Jump to content

Βοήθεια σε επιλογή σχολής


szzs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 569
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τις επιδοσεις δεν τις ξερω, αλλα αναλογα την επιδοση σου ειναι και ο βαθμος στο αθλημα (π.χ. στο κολυμπι εαν δεν κανω λαθος) τα 50 μετρα ελευθερο σε χρονο 35 - 37 Sec αντιστοιχει σε βαθμο 15 (δεν ειμαι σιγουρος αλλα καπου εκει)

 

Τα αθληματα αφορουν κολυμβηση, στοιβο αλματα σε μηκος, υψος, σφαιρα και λοιπα αποσο γνωριζω.

 

Νομιζω ομως οτι ειναι λιγακι αργα για να αρχισεις, δεν ξερω εαν θα προλαβεις. Ρωτα τον γυμναστη του σχολειου σου και θα σου πει, αυτος ξερει σιγουρα. Και αν αποφασισεις τελικα, αρχισε αμεσως στοιβο και κολυμπι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
οποιος γνωριζει κατι για το συγκεκριμενο τει ας απαντησει....μιλαω παντα απο αποψη επαγγελματικης αποκαταστασης κ χρηματων.....επισης κ σε ποια περιοχη βρισκεται το τει στην αθηνα.....ευχαριστω προκαταβλικα
Link to comment
Share on other sites

Να το θεωρήσω σίγουρο ότι ήδη επισκέφτηκες τη σελίδα του τμήματος http://www.et.teiath.gr ώστε να πάρεις πληροφορίες.

 

Από κει και πέρα το θέμα είναι να σου αρέσει το αντικείμενο. Ηλεκτρολόγος-Μηχανολόγος βγαίνεις από το τμήμα. Σου προτίνω να δεις και τα τμήματα Ηλεκτρολογίας και Μηχανολογίας του ΤΕΙ Πειραιά που είναι πολύ δυνατό ίδρυμα και τα συγκεκριμένα τμήματα του θεωρούνται από τα πιο δύσκολα με δυνατά πτυχία στην αγορά εργασίας.

 

Βέβαια όλα αυτά είναι θεωρητικά, ποτέ δε ξέρεις τι θα συναντήσεις...πήγαινε όπου σ' αρέσει πάνω απ' όλα. Τώρα για τα χρήματα κανείς δε σου υπόσχεται ότι θα γίνεις πλούσιος αλλά δεν είναι κι αυτό το κριτήριο για να σπουδάσεις κάτι (για μένα πάντα).

Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφερει το τμημα της ηλεκτρολογιας.Η βαση στον πειραια ειναι 12055 εγω εχω βγαλει 12480 κ ελπιζω να μην ανεβει τοσο πολυ κ γι'αυτο ηθελα πληροφοριες κ για το συγκεκριμενο τει....εσυ σπουδαζεις στο συγκεκριμενο τει η εχεις καποιον γνωστο???
Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφερει το τμημα της ηλεκτρολογιας.Η βαση στον πειραια ειναι 12055 εγω εχω βγαλει 12480 κ ελπιζω να μην ανεβει τοσο πολυ κ γι'αυτο ηθελα πληροφοριες κ για το συγκεκριμενο τει....εσυ σπουδαζεις στο συγκεκριμενο τει η εχεις καποιον γνωστο???

 

Στο Ηλεκτρολογίας του ΤΕΙ Πειραιά έχω γνωστούς εγώ και απ' ότι μου λένε είναι αρκετά απαιτητικό τμήμα και μιας κι εγώ είμαι στους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς του ΕΜΠ, σε διαβεβαιώνω ότι τα μαθήματα είναι ίδια και σε κάποια και ο βαθμός δυσκολίας και αντικειμένου τα ίδια, όσον αφορά τον τομέα της Ηλεκτρολογίας και της Ηλεκτρικής Ενέργειας.

 

Οπότε αν σ'αρέσει δήλωσε το και βάλε δεύτερο το Ενεργειακής τεχνολογίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μενα. Είμαι φοιτητής στο τμήμα Ενεργειακής Τεχνολογίας και μποράω να σου πώ ότι θέλεις. Το τμήμα είναι στο Αιγάλεω, όπως και σχεδόν όλα τα άλλα τμήματα του ΤΕΙ Αθήνας. Δές τις πληροφορίες που έχει η ιστοσελίδα της σχολής και για οτιδήποτε άλλο θελεις να ρωτήσεις μπορώ να σου απαντήσω.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου....εμαθα αρκετα πραγματα για το συγκεκριμενο τμημα.....θελω να μ πεις κ εσυ που τ σπουδαζεις πως σου φαινεται κ γενικα τι διαφορα εχει με τιν ηλεκτρολογια διοτι ειμαι μεταξυ των 2 τμηματων....
Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά μ'αρέσει αρκετά σαν σχολή αλλά φροντίζω να διαβάζω και αρκετά για να περνάω τα μαθήματα γιατί αν δεν το κάνεις αυτό η σχολή θα σου φανεί πολύ δύσκολη. Το μεγάλο ατού του τμήματος είναι ότι έχει και μαθήματα μηχανολογικά και ηλεκτρολογικά. Από το 4ο εξάμηνο(μπορείς και πιο μετά), επιλέγεις την κατεύθυνση που θέλεις. Εγώ έχω επιλέξει να τελειώσω Ηλεκτρολόγος. Κοίτα επειδή δίνω 2 μαθήματα αύριο( άτιμη εξεταστική !!) και πρέπει να διαβάσω είτε στείλε pm είτε θα μπώ την Παρασκευή στο forum να δω τι νεό υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται αρκετα ενδιαφερον σχολη.....εχω ομως μια απορια....το πτυχιο π παιρνεις ειναι ισαξιο μ'αυτο ενος ηλεκτρολογου η ενος μηχανολογου???
Link to comment
Share on other sites

Το πτυχίο που θα πάρεις εξαρτάται από την κατεύθυνση που θα ακολουθήσεις δηλαδή θα είναι ή Μηχανολόγου Μηχανικού ΤΕ ή Ηλεκτρολόγου Μηχανικού ΤΕ και είναι ισάξιο με τα άλλα τμήματα Ηλεκτρολογίας ή Μηχανολογίας.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έχω βγάλει 14441 μόρια στο 1ο επιστημονικό πεδίο και 13891 μόρια στο 3ο επιστημονικό πεδίο. Επειδή όμως δεν ξέρω και πολλά πράγματα για την επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρει η κάθε σχολή, θα παρακαλούσα όποιος μπορεί να μου πει μερικές σχολές που έχουν "καλή" επαγγελματική αποκατάσταση και δυνατότητες ανέλιξης(μεταπτυχιακά κλπ.), πάντα σε σχέση με τη βαθμολογία που έβγαλα. Ενδιαφέρομαι μόνο για σχολές στην Αθήνα. Σας ευχαριστώ πολύ και θα το εκτιμούσα αν απαντούσε κάποιος σύντομα καθώς πρέπει να συμπληρώσω και το μηχανογραφικό!!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έχω βγάλει 14441 μόρια στο 1ο επιστημονικό πεδίο και 13891 μόρια στο 3ο επιστημονικό πεδίο. Επειδή όμως δεν ξέρω και πολλά πράγματα για την επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρει η κάθε σχολή, θα παρακαλούσα όποιος μπορεί να μου πει μερικές σχολές που έχουν "καλή" επαγγελματική αποκατάσταση και δυνατότητες ανέλιξης(μεταπτυχιακά κλπ.), πάντα σε σχέση με τη βαθμολογία που έβγαλα. Ενδιαφέρομαι μόνο για σχολές στην Αθήνα. Σας ευχαριστώ πολύ και θα το εκτιμούσα αν απαντούσε κάποιος σύντομα καθώς πρέπει να συμπληρώσω και το μηχανογραφικό!!!

 

 

Πες μας τουλάχιστον κάτι που να έχεις στο μυαλό σου. Αν έχεις βρει κάποιες σχολές που να σε ενδιαφέρουν.

 

Κοίτα... 1ο πεδίο είναι πιο δύσκολα τα πράγματα από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης. Να πας να γίνεις τι; Θεολόγος, κοινωνιολόγος, ιστορικός;; Άστο καλύτερα...Κι από ΤΕΙ δε λέει και πολλά..δεν έχει τίποτα.

 

Για 3ο πεδίο οι βάσεις στα πανεπιστημιακά τμήματα είναι πολύ υψηλές, αλλά τα περισσότερα τμήματα των ΤΕΙ του 3ου πεδίου είναι πολύ καλά και με πολύ καλές έως άριστες δυνατότητες επαγγελματικής αποκατάστασης. Δες ΤΕΙ φυσικοθεραπείας, τεχνολογίας ιατρικών οργάνων (πολύ καλό!!!!!), ιατρικών εργαστηρίων, διαιτολογίας και διατροφής (νομίζω δεν έχει Αθήνα όμως..τσέκαρε το), εργοθεραπείας, νοσηλευτικής αν σε ενδιαφέρει, οπτικής και οπτομετρίας...

 

Όλα αυτά που ανέφερα είναι τμήματα πολύ καλά. Για μένα αξίζει με 1000 το "τεχνολογίας ιατρικών οργάνων", και σίγουρη αποκατάσταση και ανέλιξη στον χώρο της ιατρικής πληροφορικής και της βιοιατρικής.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τουλάχιστον κάτι που να έχεις στο μυαλό σου. Αν έχεις βρει κάποιες σχολές που να σε ενδιαφέρουν.

 

Κοίτα... 1ο πεδίο είναι πιο δύσκολα τα πράγματα από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης. Να πας να γίνεις τι; Θεολόγος, κοινωνιολόγος, ιστορικός;; Άστο καλύτερα...Κι από ΤΕΙ δε λέει και πολλά..δεν έχει τίποτα.

 

Για 3ο πεδίο οι βάσεις στα πανεπιστημιακά τμήματα είναι πολύ υψηλές, αλλά τα περισσότερα τμήματα των ΤΕΙ του 3ου πεδίου είναι πολύ καλά και με πολύ καλές έως άριστες δυνατότητες επαγγελματικής αποκατάστασης. Δες ΤΕΙ φυσικοθεραπείας, τεχνολογίας ιατρικών οργάνων (πολύ καλό!!!!!), ιατρικών εργαστηρίων, διαιτολογίας και διατροφής (νομίζω δεν έχει Αθήνα όμως..τσέκαρε το), εργοθεραπείας, νοσηλευτικής αν σε ενδιαφέρει, οπτικής και οπτομετρίας...

 

Όλα αυτά που ανέφερα είναι τμήματα πολύ καλά. Για μένα αξίζει με 1000 το "τεχνολογίας ιατρικών οργάνων", και σίγουρη αποκατάσταση και ανέλιξη στον χώρο της ιατρικής πληροφορικής και της βιοιατρικής.

 

το τει νοσηλευτικής με ενδιαφέρει και έχει και γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση από όσο γνωρίζω.. δυνατότητες ανέλιξης υπάρχουν?? το τει "τεχνολογίας ιατρικών οργάνων" με ενδιαφέρει επίσης αν και με τα σημερινά δεδομένα δεν πιάνω το συγκεκριμένο τμήμα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολη μια τέτοια σχολή για κάποιον της θεωρητικής λόγω μαθηματικών, φυσικής κτλ...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

γεια σας παιδια....

ενδιαφερομαι για την σχολη τουριστικων επιχειρησεων...

μπορειται να μου πειτε αν χρειαζεται να δωσεις επιπλεον μαθημα?

σχολες υπαρχουν μονο απο τις πανελληνιες?

αν ναι ποσσα μορια ειναι?

στην σχολη τι ακριβως κανεις?οποιος ειναι σε τετοια σχολη ας με στειλει ενα πμ

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

για τουριστικων αν θυμαμαι καλα πρεπει εκτος απο τα κλασικα μαθηματα στις πανελληνιες να δωσεις και αγγλικα.σιγουρα υπαρχουν τμηματα στα γνωστα ιεκ..σε λιγο καιρο θα αρχισουν τις διαφημισεις:p
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι χρειαζεται επιπλεον μαθημα?

ποσα μορια χρειαζεται για αυτην την σχολη?

πχ στην σαλονικη

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να δώσεις Αγγλικά κ Αρχές Οικονομίας (ή όπως αλλιώς λέγεται τώρα), γιατί είναι σχολή του 5ου πεδίου.

Τώρα για τα ΙΕΚ που αναφέρθηκαν παραπάνω, δεν γνωρίζω αν όντως έχουν τμήμα Τουριστικών Επιχειρήσεων ή Τουριστικών Επαγγελμάτων, γιατί είναι 2 διαφορετικά πράγματα.

Για μόρια δεν μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί δεν γνωρίζω πλέον που κινούνται οι βάσεις. Πάντως, ότι και να επιλέξεις, σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Συνενώθηκε με το «Βοήθεια σε επιλογή σχολής».

 

Πριν ανοίξουμε ένα θέμα, χρησιμοποιούμε την αναζήτηση για την περίπτωση που υπάρχει ήδη θέμα που μας καλύπτει.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ

τωρα με το αοθ με μπερδεψες

εγω ηξερα οτι δινεις ενα επιπλεον μαθημα(αγγλικα)και ηθελα καποιος να το επιβεβαιωσει

θα παρω τηλ το λυκειο

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά (γιατί έχουν περάσει και κάποια χρόνια :p), οι Αρχές Οικονομικής (ή πάλι όπως αλλιώς λέγεται τώρα :D) σου δίνει παραπάνω μόρια για το 5ο πεδίο, βέβαια εγώ ήμουν της Θεωρητικής Κατεύθυνσης.

Επομένως, για να μην σε μπερδέψω χειρότερα, πάρε καλύτερα τηλ. το Λύκειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γεια σας....εχω βαλει πρωτη επιλογη την σχολη Διοικησης Τεχνολογιας στην ναουσα....κανενας να μου πει τι παιζει στην ναουσα και στο τμημα αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας....εχω βαλει πρωτη επιλογη την σχολη Διοικησης Τεχνολογιας στην ναουσα....κανενας να μου πει τι παιζει στην ναουσα και στο τμημα αυτο?

 

Καλή επιλογή :)

Τελείωσα τη σχολή μόλις πριν 2 μήνες. Είναι απαιτητική με αρκετά εργαστήρια και πολλές ομαδικές εργασίες. Οι θεωρίες είναι πιο εύκολες αλλά χρειάζεται παρακολούθηση. Οι καθηγητές στη πλειοψηφία είναι νέοι με όρεξη. Οι μόνιμοι ως παλαιότεροι είναι πιο απαιτητικοί.

 

Η Νάουσα είναι ένα "μεγάλο χωριό" με ότι θετικό ή αρνητικό συνεπάγεται αυτό. Τα ενοίκια στα 250-350 ανάλογα με το πόσο καινούριο είναι το κτήριο και οι καφετέριες λογικές τιμές. Αυτά γενικά για τη πόλη.

 

Σε όποια σχολή και να περάσεις καλή φοιτητική ζωή :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
παιδιά βοήθεια.Ηθελα και γω να πιάσω κάποια σχολή οικονομικά και σαν βάση είχα τη σχολή στη Νάουσα. Κρίμα τα μόρια 13150 στο 5 πεδίο .Τι να κάνω τωρα σκέφτομαι τει λογιστικής στην Πάτρα ή Λάρισσα αλλά και πάλι δεν είμαι κατενθουσιασμένη απο οικονομολόγος ,λογίστρια ,ουτε να δώσω του χρόνου.Γνωρίζει κάποιος κάτι γι αυτές τις σχολές ή να μου προτείνει κάτι άλλο?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...