Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα του ψυκτικού είναι μεγάλο και σημαντικό. Εγώ μόλις παρέλαβα το κλιματιστικό της Midea που πρότεινε η teni και σε λίγη ώρα θα έρθει ψυκτικός γνωστός φίλου μου να το εγκαταστήσει. Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο... Ελπίζω να το εγκαταστήσει σωστά.

 

Τώρα για αντλία κενού, πέρσι που τη ζήτησα κατά την εγκατάσταση δύο πανάκριβων κλιματιστικών Daikin και Mitsubishi (πλήρωσα 2000 € και για τα δύο) το μαγαζί με διαβεβαίωσε ότι θα γίνει όπως πρέπει με αντλία κτλ., αλλά οι άνθρωποι που ήρθαν αμφιβάλλω αν ήξεραν πού και πώς να συνδέσουν την αντλία... Βασικά καλύτερα να τους άφηνα να έκαναν κενό με την κλασική μπακάλικη μέθοδο χωρίς αντλία, παρά όπως το έκαναν που πρακτικά δεν έγινε καθόλου κενό.

 

Είναι θέμα τύχης τι θα σου πέσει εκτός αν το κάνεις εσύ ο ίδιος ή ξέρεις κάποιον σωστό και τεχνικά καταρτισμένο ψυκτικό.

 

ωχ,λες να μην ξέρει να τη βάλει την αντλία? δεν πειράζει θα του πώ εγώ πως γίνεται! έχω δεί βίντεο! χοχοχο:lol:

το πήρες κι'όλας?εγώ ακόμα τα περιμένω.. μπορείς να διαβάσεις το manual να δεις αναφέρει πόσα μέτρα χρειάζεται να είναι οι σωλήνες για τη σωστή εγκατάσταση?

εγώ πάντως τελικά βρήκα τον ψυκτικό που μου έκανε καλή προσφορα και λέει τηρεί όλες τις προδιαγραφες..δεν ψάχνω άλλο, δεν νομίζω ότι θα βρω κάτι καλύτερο..

Link to comment
Share on other sites

ωχ,λες να μην ξέρει να τη βάλει την αντλία? δεν πειράζει θα του πώ εγώ πως γίνεται! έχω δεί βίντεο! χοχοχο:lol:

το πήρες κι'όλας?εγώ ακόμα τα περιμένω.. μπορείς να διαβάσεις το manual να δεις αναφέρει πόσα μέτρα χρειάζεται να είναι οι σωλήνες για τη σωστή εγκατάσταση?

εγώ πάντως τελικά βρήκα τον ψυκτικό που μου έκανε καλή προσφορα και λέει τηρεί όλες τις προδιαγραφες..δεν ψάχνω άλλο, δεν νομίζω ότι θα βρω κάτι καλύτερο..

Εμένα ήξερε πώς να βάλει την αντλία... Έλα όμως που το κενό (-1 bar) που έκανε χανόταν μετά από λίγα λεπτά (προφανώς λόγω κάποιας διαρροής στο κύκλωμα). Του το είπα αλλά ισχυρίστηκε ότι "έτσι γίνεται" και "ο αέρας βγαίνει σιγά σιγά"... Τρέχα γύρευε... Στο τέλος ελευθέρωσε το ψυκτικό υγρό και ακούστηκε ένα χαμηλό φύσημα κοντά στα ρακοράκια της εξωτερικής μονάδας... Είχα δίκιο! Μου ζήτησε σφουγγάρι με αφρό τον οποίο άπλωσε στα ρακοράκια για να βρει ποιο έχανε. Ήταν το πάνω. Το έσφιξε πάρα πολύ και σταμάτησε. Ευτυχώς η διαρροή ήταν πολύ μικρή και δεν χάθηκε (ελπίζω) πολύ ψυκτικό μέσο. Το κλιματιστικό φαίνεται να δουλεύει καλά και στη θέρμανση που του δοκίμασα ζέστανε τον χώρο πολύ καλά.

 

Δίδαγμα: τελικά οι σωστοί εγκαταστάτες κλιματιστικών πρέπει να είναι πολύ σπάνιο είδος... Έχω βάλει τέσσερα μέχρι στιγμής και σε όλα δεν ακολουθήθηκε ούτε το 50% των προβλεπόμενων ενεργειών. Έχω βαρεθεί να διαβάζω τις οδηγίες εγκατάστασης που ποτέ δεν τηρούνται, με τις αντλίες που ποτέ δεν μπαίνουν και με τα δυναμόκλειδα που ποτέ δεν χρησιμοποιούνται. Ελλάς το μεγαλείο σου. Ντροπή μας.

 

Edit: Έψαξα στο manual εγκατάστασης για αυτό που με ρωτάς (μήκος σωλήνων), αλλά δεν βρήκα κάτι. Νομίζω πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα εκτός αν μιλάς για πολύ μεγάλη απόσταση (πολλά μέτρα). Ας απαντήσουν οι ειδικοί σε αυτό. Όσο για τη διάμετρο των σωλήνων, ο μικρός είναι 1/4 της ίντσας και ο μεγάλος 3/8 της ίντσας.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ήξερε πώς να βάλει την αντλία... Έλα όμως που το κενό (-1 bar) που έκανε χανόταν μετά από λίγα λεπτά (προφανώς λόγω κάποιας διαρροής στο κύκλωμα). Του το είπα αλλά ισχυρίστηκε ότι "έτσι γίνεται" και "ο αέρας βγαίνει σιγά σιγά"... Τρέχα γύρευε... Στο τέλος ελευθέρωσε το ψυκτικό υγρό και ακούστηκε ένα χαμηλό φύσημα κοντά στα ρακοράκια της εξωτερικής μονάδας... Είχα δίκιο! Μου ζήτησε σφουγγάρι με αφρό τον οποίο άπλωσε στα ρακοράκια για να βρει ποιο έχανε. Ήταν το πάνω. Το έσφιξε πάρα πολύ και σταμάτησε. Ευτυχώς η διαρροή ήταν πολύ μικρή και δεν χάθηκε (ελπίζω) πολύ ψυκτικό μέσο. Το κλιματιστικό φαίνεται να δουλεύει καλά και στη θέρμανση που του δοκίμασα ζέστανε τον χώρο πολύ καλά.

 

Δίδαγμα: τελικά οι σωστοί εγκαταστάτες κλιματιστικών πρέπει να είναι πολύ σπάνιο είδος... Έχω βάλει τέσσερα μέχρι στιγμής και σε όλα δεν ακολουθήθηκε ούτε το 50% των προβλεπόμενων ενεργειών. Έχω βαρεθεί να διαβάζω τις οδηγίες εγκατάστασης που ποτέ δεν τηρούνται, με τις αντλίες που ποτέ δεν μπαίνουν και με τα δυναμόκλειδα που ποτέ δεν χρησιμοποιούνται. Ελλάς το μεγαλείο σου. Ντροπή μας.

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου! Ξέρεις πόσες φορές έχω αποφασίσει να κάνω κάτι μόνος μου (έστω και σε τριπλάσιο χρόνο)

μόνο και μόνο για να είμαι σίγουρος ότι θα γίνει σωστά...Και φυσικά όταν έχω μάστορα είμαι πάντα από πάνω του. Ο μόνος που τον αφήνω μόνο του, είναι ο ηλεκτρολόγος μου αλλά τον ξέρω 10 χρόνια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγώ πάντως τελικά βρήκα τον ψυκτικό που μου έκανε καλή προσφορα και λέει τηρεί όλες τις προδιαγραφες..δεν ψάχνω άλλο, δεν νομίζω ότι θα βρω κάτι καλύτερο..

 

όταν στο τοποθετήσει πες μας εντυπώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου! Ξέρεις πόσες φορές έχω αποφασίσει να κάνω κάτι μόνος μου (έστω και σε τριπλάσιο χρόνο) μόνο και μόνο για να είμαι σίγουρος ότι θα γίνει σωστά...

Ακριβώς έτσι! Σε μια παλιότερη εγκατάσταση είχα απογοητευτεί και νευριάσει τόσο πολύ που σκέφτηκα να πάω να αγοράσω αντλία, εργαλεία διαμόρφωσης σωλήνων και όλα τα απαραίτητα για να τοποθετήσω το επόμενο μόνος μου. Πιστεύω πως αν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία, έχεις όλη τη μέρα ελεύθερη και έχεις δεύτερο άτομο για να σηκώσετε και να τοποθετήσετε τις μονάδες, είναι κάτι εφικτό. Οι οδηγίες είναι συνήθως κατατοπιστικότατες.

 

Σε καμιά περίπτωση δεν υποβιβάζω και δεν υποτιμώ τους σωστούς ψυκτικούς που σίγουρα κάνουν τη δουλειά τους άριστα, γρήγορα και γνωρίζουν άπειρα πράγματα που εμείς δεν ξέρουμε, αλλά δυστυχώς υπάρχουν και πολλοί κακοί τεχνίτες (όπως σε κάθε επάγγελμα). Και ειδικά στα κλιματιστικά είναι πολύ δύσκολο να διορθωθούν λάθη μετά την τοποθέτηση, οπότε πρέπει να γίνεται η εγκατάσταση σωστά απ' την αρχή.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

το 80%+ των εγκαταστατών είναι αλμπάνηδες, είτε απο άγνοια είτε απο βαρεμάρα

όποιος βρίσκει καλό εγκαταστάτη να του παίρνει τα στοιχεία επικοινωνίας και να το συστήνει στους φίλους του γιατί είναι σπάνιο φρούτο στην ελληνική ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

το 80%+ των εγκαταστατών είναι αλμπάνηδες, είτε απο άγνοια είτε απο βαρεμάρα

όποιος βρίσκει καλό εγκαταστάτη να του παίρνει τα στοιχεία επικοινωνίας και να το συστήνει στους φίλους του γιατί είναι σπάνιο φρούτο στην ελληνική ζούγκλα.

 

Εγώ προσέλαβα πέρσυ έναν που μου τον προτείνανε εδώ μέσα και έμεινα πολύ ευχαριστημένος (80 ευρώ) .Όποιος θέλει στοιχεία να στείλει ΠΜ εκτός και αν επιτρέπει ο διαχειριστής να ποστάρω το όνομά του.

Link to comment
Share on other sites

ναι μεν, αλλά 80 ευρώ είναι πολλά.

80 ευρώ, με απόδειξη, μου πήρε ο γιατρός για επέμβαση σε κλινική με εξοπλισμό και απείρως μεγαλύτερη ευθύνη.

60 θεωρώ μαξ τιμή για εγκατάσταση που δεν θέλει εξτρά υλικά και να γίνουν όλα by the book.

μου φαίνεται θα ξεκινήσω matchmaking υπηρεσία(βρες το ψυκτικό σου), με εγγύηση ποιότητας και τιμής ώστε να πεταχτούν εκτός αγοράς οι τσοπαναραίοι.

startup, να πάρουμε και ΕΣΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

ναι μεν, αλλά 80 ευρώ είναι πολλά.

80 ευρώ, με απόδειξη, μου πήρε ο γιατρός για επέμβαση σε κλινική με εξοπλισμό και απείρως μεγαλύτερη ευθύνη.

60 θεωρώ μαξ τιμή για εγκατάσταση που δεν θέλει εξτρά υλικά και να γίνουν όλα by the book.

μου φαίνεται θα ξεκινήσω matchmaking υπηρεσία(βρες το ψυκτικό σου), με εγγύηση ποιότητας και τιμής ώστε να πεταχτούν εκτός αγοράς οι τσοπαναραίοι.

startup, να πάρουμε και ΕΣΠΑ.

Εμενα ο γιατρος μου ειχε παρει .1500€.στην γεννα ενας αλλος πηρε κοντα 1800€.Στειλε τα τηλ.του να τα εχουμε ευκαιρα.

 

Υ.Γ πριν λιγο τα συζηταγαμε. 30-40 ειναι μονο τα υλικα,βενζινες φοροι κλπ αλλα 30-40.φθορες εργαλειων.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

1800 αλλά το προιόν έχει εγγύηση οτι θα μείνει μαζί σου για 18 χρόνια.:p

φόροι είναι ίδιοι σε όλους, για να μην πω χειρότεροι για τους γιατρούς που πρέπει να κάνουν απόσβεση και μια δεκαετία σπουδών, τα υπόλοιπα είναι αμελητέα κόστη συγκριτικά.

για 80 ευρώ το κομμάτι απλά πάω σε diy, όπως είπαν οι παραπάνω και μου μένουν τα εργαλεία και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

συνεχής επαφή με τη πραγματικότητα χρειάζεται γιατί όταν αποκλίνουμε απο αυτή, για οποιοδήποτε λόγο, η επαναφορά είναι σχετικά απότομη.

Link to comment
Share on other sites

και 100 ευρώ να σας πάρουν άμα κάνει σωστά την εγκατάσταση όπως πρέπει γιατί να μην του τα δώσετε ; Μετά μην γκρινιάζετε αυτός με τα 40-60 ευρώ δεν σας έβαλε αντλία..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

1800 αλλά το προιόν έχει εγγύηση οτι θα μείνει μαζί σου για 18 χρόνια.:p

φόροι είναι ίδιοι σε όλους, για να μην πω χειρότεροι για τους γιατρούς που πρέπει να κάνουν απόσβεση και μια δεκαετία σπουδών, τα υπόλοιπα είναι αμελητέα κόστη συγκριτικά.

για 80 ευρώ το κομμάτι απλά πάω σε diy, όπως είπαν οι παραπάνω και μου μένουν τα εργαλεία και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

συνεχής επαφή με τη πραγματικότητα χρειάζεται γιατί όταν αποκλίνουμε απο αυτή, για οποιοδήποτε λόγο, η επαναφορά είναι σχετικά απότομη.

Δεν είναι μόνον θέμα εργαλείων,ούτε και IQ.Το θέμα είναι αν αντέχουν και τα χέρια σου να σηκώσεις την εξωτερική μονάδα πχ,και να την ανεβάσεις πάνω στον τοίχο,κάτι που εγώ πχ,ούτε που θα το σκεφτόμουν.:(

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

με αντίστοιχο σκεπτικό η ελληνική οικονομία χρεοκόπησε παταγωδώς και έχει γίνει ο ζήτουλας και ο περίγελος της υφηλίου όντας απολύτως μη ανταγωνιστική.

αν δεν θέλεις να διαπραγματευτείς πάντα θα σε υπερχρεώνουν και αν δεν ενδιαφερθείς για τη ποιότητα του έργου που παραλαμβάνεις πάντα θα σου κάνουν κακή δουλειά.

το ότι ένα τεράστιο ποσοστό των εγκαταστατών είναι απαράδεκτοι στη δουλειά που υποτίθεται είναι ειδικοί, είναι ευθύνη και αποτέλεσμα των καταναλωτών που το ανέχτηκαν.

αν θέλουμε αλλάζουμε αν όχι θα ακολουθήσουμε τα δημόσια οικονομικά και στα ατομικά μας. τα εύκολα δανεικά τελείωσαν και τα έτοιμα εξαντλούνται τάχιστα.

 

ΥΓ

δεν είναι προσωπική αιχμή για κανέναν.

προτροπή είναι προς όλους, εμού συμπεριλαμβανομένου, να σταματήσουμε τους συμβιβασμούς στη ποιότητα και τις ανεδαφικές και αδικαιολόγητες τιμολογήσεις.

μοιραστείτε τους αξιόπιστους εγκαταστάτες και ζητάτε αναλυτική κοστολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

και 100 ευρώ να σας πάρουν άμα κάνει σωστά την εγκατάσταση όπως πρέπει γιατί να μην του τα δώσετε ; Μετά μην γκρινιάζετε αυτός με τα 40-60 ευρώ δεν σας έβαλε αντλία..

 

Να σου πω,τους καταλαβαίνω αυτούς τους ανθρώπους,άμα έχουν δώσει 4-5 κατοστάρικα για το μηχάνημα,να υπολογίζουν τα 100.Αμα όμως έχουν δώσει περισσότερα,τότε θα το σκεφτούν να κάνουν οικονομία στην εγκατάσταση.

Εγώ πχ,είχα βάλει το 2009,τότε με την "απόσυρση", 3 Daikin,τα 2 απ' αυτά Sarara-Ururu,και ένα ακόμη 21k.Το τελευταίο που θα σκεφτόμουν,είναι τα έξοδα της εγκατάστασης,από τη στιγμή που τα μηχανήματα κόστιζαν πάρα πολλά λεφτά.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

1800 αλλά το προιόν έχει εγγύηση οτι θα μείνει μαζί σου για 18 χρόνια.:p

φόροι είναι ίδιοι σε όλους, για να μην πω χειρότεροι για τους γιατρούς που πρέπει να κάνουν απόσβεση και μια δεκαετία σπουδών, τα υπόλοιπα είναι αμελητέα κόστη συγκριτικά.

για 80 ευρώ το κομμάτι απλά πάω σε diy, όπως είπαν οι παραπάνω και μου μένουν τα εργαλεία και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

συνεχής επαφή με τη πραγματικότητα χρειάζεται γιατί όταν αποκλίνουμε απο αυτή, για οποιοδήποτε λόγο, η επαναφορά είναι σχετικά απότομη.

 

Εννοειται για να κανεις diy πιανουν τα χερια σου.αν νομιζεις οτι σε συμφέρει οικονομικα να δωσεις 500€ για εργαλεια για να γλυτωσεις 20€ τι να πω .αυτο με την πραγματικότητα δεν το κατάλαβα.

 

Υγ.Για να λες για φόρους κλπ στους γιατρούς μάλλον δεν έχεις κάνει καμία γέννα. :p

 

 

Προς τους υπολοιπους.διαφωνω στο θεμα δεν βαζω αντλια γιατι πήρα 50€ η 80.δεν του βαλε κανενας το μαχαιρι στο λαιμο.

Και για το βαρος σιγα.θα φωναξει εναν ποσο να του δωσει;20€μεροκαματο παιρνουν,για 10 λεπτα θα του δωσει 1€ να τν βοηθησει.

Ενταξει συμφωνω οτι ενα φτηνο μηχανημα θελει λιγοτερα λεφτα για εγκατασταση αλλα αφου παραμενει ιδια εγκατασταση δυστηχως δεν αλλαζει κατι.ισως να ηταν ακριβοτερη λιγο στο ακριβο.

Edited by vasilimertzani
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Για να προσθέσω στη συζήτηση, δεν καταλαβαίνω γιατί στην Ελλάδα πρέπει πριν κάνω κάτι να μάθω και να διαβάσω τα πάντα για αυτό πριν το βάλω σπίτι μου.

 

Ο "ειδικός" περιμένει να δω αν ξέρω τι κάνει και ανάλογα πράττει.Είμαι υποχρεωμένος να ξέρω τα πάντα από υδραυλικά-ηλεκτρικά-υπολογιστές-σοβατίσματα-βαφές-τζάκι-ψυκτικούς και εγώ δεν ξέρω τι άλλο.

 

Βρε αδερφέ σε παίρνω και σε πληρώνω για να κάνεις κάτι που εγώ ΔΕΝ ξέρω, γιατί εσύ πρέπει να με δουλέψεις;

 

Έχω κακή εμπειρία με "τζακά" που με ανάγκασε να μάθω τα πάντα για αυτά και τελικά να το ξαναφτιάξω μόνος μου με τη βοήθεια ενός γυψοσανιδά φίλου.

 

Έβαλα 2 κλιματιστικά , πλήρωσα 1700€ με την εγκατάσταση και μάλλον έκανε τα μισά που προβλέπονται(χρησιμοποίησε αντλία κενού για λίγα λεπτα αλλά κόλλησε σωληνώσεις).Το τι έπρεπε να κάνει το διάβασα αργότερα εδώ μέσα.

 

Τους βαρέθηκα όλους τους "μάστορες" που το μόνο που προσπαθούν είναι να αρπάξουν γρήγορα το χρήμα, δεν κάνουν ποτέ την δουλειά ολοκληρωμένα και σωστά και σε αναγκάζουν να προσπαθείς να μπαλώσεις εκ των υστέρων την ανικανότητα-τεμπελιά τους.

Link to comment
Share on other sites

ήρθαν επιτέλους τα κλιματιστικά μου! ******* στο e-shop και ο οδηγός τους!μου σπασανε τα νεύρα!είχα πει τα δύο να πληρώσω μετρητα και το ένα τελευταίο με κάρτα, που ήταν άλλη μέρα παραγγελία, μου κράτησαν όλα τα στοιχεία, φωτοτυπια ταυτότητας, καρτας, και μέχρι και με λογιστήριο μίλησα και μου είπαν όλα οκ, και έρχεται ο οδηγός και μου ζητάει όλα τα λεφτά!και για το τελευταίο κλιματιστικό που υποτίθεται είχα πληρώσει με κάρτα!και αρχίζω και παίρνω τηλεφωνο στα κεντρικά εκεί και αυτός μου λέει δεν έχω χρόνο να περιμένω!τα μαζεύω όλα και φεύγω!και εκεί που τα είχε ξεφορτώσει ο αντρας μου αρχίζει και τα φορτώνει πίσω ο ******ς! δεν με άφηνε ούτε να μιλήσω μετα κεντρικά να δώ τι έγινε! ουτε αυτοί με ειδοποίησαν ******** ότι τελικά δεν την χρέωσαν την κάρτα ενώ λέει ναι φαίνεται ότι το ζητήσατε, αλλά δεν ξέρουμε γιατί δεν το κάναμε!!τα νεύρα μου!:angry::angry::angry: Edited by impreza_sti
Ασκούμε κριτική σε ιδέες και όχι σε ανθρώπους
Link to comment
Share on other sites

Για όσους μετράει μόνο το χρήμα ορίστε μια προσφορά http://www.clickareto.gr/deals.php?id=4606&adn=newsletter με 45 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Για όσους μετράει μόνο το χρήμα ορίστε μια προσφορά http://www.clickareto.gr/deals.php?id=4606&adn=newsletter με 45 ευρώ.

ναί, υπάρχουν και τέτιοι , έχω δεί και χωρίς δήθεν κουπόνια και με πιό λίγα λεφτά.. και δεν βλέπω να κάνουν κάτι άλλο από τους άλλους που ζητάνε 80€..

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τα ίδια κάνουν όλοι..

Link to comment
Share on other sites

ναί, υπάρχουν και τέτιοι , έχω δεί και χωρίς δήθεν κουπόνια και με πιό λίγα λεφτά.. και δεν βλέπω να κάνουν κάτι άλλο από τους άλλους που ζητάνε 80€..

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τα ίδια κάνουν όλοι..

 

Κι εγώ σου βάζω στοιχημα ότι όσο πιο πολλά μετρα σωλήνα θες , τόσες πιο πολλές κολλήσεις από ρετάλια χαλκού και ρετάλια αρμαφλεξ (μονωτικό) θα έχεις. Μόνο οι βάσεις στήριξης της εξωτερικής μονάδας κανουν 15 ευρώ, βάλε και 5-10 ευρώ βενζίνη .Και μην περιμένεις να κάτσει 30 λεπτά με την αντλία κενού., γιατί θα πρέπει να πάει γιά αλλη φτηνή εγκατάσταση....ότι πληρώνεις παίρνεις!

Link to comment
Share on other sites

βλακείες, με 5 ευρώ παίρνουν τις βάσεις, στη σελίδα των ψυκτικών δεν ειδες? αν παίρνουν και χοντρικής τιμής είναι ακόμα πιό φθηνά, καλώδια και αυτά σχεδόν τζάμπα, μην πιστεύεις ότι σου λένε! 30λεπτά κανείς δεν κάθεται με την αντλία, αρκεί που τη βάζουνε, οι άλλοι που ήταν με 80 ευρώ ούτε καν να τη βάλουνε δεν ήθελαν!ούτε και καμία εγγύηση να μου δώσουν δεν ήθελαν, ενω αυτός δίνει! και χρεώνουν όλοι για 2μ σωλήνα,αν θές παραπάνω μέτρα τότε και πλήρώνεις παραπάνω 10ευρώ το μέτρο, αυτο σε όλους το ίδιο είναι, και αφού δεν αναφέρει πουθενά ο κατασκευαστής ότι υπάρχει όριο ποσο μίνιμουμ πρέπει να είναι ο σωλήνας τότε δεν νομιζω ότι έχει και τόσο σημασία αν είναι 2 ή 3μέτρα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και δεν παίρνεις ότι πληρώνεις, μπορεί 50 να πληρώσεις και να σου κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από αυτόν που παίρνει 100ευρώ! έχεις πολύ άδικο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμενα ο γιατρος μου ειχε παρει .1500€.στην γεννα ενας αλλος πηρε κοντα 1800€.Στειλε τα τηλ.του να τα εχουμε ευκαιρα.

 

Υ.Γ πριν λιγο τα συζηταγαμε. 30-40 ειναι μονο τα υλικα,βενζινες φοροι κλπ αλλα 30-40.φθορες εργαλειων.

πολλά ζητάνε αυτοί οι γιατροί και χωρίς να υπάρχει λόγος!ο δικός μου γιατρός δεν ζήτησε τίποτα για τη γέννα, εξάλλου εγώ γέννησα με φυσικό τοκετό, γιατί να πληρώνω τόσα λεφτά?

Edited by teni
Link to comment
Share on other sites

και δεν παίρνεις ότι πληρώνεις, μπορεί 50 να πληρώσεις και να σου κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από αυτόν που παίρνει 100ευρώ! έχεις πολύ άδικο!

 

Μέχρι προχθές με ρώταγες τι είναι ή μάτιση και τώρα έγινες και ειδική και με κράζεις κιόλας;;;;

Τέλος πάντων,αν εσύ βρήκες τόσο κελεπούρι μάστορα πες μας και μας...

Link to comment
Share on other sites

βλακείες, με 5 ευρώ παίρνουν τις βάσεις, στη σελίδα των ψυκτικών δεν ειδες? αν παίρνουν και χοντρικής τιμής είναι ακόμα πιό φθηνά, καλώδια και αυτά σχεδόν τζάμπα, μην πιστεύεις ότι σου λένε! 30λεπτά κανείς δεν κάθεται με την αντλία, αρκεί που τη βάζουνε, οι άλλοι που ήταν με 80 ευρώ ούτε καν να τη βάλουνε δεν ήθελαν!ούτε και καμία εγγύηση να μου δώσουν δεν ήθελαν, ενω αυτός δίνει! και χρεώνουν όλοι για 2μ σωλήνα,αν θές παραπάνω μέτρα τότε και πλήρώνεις παραπάνω 10ευρώ το μέτρο, αυτο σε όλους το ίδιο είναι, και αφού δεν αναφέρει πουθενά ο κατασκευαστής ότι υπάρχει όριο ποσο μίνιμουμ πρέπει να είναι ο σωλήνας τότε δεν νομιζω ότι έχει και τόσο σημασία αν είναι 2 ή 3μέτρα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και δεν παίρνεις ότι πληρώνεις, μπορεί 50 να πληρώσεις και να σου κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από αυτόν που παίρνει 100ευρώ! έχεις πολύ άδικο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πολλά ζητάνε αυτοί οι γιατροί και χωρίς να υπάρχει λόγος!ο δικός μου γιατρός δεν ζήτησε τίποτα για τη γέννα, εξάλλου εγώ γέννησα με φυσικό τοκετό, γιατί να πληρώνω τόσα λεφτά?

 

Εσυ θες να δινεις 50€ την εγκατασταση και ο αλλος με αυτα τα λεφτα να του περισσευουν να ψωνιζει και με χοντρικη?

5€ που την βρηκες?Θα μου δειξεις τωρα κανενα καταστημα στο skroutz φανταζομαι (που δεν υπαρχει).

Εχεις αναρωτηθει ποσα εργατοωρες χρειαζονται να προμυθευτει αυτος ολα τα υλικα που εχει?Το κοστος των μεταφορικων?

Το καλωδιο σχεδον τσαμπα?Ολα τσαμπα τα θεωρεις.Για την αντλια -δεν ξερω για τον συγκεκριμενο μαστορα που εφερες-ποιος σου ειπε οτι χρειαζεται 30 λεπτα?

Εγγυηση σε τι να σου δωσουν?

 

ΥΓ τι ακριβως επαγγελεσαι?

 

ο δικος σου γιατρος δεν πληρωθηκε για τις υπηρεσιες του?Μηπως πληρωνεται απο το δημοσιο?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι προχθές με ρώταγες τι είναι ή μάτιση και τώρα έγινες και ειδική και με κράζεις κιόλας;;;;

Τέλος πάντων,αν εσύ βρήκες τόσο κελεπούρι μάστορα πες μας και μας...

 

πρώτον δεν σε κράζω! και δεύτερον δεν έγινα ειδική και ακόμα δεν ξέρω τι είναι η μάτιση.. και τρίτων δεν εννοούσα κάποιον συγκεκριμένο μάστορα, ούτε κάν τον κλάδο των ψυκτικών, μιλούσα γενικώς.. είπα με λίγα λόγια ότι η ποιότητα υπηρεσιών δεν εξαρτάται πάντα από την αμοιβή που ζητάνε, αλλά από το φιλότιμο του καθενός! ενώ το πόσο θα ζητήσει ο καθένας εξαρτάται και από τη λαιμαργία του καθενός και δεν αντιπροσωπεύει πάντα την αξία του, επειδή ζητάει κάποιος 100ευρώ δεν τον κάνει αυτόματα και καλό μάστορα.. ούτε όλοι όσοι δεν ζητάνε πολλά σημαίνει ότι είναι μάπα..

 

Εσυ θες να δινεις 50€ την εγκατασταση και ο αλλος με αυτα τα λεφτα να του περισσευουν να ψωνιζει και με χοντρικη?

5€ που την βρηκες?Θα μου δειξεις τωρα κανενα καταστημα στο skroutz φανταζομαι (που δεν υπαρχει).

Εχεις αναρωτηθει ποσα εργατοωρες χρειαζονται να προμυθευτει αυτος ολα τα υλικα που εχει?Το κοστος των μεταφορικων?

Το καλωδιο σχεδον τσαμπα?Ολα τσαμπα τα θεωρεις.Για την αντλια -δεν ξερω για τον συγκεκριμενο μαστορα που εφερες-ποιος σου ειπε οτι χρειαζεται 30 λεπτα?

Εγγυηση σε τι να σου δωσουν?

 

ΥΓ τι ακριβως επαγγελεσαι?

 

ο δικος σου γιατρος δεν πληρωθηκε για τις υπηρεσιες του?Μηπως πληρωνεται απο το δημοσιο?

 

επαγγελματικός εξοπλισμός,

http://www.frigohellas.gr/vasi-klimatistikwn-spasti-9000-12000-btu-iv-2040-vafi-poudras-timi-gia-agora-1-kivwtiou-me-10-zeugaria

υπάρχουν και άλλα site για επαγγελμάτικό εξοπλισμό, εκεί προμηθεύονται όλοι τους, σιγά μην τα παίρνουν από τα σκρούτζ και πράκτικερ! και

για καλώδια ναι,σχεδόν τζάμπατοπαίρνουν, 10μέτρα με 5ευρώ,τι? πολλά είναι?για ένα κλιματιστικο υπολογίζουν 2-3μέτρα, αλλιώς σε χρεώνουν εξτρά.. όπως και γιασωλήνες..

εγγύηση καλής εγκατάστασης εννοούσα..

γιατρός μου ναι πληρώθηκε για τη δουλειά του, όλοι τους πληρώνονται, άσχετα αν είναι δημόσιο ή ιδιωτικό νοσοκομείο.. και ναι πήρε και το φακελάκι του, αλλά όχι επειδή τα ζήτησε, αλλά σαν ευγνωμοσύνη, επειδή με πρόσεξε πολύ καλά σε όλη την εγκυμοσύνη και στην γέννα και μετά.. βέβαία δεν μιλάμε σε καμία περίπτωση για ποσά που ανέφεραν πιό πάνω..

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πω πω παιδία μιλάμε σκάω στη ζέστη επιτέλους! στο 20 τα΄χω βάλει και ζεσταίνουν πολύ καλά! είμαι πολύ χαρούμενη!:yahoo: ήρθαν και μου τά 'βαλαν σήμερα μες τη βροχή, κρίμα τους ταλαιπώρησα τους ανθρώπους, αλλά δεν μπορούσα εγώ άλλη μέρα, μόνο για σήμερα πήρα την άδεια..:clap:

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

βλακείες, με 5 ευρώ παίρνουν τις βάσεις, στη σελίδα των ψυκτικών δεν ειδες? αν παίρνουν και χοντρικής τιμής είναι ακόμα πιό φθηνά, καλώδια και αυτά σχεδόν τζάμπα, μην πιστεύεις ότι σου λένε! 30λεπτά κανείς δεν κάθεται με την αντλία, αρκεί που τη βάζουνε, οι άλλοι που ήταν με 80 ευρώ ούτε καν να τη βάλουνε δεν ήθελαν!ούτε και καμία εγγύηση να μου δώσουν δεν ήθελαν, ενω αυτός δίνει! και χρεώνουν όλοι για 2μ σωλήνα,αν θές παραπάνω μέτρα τότε και πλήρώνεις παραπάνω 10ευρώ το μέτρο, αυτο σε όλους το ίδιο είναι, και αφού δεν αναφέρει πουθενά ο κατασκευαστής ότι υπάρχει όριο ποσο μίνιμουμ πρέπει να είναι ο σωλήνας τότε δεν νομιζω ότι έχει και τόσο σημασία αν είναι 2 ή 3μέτρα..

 

Ωραία λογική.

Τις βάσεις τις αγοράσαμε 5 ευρώ, τα καλώδια τα πήραμε τζάμπα, ο χαλκός έχει την ίδια τιμή όσα μέτρα και αν είναι, και προφανώς κατά τη γνώμη σου το ενοίκιο στο γραφείο, το κινητό τηλέφωνο, οι βενζίνες, η φθορά του αυτοκινήτου και των εργαλείων δεν κοστίζει παραπάνω από 1~2€.

 

Θα ήθελα να μας πεις τι δουλειά κάνεις, για να σου κάνω μια παρόμοια ανάλυση για τη δουλειά σου.

 

Είπαμε έχουμε κρίση, αλλά να θολώνει η δική μας κρίση λόγω κρίσης, νισάφι.

 

Η σωστή εγκατάσταση και συντήρηση του κλιματιστικού αξίζει περισσότερο από 10 ή 20 ευρώ. Μια σωστή εγκατάσταση εξασφαλίζει την σωστή λειτουργία και την μακροζωϊα του κλιματιστικού σου.

 

Μια λάθος εγκατάσταση δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχει σαν αποτέλεσμα να χαλάσει το κλιματιστικό σου σε μια εβδομάδα. Μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα ότι αντί το κλιματιστικό σου να κρατήσει 10 ή και παραπάνω χρόνια, θα πάρεις τον συμπιεστή στο χέρι σε 5 ή 7 χρόνια, κυρίως όταν δεν γίνονται κενά πριν την πλήρωση του κλιματιστικού.

 

Η σωστή συντήρηση θα εξασφαλίσει την υγεία την δική σου και της οικογένειας σου:

http://www.aenaos-sa.gr/ygeia-kai-klimatistika

https://el.wikipedia.org/wiki/Νόσος_των_Λεγεωνάριων

http://www.iatronet.gr/ygeia/loimwdeis-nosoi/article/14858/nosos-twn-legewnariwn.html

 

Για να προσθέσω στη συζήτηση, δεν καταλαβαίνω γιατί στην Ελλάδα πρέπει πριν κάνω κάτι να μάθω και να διαβάσω τα πάντα για αυτό πριν το βάλω σπίτι μου.

 

Ο "ειδικός" περιμένει να δω αν ξέρω τι κάνει και ανάλογα πράττει.Είμαι υποχρεωμένος να ξέρω τα πάντα από υδραυλικά-ηλεκτρικά-υπολογιστές-σοβατίσματα-βαφές-τζάκι-ψυκτικούς και εγώ δεν ξέρω τι άλλο.

 

Βρε αδερφέ σε παίρνω και σε πληρώνω για να κάνεις κάτι που εγώ ΔΕΝ ξέρω, γιατί εσύ πρέπει να με δουλέψεις;

 

Έχω κακή εμπειρία με "τζακά" που με ανάγκασε να μάθω τα πάντα για αυτά και τελικά να το ξαναφτιάξω μόνος μου με τη βοήθεια ενός γυψοσανιδά φίλου.

 

Έβαλα 2 κλιματιστικά , πλήρωσα 1700€ με την εγκατάσταση και μάλλον έκανε τα μισά που προβλέπονται(χρησιμοποίησε αντλία κενού για λίγα λεπτα αλλά κόλλησε σωληνώσεις).Το τι έπρεπε να κάνει το διάβασα αργότερα εδώ μέσα.

 

Τους βαρέθηκα όλους τους "μάστορες" που το μόνο που προσπαθούν είναι να αρπάξουν γρήγορα το χρήμα, δεν κάνουν ποτέ την δουλειά ολοκληρωμένα και σωστά και σε αναγκάζουν να προσπαθείς να μπαλώσεις εκ των υστέρων την ανικανότητα-τεμπελιά τους.

 

Στη χώρα του "ότι δηλώσεις είσαι", όλα γίνονται.

Η ερώτηση είναι: ρώτησες τον "μάστορα" αν είναι ψυκτικός;

Ρώτησες αν έχει μαγαζί ή γραφείο ή ζήτησες να δεις την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος;

Απόδειξη πήρες για τις εργασίες που έκανε;

 

Αν δεν έκανες τίποτε από όλα αυτά, δεν δικαιούσαι να κατηγορείς τους μάστορες, γιατί αυτός που πλήρωσες δεν είναι μάστορας, αλλά κάστορας.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Η σωστή εγκατάσταση και συντήρηση του κλιματιστικού αξίζει περισσότερο από 10 ή 20 ευρώ. Μια σωστή εγκατάσταση εξασφαλίζει την σωστή λειτουργία και την μακροζωϊα του κλιματιστικού σου.

 

Μια λάθος εγκατάσταση δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχει σαν αποτέλεσμα να χαλάσει το κλιματιστικό σου σε μια εβδομάδα. Μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα ότι αντί το κλιματιστικό σου να κρατήσει 10 ή και παραπάνω χρόνια, θα πάρεις τον συμπιεστή στο χέρι σε 5 ή 7 χρόνια, κυρίως όταν δεν γίνονται κενά πριν την πλήρωση του κλιματιστικού.

 

Η σωστή συντήρηση θα εξασφαλίσει την υγεία την δική σου και της οικογένειας σου:

http://www.aenaos-sa.gr/ygeia-kai-klimatistika

https://el.wikipedia.org/wiki/Νόσος_των_Λεγεωνάριων

http://www.iatronet.gr/ygeia/loimwdeis-nosoi/article/14858/nosos-twn-legewnariwn.html

 

 

 

Στη χώρα του "ότι δηλώσεις είσαι", όλα γίνονται.

Η ερώτηση είναι: ρώτησες τον "μάστορα" αν είναι ψυκτικός;

Ρώτησες αν έχει μαγαζί ή γραφείο ή ζήτησες να δεις την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος;

Απόδειξη πήρες για τις εργασίες που έκανε;

 

Αν δεν έκανες τίποτε από όλα αυτά, δεν δικαιούσαι να κατηγορείς τους μάστορες, γιατί αυτός που πλήρωσες δεν είναι μάστορας, αλλά κάστορας.

 

Δυστηχως αυτο το προβλημα υπαρχει και θα υπαρχει παντα.ακομα και αδειουχος να ειναι εχει να κανει με το αν ειναι σωστος επαγγελματιας.

Και δεν μιλαω μονο σε αυτο το επαγγελμα αλλα σε ολα τα επαγγελματα ισχυει αυτο.

 

Κατι τετοιες τακτικες θα οδηγησουν ολους τους ελ.επαγγελματιες να παραδωσουν βιβλια και να εργαζονται σε μια εταιρια 8:00-20:00 και να παιρνουν 20€.και τα υπολοιπα 150 η εταιρεία.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...