Jump to content

Βοήθεια σε επιλογή σχολής


szzs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι στην ΑΣΟΕΕ.

Ακριβώς αυτό πιστεύω. Τα 1000€ είναι εφικτό ποσό αλλά όχι το ελάχιστο. Από εκεί και πέρα σημαντική παράμετρος είναι το όνομα της εταιρείας. Αν έχει υψηλό κύρος και όχι ιδιαίτερα εξειδικευμένες απαιτήσεις, δεν πρόκειται να πληρώνει καλά.

Βέβαια, οι συγκεκριμένες εταιρείες που είχα μιλήσει είχαν σαν βάση τα 1000-1100€, αλλά δεν ήταν γνωστές εταιρείες στο ευρύ κοινό (εταιρείες διοίκησης ανθρωπίνων πόρων κλπ)

 

 

 

Πτυχίο από ΤΕΙ θα πάρω; Γιατί αν είναι να σπουδάζω 10χρόνια για να πάρω 800, τότε γιατί να μη γίνω από τώρα πωλητής να παίρνω 700, να εξοικονομώ τα χρήματα των σπουδών και να εργάζομαι 10 χρόνια παραπάνω;

Προσωπικά για τον κλάδο μου πιστεύω ότι τα 1000€ είναι σχετικά εφικτά. Αν ήταν φιλολογία, θα σου έλεγα ότι είναι υπερβολικά, αλλά στα οικονομοδιοικητικά πιστεύω ότι είναι σχετικά εφικτά.

Πραγματικά πές μου μόνο μια εταιρία που θα δώσει τα 1000€ σε σένα το νεό πτυχιούχο για θέση μάρκετινγκ που θα είσαι παντελώς άσχετος με την δουλειά....μόνο μια πές μου,δεν θέλω παραπάνω.Όταν με το καλό τελειώσεις πάντως μην το έχεις απίθανο να γίνεις πωλητής και να λές και ευχαριστώ στο αφεντικό σου.

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 569
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπον εβγαλα 10160 μορια και εγραψα στα αγγλικα 13,7 δηλαδη αλλα 1370 μορια συνολο 11530 μορια. συμφωνα με τις περισυνες βασεις το τει τουριστικων επιχειρισεων ηρακλειου θελει 11600.. λετε να πεσει 70 μορια φετος....???
Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πές μου μόνο μια εταιρία που θα δώσει τα 1000€ σε σένα το νεό πτυχιούχο για θέση μάρκετινγκ που θα είσαι παντελώς άσχετος με την δουλειά....μόνο μια πές μου,δεν θέλω παραπάνω.Όταν με το καλό τελειώσεις πάντως μην το έχεις απίθανο να γίνεις πωλητής και να λές και ευχαριστώ στο αφεντικό σου.

 

H PfB είναι μια εταιρεία που δίνει 1000€ σε πτυχιούχο του τμήματος μου στην Αθήνα.

Από εκεί και πέρα η Progressive και η Avalon είναι άλλες 2 από τις οποίες έχω ακούσει για αυτό το ποσό.

Αν και αυτό δε πείθει να ψάξω να σου βρω και άλλα παραδείγματα.

Επίσης έχω 3 θέσεις ακόμα υπόψη μου για τις οποίες ενδιαφερόταν άτομο το Πάσχα για 1200€, αλλά εκτός Αθήνας, σε 3 επαρχιακές πόλεις.

 

Εγώ έχω την εξής απορία: Μιας και εσύ (και ο DaTaMaN με την αξιοσχολίαστη παρέμβαση του:rolleyes:) ήρθατε από το πουθενά, είπατε αυτό που πιστεύετε (σεβαστό...), όμως δε μας έχετε πει τι προσφέρετε (ηλικία, πτυχίο ΑΕΙ, ΤΕΙ, σε ποιό κλάδο, αγγλικά, 2η ξένη γλώσσα, υπολογιστές, εργασία στην Αθήνα ή στην επαρχία) και τι απαιτείτε.

(Φαίνεται ότι είσαι "παντελώς άσχετος" με την ΑΣΟΕΕ, απλά είμαι περίεργος να δω τι σχέση προσφοράς/απόδοσης)

Επίσης ενημέρωσε μας που δουλεύεις και ποιο αφεντικό "εκμεταλλεύεται" τα παραπάνω προσόντα σου για 700€ το μήνα και λες και ευχαριστώ?

Γιατί αν μου πεις αυτό που φαντάζομαι, δεν έχει πλέον νόημα η συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

H PfB είναι μια εταιρεία που δίνει 1000€ σε πτυχιούχο του τμήματος μου στην Αθήνα.

Από εκεί και πέρα η Progressive και η Avalon είναι άλλες 2 από τις οποίες έχω ακούσει για αυτό το ποσό.

Αν και αυτό δε πείθει να ψάξω να σου βρω και άλλα παραδείγματα.

Επίσης έχω 3 θέσεις ακόμα υπόψη μου για τις οποίες ενδιαφερόταν άτομο το Πάσχα για 1200€, αλλά εκτός Αθήνας, σε 3 επαρχιακές πόλεις.

 

Εγώ έχω την εξής απορία: Μιας και εσύ (και ο DaTaMaN με την αξιοσχολίαστη παρέμβαση του:rolleyes:) ήρθατε από το πουθενά, είπατε αυτό που πιστεύετε (σεβαστό...), όμως δε μας έχετε πει τι προσφέρετε (ηλικία, πτυχίο ΑΕΙ, ΤΕΙ, σε ποιό κλάδο, αγγλικά, 2η ξένη γλώσσα, υπολογιστές, εργασία στην Αθήνα ή στην επαρχία) και τι απαιτείτε.

(Φαίνεται ότι είσαι "παντελώς άσχετος" με την ΑΣΟΕΕ, απλά είμαι περίεργος να δω τι σχέση προσφοράς/απόδοσης)

Επίσης ενημέρωσε μας που δουλεύεις και ποιο αφεντικό "εκμεταλλεύεται" τα παραπάνω προσόντα σου για 700€ το μήνα και λες και ευχαριστώ?

Γιατί αν μου πεις αυτό που φαντάζομαι, δεν έχει πλέον νόημα η συζήτηση.

 

Θέλεις να πεις ότι τα 1000 ευρώ τα δίνει η εταιρεία σε απόφοιτο σχολής χωρίς επιπλέον προσόντα; Δηλαδή σε άτομο 30 ετών με διδακτορικό, επιστημονικές δημοσιεύσεις, δύο ξένες γλώσσες και άριστη χρήση Η/Υ τι θα δίνει, τα τριπλά;

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πεις ότι τα 1000 ευρώ τα δίνει η εταιρεία σε απόφοιτο σχολής χωρίς επιπλέον προσόντα; Δηλαδή σε άτομο 30 ετών με διδακτορικό, επιστημονικές δημοσιεύσεις, δύο ξένες γλώσσες και άριστη χρήση Η/Υ τι θα δίνει, τα τριπλά;

 

Προς Θεού. Απαιτούν μεταπτυχιακό, άριστη γνώση (με σοβαρά χαρτιά, το ελάχιστο επιπέδου C1) τουλάχιστον στα αγγλικά, αν και θέλουν και 2η γλώσσα, άριστη στους υπολογιστές (επίσης με χαρτιά) και σε βάζουν να τρέχεις γενικά (ταξίδια), κάτι που δεν μπορεί να κάνει 30άρης.

Επίσης τα προσόντα που αναφέρεις είναι απαραίτητα από τα 20, όχι στα 30. Στα 30 πλέον απαιτούν και προυπηρεσία σε διάφορες (αξιόλογες εταιρείες).

Το διδακτορικό (ιδιαίτερα) και τις επιστημονικές δημοσιεύσεις (κατά 2ο λόγο) τι θα το κάνει η εταιρεία??

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού. Απαιτούν μεταπτυχιακό, άριστη γνώση (με σοβαρά χαρτιά, το ελάχιστο επιπέδου C1) τουλάχιστον στα αγγλικά, αν και θέλουν και 2η γλώσσα, άριστη στους υπολογιστές (επίσης με χαρτιά) και σε βάζουν να τρέχεις γενικά (ταξίδια), κάτι που δεν μπορεί να κάνει 30άρης.

Επίσης τα προσόντα που αναφέρεις είναι απαραίτητα από τα 20, όχι στα 30. Στα 30 πλέον απαιτούν και προυπηρεσία σε διάφορες (αξιόλογες εταιρείες).

Το διδακτορικό (ιδιαίτερα) και τις επιστημονικές δημοσιεύσεις (κατά 2ο λόγο) τι θα το κάνει η εταιρεία??

 

Μισό λεπτάκι, με αυτά που λες ουσιαστικά υποστηρίζεις τα άλλα παιδιά που λένε ότι 1000 ευρώ δε δίνονται έτσι απλά ως πρώτος μισθός. Για να πάρει λοιπόν κάποιος 1000 ευρώ πρέπει να είναι 20 χρονών και να έχει προλάβει να πάρει πτυχίο, να έχει κάνει μεταπτυχιακό, να μιλάει δυο γλώσσες άπταιστα και να έχει πιστοποίηση στους υπολογιστές.

 

Πώς γίνεται αυτό;

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτάκι, με αυτά που λες ουσιαστικά υποστηρίζεις τα άλλα παιδιά που λένε ότι 1000 ευρώ δε δίνονται έτσι απλά ως πρώτος μισθός. Για να πάρει λοιπόν κάποιος 1000 ευρώ πρέπει να είναι 20 χρονών και να έχει προλάβει να πάρει πτυχίο, να έχει κάνει μεταπτυχιακό, να μιλάει δυο γλώσσες άπταιστα και να έχει πιστοποίηση στους υπολογιστές.

 

Πώς γίνεται αυτό;

 

Χωρίς να έχω εμπειρία πάνω στο θέμα, 1000 ευρώ μισθό με απλό μόνο πτυχίο..λίγο δύσκολο να δώσουν. Άσε που σιγά μην πάρεις τη θέση όταν θα υπάρχουν άτομα που θα έχουν κι άλλα προσόντα.

 

Αλλά ένας νέος στα 22 του, τελειώνει σε 4 χρόνια τη σχολή + 1 χρόνο μεταπτυχιακό. Όσον αφορά ξένες γλώσσες και Η/Υ πλέον αυτά τα φροντίζεις να τα κατέχεις από τη σχολική σου ηλικία. Άντε μια δεύτερη ξένη γλώσσα να τη μάθεις όσο είσαι φοιτητής.

 

Άρα υπάρχουν νέοι 22-23 χρονών με πτυχία, μεταπτυχιακά και ξένες γλώσσες.

Δεν είναι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω εμπειρία πάνω στο θέμα, 1000 ευρώ μισθό με απλό μόνο πτυχίο..λίγο δύσκολο να δώσουν. Άσε που σιγά μην πάρεις τη θέση όταν θα υπάρχουν άτομα που θα έχουν κι άλλα προσόντα.

 

Αλλά ένας νέος στα 22 του, τελειώνει σε 4 χρόνια τη σχολή + 1 χρόνο μεταπτυχιακό. Όσον αφορά ξένες γλώσσες και Η/Υ πλέον αυτά τα φροντίζεις να τα κατέχεις από τη σχολική σου ηλικία. Άντε μια δεύτερη ξένη γλώσσα να τη μάθεις όσο είσαι φοιτητής.

 

Άρα υπάρχουν νέοι 22-23 χρονών με πτυχία, μεταπτυχιακά και ξένες γλώσσες.

Δεν είναι δύσκολο.

 

Φυσικά υπάρχουν νέοι που στα 23 τους έχουν κάνει μεταπτυχιακό. Στα 20 όμως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πεις ότι τα 1000 ευρώ τα δίνει η εταιρεία σε απόφοιτο σχολής χωρίς επιπλέον προσόντα; Δηλαδή σε άτομο 30 ετών με διδακτορικό, επιστημονικές δημοσιεύσεις, δύο ξένες γλώσσες και άριστη χρήση Η/Υ τι θα δίνει, τα τριπλά;

 

Τα ίδια ή και λιγότερα. Όχι ότι δεν υπάρχουν και αξιόλογα άτομα με διδακτορικά αλλά στον τομέα του business οι περισσότεροι διδακτορικοί είναι πολύ theoritical. Αν και στον κλάδο του Consulting (Strategy κυρίως) τους εκτιμούν :)

 

Μισό λεπτάκι, με αυτά που λες ουσιαστικά υποστηρίζεις τα άλλα παιδιά που λένε ότι 1000 ευρώ δε δίνονται έτσι απλά ως πρώτος μισθός. Για να πάρει λοιπόν κάποιος 1000 ευρώ πρέπει να είναι 20 χρονών και να έχει προλάβει να πάρει πτυχίο, να έχει κάνει μεταπτυχιακό, να μιλάει δυο γλώσσες άπταιστα και να έχει πιστοποίηση στους υπολογιστές.

 

Πώς γίνεται αυτό;

 

Φυσικά υπάρχουν νέοι που στα 23 τους έχουν κάνει μεταπτυχιακό. Στα 20 όμως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

 

Ε καλά τώρα εκεί κόλλησες; :) Δε θα είναι 20 θα είναι 22-23.

 

Σημασία έχει αυτό που είπε για πρώτη δουλειά, όχι η ακριβής ηλικία.

 

Παιδιά υπάρχουν δουλειές που δίνουν 1000 Ευρώ σε απόφοιτους χωρίς (ιδιαίτερη ή και καθόλου) εργασιακή εμπειρία. Απλά δεν είναι ο κανόνας, είναι οι εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι λιγο κριμα καποιος να καθεται να σκιζεται σε διαφορες σχολες επι 5 η και 6 χρονια (+μεταπτυχιακο η κατι αλλο) να κανει το στρατιωτικο και να φτανει (κατα μεσο ορο) σε μια ηλικια 25 με 26 ετων να πηγαινει σε μια εταιρια και να μην παιρνει τουλαχιστον 1.000 ευρω..Και σιγουρα ειναι ετσι διοτι η εταιριες δεν θα καθονται να παρακαλανε , ετσι και αλλιως υπαρχουνε πολλοι υποψηφιοι.Πχ δεν θελει καποιος να εργαστει για 850-900 ευρω ?Ε δεν πειραζει θα βρεθει σιγουρα αλλος που θελει.Βεβαια το σωστο ειναι σιγα σιγα και με τα χρονια αφου αποκτησει καποιος μια εμπειρια να αρχισει να πληρωνεται και καλυτερα και να μην απαιτουνε μερικα ατομα (το απαιτουνε σε εισαγωγικα γιατι αντικειμενικα τα χρηματα που ξοδεψανε ολα αυτα τα χρονια ειναι πολλαπλασια απο αυτα που ζητανε ως μισθο..)μισθους οπως πχ.. 2-3 χιλιαρικα..
Link to comment
Share on other sites

@kotetsi δεν είναι στα 20 αλλά 23-24. Αυτά είναι αυτονόητα πράγματα, μην κολλάμε. Στα 20 δεν έχεις μεταπτυχιακό, δεν έχεις καν πτυχίο. Τέλοσπαντων εννοώ την ηλικία που πας να πιάσεις την πρώτη σοβαρή δουλειά σου για να προσπαθήσεις να ζήσεις. Γιατί και τώρα δουλεύω, αλλά δε ζω από αυτό.

Επίσης τουλάχιστον στον κλάδο μου, τα προσόντα που έγραψα από ότι βλέπω θεωρούνται αυτονόητα για την πρώτη δουλειά και τον πρώτο μισθό. Και αν δεν τα μάθεις από τη σχολική-φοιτητική ηλικία, πότε θα τα μάθεις; στα 25-30? Με αυτά τα προσόντα, μπορείς να ζητάς 1000€. Αν έχεις μόνο το πτυχίο θα συμφωνήσω μαζί σας για τα 800€ και παρακάτω, αλλά δύσκολα θα σε προσλάβουν κιόλας.

Πάντως γλώσσες και υπολογιστής πιστεύω ότι πρέπει να τα θεωρούμε αυτονόητα πλέον.

Είναι δυνατόν να προσπαθείς να πας σε μια σοβαρή εταιρεία και να μην ξέρεις αγγλικά?

 

Για κάτι που δεν ανέλυσα προηγουμένως όσον αφορά την ΑΣΟΕΕ, στα τμήματα της διοίκησης έχει υποχρεωτικά ή προαιρετικά μια ξένη γλώσσα και πρακτική άσκηση. Οπότε έστω ένα 6μηνο υπό αυτή τη μορφή, κάτι είναι.

 

Θα συμφωνήσω με την άποψη του gmac ότι στο τομέα της Διοίκησης τα διδακτορικά ανήκουν κυρίως σε όσους αποφασίζουν να ακολυθήσουν ακαδημαική καριέρα.

 

@WeskerS πολύ κρίμα είναι και ευτυχώς να λέμε που έχουμε σχετική ζήτηση, άρα υπάρχουν δουλειές. Αν κάποιος τελειώνει σε κορεσμένο κλάδο, οι προοπτικές του είναι δυσοίωνες.

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού. Απαιτούν μεταπτυχιακό, άριστη γνώση (με σοβαρά χαρτιά, το ελάχιστο επιπέδου C1) τουλάχιστον στα αγγλικά, αν και θέλουν και 2η γλώσσα, άριστη στους υπολογιστές (επίσης με χαρτιά) και σε βάζουν να τρέχεις γενικά (ταξίδια), κάτι που δεν μπορεί να κάνει 30άρης.

Επίσης τα προσόντα που αναφέρεις είναι απαραίτητα από τα 20, όχι στα 30. Στα 30 πλέον απαιτούν και προυπηρεσία σε διάφορες (αξιόλογες εταιρείες).

Το διδακτορικό (ιδιαίτερα) και τις επιστημονικές δημοσιεύσεις (κατά 2ο λόγο) τι θα το κάνει η εταιρεία??

 

Το θέμα δεν είναι αν θα τελειώσεις το τμήμα της ΑΣΟΕΕ αλλά τι θα μάθεις, πως θα το μάθεις και τι θα κάνεις στα 4 χρόνια που θα σπουδάσεις.

Μην κολάς σε ταμπέλες, το ίδιο τμήμα μπορεί να υπάρχει σε κάποιο «χωριό» στην επαρχία και να σου προσφέρει ίσως πολύ περισσότερα από την ΑΣΟΕΕ όπως συμβαίνει και άλλωστε με κάποια τμήματα.

Όπως ξέρω περιπτώσεις παιδιών που πήγαν σε Αγγλία, Γαλλία για να σπουδάσουν σε αντίστοιχα τμήματα σαν αυτό που αναφέρεις σε κάποια από τα πολλά Πανεπιστήμια εκεί που πληρώνεις και αγοράζεις το χαρτί , γύρισαν με master στα 4 χρόνια με ψιλά τον αμανέ και φυσικά δεν κατάφεραν να πιάσουν ούτε τα 800€ όσοι απασχολήθηκαν στο κλάδο τους ή βρήκαν ευκαιριακές δουλειές όπως τηλεφωνικό κέντρο κτλ. και τους φταίει η Ελλάδα.

Όσο για τις εταιρίες που λες για να σου δώσουν 1000€ θα πρέπει να προσφέρεις τουλάχιστον 3000€.

Πάντως είναι εφικτό να πάρεις τα 1000 και τα 1100€ αλλά είναι εφικτό να πάρεις και τα 800€, δεν είναι ο κανόνας.

Βέβαια όσο θα περνάνε τα χρόνια και όλοι πια θα τελειώνουν ένα Πανεπιστήμιο με την ευρύτερη έννοια και ένα master ίσως τα 1000€ με τον βασικό τίτλο σπουδών τύπου Bachelor να μην είναι εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Μην κολάς σε ταμπέλες, το ίδιο τμήμα μπορεί να υπάρχει σε κάποιο «χωριό» στην επαρχία και να σου προσφέρει ίσως πολύ περισσότερα από την ΑΣΟΕΕ όπως συμβαίνει και άλλωστε με κάποια τμήματα.

 

Για δώσε μερικά παραδείγματα σχολών που είναι σε κάποια επαρχιακή πόλη και προσφέρουν πολύ περισσότερα από τις αντίστοιχες σχολές της ΑΣΟΕΕ;

 

Διευκρίνηση ότι ΔΕΝ είμαι απόφοιτος της ΑΣΟΕΕ οπότε δεν έχω και κάποιο λόγο να της κάνω διαφήμιση.

 

Αλλά στον τομέα μας (αναφέρομαι στο γενικότερο κλάδο του "Business") μετράει εκτός από το τι ξέρεις και το ποιον ξέρεις. Έτσι το Τμήμα Διοίκησης Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Μακεδονίας στη Νάουσα δύσκολα θα φτάσει ποτέ το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας στην ΑΣΟΕΕ, εκτός των άλλων γιατί κανείς σοβαρός καθηγητής δε θα πάει ποτέ να εγκατασταθεί μόνιμα στη Νάουσα (μόνο μέχρι να καταφέρει να πάρει την μεταγραφή). Άσε που τι networking με επιχειρήσεις να κάνεις στη Νάουσα σε μια χώρα σαν την Ελλάδα που (δυστυχώς, αλλά έτσι είναι) είναι υδροκέφαλη και όλα είναι εγκατεστημένα στην Αθήνα.

 

Όσο για τις εταιρίες που λες για να σου δώσουν 1000€ θα πρέπει να προσφέρεις τουλάχιστον 3000€.

 

Και που είναι το παράξενο; Αυτός που δουλεύει για 700 δεν προσφέρει τουλάχιστον 1500-2000??

 

 

Πάντως γλώσσες και υπολογιστής πιστεύω ότι πρέπει να τα θεωρούμε αυτονόητα πλέον.

Είναι δυνατόν να προσπαθείς να πας σε μια σοβαρή εταιρεία και να μην ξέρεις αγγλικά?

 

Eπίσης να προσθέσω ότι σημασία δεν έχει να πας και να ανεμίζεις το Proficiency ή το ECDL ή τα άλλα χαρτιά αλλά τι όντως ξέρεις κι έχεις να δείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε μερικά παραδείγματα σχολών που είναι σε κάποια επαρχιακή πόλη και προσφέρουν πολύ περισσότερα από τις αντίστοιχες σχολές της ΑΣΟΕΕ;

 

Διευκρίνηση ότι ΔΕΝ είμαι απόφοιτος της ΑΣΟΕΕ οπότε δεν έχω και κάποιο λόγο να της κάνω διαφήμιση.

 

Αλλά στον τομέα μας (αναφέρομαι στο γενικότερο κλάδο του "Business") μετράει εκτός από το τι ξέρεις και το ποιον ξέρεις. Έτσι το Τμήμα Διοίκησης Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Μακεδονίας στη Νάουσα δύσκολα θα φτάσει ποτέ το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας στην ΑΣΟΕΕ, εκτός των άλλων γιατί κανείς σοβαρός καθηγητής δε θα πάει ποτέ να εγκατασταθεί μόνιμα στη Νάουσα (μόνο μέχρι να καταφέρει να πάρει την μεταγραφή). Άσε που τι networking με επιχειρήσεις να κάνεις στη Νάουσα σε μια χώρα σαν την Ελλάδα που (δυστυχώς, αλλά έτσι είναι) είναι υδροκέφαλη και όλα είναι εγκατεστημένα στην Αθήνα.

 

 

 

Και που είναι το παράξενο; Αυτός που δουλεύει για 700 δεν προσφέρει τουλάχιστον 1500-2000??

 

 

 

 

Eπίσης να προσθέσω ότι σημασία δεν έχει να πας και να ανεμίζεις το Proficiency ή το ECDL ή τα άλλα χαρτιά αλλά τι όντως ξέρεις κι έχεις να δείξεις.

 

 

Στο γενικότερο κλάδο του Business δεν γνωρίζω για αυτό λέω και μπορεί και λογικά πρέπει να έχεις δίκιο αλλά στο τμήμα Πληροφορικής δεν ισχύει.

Όπως και διάφορα ΑθηναϊοκοΠειραιώτικα τμήματα σε σύγκριση με τα αντίστοιχα ή περίπου αντίστοιχα στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου, Πάτρας, Βόλου κτλ.

Με λίγα λόγια, αυτός που σπουδάζει στην Αθήνα ή στον Πειραιά δεν είναι απαραίτητα ο καλύτερος και ο super και ο άλλος υποδεέστερος αλλά μπορεί να ισχύει και το αντίθετο.

Όπως και δεν είναι απαραίτητο να φύγει ο καθηγητής και να εγκατασταθεί στην Χ Νάουσα αλλά μπορεί ο καθηγητής να είναι από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι αν θα τελειώσεις το τμήμα της ΑΣΟΕΕ αλλά τι θα μάθεις, πως θα το μάθεις και τι θα κάνεις στα 4 χρόνια που θα σπουδάσεις.

 

Σε αυτό έχεις δίκιο, όμως όπως σου είπε και ο gmac, στην Ελλάδα η ΑΣΟΕΕ μετράει περισσότερο. Και όσον αφορά τις σπουδές και για μετά. Είχα την επιλογή πριν 2 χρόνια να πάω όπου θέλω και το είχα ψάξει αρκετά. Στον τομέα διοίκησης και οικονομικών, όποιος μπορεί πρέπει να κατευθύνεται στην ΑΣΟΕΕ και κατά δεύτερον στον Πειραιά και στη Θεσσαλονίκη.

Περιφερειακά ΑΕΙ, όπως στο πανεπιστήμιο Πατρών ή Αιγαίου, κατέχουν την 3η θέση.

 

Όσο για τις εταιρίες που λες για να σου δώσουν 1000€ θα πρέπει να προσφέρεις τουλάχιστον 3000€.

 

Αυτό είναι αυτονόητο.

 

Πάντως είναι εφικτό να πάρεις τα 1000 και τα 1100€ αλλά είναι εφικτό να πάρεις και τα 800€, δεν είναι ο κανόνας.

Βέβαια όσο θα περνάνε τα χρόνια και όλοι πια θα τελειώνουν ένα Πανεπιστήμιο με την ευρύτερη έννοια και ένα master ίσως τα 1000€ με τον βασικό τίτλο σπουδών τύπου Bachelor να μην είναι εφικτό.

 

Τώρα γράφεις σωστά. Απλά προσπαθώ να αποδείξω μέσα από τη συζήτηση αυτή, ότι ο απόλυτος κανόνας, με τα δεδομένα προσόντα που πρέπει να έχει ένας υποψήφιος για μια θέση όπως αυτές που συζητάμε, δεν είναι τα 700€. Φυσικά εξαρχής δεν έχουν νοήμα τα 700€, αφού αυτός είναι μισθός κοντά στον βασικό. Άρα κάποιος που έχει τελειώσει ένα ΑΕΙ, έχει ένα μεταπτυχιακό, έχει 2 γλώσσες και γνώσεις Η/Υ, δεν παίρνει το μισθό του πωλητή. Τουλάχιστον στον κλάδο που γνωρίζω. Αν παίρνει 200-500 ή 1000€ παραπάνω από τον πωλητή, παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα, πλην των προσόντων, που τα είπαμε παραπάνω (Αθήνα, επαρχία, πολιτική εταιρείας) και δεν είμαι σε θέση να κρίνω ποιος μισθός είναι ικανοποιητικός σε σχέση με αυτά που προσφέρει.

 

Όσον αφορά τις υπόλοιπες σχολές, έχω την αίσθηση ότι στην Αθήνα τα πράγματα (πλην κάποιων εξαιρέσεων) είναι δυσκολότερα. Αυτήν την αίσθηση μου έχουν δώσει όσοι σπουδάζουν παρεμφερή αντικείμενα στην Αθήνα και στην επαρχία. Ωστόσο όπως αναφέρεις (και από ότι κατάλαβα είσαι σε αυτόν τον κλάδο), στην Πληροφορική και σε κάποιες φυσικομαθηματικές σχολές το επίπεδο είναι ανεβασμένο (ίσως και καλύτερο) σε περιφερειακά πανεπιστήμια.

Επίσης κακά τα ψέματα, αλλά πόσοι καθηγητές αξιόλογου επιπέδου μπορεί να είναι ταυτόχρονα από την ίδια πόλη επαρχίας και να επιθυμούν να μείνουν σε αυτήν? Και στην Αθήνα μαζέματα είναι, αλλά σε μια χώρα σαν τη Ελλάδα, που όλα συγκεντρώνονται εκεί (δυστυχώς ή ευτυχώς), όλοι "τρέχουν" προς αυτήν.

 

Eπίσης να προσθέσω ότι σημασία δεν έχει να πας και να ανεμίζεις το Proficiency ή το ECDL ή τα άλλα χαρτιά αλλά τι όντως ξέρεις κι έχεις να δείξεις.

 

Σημασία έχει να έχεις τις γνώσεις που αποδεικνύουν τα χαρτιά, κάτι που σε μια ξένη γλώσσα είναι δύσκολο, βέβαια, εφόσον απαιτεί συνεχή τριβή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι από μένα,ημουν κι εγω υποψηφια φετος και σκεφτομαι να επιλέξω το τμήμα βιοχημέιας&βιοτεχνολογίας στη Λάρισα..Μπορεί καποιος να μου δωσει πληροφορίες?:)
two beer,or not two beer??
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια αν και φετος δινω πανελληνιες θελω να με διαφωτισετε πανω σε μερικα πραγματα.

 

Κατ αρχην θελω να ασχοληθω με την Διοικηση Τουριστικων Επιχειρησεων. Γνωριζω οτι υπαρχει Τει αλλα λογω της χαμηλης βασης και της ευκολιας των μαθηματων, δεν ξερω τι αναγνωρισημοτητα θα εχει το πτυχιο και ποσο ευκολο θα ειναι για μενα να βρω δουλεια. οποτε πειτε μου αν υπαρχει ΑΕΙ που να ασχολειται με αυτο το αντικειμενο.

 

Συνεχεια εχει το μεταπτυχιακο. Επειδη ειμαι παντελως ασχετος με αυτον τον τομεα εχω αρκετες ερωτησεις. Στα πανεπστημια για το μεταπτυχιακο περνας μετα απο εξετασεις η πηγαινεις μεσω του προπτυχιακου πανεπιστημιου σου? Το καλυτερο πανεπιστημιο στην Αγγλία για Διοικηση Τουριστικων Επιχειρησεων ποιο ειναι, ποσα εξαμηνα εχει και που κυμαινονται οι τιμες?

 

τελος ειναι καλη επιλογη να ασχοληθω με το αντικειμενο? ο πατερας μου εχει τουριστικο λεωφορειο, η θεια μου τουριστικα γραφεια οποτε εχω καποιες πορτες ανοιχτες. απο εκει και περα ομως?

 

ΥΓ σορρυ αν καποιες ερωτησεις ειναι ασχετες αλλα δεν γνωριζω και πολλα πανω στο θεμα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια αν και φετος δινω πανελληνιες θελω να με διαφωτισετε πανω σε μερικα πραγματα.

 

Κατ αρχην θελω να ασχοληθω με την Διοικηση Τουριστικων Επιχειρησεων. Γνωριζω οτι υπαρχει Τει αλλα λογω της χαμηλης βασης και της ευκολιας των μαθηματων, δεν ξερω τι αναγνωρισημοτητα θα εχει το πτυχιο και ποσο ευκολο θα ειναι για μενα να βρω δουλεια. οποτε πειτε μου αν υπαρχει ΑΕΙ που να ασχολειται με αυτο το αντικειμενο.

 

Συνεχεια εχει το μεταπτυχιακο. Επειδη ειμαι παντελως ασχετος με αυτον τον τομεα εχω αρκετες ερωτησεις. Στα πανεπστημια για το μεταπτυχιακο περνας μετα απο εξετασεις η πηγαινεις μεσω του προπτυχιακου πανεπιστημιου σου? Το καλυτερο πανεπιστημιο στην Αγγλία για Διοικηση Τουριστικων Επιχειρησεων ποιο ειναι, ποσα εξαμηνα εχει και που κυμαινονται οι τιμες?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

τελος ειναι καλη επιλογη να ασχοληθω με το αντικειμενο? ο πατερας μου εχει τουριστικο λεωφορειο, η θεια μου τουριστικα γραφεια οποτε εχω καποιες πορτες ανοιχτες. απο εκει και περα ομως?

 

ΥΓ σορρυ αν καποιες ερωτησεις ειναι ασχετες αλλα δεν γνωριζω και πολλα πανω στο θεμα

 

 

Από του χρόνου (2009) θα λειτουργήσει για πρώτη φορά ένα καινούριο τμήμα τουριστικών επιχειρήσεων ΑΕΙ στο ΠΑ.ΠΕΙ. ..........

 

http://www.unipi.gr/anak-ekd.php?prkaID=836

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν και φετος δινω πανελληνιες θελω να με διαφωτισετε πανω σε μερικα πραγματα.

 

Κατ αρχην θελω να ασχοληθω με την Διοικηση Τουριστικων Επιχειρησεων. Γνωριζω οτι υπαρχει Τει αλλα λογω της χαμηλης βασης και της ευκολιας των μαθηματων, δεν ξερω τι αναγνωρισημοτητα θα εχει το πτυχιο και ποσο ευκολο θα ειναι για μενα να βρω δουλεια. οποτε πειτε μου αν υπαρχει ΑΕΙ που να ασχολειται με αυτο το αντικειμενο.

 

Kαλησπέρα. Το ερώτημα αν υπάρχει κάποιο ΑΕΙ που να ασχολείται με τουριστικά το απάντησε ο φίλος ακριβώς από κάτω σου. Ομολογώ ότι δεν ήξερα αν υπάρχει ΑΕΙ σε αυτό τον τομέα.

 

Θα επικεντρωθώ σε 2 ζητήματα. ΑΕΙ vs ΤΕΙ και αν θα πρέπει να σπουδάσεις Τουριστικά ώστε ... να απασχοληθείς επαγγελματικά με τα τουριστικά (ή αλλιώς: εξειδίκευση τώρα ή στο μεταπτυχιακό; ).

 

1) ΑΕΙ vs ΤΕΙ

 

Στη θεωρία, η διάκριση μεταξύ ΑΕΙ και ΤΕΙ είναι σαφής. Τα ΤΕΙ σου δίνουν αρκετές πρακτικές και ακόμα "τεχνικές" γνώσεις ώστε να ασχοληθείς με το αντικείμενο σε πρακτικό επίπεδο. Το αντίστοιχο ΑΕΙ θα σου δώσει θεωρητικά περισσότερο γερές βάσεις πάνω σε ευρύτερο πεδίο γνώσεων αλλά θα υπολείπεται στο πρακτικό κομμάτι.

 

ΑΕΙ Τουριστικών επαγγελμάτων αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν για να μπορούμε να κάνουμε σύγκριση. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα όμως από τον δικό μου τομέα (αυτό που σπούδασα δηλαδή, γιατί δεν το έχω εξασκήσει ως επάγγελμα).

 

Αναφέρομαι στη Λογιστική. Υπάρχουν ΤΕΙ Λογιστικής τα οποία σε προετοιμάζουν πολύ καλά για το επάγγελμα του λογιστή. Ο απόφοιτος ΤΕΙ Λογιστικής είναι πιο έτοιμος να πάει σε ένα λογιστήριο και να αρχίσει να βγάζει δουλειά τη στιγμή που ο απόφοιτος του ΑΕΙ Λογιστικής δε θα έχει αυτή τη δυνατότητα (αφήνω στην άκρη το ότι από το νόμο έχουν άλλη δυνατότητα "υπογραφής" γιατί αυτό δεν έχει αναλογία στο Τουριστικό κομμάτι) και θα πρέπει να μάθει τόσα πράγματα από την αρχή. Όμως στο ΑΕΙ Λογιστικής, ο φοιτητής θα πάρει θεωρητικά ευρύτερες γνώσεις πάνω στη Λογιστική και τη Διοίκηση Επιχειρήσεων, θα μάθει να σκέπτεται και να αναλύεει καταστάσεις και να βλέπει το πως τα λογιστικά συστήματα επηρεάζουν τη στατηγική της επιχείρησης έξω από τα στενά πλαίσια του λογιστηρίου, και να συνδυάζει τη λογιστική περισσότερο με business. Το ΤΕΙ δε θα σου δώσει (θεωρητικά το τονίζω και πάλι) τέτοια δυνατότητα.

 

Μιλάω πάντα για τις σχολές. Ο κάθε φοιτητής από εκεί και πέρα ή το χει ή δεν το χει.

 

2) Εξειδίκευση.

 

Προσωπικά, είμαι κατά της εξειδίκευσης από το 1ο πτυχίο. Θεωρώ ότι είναι καλύτερο αν θέλεις να ασχοληθείς με τα τουριστικά όπως λες να ξεκινήσεις με κάποια σχολή που θα σου δώσει πρώτα κάποιες βάσεις και θεμέλια πάνω στην Διοίκηση των Επιχειρήσεων γενικότερα (πχ τμήματα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας, Οργάνωση κ Διοίκηση Επιχειρήσεων, Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας) και τις απαραίτητες γνώσεις και δεξιοτεχνίες που μπορείς έπειτα να χρησιμοποιήσεις σε όποιον κλάδο θέλεις.

 

Η εξειδίκευση μπορεί να έρθει αργότερα μέσω κάποιου μεταπτυχιακού και/ή μέσω της εργασιακής εμπειρίας. Ακόμα καλύτερα μάλιστα αν το μεταπτυχιακό δεν το κάνεις αμέσως μετά το πρώτο πτυχίο, αλλά έχοντας πρώτα δουλέψει για 1 διάστημα.

 

Ο 2ος λόγος που είμαι κατά της εξειδίκευσης από το 1ο πτυχίο είναι επειδή περιορίζει τις επιλογές σου. Είσαι σίγουρος ότι αυτός είναι ο τομέας με τον οποίο θέλεις να ασχοληθείς επαγγελματικά αργότερα; Προσωπικά δεν ξέρω κάποιον που να ήταν σίγουρος απο τα 17-18 του.

 

Για αυτό καλύτερα να διαλέξεις κάτι που θα σου κρατήσει ανοιχτές όσο το δυνατόν πιο πολλές πόρτες για αργότερα.

 

 

Συνεχεια εχει το μεταπτυχιακο. Επειδη ειμαι παντελως ασχετος με αυτον τον τομεα εχω αρκετες ερωτησεις. Στα πανεπστημια για το μεταπτυχιακο περνας μετα απο εξετασεις η πηγαινεις μεσω του προπτυχιακου πανεπιστημιου σου?

 

Παίζουν διάφοροι παράγοντες ρόλο. Ο βαθμός του πτυχίου, οι συστατικές, το μέσον φυσικά, κάποιες (λίγες ελληνικές) σχολές ίσως να κάνουν και εξετάσεις αλλά δεν είμαι σίγουρος. Σε κάποια μεταπτυχιακά στη Διοίκηση Επιχειρήσεων (πχ ΜΒΑ) χρειάζεται καλό GMAT (που είναι τεστ δεξιοτήτων).

 

Σε όλες τις περιπτώσεις καλή γνώση αγγλικών.

 

Το καλυτερο πανεπιστημιο στην Αγγλία για Διοικηση Τουριστικων Επιχειρησεων ποιο ειναι, ποσα εξαμηνα εχει και που κυμαινονται οι τιμες?

 

Για αγγλικά πανεπιστήμια θα σου πρότεινα να διαβάσεις το θέμα "Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο". Όλα τα προπτυχιακά προγράμματα έχουν τις ίδιες σπουδές, την ίδια διάρκεια σπουδών (3 χρόνια) κτλ οπότε θα σου λυθούν κάποιες απορίες.

 

τελος ειναι καλη επιλογη να ασχοληθω με το αντικειμενο? ο πατερας μου εχει τουριστικο λεωφορειο, η θεια μου τουριστικα γραφεια οποτε εχω καποιες πορτες ανοιχτες. απο εκει και περα ομως?

 

Αυτό είναι μεγάλη κουβέντα και μια απόφαση που δε θεωρώ ότι θα είσαι έτοιμος να πάρεις για μερικά χρόνια ακόμα. Για αυτό και σου προτείνω να σπουδάσεις οικονομικά/διοίκηση (δες παραπάνω) και αν αποφασίσεις τελικά ότι όντως θέλεις να ασχοληθείς με τα Τουριστικά κάνεις το μεταπτυχιακό σου όντας πιο ώριμος στη σκέψη και στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδια μηπως ξερετε που μπορω να ψαξω για παιδαγωγικο δημοτικης ευρωπης εντος ευρωπαικης ενωσης ανγνωρισμενο στην ΕΛΛΑΔΑ?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σκέφτομαι πανελλήνιες να δηλώσω για γυμναστική ακαδημία.

1) Τι απαιτήσεις υπάρχουν;

2) Από μόρια τι λέει; Έχω ακούσει λίγα..

3) Τι άλλο πρέπει να ξέρω;

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι πανελλήνιες να δηλώσω για γυμναστική ακαδημία.

1) Τι απαιτήσεις υπάρχουν;

2) Από μόρια τι λέει; Έχω ακούσει λίγα..

3) Τι άλλο πρέπει να ξέρω;

 

αν δεν εχεις συμπληρώσει οτι ενδιαφερεσαι για γυμναστικη ακαδημια,στην ΑΙΤΗΣΗ που συμπληρώσατε το Φεβρουάριο δε μπορείς να την δηλώσεις..

 

τα μόρια που ειχε το 2008 ειναι αναλογα με την πολη..

 

ξεκινανε απο 13089 στην κομοτηνη,και φτανουν μεχρι 15438 στην αθηνα

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

^^συμπεριλαμβανονται κ τα αθληματα..οποτε δεν χρειαζονται κ τρομεροι βαθμοι στις γραπτες εξετασεις για να περασεις στην ακαδημια..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα αθληματα θελουν προετοιμασια δεν μπορεις να τα περασεις ετσι στο χαλαρο χωρις προπονησεις προηγουμενος!
Link to comment
Share on other sites

ναι σιγουρα! απλα θελω να πω πως δεν χρειαζονται πολυ υψηλες επιδοσεις στις γραπτες εξετασεις για να περασεις γυμναστικη ακαδημια.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...