Jump to content

Sony Ericsson K750i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσο για το ονοματεπώνυμο... δεν υπάρχει προκαθορισμένος αριθμός χαρακτήρων. Με κεφαλαία χωράει περίπου 15-18 και με μικρά περίπου 17-20.

Το "i" ας πούμε πιάνει πολύ μικρότερο χώρο στην οθόνη από το "Ζ".

 

βασικά αυτό που έχω προσέξει από την συμβίωση μου και με άλλα Sony Ericsson είναι ότι ο 'περιορισμός' στους χαρακτήρες είναι μόνο στα Ελληνικά, άσχετα αν είναι κεφαλαία η πεζά! Αν γενικά γράφεις με αγγλικούς χαρακτήρες τα ονόματα είναι μεγαλήτερα!! Μάλον έχει να κάνει με το unicode κάτι!

http://img371.imageshack.us/img371/8670/abarth8pf.jpg

click me....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Είμαι καινούριος χρήστης του K750i. Δυστυχώς έχω συσκευή με Vodafone Live, καθότι δεν ήθελα να χάσω την επιδότηση της vodafone.. :( Anyway, έχω ορισμένες απορίες και προβληματάκια με το κινητό.. Πολλές άλλες που είχα τις έλυσα διαβάζοντας σελίδες του forum. Δυστυχώς, όπως πολλοί έχουν ήδη πει, υπάρχει τεράστιος αριθμός μηνυμάτων με περιεχόμενο μηδέν (επιπέδου chat), με αποτέλεσμα η χρήσιμη πληροφορία να χάνεται ανάμεσα στις εκατοντάδες κενών μηνυμάτων.. :( Είμαι βέβαιος ότι αυτά που θα ρωτήσω είναι απαντημένα κάπου, όσο όμως κι αν έβγαλα τα μάτια μου, δεν μπόρεσα να βρω που.. Ζητάω λοιπόν προκαταβολικά συγνώμη που ξαναρωτάω ήδη απαντημένες ερωτήσεις.. :O

 

Το κινητό μου το αγόρασα πριν 3 μέρες. Μου έχει ήδη κολλήσει 4 φορές. Τη μία φορά εντελώς ξαφνικά, τις άλλες όσο χρησιμοποιούσα bluetooth για να το χρησιμοποιώ ως gprs modem στο laptop. To firmware του κινητού είναι το R1N035. Αναβαθμίζοντάς το στην τελευταία έκδοση του firmware, μπορώ να ελπίζω ότι αυτά τα κολλήματα θα διορθωθούν, right?

 

To κινητό μου είναι, όπως ήδη είπα, vodafone live.. Μπορώ να το κάνω update μέσω του website της se? Ή πρέπει πρώτα να επισκεφτώ τo davinci, να βγάλω το voda live από τη συσκευή μου και μετά να κάνω το update μέσω του website της se? Υπάρχει κανένας τρόπος να κρατήσω το live (για λόγους εγγύησης) και να κάνω update στο τελευταίο firmware?

 

Στον τηλεφνικό κατάλογο έχω περασμένα τα ονόματα με κεφαλαίους-πεζούς χαρακτήρες (πχ "Αντωνίου Κώστας" και όχι "ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΚΩΣΤΑΣ"). Όταν πάω να κάνω αναζήτηση κάποιου επιθέτου, δεν μπορώ να εισάγω πεζά (μικρά) γράμματα καθόλου, παρά μόνο κεφαλαία, με αποτέλεσμα να μπορώ να βρίσκω μόνο το πρώτο γράμμα του επιθέτου και μετά να πρέπει να σκρολλάρω μέχρι να βρω το όνομα που ψάχνω.. Εξαιρετικά σπαστική και χρονοβόρα υπόθεση δηλαδή.. Υπάρχει κάτι που κάνω λάθος? Κάποιο workaround (εκτός από το να γράφω όλα τα ονοματεπώνυμα με κεφαλαία! :) )? Το καινούριο firmware διορθώνει αυτό το πρόβλημα?

 

Μπορώ με κάποιον τρόπο να κλειδώνω την συσκευή (το πληκτρολόγιο) με κωδικό όσο είναι αναμμένο, έτσι ώστε να αποτρέψω σε κάποιον να την χρησιμοποιήσει? Αυτήν τη δυνατότητα την έχει το qtek που είχα μέχρι πρότινος και είναι εξαιρετικά χρήσιμη.. :)

 

Ευχαριστώ πολύ! :)

 

 

Πρώτη δουλειά να βγάλεις το VodaLiveBug είτε μέσω Davinciteam(νομίζω γίνεται πλέον online με χρέωση πιστωτικής 10 ευρώ ,αξιόπιστο και ελεγμένο) ή επίσκεψη στο 9Volto.gr.

Κατόπιν βέβαια αναβαθμίσεις δωρεάν μέσω SE,η τρέχουσα ,αν δεν είσαι ενήμερος,είναι η R1A008,το κινητό φυσάει.....πολύ δυνατότερο ακουστικό,τρομερή βελτίωση λήψης βίντεο....κλπ....

Δεύτερο,η μόνη λύση για το κλείδωμα πληκτρολογίου είναι αυτόματη χωρίς κωδικό.

Τρίτον όσον αφορά τον καταλογο,κάνε scrolling up and down ,ή άλλαξε τις επαφές σε αγγλικά,άλλη λύση δεν βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Για τον atmos:

1.Πολύ χαρακτηριστικό το κόλλημα με το Bluetooth του k750i.. Μόλις το πήρα, το λειτούργησα 3-4 φορές, κόλλησε άλλες τόσες, το πήγα επίσης 2-3 φορές στο service, μέχρι να καταλάβουν ότι δε φτιάχνει, οπότε το έστειλα Αθήνα για αλλαγή πλακέτας (1 μήνας αναμονή). Σου εύχομαι να φτιάξει χωρίς να χρειαστεί να μπεις σε λίστα αναμονής για αντικατάσταση...

2.Όντως υπάρχει πρόβλημα με την αναζήτηση ονομάτων που έχουν πεζά ελληνικά γράμματα. Απλά το k750 αναζητά μόνο κεφαλαία. Δε λύνεται με το τελευταίο firmware (το έβαλα 9/02/06, αν και έχω συσκευή Live-το αναφέρω επειδή είπαν πως έχει ξεχωριστό firmware, το οποίο -λένε- αργεί να ανανεωθεί). Η μόνη λύση που βρήκα, ήταν να χρησιμοποιήσω το συγχρονισμό, και να κάνω τις αλλαγές των ονομάτων σε κεφαλαία ελληνικά από το Outlook στο PC (με το πληκτρολόγιο του PC γίνεται πιο γρήγορα :)).

 

Έχω και μια δυο ερωτήσεις για όποιον ξέρει..

1.O Media player δεν αναγνωρίζει ελληνικά στους τίτλους των mp3 τραγουδιών, και μου εμφανίζει τίτλους σε στυλ ĖęĘēǺǻǙƯŴ. Επίσης, έχω πρόβλημα και με τα σύμβολα "πμ" και "μμ" (μόνο εκεί που γράφει την ώρα αποστολής ή λήψης SMS) τα οποία μου εμφανίζει ως "Á¼" και "¼¼". Για το πρώτο, από το service μου είπαν ότι δε ξέρουν τίποτα, και για το δεύτερο... να χρησιμοποιώ 24ωρο σύστημα ώρας, που δεν έχει αυτά τα σύμβολα... έλεος..

Να σημειωθεί ότι για αυτό το θέμα υπέστην και το ανάλογο πιγκ-πογκ από to service, στην Εξυπηρέτηση πελατών της SE, και πάλι πίσω στο service, κλπ κλπ. Αφού ο ένας τα έριξε στον άλλο, μου είπαν και οι 2 "δε γνωρίζουμε, στείλτε τη συσκευή σας στα κεντρικά"....

 

Έχει κανείς κάτι να προτείνει (ή κάπου να με παραπέμψει?)

 

2.Ξέρει κανείς με βεβαιότητα, αν με την αναβάθμιση του k750 σε w800 χάνεται η εγγύηση; Και για την απλή αφαίρεση του Vodafone Live, τί ισχύει με την εγγύηση? Είδα διάφορες αντικρουόμενες απαντήσεις στο σχετικό topic.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά απαντησούλα και σε 'μενα βρε παιδια!

 

1.Κατα την διάρκεια κάποιων downloads απο PC στο κινητό(ήχων mp3 me drag & drop), κατα την εξέλιξη τους στην οθόνη του κινητού βγήκαν 2 μαυρα τετράγωνα σαν σκιές.Τί να κάνω?

2.Τα προεγκατεστημένα παιχνίδια εχουν ένα κλείδι δίπλα και δεν τρέχουν.Θέλουν Internet για να δουλέψουν?Επίσης και κάποιες εφαρμογες (word clock) κάνουν το ίδιο.

3. Πώς μπορώ να δώ την χρονολογία κατασκευής του κινητου (κάποιος έχει γραψει για το δικό του οτι είναι 52W05)?

Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia.exo ena problima.pira xtes to k750i cosmote oxi vodefone live.loipon.to kinito leitourgouse apsoga.xoris kolimata i malakioules.pao loipon kai ego.bgazo tin sim.bazo mia alli metafero onomata.stelno ton katalogo mou olo se ena p910i sbino to kin kai.!!!!den xananoixe.ti paizei,giati egine auto?otan pao na to anoixo i othoni ginetai aspri gia merika deyterolepta kai meta tipota.ti simbani?please!help me!ta exo paixei.mipos thelei anabathmisi?
Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia.exo ena problima.pira xtes to k750i cosmote oxi vodefone live.loipon.to kinito leitourgouse apsoga.xoris kolimata i malakioules.pao loipon kai ego.bgazo tin sim.bazo mia alli metafero onomata.stelno ton katalogo mou olo se ena p910i sbino to kin kai.!!!!den xananoixe.ti paizei,giati egine auto?otan pao na to anoixo i othoni ginetai aspri gia merika deyterolepta kai meta tipota.ti simbani?please!help me!ta exo paixei.mipos thelei anabathmisi?

 

Thelei allagi!!!!Grigora apo ekei pou to pires!Min dextheis service (kiriws an to pires apo magazi tis cosmote). Kai egw esti tin patisa me ena Nokia pou pira prin 2 mines(provlimatiko eksarxis)!Vlakwdws dexthika to service molis tin prwti vdomada xrisis, den doulepse pote swsta, kai etsi pira SE prin 1 vdomada.

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση. Δοκίμασες να βάλεις διαφορετικό ήχο κλήσης σε κάθε προφίλ; Δουλεύουν κανονικά όταν σε καλούν ή τελικά ο ίδιος ήχος ακούγεται σε όλα τα προφίλ;

 

Έκατσα και έψαξα καλύτερα αυτό με τους ήχους κλήσεις και μπορώ να πω ότι έβγαλα μια άκρη. Στο κινητό μου δουλεύουν κανονικότατα γιατί τους έχω περασμένους όλους στη μνήμη της συσκευής.

 

Εάν έχεις αντισοιχίσει έναν ήχο από τη μνήμη του κινητού σε μια επαφή και μετά τον πειράξεις (δηλ αν τον μετονομάσεις, τον μεταφέρεις στην κάρτα η σε κάποιο άλλο φάκελο) τότε το κινητό μπερδεύεται και φυσικά τον χάνει.

Εάν τον αντιστοιχήσεις από τη μνήμη της κάρτας και βγάλεις κάποια στιγμή την κάρτα τότε πάλι έχει κάποιο μπέρδεμα, αφού τον δείχνει μεν αντιστοιχησμένο στην επαφή, αλλά σαν να υπάρχει στο τηλέφωνο !!! Αυτό δεν το πολυκατάλαβα. Και έτσι όμως δουλεύει κανονικά, εκτός και αν δεχτείς κλήση σε κάποια στιγμή που δεν είναι η κάρτα μέσα στο κινητό, οπότε και δε μπορεί να παίξει τον συγκεκριμένο ήχο.

 

Το σίγουρο είναι ότι εφόσον οι ήχοι είναι περασμένοι στη μνήμη τηλεφώνου και δεν μετακινείς-τροποποιείς-πειράζεις γενοκότερα το αρχείο (ήχου) δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

"Απάντησα γιατί φοβήθηκα μη τυχόν και μου έρθει κανα μαύρο κινητό στο κεφάλι , ξέρεις πόσο μικρός είναι ο κόσμος , δεν ξέρεις καμμιά φορά " .:D :D

 

Παρακαλώ .

 

xaxaxaxa!!! swstos o migel..

 

eki me ta kokina gramata to telefteo apo ta tesera i to protelefteo tha xriasto???

Often imitated, never duplicated...

ELA MWRI PANATHA! ELA MWRI ARWSTIA!! :luck:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει πως κάνουμε zoom σε μια αποθηκευμένη εικόνα; Δεν αναφέρομαι στο zoom που γίνεται όταν τραβάμε φωτογραφία με την κάμερα. Μιλάω για εικόνες που έχω ήδη αποθηκεύσει και θέλω να τις δω μεγενθυμένες. Γίνεται;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει πως κάνουμε zoom σε μια αποθηκευμένη εικόνα; Δεν αναφέρομαι στο zoom που γίνεται όταν τραβάμε φωτογραφία με την κάμερα. Μιλάω για εικόνες που έχω ήδη αποθηκεύσει και θέλω να τις δω μεγενθυμένες. Γίνεται;

Πρωτα τις βαζεις να φαινονται οριζοντια, και στη συνεχεια πατας τα κουμπια απο τα πλαγια που κανουν zoom :)

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

yes

μια εικόνα την κάνεις οριζόντια και το κουμπί που στην λήψη φωτογραφίας χρησιμεύει για zoom χρησιμοποιείσε το και εδώ και θα zoomaris ώς x32 ;) :)

-----

Ilias για τσακ με πέρασες ;)

Link to comment
Share on other sites

Φαε τη σκονη μου.... :p

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

..Αν δε ξέρει κανένας τη λύση για το πρόβλημά μου.. τουλάχιστον μπορεί κανείς να μου πει αν το έχουν παρατηρήσει κι άλλοι? (βλ. το post μου παραπανω)
Link to comment
Share on other sites

pados mages me tin R1A008 to kinito petaei paei sfera ystera apo 1 mina xrisi tou logismikou bebea prospathisa na to balo monos mou apo seu to programataki k mou ekane mia patata kata tin diarkia tou download k xalase to logismiko tis cameras etsi anagastika na to pao sti se dwdekanisou opou mou to kanane ekei anavathmisi me tin egiisi paly kala pou den plirosa tpt :PPP pados fisaei to kinito kamia sxesi me tin palia version!!
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε γιατί είχα πρόβλημα με το zoom; Γιατί προσπαθούσα να το χρησιμοποιήσω σε εικόνα τύπου .bmp (bitmap) όπου δεν υποστηρίζεται zoom. Mπορούμε να κάνουμε zoom μόνο σε εικόνες τύπου .jpeg

 

Ι bet you didn't know that!

 

Now eat MY dust :p :lol:

Link to comment
Share on other sites

pados mages me tin R1A008 to kinito petaei paei sfera ystera apo 1 mina xrisi tou logismikou bebea prospathisa na to balo monos mou apo seu to programataki k mou ekane mia patata kata tin diarkia tou download k xalase to logismiko tis cameras etsi anagastika na to pao sti se dwdekanisou opou mou to kanane ekei anavathmisi me tin egiisi paly kala pou den plirosa tpt :PPP pados fisaei to kinito kamia sxesi me tin palia version!!

Κ μενα δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα τοσον καιρο :up:

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

otan sas erxete sms, sas anabei to fos tou kinitou

????

 

episeis 8imame me tin palia mou ekdwsi (N035)

otan erxotane SMS ebgaze kai tin fotografia tou atomou pou mou tin estelne, twra me tin teleftaia ekdwsi pou exw (A) den to kanei afto , alla oute kan anabei to fos tou , prepei na to kseklidosw

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxa!!! swstos o migel..

 

eki me ta kokina gramata to telefteo apo ta tesera i to protelefteo tha xriasto???

 

Καλησπέρα .

 

Αυτό θα χρειασθείς .

TOWER: Corsair Obsidian 800D | MOTHERBOARD: Asrock Taichi X299 socket 2066 | CPU: Intel Core i7-7820X | RAM: G.Skill TridentZ 16GB DDR4-3200Mhz | GPU: Sapphire Nitro R9 390 8GB {x2} | HDD: Samsung SSD 960 PRO NVMe 512GB | HDD: Seagate Barracuda 1TB | HDD: WD Caviar 1TB | HDD: Seagate Barracuda XT 2TB | HDD: Hitachi Deskstar 1TB | HDD: Samsung F1 Spinpoint 750MB {x2} | DVD-R: Sony Optiarc DVDRW AD-5240S | MONITOR: Samsung SyncMaster P2770 HD {x2}
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Για τον atmos:

Η μόνη λύση που βρήκα, ήταν να χρησιμοποιήσω το συγχρονισμό, και να κάνω τις αλλαγές των ονομάτων σε κεφαλαία ελληνικά από το Outlook στο PC (με το πληκτρολόγιο του PC γίνεται πιο γρήγορα :)).

 

Έχω την εντύπωση οτι ο συγχρονισμός επαφών μέσω του my phone explorer είναι καλύτερος όπως και οι αλλαγές , και σίγουρα με το πληκτρολόγιο είναι πιο γρήγορα .

TOWER: Corsair Obsidian 800D | MOTHERBOARD: Asrock Taichi X299 socket 2066 | CPU: Intel Core i7-7820X | RAM: G.Skill TridentZ 16GB DDR4-3200Mhz | GPU: Sapphire Nitro R9 390 8GB {x2} | HDD: Samsung SSD 960 PRO NVMe 512GB | HDD: Seagate Barracuda 1TB | HDD: WD Caviar 1TB | HDD: Seagate Barracuda XT 2TB | HDD: Hitachi Deskstar 1TB | HDD: Samsung F1 Spinpoint 750MB {x2} | DVD-R: Sony Optiarc DVDRW AD-5240S | MONITOR: Samsung SyncMaster P2770 HD {x2}
Link to comment
Share on other sites

Paidia mia vohtheia.

Exw sovaro provlhma me to Joystick.Travaei gera kolhmata kai edw kai ena mhna mou exei spasei ta nevra.

To anoiksa to katharisa.To fysiksa ligo alla tipota.Ti allo na kanw.

Opoios mporei as vohthisei.

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Paidia mia vohtheia.

Exw sovaro provlhma me to Joystick.Travaei gera kolhmata kai edw kai ena mhna mou exei spasei ta nevra.

To anoiksa to katharisa.To fysiksa ligo alla tipota.Ti allo na kanw.

Opoios mporei as vohthisei.

Κάποιος σε παλιότερο μήνυμα είχε πει ότι είχε ρίξει καθαρό οινόπνευμα στη βάση του joystick και ότι έτσι έλυσε τέτοια προβλήματα. Εννοείται ότι κάτι τέτοιο το κάνεις με κλειστό το κινητό και ξαναανάβεις το κινητό μετά από αρκετή ώρα, ώστε να βεβαιωθείς ότι στέγνωσε το οινόπνευμα.

Δεν ξέρω αν αυτή η μέθοδος είναι ασφαλής ή αν σε μεταγενέστερο μήνυμα που δεν διάβασα, αναφέρθηκε κάτι αρνητικό για τη μέθοδο αυτή.. Το ρίσκο είναι όλο δικό σου..

 

Η ασφαλέστερη μέθοδος είναι βεβαίως να το πας στο service..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει αντάπτορας όπου μπορούμε να συνδέσουμε ταυτόχρονα τον φορτιστή και το hands free;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K750i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...