Jump to content

Sony Ericsson K750i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν εχω συνδεδεμενο το καλωδιο και ανοιγω το myphone explorer εκει που εχει τη μνημη,μου εμφανιζει μονο του τηλεφωνου και οχι της καρτας!Ετσι γινεται;;

 

Κατέβασε την 1.4.5 έκδοση του myPhoneExplorer...

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κατέβασε την 1.4.5 έκδοση του myPhoneExplorer...

 

Ευχαριστω πολυ φιλε!Ευτιαξε τωρα,ολα ΟΚ!:D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συ-χρήστες του K750i.

 

Θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου σχετικά με κάρτα 2in1 Cosmote στο τηλεφωνάκι.

 

Όπως θα ξέρουν όσοι το έχουν ψάξει η Cosmote δεν εμφανίζει το κινητό στον κατάλογο των κινητών που υποστηρίζουν 2in1 κάρτες.

 

Φοβόμουν και εγώ ότι δεν θα δουλεύει γιατί όλα τα άλλα SE (αντίστοιχου τύπου) τα έχει και ήμουν έτοιμος να αλλάξω τηλέφωνο.

 

Παρόλα αυτά είπα να κάνω μία δοκιμή πριν το αλλάξω ... και ....

 

ΕΥΤΥΧΩΣ που το δοκίμασα γιατι το κινητό δουλεύει κανονικότατα. Προσοχή όμως όχι από το μενού του κινητού που αλλάζεις από την μία γραμμή στην άλλη αλλά από το μενού της Cosmote (που σου εγκαθιστούν στο sim-ακι - είναι μέσα στην ψυχαγωγία).

 

Οπότε το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι ότι δεν μπορώ να έχω άλλο ringtone ανάλογα σε ποια γραμμή με καλούν .... (όχι και τόσο σημαντικό για εμένα)

 

Επίσης ένα πρόβλημα που υπάρχει σε όλα τα 2in1 συστήματα ... δεν προωθούνται τα μηνύματα και πρέπει 1 φορά την ήμέρα να αλλάζεις ενεργή γραμμή για να τσεκάρεις και στο 2ο νούμερο.

 

ΑΥτά

 

 

να είστε όλοι καλά :)

 

Κων/νος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Το κινητό θα συνεχίσει να βγαίνει ή η SE σκέφτεται να σταματήσει την παραγωγή του;

Η συσκευασία περιλαμβάνει καλώδιο σύνδεσης ή όχι;Στον κατάλογο του ''Πλαίσιου'' δεν φαίνεται να περιλαμβάνεται.

Link to comment
Share on other sites

Περιλαμβανεται καλωδιο.Απλα αν το θες ψαξε γρηγορα να το βρεις!Εγω το εψαχνα απο Ιουλιο και το Βρηκα την Πεμπτη που μας περασε.......
Link to comment
Share on other sites

Έχω απορία...

 

W700i και K750i είναι πρακτικά ίδια τηλέφωνα από πλευράς hardware. Η αλλαγή στο λογισμικό του K750i, καταργεί το autofocus; Το αντίστροφο ισχύει; Αν αγοράσεις W700i και βάλεις το λογισμικό του K750i, αποκτά autofocus;

 

Γνωρίζει κανείς;

 

Δεν θέλω να κάνω κάτι τέτοιο, απλά ενημερωτικά ρωτώ.

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Έχω απορία...

 

W700i και K750i είναι πρακτικά ίδια τηλέφωνα από πλευράς hardware. Η αλλαγή στο λογισμικό του K750i, καταργεί το autofocus; Το αντίστροφο ισχύει; Αν αγοράσεις W700i και βάλεις το λογισμικό του K750i, αποκτά autofocus;

 

Γνωρίζει κανείς;

 

Δεν θέλω να κάνω κάτι τέτοιο, απλά ενημερωτικά ρωτώ.

 

Το autofocus είναι καθαρά θέμα της κάμερας, άρα hardware. Τα K750i, W800i και W810i έχουν την ίδια κάμερα (με autofocus) ενώ το W700i έχει διαφορετική. ;)

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Το autofocus είναι καθαρά θέμα της κάμερας, άρα hardware. Τα K750i, W800i και W810i έχουν την ίδια κάμερα (με autofocus) ενώ το W700i έχει διαφορετική. ;)

 

Σωστότατα. Το ότι έχουν το ίδιο σχέδιο και σχήμα δεν σημαίνει ότι έχουν και το ίδιο hardware.

Link to comment
Share on other sites

Σωστότατα. Το ότι έχουν το ίδιο σχέδιο και σχήμα δεν σημαίνει ότι έχουν και το ίδιο hardware.

Επίσης υπάρχει και διαφορά στον φακό, ο οποίος στο K750 έχει focal length 4,8mm ενώ στο W700 4,3mm...

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει και διαφορά στον φακό, ο οποίος στο K750 έχει focal length 4,8mm ενώ στο W700 4,3mm...

 

Βρε Πέτρο,εγώ γιατί έχω την εντύπωση ότι το auto-focus είναι ψηφιακό και άρα υπόθεση software και όχι hardware...που θα πει ότι με τον FAR manager πιθανός να μπορείς να το βάλεις και στο W700 :O

Link to comment
Share on other sites

Βρε Πέτρο,εγώ γιατί έχω την εντύπωση ότι το auto-focus είναι ψηφιακό και άρα υπόθεση software και όχι hardware...που θα πει ότι με τον FAR manager πιθανός να μπορείς να το βάλεις και στο W700 :O

 

Από το esato

 

For those who want to upgrade their K750/W800 with a W700 firmware, Dont. Cause i flashed my k750 with the firmware and its exactly the same as the one from the W800 the only thing that seems to be different is the camera, it doesn't start.

Link to comment
Share on other sites

Θελω την βοηθεια σας παιδια.

Χθες ανοιξα το Κ750 να αλλαξω προσοψη και εσπασα το δοντακι της φωτογραφικης μηχανης. που δινει εντολη το καπακι για να ανοιξει και να κλεισει.

 

Πουλανε τετοιο ανταλλακτικο?Μπορω να το βρω καπου.

Αν το βρω μπορω να το αλλαξω γιατι ειμαι ηλεκτρονικος.

Το θεμα ειναι που θα το βρω?

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Από το esato

 

For those who want to upgrade their K750/W800 with a W700 firmware, Dont. Cause i flashed my k750 with the firmware and its exactly the same as the one from the W800 the only thing that seems to be different is the camera, it doesn't start.

 

geofil καλημέρα :) , δεν μηλάω ακριβώς για φλασάρισμα, μιλάω για software edit μέσω του εν λόγο προγράμματος.

Και επειδή με το πρόγραμμα αυτό μπορείς να βγάλεις το αυτό-focus από τις SE που το έχουν, αναρωτιέμαι αν μπορείς και να το βάλεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Θελω την βοηθεια σας παιδια.

Χθες ανοιξα το Κ750 να αλλαξω προσοψη και εσπασα το δοντακι της φωτογραφικης μηχανης. που δινει εντολη το καπακι για να ανοιξει και να κλεισει.

 

Πουλανε τετοιο ανταλλακτικο?Μπορω να το βρω καπου.

Αν το βρω μπορω να το αλλαξω γιατι ειμαι ηλεκτρονικος.

Το θεμα ειναι που θα το βρω?

 

Κοίταξε εδώ

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Θελω την βοηθεια σας παιδια.

Χθες ανοιξα το Κ750 να αλλαξω προσοψη και εσπασα το δοντακι της φωτογραφικης μηχανης. που δινει εντολη το καπακι για να ανοιξει και να κλεισει.

 

Πουλανε τετοιο ανταλλακτικο?Μπορω να το βρω καπου.

Αν το βρω μπορω να το αλλαξω γιατι ειμαι ηλεκτρονικος.

Το θεμα ειναι που θα το βρω?

 

Ωραία, ο ηλεκτρονικός το ανοίγει και σπάει διάφορα... Φανταστείτε τι θα συνέβαινε αν το άνοιγα εγώ... :lol: :lol: :lol:

 

Μπράβο ρε Βαγγέλη που το δοκίμασες και μας αποτρέπεις...

 

Αλλά για πες λίγο, πώς είναι σαν δουλειά; Δύσκολη ή παλεύεται;

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ο ηλεκτρονικός το ανοίγει και σπάει διάφορα... Φανταστείτε τι θα συνέβαινε αν το άνοιγα εγώ... :lol: :lol: :lol:

 

Μπράβο ρε Βαγγέλη που το δοκίμασες και μας αποτρέπεις...

 

Αλλά για πες λίγο, πώς είναι σαν δουλειά; Δύσκολη ή παλεύεται;

 

Δεν παλευεται καθολου.

Για να αλλαξω ολο το Housing μου πηρε 1 ωρα και εσπασαν τα νευρα μου.

Τελικα βρηκα ολο το μηχανισμο της καμερας και θα τον αλλαξω σημερα.

Παντως αυτο το δοντακι που ανοιγοκλεινει η καμερα ειναι πολυ ευαισθητο.

Λιγο να το ακουμπησεις σπαει.

 

Τελος παντων αφου βρηκα ανταλλακτικο παλι καλα.

Θα χασω λιγο χρονο να το ξαναπερασω αλλα αξιζει η εμπειρια.

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Βρε Πέτρο,εγώ γιατί έχω την εντύπωση ότι το auto-focus είναι ψηφιακό και άρα υπόθεση software και όχι hardware...που θα πει ότι με τον FAR manager πιθανός να μπορείς να το βάλεις και στο W700 :O

 

To χαρακτηριστικό της αυτόματης εστίασης σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να επιτευχθεί σε επίπεδο λογισμικού. Αν ήταν θα το είχαν όλα τα made in taiwan με την Κορέα μη εξαιρούμενη :lol: . Είναι καθαρά χαρακτηριστικό του υλικού και έχει να κάνει με κινούμενα μηχανικά μέρη (φακούς), όπως ακριβώς λειτουργεί και το οπτικό Ζοοm. (κρίμα που δεν έχει ακόμα εφαρμοστεί το οπτικό zoom από την SE σε τηλέφωνα, παρότι υπάρχουν υπέρ-λεπτες φωτογραφικές μηχανές της σειράς T που δεν έχουν φαινομενικά εξωτερικά κινούμενα μέρη zoom.)

 

Tip. Μια προφανής απόδειξη της ύπαρξης μηχανικά κινούμενων μερών στο autofocus της SE είναι η παρουσία ήχου (πολλά μικρά "κλικ") με την ελαφριά πίεση του κουμπιού photo παράλληλα με το νετάρισμα της εικόνας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομαι να πάρω το K750i (λόγω επιδότησης) θέλω να σας κάνω 2 ερωτήσεις:

1) Υπάρχει πρόβλημα διαθεσιμότητάς του;

2) Μπορείτε να μου παραθέσετε εν συντομία τα όποια προβλήματά του (πχ. χαλαρότητα joystick μετά από εκτεταμένη χρήση);

Sorry για τις ερωτήσεις, αλλά είναι λίγο δύσκολο να ψάξω σε ένα topic 359 σελίδων.

Ευχαριστώ.

there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

To χαρακτηριστικό της αυτόματης εστίασης σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να επιτευχθεί σε επίπεδο λογισμικού. Αν ήταν θα το είχαν όλα τα made in taiwan με την Κορέα μη εξαιρούμενη :lol: . Είναι καθαρά χαρακτηριστικό του υλικού και έχει να κάνει με κινούμενα μηχανικά μέρη (φακούς), όπως ακριβώς λειτουργεί και το οπτικό Ζοοm. (κρίμα που δεν έχει ακόμα εφαρμοστεί το οπτικό zoom από την SE σε τηλέφωνα, παρότι υπάρχουν υπέρ-λεπτες φωτογραφικές μηχανές της σειράς T που δεν έχουν φαινομενικά εξωτερικά κινούμενα μέρη zoom.)

 

Tip. Μια προφανής απόδειξη της ύπαρξης μηχανικά κινούμενων μερών στο autofocus της SE είναι η παρουσία ήχου (πολλά μικρά "κλικ") με την ελαφριά πίεση του κουμπιού photo παράλληλα με το νετάρισμα της εικόνας.

 

Όλα αυτά που γράφεις είναι σωστά. Το θέμα ποιο είναι; Ότι η SE, για λόγους οικονομίας, δεν θα έβγαζε μία ξεχωριστή κάμερα για να βάλει στο W700i, απλά θα απενεργοποιούσε την επιλογή από το λογισμικό του τηλεφώνου. Με τον ίδιο τρόπο "μειώνονται" και τα χαρακτηριστικά σε πολλές άλλες συσκευές της αγοράς. Προφανώς βέβαια, δεν έχει κάνει κάτι τέτοιο, αλλά ΑΝ το είχε κάνει, ίσως θα μπορούσε να δουλέψει.

 

Εν πάση περιπτώσει, το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο, ότι ΔΕΝ γίνεται!

 

Ευχαριστώ!

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Δεν παλευεται καθολου.

Για να αλλαξω ολο το Housing μου πηρε 1 ωρα και εσπασαν τα νευρα μου.

Τελικα βρηκα ολο το μηχανισμο της καμερας και θα τον αλλαξω σημερα.

Παντως αυτο το δοντακι που ανοιγοκλεινει η καμερα ειναι πολυ ευαισθητο.

Λιγο να το ακουμπησεις σπαει.

 

Τελος παντων αφου βρηκα ανταλλακτικο παλι καλα.

Θα χασω λιγο χρονο να το ξαναπερασω αλλα αξιζει η εμπειρια.

 

Ξαφνικά έχει αρχίσει να μου αρέσει ΤΟΟΟΟΣΟ πολύ το μαύρο χρώμα του K750 μου...:lol: Τι να το κάνω αυτό το αδερφίστικο χρυσαφί; Ή είμαστε άντρες θεριακλήδες, ή δεν είμαστε!!!:lol: :lol: :lol:

 

(Σάββα, ακούς;;; )

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ο ηλεκτρονικός το ανοίγει και σπάει διάφορα... Φανταστείτε τι θα συνέβαινε αν το άνοιγα εγώ... :lol: :lol: :lol:

 

Μπράβο ρε Βαγγέλη που το δοκίμασες και μας αποτρέπεις...

 

Αλλά για πες λίγο, πώς είναι σαν δουλειά; Δύσκολη ή παλεύεται;

 

Τα έλεγα εγώ για αυτού του είδους τις επεμβάσεις.:p

Εκτός από ελεύθερο χρόνο θέλει υπομονή και νεύρα ατσάλινα.

Δεν είναι για μένα πάντως σίγουρα. Θα το πετούσα σε κανένα τοίχο πολύ πριν σπάσω οτιδήποτε.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Βρε Πέτρο,εγώ γιατί έχω την εντύπωση ότι το auto-focus είναι ψηφιακό και άρα υπόθεση software και όχι hardware...που θα πει ότι με τον FAR manager πιθανός να μπορείς να το βάλεις και στο W700 :O

Και πως θα εστιάζει με διαφορετικά χαρακτηριστηκά φακού;

Η κάμερα του w700 είναι φτιαγμένη για να λειτουργεί με έναν Α τρόπο, τι αποτέλεσμα θα έχεις όταν πας να την λειτουργήσεις με έναν Β;

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Τα έλεγα εγώ για αυτού του είδους τις επεμβάσεις.:p

Εκτός από ελεύθερο χρόνο θέλει υπομονή και νεύρα ατσάλινα.

Δεν είναι για μένα πάντως σίγουρα. Θα το πετούσα σε κανένα τοίχο πολύ πριν σπάσω οτιδήποτε.:lol:

 

Εμενα μου ηρθε να παρω ενα σφυρι και να αρχισω να το χτυπαω.

Αλλα και στην Ericsson να το πηγαινα θα το καταλαβαιναν οτι το ανοιξα οποτε παει η εγγυηση αν και ειχα αλλο ενα χρονο υπολοιπο.

Επι την ευκαιρια μιας και το ανοιξα θα του αλλαξω και μια προσοψη.

 

Τα νευρα μου να δω για ποσο θα αντεξουν.:p :p :p

 

Ευτυχως παντως που το Flex Cable της καμερας κοστισε μονο 24 Ευρω περιπου.

 

Α και κατι αλλο.Δεν ξερω τι θα κανω με το Joystick.

Το καθαρισα,δουλεψε για μια εβδομαδα και αρχισε παλι να κολλαει.Τωρα και να το καθαρισω δεν κανει τιποτα.Πηρα και ειδικο σπρει που ειναι γιαν αυτη τη δουλεια αλλα παλι τιποτα.

Δυστυχως δεν βρηκα πουθενα Joystick για να το αλλαξω και αυτο.

Αυτη η Ericsson παντα προβληματα με τα Joystick και ενω ξερει το προβλημα δεν κανει τιποτα.

 

Μαλλον θα καταληξω να παρω το W810 που το βλεπω πιο σταθερο και χωρις το Joystick.

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Στο site που έδωσα, βρίσκεις και joystick

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Στο site που έδωσα, βρίσκεις και joystick

 

Δεν θελω μονο το πλαστικο.Θελω ολο τον μηχανισμο με τα ηλεκτρονικα μερη.

Εμενα μονο ενα πλαστικο του Joystick μου εβγαλε.

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K750i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...