Jump to content

Βοήθεια σε επιλογή σχολής


szzs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πιστεύω ότι στο μηχανογραφικό θα πρέπει να βάλετε τις σχολές που ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ χωρίς να κοιτάτε τα μόρια που έχει κάθε σχολή...

τι σας πειράζει αν μια σχολή που θα δηλώσετε έχει παραπάνω μόρια? κι αν τελικά στη συγκεκριμένη σχολή πέσει η βάση? θα χτυπάτε μετά το κεφάλι σας ή όχι??

 

Aκριβως.

Μην κολλατε στο οτι δεν τις πιανετε με τις περσινες βασεις.Νταξει δε λεω καποιος που εβγαλε 13000 μορια να βαλει νομικη η ιατρικη αλλα σε διαφορα 500-1000 μοριων δεν ειναι απιθανο να πιασετε μια σχολη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 569
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βάλτε τις σχολές που πιστεύετε ότι σας αρέσουν, κι αν τα οικονομικά αντέχουν, επαρχία συνήθως είναι καλύτερα από Αθήνα για πολλούς λόγους. Καλύτερες σχολές, πιο οργανωμένη κατάσταση, κατά περίπτωση βέβαια, καλύτερη και χαλαρότερη ζωή. Μόνο αρνητικό ότι αν πάρεις μακριά πτυχίο στην Αθήνα δε σε ξέρει ούτε η μάνα σου ... Αλλά αυτό διορθώνεται εύκολα με ένα μεταπτυχιακό ή με μια καλή δουλίτσα για αρχή.

 

Final thought: ΑΕΙ >> ΤΕΙ κατ' εμέ. Αν πάτε για παραπάνω, μάστερ, διδακτορικά κτλ, το ΑΕΙ δίνει καλύτερες θεωρητικές βάσεις στην πλειονότητα των αντίστοιχων επιστημών. Αν πάλι θέλετε γρήγορο πτυχίο και ψιλο-εύκολη εύρεση εργασίας αλλά με λίγο σκόντο στις αποδοχές, ΤΕΙ και πάλι ΤΕΙ.

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας. Εχω συγκεντρωσει 18447 στο 4ο πεδίο και είμαι αναμεσα στο Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και στο Μηχανικών Η/Υ στην Πάτρα και τα δύο. Ποιά πιστεύετε ότι ειναι η καλύτερη επιλογή?Εν τω μεταξύ δεν έχω κάποια τρελή σχέση με τους υπολογιστές απλώς μου αρέσει να ασχοληθώ επαγγελματικά και σε επίπεδο hardware(περισσότερο) αλλά και software.

 

γεια σας!ειμαι καινούργια στο forum...αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σας παρακαλώ ας το κάνει...έγραψα 13.692 και ενδιαφέρομαι για 1ο επιστημονικό παιδείο απ την κατευθυνση που ήμουν[θεωρ.].Αυτό που με προβληματίζει έντονα είναι η σειρα με την οποια θα δηλώσω τις σχολές..Θα ήθελα κάποιο τμήμα Ιστορίας{ονειρο μου απο το δημοτικό}αν οι βάσεις παρουσιάσουν πτώση υπάρχουν πιθανότητες να καταφέρω να περάσω στο ιστορίας αρχαιολογιας και διατηρησης πολιτισμικων αγαθων στη καλαματα και στο ιστοριας Ιονίου..Με τη βαθμολογία μου και τα περσυνα δεδομενα πιανω το κοινωνικης αμθρωπολογιας και ιστοριας στο πανεπιστημιο αιγαιου..Επίσης σκεφτομαι και το κοινωνικης και εκπαιδευτικης πολιτικης πελλοπονήσου αλλα και πολιτικης επιστημης κρήτης.Ποια ειναι η δική σας γνώμη?ή και κάποιες προβλέψεις σχετικα με τις βάσεις στα συγκεκριμενα τμήματα.

 

 

 

 

Χωρίς να θέλω να σε σταναχωρήσω για τις σχολές του 1ου πεδίου ακουσα οτι θα έχουν μια μικρή αύξηση.Για το τμήμα ιστορίας και αρχαιολογίας είχα ξαδερφή μου που τελείωσε και είναι αρκετά δυσαρεστημένα επειδή δεν μπορεί να βρει δουλεία.Επίσης μία αλλη κοπέλα που τελείωσε την ίδια σχολή εκανε μάθημα στο φροντιστήριο που πήγαινε και έπαιρνε 350 ευρώ. Για τα άλλα τμήματα θα σου έλεγα να αποφύγεις το πολιτικής επιστήμης γιατί οι επαγγελματικές διέξοδοι είναι : πολιτικά κόμματα,υπουργεία και κάτι τέτοια.Χρειάζεται τρομερά γερό μέσο για να σε βάλλει κάπου εκεί,αλλα αν το έχεις πήγαινε με χίλια.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε τις σχολές που πιστεύετε ότι σας αρέσουν, κι αν τα οικονομικά αντέχουν, επαρχία συνήθως είναι καλύτερα από Αθήνα για πολλούς λόγους. Καλύτερες σχολές,

 

Aυτό με το καλύτερες σχολές νομίζω είναι θέμα σχολής και δε μπορούμε γενικά να πούμε ότι στην Αθήνα ή στην επαρχία οι σχολές είναι καλύτερες. Πχ υπάρχουν τμήματα Μαθηματικών στην επαρχία που είναι καλύτερα από της Αθήνας, υπάρχει στο οικονομικοδιοικητικό πεδίο η ΑΣΟΕΕ στην Αθήνα που δεν τη φτάνει κανένα επαρχιακό πανεπιστήμιο...:O

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας. Εχω συγκεντρωσει 18447 στο 4ο πεδίο και είμαι αναμεσα στο Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και στο Μηχανικών Η/Υ στην Πάτρα και τα δύο. Ποιά πιστεύετε ότι ειναι η καλύτερη επιλογή?Εν τω μεταξύ δεν έχω κάποια τρελή σχέση με τους υπολογιστές απλώς μου αρέσει να ασχοληθώ επαγγελματικά και σε επίπεδο hardware(περισσότερο) αλλά και software.

 

 

 

 

 

 

Χωρίς να θέλω να σε σταναχωρήσω για τις σχολές του 1ου πεδίου ακουσα οτι θα έχουν μια μικρή αύξηση.Για το τμήμα ιστορίας και αρχαιολογίας είχα ξαδερφή μου που τελείωσε και είναι αρκετά δυσαρεστημένα επειδή δεν μπορεί να βρει δουλεία.Επίσης μία αλλη κοπέλα που τελείωσε την ίδια σχολή εκανε μάθημα στο φροντιστήριο που πήγαινε και έπαιρνε 350 ευρώ. Για τα άλλα τμήματα θα σου έλεγα να αποφύγεις το πολιτικής επιστήμης γιατί οι επαγγελματικές διέξοδοι είναι : πολιτικά κόμματα,υπουργεία και κάτι τέτοια.Χρειάζεται τρομερά γερό μέσο για να σε βάλλει κάπου εκεί,αλλα αν το έχεις πήγαινε με χίλια.

 

 

Για μένα το ιστορικο είναι όνειρο ζωής,δεν έχω ως στόχο τη διδασκαλία αλλα ξέρω ότι θα γίνει και αυτό ,δεν προκειται να ξαναπεράσω τη ψυχοφθόρα διαδικασία των πανελληνίων ΄.Κανεις δεν ξέρει πως θα διαμορφωθουν

τα πράγματα με την επαγγελματικη αποκατασταση των πτυχιουχων μετα απο 4 κ 5 χρόνια...Διοτι και για το παιδαγωγικο πριν 5 χρονια τα ίδια έλεγαν ...και που να πάω?και καλύτερα να έγραφα θα δήλωνα φιλολογίες που είναι ακριβως το ίδιο...Για να μην πίασω ιστορικο πρέπει να ανεβεί 729 μόρια..ε δεν νομίζω....Εγώ πιστευω ότι αν αγαπάς αυτο που επέλεξες να κάνεις και δεν το κάνεις απο ανάγκη(επειδή εκει κατάφερες να περάσεις),θα το κάνεις καλα και θα δουλέψεις...όλα αυτα που μου είπες ,δεν διαφωνω,ισχύουν...όπως και σε πολλα άλλα επαγγέλματα όμως ....

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει και μενα το τμημα ιστοριας-αρχαιολογιας του Καποδιστριακου.Δεν υπαρχει κατι πιο ενδιαφερον απο το να διαβαζεις ιστορια....αλλα η αληθεια ειναι οτι δημιουργει μια ανασφαλεια για το μετεπειτα με δεδομενες τις δυσκολιες που αντιμετωπιζουν οι εκπαιδευτικοι...

αλλα αν γινουν καποια στιγμη και τα γυμνασια ολοημερα τοτε θα τρεχουν ολοι στις φιλολογιες οπως με τα παιδαγωγικα;)

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι σε κάνει να πιστεύεις ότι στα ολοήμερα γυμνάσια (αν και όταν δημιουργηθουν) θα ζητήσουν φιλόλογους?

Είδη οι ώρες στα φιλολογικά μαθήματα είναι πάρα πολλές.

Χωρις να θέλω να σε στεναχωρήσω

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Ε λογικο δεν ειναι να ζητησουν και φιλολογους;Δεν εχει σημασια που ειναι αρκετες ηδη οι ωρες θα χρειαστουν.....Αυτο τουλαχιστον εχω ακουσει και διαβασει....Αν ξερεις κατι παραπανω πες και δεν με στεναχωρεις καθολου συζητηση κανουμε...
Link to comment
Share on other sites

σορυ για το οφτοπικ αλλα ξερετε ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα για το ειδικο μαθημα? τα αγγλικα
Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να περάσω σε μία σχολή πληροφορικής. Αρχικά ήθελα σε ΑΕΙ Αθήνας, αλλά είμαι 200 μόρια κάτω από αυτά που έπρεπε να βγάλω. Τώρα το δίλημμα είναι ΑΕΙ επαρχίας ή ΤΕΙ Αθήνας;;

Ευχαριστώ.

 

Σοβαρο δηλημα. Καλυτερα να πει καποιος που ξερει καλυτερα αλλα αφου το αντικειμενο ειναι θεωρητικο κατα μια εννοια δηλ. δεν εχει εργαστηρια

τοτε με τα χιλια ΑΕΙ.

 

Για πολλους και διαφορους λογους.

1.Καλυτερης κλασης καθηγητες.

2.Καλυτερο περιβαλλον κτιριακο + απο συναδελφους.

3.Περισσοτερες ευκαιριες για να συνεχίσεις.

4.Σαφως ποιο ισχυρο πτυχίο.

 

 

Κοιτα στα site τα μαθηματα που κανουν και συγκρινε .Απλο είναι.

 

Παρεπιπτόντος η σχολη στην αθηνα >> είναι η αγαπημενη μου στου ζωγραφου -κτιριακα. Όλες οι άλλες ειναι για κλαμματα.

Link to comment
Share on other sites

Na rwthsw kati? Ola ta aei dn exoun ergasthria ? mono ta tei exoun? Dld sta aei iparxei kanena ma8hma pou prepei na pas ipoxrewtika opws ginetai me ta ergasthria sta tei?
Link to comment
Share on other sites

Na rwthsw kati? Ola ta aei dn exoun ergasthria ? mono ta tei exoun? Dld sta aei iparxei kanena ma8hma pou prepei na pas ipoxrewtika opws ginetai me ta ergasthria sta tei?

 

Ορισμενα ΑΕΙ εχουν εργαστηρια και ορισμενα δεν εχουν.Για παραδειγμα το φυσικο εχει εργαστηρια που ειναι υποχρεωτικα και πρεπει να πηγαινεις.Το ιδιο ισχυει και για χημικο,μαθηματικο και γενικως σε ολες τις θετικες επιστημες.Στο ιστορικο-αρχαιολογικο που ειμαι εγω δεν υπαρχουν εργαστηρια ουτε υποχρεωτικες ωρες.Ειναι αναλογα τη σχολη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν το τει εμπορίας και διαφήμισης στην Αθήνα είναι καλό??? Αφού πάρεις το πτυχίο και κάνεις και ένα μεταπτυχιακό θα έχεις επαγγελματική αποκατάσταση? Είμαι ανάμεσα σε αυτό και τ λογιστική του Πειραιά...
Link to comment
Share on other sites

Τέλος οι πανελλήνιες! Η αδερφή μου έβγαλε περίπου 18500 μόρια!

 

Θέλω να μου προτείνετε κάποια σχολή σχετική με οικονομικές επιστήμες!

 

Περνάει στις ακόλουθες σχολές:

 

Θεσσαλονίκη

Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής - Παν. Μακεδονίας, 18300

Οργάνωση και Δίοίκηση Επιχειρήσεων - Παν. Μακεδονίας, 17500

Οικονομικών Επιστημών - Παν. Μακεδονίας, 17300

 

Αθήνα

Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας, ΑΣΣΟΕ, 18300

 

Πειραιάς

Χρηματοοικονιμική κ Τραπεζική Διοικητική - Παν. Πειραιώς, 17900

 

Πολυτεχνείο

Θεσσαλονίκη

Μηχανολόγων Μηχανικών - Αριστοτέλειο, 18300

Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών - Αριστοτέλειο, 18000

 

Οι σχολές που έχω με έντονα γράμματα την ενδιαφέρουν περισσότερο!

 

Τι προτείνετε???

 

Θεωρείτε πως θα είναι καλύτερα να πάει Αθήνα με ό,τι συνεπάγεται αυτό ( οικονομικά έξοδα κλπ. ) ή να μείνει Θεσσαλονίκη και να δηλώσει κάποια σχολή από το Μακεδονίας, με τη προοπτική να κάνει μεταπτυχιακό είτε στην Ελλάδα είτε στο Εξωτερικό?

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις οικονομικές σχολές και της σχολές διοίκησης επιχειρήσεων (γιατί στα έντονα γράμματα έχεις και των 2 ειδών), δεν υπάρχει καμία σύγκριση μεταξύ Αθήνας και Θεσσαλονίκης. Η ΑΣΟΕΕ είναι πολύ μπροστά και ότι καλύτερο σε αυτόν τον κλάδο στην Ελλάδα. Και το Πανεπιστήμιο Πειραιώς είναι καλό, όχι τόσο αναγνωρισμένο όσο η ΑΣΟΕΕ βέβαια, αλλά υπερτερεί σε σχέση με την ΑΣΟΕΕ, στην οργάνωση (πχ τα προγράμματα εξετάσεων στην ΑΣΟΕΕ βγαίνουν 2 εβδομάδες πριν κλπ)

 

Όσον αφορά το Πολυτεχνείο, από γνωστούς μου φοιτητές (αλλά και καθηγητές), ισχύει πάλι ότι το Ε.Μ.Π. είναι ότι καλύτερο σε πολυτεχνείο, αλλά οι διαφορές είναι μικρότερες πιστεύω και δυστυχώς δεν μπορώ να σε κατατοπίσω πλήρως πάνω σε αυτό μιας και δεν είναι του κλάδου μου.

 

Σαν γενικό κανόνα πάντως έχε στο μυαλό σου ότι λόγω των καθηγητών και της μεγαλύτερης εξειδίκευσης των πανεπιστημίων στην Αθήνα, οι σχολές στην Αθήνα είναι ένα κλικ πάνω από της Θεσσαλονίκης. Επίσης γενικά στην Αθήνα παρατηρείται πιο ανεβασμένο επίπεδο (δεν ισχύει τόσο στις υψηλόβαθμες σχολές, αλλά στα χαμηλόβαθμα ΑΕΙ και ΤΕΙ).

 

Από εκεί και πέρα όσον αφορά το τμήμα, πρέπει να ξεκαθαρίσει μέσα της αν θέλει διοίκηση επιχειρήσεων ή οικονομικά. Έχουν τεράστιες διαφορές που δε φαίνονται όμως από τους από έξω. Στα οικονομικά δεν μπορώ να σε κατευθύνω ιδιαίτερα, αλλά κυρίως ασχολείται με χρηματοοικονομική και λογιστικά θέματα, ενώ θεωρούνται και πρακτικά τμήματα, με αρκετά μαθηματικά (στατιστική). Στα διοίκησης επιχειρήσεων, είναι κάτι καινούριο για την Ελλάδα, με πάρα πολύ καλές προοπτικές όσον αφορά την επαγγελματική εξέλιξη. Αλλά είναι αρκετά θεωρητικά τμήματα (χωρίς να λείπουν τα μαθήματα στατιστικής), με αρκετά δύσκολη βαθμολόγηση.

Γενικά βέβαια να έχει υπόψη της ότι στην ΑΣΟΕΕ ΔΕΝ μπαίνουν βαθμοί χωρίς διάβασμα. Είναι σχετικά εύκολο να τελειώσεις με 5-5,5 αλλά ένα 7 μέσου όρου είναι απαραίτητο, πιο πολύ από κάθε σχολή, για μεταπτυχιακό.

Επίσης, οι σχολές διοίκησης επιχειρήσεων απαιτούν μεταπτυχιακό. Είναι χαρακτηριστικό ότι το 80-85% των αποφοίτων "σπαταλάει" 1-2 χρόνια ακόμα σε μεταπτυχιακό.

 

Εγώ είμαι στο Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας, για οτιδήποτε άλλο θες να ρωτήσεις, ιδίαιτερα για τις σχολές business, χαρά μου να σου απαντήσω.

 

ΥΓ Το τμήμα μου απαιτεί και ξένη γλώσσα και απαλλαγή παίρνεις μόνο με δίπλωμα επιπέδου Ρroficiency. Άρα ουσιαστικά βγαίνει και με πολύ καλή γνώση μιας ξένης γλώσσας.

 

Ξέρετε αν το τει εμπορίας και διαφήμισης στην Αθήνα είναι καλό??? Αφού πάρεις το πτυχίο και κάνεις και ένα μεταπτυχιακό θα έχεις επαγγελματική αποκατάσταση? Είμαι ανάμεσα σε αυτό και τ λογιστική του Πειραιά...

 

Το 2ο ξέρω ότι είναι εύκολο τμήμα, αλλά έχει πτυχιακή στο 8ο εξάμηνο. Για το πρώτο δεν έχω πολλές γνώσεις. Επαγγελματική αποκατάσταση??? Χμμμ νομίζω το λογιστικής σε έχει πιο έτοιμο όταν βγεις, κρίνοντας από τα προγράμματα σπουδών. Βέβαια, στο εμπορίας και διαφήμισης, αν έχεις όρεξη (από μεταπτυχιακά μέχρι "γνώση του κόσμου") μπορείς να φτάσεις ψηλότερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πιο πολύ εμπορίας και διαφήμισης σκέφτομαι επειδή μου αρέσει και πιο πολύ η ειδικότητα....μπορεί να περάσω και ΑΕΙ εκεί που είσαι και εσύ:p:p:pμε κατατακτήριες...αν και δν έχω ιδέα πόσο εύκολο ή δυσκολο είναι...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στο Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας, για οτιδήποτε άλλο θες να ρωτήσεις, ιδίαιτερα για τις σχολές business, χαρά μου να σου απαντήσω.

 

Αν θέλεις να περιγράψεις την προσαρμογή στη σχολή και γενικότερα στη ζωή της Αθήνας...Εσύ είσαι από εκεί ή κατάγεσαι από αλλού?

 

Το κόστος ζωής με ενόικιο + λοιπά έξοδα πόσο περίπου φτάνει το μήνα?

 

Γνωρίζω ότι η σχολή σου είναι πολύ γνωστή στο τομέα της αλλά η δική σου προσωπική εκτίμηση για το επίπεδο σπουδών εκ των έσω σε σύγκριση με αυτή της ΟΔΕ στη Θεσσαλονίκη ποια είναι? (οργάνωση, καθηγητές κλπ.)

 

Κατα μέσο όρο ποιες είναι οι βαθμολογίες? Στη κλίμακα 5-7 ή και παραπάνω?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να περιγράψεις την προσαρμογή στη σχολή και γενικότερα στη ζωή της Αθήνας...Εσύ είσαι από εκεί ή κατάγεσαι από αλλού?

 

Το κόστος ζωής με ενόικιο + λοιπά έξοδα πόσο περίπου φτάνει το μήνα?

 

Γνωρίζω ότι η σχολή σου είναι πολύ γνωστή στο τομέα της αλλά η δική σου προσωπική εκτίμηση για το επίπεδο σπουδών εκ των έσω σε σύγκριση με αυτή της ΟΔΕ στη Θεσσαλονίκη ποια είναι? (οργάνωση, καθηγητές κλπ.)

 

Κατα μέσο όρο ποιες είναι οι βαθμολογίες? Στη κλίμακα 5-7 ή και παραπάνω?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου...

 

Καλημέρα

εγώ δεν κατάγομαι από την Αθήνα, αλλά είχα συνεχή τριβή από μικρός μαζί της, οπότε δεν είμαι το πλέον αντιπροσωπευτικό παράδειγμα (έτσι δεν είχα πρόβλημα να τρέχω πάνω κάτω με τα λεωφορεία στην Αθήνα από την πρώτη μέρα). Ωστόσο, λόγω καταγωγής της μητέρας μου από τη Θεσσαλονίκη, θα μου ήταν ευκολότερο να πάω εκεί, κάτι που δεν προτίμησα εξαιτίας της φήμης (τότε) για την αξία της ΑΣΟΕΕ. ΟΔΕ Θεσσαλονίκης δεν έχω γνωστό και δεν μπορώ να σου πω τι παίζει ακριβώς. Ωστόσο με κάποιον που συζητούσα από το τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής του ΠΑ.ΜΑΚ., συνειδητοποίησα ότι είναι αρκετά πιο εύκολο από το αντίστοιχο δικό μας, μιας και τα πρώτα εξάμηνα αναλώνονται σε "αστεία" μαθήματα και τα σοβαρότερα που αρχίζουν στην Αθήνα από την αρχή, τα κάνουν σε μεγαλύτερα έτη. Όσον αφορά τους καθηγητές, δική μου προσωπική εκτίμηση, είναι ότι ο καταξιωμένος θα προτιμούσε τη σχολή με την μεγαλύτερη φήμη, οπότε η διαφορά μεταξύ Αθήνας και Θεσσαλονίκης είναι υπαρκτή.

Για τη ζωή στην Αθήνα, ξέρεις ότι "κάθε αρχή και δύσκολη". Ωστόσο πιστεύω ότι αν κάνει τη σωστή επιλογή περιοχής διαμονής (δε μείνει δηλαδή στο Κορωπί), πηγαίνει στη σχολή, θα τη λατρέψει, ενώ θα μάθει και ένα νέο τρόπο ζωής, μακριά από το σπίτι. Σκέψου ότι κατάγεστε από τη Θεσσαλονίκη, έχετε μεγαλώσει σε μια μεγαλούπολη άρα η προσαρμογή της εδώ θα είναι σχετικά εύκολη.

Από μέρη διασκέδασης και γενικότερες ευκαιρίες (και επαγγελματικής αποκατάστασης ή πρακτικής αργότερα), η Αθήνα είναι το πλέον κατάλληλο μέρος, προσφέρει τα πάντα, αρκεί να ξέρεις που θα πας, που με τον καιρό και τις παρέες θα μάθει. Παρέες θα βρει, ότι ακριβώς θέλει, αφού η ΑΣΟΕΕ είναι από τα πλέον πολυσύχναστα πανεπιστήμια στην Ελλάδα (ίσως αυτό είναι ένα ακόμα + σε σχέση με την ΟΔΕ Θεσ/νίκης). Υπολογίζεται ότι καθημερινά κινούνται στην ΑΣΟΕΕ κατά μέσο όρο, 6-7000 φοιτητές. Μειονέκτημα της Αθήνας φυσικά είναι οι τεράστιες αποστάσεις, αν και το μετρό έχει βοηθήσει αρκετά, τόσο για γρηγορότερες μεταφορές με αυτό, όσο και για ταχύτερη κίνηση αυτοκινήτων και λεωφορείων στους δρόμους.

Σύνδεση Αθήνας - Θεσσαλονίκης, λογικά ξέρεις, υπάρχει συχνή και φτηνή με ΚΤΕΛ, τρένο, αεροπλάνο (ή και αυτοκίνητο αν έχει), οπότε η μεταφορά της δε θα αποτελεί ταλαιπωρία.

Για τα έξοδα διαβίωσης που ρώτησες κυμαίνονται περίπου στα 500€, το ενοίκιο στα 350-400€ (σε καλή περιοχή ένα 50άρι, 20-30ετίας, χωρίς γκαράζ κλπ) και υπολόγιζε κανένα 100αρικο για λογαριασμούς. Δυστυχώς είναι πολύ ακριβά. Βέβαια μπορείς να τα μειώσεις βρίσκοντας σπίτι σε περιοχή 2ης διαλογής (όπου κοντά είναι και η ΑΣΟΕΕ (Κυψέλη, Γκύζη, Πολύγωνο, Βικτώρια, Πατήσια)) - 50άρι γύρω στα 250€ και κόβοντας κανένα 100ακόμα από τους λογαριασμούς και τα υπόλοιπα έξοδα. Πάντως κάτω από 800€, δύσκολα να πάει ένα αξιόλογο πακέτο.

Όπως σου είπα βαθμούς παίρνεις δύσκολα στην ΑΣΟΕΕ. Θα έλεγα ότι μαθήματα περνάς στο 5-6, σχετικά εύκολα. Για παραπάνω εξαρτάται από την ποιότητα και την ποσότητα του διαβάσματος. Πάντως και 10 μπαίνει, αλλά το παίρνει αυτός που αξίζει. Επίσης ακούγεται στη σχολή ότι τα μεταπτυχιακά ΑΣΟΕΕ προτιμούν αποφοίτους ΑΣΟΕΕ ακόμα και με πολύ χαμηλότερο μέσο όρο, από τους εξωτερικούς, αλλά δεν έχω ασχοληθεί με αυτό για να ξέρω τι γίνεται. Στο λέω αυτό για να σου εξηγήσω ότι ένα 7 στην ΑΣΟΕΕ, μπορεί να έχει την ίδια δύναμη με 8 άλλου πανεπιστημίου.

 

Εν κατακλείδι, αν η αδερφή σου δεν είναι υπερβολικά κλειστή, δε "φοβάται" την Αθήνα, έχει τα μόρια για ΑΣΟΕΕ και φυσικά μπορούν οι γονείς σου οικονομικά (γιατί τα 800-1000€ δεν είναι λίγα), δε βλέπω να υπάρχει λόγος να τελειώσει ένα χαμηλότερης αξίας πανεπιστήμιο και να χάσει τη ζωή "μακριά από το σπίτι".

Οτιδήποτε άλλο χρειαστείς, στη διάθεση σου :)...

 

@fcandreas1990 φίλε μου αν ψήνεσαι πήγαινε! Προσωπικά θα σου έλεγα ότι είναι εκατομμύρια φορές πιο ενδιαφέρουσα σχολή και τώρα και για το μέλλον, γιατί απλά δεν είσαι ένας λογιστής ;) . Αλλά δε θέλω να σε επηρεάσω γιατί εμένα είναι του κλάδου μου, οπότε για να πήγα θα μαρέσει πολύ :!: :p

Τώρα για τις κατατακτήριες, καταρχάς τίποτα δεν είναι απίθανο. Αλλά είναι αρκετά δύσκολο, γιατί όλο το 10% που παίρνει η δική μου σχολή είναι 11 άτομα. Άρα καταλαβαίνεις ότι είναι ευκολότερο να ξαναδώσεις πανελλήνιες από το να περιμένεις μια από αυτές τις θέσεις.Από εκεί και πέρα πρέπει να δεις πως πάει η βαθμολογία στο ΤΕΙ, φυσικά..

Ωστόσο τα ΤΕΙ "Εμπορίας και Διαφήμισης" και "Διοίκησης Επιχειρήσεων" (Αθήνας και Πειραιά πρωτίστως) έχουν σχετικά καλή αποδοχή σε μεταπτυχιακά, οπότε μπορείς να δεις κάτι εκεί, όταν με το καλό τελειώσεις :)

Οτιδήποτε χρειαστείς και εσύ ;)

Link to comment
Share on other sites

Τέλος οι πανελλήνιες! Η αδερφή μου έβγαλε περίπου 18500 μόρια!

 

Θέλω να μου προτείνετε κάποια σχολή σχετική με οικονομικές επιστήμες!

 

Περνάει στις ακόλουθες σχολές:

 

Θεσσαλονίκη

Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής - Παν. Μακεδονίας, 18300

Οργάνωση και Δίοίκηση Επιχειρήσεων - Παν. Μακεδονίας, 17500

Οικονομικών Επιστημών - Παν. Μακεδονίας, 17300

 

Αθήνα

Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας, ΑΣΣΟΕ, 18300

 

Πειραιάς

Χρηματοοικονιμική κ Τραπεζική Διοικητική - Παν. Πειραιώς, 17900

 

Πολυτεχνείο

Θεσσαλονίκη

Μηχανολόγων Μηχανικών - Αριστοτέλειο, 18300

Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών - Αριστοτέλειο, 18000

 

Οι σχολές που έχω με έντονα γράμματα την ενδιαφέρουν περισσότερο!

 

Τι προτείνετε???

 

Θεωρείτε πως θα είναι καλύτερα να πάει Αθήνα με ό,τι συνεπάγεται αυτό ( οικονομικά έξοδα κλπ. ) ή να μείνει Θεσσαλονίκη και να δηλώσει κάποια σχολή από το Μακεδονίας, με τη προοπτική να κάνει μεταπτυχιακό είτε στην Ελλάδα είτε στο Εξωτερικό?

 

Makria apo tis oikonomikes episthmes... oso ligoteroi toso kalytera (g mena) :D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πρότεινα να σκεφτεί αν θέλει να πάει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ στην Αθήνα.

Να ζυγήσει τα πράγματα.

 

Θα χάσει φίλους,συνήθειες,σπίτι,μαγαζιά που πήγαινε

 

Γιατί άμα το μετανιώσει μετά θα είναι μεγάλη βλακεία με 18500 να περάσει κάπου που δεν θέλει.

 

Υ.Γ. Εντάξει για κάποιους όπως εγώ 500χλμ δεν είναι τίποτα και Αθήνα-Θεσσαλονίκη το έχω για πλάκα.Αρα κάθε Σ/Κ θα μπορεί να είναι πάνω :happy:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πρότεινα να σκεφτεί αν θέλει να πάει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ στην Αθήνα.

Να ζυγήσει τα πράγματα.

 

Θα χάσει φίλους,συνήθειες,σπίτι,μαγαζιά που πήγαινε

 

Γιατί άμα το μετανιώσει μετά θα είναι μεγάλη βλακεία με 18500 να περάσει κάπου που δεν θέλει.

 

Υ.Γ. Εντάξει για κάποιους όπως εγώ 500χλμ δεν είναι τίποτα και Αθήνα-Θεσσαλονίκη το έχω για πλάκα.Αρα κάθε Σ/Κ θα μπορεί να είναι πάνω :happy:

 

Συμφωνω ..ειδικα εμενα που μου αρεσει και το τρενο η διαδρομη Αθηνα-Θεσσαλονικη ειναι πολυ ωραια(4 και 30 ταξιδι ειναι)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

@fcandreas1990 φίλε μου αν ψήνεσαι πήγαινε! Προσωπικά θα σου έλεγα ότι είναι εκατομμύρια φορές πιο ενδιαφέρουσα σχολή και τώρα και για το μέλλον, γιατί απλά δεν είσαι ένας λογιστής ;) . Αλλά δε θέλω να σε επηρεάσω γιατί εμένα είναι του κλάδου μου, οπότε για να πήγα θα μαρέσει πολύ :!: :p

Τώρα για τις κατατακτήριες, καταρχάς τίποτα δεν είναι απίθανο. Αλλά είναι αρκετά δύσκολο, γιατί όλο το 10% που παίρνει η δική μου σχολή είναι 11 άτομα. Άρα καταλαβαίνεις ότι είναι ευκολότερο να ξαναδώσεις πανελλήνιες από το να περιμένεις μια από αυτές τις θέσεις.Από εκεί και πέρα πρέπει να δεις πως πάει η βαθμολογία στο ΤΕΙ, φυσικά..

Ωστόσο τα ΤΕΙ "Εμπορίας και Διαφήμισης" και "Διοίκησης Επιχειρήσεων" (Αθήνας και Πειραιά πρωτίστως) έχουν σχετικά καλή αποδοχή σε μεταπτυχιακά, οπότε μπορείς να δεις κάτι εκεί, όταν με το καλό τελειώσεις :)

Οτιδήποτε χρειαστείς και εσύ ;)

 

Βασικά και σε μένα μου αρέσει πολύ το μάρκετινγκ....και μέχρι πριν 2 μέρες με κλειστά τα μάτια ήθελα εμπορίας και διαφήμισης...αλλά με έχουν επηρεάσει πολλοί καθηγητές που είναι ειδικευμένη στον επαγγελματικό προσανατολισμό και μου λένε να πάω λογιστική καλύτερα καθώς το εμπορίας και διαφήμισης είναι πολύ θεωριτικό...Ισχύει αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...