Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε καλημέρα σου λέω ότι θα βάλω 13αρι και μου λες Δεν κάνει και μετά λες ότι έβαλες εσύ 13αρι και είμαι μια χαρά...

30 μέτρα έχεις κι εσύ,όπως ο φίλος;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα ειναι να παω να κλεισω σημερα το απογευμα τελικα και εχω καταληξει σε αυτα τα δυο 9αρια ποιο προτεινετε;

 

Fujitsu Ecolandia

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/141170-fujitsu-asyg25llcr

 

Toyotomi Izuru

http://www.kotsovolos.gr/site//site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/149819-toyotomi-izuru-trn-trg-528zr

Link to comment
Share on other sites

30 μέτρα έχεις κι εσύ,όπως ο φίλος;

 

Ναι η περίμετρος από το σπίτι μου είναι 30 μέτρα!

Λοιπόν πλάκα κάνω απλά ρώτησα κάτι και πήρα μια απάντηση άσχετη.... Μην στέκεσαι στις λέξεις,

μπορεί κάποιος να μου απάντηση αν μπορώ να καλύψω σπίτι 80τμ με κλιματισμό και αν έχει ιδανικές συνθήκες το σπίτι για διαμονή ενός νεογέννητου?

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Ναι η περίμετρος από το σπίτι μου είναι 30 μέτρα!

Λοιπόν πλάκα κάνω απλά ρώτησα κάτι και πήρα μια απάντηση άσχετη.... Μην στέκεσαι στις λέξεις,

μπορεί κάποιος να μου απάντηση αν μπορώ να καλύψω σπίτι 80τμ με κλιματισμό και αν έχει ιδανικές συνθήκες το σπίτι για διαμονή ενός νεογέννητου?

 

δεν πήρες άσχετη απάντηση. σου είπε ότι για 80τμ είναι μικρό το 12αρι, ενώ για 30τμ είναι μια χαρά.

εγώ θα σου έλεγα στα δωμάτια που θα είναι το παιδί να έχεις ξεχωριστή πηγή θέρμανσης. Δηλαδή κλιματιστικό για το καθιστικό, θερμοπομπός για το δωμάτιο του και δεύτερο θερμοπομπός για το μπάνιο ή οποιοσδήποτε παρόμοιος συνδυασμός. με μία μονάδα δεν θα μπορέσεις να διατηρείς σταθερά υψηλές θερμοκρασίες σε όλο το σπίτι, κάτι που χρειάζεται ειδικά σε νεογνά.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι για να εχεις ενα μπουσουλα κανεις χονδρικα το εξης :

Διαιρεις τα τετραγωνικα του σπιτιου με το 2 .

Πολαπλασιαζεις με το 1000 .

Και βρηκες ποσα btu θελεις .

Χοντρικα παντα ( παιζει μεγαλο ρολο η διαρυθμηση - τα κουφωματα - η ημερομηνια κατασκευης - τα βορινα παραθυρα - ο οροφος κλπ κλπ ).

Πχ Για 80 τετραγωνικα = 80/2*1000= 40.000 Btu

 

Μπορεις να χρησημοποιησεις την online εφαρμογη btu-calculator

 

 

Kαλησπερα ειναι να παω να κλεισω σημερα το απογευμα τελικα και εχω καταληξει σε αυτα τα δυο 9αρια ποιο προτεινετε;

 

Fujitsu Ecolandia

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/141170-fujitsu-asyg25llcr

 

Toyotomi Izuru

http://www.kotsovolos.gr/site//site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/149819-toyotomi-izuru-trn-trg-528zr

 

Fujitsu Ecolandia

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Tελικα πηγα και εκλεισα το Fujitsu ASYG09LLCC το οποιο εχει ιδια χαρακτηριστικα με το Ecolandia αλλα πιο νεο μοντελο απο οτι μου ειπαν!

Οταν με το καλο το εγκαταστησω και το δουλεψω θα σας πω εντυπωσεις!:up:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κ εγω ειμαι στο ψαξιμο για κλιματιστικο θα ηθελα τις γνωμες οσων γνωριζουν κατι παραπανω...

Κοιταω για ενα 9αρι σε νορμαλ τιμες κ ενα 18αρι σε κατι καλο(αθορυβο, δυνατο κ να μην σπαει/χαλαει που λεμε).

Εχω δει τα παρακατω απο την DAIKIN σε 9αρι κ 18αρι...

 

-9αρι-

http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1208&category_id=97&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

-18αρι-

http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1210&category_id=100&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

Για το 18αρι εχω παρει κ αλλες προσφορες για το FTXS50 αλλα και το FTXM50M που ανεβαινουν πολυ σε κοστος.

Πιστευετε οτι αξιζει η διαφορα η με το παραπανω θα ειμαι οκ?

Σημειωση: Θα μπει στο σαλονι σε ενα χωρο 35τμ.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο midea mission αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω !!! Value for money !!! Δεν ξέρω τι γίνεται όμως με το support ανταλλακτικών και service στην Ελλάδα . Ειδικά το e-shop φημίζεται για παραεισαγωγές . Πάρε τηλέφωνο την αντιπροσωπία και ρώτα τους αν το συγκεκριμένο το καλύπτουν και ρώτα το e-shop αν είναι επίσημης ελληνικής αντιπροσωπείας .

 

Φίλε Bananas ευχαριστώ για την απάντηση. Πιστεύω πως τα 2 χρόνια θα είναι επαρκή για να βγάλει ό,τι προβλήματα είναι να βγάλει. Το θέμα των ανταλλακτικών όμως; Λέτε να υπάρχει θέμα; Αλλά για να το πουλάει και ο Κωτσόβολος δεν νομίζω πως θα υπάρχει τόσο σοβαρό θέμα ανταλλακτικών και υποστήριξης.

 

Σκέφτομαι να το παραγγείλω από e-Shop τώρα να τελειώνω...

 

Εγω απο την αλλη κατεληξα - παραγγειλα το Midea MSMBBU-12HRFN1 Mission απο κωτσοβολο

 

 

Στο χαρτι παραλαβης // αποδειξη γραφει : ΤΗΛ.SERVICE 2109697450 .

ψαχνοντας το στον γκουγκλη βρίσκω :

http://www.midea.com.gr/3/service-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7.html

"Στο πλαίσιο της άρτιας τεχνικής υποστήριξης και της μεγαλύτερης δυνατής εξυπηρέτησης των πελατών της, η F.G. EUROPE ανέθεσε την τεχνική υποστήριξη και το service των κλιματιστικών μηχανημάτων της, στην εταιρία :

ΦΕΙΔΑΚΗΣ SERVICE A.E.

Λ. Βουλιαγμένης & Αγίου Νικολάου 79, Γλυφάδα Αττικής

Τηλ. Εξυπηρέτησης : 8011189999, 210-9697450

Fax : 210-9697460

Ε-mail : tfragopoulos@fgeurope.gr"

 

Αρα υπστηριζετε απο την Ελληνικη αντιπροσωπία κανονικότατα

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις σε εγκατεστημενο ηδη κλιματιστικο που ενδεχομένως να χρειαστει να αλλαχθει η εξωτερικη μοναδα, εαν θα πρεπει να γινει παλι κενο στις υπαρχουσες σωληνωσεις, πριν μπει η νεα εξωτερικη μοναδα?
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις σε εγκατεστημενο ηδη κλιματιστικο που ενδεχομένως να χρειαστει να αλλαχθει η εξωτερικη μοναδα, εαν θα πρεπει να γινει παλι κενο στις υπαρχουσες σωληνωσεις, πριν μπει η νεα εξωτερικη μοναδα?

 

Εννοειται

.

.

.

.

.

.

.

Link to comment
Share on other sites

Καθως και μαζεμα ( εαν δεν ειναι εφικτη η συμπιεση πισω στην εξωτερικη μονδα ) του φρεον για να μην φυγει στην ατμοσφαιρα

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας.

 

Ψαχνω για κλιματιστικο σε υπνοδωμάτιο 10 τ.μ. Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2

 

Midea Mission MSMBAU-09HRFN1

https://www.skroutz.gr/s/7036252/Midea-Mission-MSMBAU-09HRFN1.html?from=account_favorites

 

Fujitsu Ecolandia ASYG25LLCR

https://www.skroutz.gr/s/4944738/Fujitsu-Ecolandia-ASYG25LLCR.html?from=account_favorites

 

Το Midea έχει δείκτη SEER: 7.3 ενώ το Fujitsu 6.9 Έχει σημασία αυτή η διαφορά? Ή δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο στα τ.μ. που θα το έχω?

Το κλιματιστικό θεωρητικά θα δουλεύει στο ήσυχο όλο το βράδυ τώρα που καλοκαιριάζει.

Επίσης αν έπαιρνα ένα με δείκτη 6? Θα είχε διαφορά σε σχέση με το 7.3?

 

Επίσης κοιτάζω και για κλιματιστικό για σαλονοκουζίνα 26 τ.μ. Η ιδιοκτήτρια όταν έμενε είχε 12αρι και μου είπε οτι ξεπάγιαζε. Σε ένα μαγαζί όμως που ρώτησα μου είπαν οτι για αυτά τα τετραγωνικά θέλω 18αρι! Το σπίτι ειναι του 2008, στον 2ο όροφο σε 3οροφη πολυκατοικία, με διπλά τζάμια.

 

Όποια βοήθεια μπορείτε να δώσετε καλοδεχουμένη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα το Midea Mission το 12αρι και βλεπω οτι ειναι πολυ ησυχο μεσα εξω .

Δειχνει πολυ ποιοτική κατασκευη και στα συν ειναι το wifi smart kit ( μονο που οταν το τοποθετησεις θα δειςοτι εξεχει στα πλαγια σαν φλασακι σε υπολογιστη ενα πραγμα .

 

To Fujitsu Ecolandia ειναι παλαιοτερο μοντελο , εχει βγει πιο νεο [Fujitsu ASYG09LLCC] στην ιδια τιμη , δεν εχει ιονιστη και το wifi που εχει το αλλο .

Εγω που κοιταζω για αλλο ενα 9αρι αυτη την φορα για υπνοδωματιο θα παω παλι στο Midea .

 

Οσο για το αλλο που λες θες ενα πολυ καλης αποδωσης 12αρι ( που θα δουλευει σκληρα ) ή ενα 18αρι που θα εχει τον χωρο χαλαρα .

Edited by villasg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το Midea Mission το 12αρι θα με καλύπτει σαν απόδοση για το σαλόνι?

 

Αν γνωρίζεις για το άλλο που ρώτησα, ο δείκτης 7,3 για 10 τ.μ. αξίζει ή είναι υπερβολή και με κάτι πχ στο 6 πάλι το ίδιο θα ήταν?

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Το Midea Mission το 12αρι θα με καλύπτει σαν απόδοση για το σαλόνι?

Αν γνωρίζεις για το άλλο που ρώτησα, ο δείκτης 7,3 για 10 τ.μ. αξίζει ή είναι υπερβολή και με κάτι πχ στο 6 πάλι το ίδιο θα ήταν?

 

Κοιτα να δεις για να απαντηθει αυτο πρεπει να αναφερεις περιοχη που εισαι ( χαμηλοταβανο ή ψηλοταβανο [ μετραμε τα κυβικα και οχι τα τετραγωνικα ] βορρας - νοτος - υψομετρο - εαν εχει βορινα παραθυρα ο χωρος κλπ κλπ )

Για να σου προτεινει καποιος κλ. μοναδες θα πρεπει και να υπολογισει και τα ψυκτικα φορτια του χωρου

 

Μπακαλίστικα για νορμάλ απώλειες, ( χαμηλο υψομετρο , νοτια ελλαδα , καλη μονωση , διπλα τζαμια , οχι μεγαλες τζαμενιες επιφανειες ) διαιρείται το εμβαδόν του χώρου δια 2 και πολλαπλασιάζεται επί 1000, για να βρεθεί σε BTU το ανώτερο όριο ψυκτικής ισχύος που απαιτείται.

Για παράδειγμα, για ένα σαλόνι 26τ.μ., διαιρούμε δια 2 και βγάζουμε 13. Επί 1000, μας δίνει 13000 BTU ως ανώτερο όριο, άρα κανείς κινείται στα 12000 BTU δες και την online εφαρμογη υπολογισμου btu καθως και αυτην btu-calculator

 

Αρα θεωρω οτι σε καλυπτει το Midea Mission το 12αρι ( εφοσων εισαι στις νορμαλ απωλειες - περιοχες )

 

2.Δεν υπάρχει υπερβολή στην εξοικονόμηση ενέργειας

O συντελεστής απόδοσης (EER για τη ψύξη / COP για τη θέρμανση) είναι ένας καθαρός αριθμός, ο οποίος μας επιτρέπει να συγκρίνουμε διαφορετικές κλιματιστικές μονάδες, ώστε να αποφασίσουμε ποιά είναι αυτή που προσφέρει τη μεγαλύτερη εξοικονόμηση ενέργειας.

Ο αριθμός προκύπτει, εάν διαιρέσουμε την ποσότητα ενέργειας που μας «δίνει» η κλιματιστική μονάδα με την ποσότητα ενέργειας που «παίρνει» η κλιματιστική μονάδα (την κατανάλωσή της σε ηλεκτρικό ρεύμα).

Όσο πιο μεγάλος είναι ο συγκεκριμένος αριθμός, τόσο πιο οικονομική είναι η λειτουργία ενός κλιματιστικού.

Επιπλέον τόσο λιγότερο ρεύμα χρειάζεται να καταναλώσει, ώστε να επιτύχει την επιθυμητή θερμοκρασία στο χώρο μας.

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ και πάλι.

 

Θα τσιμπήσω πρώτα το 9αρι που το θεωρώ πιο απαραίτητο και βλέποντας και κάνοντας για το σαλόνι

 

 

 

 

Στάλθηκε από το D5503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα τσιμπήσω και το 9αρι τώρα που εχει δωρεάν εγκατάσταση ο κοτσοβολος

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Πολύ το όνομα midea παίζει τελευταία.. Θα κινηθώ και εγώ για 9αρι μέχρι 500 ευρώ και είχα καταληξει στο inventor passion.. Με το WiFi.. Με τα midea δεν ξέρω τι παίζει , κατατοπιστε με

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Πολύ το όνομα midea παίζει τελευταία.. Θα κινηθώ και εγώ για 9αρι μέχρι 500 ευρώ και είχα καταληξει στο inventor passion.. Με το WiFi.. Με τα midea δεν ξέρω τι παίζει , κατατοπιστε με

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Κανείς λάθος...παίζει εδώ και πολλά χρόνια..Από τις μεγαλύτερες σε αριθμό πωλήσεων..

Link to comment
Share on other sites

Που κάνω λάθος; στο ότι δεν την ήξερα;; :-P

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Στο ότι λες πως παίζει τελευταία..παίζει αρκετό καιρό...

Link to comment
Share on other sites

Στο ότι λες πως παίζει τελευταία..παίζει αρκετό καιρό...

Καλημέρα!

Ναι, απλά εγώ δεν το ήξερα αυτό!

Τέλος πάντων θα ήθελα τη γνώμη σας

Midea mission ή Inventor passion? 9αρι

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Στο χαρτι παραλαβης // αποδειξη γραφει : ΤΗΛ.SERVICE 2109697450 .

ψαχνοντας το στον γκουγκλη βρίσκω :

http://www.midea.com.gr/3/service-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7.html

"Στο πλαίσιο της άρτιας τεχνικής υποστήριξης και της μεγαλύτερης δυνατής εξυπηρέτησης των πελατών της, η F.G. EUROPE ανέθεσε την τεχνική υποστήριξη και το service των κλιματιστικών μηχανημάτων της, στην εταιρία :

ΦΕΙΔΑΚΗΣ SERVICE A.E.

Λ. Βουλιαγμένης & Αγίου Νικολάου 79, Γλυφάδα Αττικής

Τηλ. Εξυπηρέτησης : 8011189999, 210-9697450

Fax : 210-9697460

Ε-mail : tfragopoulos@fgeurope.gr"

Αρα υπστηριζετε απο την Ελληνικη αντιπροσωπία κανονικότατα

 

Εχεις μιλησει με το service για το συγκεκριμενο μοντελο (MSMBAU-09HRFN1 Mission) αν καλυπτετε με τα αναγραφομενα δηλαδη 3+5 χρονια εγγυησης(το γραφει στο χαρτι παραλαβης σου) η απλα το υποθετεις επειδη πηρε την υποστηριξη τον Midea η FGEUROPE ΦΕΙΔΑΚΗΣ; Ρωταω μη βρεθεις προ εκληξεως οταν θα τους χρειαστεις...

Edited by dertelous
Link to comment
Share on other sites

Με τα midea δεν ξέρω τι παίζει , κατατοπιστε με

 

Η MIDEA είναι η μόνη κινέζικη εταιρία κατασκευής οικιακών συσκευών που συμπεριλήφθηκε στα "500 πολυτιμότερα εμπορικά σήματα παγκοσμίως" (Top 500 most valuable brands of the world - Brand Finance).

https://en.wikipedia.org/wiki/Midea_(company)

 

ΠΧ Αν σας πουν να διαλέξετε ανάμεσα σε Midea και σε Carrier φυσικά θα πείτε όλοι Carrier (και εγώ το ίδιο θα έλεγα μέχρι πριν λίγο καιρό παρ'ολο που είναι λιγο ακριβότερο).

Κι όμως φτιάχνονται στο ίδιο εργοστάσιο και έχουν το ίδιο design ......

 

 

 

Εχεις μιλησει με το service για το συγκεκριμενο μοντελο (MSMBAU-09HRFN1 Mission) αν καλυπτετε με τα αναγραφομενα δηλαδη 3+5 χρονια εγγυησης(το γραφει στο χαρτι παραλαβης σου) η απλα το υποθετεις επειδη πηρε την υποστηριξη τον Midea η FGEUROPE ΦΕΙΔΑΚΗΣ; Ρωταω μη βρεθεις προ εκληξεως οταν θα τους χρειαστεις...

 

Αυτο πιστευω να λυνει ολες τις αποριες σχετικα με την εγγυηση :

 

http://thumb.ibb.co/bviXov/IMG_20160611_103902.jpg

 

http://thumb.ibb.co/diWJTv/new.png

 

Μια χαρα ευκολακι και το setup για ελεγχο μεσω κινητου , μολις το εκανα .

 

0AXCYgX.png

Edited by villasg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...