Jump to content

Βοήθεια σε επιλογή σχολής


szzs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ όταν έμενα μέχρι σχετικά πρόσφατα το κλείδωνα με 2 αλυσίδες. Πολύ άσχημο ότι τραβάνε την βενζίνη. Το βρήκα ουκ ολίγες φορές άδειο.

οπότε μαλλον η καλύτερη λύση είναι μέσα μαζικης μεταφοράς...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 569
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω παντως θα φερνα το αμαξι αν ηταν πχ απο φιεστα και κατω

Ειναι αμαρτια να θες να πας βραδυ βολτα μονη πειραικη,μικρολιμανο,καστελλα και να εξαρτασαι απο τρολευ,λεωφορεια κτλ

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτο Ελενη βρες εναν "φιλο" που να εχει αμαξι να σε πηγαινοφερνει οπου θες.. :p

Καταλήξαμε ελπιζω, στην επιλογη σχολης..

Link to comment
Share on other sites

οπότε μαλλον η καλύτερη λύση είναι μέσα μαζικης μεταφοράς...

 

Ποδήλατο. Θα με θυμηθείς. Αλλά και πάλι ανάλογα που θα μείνεις. Υπόψη, τα πιο πολλά σπίτια είναι χάλια και δεν ξέρουν τι ζητάνε από ενοίκια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Ας απορρίψει καταρχάς το 3. Η σχολή δεν έχει αντικείμενο και είναι ένα συνοθύλευμα μαθημάτων οικονομικοδιοικητικών και πληροφορικής, χωρίς να είναι τίποτα από τα δυο. Θα το απεύφεγα όπως ο διάολος το λιβάνι.

 

.

το πετυχα το νημα θα το αναστησω

μηπως ζηλευουμε λιγακι αγαπητε;

 

σχολη πληροφορικης με επιπλεον οικονομικοδιοικητικα μαθηματα ειναι και μαλιστα με διπλα επαγγελματικα δικαιωματα

επειδη ακριβως εχει αυτα τα επιπλεον μαθηματα θελει καμια πενηνταδυο μαθηματα για να την περασεις(παλαιοτερα 59)

η αντιστοιχη σχολη πληροφορικη στην ασσοε κατω με 35 μαθηματα κανει την δουλεια

 

 

 

 

Απαιτητική μπορεί να είναι, πρακτικά μαθήματα μπορεί να έχει, θεωρώ όμως ότι σοβαρό έλλειμα στον τομέα των επαγγελματικών προοπτικων.

 

διπλα επαγγελματικα οπως ηδη ειπα..και μαλιστα απορροφησε φετος και την διοικηση τεχνολογιας απ την ναουσα ως κατευθυνση...

αποφοιτος εχει υπαρξει αντιπροεδρος σε ελβετικο χρηματοπιστωτικο ιδρυμα ,αλλοι σε κεντρικες θεσεις τραπεζικων ξενων κ εγχωριων ιδρυματων

απο τον κλαδο τη πληροφορικης πολλοι δουλευουν ως προγραμματιστες

το flooxi και tospitimou αποφοιτοι της σχολης π.χ τα στησανε

 

να μην λεμε λοιπον οτι θελουμε...

ισως να επεσε η βαση της σχολης τα τελευταια χρονια(παλια ηταν πολυ ψηλα,πανω και απο την πληροφορικη του ΑΠΘ),αλλα αυτο δεν εχει να κανει..αλλωστε αυτα παιζουν ανα περιοδους...μιλαμε για την παλαιοτερη σχολη πληροφορικης στην πολη,δεν ειναι λιγο

Edited by avraam
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Γειας σας παιδες...ετοιμαζομαι και γω να δωσω πανελληνιες και οι σχολες που θελω αφορουν κυριως τον τομεα της πληροφορικης....Δυο απο τις σχολες που θα δηλωσω ειναι αυτη των μηχανικων η/υ και πληροφορικης ειτε πατρα ειτε γιαννενα και το τμημα ψηφιακων συστηματων στον πειραια...μπορειτε να μου πειτε ,αν και εχω κοιταξει και γω, σε τι ειδικευεται η καθεμια γτ ειμαι πολυ διχασμενος για το ποια να βαλω πρωτη...επισης αν θελετε μπορειτε να προτεινετε και καποια αλλη σχολη σχετικη με υπολογιστες...ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!
Link to comment
Share on other sites

Γειας σας παιδες...ετοιμαζομαι και γω να δωσω πανελληνιες και οι σχολες που θελω αφορουν κυριως τον τομεα της πληροφορικης....Δυο απο τις σχολες που θα δηλωσω ειναι αυτη των μηχανικων η/υ και πληροφορικης ειτε πατρα ειτε γιαννενα και το τμημα ψηφιακων συστηματων στον πειραια...μπορειτε να μου πειτε ,αν και εχω κοιταξει και γω, σε τι ειδικευεται η καθεμια γτ ειμαι πολυ διχασμενος για το ποια να βαλω πρωτη...επισης αν θελετε μπορειτε να προτεινετε και καποια αλλη σχολη σχετικη με υπολογιστες...ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!

 

Καλησπέρα Θάνο. Αυτό που ξέρω όσον αφορά τις δύο σχολές είναι ότι η μεν μία είναι πολυτεχνική, η άλλη απλό ΑΕΙ... Επίσης σαν ονόμα και σαν φήμη τουλάχιστον η πρώτη είναι η μέρα με τη νύχτα με την δεύτερη... Το ΠΑ.ΠΕΙ. γενικότερα δεν έχει το καλύτερο όνομα και θα σου πρότεινα εφόσον πιάσεις παραπάνω μόρια να το αποφύγεις... Συγκεκριμένα για την κάθε σχολή δεν έχω εικόνα και δε μπορώ να σου απαντήσω, μπορείς να δεις το πρόγραμμα σπουδών της καθεμίας με την περιγραφή του κάθε μαθήματος... Αυτό που υποθέτω είναι ότι το μεν τμήμα της Πάτρας είναι αμιγώς τμήμα υπολογιστών (hardware & software), το δε τμήμα του Πειραιά όπως λέει και ο τίτλος του, για ψηφιακά συστήματα γενικότερα... Όπως και να έχει δε νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δύο όσον αφορά το επίπέδό τους...

 

Από εκεί και πέρα ως φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης (προσεχώς καλώς εχόντων των πραγμάτων πτυχιούχος), θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο συγκεκριμένο τμήμα και εφόσον σου αρέσει το αντικείμενο να το συμπεριλάβεις στις επιλογές σου... Η χαμηλή του βάση, μη σου λέει απολύτως τίποτα (παλιότερα ήταν πολύ υψηλότερη), το τμήμα είναι κορυφαίο (λίγο googling θα σε πείσει επ' αυτού) τόσο σε επίπεδο σπουδών, όσο και σε επίπεδο καθηγητών... Επίσης έχει στενή συνεργασία με το ΙΤΕ (ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας) και πολύ καλό όνομα τόσο στο εξωτερικό, όσο και στην εγχώρια αγορά... Ειναι τμήμα 4 ετούς φοιτήσεως και εξαιτίας του γεγονότος ότι είναι τμήμα επιστήμης υπολογιστών (οχι πληροφορικής) ανάλογα με τα μαθήματα επιλογής που θα πάρεις, έχεις τη δυνατότητα να ασχοληθείς με οποιοδήποτε τομέα (hardware, software, networks κλπ)... Επίσης έχε υπόψιν σου ότι είναι αρκειτά απαιτητικό και θα πρέπει να ασχοληθείς σοβαρά για να ανταπεξέλθεις στα περισσότερα μαθήματα... Αν χρειάζεσαι κάποια επιπλέον πληροφορία σχετικά με το τμήμα στείλε μου pm για να μην σπαμάρουμε και τους υπόλοιπους και ευχαρίστως να βοηθήσω όσο μπορώ... Αν το ψάξεις και μόνο σου θα δεις ότι αυτά που σου είπα ισχύουν για το τμήμα Επιστήμης υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης... ;)

 

Εύχομαι καλή επιτυχία στις Πανελλαδικές και να κάνεις καλή επιλογή τόσο αντικειμένου, όσου και τμήματος. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Θάνο! Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε κάθε προσπάθειά σου! :)

 

Αρχικά, θα ήθελα να σου πω πως μπορείς να με ρωτήσεις οτιδήποτε θες, καθώς τελείωσα Πληροφορική στο Πα.Πει και έκανα το μεταπτυχιακό στο τμήμα που αναφέρεις, στην κατεύθυνση της Ασφάλειας Ψ.Σ. Προσωπικά, η πρόθεσή μου δεν είναι να πω ποια σχολή είναι καλύτερη, ούτε να κρίνω/καταδικάσω σχολές που δεν έχω φοιτήσει και δε γνωρίζω.. Σε χωρίς νόημα θέματα, όπως ποια σχολή είναι καλύτερη, τύπου AΣΟΕΕ vs Πα.Πει θα σου έλεγα να μη δίνεις σημασία. Ο καθένας θεωρεί ότι το τμήμα του είναι το καλύτερο, και αντί να προβάλλει επιχειρήματα για να επηρεάσει θετικά τον υποψήφιο, θα προσβάλλει τις υπόλοιπες σχολές. Κατά τη γνώμη μου, θέματα όπως απουσία οργάνωσης, είναι κοινά σε όλα τα πανεπιστήμια, ενώ αξιόλογους καθηγητές και καλά προγράμματα σπουδών θα βρεις επίσης στα περισσότερα. Καλό είναι, επίσης, το τμήμα της Πληροφορικής στο Καποδιστριακό. Τα τρία αυτά τμήματα έχουν παρόμοια προγράμματα, αυτό που διαφέρει ίσως ειναι το τμήμα Πληροφορικής της ΑΣΟΕΕ που δεν το είχα επιλέξει, διότι δεν ήθελα καμία σχέση με οικονομικά μαθήματα.

 

Η γνώμη μου είναι να ξεκαθαρίσεις λίγο το τοπίο αναζητώντας τα προγράμματα σπουδών και ερευνώντας τις επιλογές που θα έχεις μετά το πέρας των προπτυχιακών σπουδών σου. Προφανώς οι προσδοκίες και οι φιλοδοξίες σου θα αλλάξουν ίσως αρκετές φορές μεσα στα επόμενα χρόνια, απλά προσπάθησε να απευθυνθείς σε άτομα που μπορούν να σε κατευθύνουν στο να καταλάβεις αν σου αρέσει το αντικείμενο και το περιεχόμενο των μαθημάτων, πχ στις γραμματείες των σχολών, ώστε να κάνεις την καλύτερη δυνατή επιλογή. Σίγουρα μια πολυτεχνική σχολή είναι δυνατό χαρτί στην αγορά, απλά έχω την εντύπωση ότι σε οδηγεί σε ένα διαφορετικό αντικείμενο. Σίγουρα η βάση της σχολής δεν σχετίζεται σε καμία περίπτωση με την αξία της, οπότε μην επιλέξεις τμήμα επειδή η βάση είναι 500 μόρια παραπάνω. Το μόνο που θα με προβλημάτιζε εμένα είναι το γεγονός ότι στην περίπτωση που η βάση σε μια σχολή είναι χαμηλή, το επίπεδο γνώσης των φοιτητών που μπαίνουν είναι πιο χαμηλό.

 

Σημαντικό είναι να σου αρέσει η σχολή, ώστε να έχεις το ενδιαφέρον και τη διάθεση να ασχοληθείς. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα φωτα σας παρακαλω :)

Εχω φτασει στο σημειο που πρεπει να αποφασισω τι θα κανω σε αυτη τη ζωη :p

Με ενδιαφερει απιστευτα ο τομεας της ακουστικης, σε σημειο εθισμου στον ηχο και τον τροπο που λειτουργει. Ετσι, ψαχνω μια σχολη μεσω της οποιας θα μπορω να δουλευω ειτε σε μια εταιρια που παραγει ακουστικα και ηχεια για παραδειγμα ως μηχανικος, είτε να δουλευω ως producer σε καποιο studio ή τεχνικος ηχου. Οτιδηποτε εχει να κανει με τον ηχο.

 

Μιας και απο βαθμο θεωρω οτι μπορω να γραψω οτι θελησω, δεν ειναι προβλημα η βαθμολογια. Θα μπορουσα με ενα μεταπτυχιακο μεσα απο την Μηχανολογων Μηχανικων (Αθηνα) να κανω αυτο που θελω? Σας ευχαριστω :)

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα σας παρακαλω :)

Εχω φτασει στο σημειο που πρεπει να αποφασισω τι θα κανω σε αυτη τη ζωη :p

Με ενδιαφερει απιστευτα ο τομεας της ακουστικης, σε σημειο εθισμου στον ηχο και τον τροπο που λειτουργει. Ετσι, ψαχνω μια σχολη μεσω της οποιας θα μπορω να δουλευω ειτε σε μια εταιρια που παραγει ακουστικα και ηχεια για παραδειγμα ως μηχανικος, είτε να δουλευω ως producer σε καποιο studio ή τεχνικος ηχου. Οτιδηποτε εχει να κανει με τον ηχο.

 

Μιας και απο βαθμο θεωρω οτι μπορω να γραψω οτι θελησω, δεν ειναι προβλημα η βαθμολογια. Θα μπορουσα με ενα μεταπτυχιακο μεσα απο την Μηχανολογων Μηχανικων (Αθηνα) να κανω αυτο που θελω? Σας ευχαριστω :)

 

Εγω σαν φοιτητης Μηχ-Μηχ, εχω να σου πω οτι αν δεν εχεις ***** με καποιο απο τα αμεσα αντικειμενα της σχολης, μην περασεις ουτε απ'εξω. Την σχολη δεν θα την χαρακτηριζα δυσκολη αλλα απαιτητικη (πολλα μαθηματα, πολλες ωρες κλπ). Κι επειδη ουσιαστικα ειναι τεσσερα αντικειμενα σε μια σχολη, θα φας στη μαπα απειρα μαθηματα που δεν θα εχουν καμια σχεση με τα ενδιαφεροντα σου.

 

ΑΛΛΑ

 

Εισαι 18. Και πιστεψε με θα αλλαξεις πολλες φορες γνωμη για το τι θες να κανεις επαγγελματικα. Και μπορει η συνυπαρξη τεσσαρων αντικειμενων σε μια σχολη να ειναι καταρα για οποιον εχει κατασταλαξει σε εναν τομεα (οπως εγω), για καποιον ομως που δεν εχει αποφασισει τι θελει να γινει οταν μεγαλωσει, ειναι ευλογια.

 

Φυσικα μπορεις να με ρωτησεις ο,τι πληροφορια θες για τη σχολη του ΕΜΠ, για τις αλλες δεν ξερω.

 

ΥΓ. Δεν σκεφτομαστε το μεταπτυχιακο πριν καν μπουμε στο προπτυχιακο.

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

Εγω σαν φοιτητης Μηχ-Μηχ, εχω να σου πω οτι αν δεν εχεις ***** με καποιο απο τα αμεσα αντικειμενα της σχολης, μην περασεις ουτε απ'εξω. Την σχολη δεν θα την χαρακτηριζα δυσκολη αλλα απαιτητικη (πολλα μαθηματα, πολλες ωρες κλπ). Κι επειδη ουσιαστικα ειναι τεσσερα αντικειμενα σε μια σχολη, θα φας στη μαπα απειρα μαθηματα που δεν θα εχουν καμια σχεση με τα ενδιαφεροντα σου.

 

ΑΛΛΑ

 

Εισαι 18. Και πιστεψε με θα αλλαξεις πολλες φορες γνωμη για το τι θες να κανεις επαγγελματικα. Και μπορει η συνυπαρξη τεσσαρων αντικειμενων σε μια σχολη να ειναι καταρα για οποιον εχει κατασταλαξει σε εναν τομεα (οπως εγω), για καποιον ομως που δεν εχει αποφασισει τι θελει να γινει οταν μεγαλωσει, ειναι ευλογια.

 

Φυσικα μπορεις να με ρωτησεις ο,τι πληροφορια θες για τη σχολη του ΕΜΠ, για τις αλλες δεν ξερω.

 

ΥΓ. Δεν σκεφτομαστε το μεταπτυχιακο πριν καν μπουμε στο προπτυχιακο.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση :)

 

Το γεγονός ότι θα αλλάξω πολλές φορές ενδιαφέροντα το ξέρω, ήδη το χω ζήσει αρκετές φορές :p

 

Έχοντας ψάξει λίγο για τα μαθήματα της σχολής, σίγουρα έχει πράγματα τα οποία αν θες αυτό που προανέφερα είναι παντελώς άχρηστα. Ωστόσο, αν με το δίπλωμα του μηχανικού μου δίνεται η δυνατότητα να εργαστω είτε κατευθείαν είτε με ένα μεταπτυχιακό σε ένα στούντιο ή σε μια εταιρία, πιστεύω θα έχω πετύχει το στόχο μου :)

 

Οπότε μηπως γνωρίζεις εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος εδώ μέσα αν γίνεται κάτι τέτοιο?

 

 

 

EDIT: να προσθέσω ότι οι υπόλοιπες σχολές που έχω δει που είναι αποκλειστικά πάνω στο θέμα του ήχου, έχουν πολύ χαμηλές βάσεις και με κάνουν να αμφιβάλλω για την δυναμική που θα έχω με το πτυχίο...

Edited by teotsi

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση :)

 

Το γεγονός ότι θα αλλάξω πολλές φορές ενδιαφέροντα το ξέρω, ήδη το χω ζήσει αρκετές φορές :p

 

Έχοντας ψάξει λίγο για τα μαθήματα της σχολής, σίγουρα έχει πράγματα τα οποία αν θες αυτό που προανέφερα είναι παντελώς άχρηστα. Ωστόσο, αν με το δίπλωμα του μηχανικού μου δίνεται η δυνατότητα να εργαστω είτε κατευθείαν είτε με ένα μεταπτυχιακό σε ένα στούντιο ή σε μια εταιρία, πιστεύω θα έχω πετύχει το στόχο μου :)

 

Οπότε μηπως γνωρίζεις εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος εδώ μέσα αν γίνεται κάτι τέτοιο?

 

 

 

EDIT: να προσθέσω ότι οι υπόλοιπες σχολές που έχω δει που είναι αποκλειστικά πάνω στο θέμα του ήχου, έχουν πολύ χαμηλές βάσεις και με κάνουν να αμφιβάλλω για την δυναμική που θα έχω με το πτυχίο...

 

Κοιτα να δεις, δεν εχω ακουσει καποιον αποφοιτο να ασχολειται με κατι τετοιο. Δες λιγο τα μαθηματα της σχολης μας για να παρεις μια ιδεα για το τι αντικειμενα εχει μπροστα του καποιος με πτυχιο Μηχανολογου.

 

Γνωμη μου ειναι οτι αν εισαι σιγουρος να πας σε σχολη που να σχετιζεται αμεσα με αυτο που θελεις να κανεις. Οι βασεις δεν αντικατοπτριζουν ουτε το επιπεδο της σχολης ουτε την αξια του πτυχιου σου. Ειναι απλα νουμερα και εξαρτωνται καθαρα απο τη ζητηση.

 

Δηλαδη αν ελεγε το κρατος οτι για τα επομενα 10 χρονια καθε χρονο θα προσλαμβανω 1.000 τοπογραφους, η σχολη των τοπογραφων απο 16.500 που εχει τωρα θα πηγαινε στο 19.900. Θα αλλαζε κατι ως προς την ποιοτητα των σπουδων που προσφερει η σχολη; Σαφως και οχι.

 

Επισης το μεταπτυχιακο γινεται σε πανεπιστημιο κι οχι σε εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις, δεν εχω ακουσει καποιον αποφοιτο να ασχολειται με κατι τετοιο. Δες λιγο τα μαθηματα της σχολης μας για να παρεις μια ιδεα για το τι αντικειμενα εχει μπροστα του καποιος με πτυχιο Μηχανολογου.

 

Γνωμη μου ειναι οτι αν εισαι σιγουρος να πας σε σχολη που να σχετιζεται αμεσα με αυτο που θελεις να κανεις. Οι βασεις δεν αντικατοπτριζουν ουτε το επιπεδο της σχολης ουτε την αξια του πτυχιου σου. Ειναι απλα νουμερα και εξαρτωνται καθαρα απο τη ζητηση.

 

Δηλαδη αν ελεγε το κρατος οτι για τα επομενα 10 χρονια καθε χρονο θα προσλαμβανω 1.000 τοπογραφους, η σχολη των τοπογραφων απο 16.500 που εχει τωρα θα πηγαινε στο 19.900. Θα αλλαζε κατι ως προς την ποιοτητα των σπουδων που προσφερει η σχολη; Σαφως και οχι.

 

Επισης το μεταπτυχιακο γινεται σε πανεπιστημιο κι οχι σε εταιρια.

 

Έχω δει τα μαθήματα, και αντιλαμβάνομαι ότι είναι άσχετα με αυτό που ζητάω (πχ οι μηχανές εσωτερικής καύσης κλπ)...

Απλά δεν ξέρω και δεν μπορώ να βρω στο Internet αν το πτυχίο του μηχανικού αρκεί για αυτό που θέλω να κάνω...

Συν ότι δισταζω να πάω σε σχολή αποκλειστικά για αυτό το αντικείμενο γιατί παίζει να αλλάξω πάλι γνώμη :p

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει τα μαθήματα, και αντιλαμβάνομαι ότι είναι άσχετα με αυτό που ζητάω (πχ οι μηχανές εσωτερικής καύσης κλπ)...

Απλά δεν ξέρω και δεν μπορώ να βρω στο Internet αν το πτυχίο του μηχανικού αρκεί για αυτό που θέλω να κάνω...

Συν ότι δισταζω να πάω σε σχολή αποκλειστικά για αυτό το αντικείμενο γιατί παίζει να αλλάξω πάλι γνώμη :p

 

Σε τι να σε καλυπτει ρε συ; Δεν ειναι ενα συναφες αντικειμενο. Για την ακριβεια ειναι ασχετο. Κανενα μαθημα δεν ειναι σχετικο με αυτο που ζητας, ουτε οι ΜΕΚ, ουτε τα Στροβιλα, ουτε η Επιχειρησιακη. Ψαξε για τιποτα αλλο. Ειπαμε εχουν μεγαλο ευρος αντικειμενων αλλα δεν μπορουμε να τα καλυπτουμε ολα.

 

Για να δεις αν θες να ερθεις Μηχ-Μηχ βρες τουλαχιστον 25-30 μαθηματα που σου αρεσουν. Αλλιως θα το μετανιωσεις.

Link to comment
Share on other sites

teotsi o ηλεκτρονικος ασχολειται με σηματα και συστηματα ηχου. Δες καποιο ΤΕΙ αν σε καλυπτει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

teotsi o ηλεκτρονικος ασχολειται με σηματα και συστηματα ηχου. Δες καποιο ΤΕΙ αν σε καλυπτει.

 

Σε τι να σε καλυπτει ρε συ; Δεν ειναι ενα συναφες αντικειμενο. Για την ακριβεια ειναι ασχετο. Κανενα μαθημα δεν ειναι σχετικο με αυτο που ζητας, ουτε οι ΜΕΚ, ουτε τα Στροβιλα, ουτε η Επιχειρησιακη. Ψαξε για τιποτα αλλο. Ειπαμε εχουν μεγαλο ευρος αντικειμενων αλλα δεν μπορουμε να τα καλυπτουμε ολα.

 

Για να δεις αν θες να ερθεις Μηχ-Μηχ βρες τουλαχιστον 25-30 μαθηματα που σου αρεσουν. Αλλιως θα το μετανιωσεις.

Ευχαριστώ και τους 2 σας για τη βοήθεια :D

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα σας παρακαλω :)

Εχω φτασει στο σημειο που πρεπει να αποφασισω τι θα κανω σε αυτη τη ζωη :p

Με ενδιαφερει απιστευτα ο τομεας της ακουστικης, σε σημειο εθισμου στον ηχο και τον τροπο που λειτουργει. Ετσι, ψαχνω μια σχολη μεσω της οποιας θα μπορω να δουλευω ειτε σε μια εταιρια που παραγει ακουστικα και ηχεια για παραδειγμα ως μηχανικος, είτε να δουλευω ως producer σε καποιο studio ή τεχνικος ηχου. Οτιδηποτε εχει να κανει με τον ηχο.

 

Μιας και απο βαθμο θεωρω οτι μπορω να γραψω οτι θελησω, δεν ειναι προβλημα η βαθμολογια. Θα μπορουσα με ενα μεταπτυχιακο μεσα απο την Μηχανολογων Μηχανικων (Αθηνα) να κανω αυτο που θελω? Σας ευχαριστω :)

Οι μηχανολογοι δεν έχουν καμια σχέση με το αντικειμενο που θες.Αν θες να γινεις τεχνικος ηχου υπαρχουν ωραιοτατα ιεκ πανω στο αντικειμενο.Αν θες να σχεδιαζεις συστηματα ηχου, δηλαδη να γινεις μηχανικος η πιο σχετικη σχολη στο πολυτεχνειο ειναι οι ηλεκτρολογοι.Παντως αλλο τεχνικος αλλο μηχανικος.Αλλα επειδη απο οτι καταλαβαινω εσυ θες να δουλεψεις σε studio κλπ ως ηχολήπτης ή κάτι παρεμφερές κοιτάς προς τει,ιεκ.Εχει σχετικες σχολες.Το πολυτεχνειο δεν εχει καμια σχεση.

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανολογοι δεν έχουν καμια σχέση με το αντικειμενο που θες.Αν θες να γινεις τεχνικος ηχου υπαρχουν ωραιοτατα ιεκ πανω στο αντικειμενο.Αν θες να σχεδιαζεις συστηματα ηχου, δηλαδη να γινεις μηχανικος η πιο σχετικη σχολη στο πολυτεχνειο ειναι οι ηλεκτρολογοι.Παντως αλλο τεχνικος αλλο μηχανικος.Αλλα επειδη απο οτι καταλαβαινω εσυ θες να δουλεψεις σε studio κλπ ως ηχολήπτης ή κάτι παρεμφερές κοιτάς προς τει,ιεκ.Εχει σχετικες σχολες.Το πολυτεχνειο δεν εχει καμια σχεση.

Χμ, μου έδωσες αρκετή τροφή για σκέψη...

Εννοούσα ότι θέλω να σπουδασω κάτι σχετικό με τον ήχο, είτε ως μηχανικός ήχου, είτε ως τεχνικός :)

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Χμ, μου έδωσες αρκετή τροφή για σκέψη...

Εννοούσα ότι θέλω να σπουδασω κάτι σχετικό με τον ήχο, είτε ως μηχανικός ήχου, είτε ως τεχνικός :)

Ο μηχανικός από τον τεχνικό διαφέρουν τόσο εργασιακά όσο και ακαδημαϊκά.Είναι άλλο πράγμα να δουλεύεις σε μία κονσόλα ήχου,σε ένα στούντιο,ως ηχολήπτης κλπ από το να δουλεύεις στο τμήμα έρευνας και ανάπτυξης,σχεδίασης και κατασκευής νέων συστημάτων ήχου.Σκέψου καλά τί θέλεις πριν διαλέξεις σχολή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...