναι μέσα στο μήνυμα ο αριθμός. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι σε νέο λογισμικό, αν και δεν το πιστεύω κάτι τέτοιο. Όσοι έχουν την τελευταία αναβάθμιση (εκτός vodafone) ας βοηθήσουν. :wink:

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις φίλε marras,δεν γνώρζα πως στέλνουν τα μηνύματα για τις κλήσεις οι άλλοι πάροχοι, ωστόσο η ΤΙΜ πάντα έτσι τα έστελνε,δηλαδή οι αριθμοί εμπεριέχονται στο μήνυμα, και παρ'όλ'αυτά πάρα πολλές συσκευές τους αναγνωρίζουν,ακόμα και συσκευές πολύ παλιότερες του Κ750...

Link to comment
Share on other sites

Βαζοντας μια καρτα μνημης 512ΜΒ στο Κ750ι,ειδα καποια καθυστερηση γενικα

στις λειτουργειες του κινητου.

Υπαρχει καποια.....θεραπεια για αυτο,η απλα θα το συνηθησω?

437ΜΒ ελευθερα εχω.

Θα χειροτερεψει η κατασταση αν π.χ. εχω 450ΜΒ γεματα?

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ. Φορμάρισα την κάρτα στον υπολογιστή απο fat σε fat32,ξαναφόρτωσα τα δεδομένα τα οποία είχα κάνει backup,κι έπειτα απο μερικά restart της συσκευής και βάλε-βγάλε την κάρτα η ταχύτητα βελτιώθηκε αισθητά.

Link to comment
Share on other sites

στο MyPhoneExplorer βλέπω μπορείς να βάλεις μια καταχώρηση με όνομα και επίθετο.

Τελικα το τηλέφωνο αναγνωρίζει όμως 2 διαφορετικά πεδία ή τα βλέπει ως ένα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχει καμία διαφορά με τις επαφές που έχεις ήδη στο κινητό.

Και εκεί 2 είναι οι καταχωρήσεις υποτίθεται. Γι αυτό και μπορείς να αλλάξεις τον τρόπο που γίνεται η ταξινόμηση των επαφών. Είτε κατά όνομα είτε κατά επίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχει καμία διαφορά με τις επαφές που έχεις ήδη στο κινητό.

Και εκεί 2 είναι οι καταχωρήσεις υποτίθεται. Γι αυτό και μπορείς να αλλάξεις τον τρόπο που γίνεται η ταξινόμηση των επαφών. Είτε κατά όνομα είτε κατά επίθετο.

 

μα πως βάζεις όνομα ή επίθετο απευθείας στο k750?

 

αναγνωρίζει σαν 1ο το όνομα και 2ο το επίθετο? γιατί εγώ δεν βλέπω 2 διαφορετικά πεδία για όνομα και επίθετο... :blink:

Link to comment
Share on other sites

μα πως βάζεις όνομα ή επίθετο απευθείας στο k750?

 

αναγνωρίζει σαν 1ο το όνομα και 2ο το επίθετο? γιατί εγώ δεν βλέπω 2 διαφορετικά πεδία για όνομα και επίθετο... :blink:

 

Το πρώτο που γράφεις το θεωρεί σαν επίθετο και το δεύτερο σαν όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή έχω μπερδευτεί αρκετά με το θέμα της φόρτισης ρωτώ το εξής:

Αφού στην πρώτες φορτίσεις λένε ότι είναι καλό να γίνεται πλήρες αποφόρτιση γιατί μετά αυτό είναι "κακό";

Εγω μια ζωή σε όλα μου τα κινητά τα φόρτιζα πάντα κλειστά και αφού κλείσουν με αδύναμη μπαταρία.Καμιά μπαταρία δεν έχει σωθεί ακόμα αν και μερικές κλείνουν 4 χρόνια...

Αλλαξε η τεχνολογία στις μπαταρίες και τώρα πρέπει να φορτίζονται πριν αδειάσουν;παλιά το χειρότερο ήταν να φορτίζεις μία μπαταρία ενώ δεν έχει τελειώσει και με ανοιχτό το κινητό ενω τώρα διαβάζω εδώ ότι αυτό είναι και καλό γιατί κάνει φορτίζεται και γρήγορα!:worry:

Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος αλλά να ξέρει όχι τι νομίζει ότι έιναι το σωστό γιατί με ενδιαφέρει η μέγιστη απόδοση της μπαταρίας...

(στα μαγαζιά έχουν μείνει αιώνες πίσω,γι αυτούς η πρώτη φόρτισει πρέπει να γίνει χωρίς να σωθεί η ενέργεια της μπαταρίας που είχε στην αρχή και να κρατάει η φόρτιση 12 ώρες!:wacko: Είπαμε αλλά όχι κι έτσι... )

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που γράφεις το θεωρεί σαν επίθετο και το δεύτερο σαν όνομα.

 

χωρίζοντας τα με κενό? (με κενό τα βλέπει ως ένα σε μένα)

Link to comment
Share on other sites

αν εχω καταλάβει καλά...η ταξινόμηση γίνεται πριν βάλεις τα στοιχεία.

 

Αν βάλω 20 ονόματα (μαζί με επίθετο) και μετά αλλάξω ταξινόμηση ως προς το όνομα τότε αυτό θα ισχύει για τα νέα ονόματα που βάζω...σωστά?

Link to comment
Share on other sites

αν εχω καταλάβει καλά...η ταξινόμηση γίνεται πριν βάλεις τα στοιχεία.

 

Αν βάλω 20 ονόματα (μαζί με επίθετο) και μετά αλλάξω ταξινόμηση ως προς το όνομα τότε αυτό θα ισχύει για τα νέα ονόματα που βάζω...σωστά?

 

Χμμμ...

Πρέπει να τα ξανασβήσεις όλα και να τα ξαναπεράσεις από τον υπολογιστή για να ταξινομηθούν με βάση το όνομα.

(Αυτό που ζητάς, δηλαδή αλλαγή της ταξινόμησης real time γινόταν στο προηγούμενο κινητό μου, ένα siemens cx65...)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K750i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...