Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

RIP Hitachi air exchanger RAS D10EX2 :cry:

εδω και μια ημερα αρχισε να κανει ενα μικρο αλλα ενοχλητικο θορυβο ο κομπρεσορας του (ο οποιος μεταφερεται στο υπνοδωματιο) και το κλιματιστικο βγαζει στη καλυτερη περιπτωση αερα στη θερμοκρασια των 17C περιπου :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου. τι είναι καλύτερο(ενεργειακά) να βάζουμε το κλιματιστικό σε χαμηλή θερμοκρασία ώστε να πιάσει γρηγορότερα την επιθυμητή θερμοκρασία ή να τι βάζουμε στην θερμοκρασία που θέλουμε και ας δούλευει περισσότερο μέχρι να την πιάσει(ελπίζω να καταλαβαίνεται πως το εννοώ) πχ. Θέλω ΤΟ δωμάτιο μου να πάει στους 27 βαθμούς. να το βάλω 22 μέχρι μα κρυώσει και να πάει πιο γρήγορα στους 27 ή να το ρυθμιζω από την αρχή στους 27 και να το αφήνω να δουλέψει όσο θέλει;;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου. τι είναι καλύτερο(ενεργειακά) να βάζουμε το κλιματιστικό σε χαμηλή θερμοκρασία ώστε να πιάσει γρηγορότερα την επιθυμητή θερμοκρασία ή να τι βάζουμε στην θερμοκρασία που θέλουμε και ας δούλευει περισσότερο μέχρι να την πιάσει(ελπίζω να καταλαβαίνεται πως το εννοώ) πχ. Θέλω ΤΟ δωμάτιο μου να πάει στους 27 βαθμούς. να το βάλω 22 μέχρι μα κρυώσει και να πάει πιο γρήγορα στους 27 ή να το ρυθμιζω από την αρχή στους 27 και να το αφήνω να δουλέψει όσο θέλει;;

 

Στο Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA χρησιμοποιω τη λειτουργια που εχει για 15 λεπτα και βγαζει ψυξη στο μεγιστο χωρις να ελεγχει παραμετρος τρεχουσας θεροκρασιας χωρου. Ειναι περιπου οτι αναφερεις εσυ. Αλλα το κανω οταν βραζει το σαλονι. Διαφορετικα auto και υπομονη σιγα σιγα για μειωση θερμοκρασιας.

Σκεψου οτι με το δικο σου και το δικο μου τροπο οτι σπαταλαμε περισσότερο ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Να κάνω μια ερώτηση....

 

Έχω 2 κλιματιστικά LG (όχι Inverter), ένα 12000 στο σαλόνι (27μ3) και ένα 9000 στο υπνοδωμάτιο (15μ3). Τα έχω πάρει εδώ και 4 χρόνια και εκτός από τον εσωτερικό καθαρισμό των φίλτρων και την απολύμανση τους με σπρέι (κάθε χρόνο, στην αρχή του καλοκαιριού, από εμένα), δεν έχω φωνάξει συνεργείο για συντήρηση εδώ και 2 χρόνια.

Η αλήθεια είναι ότι δεν τα δουλεύω πολύ, σπάνια και μόνο καλοκαίρι.

Φέτος λοιπόν παρατήρησα ότι ενώ τα λειτουργησα επί 3 μέρες συνεχόμενα (με εξωτερική θερμοκρασία άνω των 34 βαθμών), επι 15ωρο ημερησίως, δεν έχουν βγάλει οι εξωτερικές μονάδες καθόλου νερό από τις υδρορροες τους (έχω μπουκάλι που μαζεύονται τα νερά).

 

Είναι φυσιολογικό αυτό;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Να κάνω μια ερώτηση....

 

Έχω 2 κλιματιστικά LG (όχι Inverter), ένα 12000 στο σαλόνι (27μ3) και ένα 9000 στο υπνοδωμάτιο (15μ3). Τα έχω πάρει εδώ και 4 χρόνια και εκτός από τον εσωτερικό καθαρισμό των φίλτρων και την απολύμανση τους με σπρέι (κάθε χρόνο, στην αρχή του καλοκαιριού, από εμένα), δεν έχω φωνάξει συνεργείο για συντήρηση εδώ και 2 χρόνια.

Η αλήθεια είναι ότι δεν τα δουλεύω πολύ, σπάνια και μόνο καλοκαίρι.

Φέτος λοιπόν παρατήρησα ότι ενώ τα λειτουργησα επί 3 μέρες συνεχόμενα (με εξωτερική θερμοκρασία άνω των 34 βαθμών), επι 15ωρο ημερησίως, δεν έχουν βγάλει οι εξωτερικές μονάδες καθόλου νερό από τις υδρορροες τους (έχω μπουκάλι που μαζεύονται τα νερά).

 

Είναι φυσιολογικό αυτό;

Παγώνουν τον χωρο;τα νιώθεις να έχουν μειωμένη απόδοση;

Link to comment
Share on other sites

Παγώνουν τον χωρο;τα νιώθεις να έχουν μειωμένη απόδοση;

 

Η αλήθεια είναι ότι παρατήρησα μια μείωση στην απόδοση τους. ....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Έχει αγοράσει κάποιος κλιματιστικό toshiba την τελευταία 2ετία;

 

Αν ναι, τον παρακαλώ να μου γράψει την εμπειρία του σχετικά με τα τριξίματα ή μη των πλαστικών της εσωτερικής μονάδας. Απαραίτητο το να έχει αγοαραστεί σχετικά πρόσφατα (νομίζω η 2ετία είναι καλό όριο).

Link to comment
Share on other sites

Για οσους ειναι περιεργοι με την αποδοση του κλιματιστικου τους

Παμφθηνο θερμομετρο απο ebay που μπορει να τοποθετηθει ο ακροδεκτης του στις περσιδες και να παρετε μια ενδειξη της αποδοσης του κλιματιστικου σας

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Digital-Thermometer-with-LCD-for-Fridge-Freezer-/121356159483?pt=UK_Kitchen_Accessories&hash=item1c416409fb

 

Εχω παρει 3-4 απο δαυτα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Για οσους ειναι περιεργοι με την αποδοση του κλιματιστικου τους

Παμφθηνο θερμομετρο απο ebay που μπορει να τοποθετηθει ο ακροδεκτης του στις περσιδες και να παρετε μια ενδειξη της αποδοσης του κλιματιστικου σας

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Digital-Thermometer-with-LCD-for-Fridge-Freezer-/121356159483?pt=UK_Kitchen_Accessories&hash=item1c416409fb

 

Εχω παρει 3-4 απο δαυτα :lol:

Και πως καταλαβαινεις τι γινεται;Τι αποτελεσμα πρεπει να βγαινει;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Για οσους ειναι περιεργοι με την αποδοση του κλιματιστικου τους

Παμφθηνο θερμομετρο απο ebay που μπορει να τοποθετηθει ο ακροδεκτης του στις περσιδες και να παρετε μια ενδειξη της αποδοσης του κλιματιστικου σας

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Digital-Thermometer-with-LCD-for-Fridge-Freezer-/121356159483?pt=UK_Kitchen_Accessories&hash=item1c416409fb

 

Εχω παρει 3-4 απο δαυτα :lol:

Για θερμόμετρα ακριβείας εδώ θα βρείτε και πιστοποιημένα, τα υπολοιπα νομιζω είναι toys.http://www.deka.gr/eshop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=104&category_id=26&option=com_virtuemart&Itemid=71&vmcchk=1&Itemid=71

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

 

Ενδιαφέρομαι να τοποθετήσω κλιματιστικα στο διαμέρισμα που μένω για ψύξη και θέρμανση. Το σπίτι είναι κατασκευής 1972, με μονά τζάμια, ξύλινα κουφώματα και ότι μόνωση έβαζαν τότε (=τίποτα. Οι χώροι που θα καλύπτονται είναι: δύο υπνοδωμάτια των 20τ.μ. περίπου το καθένα και ένας μεγάλος χώρος που περιλαμβάνει σαλόνι, γραφείο και χωλ με μέγεθος περίπου 50τ.μ. Το ύψος του σπιτιού είναι 3μ. περίπου

 

Οι απαιτήσεις είναι μια επαρκής θέρμανση το χειμώνα που να ζεσταίνει όσο το δυνατόν άμεσα τον εκάστοτε χώρο και να κρυώνει το χώρο το καλοκαίρι δίχως να χρειάζεται να τον κάνει Σιβηρία μιας και έχουμε συνηθίσει άνευ κλιματισμού τόσα χρόνια και η πολλή ψύξη είναι δυσάρεστη.

 

Τα χρήματα που μπορούν να διατεθούν συνδυαστικά είναι περί τα 2000 ευρώ. Τι προτείνετε σε αυτά τα χρήματα ; Υπάρχει κάποια τεχνολογία που πρέπει να έχω υπόψη μου, εταιρεία που να ξεχωρίζει ; gnt και λοιποί, τα φώτα σας!

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Να κάνω μια ερώτηση....

 

Έχω 2 κλιματιστικά LG (όχι Inverter), ένα 12000 στο σαλόνι (27μ3) και ένα 9000 στο υπνοδωμάτιο (15μ3). Τα έχω πάρει εδώ και 4 χρόνια και εκτός από τον εσωτερικό καθαρισμό των φίλτρων και την απολύμανση τους με σπρέι (κάθε χρόνο, στην αρχή του καλοκαιριού, από εμένα), δεν έχω φωνάξει συνεργείο για συντήρηση εδώ και 2 χρόνια.

Η αλήθεια είναι ότι δεν τα δουλεύω πολύ, σπάνια και μόνο καλοκαίρι.

Φέτος λοιπόν παρατήρησα ότι ενώ τα λειτουργησα επί 3 μέρες συνεχόμενα (με εξωτερική θερμοκρασία άνω των 34 βαθμών), επι 15ωρο ημερησίως, δεν έχουν βγάλει οι εξωτερικές μονάδες καθόλου νερό από τις υδρορροες τους (έχω μπουκάλι που μαζεύονται τα νερά).

 

Είναι φυσιολογικό αυτό;

το καλοκαίρι η εσωτερικη μοναδα βγαζει υγροποίηση ενω το χειμώνα η εξωτερικη

Link to comment
Share on other sites

@zerow Θα έχει καλύτερα αποτελέσματα αν επενδύσεις στην ενεργειακή αναβάθμιση του χώρου σου. Το να τοποθετήσεις καλής ποιότητας εσωτερική θερμομόνωση χωρίς θερμογέφυρες, να αλλάξεις τα κουφώματα κοκ κοστίζει, αλλά εφόσον το κτίσμα είναι ιδιόκτητο, είναι η πλέον αποδοτική λύση μακροπρόθεσμα.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

το καλοκαίρι η εσωτερικη μοναδα βγαζει υγροποίηση ενω το χειμώνα η εξωτερικη

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς. ...τον χειμώνα δεν τα χρησιμοποιώ, τώρα το καλοκαίρι δεν έβγαλαν νερό τα σωληνακια που είναι στον εξωτερικό τοίχο.. ..δεν θα έπρεπε;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τα συνολικά επίπεδα υγρασίας, όπως επίσης και από το διαφορικό εσωτερικής-εξωτερικής υγρασίας και την wet-bulb θερμοκρασία.

 

Με απλά λόγια, μην περιμένεις να βλέπεις κάθε μέρα συμπυκνώματα.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τα συνολικά επίπεδα υγρασίας, όπως επίσης και από το διαφορικό εσωτερικής-εξωτερικής υγρασίας και την wet-bulb θερμοκρασία.

 

Με απλά λόγια, μην περιμένεις να βλέπεις κάθε μέρα συμπυκνώματα.

+1

Έτσι ειναι

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τα συνολικά επίπεδα υγρασίας, όπως επίσης και από το διαφορικό εσωτερικής-εξωτερικής υγρασίας και την wet-bulb θερμοκρασία.

 

Με απλά λόγια, μην περιμένεις να βλέπεις κάθε μέρα συμπυκνώματα.

 

Οκ, ευχαριστώ για την πληροφορία. .....κάτι ακόμα, χρειάζονται τακτική συντήρηση και κάθε πότε; Γεμίζουν με φρέον αυτές οι μονάδες;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

To oρίζει ο κατασκευαστής αυτό. Συνήθως είναι μια φορά το έτος. Αν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση, δεν χρειάζεται ούτε να προστεθεί, ούτε να αφαιρεθεί ψυκτικό υγρό.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Με ενδιαφέρει η αγορά ενός κλιματιστικού για παιδικό δωμάτιο με σκοπό την θέρμανση και μόνο (ψύξη θα χρησιμοποιείται ελάχιστα έως καθόλου). Το δωμάτιο είναι περίπου 20 τ.μ., 5ος οροφος με ταράτσα από πάνω, βορινό. Έχει αλουμίνια με διπλο τζαμι. Από εξωτερική μόνωση δεν ξερω τι παίζει αλλά,ο τοίχος που βλέπει βορρά τον χειμώνα είναι αρκετά παγωμένος τις κρύες νύχτες. Η πολυκατοικία είναι 20ετιας.

Να κοιτάξω για κάποιο κλιματιστικό με όσο το δυνατόν υψηλότερο SCOP δείκτη μιας και με ενδιαφέρει η θερμική απόδοση σε Σχέση με την κατανάλωση ρεύματος; με ενδιαφέρει βέβαια, επειδή είναι για παιδικό δωμάτιο, και η ποιότητα του παραγόμενου αέρα. Έχω βάλει ένα ταβάνι 700 ευρώ.

Οποιαδήποτε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη

Καλημέρα. Ξαναποσταρω το ερώτημα μου μήπως κάποιος μπορεί να προτείνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. ....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

@asikis Βάσει των δεδομένων που παραθέτεις, η καλύτερη πρόταση είναι το Mitsubishi MSZ/MUZ-SF35VE.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιος εμπειρια απο Samsung ? Εχω 'κολλησει' με το παρακατω (αν και λειπει ο αφυγραντηρας). Το θελω για υπνοδωματια.

 

http://www.samsung.com/gr/consumer/home-appliances/air-conditioners/9000/AR09HSSDAWKNEU

 

Το εχει καποιος να μας πει αν αξιζει ? Εχετε να προτείνετε κατι καλυτερο ?

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!!εχω το 12αρι inverter toyo το βαζω σε λειτουργια δουλευει ενα τεταρτο η μεσα μοναδα και μετα κλεινει!εχει τυχει σε κανεναν???
MI4C
Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιος εμπειρια απο Samsung ? Εχω 'κολλησει' με το παρακατω (αν και λειπει ο αφυγραντηρας). Το θελω για υπνοδωματια.

 

http://www.samsung.com/gr/consumer/home-appliances/air-conditioners/9000/AR09HSSDAWKNEU

 

Το εχει καποιος να μας πει αν αξιζει ? Εχετε να προτείνετε κατι καλυτερο ?

 

Θα μπει και σε παιδικο δωματιο. Οποτε με ενδιαφερει ο θορυβος και ο παραγομενος αερας.

Link to comment
Share on other sites

@vasili0s Η Samsung δεν έχει να επιδείξει κάτι το ιδιαίτερο στον οικιακό κλιματισμό. Ανήκει στην καλύτερη περίπτωση στο Τier 2 και έχουν αναφερθεί πολλά προβλήματα αξιοπιστίας.

 

Καλύτερα να προτιμήσεις κάποιο Tier 1 σύστημα (Daikin, Hitachi, Mitsubishi, Panasonic, Toshiba) ή κάποιο κάποιον Tier 2 κατασκευαστή με παράδοση στα συστήματα HVAC (πχ Fujitsu, LG, Sharp, Toyotomi).

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...