Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εκεί που έχω καταλήξει σε toyotomi για

Toyotomi TZN/TZG-18V3 ZEN ή Toyotomi Kuro TKN/TKG A56DV ξαφνικά βρίσκω το topic καιαιαιαι την πάτησα..

Βρήκα και άλλα μοντέλα καλύτερα μάλιστα και ΠΑΜΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ..

Οπότε για να μην μακρυγορώ (περισσότερο) έχουμε και λέμε

Έχω ένα χώρο 35-40τμ. καλά μονωμένο (18άρι μου πρότεινε τεχνικός), η χρήση του κλιματιστικού θα είναι 35% ψύξη 65% θέρμανση και το οικονομικό μου ταβάνι είναι τα 900€. (Τα καλούδια οικονομία, απόδοση, ποιότητα αέρα εεεεε να μην τα θέλω;;;!!!)

Mitsubishi και Daikin με αυτό το budget είναι off.

Επομένως, ως πιθανές λύσεις βλέπω τα εξής (πέραν των προαναφερθέντων δύο):

Panasonic CS/CU-RE18PKE-3

Toshiba RAS-18N3KV2-E/RAS-18N3AV-E

Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA (υπάρχει σε ένα κατάστημα σε τιμή ΥΠΕΡΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ)

 

Αντιλαμβάνεστε ότι θα ήθελα τη γνώμη σας προφανώς!!!

 

Thank yououououou..

Link to comment
Share on other sites

@iantos Καλημέρα. Έχεις επιλέξει όντως τα 3 καλύτερα κλιματιστικά 5 kW έως Ε900.

Το Hitachi RAK-50PPA/RAC-50WPA έχει την πιο αποδοτική αντλία θερμότητας και κατά συνέπεια τη μεγαλύτερη απόδοση/οικονομία στη θέρμανση.

Eπίσης είναι και το πιο αθόρυβο από τα τρία. Έχει τα αντιβακτηριδιακά φίλτρα nano Titanium Wasabi και το πιο εξελιγμένο χειριστήριο.

Στα μειονεκτήματά του είναι η compact εσωτερική μονάδα με τον περιορισμένου εύρους αεραγωγό με αποτέλεσμα να έχει μέγιστη ροή αέρα 750 m^3/h.

 

Το Toshiba RAS-18N3KV2-E/RAS-18N3AV-E έχει τους περισσότερους αυτοματισμούς. Είναι το πιο αποδοτικό στην ψύξη και έχει το πολύ καλό σύστημα καθαρισμού αέρα Toshiba IAQ. Στα μειονεκτήματά του είναι το περιορισμένου εύρους ρεύμα αέρα που φτάνει τα 5 m αν και έχει full size αεραγωγό και μέγιστη ροή αέρα 954 m^3/h.

 

Το Panasonic CS/CU-RE18PKE-3 έχει την καλύτερη ποιότητα παραγόμενου αέρα λόγω των εξαιρετικών φίλτρων που έχει. Είναι κοντά στο Τοshiba όσον αφορά την απόδοση/οικονομία και έχει μεγαλύτερης έκτασης ρεύμα αέρα (~7.5 m) με μέγιστη ροή αέρα 978 m^3/h.

Στα μειονεκτήματά του είναι ότι πρόκειται για βασικό μοντέλο της Panasonic ενώ τα άλλα 2 είναι midrange μοντέλα. Σε σχέση με τα αδέλφια του στη σειρά

CS/CU-RE9PKE-3, CS/CU-RE12PKE-3, CS/CU-RE15PKE-3 το CS/CU-RE18PKE-3 δεν έχει το Soft Breeze Mode που ρυθμίζει την υγρασία, δεν έχει το Super Quiet Mode και το Powerful Mode και έχει 12ωρο χρονοδιακόπτη αντί για 24ωρο.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια ερωτηση προηγουμενος τα Electrolux ειναι καλα κλιματιστικα και αν ναι ποσο? Πιο καλα απο το Hisense που εχω στο σαλονι μου? Edited by BASILOTTOS
Link to comment
Share on other sites

@BASILOTTOS Aν και η Electrolux είναι η δεύτερη μεγαλύτερη εταιρεία παραγωγής οικιακών συσκευών στον κόσμο δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο να επιδείξει στον κλιματισμό.

Χρησιμοποιεί κυρίως rebranded κινέζικα κλιματιστικά. Αν ψάξεις λίγο σε παλιότερες αναρτήσεις θα βρεις σχετικές πληροφορίες.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν ειναι καλη επιλογη ?

Το hisense που εχω ειναι καλυτερο?Γιατη αν ειναι τοτε θα βααλω ενα 9αρι στο holl

Περιμενω απαντηση:)Ευχαριστω:D

Link to comment
Share on other sites

@kostasios Όπως σωστά γράφεις οι ανάγκες του χώρου σου για ψύξη είναι ~7 kW (~24000 BTU/h) και για θέρμανση ~ 8 kW (~28000 BTU/h).

Aπό εκεί και πέρα μεγάλη σημασία έχει η σωστή τοποθέτηση του κλιματιστικού σε σημείο όπου να υπάρχει ομοιόμορφη διάχυση του αέρα.

Στην περίπτωση αυτή εκτός από την απόδοση μεγάλη σημασία παίζει ο αεραγωγός και ο ανεμιστήρας της εσωτερικής μονάδας διότι πρέπει να δημιουργείται ένα ισχυρό ρεύμα αέρα που να μπορεί να καλύψει το χώρο.

Η περιοχή που ζείς έχει τυπικό κλίμα που αντιστοιχεί στη μεσαία ζώνη σύμφωνα με την Ευρωπαική οδηγία Lot10/ErP.

To Hitachi RAK-70PPA / RAC-70WPA έχει την πιο αποδοτική αντλία θερμότητας με αποτέλεσμα να προσφέρει την υψηλότερη απόδοση/οικονομία στη θέρμανση στην κατηγορία του.

Από Mitsubishi οι κατάλληλες επιλογές είναι:

-Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-GF71VE http://www.skroutz.gr/s/3124562/Mitsubishi-MSZ-MUZ-GF71VE.html

-Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-71ZK-S http://www.skroutz.gr/s/1910661/Mitsubishi-SRK-SRC-71ZK-S.html

 

To Μitsubishi Heavy Industries έχει ισχυρότερο ανεμιστήρα ενώ στα υπόλοιπα είναι σχεδόν ίδιο με το αντίστοιχο Mitsubishi Electric.

Tα Mitsubishi υπερτερούν σε αυτοματισμούς και σε φίλτρα καθαρισμού του αέρα ενώ το Hitachi στην απόδοση/οικονομία, στον παραγώμενο θόρυβο, στο χειριστήριο και στην τιμή.

 

καταρχην να σε ευχαριστησω για την απαντηση σου.

 

εχθες καλεσα εναν ο οποιος εμπορευεται κλιματιστικα (ειναι και ενεργειακος επιθεωρητης) για να μου πει την γνωμη του.

η γνωμη του ηταν πως ενα 18αρι με υπερκαλυπτει. βεβαια μετα αρχισε να λεει κατι ιστοριες για αγριους μονο και μονο για να μου πασαρει την δικη του εταιρια (δουλευει με νταικιν) και καπου εκει με ξενερωσε..

 

πηγα σημερα και σε εναν δευτερο και αυτος μου ειπε οτι χρειαζεσαι 18αρι αλλα καλυτερα λεει να παρεις μεγαλυτερο σε πειρπτωση που θα αλλαξεις σπιτι ωστε να σε καλυψει και σε εκεινο (οντως θα αλλαξω σπιτι σε κανα δυο χρονια οταν πλεον θα ειναι ετοιμο το δικο μου το οποιο θα ειναι 100τμ. αλλα εκει ηδη εχω δει για ενδοδαπεδια θερμανση οποτε δεν ξερω κατα ποσο θα χρειαζομαι κατι μεγαλυτερο απο το 18αρι)

 

οποτε με μια εξτρα μελετη εχω καταληξει στο mitsubishi MSZ-FH50VE απο 18αρι

ή το MSZ-GF60VE που ειναι 24αρι.

 

τι μου προτεινεις σε αυτην την περιπτωση??

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι έχει αναφερθεί αν θυμαμαι καλά,τα Electrolux ειναι κλιματιστικά με κατασκευή από τρίτους και δεν κυκλοφορούν σε πολλές αγορές.Αν είναι να ρισκάρει κανεις με οτιδήποτε κυκλοφορεί στην αγορά, μαζεύει χρήματα και παίρνει κατι καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

@kostasios Μου κάνει εντύπωση που και οι δύο σου είπαν ότι ενιαίος χώρος ~70m^2 μπορεί να καλυφθεί με σύστημα ~5.3 kW (18000 BTU/h).

Όπως και να έχει πιστεύω ότι ακόμα και αν τον καλύπτει θα είναι οριακά με αποτέλεσμα τη μειωμένη απόδοση/οικονομία.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

και εγω σκαλωσα σε αυτο.

διευκρυνηση 70 ειναι το συνολο του σπιτιου.

το σαλονι μαζι με την κουζινα ειναι συνολο 35-38τμ. απλος στο σημειο που θα μπει (αναμεσα σε κουζινα-σαλονι) μπροστα του ακριβως στα5 μετρα χωρις κατι να το εμποδιζει θα ξεκινανε τα υπνοδωματια.

 

φαντασου ενα σχεδον Γ σε σχεδιο σπιτιου οπου το κλιματιστικο θα μπει σχεδον στην κορυφη της γωνιας που δημιουργει το Γ

 

(ΣΕ ΠΕΘΑΝΑ Ε????:lol::lol::lol:)

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι να ψυχθεί/θερμανθεί ο ενιαίος των 35m^2; Διότι ρεαλιστικά με 5 kW αυτό μόνο μπορεί να συμβεί.

Ο θερμοστάτης της εσωτερικής μονάδας αντιλαμβάνεται τη θερμοκρασία αέρος του άμεσου χώρου. Αν ο χώρος έχει απώλειες ή αλλάξει το θερμικό δυναμικό τότε μπορεί ποτέ να μην συγκλίνει η μονάδα στη θερμοκρασία στόχο και να δουλεύει στο 100% χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Έτσι ούτε οικονομία θα κάνεις και αυξάνεις τις πιθανότητες βλάβης.

Η θερμική απόδοση ενός κλιματιστικού προκύπτει για συγκεκριμένους τυποποιημένους και απομονωμένους χώρους πχ δωμάτιο 6x6x2.5m με κλειστές πόρτες και παράθυρα.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αντικειμενικα εγω θελω να μπορει το κλιματιστικο να σηκωνει μια θερμοκρασια κοντα στους 21-22 στο καθιστικο-κουζινα (φαντασου ενα παραλληλογραμμο χωρο 8,00 χ 4,50 ) και να μπορει να φτανει μια θερμοκρασια μεσα στα δωματια κοντα στους 19-20 βαθμους.

 

το κλιματιστικο θα μπει στο 6ο μετρο του 8μετρου τοιχου ( νοητο τελος καθιστικου-αρχη κουζινας) και απεναντι του αντι να συναντησει τοιχο σε αποσταση 4,50 μετρων θα συναντησει + 1,00 μετρο (δηλαδη ενα μικρο χωλακι 1,00χ1,00) τις δυο πορτες απο τα υπνοδωματια.

 

ελπιζω να μπορεσα να σου δωσω να καταλαβεις ακριβως πως ειναι το σχεδιο του σπιτιου.

στο κομματι τουλαχιστον της μονωσης του σπιτιου οπως πριν ειπα ειναι καινουργια οικοδομη με καλα κουφωματα και διπλα τζαμια

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι έχει αναφερθεί αν θυμαμαι καλά,τα Electrolux ειναι κλιματιστικά με κατασκευή από τρίτους και δεν κυκλοφορούν σε πολλές αγορές.Αν είναι να ρισκάρει κανεις με οτιδήποτε κυκλοφορεί στην αγορά, μαζεύει χρήματα και παίρνει κατι καλύτερο.

 

Δηλαδη επειδη δεν καταλαβα πολλα ενα hisense 9αρι με καλυπτει στο holl 15τ.μ?:worry:

Ειδα ενα μοντελο της electrlux και γραφει επιπεδο θορυβου μεγαλη ταχυτητα αερα 43,4 μεσαια 33,1 και χαμηλη 29,8 πολλα δεν ειναι?

Edited by BASILOTTOS
Link to comment
Share on other sites

Για 9άρι είναι όντως πολλά. Αυτό που λέμε εδώ είναι καλύτερα να επενδύσεις σε κάτι πιο σίγουρο.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

και εγω σκαλωσα σε αυτο.

διευκρυνηση 70 ειναι το συνολο του σπιτιου.

το σαλονι μαζι με την κουζινα ειναι συνολο 35-38τμ. απλος στο σημειο που θα μπει (αναμεσα σε κουζινα-σαλονι) μπροστα του ακριβως στα5 μετρα χωρις κατι να το εμποδιζει θα ξεκινανε τα υπνοδωματια.

 

φαντασου ενα σχεδον Γ σε σχεδιο σπιτιου οπου το κλιματιστικο θα μπει σχεδον στην κορυφη της γωνιας που δημιουργει το Γ

 

(ΣΕ ΠΕΘΑΝΑ Ε????:lol::lol::lol:)

 

Ετσι όπως το αντιλαμβάνομαι δύσκολα έως αδύνατο να ψύξεις σωστά το σύνολο των τμ^2 . Θα υπάρχει ανομοιομορφία στη κατανομή της θερμοκρασίας στο χώρο με ότι συνεπάγεται αυτό (θερμική άνεση κτλ )

Πριν βάλω κλιματιστικό στο δωμάτιο μου χρησιμοποιούσα το κλιματιστικό του σαλονιού (12 άρι) για να ψύξω το σαλόνι και το δωμάτιο να το δροσίσω που βρίσκεται 6 μέτρα μακριά απο το σαλόνι . Το κλιματιστικό δούλευε ακατάπαυστα στους 18 βαθμούς και μετά απο μία ώρα δρόσιζε το δωμάτιο . Στο σαλόνι σαφώς δεν μπορούσες να κάτσεις εύκολα πάγωνες :P

 

Ψάξτο το θέμα γιατί η ψύξη ενός χώρου όταν υπάρχουν ανομοιομορφίες και παρεμβάλονται αντικείμενα δεν είναι εύκολη υπόθεση.

Συμβουλέψου και έναν Μηχανολόγο που να ασχολείται με την ψύξη και τον κλιματισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη επειδη δεν καταλαβα πολλα ενα hisense 9αρι με καλυπτει στο holl 15τ.μ?:worry:

Ειδα ενα μοντελο της electrlux και γραφει επιπεδο θορυβου μεγαλη ταχυτητα αερα 43,4 μεσαια 33,1 και χαμηλη 29,8 πολλα δεν ειναι?

 

Το 9άρι σε καλύπτει άνετα. Το hisense είναι μια φθηνή value for money επιλογή και θα σου το πρότεινα υποθέτοντας ότι είναι αξιόπιστα μηχανήματα (γιατί δεν έχω ακούσει τίποτα για αυτά περί αξιοπιστίας)

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

@kostasios Κάπως έτσι είναι όπως τα λέει ο Βananas. Μην αποκλείεις τη λύση των δύο κλιματιστικών. Το κόστος μπορεί να είναι ανάλογο του να πάρεις ένα μεγαλύτερο αλλά κερδίζεις σε οικονομία και αυτονομία. Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το hisense θα παρω αφου εμεινα ευχαριστημενος με το 12αρι δεν πιστευω να εχω προβλημα με το 9αρι.

Παντως η αποψη μου οσο κακο και να ειναι ενα μηχανιμα μια δροσια θα την παρεχει ετσι δεν ειναι? :happy:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να την παρέχει με ασφάλεια και να πιάσουν τόπο τα χρήματά σου.

Σου εύχομαι να το χαρείς και να σου βγει απροβλημάτιστο.

Το γράφω ειλικρινά, δεν σε ειρωνεύομαι.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

To θεμα είναι επισης ότι δεν μπορεί να βγάλει κανείς συμπερασμα για ενα μηχανημα αν αυτο δεν κυκλοφορήσει αρκετα στην αγορα αλλα και δεν λειτουργήσει αρκετο χρόνο κάπου.Σκοπός σε μια επιλογή είναι να μη μας ενοχλεί κάτι ,να μην υποκαθιστούμε τις αναγκες μας και ακόμα να μην βλάψουμε την υγεία μας και την τσεπη μας αν εχουμε αμφιβολίες. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να την παρέχει με ασφάλεια και να πιάσουν τόπο τα χρήματά σου.

Σου εύχομαι να το χαρείς και να σου βγει απροβλημάτιστο.

Το γράφω ειλικρινά, δεν σε ειρωνεύομαι.

 

Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια μακαρι να βγουν καλα και χωρις προβληματα να μπορεσω να ευχαριστηθω το καλοκαιρη:happy:

Αν και ενα μαγαζι που εκλεισε ακριβως διπλα μας ψιλικατζιδικο 3 μηνες μονο αντεξε

Γνωστη μου αυτη που το ειχαι,ειχαι βαλει ενα κλιματιστικο fujitsu inverter 12αρι που το πηρε 600Ε και το πουλαει 250Ε δεν ξερω αν πρεπει να το παρω μηχανημα 3μηνων με εγγηυση 5 συμπιεστη και 2 ηλεκτρονικα ξερετε και με αποδειξει αγορας Κοτσοβολος

Μου φαινεται ευκαιρια αλλα απο την αλλη ειναι και μεταχειρισμενο .:wacko:

Edited by BASILOTTOS
Link to comment
Share on other sites

Αν το συγκεκριμένο Fujitsu δεν είχε βγάλει προβλήματα και το πουλά η γνωστή τόσο σύντομα ,(γιατί θα μπορούσε να το κρατήσει για το σπίτι της ή να συμφωνήσει με τον ιδιοκτήτη του καταστήματος να το κρατήσει αυτός για τον επόμενο ενοικιαστή ,υπέρ του είναι σαν κίνητρο ενοικιασης, και να μην έχει κόστος τοποθετισης αποξήλωσης,αυτό γίνεται συνήθως ),τότε αφού εχει ακόμα πλήρες εγγύηση ,συμφέρει η αγορά του,γιατι απλά και μόνο σαν φίρμα στην αγορά ειναι ανώτερη απο μικρότερους ή μαζικούς κατασκευστές για άλλους.
Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέμματα η Fujitsu έχει ισχυρή παρουσία στην Ελληνική αγορά και μεγάλο δίκτυο συνεργατών. Ισχύουν αυτά που έγραψε o Gary Kokkin οπότε είναι μεγάλη ευκαιρία το συγκεκριμένο. Ακόμα και το κόστος απεγκατάστασης να υπολογίσεις, πάλι συμφέρει.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...