Jump to content

Sony Ericsson K750i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tο ψηφιακό ζουμ είναι η λειτουργία κατά την οποία περιορίζουμε το οπτικό πλαίσιο μιας φωτογραφίας σε μικρότερες διαστάσεις (σε τμήμα) από την μέγιστη οπτική (η το σωστότερο ανάλυση αισθητήρα) ανάλυση. Δηλαδή όπως αρκετοί είπατε τα, ας πούμε 1632Χ1224 που αντιστοιχούν στην ανάλυση των 2Μρ περιορίζονται σε ένα τμήμα του που τελικά είναι για κάθε 1Χ ακριβώς το 1/4 της προηγούμενης ανάλυσης. Στην πραγματικότητα η διαβάθμιση 4Χ που έχει ονομαστικά το Κ750 όπως διαπίστωσα με δοκιμές που έκανα είναι 3Χ και η ανάλυση της στο μέγιστο του ζουμ είναι μόλις 408Χ306!!!! To οπτικό όμως ζουμ δεν έχει καμιά σχέση με το παραπάνω. Οπτικό ζουμ είναι ο περιορισμός του ορατού πλαισίου της φωτογραφίας μέσω μηχανικών μερών και συσχετισμού φακών. Το αποτέλεσμα είναι πως μια μηχανή με 2Mp και οπτικό ζουμ 3Χ παράγει μια φωτογραφία 16 φορές μικρότερη (1/4 σε κάθε διάσταση του μέγιστου αρχικού πλαισίου) αλλά με 2Μp επίσης!!!. Η ανάλυση δεν μειώνεται!!!

Όχι φίλε xamurabi ΔΕΝ είναι αυτό που περιγράφεις το ψηφιακό ζουμ.. Αυτό όπως θα σου αποδέιξω είναι οπτικό (άσχετα που δεν γίνεται μέσω μεταβλητής εστιακής απόστασης φακού). :O Υπάρχει μια ειδοποιώς διαφορά. Δες τον ορισμό του ψηφιακού ΖΟΟΜ όπως το περιγράφω εγώ και δες την διαφορά με αυτό που λές εσύ

Tο ψηφιακό ζουμ είναι η λειτουργία κατά την οποία περιορίζουμε το οπτικό πλαίσιο μιας φωτογραφίας σε μικρότερες διαστάσεις (σε τμήμα) από την μέγιστη οπτική (η το σωστότερο ανάλυση αισθητήρα) ανάλυση. Δηλαδή όπως αρκετοί είπατε τα, ας πούμε 1632Χ1224 που αντιστοιχούν στην ανάλυση των 2Μρ περιορίζονται σε ένα τμήμα του που τελικά είναι για κάθε 1Χ ακριβώς το 1/4 της προηγούμενης ανάλυσης. Στην πραγματικότητα η διαβάθμιση 4Χ που έχει ονομαστικά το Κ750 όπως διαπίστωσα με δοκιμές που έκανα είναι 3Χ και η ανάλυση της στο μέγιστο του ζουμ είναι μόλις 408Χ306!!!!
Και μετά κάνουμε
ένα resize στην ανάλυση 1632Χ1224
(2mp)
. ΑΥΤΟ είναι το ψηφιακό ΖΟΟΜ. Τα
mp ΔΕΝ αλλάζουν
εσύ νομίζεις ότι κάνεις ζουμ και τα MP είναι ίδια όπως πρίν αλλά εμφανίζεται pixelization

Αν κροπάρεις ένα πλαίσιο της φωτογραφίας (από 2mp την κάνεις ένα) ΧΩΡΙΣ resize αυτό είναι οπτικό ΖΟΟΜ με την διαφορά ότι έχασε εμβαδόν. (megapixels).

 

Κάποιες ψηφιακές sony με σταθερό (ΜΗ ΖΟΟΜ) φακό στα 4mp κάνουν ψηφιακό ζουμ. Δηλαδή CROP AND RESIZE. Η τελική φωτογραφία παραμένει 4mp αλλά η ουσιαστική πληροφορία είναι μικρότερη (pixelization).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kαλο το θεμα του....ζουμ,αλλα εγω συνεχιζω να μην μπορω να διαβασω ελληνικα κειμενα στο κ750ι.

κατεβασα το bookreader αλλα δεν βγαζω ακρη.

σε ολα τα φορματ .txt αλλα τιποτα!

καποια αναλυτικη βοηθεια?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

AEKαρα ole ole ole ole ole!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και μετά κάνουμε ένα resize στην ανάλυση 1632Χ1224 (2mp)[/u]. ΑΥΤΟ είναι το ψηφιακό ΖΟΟΜ. Τα mp ΔΕΝ αλλάζουν εσύ νομίζεις ότι κάνεις ζουμ και τα MP είναι ίδια όπως πρίν αλλά εμφανίζεται pixelization[/color][/color][/indent]

Αν κροπάρεις ένα πλαίσιο της φωτογραφίας (από 2mp την κάνεις ένα) ΧΩΡΙΣ resize αυτό είναι οπτικό ΖΟΟΜ με την διαφορά ότι έχασε εμβαδόν. (megapixels).

 

Κάποιες ψηφιακές sony με σταθερό (ΜΗ ΖΟΟΜ) φακό στα 4mp κάνουν ψηφιακό ζουμ. Δηλαδή CROP AND RESIZE. Η τελική φωτογραφία παραμένει 4mp αλλά η ουσιαστική πληροφορία είναι μικρότερη (pixelization).

 

Αν και ο φίλος παραπάνω...ενοχλήθηκε από την κουβέντα μας, εγώ θα μείνω στο ...zoom για λίγο ακόμη και θα τελειώσω το ομολογουμένως ολίγον offtopic. Δεν διαφωνώ μαζί σου σε τίποτε από αυτά που λες για το resize. Σκέψου ας πούμε για παράδειγμα να κάνεις resize σε μια φωτογραφία 640Χ480 στα 10Mp!! Θα έχεις 10 εκατομμύρια pixels τα οποία θα δείχνουν πεντακάθαρα και με πολλά περισσότρα Pixels την ΙΔΙΑ θολούρα της VGA ανάλυσης. To αν το παραγόμενο αρχείο της φωτογραφίας του K750 που τραβήχτηκε με 4Χ ζουμ έχει δυο εκατομμύρια εικονοστοιχία (έπειτα από την software επάυξηση ανάλυσης) δεν σημαίνει πως δεν είναι τελικά μια φτωχότατη φωτογραφία 408Χ206 ουσιαστικής ανάλυσης, έστω και αν απεικονίζει 24πλάσιo αριθμό pixels.

Παλαιότερα είχα μια ψηφιακή μηχανή trust που έλεγε πως έχει ανάλυση 3Μp μόνο που στο manual εξηγούσε πως ο αισθητήρας ήταν 2Μp και με software που πέρναγες στον υπολογιστή (το Κ750 ενσωματώνει παρόμοιο software) αύξανες την ανάλυση της φωτογραφίας.

Και τελειώνοντας φίλε keysmith, χωρίς να διαφωνώ ριζικά με αυτά που λες, το ψηφιακό zoom σημαίνει απλά πως με ψηφιακό ζουμ, δηλαδή με μη οπτικό τρόπο, θες να το πεις crop - resize, θες να το πεις όπως θέλεις, περιορίζω το μέγιστο ορατό από το φακό μου πλαίσιο σε τμήμα του. Το τι του κάνω (εγώ ή η μηχανή) μετά, είναι δευτερεύον και δεν αναιρεί σε τίποτα την αρχική φτωχική ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κινητό και μου έχει κάνει εντύπωση η τιμή του k750i σε σχέση με αυτά που προσφέρει. Υπάρχει κάποια παγίδα;

 

Μήπως υπάρχουν κι άλλα κινητά με παρόμοια χαρακτηριστικά (2mp κάμερα, video, mp3, επέκταση μνήμης, fm tuner κλπ κλπ) με τιμή κάτω των 200€ που μου διαφεύγουν;

 

Ή η χαμηλή τιμή εξηγείται μόνο και μόνο από το ότι το μοντέλο είναι παλιό;

 

Ευχαριστώ :)

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κινητό και μου έχει κάνει εντύπωση η τιμή του k750i σε σχέση με αυτά που προσφέρει. Υπάρχει κάποια παγίδα;

 

Μήπως υπάρχουν κι άλλα κινητά με παρόμοια χαρακτηριστικά (2mp κάμερα, video, mp3, επέκταση μνήμης, fm tuner κλπ κλπ) με τιμή κάτω των 200€ που μου διαφεύγουν;

 

Ή η χαμηλή τιμή εξηγείται μόνο και μόνο από το ότι το μοντέλο είναι παλιό;

 

Ευχαριστώ :)

 

Πάρε το τηλέφωνο φίλε μου, είναι ΚΟΡΥΦΑΙΟ και σε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΤΙΜΗ! Πάρτο τώρα, γιατί σε λίγο δεν θα το βρίσκεις!!!!!!!

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το τηλέφωνο φίλε μου, είναι ΚΟΡΥΦΑΙΟ και σε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΤΙΜΗ! Πάρτο τώρα, γιατί σε λίγο δεν θα το βρίσκεις!!!!!!!

 

ακριβώς..και εγώ από γνωστή αλυσίδα δυσκολεύτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου κ750 τις τελευταίες 3 μέρες μου έσβηνε όταν με καλούσαν ή μιλούσα ή πήγαινα να καλέσω εγώ. (κλασσικά όμως όχι πάντα) Το είχα πάρει από αναβάθμιση πρίν 1,5 μήνες. Τώρα μου άλλαξαν μπαταρία χωρίς καμία άλλη ενεργεια. Τώρα έχω νέα μπαταρία και το κ750 μου είναι 19 μηνών ;)

Τελικά δεν θα το αλλάξω αν όλα πάνε καλά :cool: .

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το τηλέφωνο φίλε μου, είναι ΚΟΡΥΦΑΙΟ και σε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΤΙΜΗ! Πάρτο τώρα, γιατί σε λίγο δεν θα το βρίσκεις!!!!!!!

Giati les oti se ligo den tha to briskei?Me tetoia eleipsh pou yparxei oute twra den tha to briskei...

Link to comment
Share on other sites

Giati les oti se ligo den tha to briskei?Me tetoia eleipsh pou yparxei oute twra den tha to briskei...

Γιατι οπου να'ναι θα το αποσυρουν απο την αγορα.το k750i υπαρχει στην αγορα σε αρκετα κομματια.αυτο που δεν βρισκεις ειναι το w810i!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλε πανε παρτο με κλειστα ματια! Εγω το εψαχνα 1,5 μηνα Αυγουστο-Σεπτεμβρη μεχρι να το βρω..και ευτυχως που εκανα υπομονη και περιμενα μεχρι να το βρω..

Ειχα αναβαθμιση,εδωσα και 30 έουρος και πηρα το κινητο,το οποιο περιτο να σου πω οτι ειναι τζετ...:superman: :respect:

Link to comment
Share on other sites

to topsony_acoustic.zip απο που θα το κατεβασω και πως παιρνιεται στο κινητο για να διορθωσω τον ηχο?α και κατι αλλο τα παιχνιδια java γιατι κλειδωνουν και δεν μπορω να τα στειλω σε αλλον?αφου το εκανα απο κ750ι σε w 800ι μπορω να κανω αναβαθμιση μεσα απο την sony απο το ιντερνετ η θα παθω ζημια?αξιζει να το κανω,θα κερδισω τιποτα?εχω κατεβασει πολλα patches kai menus apo thn topsony.μπορει να μου πει κανεις πως τα περναω?ποια ειναι τα πιο σημαντικα που πρεπει να βαλω?ευχαριστω για ολα παντως.κανετε καλη δουλεια........
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς φίλε οτι σου την άλλαξαν δωρεάν με την εγγύηση;

Ναί με την εγγύηση.Δεν πλήρωσα τίποτα.

Πάντως το κινητό είναι απίθανο. Όσοι θέλετε να το αποκτήσετε, πάρτε το άφοβα. Το έχω 19 μήνες και πιστεύω ότι είναι πολύ καλό στην κατηγορία του.

Link to comment
Share on other sites

to topsony_acoustic.zip απο που θα το κατεβασω και πως παιρνιεται στο κινητο για να διορθωσω τον ηχο?α και κατι αλλο τα παιχνιδια java γιατι κλειδωνουν και δεν μπορω να τα στειλω σε αλλον?αφου το εκανα απο κ750ι σε w 800ι μπορω να κανω αναβαθμιση μεσα απο την sony απο το ιντερνετ η θα παθω ζημια?αξιζει να το κανω,θα κερδισω τιποτα?εχω κατεβασει πολλα patches kai menus apo thn topsony.μπορει να μου πει κανεις πως τα περναω?ποια ειναι τα πιο σημαντικα που πρεπει να βαλω?ευχαριστω για ολα παντως.κανετε καλη δουλεια........

 

Tα παιχνιδια μπορεις να τα στειλεις μονο οταν τα εχεις στον φακελο other/αλλα.οταν ειναι στα παιχνιδια μου δεν γινεται.επισης αν κανεις αναβαθμιση απο το ιντερνετ δεν θα παθεις απολυτως τιποτα,οι περισσοτεροι κατοχοι κινητων της SE ετσι κανουν.τα θεματα/themes τα στελνεις στο κινητο σου στον φακελο θεματα,απο εκει μετα τα φορτωνεις.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΕΣ ΧΩΡΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΑΓΓΛΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΔΩΠΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΑΚΟΜΗ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΕΣ ΧΩΡΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΑΓΓΛΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΔΩΠΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΑΚΟΜΗ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ.

ναι ομως αυτοι τα παιρνουν με συμβολαιο με 10ωρες και παγιο κοντα στα 100ευρο.σαν συσκευες ειμαστε στα ιδια επιπεδα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μεσα στην topsosy εχει διαφορα patche files για να λυθουν ορισμενα προβληματα του κινητου και menu icons για αλλαγη του μενου του κινητου.επισης εχει και media player icons.το camdriver kai to dispdrivers τι ειναι?ξερει κανενας πως μπαινουν αυτα?τα custom files xreiazontai?επισης πριν κανω την αναβαθμιση σε w800ι νομιζω οτι το κινητο ακουγονταν καλυτερα.τωρα διορθωνεται αυτο με kapoio patche και πως γινεται?ποια patche prepei να βαλω ωστε το κινητο να ειναι τελειο σε ολα.το ραδιο γινεται να το κανω να παιζει χωρις ακουστικα?ευχαριστω και μπραβο για την καλη δουλεια που κανετε.............αν μπορει καποιος να μου λυσει τισ αποριες θα του ειμαι ευγνωμων.........!!!
Link to comment
Share on other sites

gia sas paidia.. Exw ena provlima...ekei pou egathistousa games sto kinito mou ksfnika se ena apo ta teleftea games mou vgazei to minima "i energia apetixe" apo tote mou to vgazei kathe fora mou paw nampw sto fakelo games i efarmoges i akoma kai otan paw na egatastisw ena game i mia efarmogi..

Enas filos ipe oti to provlima malon tha lithi me update tou logismikou..otan omos katevasa to logismiko gia na to kanw update mou ipe(to programma) oti exw idi to telefteo logismiko sto kinito mou(kati to opoio den simvenei). Mipos fteei oti to kinito mou einai vodafone? An, nai mporw na to kseklidosw dorean? An oxi tote ti ginete...kserei kapoios? Eyxaristw!

Link to comment
Share on other sites

το ραδιο γινεται να το κανω να παιζει χωρις ακουστικα?

 

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς δεν γνωρίζω,αλλά το ράδιο δεν παίζει χωρίς ακουστικά γιατί τα χρησιμοποιεί ως κεραία.

Μπορείς βέβαια να ενεργοποιείς το μεγάφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχα διαβασει ενα τροπο να βραχυκυκλωνεις το handsfree και να εχεις απλα το βισμα πανω στο κινητο σου και να παιζει ραδιο,στην ουσια χωρις το καλωδιο,αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα πιανει σταθμους..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κάποιος να μου πει πόσο διαρκεί η φόρτιση του k750 απενεργοποιημένο ?? Να έχει κλείσει μόνο του λόγο μπαταρίας.
Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που εκανα την αναβαθμιση απο κ750ι σε w800ι οταν παω να αποθηκευσω οτιδηποτε στο κινητο παει και τα αποθηκευει στην μνημη του τηλ και δεν με ρωταει αν θελω να τα αποθηκευσω στην καρτα μνημησ.........ξερει να μου πει κανενας γιατι και πως λυνεται αυτο?αν μπορειται να μου απαντησετε και στις παραπανω ερωτησεις γιατι τα εχω κανει σκατα.................ευχαριστω αλλα κανενας δεν μου μιλαει εμενα.....................
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κάποιος να μου πει πόσο διαρκεί η φόρτιση του k750 απενεργοποιημένο ?? Να έχει κλείσει μόνο του λόγο μπαταρίας.

Λιγοτερο απο 2 ωρες.παντως δεν ειναι και οτι το καλυτερο να το αφηνεις να ξεφορτιζει τελειως :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειχα καιρο να δω τα νεα σας λογω φορτου... για δειτε λιγο εδω και πειτε μου εντυπωσεις http://www.wisepilot.com. εμενα μου φανηκε απλα καταπληκτικο!!!! το δουλεψα 5 μερες και ειναι απιστευτο για αθηνα σε σχεση με οτι εχω δει ως τωρα. ειδικα η λειτουργια simulate του προγραμματος σε στελνει...δε λεω τιποτε αλλο για να εχετε περιεργεια:p παντως αν κανενα καλο παιδι που πιανουν τα χερια του βρει κανενα μαγικο κλειδακι θα ειναι υπεροχα:D α και δουλεψτε το με κανονικα τον ηχο οχι στο αθορυβο για να ακουτε και τις οδηγιες της δεσποινιδας στα αγγλικα να σας λεει τα δικα της...
Link to comment
Share on other sites

:( Καλησπέρα πήγα χθές να περάσω τα τραγούδια από το κιν. στο pc από το καλώδιο usb αλλά εκεί που κατέβαιναν μου έσβησε η οθόνη πρόβλημα; ή κάτι φυσιολογικό;:(

it's nice to be important!!!!

but it's more important to be

NICE

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K750i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...