Jump to content

Sony Ericsson K750i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια πηρα ενα k750i και οταν το συνδεω στο pc δεν βλεπει το memory stick?Τι πρεπει να πειραξω για να το δει?

 

Ένα αντίστοιχο πρόβλημα που είχα και εγώ με εσένα απλά το αποσύνδεσα και το ξανασύνδεσα...(προφανώς το πρόγραμμα το έχεις εγκατεστημένο έτσι...?:O )Νομίζω θέμα συγχρονισμού είναι :confused:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τα'χει παιξει το ακουστικο, ακουω μονο σε ανοιχτη ακροαση?

 

ξερει κανεις κοστος επισκευης, υπαρει περιπτωση να μην επισκευαζετε?

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο. -------Oscar Wilde
Link to comment
Share on other sites

τα'χει παιξει το ακουστικο, ακουω μονο σε ανοιχτη ακροαση?

 

ξερει κανεις κοστος επισκευης, υπαρει περιπτωση να μην επισκευαζετε?

Πηγαινε'το να το αλλαξεις μεσω εγγυησης.αλλιως το κοστος ειναι καπου στα 30 ευρο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγγυηση δυσκολααααα.

πειραζει που ειναι orange?

[ι]δε νομιζω! [/ι]

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο. -------Oscar Wilde
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηρα ενα k750i και οταν το συνδεω στο pc δεν βλεπει το memory stick?Τι πρεπει να πειραξω για να το δει?

 

Αν συνδέεσαι με καλώδιο,το τηλέφωνο παύει να βλέπει την κάρτα μνήμης γιατί αυτή "δεσμεύεται" απο τον υπολογιστή και εμφανίζεται σαν μονάδα μνήμης στο "ο υπολογιστής μου". Αν συνδέεσαι με bluetooth η κάρτα δεν εμφανίζεται στον υπολογιστή με αυτόν τον τρόπο,και το τηλέφωνο συνεχίζει να την βλέπει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηρα ενα k750i και οταν το συνδεω στο pc δεν βλεπει το memory stick?Τι πρεπει να πειραξω για να το δει?

 

Αν συνδέεσαι μέσω καλωδίου με το MyPhoneExplorer, τότε μπορείς να κάνεις "eject" την κάρτα απ' το Windows Explorer και μετά το πρόγραμμα του τηλεφώνου τη βλέπει κανονικά!;)

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

http://cgi.ebay.co.uk/Sony-Ericsson-K750-K750i-W800i-D750-LCD-SCREEN-T6-TOOL_W0QQitemZ160085205404QQihZ006QQcategoryZ68024QQrdZ1QQcmdZViewItem

 

Και η εγχείριση μεταμόσχευσης είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ!!! Αξίζει τον κόπο!

 

Αρκει μετα να του κανεις θεραπεια με κορτικοστεροειδη για να μειωσεις τον κινδυνο απορριψης του μοσχευματος!:lol:

Σοβαρα τωρα,ειναι απο τα καλυτερα τηλεφωνα που ειχα ποτε και....το κεντρικο πολυπληκτρο δουλευει ακομα αψογα!:)

Παρεπιπτωντος,μηπως κανεις γνωριζει πως μπορω να ανταλλαξω αρχεια με τον φορητο υπολογιστη μεσω bluetooth;Το τηλεφωνο τον εντοπιζει,αλλα ο υπολογιστης δεν εμφανιζει καμια απολυτως ενδειξη οτι υπαρχει αλλη συσκευηbluetooth στον χωρο!Σε καποιον τεχνικο που ρωτησα μου ειπε οτι,για να αξιοποιησεις τις δυνατοτητες bluetooth του υπολογιστη θα πρεπει να προμηθευτεις ξεχωριστη συσκευη bluetooth και να την συνδεσεις με αυτον!!!

Κατα ποσο αληθευει αυτο; Τι χρειαζεται πραγματικα;

Link to comment
Share on other sites

Αρκει μετα να του κανεις θεραπεια με κορτικοστεροειδη για να μειωσεις τον κινδυνο απορριψης του μοσχευματος!:lol:

Σοβαρα τωρα,ειναι απο τα καλυτερα τηλεφωνα που ειχα ποτε και....το κεντρικο πολυπληκτρο δουλευει ακομα αψογα!:)

Παρεπιπτωντος,μηπως κανεις γνωριζει πως μπορω να ανταλλαξω αρχεια με τον φορητο υπολογιστη μεσω bluetooth;Το τηλεφωνο τον εντοπιζει,αλλα ο υπολογιστης δεν εμφανιζει καμια απολυτως ενδειξη οτι υπαρχει αλλη συσκευηbluetooth στον χωρο!Σε καποιον τεχνικο που ρωτησα μου ειπε οτι,για να αξιοποιησεις τις δυνατοτητες bluetooth του υπολογιστη θα πρεπει να προμηθευτεις ξεχωριστη συσκευη bluetooth και να την συνδεσεις με αυτον!!!

Κατα ποσο αληθευει αυτο; Τι χρειαζεται πραγματικα;

 

Χεχε, εγώ πάντως στο δικό μου άλλαξα το flex cable της κάμερας και για να φτάσω εκεί έλυσα ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο τηλέφωνο, όπως επίσης του έβαλα και housing απ' το W700i, άσχετα αν το βαρέθηκα μετά και το γύρισα στο Κ750 ξανά. Το όλο θέμα δεν είναι τραγικά δύσκολο. Πλέον το κάνω και χωρίς οδηγίες δηλαδή.

 

Όσο για το bluetooth, το θέμα είναι σύνθετο, τι υπολογιστή έχεις; Αυτό που σου είπε ο τεχνικός είναι μεγάλη μούφα, εκτός αν το bt του υπολογιστή σου για κάποιο λόγο δεν δουλεύει σωστά. Ίσως να χρειάζεσαι και νέους drivers για την bt συσκευή απ' τον κατασκευαστή σου. Επίσης, με ποιο πρόγραμμα δοκιμάζεις την ανταλλαγή αρχείων;

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, εγώ πάντως στο δικό μου άλλαξα το flex cable της κάμερας και για να φτάσω εκεί έλυσα ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο τηλέφωνο, όπως επίσης του έβαλα και housing απ' το W700i, άσχετα αν το βαρέθηκα μετά και το γύρισα στο Κ750 ξανά. Το όλο θέμα δεν είναι τραγικά δύσκολο. Πλέον το κάνω και χωρίς οδηγίες δηλαδή.

 

Όσο για το bluetooth, το θέμα είναι σύνθετο, τι υπολογιστή έχεις; Αυτό που σου είπε ο τεχνικός είναι μεγάλη μούφα, εκτός αν το bt του υπολογιστή σου για κάποιο λόγο δεν δουλεύει σωστά. Ίσως να χρειάζεσαι και νέους drivers για την bt συσκευή απ' τον κατασκευαστή σου. Επίσης, με ποιο πρόγραμμα δοκιμάζεις την ανταλλαγή αρχείων;

Οτι bluetooth εχω χρησιμοποιησει απο φορητο δεν εχει αγγιξει ουτε 50% σε ικανοτητες σαν αυτο που εχω(εξωτερικο bluetooth adaptor).του φορητου αν θελω να στειλω κατι σε αλλα δωματιο..απλα δεν το στελνει.το αλλο εχει μεγαλη εμβελεια..και μπορω να κανω ανετα συγχρονισμο.ενω το αλλο λεει οτι δουλευει κανονικα,αλλα δεν ειναι ετσι.αυτοπου σου λεω το εχω τσεκαρει και σε αλλους υπολογιστες και το αποτελεσμα παρεμεινε το ιδιο :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οτι bluetooth εχω χρησιμοποιησει απο φορητο δεν εχει αγγιξει ουτε 50% σε ικανοτητες σαν αυτο που εχω(εξωτερικο bluetooth adaptor).του φορητου αν θελω να στειλω κατι σε αλλα δωματιο..απλα δεν το στελνει.το αλλο εχει μεγαλη εμβελεια..και μπορω να κανω ανετα συγχρονισμο.ενω το αλλο λεει οτι δουλευει κανονικα,αλλα δεν ειναι ετσι.αυτοπου σου λεω το εχω τσεκαρει και σε αλλους υπολογιστες και το αποτελεσμα παρεμεινε το ιδιο :cool:

 

Πάω πάσο. Εμένα το bt του φορητού μου (Sony VAIO VGN-A295HP) λειτουργεί άψογα με όλες τις συσκευές που το έχω δοκιμάσει. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για το bt adapter της Trust που έχω στο desktop μου.

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, εγώ πάντως στο δικό μου άλλαξα το flex cable της κάμερας και για να φτάσω εκεί έλυσα ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο τηλέφωνο, όπως επίσης του έβαλα και housing απ' το W700i, άσχετα αν το βαρέθηκα μετά και το γύρισα στο Κ750 ξανά. Το όλο θέμα δεν είναι τραγικά δύσκολο. Πλέον το κάνω και χωρίς οδηγίες δηλαδή.

 

Όσο για το bluetooth, το θέμα είναι σύνθετο, τι υπολογιστή έχεις; Αυτό που σου είπε ο τεχνικός είναι μεγάλη μούφα, εκτός αν το bt του υπολογιστή σου για κάποιο λόγο δεν δουλεύει σωστά. Ίσως να χρειάζεσαι και νέους drivers για την bt συσκευή απ' τον κατασκευαστή σου. Επίσης, με ποιο πρόγραμμα δοκιμάζεις την ανταλλαγή αρχείων;

 

Ο φορητος υπολογιστης ειναι Acer και το λογισμικο ειναι το Sony ericsson image editor το οποιο λειτουργει αψογα με τις υπερυθρες,αλλα με το bluetooth τιποτα απολυτως! Στην ιστοσελιδα παντως της Sonyericsson και συγκεκριμενα στα παρελκομενα για το Κ750i υπαρχει ξεχωριστη συσκευη bluetooth για συνδεση του τηλεφωνου με αλλες συσκευες! Το θεμα ειναι οτι οταν ενεργοποιω το bluetooth και στις δυο συσκευες,το τηλεφωνο εντοπιζει τον υπολογιστη (βγαζει την ενδειξη "αγνωστο") ενω οταν επιλεγω "συνδεση" βγαζει μηνυμα αποτυχιας! Ο δε υπολογιστης νεκροτατος!!!

Επιπλεων,οταν συνδεω το τηλεφωνο με τον υπολογιστη μεσω USB αυτο αρχιζει να φορτιζει ενω ο υπολογιστης δεν δινει απολυτως καμια ενδειξη οτι υπαρχει συσκευη συνδεδεμενη με αυτον! Το μονο που λειτουργει χωρις απολυτως κανενα προβλημα ειναι οι υπερυθρες,ενω το bluetooth συμπεριφερεται τελεια με αλλα κινητα και απο ταχυτητα (σε σχεση με τις υπερυθρες) πεταει!

Link to comment
Share on other sites

paidia mia boitheia...einai ena noymero poy me pairnei til kai me prizei..xoris apokripsi kiolas..yparxei tropos na ton mplokaro ayton ton sigekrimeno arithmo sto k750i??:mad:

 

Εαν εχεις καρτοκινητο ψαξε στο πακετο συνδεσης.Ο οδηγος που υπαρχει μεσα σιγουρα θα γραφει και για φραγη κλησεων,εφοσον ο αριθμος ειναι γνωστος.Εαν τωρα προκειτε για συνδεση με συμβολαιο,ισως θα πρεπει να επικοινωνησεις με τον παροχεα υπηρεσιων κινητης τηλεφωνιας που εχεις επιλεξει.

Ελπιζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Πάω πάσο. Εμένα το bt του φορητού μου (Sony VAIO VGN-A295HP) λειτουργεί άψογα με όλες τις συσκευές που το έχω δοκιμάσει. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για το bt adapter της Trust που έχω στο desktop μου.

Δεν νομιζω ομως να εχει τοσο πολυ εμβελεια οσο εχει ενα εξωτερικο,αυτο ηθελα να σου τονισω παραπανω :blink: .Συμφωνω κι εγω οτι δουλευει κανονικα,αλλα ενα εξωτερικο ειναι παντα πιο καλο :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω ομως να εχει τοσο πολυ εμβελεια οσο εχει ενα εξωτερικο,αυτο ηθελα να σου τονισω παραπανω :blink: .Συμφωνω κι εγω οτι δουλευει κανονικα,αλλα ενα εξωτερικο ειναι παντα πιο καλο :)

 

Πιθανότατα όχι. Δεν με έχει απασχολήσει ποτέ αυτό το ζήτημα. Δεν χρησιμοποιώ το BT για ασύρματη δικτύωση ή κάτι παρόμοιο. Μεταφορά αρχείων και διαχείριση του τηλεφώνου, άρα η εμβέλειά του με καλύπτει απόλυτα. Δεν έχω δοκιμάσει καν σε τι απόσταση πιάνει.

 

Καλημέρα σας.

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, και καλή εβδομάδα.... είμαι καινούρια στο φόρουμ... και μόλις αγόρασα κι εγώ το SE Κ750ι και έχω ξετρελλαθεί μαζί του! Το λατρεύω. Προσπάθησα να διαβάσω τις 424 του thread αυτού και θα συνεχίσω την προσπάθεια. Πάντως αν υπάρχουν πουθενά μαζεμένα διάφορα χρήσιμα για το κινητό πολύ θα ήθελα να μου πει κάποιος που να τα βρω. Σας ευχαριστώ πολύ!:shifty:

I' ve got to get out of here:X

 

Please give my coat, my pills and a taxi driver

Link to comment
Share on other sites

Ο φορητος υπολογιστης ειναι Acer και το λογισμικο ειναι το Sony ericsson image editor το οποιο λειτουργει αψογα με τις υπερυθρες,αλλα με το bluetooth τιποτα απολυτως! Στην ιστοσελιδα παντως της Sonyericsson και συγκεκριμενα στα παρελκομενα για το Κ750i υπαρχει ξεχωριστη συσκευη bluetooth για συνδεση του τηλεφωνου με αλλες συσκευες! Το θεμα ειναι οτι οταν ενεργοποιω το bluetooth και στις δυο συσκευες,το τηλεφωνο εντοπιζει τον υπολογιστη (βγαζει την ενδειξη "αγνωστο") ενω οταν επιλεγω "συνδεση" βγαζει μηνυμα αποτυχιας! Ο δε υπολογιστης νεκροτατος!!!

Επιπλεων,οταν συνδεω το τηλεφωνο με τον υπολογιστη μεσω USB αυτο αρχιζει να φορτιζει ενω ο υπολογιστης δεν δινει απολυτως καμια ενδειξη οτι υπαρχει συσκευη συνδεδεμενη με αυτον! Το μονο που λειτουργει χωρις απολυτως κανενα προβλημα ειναι οι υπερυθρες,ενω το bluetooth συμπεριφερεται τελεια με αλλα κινητα και απο ταχυτητα (σε σχεση με τις υπερυθρες) πεταει!

 

Αυτό που περιγράφεις ως πρόβλημα με την BT σύνδεση μοιάζει με λαθεμένο χειρισμό των προγραμμάτων σύνδεσης μέσω BT. Μη ξεχνάς. Η σύνδεση μέσω bt είναι σύνδεση τύπου δικτύου δηλαδή αμφίδρομη με δυνατότητα χειρισμού και από το PC στο τηλέφωνο αλλά και το αντίστροφο και απαιτεί καλή αρχική ρύθμιση. Οι υπέρυθρες είναι άλλο πράγμα και αποτελούν την πιό απλή και πρακτική σύνδεση, με την μικρότερη ταχύτητα πάντως. Τώρα η έλλειψη αναγνώρισης μέσω USB είναι πολύ συνηθισμένη και έχει να κάνει με τα drivers που χρησιμοποιείς ή / και που εγκαταστάθηκαν λάθος. Μια απεγκατάσταση σε safe mode και μια επανεγκατάσταση θα λύσει το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, και καλή εβδομάδα.... είμαι καινούρια στο φόρουμ... και μόλις αγόρασα κι εγώ το SE Κ750ι και έχω ξετρελλαθεί μαζί του! Το λατρεύω. Προσπάθησα να διαβάσω τις 424 του thread αυτού και θα συνεχίσω την προσπάθεια. Πάντως αν υπάρχουν πουθενά μαζεμένα διάφορα χρήσιμα για το κινητό πολύ θα ήθελα να μου πει κάποιος που να τα βρω. Σας ευχαριστώ πολύ!:shifty:

 

Για σου, καλώς ήλθες στο myphone και με γειά το Κ750.:)

Αρχικά ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=76910

Μετά μπορείς να δεις εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=79372

& εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=73622

Καλή μελέτη!;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να πας στο 9volto http://www.9volto.gr/menu/index.php?target=products&product_id=2043 . Δε ξερω ποσο θα σου παρουν για αλλαγη αλλα η οθονη (γνησια) κανει κοντα στα 60 ευρω. Παντως ειναι ευκολο να το ανοιξεις κ μονος, εξαλλου η εγγυηση ψιλοχαμενη ειναι. Ομως για μενα η καλυτερη λυση ειναι να παρεις καινουριο γιατι οταν πεφτει υγρο σε ηλεκτρικη συσκευη αργα ή γρηγορα θα τα φτυσει, ειτε θα σκουριασει κ θα χαχει προβληματα κλπ ειτε θα παθει κατι αλλο, οποτε θα πανε τσαμπα τα λεφτα. Επισης στη SE θες σιγουρα πανω απο 100 για αλλαγη, αποσο ξερουν χρεωνουν παρα πολλα κ εκει δεν πολυαξιζει..

Α! πηγαινε κ σε εναν γερμανο κ πιασε τη κουβεντα στα παιδια στο σερβις κ πες να στο ανοιξουν να το σκουπισεις κλπ κ να δουν τι εχει, εγω τοχω κανειαυτο σε γερμανο που δεν ειχε κινηση κ τα παιδια με εξυπηρετησαν πολυ καλα, μου ανοιξαν 2 κινητα κ τα ψαξαμε για διαφορα προβληματα δωρεαν, μαλιστα ενα Τ68 (δλδ χωρις εγγυση).

 

Δοκιμασε μπας και δεν το παρουν ειδηση στο service point της se αλλιως καλλυτερα να αγορασεις καινουριο μιας και δεν ξερεις που αλλου εχει πεσει!!!

 

 

Λοιπόν thanx για τις απαντήσεις παιδιά. Το πήγα το κινητάκι το Σάββατο κάπου στην Κάνιγγος και με 60 ευρώ έκανε την αλλαγή με γνήσια οθόνη το ελέγξαμε με τον κυριούλη το τηλέφωνο και δεν έχει πέσει πουθενά αλλού κρασί. Λίγο σκούπισμα και όλα καλά και εντός εγγύησης...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, διαβάζω, διαβάζω και δεν βρίσκω πως μπορώ να δω τι firmware έχει η συσκευή μου. Μπορείτε να με βοηθήσετε?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, διαβάζω, διαβάζω και δεν βρίσκω πως μπορώ να δω τι firmware έχει η συσκευή μου. Μπορείτε να με βοηθήσετε?

Ευχαριστώ

 

Απο το F.A.Q.: Sony Ericsson Κ750i/W800:

 

22. Πως μπορώ να ελέγχω τι firmware έκδοση έχει το κινητό μου?

 

Αυτό γίνεται πατώντας κάποια κουμπιά σε συγκεκριμένη σειρά η οποία είναι:

>*<<*<* που αντιστοιχούν σε:

Δεξιά-> Αστεράκι -> Αριστερά-> Αριστερά-> Αστεράκι -> Αριστερά-> Αστεράκι

 

(χωρίς να είναι κλειδωμένο το κινητό).

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Απο το F.A.Q.: Sony Ericsson Κ750i/W800:

 

22. Πως μπορώ να ελέγχω τι firmware έκδοση έχει το κινητό μου?

 

Αυτό γίνεται πατώντας κάποια κουμπιά σε συγκεκριμένη σειρά η οποία είναι:

>*<<*<* που αντιστοιχούν σε:

Δεξιά-> Αστεράκι -> Αριστερά-> Αριστερά-> Αστεράκι -> Αριστερά-> Αστεράκι

 

(χωρίς να είναι κλειδωμένο το κινητό).

 

Ερώτηση από αρχάριο:

Ποια πλήκτρα είναι τα > και < ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K750i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...