Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι

Εδώ είναι η κάτοψη του διαμερίσματος

https://onedrive.live.com/redir?resid=2546E7A7964292C1!7023&authkey=!AGAez4Rz7hyQ_3Y&v=3&ithint=photo%2cjpg

Στο δωμάτιο των 15τμ τοποθετήθηκε ένα Mitsubishi FH25VE 9.000btu

Αναρωτιέμαι αν θα μπορουσα να τοποθετήσω ένα κλιματιστικό Mitsubishi FH35VE 12.000 Btu στο υπνοδωμάτιο των 11τμ και ενα στο σαλόνι και να καλυψω ολο το σπίτι

Να τονίσω οτι με ενδιαφέρει περισσότερο η θέρμανση , οπου το συγκεκριμένο Mitsubishi είναι πολύ αποδοτικό .

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη ψάχνω για 18αρι

θέλω να καλύψω καθιστικό, ενιαίο χώρο 35 τμ με διπλά τζάμια

μόνωση β ορόφου ,σε 4οροφη πολυκατοικία ειμαι ανάμεσα σε αυτά

 

http://www.skroutz.gr/s/3547147/Gree-Cozy-GRS-181-EI-JCC-N2.html

 

http://www.skroutz.gr/s/5040669/Hitachi-RAK-50PEA-RAC-50WEA.html

 

εάν έχετε και κάποιο άλλο να μου προτείνετε περίπου σε αυτά τα χρήματα ή +100

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη ψάχνω για 18αρι

θέλω να καλύψω καθιστικό, ενιαίο χώρο 35 τμ με διπλά τζάμια

μόνωση β ορόφου ,σε 4οροφη πολυκατοικία ειμαι ανάμεσα σε αυτά

 

http://www.skroutz.gr/s/3547147/Gree-Cozy-GRS-181-EI-JCC-N2.html

 

http://www.skroutz.gr/s/5040669/Hitachi-RAK-50PEA-RAC-50WEA.html

 

εάν έχετε και κάποιο άλλο να μου προτείνετε περίπου σε αυτά τα χρήματα ή +100

 

Και τα 2 μεταξύ τους σε καταναλώσεις και θόρυβο είναι σχεδόν ίδια . Και οι 2 μάρκες αξίζουν τα λεφτά τους . Για μένα δώσε 130 ευρώ παραπάνω και πήγαινε στο inventor passion . Πιο οικονομικό σε κατανάλωση πιο αθόρυβο και περισσότερες λειτουργίες .

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 μεταξύ τους σε καταναλώσεις και θόρυβο είναι σχεδόν ίδια . Και οι 2 μάρκες αξίζουν τα λεφτά τους . Για μένα δώσε 130 ευρώ παραπάνω και πήγαινε στο inventor passion . Πιο οικονομικό σε κατανάλωση πιο αθόρυβο και περισσότερες λειτουργίες .

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, θα το ψάξω για το inventor

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, θα το ψάξω για το inventor

 

Yπόψιν η Gree φτιάχνει τα κλιματιστικά για την inventor !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Ενδιαφέρομαι για 9000btu και είδα το συγκεκριμένο Daikin σε καλη τιμή από Eshop: http://www.e-shop.gr/air-condition-daikin-ftxb25c-rxb25c-9000btu-inverter-klasi-a--p-HAP.000797

 

Έχει κάποιος φίλος άποψη για το συγκεκριμένο η παραπλήσιο Daikin? Πίστευετε οτι αξίζει τα λεφτά του?

 

Συγκριτικά με τα παρακάτω βλέπω οτι καίει λίγο περισσότερο στην ελάχιστη κατανάλωση στη θέρμανση που με ενδιαφέρει περισσότερο αλλά απο την αλλη εχει 100 ευρω διαφορα:

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/150657-toshiba-ras107sav/skv-e6

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/155165-hitachi-rask10hcg

 

 

Φιλικά,

Γιώργος

Κάποια γνώμη παραπάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα

'Εχω αγοράσει το Hitachi RAK-50PPΒ / RAC-50WPΒ και μου παρουσιάζει το εξής:

Κάθε τόσο (μιλάω στη θέρμανση δεν ξέρω για την ψύξη) ακούγεται ένας θόρυβος απο την εσωτερική μονάδα σαν να κάνει εκτόνωση ( ήχος σαν να περνάει νερό απο μιά σωλήνα)

Ο ήχος κρατάει περίπου 15 περίπου δευτερόλεπτα και μετά σταματά αυτό επαναλαμβάνεται κατά τακτά χρονικά διαστήματα σε σημείο να είναι πλέον ενοχλητικός. Έχω και άλλα κλιματιστικά (άλλης μάρκας) αλλά δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτειο

Είναι αυτό φυσιλογικό ?!

έχει κανείς κάποιο παρόμοιο πρόβλημα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by vassilis3
Link to comment
Share on other sites

Όταν ακούς τον ήχο σταματά και η λειτουργία του κλιματιστικού;

 

Όχι συνεχίζει και δουλευει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα, και καλο χειμώνα να έχουμε.. Μία απλή ερώτηση θέλω να κάνω..

Εχω ενα κλιματιστικό Daikin,παλιό μοντέλο,ON/OFF τύπου. Αυτές τις ημέρες το έβαλα σε λειτουργία (θέρμανση) και μου φαίνεται οτι η εξωτερική μονάδα κάνει παραπάνω θόρυβο απο πριν (ενα βζζζ, μπορώ να το παρομοιάσω με τον ήχο ενός ψυγείου) .. και πρόσεξα οτι ο εξωτερικός ανεμιστήρας δεν δουλεύει συνεχομένα.. (δηλαδή ενώ δουλεύει η εξωτερική μονάδα..ο ανεμιστήρας δουλεύει για κάποια λεπτά, μετα σταματάει..ξαναξεκινάει κτλ..)

Η ερώτηση μου είναι,έτσι δουλεύουν οι εξωτερικοί ανεμιστήρες; η θα έπρεπε να δουλεύει συνεχόμενα, όσο η εξωτερική μονάδα είναι δουλεύει;

Δεν είχα την τύχη να προσέξω τον προηγούμενο χειμώνα τον ανεμιστήρα, αν η συμπεριφορά του ήταν διακοπτόμενη/συνεχόμενη. Το κλιματιστικό φαίνετε να δουλεύει κανονικά (ζεστό αέρα),και παρόλο που σταματάει ο εξωτερικός ανεμιστήρας, η παροχή ζεστού αέρα συνεχίζεται..

Η θερμοκρασία έξω ηταν 14-15οC, άρα λογικά δεν έχει πιάσει πάγο και να κάνει απόψυξη..

Σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων :))

Edited by rnd1978
Link to comment
Share on other sites

Όχι συνεχίζει και δουλευει κανονικά

Εμένα στο 70αρι έκανε αυτό τον θόρυβο το χειμώνα, σαν να έκανε απόψυξη, και σταματούσε να δουλεύει. Μετά βέβαια μου έβγαλε και πρόβλημα πλακέτας, την οποία και μου την αντικατέστησαν και περιμένω με τα κρύα πως θα συμπεριφερθεί πλέον. Δεν χάνεις πάντως να πάρεις ένα τηλέφωνο στο service και να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω εγκαταστήσει εδώ και 2 χρόνια ένα 24άρι dakin FTX50GV στο σαλόνι μου, (χώρος περίπου 60 τ.μ., ενιαία κουζίνα-γραφείο).

Το δούλεψα συνεχόμενα πέρσι τον χειμώνα χωρίς άλλη θέρμανση στο σπίτι και ενώ από άποψη κατανάλωσης έμεινα πολύ ευχαριστημένος σε σχέση με το πετρέλαιο, θεωρώ ότι δεν ζέσταινε επαρκώς την κουζίνα.

Σκέφτομαι λοιπόν να τοποθετήσω ένα δεύτερο κλιματιστικό εκεί, 18άρι που πιστεύω ότι θα βοηθήσει στην καλύτερη κάλυψη του χώρου. Θα ήθελα να μείνω στο daikin και βρήκα το ftsx35k στα 965 euro και το ftx35k στα 799 euro (οι τιμές χωρίς τοποθέτηση). Θα παρακαλούσα αν κάποιος έχει εμπειρία από τα συγκεκριμένα να μου πεί μια γνώμη. Έχω δει τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους και δεν εντοπίζω τεράστιες διαφορές, έχουν όμως αρκετή διαφορά στην τιμή και δεν ξέρω άν υπάρχει λόγος να πάω στα 965ευρώ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για χώρο 40 τ.μ. θα με καλύψει ενα 18αρι; Κατα βάση ψύξη και λίγο θέρμανση.
Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο 70αρι έκανε αυτό τον θόρυβο το χειμώνα, σαν να έκανε απόψυξη, και σταματούσε να δουλεύει. Μετά βέβαια μου έβγαλε και πρόβλημα πλακέτας, την οποία και μου την αντικατέστησαν και περιμένω με τα κρύα πως θα συμπεριφερθεί πλέον. Δεν χάνεις πάντως να πάρεις ένα τηλέφωνο στο service και να ρωτήσεις.

 

Μιλάμε για τον ίδιο θόρυβο?

Δεν ξέρω αλλά εμένα με ξυπνάει (στο παρελθόν είχα ακούσει κ ένα ήχο σαν να κομπιάζει το μοτέρ της εσωτερικής μονάδας (σαν να είχε κολλήση και τραβούσε ρεύμα) αλλά δεν έδωσα σημασία μιας και μετά απο επανεκκίνηση δεν το ξαναέκανε)

Το κλιματιστικό το έχω 16 μήνες κ θεωρητικά είναι απο τα καλά της

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τον ίδιο θόρυβο?

Δεν ξέρω αλλά εμένα με ξυπνάει (στο παρελθόν είχα ακούσει κ ένα ήχο σαν να κομπιάζει το μοτέρ της εσωτερικής μονάδας (σαν να είχε κολλήση και τραβούσε ρεύμα) αλλά δεν έδωσα σημασία μιας και μετά απο επανεκκίνηση δεν το ξαναέκανε)

Το κλιματιστικό το έχω 16 μήνες κ θεωρητικά είναι απο τα καλά της

 

Η σειρά αυτή είχε πρόβλημα με την πλακέτα την εσωτερική. Εμένα αν θυμαμαι έκανε κάτι χαζά και μετά απο λίγο καιρό αναβόσβηνε τα εσωτερικά φωτάκι της μονάδας πορτοκαλί. Αν και εκτός εγγύησης μου το αντικατέστησε το μαγαζί που το αγόρασα χωρίς πολλά πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά αυτή είχε πρόβλημα με την πλακέτα την εσωτερική. Εμένα αν θυμαμαι έκανε κάτι χαζά και μετά απο λίγο καιρό αναβόσβηνε τα εσωτερικά φωτάκι της μονάδας πορτοκαλί. Αν και εκτός εγγύησης μου το αντικατέστησε το μαγαζί που το αγόρασα χωρίς πολλά πολλά.

 

Εγώ είμαι μέσα στην εγγύηση

Σήμερα μίλησα με κάποιον τεχνικό απο την αντιπροσωπία και μου είπε ότι θα έρθει να το δει Για να δούμε

Εσένα ακούγεται παρόμοιος θόρυβος όπως στο βιντεάκι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...σκέφτομαι να αγορασω το

https://www.skroutz.gr/s/4857196/Hitachi-RAS-RAC-S10HB.html?keyphrase=Hitachi+RAS%2FRAC-S10HB για παιδικο υπνοδωματιο 15 m^2. Ψαχνωντας για ψυκτικο για την εγκατασταση, με μια συντομη αναζητηση και θετωντας τους καποια στανταρτ οπως στο post #5778 ανακαλυψα οτι υπαρχουν πολλοι που δεν ανταποκρινονται ή εχουν αντιρρήσεις σ' αυτα.

Παρακαλω αν γνωριζει καποιος να μου προτείνει με pm κάποιον δοκιμασμενο ψυκτικο στην ευρυτερη περιοχη των Αθηνων.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι μέσα στην εγγύηση

Σήμερα μίλησα με κάποιον τεχνικό απο την αντιπροσωπία και μου είπε ότι θα έρθει να το δει Για να δούμε

Εσένα ακούγεται παρόμοιος θόρυβος όπως στο βιντεάκι?

Δεν έχει σχέση ο θόρυβος που κάνει το δικό σου με αυτόν που άκουγα εγώ. Καλά έκανες και φώναξες το service της αντιπροσωπείας μιας και είσαι ακόμα εντός εγγύησης. Ελπίζω να φτιαχτεί. Ενημέρωσέ μας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για χώρο 40 τ.μ. θα με καλύψει ενα 18αρι; Κατα βάση ψύξη και λίγο θέρμανση.

Περισότερες λεπτομέρειες δωσε για τον χώρο,μάλλον πας για 22-24αρι!

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Για χώρο(σαλόνι) 36 τμ βορεινό με διπλή συρόμενη πόρτα, με ταράτσα από πάνω, δίπλα του χωρίς κανένα κτήριο και που τον χειμώνα είναι παγωμένος και το καλοκαίρι ζεματάει, θα τον καλύψει ένα κλιματιστικό 18000btu ή να πάω σε 24000btu;
Link to comment
Share on other sites

Για χώρο(σαλόνι) 36 τμ βορεινό με διπλή συρόμενη πόρτα, με ταράτσα από πάνω, δίπλα του χωρίς κανένα κτήριο και που τον χειμώνα είναι παγωμένος και το καλοκαίρι ζεματάει, θα τον καλύψει ένα κλιματιστικό 18000btu ή να πάω σε 24000btu;

Ένα καλό 24αρι με αρκετό μεγάλο ευρως (btu) θα σε καλύψει, πρώτα κοιτα αν μπορείς και ότι μπορείς να μόνωσεις!

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα

'Εχω αγοράσει το Hitachi RAK-50PPΒ / RAC-50WPΒ και μου παρουσιάζει το εξής:

Κάθε τόσο (μιλάω στη θέρμανση δεν ξέρω για την ψύξη) ακούγεται ένας θόρυβος απο την εσωτερική μονάδα σαν να κάνει εκτόνωση ( ήχος σαν να περνάει νερό απο μιά σωλήνα)

Ο ήχος κρατάει περίπου 15 περίπου δευτερόλεπτα και μετά σταματά αυτό επαναλαμβάνεται κατά τακτά χρονικά διαστήματα σε σημείο να είναι πλέον ενοχλητικός. Έχω και άλλα κλιματιστικά (άλλης μάρκας) αλλά δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτειο

Είναι αυτό φυσιλογικό ?!

έχει κανείς κάποιο παρόμοιο πρόβλημα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Έχω το ίδιο ακριβώς μοντέλο σχεδόν ένα χρόνο τώρα και μου έκανε από την αρχή αυτό ακριβώς που περιγράφεις.

Επίσης έχω και άλλα μοντέλα Hitachi που δεν το παρουσιαζαν (ήταν πιο παλιά όμως).

Εγώ παρατηρώ ότι αυτό το κάνει μόνο στο ζεστό πρόγραμμα, μετά σταματά η λειτουργία για ένα περίπου λεπτό και μετά ξεκινάει κανονικά.

Επίσης το κάνει εάν πχ είχες θερμοκρασία πιο ψηλά και την κατεβάσεις ή κλείσεις τη λειτουργία του.

Όταν μίλησα με τον αντιπρόσωπο που έχει και το σερβις βόρειο Ελλάδα, μου είπε ότι είναι η βαλβίδα εκτόνωσης και είναι φυσιολογικό. Σε ένα χρόνο τώρα πάντως δε χάλασε κάτι και δουλεύει κανονικά κατά τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο ακριβώς μοντέλο σχεδόν ένα χρόνο τώρα και μου έκανε από την αρχή αυτό ακριβώς που περιγράφεις.

Επίσης έχω και άλλα μοντέλα Hitachi που δεν το παρουσιαζαν (ήταν πιο παλιά όμως).

Εγώ παρατηρώ ότι αυτό το κάνει μόνο στο ζεστό πρόγραμμα, μετά σταματά η λειτουργία για ένα περίπου λεπτό και μετά ξεκινάει κανονικά.

Επίσης το κάνει εάν πχ είχες θερμοκρασία πιο ψηλά και την κατεβάσεις ή κλείσεις τη λειτουργία του.

Όταν μίλησα με τον αντιπρόσωπο που έχει και το σερβις βόρειο Ελλάδα, μου είπε ότι είναι η βαλβίδα εκτόνωσης και είναι φυσιολογικό. Σε ένα χρόνο τώρα πάντως δε χάλασε κάτι και δουλεύει κανονικά κατά τα άλλα.

 

Καλημέρα και καλό μήνα

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Το πρόβλημα είναι ότι με ξυπνάει αυτός ο θόρυβος και κατά την γνώμη μου δεν είναι αποδεχτός.

Συμφωνώ ότι μπορεί να έχει να κάνει με τις βαλβίδες, άλλωστε κάπως έτσι το περιέγραψα και στο service για να έρθει.

Θα επανέλθω με νεότερα απο το service

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θέλω να αγοράσω κλιματιστικά για σαλόνι 40 m2 και δωμάτιο 10m2.

Σκέφτομαι για τα παρακάτω:

http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=623&category_id=134&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1062&category_id=134&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

Πείτε μου την γνώμη σας αν είναι καλή επιλογή και προτείνετε μου κάποια άλλη επιλογή?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θέλω να αγοράσω κλιματιστικά για σαλόνι 40 m2 και δωμάτιο 10m2.

Σκέφτομαι για τα παρακάτω:

http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=623&category_id=134&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1062&category_id=134&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

Πείτε μου την γνώμη σας αν είναι καλή επιλογή και προτείνετε μου κάποια άλλη επιλογή?

 

Καλά και τα 2 είναι όσον αφορά το θόρυβο και την οικονομία . Όσον αφορά τις λειτουργίες δεν ξέρω αν έχουν ιονιστή ή δευτερο αισθητήρα θερμοκρασίας στο χειριστήριο κτλ .

 

Στα ίδια λεφτά ίδια σε καταναλωση με τα fujitsu αλλά με περισσότερες λειτουργίες φίλτρα και φυσικά ιονιστή

Παίρνεις την σειρα vision της inventor .

To 9άρι της σειράς vision είναι πιο αθόρυβο και έχει καλύτερο εύρος απόδοσης .

 

Μια χαρά μοντέλα επέλεξες πάντως . Αλλά η σειρά vision σου δίνει περισσότερες λειτουργίες . Εκεί είναι η ουσιαστική διαφορά !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...