Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με λίγα λόγια θέλω μεγαλύτερο και σωστά τοποθετημενο κλιματιστικο. Λες ενα 18αρι η 24αρι να παρω λαμβάνοντας υπόψη οτι θα παει λογικά πανω απο το παράθυρο του σαλονιού δίπλα απο εκει που ειναι τωρα;

 

Αν ήταν δικό μου το σπίτι, θα κοίταζα πρώτα να αλλάξω θέση (κατεύθυνση) στο υπάρχον, να δω τι παίζει και μετά να αρχίσω αγορές + έξοδα. Από κλιματιστικά δεν ξέρω, ξέρω όμως από οικονομικά..

 

Δοκάρι πάντως πάνω από το παράθυρο (του σαλονιού) δεν υπάρχει - είναι εξωτερικό - οπότε βήμα πρώτο: αλλαγή κατεύθυνσης (τοποθέτηση πάνω από παράθυρο), βήμα δεύτερο: προσπάθεια για κατέβασμα της εξωτερικής μονάδας κάτω στο μπαλκονάκι, βήμα τρίτο: ανάλογα τα αποτελέσματα των ένα+δύο.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια θέλω μεγαλύτερο και σωστά τοποθετημενο κλιματιστικο. Λες ενα 18αρι η 24αρι να παρω λαμβάνοντας υπόψη οτι θα παει λογικά πανω απο το παράθυρο του σαλονιού δίπλα απο εκει που ειναι τωρα;

 

Για να μην το βάλει εκεί εξαρχής ο τεχνικός ,όσο και άσχετος να ήταν,κάποιο πρόβλημα είδε ,γιατί και άσχετος δεν θες να ταλαιπωρείσαι άσκοπα :p.

Πχ δεν θα στερεώνονταν για κάποιους λόγους στον τοίχο ,είτε περνάνε καλώδια ηλεκτρικού ,είτε ο τοίχος δεν είναι απλά καλός ή δεν θα μπορούσε να περάσει τις σωληνώσεις και υλικά λόγω χώρου κλπ.Στην λύση για μηχάνημα οροφής αν αφορά σωληνώσεις κλπ παραμένουν χονδρικά όπως είναι τώρα (ενώ για δαπέδου αρκεί μικρή τρύπα κοντά στο πάτωμα) .Υπόψη όμως αν βάλεις μεγάλο σε ισχύ τα δαπέδου-οροφής κλιματιστικά καίνε περισσότερο ρεύμα σε σχέση με τοίχου.:) Καλύτερα λοιπόν να μην αχρηστέψεις το υπάρχων και να το βάλεις στην κουζίνα ,βλέπεις αν σε βολεύει όπως αποδίδει και αποφασίζεις για δεύτερο μηχάνημα μικρότερο.:) Ομως δεν πρέπει να εστιάζουμε στην λάθος τοποθέτιση ή να μην κάνει το μηχάνημα για τον χώρο σου και να αποκλείεις το μηχάνημα να είναι σπλά προβληματικό μέσα στην εγγύηση.Μπορεί να μην βγάζει ψύξη πχ λόγω έλλειψης φρέον .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια θέλω μεγαλύτερο και σωστά τοποθετημενο κλιματιστικο. Λες ενα 18αρι η 24αρι να παρω λαμβάνοντας υπόψη οτι θα παει λογικά πανω απο το παράθυρο του σαλονιού δίπλα απο εκει που ειναι τωρα;

Mε 18αρι καλύπτεσαι αν έχεις διπλά τζάμια και μια μόνωση στους τοίχους, μην σου πω και με 16αρι. Σε αυτά που αναφέρεις υπάρχει μια αντίφαση μιας και στο σημείο που είναι τώρα είναι λάθος τοποθετημένο τόσο και χωροταξικά όσο και με βάσει τις προϋποθέσεις του θέτει ο κατασκευαστής, τόσο η εξωτερική αλλά όπως εκτιμώ και η εσωτερική μονάδα.

 

Δοκάρι πάντως πάνω από το παράθυρο (του σαλονιού) δεν υπάρχει - είναι εξωτερικό - οπότε βήμα πρώτο: αλλαγή κατεύθυνσης (τοποθέτηση πάνω από παράθυρο), βήμα δεύτερο: προσπάθεια για κατέβασμα της εξωτερικής μονάδας κάτω στο μπαλκονάκι, βήμα τρίτο: ανάλογα τα αποτελέσματα των ένα+δύο.

Σε ότι αφορά την τοποθέτηση πάνω από το παράθυρο πίσω από τις κουρτίνες το σκέφτηκα αλλά από οτι βλέπω το παράθυρο είναι ρολό οπότε να υπάρχει θέμα με τον εσωτερικό χώρο μιας και αυτά έχουν ένα κουτί που μαζεύεται το ρολό.

 

Το θέμα είναι ότι η εξωτερική μονάδα είναι λάθος τοποθετημένη όπως και η εσωτερική και δεν πληρούν τις προϋποθέσεις που θέτει ο κατασκευαστής για προφανείς λόγους. Συνεπώς το να φέρνει κάθε φορά ψυκτικό και να πληρώνει 80άρες και 100αρες δεν ξέρω πόσο οικονομικό θα βγει συνολικά.

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Για να μην το βάλει εκεί εξαρχής ο τεχνικός ,όσο και άσχετος να ήταν
..

 

είδες τη φωτο με την εξωτερική μονάδα "κρυμμένη" από το δοκάρι.. άρα αυτό το "όσο και άσχετος να ήταν" αποκτάει μια αίσθηση βεβαιότητας. :) :) :) :)

ειλικρινά μετά από μια τέτοια τοποθέτηση δεν θα είχα καμιά εμπιστοσύνη στις επιλογές (και στις προτροπές) του "τεχνικού" αυτού. συμφωνείς?

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει edit παραπάνω, και ανέφερα και άλλες παραμέτρους ,δεν είναι στην πράξη όλα όπως μπορεί να φαίνονται από μια περιγραφή :)

Επίσης εξαρχής προέτρεψα να βρεί καλύτερο τεχνικό ,και πάντα αν υπάρχουν αμφιβολίες ρωτάμε και αλλού μέχρι να βρούμε λύση που εξυπηρετεί .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει edit παραπάνω, και ανέφερα και άλλες παραμέτρους ,δεν είναι στην πράξη όλα όπως μπορεί να φαίνονται από μια περιγραφή :)

Επίσης εξαρχής προέτρεψα να βρεί καλύτερο τεχνικό ,και πάντα αν υπάρχουν αμφιβολίες ρωτάμε και αλλού μέχρι να βρούμε λύση που εξυπηρετεί .

 

:up:

 

επί τη ευκαιρία, θέλω να κλείσω την τρύπα από ένα αιρκοντίσιον γιατί θα το βάλω σε άλλη θέση. Σε διπλό τοίχο η λύση που σκέφτομαι είναι να βάλω είτε πολυουρεθάνη ενδιάμεσα να κρατήσει την επισκευή με αυτό:

 

http://www.praktiker.gr/Product/koniama-rapicret-gkri-5kg-1890?catNavId=30

 

ή αυτό:

 

http://www.praktiker.gr/Product/koniama-durocret-12545?catNavId=30

 

ή εναλλακτικά να βάλω εφημερίδες μέχρι να πακτωθούν και να κρατήσουν το κονίαμα.

 

Σκέφτεσαι κάτι καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο υλικά κάνουν ,και απλό άσπρο τσιμέντο ή στο χρώμα του τοίχου κάνει ,και στόκος ταχείας πήξεως κάνει,και σπρέυ αφρομπετό κάνει και το βάφεις ή στοκάρεις από πάνω με μονωτικό υγρό.Εφημερίδες ή οτιδήποτε αφήνοντας το ουσιαστικά κούφιο μέσα ,ίσως σκάσει στο μέλλον από το εξωτερικό μέρος αν το βλέπει ο ήλιος.Επίσης πρέπει να προσέξεις αν είναι σε μπαλκόνι να γίνει κάτι σωστά, μην έχεις και υγρασίες από εξω πρός τα μέσα. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά στο φόρουμ και απευθύνω την καλησπέρα μου σε όλους με ευχές για υγεία. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κλιματιστικό inverter για ένα χώρο 30τ.μ. (πρόκειται για σαλόνι και κουζίνα ως ενιαίο χώρο). Μου πρότειναν το Mitsubishi MSZ-CGE50VA με ψύξη 18.766 και θέρμανση 24.907. Οι απορίες μου είναι οι εξής: α. το κλιματιστικό είναι κατάλληλο για το χώρο (γενικά στοιχεία: διαμέρισμα του 2010, ρετιρέ 85τ.μ. στον 5ο όροφο με καλή μόνωση, νοτιο-ανατολικός προσανατολισμός, φωτεινό τις πρωινές ώρες, δεν υπάρχει εφαπτόμενη οικοδομή); β. το κλιματιστικό πωλείται στα 1.150 ευρώ και αναρωτιέμαι με τα ίδια χρήματα τι άλλο κάποιας άλλης εταιρείας θα είχατε να μου προτείνετε (υπάρχουν μειονεκτήματα στα προϊόντα της εταιρείας ή στο σέρβις ή στα ανταλλακτικά); και γ. το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι νέα ή παλαιά σειρά της εταιρείας; μήπως υπάρχει κάποια νεότερη σειρά και αξίζει να στραφώ προς τα εκεί; Σας ευχαριστώ για την υπομονή και το ενδιαφέρον. Περιμένω τις γνώμες σας.
Link to comment
Share on other sites

..

 

είδες τη φωτο με την εξωτερική μονάδα "κρυμμένη" από το δοκάρι.. άρα αυτό το "όσο και άσχετος να ήταν" αποκτάει μια αίσθηση βεβαιότητας. :) :) :) :)

ειλικρινά μετά από μια τέτοια τοποθέτηση δεν θα είχα καμιά εμπιστοσύνη στις επιλογές (και στις προτροπές) του "τεχνικού" αυτού. συμφωνείς?

 

Λοιπόν πήγα στο κατάστημα που το αγόρασα, όταν του έδειξα τη φωτογραφία μου είπε ότι κανονικά δε θα έπρεπε να έχει πρόβλημα ακόμα και με αυτή τη τοποθέτηση (άσχετα μετά αν είπε ότι ίσως ο ζεστός αέρας που δε φεύγει να μπερδεύει την μονάδα). Του εξήγησα ότι από τη στιγμή που στο εγχειρίδιο ο κατασκευαστής λέει για 2μ, κατι θα ξέρει και μου λεει στα inverter δεν ειναι ακριβώς ετσι...:(

 

Θα στείλουν άτομο να αλλάξει την εξωτερική μονάδα και να την μεταφέρει πιο έξω, δηλαδή στο τοιχακι δίπλα. Θα χρειαστεί μεγαλύτερο σωλήνα χαλκού αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα.

 

Θα τους πω να αλλάξουν και το κλιματιστικό στη θέση πάνω από το παράθυρο και είδωμεν. Ίσως λέει να έχει χάσει και το φρεον του.

 

Επιμένει πάντως ότι τα 12000 BTU είναι ΟΚ. Λέει η σειρά KURO είναι καλύτερη από τη σειρά AKIRA. Να σας πω την αλήθεια...δεν τον πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά στο φόρουμ και απευθύνω την καλησπέρα μου σε όλους με ευχές για υγεία. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κλιματιστικό inverter για ένα χώρο 30τ.μ. (πρόκειται για σαλόνι και κουζίνα ως ενιαίο χώρο). Μου πρότειναν το Mitsubishi MSZ-CGE50VA με ψύξη 18.766 και θέρμανση 24.907. Οι απορίες μου είναι οι εξής: α. το κλιματιστικό είναι κατάλληλο για το χώρο (γενικά στοιχεία: διαμέρισμα του 2010, ρετιρέ 85τ.μ. στον 5ο όροφο με καλή μόνωση, νοτιο-ανατολικός προσανατολισμός, φωτεινό τις πρωινές ώρες, δεν υπάρχει εφαπτόμενη οικοδομή); β. το κλιματιστικό πωλείται στα 1.150 ευρώ και αναρωτιέμαι με τα ίδια χρήματα τι άλλο κάποιας άλλης εταιρείας θα είχατε να μου προτείνετε (υπάρχουν μειονεκτήματα στα προϊόντα της εταιρείας ή στο σέρβις ή στα ανταλλακτικά); και γ. το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι νέα ή παλαιά σειρά της εταιρείας; μήπως υπάρχει κάποια νεότερη σειρά και αξίζει να στραφώ προς τα εκεί; Σας ευχαριστώ για την υπομονή και το ενδιαφέρον. Περιμένω τις γνώμες σας.

Αν δεν είσαι σε κάποια δύσκολη περιοχή με 16αρι καλύπτεσαι. Το θέμα της επιλογής έχει να κάνει με το τι χρήματα μπορείς να διαθέσεις. Μετά τι ζητάς ποιότητα, επιδόσεις στην κατανάλωση; κάτι φθηνό να τελειώνουμε; Επίσης το θες για χειμώνα καλοκαίρι;

 

Εγώ από την πλευρά μου θα του παραθέσω κάτι στο λίγο πιο οικονομικό με καλές επιδόσεις στο θέμα των δεικτών κατανάλωσης, αλλά χάνεις στην ποιότητα:

http://www.skroutz.gr/s/1759808/Toyotomi-Takara-TAN-TAG-A16HDI.html

 

Επίσης με καλύτερο καθαρισμό, ποιότητα και καλές επιδόσεις, στο λίγο πιο ακριβό από εκεί που κοιτάς:

http://www.skroutz.gr/s/268917/Toshiba-Super-Daiseikai-RAS-16PAVP-E-RAS-16PKVP-E.html

 

Κάθε επιλογή έχει θετικά και αρνητικά. Επίσης το κλιματιστικό που ανέφερες είναι πολύ αξιόπιστο και έχει ποιοτικά στάνταρ από τα κορυφαία της αφοράς. Η απόφαση πάντως είναι συνδυασμός πολλών παραγόντων. Κοίταξε πάντως σε 15.000 btu να το πάρεις κατά την γνώμη μου σε καλύπτει, ιδίως το σπίτι αν έχει μονώσεις και καλή ενεργειακή κλάση, πράγμα πολύ πιθανό μιας μιλάς για κατασκευή 2010:

http://www.skroutz.gr/s/79779/Mitsubishi-MSZ-GE42VA.html?keyphrase=MSZ-CGE42VA

 

Λοιπόν πήγα στο κατάστημα που το αγόρασα, όταν του έδειξα τη φωτογραφία μου είπε ότι κανονικά δε θα έπρεπε να έχει πρόβλημα ακόμα και με αυτή τη τοποθέτηση (άσχετα μετά αν είπε ότι ίσως ο ζεστός αέρας που δε φεύγει να μπερδεύει την μονάδα). Του εξήγησα ότι από τη στιγμή που στο εγχειρίδιο ο κατασκευαστής λέει για 2μ, κατι θα ξέρει και μου λεει στα inverter δεν ειναι ακριβώς ετσι...:(

 

Θα στείλουν άτομο να αλλάξει την εξωτερική μονάδα και να την μεταφέρει πιο έξω, δηλαδή στο τοιχακι δίπλα. Θα χρειαστεί μεγαλύτερο σωλήνα χαλκού αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα.

 

Θα τους πω να αλλάξουν και το κλιματιστικό στη θέση πάνω από το παράθυρο και είδωμεν. Ίσως λέει να έχει χάσει και το φρεον του.

 

Επιμένει πάντως ότι τα 12000 BTU είναι ΟΚ. Λέει η σειρά KURO είναι καλύτερη από τη σειρά AKIRA. Να σας πω την αλήθεια...δεν τον πιστεύω.

Αν μπορεί να τοποθετηθεί πάνω από το παράθυρο είναι πολύ καλή λύση πάντως. Αλλά αν το επιχειρήσεις να δεις οι οδηγίες πόσο κενό αναφέρουν ότι απαιτείται γιατί αν είναι να στο βάλουν όπως στο άλλο καρφωμένο σχεδόν στο ταβάνι άστο καλύτερα!

 

12000btu για 36 τετραγωνικά δεν καλύπτεσαι πλήρως , αλλά για να μην δίνεις έξτρα χρήματα αυτές τις εποχές μπορείς να βολευτείς με αυτό. Αν στο έπαιρνε πίσω και πλήρωνες την διαφορά καλά θα ήταν. Όπως και να έχει είμαι σίγουρος ότι θα είναι πολύ καλύτερα, φτάνει να μην βάλουν την εσωτερική μονάδα πάλι κολλημένη στο ταβάνι.

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το μήνυμα και τις προτάσεις σου. Θέλω το κλιματιστικό για καλοκαίρι και χειμώνα (ειδικά για το τέλος φθινοπώρου και μέσα άνοιξης). Ο χειμώνας είναι σχετικά βαρύς στην περιοχή μου (χρειαζόμαστε τη θέρμανση από το τέλος Οκτωβρίου μέχρι και τις αρχές Μαϊου). Δεν ενδιαφέρομαι για κάτι φθηνό και είμαι διατεθιμένος να δώσω χρήματα (όχι περισσότερα από 1.100 έως 1.200 ευρώ) αρκεί να γνωρίζω πως το κλιματιστικό αξίζει τα χρήματά του (ποιότητα, απόδοση, διάρκεια στο χρόνο, νέα και όχι παλαιά γενιά κλιματιστικών μιας εταιρείας). Θα ρωτήσω για τα 15.000btu, αν και θεωρώ πως είμαι οριακά στα 30τ.μ. και έχω να αντιμετωπίσω βαρύτερο χειμώνα από άλλες περιοχές στην Ελλάδα (η μόνωση είναι καλή στην οικοδομή και ειδικά στην ταράτσα που με ενδιαφέρει άμεσα). Θα περιμένω και άλλες ιδέες από φίλους στο φόρουμ.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το μήνυμα και τις προτάσεις σου. Θέλω το κλιματιστικό για καλοκαίρι και χειμώνα (ειδικά για το τέλος φθινοπώρου και μέσα άνοιξης). Ο χειμώνας είναι σχετικά βαρύς στην περιοχή μου (χρειαζόμαστε τη θέρμανση από το τέλος Οκτωβρίου μέχρι και τις αρχές Μαϊου). Δεν ενδιαφέρομαι για κάτι φθηνό και είμαι διατεθιμένος να δώσω χρήματα (όχι περισσότερα από 1.100 έως 1.200 ευρώ) αρκεί να γνωρίζω πως το κλιματιστικό αξίζει τα χρήματά του (ποιότητα, απόδοση, διάρκεια στο χρόνο, νέα και όχι παλαιά γενιά κλιματιστικών μιας εταιρείας). Θα ρωτήσω για τα 15.000btu, αν και θεωρώ πως είμαι οριακά στα 30τ.μ. και έχω να αντιμετωπίσω βαρύτερο χειμώνα από άλλες περιοχές στην Ελλάδα (η μόνωση είναι καλή στην οικοδομή και ειδικά στην ταράτσα που με ενδιαφέρει άμεσα). Θα περιμένω και άλλες ιδέες από φίλους στο φόρουμ.

Για πόσο βαρύ χειμώνα μιλάμε; πόσο πέφτει η θερμοκρασία;

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το forum. Πήγα και πήρα ένα ac να αντικαταστήσει το παλιό μου fujitsu που έβγαζε πιά συνέχεια βρώμα (καπνίζω στο δωμάτιο αλλά με κλειστό το ac αλλά και πάλι, ξέρω) και πήρα ένα toyotomi A inverter 9άρι με φίλτρα και ιονιστή. Σήμερα λοιπόν ήρθανε και το βάλανε και μετά που το βάζω μπροστά όλα οκ, (το είχανε τεστάρει και αυτοί προηγουμένως) αλλά πηγαίνοντας σε άλλο δωμάτιο διαπιστώνω οτι η εξωτερική μονάδα κάνει σαν γεννήτρια βενζίνης! Κάτι το οποίο όταν το βάλανε μπροστά πριν δεν το είχα πάρει χαμπάρι γιατί απ το δωμάτιο και με μισόκλειστο παράθυρο και το θόρυβο απο έξω κλπ δεν το άκουγα. Τώρα όμως κάνει σαν μηχανάκι που το χεις κόψει την εξάτμιση. Αμφιβάλλω άν θα μπορεί άλλος να κοιμηθεί στην πολυκατοικία με το θόρυβο που κάνει. Έπιασα την εξωτερική μονάδα και την πίεσα λίγο να δώ άν κάνει κραδασμούς αλλά δεν άλλαξε τίποτε. Οπότε τώρα τί γίνεται???

 

Δεν δικαιολογείται τέτοιος θόρυβος απο εξωτερική μονάδα και τα 2 ac που είχα δηλαδή αυτό που άλλαξα και αυτό που έχω στο σαλόνι η εξωτερική μονάδα δεν έκανε θόρυβο. Αυτό, μηχανάκι. Οπότε τώρα περιμένω αύριο να πάρω το κατάστημα που το πήρα και να τους το πώ να δώ τί θα γίνει, ή μήπως να πάρω την αντιπροσωπεία? Όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη. Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι οτι όταν το βάλανε οι τεχνικοί μπροστά δεν αναφέρανε κάτι για τον θόρυβο. Δεν νομίζω να θεωρήσανε απλά οτι έτσι κάνει μία εξωτερική μονάδα.

Edited by Paladin27
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Bρώμα είναι σχετικό τι εννοείς .Αν καπνίζεις και καθαρίζεις τα φίλτρα ,αυτά είναι και καλά ,και κάνεις περιοδική συντήριση στο εσωτερικό με τεχνικό ή σύμφωνα με τις οδηγίες ,δύσκολα χημική αντίδραση να βγάζει έξω βρώμα σαν νερά,εκτός αν γίνεται μεγάλη αφύγρανση και ο χώρος είναι γενικά βρώμικος.Αν αφορά μόνο αίσθηση αέρα ,φταίνε τα φίλτρα και ο καθαρισμός .Βέβαια από παλαιότητα κλιματιστικού μπορεί αν έχουν χαλάσει εσωτερικά μέρη,ισως υγροποιείται κάτι σαν αντιδραση με την αποχέτευση.Ακομα εξωτερικά μπορεί απλά να αφορά βρώμικο συμπιεστή που απο διαφορά θερμοκρασίας υγροποείται και βγαίνει στο δάπεδο (κυρίως το χειμώνα με απόψυξη) .

 

Στη συγκεκριμένη απορία σου ίσως δεν έγινε κάτι σωστά στην τοποθέτιση ,και η αστοχία φάνηκε τώρα με την λίγο παραπάνω χρήση .Ακόμα το μηχάνημα να έχει απλά κατασκευαστικό πρόβλημα ,οπότε είναι στην εγγύηση ,ανάλογα όμως τι γράφει αυτή,και αν αφορά και βλάβη

εξαιτίας μη εξουσιοδοτημένης ή κακής τοποθέτισης.

 

Πρώτη φορά στο φόρουμ και απευθύνω την καλησπέρα μου σε όλους με ευχές για υγεία. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κλιματιστικό inverter για ένα χώρο 30τ.μ. (πρόκειται για σαλόνι και κουζίνα ως ενιαίο χώρο). Μου πρότειναν το Mitsubishi MSZ-CGE50VA με ψύξη 18.766 και θέρμανση 24.907. Οι απορίες μου είναι οι εξής: α. το κλιματιστικό είναι κατάλληλο για το χώρο (γενικά στοιχεία: διαμέρισμα του 2010, ρετιρέ 85τ.μ. στον 5ο όροφο με καλή μόνωση, νοτιο-ανατολικός προσανατολισμός, φωτεινό τις πρωινές ώρες, δεν υπάρχει εφαπτόμενη οικοδομή); β. το κλιματιστικό πωλείται στα 1.150 ευρώ και αναρωτιέμαι με τα ίδια χρήματα τι άλλο κάποιας άλλης εταιρείας θα είχατε να μου προτείνετε (υπάρχουν μειονεκτήματα στα προϊόντα της εταιρείας ή στο σέρβις ή στα ανταλλακτικά); και γ. το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι νέα ή παλαιά σειρά της εταιρείας; μήπως υπάρχει κάποια νεότερη σειρά και αξίζει να στραφώ προς τα εκεί; Σας ευχαριστώ για την υπομονή και το ενδιαφέρον. Περιμένω τις γνώμες σας.

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :)-Δεν αναφέρεις αν είδε το χώρο σου τεχνικός και πρότεινε σχετικά .Το μηχάνημα πάντως είναι από τα καλύτερα της αγοράς ,όπως και η εταιρία ,και ο λόγος που προφανώς στο πρότειναν έστω γενικά,είναι με προοπτική να μπει σε κατάλληλη θέση να καλύπτει εν μέρη και τον υπόλοιπο χώρο :) -Κατι μικρότερο σε ισχύ έχει μικρή διαφορά χρημάτων να πεις γλυτώνεις κάτι και να έχεις αμφιβολίες.Εξάλλου το συγκεκριμένο έχει ήπια ψύξη-θέρμανση και αν ενοχλεί το ρυθμίζεις λίγοτερο .Για άλλες επιλογές,κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως και γιατί επιλέγουμε κάτι, γιατί εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων, ,παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους.Αν έχεις αμφιβολίες ρωτάς και άλλον τεχνικό στον χώρο σου.

 

Λοιπόν πήγα στο κατάστημα που το αγόρασα, όταν του έδειξα τη φωτογραφία μου είπε ότι κανονικά δε θα έπρεπε να έχει πρόβλημα ακόμα και με αυτή τη τοποθέτηση (άσχετα μετά αν είπε ότι ίσως ο ζεστός αέρας που δε φεύγει να μπερδεύει την μονάδα). Του εξήγησα ότι από τη στιγμή που στο εγχειρίδιο ο κατασκευαστής λέει για 2μ, κατι θα ξέρει και μου λεει στα inverter δεν ειναι ακριβώς ετσι...:(

 

Θα στείλουν άτομο να αλλάξει την εξωτερική μονάδα και να την μεταφέρει πιο έξω, δηλαδή στο τοιχακι δίπλα. Θα χρειαστεί μεγαλύτερο σωλήνα χαλκού αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα.Θα τους πω να αλλάξουν και το κλιματιστικό στη θέση πάνω από το παράθυρο και είδωμεν. Ίσως λέει να έχει χάσει και το φρεον του.

 

Επιμένει πάντως ότι τα 12000 BTU είναι ΟΚ. Λέει η σειρά KURO είναι καλύτερη από τη σειρά AKIRA. Να σας πω την αλήθεια...δεν τον πιστεύω.

 

Καλύτερα με διαφορά δεν είναι τα Kuro από Αkira ,απλά βασικά καλύτερο σχέδιο, καθαρισμό αέρα και κάποιες ευκολίες .Πάντα όμως σε όλα υπάρχουν αμφιβολίες τι θα βγεί ,γιατί είναι απλά και Κινέζικα μηχανήματα φασόν.:) Οπως σε προτρέψαμε παραπάνω έπρεπε να ρωτήσεις σε άλλο κατάστημα ,

εκτός βεβαια αν δεν σε χρεώσουν πάλι οι συγκεκριμένοι συνεργάτες τους. Επίσης τοποθέτιση σε δοκαρια,κολώνες απαγορεύεται και από κανονισμούς.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες ήταν αρκετά χαμηλές φέτος, όπως και σε άλλες περιοχές της Βόρειας Ελλάδας (π.χ. στα μέσα και τέλος Ιανουαρίου είχαμε -10 έως -15). Πάντως, δεν σκοπεύω να αντικαταστήσω τη μέχρι τώρα θέρμανση με άλλα μέσα. Θέλω το κλιματιστικό ως κύριο ή συμπληρωματικό μέσο για τα πρώτα και τελευταία κρύα (οι περισσότεροι ένοικοι της οικοδομής έχουν κλιματιστικά και η χρήση καλοριφέρ από λίγους για μήνες όπως το Νοέμβριο ή τον Απρίλιο επιβαρύνει αφόρητα τους χρήστες).

 

Προς τον αγαπητό φίλο Starenios, ευχαριστώ για το σχόλιο σε σχέση με το συγκεκριμένο κλιματιστικό της Mitsubishi. Χρήσιμο αν το κλιματιστικό με τη συγκεκριμένη απόδοση μπορεί να καλύψει μεγαλύτερο χώρο. Καταλαβαίνω πως είναι σημαντικό το πού θα τοποθετηθεί σε σχέση με τους άλλους χώρους του σπιτιού (πίστευα αρχικά πως έπρεπε να με απασχολεί η τοποθέτηση μόνο σε σχέση με το χώρο κύριας κάλυψης). Έχεις κάτι να προσθέσεις πάνω σε αυτό (τι να προσέξω κατά την τοποθέτηση για την καλύτερη κάλυψη του κύριου χώρου και όποιου άλλου είναι δυνατό να καλύψει); Θα ανατρέξω σε προηγούμενες σελίδες για περισσότερες πληροφορίες και ενδεχομένως να έχω κάποιες νεότερες απορίες. Vasilis41

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Επιμέρους τεχνικά θέματα λύνονται επιτόπου με μελέτη από τεχνικό,δεν μπορεί με μια περιγραφή να ξέρει κανείς ένα χώρο .:)
Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες ήταν αρκετά χαμηλές φέτος, όπως και σε άλλες περιοχές της Βόρειας Ελλάδας (π.χ. στα μέσα και τέλος Ιανουαρίου είχαμε -10 έως -15). Πάντως, δεν σκοπεύω να αντικαταστήσω τη μέχρι τώρα θέρμανση με άλλα μέσα. Θέλω το κλιματιστικό ως κύριο ή συμπληρωματικό μέσο για τα πρώτα και τελευταία κρύα (οι περισσότεροι ένοικοι της οικοδομής έχουν κλιματιστικά και η χρήση καλοριφέρ από λίγους για μήνες όπως το Νοέμβριο ή τον Απρίλιο επιβαρύνει αφόρητα τους χρήστες).

Κοίτα ούτως ή άλλως με -15 δεν καλύπτεσαι από τα κλιματιστικά που εισάγονται στην Ελλάδα, δεν θα αποδίδουν στην θέρμανση το χειμώνα. Η μιτσουμπίσι έχει μια σειρά Msz-fd50vah ή Msz-GE50 VAH που είναι για τις βόρειες χώρες και δουλεύουν μέχρι τους μείον 25! Τώρα αν έχεις διάθεση να το ψάξεις το θέμα μάλλον μόνο από την αντιπροσωπία μπορούν να σου δώσουν σαφή απάντηση αν μπορούν να σου φέρουν ένα τέτοιο μοντέλο, οπότε και οικονομικά δεν ξέρω αν θα μπορείς να ανταποκριθείς μιας και σου πουν τσιμπημένη τιμή. Στο εξωτερικό βόρεια τα βρίσκεις γύρω στα 1350€ για το μοντέλο Msz-GE50 VAH.

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

(οι περισσότεροι ένοικοι της οικοδομής έχουν κλιματιστικά και η χρήση καλοριφέρ από λίγους για μήνες όπως το Νοέμβριο ή τον Απρίλιο επιβαρύνει αφόρητα τους χρήστες).

Και γιατι παρακαλω πληρωνετε εσεις τη δικη τους συμμετοχη;Ακομα και μονοσωληνιο να εχετε με μετρητες,υποχρεουνται να πληρωνουν παγιο,αν δε, δεν εχετε τετοιο,αλλα παλαιό,τοτε δεν δικαιουνται να μην πληρωνουν,εφ'οσον το διαμ/μα κατοικειται.Μονο σε αδεια διαμ/τα,επιτρεπεται να τα κλεινουν,παρουσια του διαχειριστου, και να πληρωνουν μονον το 40% του λογαριασμου.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

@ Theodore41 : Λες να μην το έχουν σκεφτεί σήμερα ; :p Θα υπάρχουν λόγοι σε σχέση με τον κανονισμό του κτιρίου κλπ συμφωνίες.

 

@ kiriakosk : Το Μitsubishi που ζητήθηκε γνώμη, αναφέρει συνθήκες λειτουργίας -15 εως +46 .Ανεπίσημα σε ότι αναφέρουν οι καλές εταιρίες κλιματιστικών πάνε και παραπάνω τα όρια στην πράξη,απλά μπορεί ναχεις μειωμένη απόδοση ανάλογα τις ρυθμίσεις ή συνθήκες πχ αέρας,καταιγίδα κλπ.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Επιμέρους τεχνικά θέματα λύνονται επιτόπου με μελέτη από τεχνικό,δεν μπορεί με μια περιγραφή να ξέρει κανείς ένα χώρο .:)

 

Έχεις δίκιο για τα τεχνικά θέματα. Θα το συζητήσω με τον τεχνικό.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ούτως ή άλλως με -15 δεν καλύπτεσαι από τα κλιματιστικά που εισάγονται στην Ελλάδα, δεν θα αποδίδουν στην θέρμανση το χειμώνα. Η μιτσουμπίσι έχει μια σειρά Msz-fd50vah ή Msz-GE50 VAH που είναι για τις βόρειες χώρες και δουλεύουν μέχρι τους μείον 25! Τώρα αν έχεις διάθεση να το ψάξεις το θέμα μάλλον μόνο από την αντιπροσωπία μπορούν να σου δώσουν σαφή απάντηση αν μπορούν να σου φέρουν ένα τέτοιο μοντέλο, οπότε και οικονομικά δεν ξέρω αν θα μπορείς να ανταποκριθείς μιας και σου πουν τσιμπημένη τιμή. Στο εξωτερικό βόρεια τα βρίσκεις γύρω στα 1350€ για το μοντέλο Msz-GE50 VAH.

 

Όπως έγραψα, δεν σκοπεύω να έχω το κλιματιστικό ως αποκλειστικό μέσο θέρμανσης την περίοδο του χειμώνα. Σε ευχαριστώ πάντως για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Οι φετινές πολικές θερμοκρασίες είχαν διάρκεια αλλά δεν νομίζω πως μπορούν να δικαιολογήσουν τέτοιες αγορές.

Link to comment
Share on other sites

@ Theodore41 : Λες να μην το έχουν σκεφτεί σήμερα ; :p Θα υπάρχουν λόγοι σε σχέση με τον κανονισμό του κτιρίου κλπ συμφωνίες.

 

@ kiriakosk : Το Μitsubishi που ζητήθηκε γνώμη, αναφέρει συνθήκες λειτουργίας -15 εως +46 .Ανεπίσημα σε ότι αναφέρουν οι καλές εταιρίες κλιματιστικών πάνε και παραπάνω τα όρια στην πράξη,απλά μπορεί ναχεις μειωμένη απόδοση ανάλογα τις ρυθμίσεις ή συνθήκες πχ αέρας,καταιγίδα κλπ.

 

Καθένας πληρώνει τη συμμετοχή του, ακόμη και αν δεν χρησιμοποιεί το καλοριφέρ (το περίφημο 30%). Ωστόσο, επειδή δεν είχα κλιματιστικό μέχρι τώρα, πλήρωνα αρκετά χρήματα ειδικά για τον Απρίλιο όταν το κρύο είναι ακόμη ιδιαίτερα αισθητό.

 

Όσον αφορά τις ακραίες τιμές θερμοκρασίας στις προδιαγραφές του προϊόντος Mitsubishi, η πληροφορία είναι πολύ ενδιαφέρουσα (έχουμε πάντως αρκετές φορές δυνατό αέρα μέσα στο χειμώνα).

Link to comment
Share on other sites

@ Theodore41 : Λες να μην το έχουν σκεφτεί σήμερα ; :p Θα υπάρχουν λόγοι σε σχέση με τον κανονισμό του κτιρίου κλπ συμφωνίες.

 

@ kiriakosk : Το Μitsubishi που ζητήθηκε γνώμη, αναφέρει συνθήκες λειτουργίας -15 εως +46 .Ανεπίσημα σε ότι αναφέρουν οι καλές εταιρίες κλιματιστικών πάνε και παραπάνω τα όρια στην πράξη,απλά μπορεί ναχεις μειωμένη απόδοση ανάλογα τις ρυθμίσεις ή συνθήκες πχ αέρας,καταιγίδα κλπ.

Και ομως αγαπητε,εχω παραδειγμα και στο γραφω.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Ψάχνω για καινούριο κλιματιστικό 12.000 btu, Inverter που απ'ότι έχω διαβάσει είναι πιο οικονομικό (ίσως να είναι και παιχνίδια των εταιριών να πουλήσουν πιο ακριβά)... μέχρι 600€ βαριά.. Το θέλω για ενιαίο χώρα σαλόνι-κουζίνα, 28 τμ πιστεύω τα 12.000 είναι καλά... Έχουμε πολύ καλή μόνωση σπίτι, έχουμε ορόφους απο πάνω και απο κάτω το χειμώνα κρατάει ζέστη και το καλοκαίρι είναι πιο δροσερό απο όλα τα σπίτια γνωστών και φίλων που έχω πάει..

Ποτέ μας δεν είχαμε κλιματιστικό σπίτι, την παλεύαμε με ανεμιστήρες και θυμηθήκαμε λοιπόν τώρα με την κρίση να αγοράσουμε.

Επειδή δε γνωρίζουμε και πολλά, θα ήθελα να μου πείτε αξίζει να πάρω ένα με τις παραπάνω προδιαγραφές πχ United 389€, ή να πάω σε κάτι άλλο όπως F&U 539€ και LG 599€...

Βαριά μέχρι 600€ θέλω να δώσω όχι παραπάνω.. Παίζει να μην το χρησιμοποιούμε και καθόλου το χειμώνα διότι δε πληρώνουμε πολλά σε θέρμανση αερίου λόγω διαρρύθμισης του σπιτιού και θέση.. Στην ουσία για τους καύσωνες το καλοκαίρι το χρειαζόμαστε.. Επίσης σκέφτομαι μήπως να έπαιρνα ένα συμβατικό που μπορώ να το βρω ακόμη και στα 350€ αλλά καλή μάρκα απλά να μην είναι inverter? Απλά σκέφτομαι, τόσα χρόνια όλοι τα συμβατικά δεν είχανε; Πάθανε τίποτα; Φυσιολογικοί λογαριασμοί στη ΔΕΗ τους ερχόταν απο τη στιγμή που καις κλιματιστικό πάνω κάτω ξέρεις τι πρόκειται να κάψεις..

United μου είπαν πως κάνουν θόρυβο, καίνε παραπάνω, χαλάνε εύκολα, δε θα κρατήσουν χρόνια κλπ... Ήταν η απάντηση πωλητή σε μεγάλη Γερμανική εταιρία ηλεκτρικών που πάει ο Τσάμπας....Και λέω, αν είναι να δώσω 400€ +80€που θελων για εγκατάσταση και να μου χαλάει σε 4 χρόνια γιατί τα βγάζουνε στην αγορά; Για να μας χαλάσουνε; Αν είναι έτσι ας τα καταργήσουν και να παίρνουμε λίγο πιο ακριβά αλλα να μας μείνουν καμμια 20αριά χρόνια τουλάχιστον..

Έχω διαβάσει βέβαια τα καλύτερα για Mitsubishi αλλα είναι λίγο αλμυρούτσικα στη τιμή.. Ξεκίνησα να βάζω όριο τα 500€ και τώρα πήγα στα 600€... οπότε δε πάει πιο πάνω.. Επίσης τι άποψη έχετε για toyotomi? Χώρα κατασκευής Κίνα, αλλά Ιαπωνέζικη τεχνολογία σου λένε, αξίζει;

Τι θα μου προτείνατε; Και απο άλλες εταιρίες τι θα ήταν καλύτερο για τις ανάγκες μου;

 

Υ.Γ Δεν καπνίζει κανένας σπίτι..

Edited by nekrosouvlaki
Link to comment
Share on other sites

Oπως λέμε κάθε φορά ,το τι χρειάζεται και τι ταιριαζει για ενα χώρο το κρίνει τεχνικός επιτόπου . :) Για επιλογές,κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο στα παραδείγματα πως και γιατί επιλέγουμε κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων, ,παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς ή τις σειρές τους (γι' αυτά που ρωτάς και πρόσφατα), με τα υπέρ και κατά τους κλπ.Aν μετά έχεις απορίες μαζί με ότι σου πούν για τον χώρο σου επιτόπου ,εδώ είμαστε :) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...