Jump to content

Βοήθεια σε επιλογή σχολής


szzs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Πάτρα σαν πόλη τι λέει? :rolleyes:

 

Εχω φιλους εκει και απ' οτι μου λενε ειναι απιστευτα!!

Παντα ομως παιζει ρολο η παρεα που θα βρεις..!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 569
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η Πάτρα σαν πόλη τι λέει? :rolleyes:

 

7 χρόνια στην Πάτρα πέρασα υπέροχα!

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εκεί θα περάσω αλλά του χρόνου που θα ξαναδώσω.!!!

 

Τι διαφορά έχει μηχανολόγος αεροναυπηγός και μηχανικός αεροσκαφών;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μερικές απορίες:

 

1) Τι διαφορά έχει η σχολή "Εφαρμοσμένων μαθηματικών" στο Ηράκλειο με τα διάφορα τμήματα Μαθηματικών σε διάφορες πόλης. Μπορεί κάποιος που δικαιούται μεταγραφή να μεταγραφεί από τη συγκεκριμένη σχολή σε κάποιο τμήμα Μαθηματικών (σκέτων :p ) σε άλλη πόλη;

 

2) Τι διαφορά έχει η "Ηλεκτρολόγων μηχανικών και Τεχνολογίας υπολογιστών" της Πάτρας με τις σχολές "Ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών" των άλλων πόλεων;

 

1) στο Εφαρμοσμένων Μαθηματικών Ηράκλειο δεν αναγνωρίζεται το πτυχίο :wacko: :blink: :blink: .

 

2) Να χαμε να λέγαμε.....Δηλαδή τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Η σχολή Δημόσιας Διοίκησης στο Πάντειο Πανεπιστήμιο έχει προοπτικές για επαγγελματική αποκατάσταση?Κακά τα ψέμματα οι σχολές του πεδίου μου (1ο επιστημονικό) είναι για τα μπάζα :) Αλλα απ' όσο είδα η σχολή αυτή ασχολείται αρκετά με τα οικονομικά και έχει προοπτική για εργασία ώς λογιστής,ορκωτός ελεγκτης/λογιστής καθώς και οικονομικός σύμβουλος σε εταιρίες.Ισχύει κάτι τέτοιο?Μπορείς να ασκήσεις τέτοιο επάγγελμα "βγαίνοντας" απ τη σχολή αυτή?

Ευχαριστώ :)

 

 

Αμα έβγαλες χαμηλό βαθμό πάνε (αμα είναι του 20 sorry δεν ξέρω τις βάσεις).Αλλιώς όχι. Σχολές για λογιστές υπάρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ.:cool:

 

 

Παιδιά κανείς από Μηχανολογων Μηχανικών Θεσ/νικης?:)

 

Ο αδερφός μου .Πολύ καλή σχολή αλλά ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΕΣ.

 

1) Μηχανικος υ/η και πληροφορικης πατρας

2) Ηλεκτρολογων μηχανικων και τεχνολογιας υπολογιστων πατρας

3) Ηλεκτρολογων μηχανικων και μηχανικων η/υ ξανθης

4) Μηχανικος η/υ τηλεπικοινωνιων και δικτυων βολος

5) Πληροφορικη αριστοτελειο θεσσαλονικη

6) Εφαρμοσμενη πληροφορικη μακεδονια θεσσαλονικη

 

Ενδοιαφερομαι βασικα για μηχανικος υπολογιστων αλλα θελω να μαθω και αρκετα απο προγραμματισμο..?:)

 

Αποφάσισε τι θές.Και τα 2 δεν γίνεται.....Για μηχανικός υπολογιστών θα πάς στα 1,2,3 .

Για προγραμματισμός θα πας στο 5 ή στην Κρήτη.Οι καλύτερες σχολές.Και η εφαρμοσμένη είναι πολύ καλή αλλά θα μπλεχτείς με πάρα πολλά οικονομικά.

 

Για Βόλο δεν ξέρω.:)

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα οι δικές μου απορίες...

 

Επειδή δεν έγραψα όπως περίμενα και πάτωσα,αρα θα ξαναδώσω....

 

Τι να πάω για πλάκα,αλλά να υπάρχει και μια πισινή να την συνεχίσω.

 

1)Δασολόγος

2)Τει Πληροφορικής

3)Τει Ηλεκτρολογίας

4) Μηχανικός Εμπορικού ναυτικού(ξέρω τις δυσκολίες και τα ταξίδια)

Link to comment
Share on other sites

Γειά και από μένα. :)

 

Ξέρω αρκετά παιδιά από την Πάτρα που σπούδασαν στους Μηχανολόγους και ήταν ευχαριστημένοι, πάντα για δεδομένα ελληνικού πανεπιστημίου για να μη ξεχνιόμαστε. Η αεροναυπηγική έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

 

Σχετικά με τις συγκρίσεις σχολών να αναφερθεί ότι δεν υπάρχουν ακόμα στην Ελλάδα σοβαρά κριτήρια μέτρησης και αξιολόγησης. Οπότε ο καθένας διαδίδει αυτό που τον συμφέρει. Έχε το πάντα στο μυαλό αυτό.

 

Για μένα υπάρχουν άλλα πιο βασικά που θα σε συμβούλευα. Αν έχεις συγκεκριμένο όραμα και αγάπη προς ένα αντικείμενο, μη μένεις στις διαφορές των σχολών, γιατί όποια και αν τελειώσεις αν δεν έχεις όρεξη θα είσαι μια ζωή στο μέτριο. Όπως η πλειοψηφία δηλαδή. Ένας που έχει άποψη και όραμα δεν χάνεται, όποια διαδρομή και να έχει κάνει πιο πριν.

 

Επίσης, αν δεν έχεις κλείσει εντελώς στο θέμα αυτό, θα σε συμβούλευα να μην ασχοληθείς με το ελληνικό πανεπιστήμιο. Στο εξωτερικό μπορείς να σπουδάσεις χωρίς να ασχολείσαι με τις σοβαρές αδυναμίες των ελληνικών σχολών.

 

Είναι στην κρίση σου το θέμα. Όπως και να έχει μην ψαρώνεις από τα προγράμματα σπουδών, γιατί στη θεωρία όλα είναι ωραία, αλλά στην πράξη η ποιότητα των περισσοτέρων μαθημάτων απέχει μακράν προς τα κάτω του μετρίου.

 

;)

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που πλησιάζει ο καιρός για πείτε..Απο το πρώτο πεδίο ποιές είναι οι καλές σχολές απο 15.000 έως 16.500 μόρια?

Και κάτι ακόμα αν γνωρίζετε..Η Διεθνών και Ευρωπαικών σπουδών στο Πάντειο έχει ~16.400 μόρια αλλα θέλει και αγγλικά (θα δώσω).Μέσα στα 16.400 συνυπολογίζονται και τα αγγλικά?Δηλαδή αν έχω βγάλει 15.800 π.χ και γράψω και ένα 15 αγγλικά περνάω άνετα ή πρέπει να γράψω 16.400 συν τα αγγλικά? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αμα έβγαλες χαμηλό βαθμό πάνε (αμα είναι του 20 sorry δεν ξέρω τις βάσεις).Αλλιώς όχι. Σχολές για λογιστές υπάρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ.:cool:

 

 

 

 

Ο αδερφός μου .Πολύ καλή σχολή αλλά ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΕΣ.

 

 

 

Αποφάσισε τι θές.Και τα 2 δεν γίνεται.....Για μηχανικός υπολογιστών θα πάς στα 1,2,3 .

Για προγραμματισμός θα πας στο 5 ή στην Κρήτη.Οι καλύτερες σχολές.Και η εφαρμοσμένη είναι πολύ καλή αλλά θα μπλεχτείς με πάρα πολλά οικονομικά.

 

Για Βόλο δεν ξέρω.:)

 

Στα 1,4 θα πάει για μηχανικός υπολογιστών(και κάνουν πιο σοβαρό προγραμματισμό από ότ οι ηλεκτρολόγοι).

Αν θες και ηλεκτρολογία θα πας ηλεκτρολόγων(αν δε θες θα φας στη μάπα τα 3 πρώτα χρόνια ένα σωρό μαθήματα ηλεκτρολογίας).

Αν θες προγραμματισμό θα πας πληροφορική σκέτη

Αν θες και οικονομικά θα πας εφαρμοσμένη

Αν θες περισσότερη βοήθεια πήγαινε σε ένα ΚΕΣΥΠ

Αν δε θες πολύ ηλεκτρολογία μη δηλώσεις ούτε του Βολου γιατί ίσως να αναγκαστείς να φας στη μάπα και εκεί ηλεκτρολογία στο εγγύς μέλλον:X

Link to comment
Share on other sites

Tα αγγλικα υπολογιζονται ξεχωριστα.Δηλαδη σε στυλ αυξημενης βαρυτητας...

Λεπτομερειες τωρα δεν ξερω.Εαν εβγαλες κανα 15 ομως και γραψεις αγγλικα καλα περνας.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εκεί θα περάσω αλλά του χρόνου που θα ξαναδώσω.!!!

 

Τι διαφορά έχει μηχανολόγος αεροναυπηγός και μηχανικός αεροσκαφών;

 

Φιλε αν σε ενδιαφερει πραγματικα το αντικειμενο και δεν τα πηγες καλα στις πανελλαδικες τοτε δες και αυτο Τμήμα Τεχνολογίας Αεροσκαφών ;)

.:C E S S N A:.

http://www.alaskastock.com/Pix/302/FP/302FP_DY0034_001_T.JPG

Link to comment
Share on other sites

Γειά και από μένα. :)

 

Ξέρω αρκετά παιδιά από την Πάτρα που σπούδασαν στους Μηχανολόγους και ήταν ευχαριστημένοι, πάντα για δεδομένα ελληνικού πανεπιστημίου για να μη ξεχνιόμαστε. Η αεροναυπηγική έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

 

Σχετικά με τις συγκρίσεις σχολών να αναφερθεί ότι δεν υπάρχουν ακόμα στην Ελλάδα σοβαρά κριτήρια μέτρησης και αξιολόγησης. Οπότε ο καθένας διαδίδει αυτό που τον συμφέρει. Έχε το πάντα στο μυαλό αυτό.

 

Για μένα υπάρχουν άλλα πιο βασικά που θα σε συμβούλευα. Αν έχεις συγκεκριμένο όραμα και αγάπη προς ένα αντικείμενο, μη μένεις στις διαφορές των σχολών, γιατί όποια και αν τελειώσεις αν δεν έχεις όρεξη θα είσαι μια ζωή στο μέτριο. Όπως η πλειοψηφία δηλαδή. Ένας που έχει άποψη και όραμα δεν χάνεται, όποια διαδρομή και να έχει κάνει πιο πριν.

 

Επίσης, αν δεν έχεις κλείσει εντελώς στο θέμα αυτό, θα σε συμβούλευα να μην ασχοληθείς με το ελληνικό πανεπιστήμιο. Στο εξωτερικό μπορείς να σπουδάσεις χωρίς να ασχολείσαι με τις σοβαρές αδυναμίες των ελληνικών σχολών.

 

Είναι στην κρίση σου το θέμα. Όπως και να έχει μην ψαρώνεις από τα προγράμματα σπουδών, γιατί στη θεωρία όλα είναι ωραία, αλλά στην πράξη η ποιότητα των περισσοτέρων μαθημάτων απέχει μακράν προς τα κάτω του μετρίου.

 

;)

 

Thnx blackup. Νομίζω πως εχω αποφασίσει οτι θέλω να περάσω εκει αλλά αυτο που φοβάμαι ειναι να μην ανέβουν(πολυ) οι βάσεις γιατι καθε χρονο ανεβαίνουν και λιγάκι :cry:

 

Παει το καλοκαιρι, θα περασω χαλια γιατι θα σκεφτομαι συνεχεια οτι μπορει να μην περασω και οτι θα πρεπει να ξαναδωσω και του χρονου. Γιατι ρε γμτ αργουν τοσο οι βασεις?

.:C E S S N A:.

http://www.alaskastock.com/Pix/302/FP/302FP_DY0034_001_T.JPG

Link to comment
Share on other sites

απ' οσο ξερω στη Ελλαδα δυστυχώς ειναι δύσκολα τα πραγματα, μονο αν σκέφτεσαι για εξωτερικό...

.:C E S S N A:.

http://www.alaskastock.com/Pix/302/FP/302FP_DY0034_001_T.JPG

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενας που να σπουδαζει σε αυτην τη σχολη η να εχει πληροφοριες για τη σχολη και γενικα για την πολη του βολου.Σκεφτομαι να δηλωσω αυτην ή το τμημα μηχανικων η/υ και πληροφορικης στην πατρα.

Αν μπορει καποις να μου δωσει πληροφοριες ας απαντηση σε αυτο το θεμα η ας στειλει pm

ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

απ' οσο ξερω στη Ελλαδα δυστυχώς ειναι δύσκολα τα πραγματα, μονο αν σκέφτεσαι για εξωτερικό...

 

 

Επομένως, αν σκέφτεσαι εξωτερικό, καλύτερα δε θα είναι να κανεις και το πτυχίο εξω?

Link to comment
Share on other sites

οποιος εχει την δυνατοτητα να παει να σπουδασει στο εξωτερικο τοτε ειναι 1000 φορες καλυτερα. Εγω επειδη πιστευω οτι θα περασω στη Πατρα σκεφτομαι να κανω μετα μεταπτυχιακο στο εξωτερικο και να μεινω εκει για δουλεια...

.:C E S S N A:.

http://www.alaskastock.com/Pix/302/FP/302FP_DY0034_001_T.JPG

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν σε ενδιαφερει πραγματικα το αντικειμενο και δεν τα πηγες καλα στις πανελλαδικες τοτε δες και αυτο Τμήμα Τεχνολογίας Αεροσκαφών ;)

 

Δεν θα μου δώσουν λεφτά οι γονείς μου να πάω σε άλλη πόλη,επειδή ήμουν του 18 και δεν το άνοιγα.Δηλαδή μπορούσα πολύ καλύτερα.πάρα πολύ.:X :ninja:

 

Δεν μου αρέσει και σαν πόλη η Χαλκίδα.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα οι δικές μου απορίες...

 

Επειδή δεν έγραψα όπως περίμενα και πάτωσα,αρα θα ξαναδώσω....

 

Τι να πάω για πλάκα,αλλά να υπάρχει και μια πισινή να την συνεχίσω.

 

1)Δασολόγος

2)Τει Πληροφορικής

3)Τει Ηλεκτρολογίας

4) Μηχανικός Εμπορικού ναυτικού(ξέρω τις δυσκολίες και τα ταξίδια)

 

To 2 για μένα.Και εγώ δεν έγραψα πέρυσι καλά και πήγα ΤΕΙ στον Πειραια, Η/Υ Συστηματων. Τελικά πιστεύω ότι δεν ήταν καθόλου άσχημη επιλογη.

http://img.userbarz.com/46/9081.jpg
Link to comment
Share on other sites

οποιος εχει την δυνατοτητα να παει να σπουδασει στο εξωτερικο τοτε ειναι 1000 φορες καλυτερα

 

Λέγοντας αν έχουν τη δυνατότητα, εννοείς οικονομικά? Γιατί το ότι οι σπουδές στο εξωτερικό κοστίζουν ακριβότερα από ότι στην Ελλάδα τις περισσότερες φορες είναι απλώς μια ψευδαίσθηση. Μπορώ να το αναλύσω περαιτέρω αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το θέμα είναι πιο πολύ οικονομικό και ίσως δεν έχω ακομα τα κότσια να πάω μόνος μου εξωτερικό... αν μπορείς ανέλυσε το περαιτέρω γιατι απ' οσο κατάλαβα σπουδάζεις στο εξωτερικό και θα ξέρεις καποια πραγματα παραπάνω

.:C E S S N A:.

http://www.alaskastock.com/Pix/302/FP/302FP_DY0034_001_T.JPG

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το θέμα είναι πιο πολύ οικονομικό και ίσως δεν έχω ακομα τα κότσια να πάω μόνος μου εξωτερικό... αν μπορείς ανέλυσε το περαιτέρω γιατι απ' οσο κατάλαβα σπουδάζεις στο εξωτερικό και θα ξέρεις καποια πραγματα παραπάνω

 

Katarxas sugnwmi gia ta greeklish.

 

Koitakse na deis. Den gnwrizw to sugekrimeno antikeimeno, alla genika milwntas.

 

Katarxas prepei na laveis upopsin sou th diarkeia twn spoudwn. Stin Patra to minimum einai 5 xronia, vale realistically me katalipseis, apergies kai na meineis ki apo monos sou kana examino pisw minimum 6 xronia, OK? Stis perissoteres Evrwpaikes xwres oi spoudes einai 4 xronia (3 xronia se orismenes xwres px Agglia).

 

Se arketes xwres ta eksoda diamonis/diaviwsis DEN einai megalutera apo oti stin Ellada an meneis makria apo tin oikogeneia sou. Akoma kai se aftes pou einai kai pou exoun KAI didaktra, h diafora eksafanizetai an skefteis 3 h 4 xronia ki oxi 6.

 

Episis skepsou ta eksoda pou tha kaneis gia to metaptuxiako (+1 epipleon xronos) otan teleiwseis. An pas se ena polu kalo panepistimio tou ekswterikou, to metaptuxiako se prwti fasi de tha einai aparaitito.

 

Ola afta an ta valeis katw h sugkrisi (oikonomika) einai kata tou ellinikou panepistimiou opou tha plirwneis gia 6-7 xronia kai meta tha prepei na kaneis kai metaptuxiako anti gia 3-4 xronia pou simainei oti kai gia ligotera xronia tha exeis na plirwneis, alla kai nwritera tha vgeis stin agora ergasias.

 

Ki egw ptuxio stin Ellada ekana kai efuga meta gia eksw gia metaptuxiako kai twra doulevw Londino. Eimai omws tou oikonomikou kladou oxi tou Engineering alla oi vasikes arxes einai oi idies an me ennoeis.

 

Akoma kai Ameriki na pas (pou leei o logos) pou einai isws h pio akrivi xwra gia spoudes (didaktra ktl) thn aposvesi tin kaneis an ta valeis ola katw (xronia pou kerdizeis, kaluteres epaggelmatikes prooptikes ktl).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτά που λες! Όμως θεωρώ ότι είναι δύσκολο για έναν δεκαοχτάχρονο να πάει μόνος του σε μια ξένη χώρα για να σπουδάσει. Για αυτό οι περισσότεροι προτιμάνε να κάνουν τις προπτυχιακές σπουδές τους εδώ στην Ελλάδα και αργοτερα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό αφού ωριμάσουν και αποκτήσουν μια εμπειρία διαβίωσης μακριά από το σπίτι τους.

.:C E S S N A:.

http://www.alaskastock.com/Pix/302/FP/302FP_DY0034_001_T.JPG

Link to comment
Share on other sites

Όμως θεωρώ ότι είναι δύσκολο για έναν δεκαοχτάχρονο να πάει μόνος του σε μια ξένη χώρα για να σπουδάσει.

 

Nomizw oti upervaleis, alla vevaia proswpikes apopseis einai aftes :)

Na isoun kopela, ante na pw (an kai toses 1000ades kopeles to kanoun ki afto).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η ΣΜΑ δεν είναι σχολή αεροναυπηγών αλλά μηχανικών αεροσκαφών.Η σχολή της Πάτρας είναι κλάσεις ανώτερη από τη ΣΜΑ χωρίς παρεξηγήσεις.Άλλο όμως αεροναυπηγός άλλο μηχανικός αεροσκαφών,μη τα μπερδεύουμε.

καθολου ανωτερη καθως στην ελλαδα δεν θα εχεις που να κανει πρακτικη στην σχολη ενω στην σμα θα εχεις τοσες μοιρες ασε που θα εχεις και δουλεια αμεσως......

αντε να βρεις εδω δουλεια αεροναυπηγου:lol: :lol: :lol: (εδω δεν εχουμε ερευνα και αναπτυξη θα εχουμε εργοστασιο?:p )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...