Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και καλό μήνα

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Το πρόβλημα είναι ότι με ξυπνάει αυτός ο θόρυβος και κατά την γνώμη μου δεν είναι αποδεχτός.

Συμφωνώ ότι μπορεί να έχει να κάνει με τις βαλβίδες, άλλωστε κάπως έτσι το περιέγραψα και στο service για να έρθει.

Θα επανέλθω με νεότερα απο το service

 

Έχω το ίδιο ακριβώς μοντέλο σχεδόν ένα χρόνο τώρα και μου έκανε από την αρχή αυτό ακριβώς που περιγράφεις.

Επίσης έχω και άλλα μοντέλα Hitachi που δεν το παρουσιαζαν (ήταν πιο παλιά όμως).

Εγώ παρατηρώ ότι αυτό το κάνει μόνο στο ζεστό πρόγραμμα, μετά σταματά η λειτουργία για ένα περίπου λεπτό και μετά ξεκινάει κανονικά.

Επίσης το κάνει εάν πχ είχες θερμοκρασία πιο ψηλά και την κατεβάσεις ή κλείσεις τη λειτουργία του.

Όταν μίλησα με τον αντιπρόσωπο που έχει και το σερβις βόρειο Ελλάδα, μου είπε ότι είναι η βαλβίδα εκτόνωσης και είναι φυσιολογικό. Σε ένα χρόνο τώρα πάντως δε χάλασε κάτι και δουλεύει κανονικά κατά τα άλλα.

 

Σήμερα ήρθε το sevice της Hitachi

Ακούσατε το θόρυβο και αφού έψαξαν για κάποιο πατημένο σωλήνα και δεν βρήκαν αποφάνθηκαν ότι ο θόρυβος είναι στα οριακά φυσιολογικός και εγώ τους είπα ότι είναι οριακά μη αποδεχτός Σημειώνω ότι στο σπίτι υπάρχουν άλλα δύο κλιματιστικά μικρότερης έντασης και διαφορετικής μάρκας και ο θόρυβος συμπίεσης εκτόνωσης που κάνουν είναι σαν θρόισμα και όχι σαν να ανοίγεις βρύση όπως κάνει το hitachi.

Σημειώνω ότι ο ήχος είναι ο παρακάτω

Περιμένω νεώτερα απο τον τεχνικό μιας και με ενημέρωσε ότι θα συνεννοηθεί με τα ανώτερα κλιμάκια προκειμένου να δουν αν μπορούν να βρουν λύση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα, και καλο χειμώνα να έχουμε.. Μία απλή ερώτηση θέλω να κάνω..

Εχω ενα κλιματιστικό Daikin,παλιό μοντέλο,ON/OFF τύπου. Αυτές τις ημέρες το έβαλα σε λειτουργία (θέρμανση) και μου φαίνεται οτι η εξωτερική μονάδα κάνει παραπάνω θόρυβο απο πριν (ενα βζζζ, μπορώ να το παρομοιάσω με τον ήχο ενός ψυγείου) .. και πρόσεξα οτι ο εξωτερικός ανεμιστήρας δεν δουλεύει συνεχομένα.. (δηλαδή ενώ δουλεύει η εξωτερική μονάδα..ο ανεμιστήρας δουλεύει για κάποια λεπτά, μετα σταματάει..ξαναξεκινάει κτλ..)

Η ερώτηση μου είναι,έτσι δουλεύουν οι εξωτερικοί ανεμιστήρες; η θα έπρεπε να δουλεύει συνεχόμενα, όσο η εξωτερική μονάδα είναι δουλεύει;

Δεν είχα την τύχη να προσέξω τον προηγούμενο χειμώνα τον ανεμιστήρα, αν η συμπεριφορά του ήταν διακοπτόμενη/συνεχόμενη. Το κλιματιστικό φαίνετε να δουλεύει κανονικά (ζεστό αέρα),και παρόλο που σταματάει ο εξωτερικός ανεμιστήρας, η παροχή ζεστού αέρα συνεχίζεται..

Η θερμοκρασία έξω ηταν 14-15οC, άρα λογικά δεν έχει πιάσει πάγο και να κάνει απόψυξη..

Σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων :))

 

Κι εγώ το εχω παρατηρήσει αυτο στο δικό μου on/off .... Για ποιο λόγο το κανει αυτο;

Ειναι ανησυχητικό;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Ενδιαφέρομαι για 9000btu και είδα το συγκεκριμένο Daikin σε καλη τιμή από Eshop: http://www.e-shop.gr/air-condition-daikin-ftxb25c-rxb25c-9000btu-inverter-klasi-a--p-HAP.000797

 

Έχει κάποιος φίλος άποψη για το συγκεκριμένο η παραπλήσιο Daikin? Πίστευετε οτι αξίζει τα λεφτά του?

 

Συγκριτικά με τα παρακάτω βλέπω οτι καίει λίγο περισσότερο στην ελάχιστη κατανάλωση στη θέρμανση που με ενδιαφέρει περισσότερο αλλά απο την αλλη εχει 100 ευρω διαφορα:

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/150657-toshiba-ras107sav/skv-e6

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/155165-hitachi-rask10hcg

 

 

Φιλικά,

Γιώργος

 

Ευγενής υπενθύμιση :D

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η γνώμη σας σχετικά με αυτό? http://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-passion-p4%CE%BCvi-12wfr-1161546.html

 

Τα btu με καλύπτουν για ψύξη-θέρμανση απλά θέλω να μου πείτε από πλευράς αξιοπιστίας/απόδοσης πως είναι και γενικά αν είναι όντως καλά τα Inventor, παντού στα forums τα καλύτερα βλέπω να γράφουν.

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω για 24άρι κλιματιστικό (ψύξη και θέρμανση) και έχω χαθεί από τις πολλές εταιρείες και τα πολλά χαρακτηριστικά. Εχει να προτείνεις κανένας καμία εταιρεία ή μοντέλο που να είνια αξιόπιστη, να έχει καλο aftersale και εξυπηρετηση και όσο γίνεται ποιο αθόρυβο. Γιατί από την έρευνα που έχω κάνει έχω χαθεί.
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η γνώμη σας σχετικά με αυτό? http://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-passion-p4%CE%BCvi-12wfr-1161546.html

 

Τα btu με καλύπτουν για ψύξη-θέρμανση απλά θέλω να μου πείτε από πλευράς αξιοπιστίας/απόδοσης πως είναι και γενικά αν είναι όντως καλά τα Inventor, παντού στα forums τα καλύτερα βλέπω να γράφουν.

 

Ευχαριστώ :)

 

Πάρ το αφοβα . Είναι αξιοπιστο ,απο άποψη οικονομίας είναι απο τα καλύτερα του εμπορίου . Απο άποψη λειτουργιών δεν έχει να ζηλέψει τίποτα .

 

Τα inventor είναι κατασκευής Gree.Αυτό λέει πολλά απο μόνο του !

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω για 24άρι κλιματιστικό (ψύξη και θέρμανση) και έχω χαθεί από τις πολλές εταιρείες και τα πολλά χαρακτηριστικά. Εχει να προτείνεις κανένας καμία εταιρεία ή μοντέλο που να είνια αξιόπιστη, να έχει καλο aftersale και εξυπηρετηση και όσο γίνεται ποιο αθόρυβο. Γιατί από την έρευνα που έχω κάνει έχω χαθεί.

Πες μας το bugget σου.

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

εχω το daikin ftxs42 inverter εδω και 6 χρονια.το τελευταιο διαστημα εχω ενα προβλημα. αναβει και σβηνει μονο του ξαφνικα οποιαδηποτε ωρα τηϛ ημεραϛ η νυχταϛ.τι συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

εχω το daikin ftxs42 inverter εδω και 6 χρονια.το τελευταιο διαστημα εχω ενα προβλημα. αναβει και σβηνει μονο του ξαφνικα οποιαδηποτε ωρα τηϛ ημεραϛ η νυχταϛ.τι συμβαινει?

Ειμαι ετοιμος να παρω το ftxm50k , και με φρεναρεις!! Αλλα προβληματα εχει παρουσιασει;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Μενω σε ενα διαμερισμα τελευταιου οροφου 3 χρονων, το οποιο εχει σχετικη θερμομονωση με σαλοκουζινα 33m2 και 2,5m υψος.

Συνεχη ηλιοφανεια το καλοκαιρι με θερμοκρασιες που ξεπερνουν πολλες φορες τους 40 βαθμους και με πιο ηπιο χειμωνα

Εχω ενα ac 12000btu on/off το οποιο δεν αποδιδει σχεδον καθολου λογω της χαμηλης ισχυος του!

Ειμαι σε φαση αναζητησης και εχω καταληξει σε HITACHI των 22000btu

το οποιο ειναι το μονο το οποιο ανταποκρινεται στη προνοια σωληνωσεων

που υπαρχει στο υφισταμενο χωρο (1/4 με 1/2) με υψηλη ονομαστικη ισχυ..

 

Το θεμα ειναι ποια ειναι η διαφορα μεταξυ των 2 συστηματων

 

https://www.skroutz.gr/s/2862296/Hitachi-RAK-60PPA-RAC-60WPA.html

 

https://www.skroutz.gr/s/6959431/Hitachi-R%CE%91S-24PPAG-RAC-24WPAG.html

 

Επισης θεωρουνται tier 1, ειναι αναλογα της θετικης τους φημης και "καταγωγης"?

 

Τα 22000 btu θα μου ειναι αρκετα για το χωρο μου, τι αλλο να προσεξω?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να με ενημερωσει αν η σειρα της mitsubishi MSZ-FH50 VE ειναι παλια και ποσο; Απο την αντιπροσωπεια μου λενε οτι ειναι μοντελο 2014 , αλλα απο το skroutz βλεπω οτι εχει κυκλοφορησει τον 5/2013.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Μενω σε ενα διαμερισμα τελευταιου οροφου 3 χρονων, το οποιο εχει σχετικη θερμομονωση με σαλοκουζινα 33m2 και 2,5m υψος.

Συνεχη ηλιοφανεια το καλοκαιρι με θερμοκρασιες που ξεπερνουν πολλες φορες τους 40 βαθμους και με πιο ηπιο χειμωνα

Εχω ενα ac 12000btu on/off το οποιο δεν αποδιδει σχεδον καθολου λογω της χαμηλης ισχυος του!

Ειμαι σε φαση αναζητησης και εχω καταληξει σε HITACHI των 22000btu

το οποιο ειναι το μονο το οποιο ανταποκρινεται στη προνοια σωληνωσεων

που υπαρχει στο υφισταμενο χωρο (1/4 με 1/2) με υψηλη ονομαστικη ισχυ..

 

Το θεμα ειναι ποια ειναι η διαφορα μεταξυ των 2 συστηματων

 

https://www.skroutz.gr/s/2862296/Hitachi-RAK-60PPA-RAC-60WPA.html

 

https://www.skroutz.gr/s/6959431/Hitachi-R%CE%91S-24PPAG-RAC-24WPAG.html

 

Επισης θεωρουνται tier 1, ειναι αναλογα της θετικης τους φημης και "καταγωγης"?

 

Τα 22000 btu θα μου ειναι αρκετα για το χωρο μου, τι αλλο να προσεξω?

 

ευχαριστω

 

Είναι ακριβώς ίδια, απλώς το 60PPA είναι μοντέλο του 2013 και το 24PPAG είναι φετινό.

 

Έχει ακουστεί ότι στο 60PPA συνήθως αλλάζεις πλακέτα τον πρώτο χρόνο και η Hitachi από ότι έγραψε φίλος εδώ μέσα την αλλάζει και εκτός εγγύησης.Ίσως στο φετινό να έχουν φτιάξει το πρόβλημα της πλακέτας.

Link to comment
Share on other sites

για ενα σαλονι-κουζινα 45 τμ εχω καταλιξει να αγορασω το passion 24 btu της invertor.to εχει δουλεψει κανεις απο εσας σε αντιστοιχα τμ ??θα ηθελα τις εντυπωσεις σας

 

Σ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

για ενα σαλονι-κουζινα 45 τμ εχω καταλιξει να αγορασω το passion 24 btu της invertor.to εχει δουλεψει κανεις απο εσας σε αντιστοιχα τμ ??θα ηθελα τις εντυπωσεις σας

 

Σ ευχαριστω

 

Αυτό που ρωτάς δεν μπορεί να απαντηθεί . Το αν αποδίδει το κλιματιστικό για τον χώρο σου δεν πάει βάση τετραγωνικών και μόνο . Υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που παίζουν εξίσου σημαντικό ρόλο .

Πάχος μόνωσης ,υλικό μόνωσης,αεροστεγανότητα κτιρίου,κλιματολογικές συνθήκες περιοχής (μέση θερμοκρασία ,υψόμετρο κτλ) ,προσανατολισμός τοίχων . τ.μ και ύψος , συντελεστής θερμοπερατότητας κουφωμάτων, ισχύς απο ηλεκτρικές συσκευές,λάμπες και απο την παρουσία ανθρώπων καθώς και ηλιακά κέρδη και άλλα πολλά.

 

 

Οπότε ο σωστότερος τρόπος για να βάλεις το καλύτερο κλιματιστικό σε απόδοση btu για τον χώρο σου είναι να γίνει μηχανολογική μελέτη.

Απο κει και πέρα υπάρχει ο καθαρά μπακαλίστικος και εμπειρικός κανόνας που πάει με τα τετραγωνικά χώρου όπου προσσεγιστικά βρίσκουμε τι περίπου (ή στο πολύ περίπου) θέλει σε btu ο χώρος και επιλέγουμε αντίστοιχο κλιματιστικό .

Κατα καιρούς διαβάζω άτομα να λένε σε φορουμς πράγματα του τύπου " το κλιματιστικό είναι μούφα, μούφα η τάδε εταιρία.Δεν ζεσταίνει τον χώρο μου. Δεν αποδίδει,πεταμένα λεφτά" 2 περιπτώσεις ισχύουν , ή βλάβη ή ΛΑΘΟΣ επιλογή κλιματιστικού όπου στα μεγάλα κρύα δεν μπορεί να κρατήσει μαι ευχάριστη θερμοκρασία στον χώρο !

Συνήθως είναι λάθος επιλογή . Γιατί; Γιατί κάθονται και ακούνε την άποψη του κάθε πωλητή για επιλογή κλιματιστικού για τον χώρο τους και για τις κλιματολογικές συνθήκες της περιοχής τους. Ο πωλητής είναι πωλητής η δουλειά του είναι προώθηση προιόντων . Ο πωλητής ΔΕΝ είναι μηχανολόγος ΟΥΤΕ ψυκτικός .

 

Δεν σου λέω να πληρώσεις μηχανολογική μελέτη . Πολλές φορές καταφεύγουμε στην εμπειρική μέθοδο για να βρούμε κλιματιστικό για τον χώρο μας ΠΑΝΤΑ όμως να συμβουλευομαστε ψυκτικό ή μηχανολόγο να μας πει την άποψη του (αν όχι να μας κάνει μηχανολογική μελέτη) και όχι να πάμε στα κουτουρού να αγοράσουμε ότι πιστεύουμε ότι μας καλύπτει για τον χώρο μας ή ότι μας πλασάρει ο πωλητής.

 

 

Πάντως να έχεις το εξής στο μυαλό σου . Με 9άρι μπορείς να θερμάνεις έναν χώρο 13 τ.μ αλλά μπορείς να θερμάνεις και έναν χώρο 120 τ.μ (παθητικά κτίρια) . Ναι με 9αρι !!!!!! Πως γίνεται αυτό; Όλα είναι θέμα θερμικών απωλειών !!!! Τι χρειάζεται το κτίριο . Πόσο καλά μονωμένο είναι και βιοκλιματικά σχεδιασμένο .

 

Το passion είναι ολοκληρωμένο μηχάνημα και άριστο. Τόσο σε λειτουργίες όσο και σε καταναλώσεις και φυσικά value for money .Αξιόπιστο. Εγώ το συνιστώ!

 

 

ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΟΥ ψυκτικό ή μηχανλόγο και πές του ταχαρακτηριστικά του χώρου σου για να σου πει έστω εμπειρικά τί χρειάζεσαι!!!!!

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ρωτάς δεν μπορεί να απαντηθεί . Το αν αποδίδει το κλιματιστικό για τον χώρο σου δεν πάει βάση τετραγωνικών και μόνο . Υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που παίζουν εξίσου σημαντικό ρόλο .

Πάχος μόνωσης ,υλικό μόνωσης,αεροστεγανότητα κτιρίου,κλιματολογικές συνθήκες περιοχής (μέση θερμοκρασία ,υψόμετρο κτλ) ,προσανατολισμός τοίχων . τ.μ και ύψος , συντελεστής θερμοπερατότητας κουφωμάτων, ισχύς απο ηλεκτρικές συσκευές,λάμπες και απο την παρουσία ανθρώπων καθώς και ηλιακά κέρδη και άλλα πολλά.

 

 

Οπότε ο σωστότερος τρόπος για να βάλεις το καλύτερο κλιματιστικό σε απόδοση btu για τον χώρο σου είναι να γίνει μηχανολογική μελέτη.

Απο κει και πέρα υπάρχει ο καθαρά μπακαλίστικος και εμπειρικός κανόνας που πάει με τα τετραγωνικά χώρου όπου προσσεγιστικά βρίσκουμε τι περίπου (ή στο πολύ περίπου) θέλει σε btu ο χώρος και επιλέγουμε αντίστοιχο κλιματιστικό .

Κατα καιρούς διαβάζω άτομα να λένε σε φορουμς πράγματα του τύπου " το κλιματιστικό είναι μούφα, μούφα η τάδε εταιρία.Δεν ζεσταίνει τον χώρο μου. Δεν αποδίδει,πεταμένα λεφτά" 2 περιπτώσεις ισχύουν , ή βλάβη ή ΛΑΘΟΣ επιλογή κλιματιστικού όπου στα μεγάλα κρύα δεν μπορεί να κρατήσει μαι ευχάριστη θερμοκρασία στον χώρο !

Συνήθως είναι λάθος επιλογή . Γιατί; Γιατί κάθονται και ακούνε την άποψη του κάθε πωλητή για επιλογή κλιματιστικού για τον χώρο τους και για τις κλιματολογικές συνθήκες της περιοχής τους. Ο πωλητής είναι πωλητής η δουλειά του είναι προώθηση προιόντων . Ο πωλητής ΔΕΝ είναι μηχανολόγος ΟΥΤΕ ψυκτικός .

 

Δεν σου λέω να πληρώσεις μηχανολογική μελέτη . Πολλές φορές καταφεύγουμε στην εμπειρική μέθοδο για να βρούμε κλιματιστικό για τον χώρο μας ΠΑΝΤΑ όμως να συμβουλευομαστε ψυκτικό ή μηχανολόγο να μας πει την άποψη του (αν όχι να μας κάνει μηχανολογική μελέτη) και όχι να πάμε στα κουτουρού να αγοράσουμε ότι πιστεύουμε ότι μας καλύπτει για τον χώρο μας ή ότι μας πλασάρει ο πωλητής.

 

 

Πάντως να έχεις το εξής στο μυαλό σου . Με 9άρι μπορείς να θερμάνεις έναν χώρο 13 τ.μ αλλά μπορείς να θερμάνεις και έναν χώρο 120 τ.μ (παθητικά κτίρια) . Ναι με 9αρι !!!!!! Πως γίνεται αυτό; Όλα είναι θέμα θερμικών απωλειών !!!! Τι χρειάζεται το κτίριο . Πόσο καλά μονωμένο είναι και βιοκλιματικά σχεδιασμένο .

 

Το passion είναι ολοκληρωμένο μηχάνημα και άριστο. Τόσο σε λειτουργίες όσο και σε καταναλώσεις και φυσικά value for money .Αξιόπιστο. Εγώ το συνιστώ!

 

 

ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΟΥ ψυκτικό ή μηχανλόγο και πές του ταχαρακτηριστικά του χώρου σου για να σου πει έστω εμπειρικά τί χρειάζεσαι!!!!!

 

Σ ευχαριστω για την απαντηση σου, θα προσπαθησω να το κανω τις επομενες μερες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , εχει κανεις το inventor vision 18.000 btu , για να μου πει εντυπωσεις σε θεμα θορυβου , καταναλωσης και αν εχουν προκυψει τυχον βλαβες;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , εχει κανεις το inventor vision 18.000 btu , για να μου πει εντυπωσεις σε θεμα θορυβου , καταναλωσης και αν εχουν προκυψει τυχον βλαβες;

 

Απόψεις για τα inventor απο άλλα sites

 

Γράφτηκε το 2013:

Εγω αγόρασα ενα inventor 12αρι το 2007 , το προηγουμενο μηνα η ευτραφής πεθερα μου καταφερε και πατησε το κοντρολ . Σαν αποτελεσμα πηρα το ψυκτικο που μου το ειχε πουλησει ετοιμοσ ψυχολογικα να πληρωσω κανα 40-50 ευρω. Ο ψυκτικος με ενημερωσε οτι η αντιπροσωπεια μου το περασε στην εγγυηση και σε 24ωρες το ελαβα με courier χαρουμενος το νεο μου κοτρολ. Επειδη ειμαι πολυ χαρουμενος απο τη συμπεριφορα του μηχανηματος κοιταζω να παρω και ενα ακομη 12αρι που θελω για το σαλονι ειδα στο σιτε τους οτι εχουνε νεο μοντελο ενεργειακησ κλασης Α++/Α+++ και η τιμη του ειναι απο τις καλυτερεσ στο σκρουτζ για αυτα τα τεχνικα χαρακτηριστικα http://www.skroutz.g...se=κλιματιστικα

 

Νομιζω οτι θα ξαναγορασω ενα γιατι ειμαι χαρουμενος απο την αποδοση και απο το σωστο AFTER SALES SERVICE της αντιπροσοπειας

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την απαντηση σου, θα προσπαθησω να το κανω τις επομενες μερες...

 

Αυτό που ρωτάς δεν μπορεί να απαντηθεί . Το αν αποδίδει το κλιματιστικό για τον χώρο σου δεν πάει βάση τετραγωνικών και μόνο . Υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που παίζουν εξίσου σημαντικό ρόλο .

Πάχος μόνωσης ,υλικό μόνωσης,αεροστεγανότητα κτιρίου,κλιματολογικές συνθήκες περιοχής (μέση θερμοκρασία ,υψόμετρο κτλ) ,προσανατολισμός τοίχων . τ.μ και ύψος , συντελεστής θερμοπερατότητας κουφωμάτων, ισχύς απο ηλεκτρικές συσκευές,λάμπες και απο την παρουσία ανθρώπων καθώς και ηλιακά κέρδη και άλλα πολλά.

 

 

Οπότε ο σωστότερος τρόπος για να βάλεις το καλύτερο κλιματιστικό σε απόδοση btu για τον χώρο σου είναι να γίνει μηχανολογική μελέτη.

Απο κει και πέρα υπάρχει ο καθαρά μπακαλίστικος και εμπειρικός κανόνας που πάει με τα τετραγωνικά χώρου όπου προσσεγιστικά βρίσκουμε τι περίπου (ή στο πολύ περίπου) θέλει σε btu ο χώρος και επιλέγουμε αντίστοιχο κλιματιστικό .

Κατα καιρούς διαβάζω άτομα να λένε σε φορουμς πράγματα του τύπου " το κλιματιστικό είναι μούφα, μούφα η τάδε εταιρία.Δεν ζεσταίνει τον χώρο μου. Δεν αποδίδει,πεταμένα λεφτά" 2 περιπτώσεις ισχύουν , ή βλάβη ή ΛΑΘΟΣ επιλογή κλιματιστικού όπου στα μεγάλα κρύα δεν μπορεί να κρατήσει μαι ευχάριστη θερμοκρασία στον χώρο !

Συνήθως είναι λάθος επιλογή . Γιατί; Γιατί κάθονται και ακούνε την άποψη του κάθε πωλητή για επιλογή κλιματιστικού για τον χώρο τους και για τις κλιματολογικές συνθήκες της περιοχής τους. Ο πωλητής είναι πωλητής η δουλειά του είναι προώθηση προιόντων . Ο πωλητής ΔΕΝ είναι μηχανολόγος ΟΥΤΕ ψυκτικός .

 

Δεν σου λέω να πληρώσεις μηχανολογική μελέτη . Πολλές φορές καταφεύγουμε στην εμπειρική μέθοδο για να βρούμε κλιματιστικό για τον χώρο μας ΠΑΝΤΑ όμως να συμβουλευομαστε ψυκτικό ή μηχανολόγο να μας πει την άποψη του (αν όχι να μας κάνει μηχανολογική μελέτη) και όχι να πάμε στα κουτουρού να αγοράσουμε ότι πιστεύουμε ότι μας καλύπτει για τον χώρο μας ή ότι μας πλασάρει ο πωλητής.

 

 

Πάντως να έχεις το εξής στο μυαλό σου . Με 9άρι μπορείς να θερμάνεις έναν χώρο 13 τ.μ αλλά μπορείς να θερμάνεις και έναν χώρο 120 τ.μ (παθητικά κτίρια) . Ναι με 9αρι !!!!!! Πως γίνεται αυτό; Όλα είναι θέμα θερμικών απωλειών !!!! Τι χρειάζεται το κτίριο . Πόσο καλά μονωμένο είναι και βιοκλιματικά σχεδιασμένο .

 

Το passion είναι ολοκληρωμένο μηχάνημα και άριστο. Τόσο σε λειτουργίες όσο και σε καταναλώσεις και φυσικά value for money .Αξιόπιστο. Εγώ το συνιστώ!

 

 

ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΟΥ ψυκτικό ή μηχανλόγο και πές του ταχαρακτηριστικά του χώρου σου για να σου πει έστω εμπειρικά τί χρειάζεσαι!!!!!

 

Καλησπέρα, αν και δεν έχω δουλέψει πολύ το 24αρι Passion που έχω από τον Οκτώβρη . Σαν πρώτες εντυπώσεις μοιάζει για ένα πολύ δυνατό μηχάνημα με μεγάλη ροή στον αέρα.Άριστο after sales support απο την inventor. Στα αρνητικά έχω να επισημάνω μόνο τις χειροκίνητες εσωτερικές περσίδες.

Ακόμα παρατήρησα, ίσως λάθος τοποθέτησης και θα ήθελα την άποψη κάποιου, ότι όταν ξεκινάει το μηχάνημα να πιάσει θερμοκρασία κάνει ένα ήχο "σαν τουρμπίνα αεροπλάνου" ο οποίος είναι κάπως ενοχλητικός γενικότερα το μηχάνημα ΄της εσωτερικής μονάδας δεν με έχει πείσει για την αθόρυβη λειτουργία του.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες εσωτερικες περσιδες , εννοεις τις οριζοντιες?

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχει μια προσφορά το eshop σε arielli 12 αρι στα 285 ευρώ (Α++/Α+). Έχει κανείς εμπειρία από αυτό; Ναι ξέρω ότι δεν είναι Mitsubishi αλλά το θέλω για εξοχικό (χώρο 20 τμ) που θα δουλεύει μόνο σ/κ. Το έχει πάρει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα aenaos15, ναι τις οριζόντιες.

 

Tις κάθετες περσίδες θες να πεις !

 

http://www.inventoraircondition.gr/wp-content/uploads/2015/05/%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-inventor-%CE%95%CE%B3%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%B7-P4MVI-P4MVO-Passion.pdf

 

Σελίδα 8

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακόμα παρατήρησα, ίσως λάθος τοποθέτησης και θα ήθελα την άποψη κάποιου, ότι όταν ξεκινάει το μηχάνημα να πιάσει θερμοκρασία κάνει ένα ήχο "σαν τουρμπίνα αεροπλάνου" ο οποίος είναι κάπως ενοχλητικός γενικότερα το μηχάνημα ΄της εσωτερικής μονάδας δεν με έχει πείσει για την αθόρυβη λειτουργία του.

 

24άρι είναι . Δεν θεωρείται αθόρυβο σύμφωνα με τα db θορύβου του . Αλλά όχι και ενοχλητικό να σε κουράζει .

Το vision είναι πιο αθόρυβο πάντως αλλά μην περιμένεις να μην ακούγεται ένα 24άρι . Oι τιμες θορύβου στο passion είναι απο τις καλές για 24άρι . Μην νομίζεις ότι θα βρεις με διαφορά πιο αθόρυβο μηχάνημα για παράδειγμα σε Daikin και mitsubishi μέχρι και 1800 ευρώ .

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα σε όλους. Έχει μια προσφορά το eshop σε arielli 12 αρι στα 285 ευρώ (Α++/Α+). Έχει κανείς εμπειρία από αυτό; Ναι ξέρω ότι δεν είναι Mitsubishi αλλά το θέλω για εξοχικό (χώρο 20 τμ) που θα δουλεύει μόνο σ/κ. Το έχει πάρει κανείς;

 

Δεν ξέρω τι support έχει το eshop σε ανταλλακτικά και επισκευή γενικά . Ουτε ξέρω τί αξιοπιστία έχει η Arielli . Θα προτιμούσα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και τα λεφτά μου να έχουν πιάσει όσο το δυνατόν καλύτερα τόπο να δώσω 85 ευρώ παραπάνω και να πάρω ένα Midea .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε bananas το λεει πεντακαθαρα στη σελιδα 8 . οτι τις οριζοντιες περσιδες μετακινεις χειροκινητα. Δεν ξερω για το vision που ενδιαφερομαι , αν μετακινουνται μεσω τηλεχειριστηριου και οι οριζοντιες. Edited by aenaos15

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Φιλε bananas το λεει πεντακαθαρα στη σελιδα 8 . οτι τις οριζοντιες περσιδες μετακινεις χειροκινητα. Δεν ξερω για το vision που ενδιαφερομαι , αν μετακινουνται μεσω τηλεχειριστηριου και οι οριζοντιες.

 

Στον τίτλο σου λέει ρύθμιση της κάθετης ροής αέρα όχι της κάθετης περσίδας . Μην το μπερδεύεις .

Αναφέρεται σε ροή αέρα και όχι σε περσίδες . όταν σου λέει ρύθμιση της οριζόντιας ροής αέρα. Η οριζόντια ροή ελέγχεται απο τις κάθετες περσίδες . Οι κάθετες περσίδες είναι χειροκίνητες . Οι οριζόντιες περσίδες που ελέγχουν την κάθετη ροή είναι απο το τηλεχειριστήριο . :)

 

Στο vision ρυθμίζονται απο το χειριστήριο τόσο οι κάθετες όσο και οι οριζόντιες περσίδες:

Σελίδα 5

http://www.inventoraircondition.gr/wp-content/uploads/2015/06/Inventor-%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-Vision-%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%84%CF%81%CF%8C%CE%BB.pdf

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...