Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

29;;;

Το σπίτι μου δεν έχει ανέβει πάνω από 28c ακόμη και μάλλον δεν προβλέπεται.

Θα το δουλεύω στους 26c μιας και εκεί αποδίδει μια χαρά, τουλάχιστον μέχρι τώρα που δεν έχει κάνει ακόμη έντονο καύσωνα.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μόλις πήρα ένα inventor omnia, αλλά δεν είχε μέσα το wifi module, και βλέπω ότι παίζει στα 30 ευρώ... Μπορώ να πάρω κάποιο άλλο και να κάνω τη δουλειά μου ή πρέπει να πάρω το δικό του?
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τι σχεση εχουν αυτο P6MVI - 12WFR / P6MVO - 12 και αυτο P4MVI/MVO-12WFR ?

ρωταω διοτι στην επισημη σελιδα της invertor εχει μονο το πρωτο.. το δευτερο ειναι παλαιοτερο μοντελο? γιατι βλεπω καποιοι το πουλανε και αυτο...

γνωριζει καποιος ?

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τι σχεση εχουν αυτο P6MVI - 12WFR / P6MVO - 12 και αυτο P4MVI/MVO-12WFR ?

ρωταω διοτι στην επισημη σελιδα της invertor εχει μονο το πρωτο.. το δευτερο ειναι παλαιοτερο μοντελο? γιατι βλεπω καποιοι το πουλανε και αυτο...

γνωριζει καποιος ?

 

το πρώτο είναι το "pro" και είναι πιο καινούργιο μοντέλο (φέτος κυκλοφόρησε). το δεύτερο υπάρχει και στο site της invertor στην κατηγορία με τα παλαιότερα μοντέλα. οι διαφορές τους είναι μικρές. το wifi module είναι ενσωματωμένο στο pro και οι κάθετες γρίλιες ρυθμίζονται από το τηλεχειριστήριο είναι οι σημαντικότερες από ότι θυμάμαι. το έβαλα το 12αρι το pro πριν κανα δίμηνο. όλα οκ αν εξαιρέσεις λίγους θορύβους διαστολής συστολής όταν το ανοίγεις και όταν το κλείνεις. μικρό το θέμα, απλά για να γκρινιάξω!

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα σε inventor omnia 24άρι και passion pro 24άρι πιο θα επιλέγατε; Με ενδιαφέρει το follow me και η οριζοντια κίνηση στις γριλιες σαν χαρακτηριστικά, καλά και τα φίλτρα/ιονιστής αλλά δεν ξέρω κάθε ποτε θέλουν αλλαγή κλπ..για να κρινω και το κόστος χρήσης.

 

Επίσης επειδή ο χώρος (σαλόνι) ειναι λίγο περίεργος θα ήθελα δυνατό ανεμιστήρα αλλά μεταξύ πχ omnia, aria, passion pro βλέπω πως ένα εχει μεγαλύτερη παροχή αερα στα χαμηλά άλλο στα μεσαια άλλο στα υψηλά και με μπερδευει. Τι παιζει με αυτά;

 

Τέλος, τα μαγαζια που τα έχουν παιζει να κάνουν καλύτερη τιμη με μετρητά; (ας προτείνει κάποιος με πμ αν ξερει κάτι)

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

 

είμαι στη διαδικασία αναζήτησης 2 κλιματιστικών για παιδικά δωμάτια 10 και 15 τμ. Λογω προτερης εμπειρίας με τη Mitsubishi θελω να προτιμήσω ξανα την εταιρεία. Το θέμα (-τα) ειναι τα εξης:

 

-Στο ενα δωματιο (το μικροτερο) το μεγιστο πλατος της εσωτερικης μοναδας που μπορει να μπει ειναι γυρω στα 90-91 cm. Οποτε η επιλογη του

http://www.alphaclimagr.gr/p.Mitsubishi-MSZ-MUZ-FH25VE-A-Deluxe-F-INVERTER-9-000-btu-h-12-ATOKES-DOSEIS.749261.html απορριπτεται εστω και οριακα. Σκεφτομαι να το βαλω στο μεγαλυτερο δωματιο, αλλα βλεπω οτι στην ιδια τιμη υπαρχει και το http://www.alphaclimagr.gr/p.Mitsubishi-MSZ-MUZ-EF25VE2-9000btu-Inverter-A-A-12-ATOKES-DOSEIS.1129279.html. Ποιες ειναι οι διαφορες τους;:what:

 

- Για το μικροτερο δωματιο μου προταθηκε αυτο: http://www.alphaclimagr.gr/p.Mitsubishi-SRK-25ZM-S-SRC-25ZM-S-Seira-Premium-9-000BTU-Seira-Premium-12-ATOKES-DOSEIS.1098664.html. Εχουμε καποια αποψη; Σε συγκριση με τη σειρα FH που εβαλα πιο πανω.

 

- Λογω χωρου και διαρρυθμισης οι εξωτερικες μοναδες θα τοποθετηθουν στο ιδιο μπαλκονι, κοινο και για τα δυο δωματια. Οταν δουλευουν και τα 2 κλιματιστικα θα εχω προβλημα με το θορυβο;

 

:):):)

Link to comment
Share on other sites

ειχα διαβασει πως καταγγελιες για οικιακα κλιματιστικα (θορυβος) κανουμε στην υγειονομικη υπηρεσια και οχι στη πολεοδομια.

Ισχυει? Μηπως ξερει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

 

είμαι στη διαδικασία αναζήτησης 2 κλιματιστικών για παιδικά δωμάτια 10 και 15 τμ. Λογω προτερης εμπειρίας με τη Mitsubishi θελω να προτιμήσω ξανα την εταιρεία. Το θέμα (-τα) ειναι τα εξης:

 

-Στο ενα δωματιο (το μικροτερο) το μεγιστο πλατος της εσωτερικης μοναδας που μπορει να μπει ειναι γυρω στα 90-91 cm. Οποτε η επιλογη του

http://www.alphaclimagr.gr/p.Mitsubishi-MSZ-MUZ-FH25VE-A-Deluxe-F-INVERTER-9-000-btu-h-12-ATOKES-DOSEIS.749261.html απορριπτεται εστω και οριακα. Σκεφτομαι να το βαλω στο μεγαλυτερο δωματιο, αλλα βλεπω οτι στην ιδια τιμη υπαρχει και το http://www.alphaclimagr.gr/p.Mitsubishi-MSZ-MUZ-EF25VE2-9000btu-Inverter-A-A-12-ATOKES-DOSEIS.1129279.html. Ποιες ειναι οι διαφορες τους;:what:

 

- Για το μικροτερο δωματιο μου προταθηκε αυτο: http://www.alphaclimagr.gr/p.Mitsubishi-SRK-25ZM-S-SRC-25ZM-S-Seira-Premium-9-000BTU-Seira-Premium-12-ATOKES-DOSEIS.1098664.html. Εχουμε καποια αποψη; Σε συγκριση με τη σειρα FH που εβαλα πιο πανω.

 

- Λογω χωρου και διαρρυθμισης οι εξωτερικες μοναδες θα τοποθετηθουν στο ιδιο μπαλκονι, κοινο και για τα δυο δωματια. Οταν δουλευουν και τα 2 κλιματιστικα θα εχω προβλημα με το θορυβο;

 

:):):)

 

Ή σειρά fh έχει ιονιστη και κάποια άλλα καλουδια . Προτίμησε την σειρά sf25 , βγαίνει πολύ πιο οικονομικό από το ef25 και νομίζω ότι το μόνο που αλλάζει είναι το χρώμα της εσωτερικής μονάδας .

Σχετικά με τον θόρυβο των εξωτερικών μονάδων, δύσκολα θα βρείς πιο αθόρυβα και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Πριν 2 μήνες έβαλα 2 sf25 στα δωμάτια των παιδιών και είναι αστέρια . Στην κρεβατοκάμαρα μου έχω το fh25 , και αυτό άψογο

Link to comment
Share on other sites

ειχα διαβασει πως καταγγελιες για οικιακα κλιματιστικα (θορυβος) κανουμε στην υγειονομικη υπηρεσια και οχι στη πολεοδομια.

Ισχυει? Μηπως ξερει καποιος?

 

αυτό που ξέρω πάντως από πρώτο χέρι είναι ότι την τοποθέτηση της εξωτερικής μονάδας πρέπει να την δηλώσεις στην πολεοδομία, ανεξάρτητα από το που την έχεις τοποθετήσει (ακόμα και αν αυτή είναι μέσα στο μπαλκόνι σου). είναι εντελώς παράλογο αλλά ισχύει, και μάλιστα επισύρει και πρόστιμο σε τυχόν καταγγελία. αυτό που λες για τον θόρυβο δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που ξέρω πάντως από πρώτο χέρι είναι ότι την τοποθέτηση της εξωτερικής μονάδας πρέπει να την δηλώσεις στην πολεοδομία, ανεξάρτητα από το που την έχεις τοποθετήσει (ακόμα και αν αυτή είναι μέσα στο μπαλκόνι σου). είναι εντελώς παράλογο αλλά ισχύει, και μάλιστα επισύρει και πρόστιμο σε τυχόν καταγγελία. αυτό που λες για τον θόρυβο δεν το ξέρω.

 

Όχι μωρέ σιγά,κανείς μας δεν το έκανε αυτό.

Εγώ έχω θέμα με το θόρυβο της από πάνω εδώ και τρία χρόνια και μετά από συστάσεις πολλές δεν έχει κάνει κατι. Δε μιλάω μόνο έξω που δεν μπορείς να κάτσεις στο μπαλκόνι άνετα αλλά κυρίως μέσα στο σπίτι που ακούγεται ένα έντονο βουητο. Είναι το κύριο μέσο θέρμανσης που έχει οπότε καταλαβαίνεις το χειμώνα τι γίνεται. Ούτε ένα τεχνικό φωνάζει να δει μήπως είναι και θέμα εγκατάστασης. Λέει δεν έχει λεφτά. Ενώ εχθές αν και δροσερός ο καιρός το;το αναβε συνέχεια; το μέχρι τις 12 το βράδυ (παλιού τύπου εν τω μεταξύ :lol:)

Δεν μπορώ τέτοια άτομα που έχουν τόσο θράσος...

Link to comment
Share on other sites

είναι θέμα αυτό με τον θόρυβο.

πάντως αυτό που λέω για την πολεοδομία ισχύει. στο πατρικό μου συνιδιοκτήτης έκανε καταγγελία στην πολεοδομία για τα κλιματιστικά των σπιτιών όλης της πολυκατοικίας και ήρθε υπάλληλος της πολεοδομίας, ενημέρωσε όλους για τις διαδικασίες, ενώ, είχε από ότι ο ίδιος είπε την δυνατότητα επιβολής προστίμων, δεν το έκανε, απλά ενημέρωσε ότι αν γίνει δεύτερη καταγγελία τότε θα αναγκαστεί να βεβαιώσει πρόστιμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα. Θέλω να εγκαταστήσω κλιματιστικό στο σαλόνι, αλλά στον εξωτερικό χώρο, δεν χωρά η εξωτερική μονάδα στο μπαλκόνι. Υπάρχει πρόβλημα για να την τοποθετήσω σε μια απόσταση των 2 μέτρων; Είμαι ισόγειο και μπορώ μόνο στο έδαφος ακριβώς μπροστά από το σπίτι. Θα είναι επίσης κάτω από ένα δέντρο μετρίου ύψους. Σε περίπτωση που δεν μπορώ, ποια είναι η απόσταση που μπορώ να φτάσω και τι πρέπει να πληρεί;
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ένα κλιματιστικό για σαλοκουζίνα και έχω καταλήξει σ'αυτά τα 2:

https://www.skroutz.gr/s/9496372/Toyotomi-Kuro-%CE%A4%CE%9A%CE%9D-%CE%A4%CE%9AG-656R32.html

https://www.skroutz.gr/s/8963414/Daikin-ATXS50K-ARXS50L.html

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει να επιλέξω?

Link to comment
Share on other sites

To 12αρι AUX ASW-H12A4/FIR1DI EU 12000BTU INVERTER με 265€ στο νεο Newsletter του eshop δειχνει καλη ευκαιρια για καποιον που θελει καποιο απλο .

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε το eshop και το AUX ASW-H12A4/LMR1DI EU WIFI 12000BTU INVERTER στα 325 μεσω crazysundays

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

ποια η γνώμη σας για τα κλιματιστικά TOYOTOMI IZURU?

θα ήθελα απόψεις για την συγκεκριμένη σειρά.....

και αν κάποιος ξέρει διαφορέςα από HIRO ή KURU ή KENZO.

 

γενικά μου είπαν είναι η πιο νέα σειρά...

και ότι είναι με ιονιστή

και ότι είναι αξιόπιστα.

 

 

ενδιαφέρομαι για ένα 12αρι

http://www.skroutz.gr/s/6339405/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-535ZR.html

 

και ένα 24αρι

http://www.skroutz.gr/s/6339971/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-571ZR.html

 

έχουμε κάποιον με συγκεκριμένη άποψη θέση?

 

 

Υ.Γ.1 Από Κωτσόβολο μου είπαν ότι δεν έχουν προβλήματα και ΚΟΚΟΤΑ στην Αγία Παρασκευή που πήγα... επίσης μου τα πρότεινε.

Υ.Γ.2 Η αγορά δυστυχώς για κάποιους λόγους πρέπει να γίνει από μοντέλα που πουλά ο ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ.

 

Καλησπέρα σας,

Πάω προς το τέλος της ιστορίας… για οικονομία.

Κάποιος έβαλε έναν πυκνωτή στην εξωτερική μονάδα του κλιματιστικού μου. Δεν ξέρω αν ήταν ο σωστός ή ο ενδεδειγμένος....των έφερε από το αμάξι του άμεσα.

Όταν έκανε την σύνδεση και βάλαμε σε λειτουργεία το κλιματιστικό....ακούστηκε ένας ισχυρός επαναληπτικός θόρυβος....τσαφ τσαφ τσαφ τσαφ....συνέχεια μέχρι να κλείσουμε το μηχάνημα. (το άφησε να ακούγεται αυτός ο ήχος πάνω από 2 λεπτά)

Μετά κάτι άλλαξε στην σύνδεση και το επανέλαβε...με ακριβώς τον ίδιο ήχο.

 

 

Μετά μου λέει το μοτέρ σου είναι καμένο....

Στην ερώτησή μου γιατί με τον υπάρχον πυκνωτή ΔΕΝ κάνει τον ίδιο θόρυβο.....Δεν πήρα κάποια απάντηση.

 

 

Θα ήθελα την γνώμη σας...μιας και το κλιματιστικό δούλευε....πριν την προγραμματισμένη συντήρηση.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος έβαλε εναν πυκνωτή στο κλιματιστικό μου!

 

Γιατί παρουσίασε κάποιο πρόβλημα και κάλεσες την αντιπροσωπεία;

Edited by polfan
Link to comment
Share on other sites

διότι δεν έπαιρνε μπρος η εξωτερική μονάδα.....

η εσωτερική μονάδα δούλευε μια χαρά.

 

το μηχάνημα δούλευε μια χαρά...

ήρθε για συντήρηση....(έγινε μία νέα εγκατάσταση και υποτίθεται συντηρήσεις 2 κλιματιστικών....στο ένα από τα δύο που έκανε συντήρηση "προέκυψε" θέμα)

όταν έφυγε μου είπε όλα είναι οκ....και για τα 3 (είχα μάρτυρες....ασθενείς στο ιατρείο μου)

στα 5 λεπτά έρχεται ο ένας μάρτυρας/ασθενής και μου λέει ..."έλα λίγο να κατεβάσεις την θερμοκρασία...διότι ζεσταίνομαι"

πάω στο σαλόνι...η θερμοκρασία είναι στους 16.....περίμενα να κατεβάσει θερμοκρασία...ΤΙΠΟΤΑ

παίρνω τηλ να γυρίσει...μου λέει αδύνατον....

ήρθε μετά από 2 μέρες....είδε δεν έπαιρνε μπρος η εξωτερική μονάδα....

αλλάζει πυκνωτή....κάτι τα εκωφαντικά "τσαφ τσαφ........τσαφ"

μου λέει είναι καμένο το μοτέρ.

Κάποιος έβαλε εναν πυκνωτή στο κλιματιστικό μου!

 

Γιατί παρουσίασε κάποιο πρόβλημα και κάλεσες την αντιπροσωπεία;

Link to comment
Share on other sites

Οι ήχοι που περιγράφεις ηταν διαδοχικές εκφορτώσεις του πυκνωτή σε βραχυκύκλωμα.

Προφανώς και δεν συνεπάγεται οτι ο συμπιεστής σου έχει καεί.

Γνώμη μου, μην εμπιστευτείς απλό ευκατάστατη για να πάρεις 2η γνώμη. Απευθύνσου στο

επισημο service.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.εχω εναν ενιαιο χωρο τετραγωνο περιπου 85 μ2 και ειμαι αναμεσα σε 2 κλιματιστικα!

 

Το https://www.skroutz.gr/s/1764580/Toshiba-Super-Digital-RAV-SM806KRT-E-RAV-SP804AT-E.html

 

Και το https://www.skroutz.gr/s/1910661/Mitsubishi-SRK-SRC-71ZK-S.html

 

Παιζουν και τα 2 στην ιδια τιμη απλα νομιζω οτι το Mitsubishi ειναι κομματακι πιο δυνατο ειδικα στο ανεμιστήρα του!!πια τα υπερ και πια τα κατα του εκάστοτε a/c!?!? Και επισης αν στην?ιδια τιμη υπαρχει κατι αντιστοιχο σε αλλη μαρκα?ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς επίσημο service δεν ξέρω αν υπάρχει

fidji 24000 btu ..... με κλεισμένη την Ηλεκτρονική δεν ξέρω ποιος και αν έχει επίσημο service πλεον.

 

αν ήταν απλά εκφόρτιση γιατι έκανε αυτό τον θόρυβο και δεν πήρε μπρος?

θα μπορούσε να έχει κάνει λάθος συνδεσμολογία ή να μην είναι ο ενδεδειγμένος πυκνωτής....και όλα αυτά να οδήγησαν σε μεγαλύτερο πρόβλημα?

 

 

 

Οι ήχοι που περιγράφεις ηταν διαδοχικές εκφορτώσεις του πυκνωτή σε βραχυκύκλωμα.

Προφανώς και δεν συνεπάγεται οτι ο συμπιεστής σου έχει καεί.

Γνώμη μου, μην εμπιστευτείς απλό ευκατάστατη για να πάρεις 2η γνώμη. Απευθύνσου στο

επισημο service.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχουν σκουριάσει οι βάσεις του κλιματιστικού κ λέω να πάρω γαλβανιζέ να τις αντικαταστήσω.

Υπάρχει κίνδυνος να γύρει αν λύσω τη μία; Το κρατάει η μία βάση το 9άρι ή θα χρειαστώ κ άλλο άτομο για να κρατάει;

Επίσης οι βάσεις ταιριάζουν γενικά μεταξύ τους; Η θα βγάλω τις παλιές κ δεν θα ταιριάζουν οι καινούργιες;

Ευχαριστώ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελουμε να βαλουμε ενα κλιματιστικο στο σπιτι το οποιο ειναι 55 τετραγωνικα.πιο πολυ με νοιαζει η σαλοκουζινα.Με αυτο θα γινει δουλεια?ειναι αξιοπιστη εταιρια?

 

http://www.5050.gr/product_info.php?products_id=42245

 

Καποιες αλλες αντιστοιχες προτασεις μεχρι 400 ευρω ?

 

Ευχαριστω πολυ!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...