Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ισχύει ασφαλώς αυτό που γράφεις. Ο φίλος BASILOTTOS καλά έκανε και μετέφερε την εμπειρία της αδερφής του. Εδώ αυτό χρειαζόμαστε κυρίως, εμπειρίες χρήσης υπό πραγματικές συνθήκες ώστε να μην περιοριζόμαστε μόνο στα χαρακτηριστικά των φυλλαδίων.

 

Φυσικά και καλά έκανε να ξέρουμε και εμείς σε μελλοντικές αγορές.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω που το περνετε ως βοηθεια για μελλοντικες αγορες αυτο ηθελα και εγω αλλα ουτε η μαρκα ειναι κακια ουτε φτηνο ηταν περιπου 800ευρω νομιζω το πηρε η αδερφη μου με την καλη εννια παντα το λεω αλλα πρεπει να συμφωνισετε σε ενα τα inverter εχουν ενα μικρο προβληματακι με τις πλακετες και κατι αλλο δεν απαντησατε στην πρωτη ερωτηση με το general electric Edited by BASILOTTOS
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω που το περνετε ως βοηθεια για μελλοντικες αγορες αυτο ηθελα και εγω αλλα ουτε η μαρκα ειναι κακια ουτε φτηνο ηταν περιπου 800ευρω νομιζω το πηρε η αδερφη μου με την καλη εννια παντα το λεω αλλα πρεπει να συμφωνισετε σε ενα τα inverter εχουν ενα μικρο προβληματακι με τις πλακετες και κατι αλλο δεν απαντησατε στην πρωτη ερωτηση με το general electric

 

Γενικώς τα samsung δεν φημίζονται για τα κλιματιστικά τους. Μόνο για τα κινητά τους!! :lol:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Για το GE, εφόσον πρόκειται για συμβατικό οn/off, τότε τα 1500 W είναι η καταναλισκώμενη ισχύς σε συνεχή λειτουργία. Είναι μεγάλη τιμή όπερ το συγκεκριμένο είναι αρκετά ενεργοβόρο.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον ζεις σε παράλληλο σύμπαν για να υποστηρίζεις ότι η τεχνολογία inverter φταίει που σου έκατσε ένα ελαττωματικό κλιματιστικό.

Το πρόβλημα το έχει το συγκεκριμένο κλιματιστικό της συγκεκριμένης εταιρείας και όχι μια τεχνολογία που αποτελεί τη σημαντικότερη εξέλιξη στον κλιματισμό την τελευταία 15ετία.

Αν η σχεδιαση δεν ειναι τοσο καλη,και η περιοχη εχει υπερτασεις,τοτε ευκολα καιγεται.

Θυμαμαι καποτε ειχα μια τηλεοραση ΣΟΝΥ,την ξυλινη,πριν απο καμια 30αριά χρονια,και τοτε εκει το δικτυο ηταν χαλια με υπερτασεις συνεχως,οποτε καποια μερα,κανει μπαμ η ΣΟΝΥ και καιει την εισοδο.Ειχε βλεπεις ενα αυτοματο τροφοδοτικο 110-220.

Απο τοτε,εβαλα κι εγω ενα Μ/Σ,και καθαρισα,δουλευοντας στα 110.:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

... αλλα πρεπει να συμφωνισετε σε ενα τα inverter εχουν ενα μικρο προβληματακι με τις πλακετες και κατι αλλο δεν απαντησατε στην πρωτη ερωτηση με το general electric

 

Το 1993 είχα βάλει στο σπίτι μου τρια ίδια κλιματιστικά (δεν έχει σημασία η μάρκα) από τα οποία τα δυο μετά απο λίγο καιρό έκαψαν τις πλακέτες τους. H αντιπροσωπεία γνώριζε πως υπήρχε ελατωματική παρτιδα και μου τις άλλαξε όλες και στα τρια και τις εσωτερικές και τις εξωτερικές Αλοίμονο αν έβγαζα τότε το συμπέρασμα πως όλα τα μηχανήματα όλων των εταιρειών έχουν πρόβλημα. Οπότε καλό θα ήταν να μη καταδικάζουμε γενικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησες και εχετε δικιο μια τελευταια ερωτηση να κλεισουμε σιγα σιγα με το θεμα δηλαδη φιλε gnt πρεπει να προσεχω ποσο συχνα θα το αναβω η η διαφορα με ενα λιγοτερο ενεργοβορο π.χ. 1,200watt δεν ειναι και μεγαλη οσο αφορα το G.E μιας και ειδη το εχω αν και εχει ενα καλο ενω η ονομαστικη αποδοση ειναι 12αρι στην θερμανση αποδιδει σαν 13,300 ετσι γραφει και ψυξη 12,969 οποτε πιστευω δικαιολογει την διαφορα. Edited by BASILOTTOS
Link to comment
Share on other sites

Για τα hitachi premioum ο λογος,εχω ενα 12αρι invernter 7χρονων με scroll συμπιεστη με το καλυτερο λογο προς αποδοση της εποχης του

λοιπον οταν στην αθηνσ πριν χρονια που ειχε χιονιση για τα καλα, με θερμοκρασιες -4 εκανε συνεχεια αποψυξη και δεν ειχε καθολου αποδοση ομιως και στις μεγαλες αντιστιχα ζεστες +43+44 η αποδοση του λιγο καλυτερη αλλα και αυτη τραγικη,τα πλαστικα του στην πορεια μου εσπασαν (στιριγματα φιλτρων κ.α).τα ιδια ισχυουν και για τα νεα μοντελα,και αν παιζει ρολο αν στις ακραιες συνθηκες ισως περισοτερα btu θσ ειχαν καλυτερη αποδοση;

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Για τα hitachi premioum ο λογος,εχω ενα 12αρι invernter 7χρονων με scroll συμπιεστη με το καλυτερο λογο προς αποδοση της εποχης του

λοιπον οταν στην αθηνσ πριν χρονια που ειχε χιονιση για τα καλα, με θερμοκρασιες -4 εκανε συνεχεια αποψυξη και δεν ειχε καθολου αποδοση ομιως και στις μεγαλες αντιστιχα ζεστες +43+44 η αποδοση του λιγο καλυτερη αλλα και αυτη τραγικη,τα πλαστικα του στην πορεια μου εσπασαν (στιριγματα φιλτρων κ.α).τα ιδια ισχυουν και για τα νεα μοντελα,και αν παιζει ρολο αν στις ακραιες συνθηκες ισως περισοτερα btu θσ ειχαν καλυτερη αποδοση;

 

Πάντα τα περισσότερα btu έχουν καλύτερη απόδοση.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τα κλιματιστικα LG INVERTER V ειναι καλα ιατη μου ειπε ενας φιλος μου οτι πηρε ενα πριν 5 μηνες και το εχει σχεδον ολη μερα ανοιχτο με μηδενικο κοστος και απο αποδοση δεν παιζετε αλλα επειδη ο φιλος μου ωρες ωρες τα παραφουσκονει οποτε πητε μου την γνωμη σαςγιατη ο τεχνικος της slmsung δεν μας πειρε και αμα συνεχισουμε ετσι γιαυτο λεει να περει ενα 9αρι για το δωματιο της
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...θέλω να αγοράσω 18άρι ινβέρτερ για θέρμανση κυρίως,το οποίο να μην υπερβαίνει τα 1000ευρώ σε κόστος.Μετά απο ερευνα που έκανα κατέληξα σε δυο:Hitachi RAK-50 PPA/RAC-50 WPA(1000ευρώ) κ GREE GRS-181 EI/JCD-N2(840ευρώ).Το πρώτο λίγο αδύναμο ίσως στη ψύξη όμως δυνατό στη θέρμανση με πολύ χαμηλή κατανάλωση.Το δεύτερο το οποίο το εχει κ ενας φίλος κ δηλώνει ικανοποιημένος υστερεί απ οτι κατάλαβα λιγο στη θέρμανση σε αντίθεση με την ψύξη.Με κριτήριο ότι το θέλω κυρίως για θέρμανση κ συνυπολογίζοντας την απόσβεση της διαφοράς των 160ευρώ του κόστους στο ρεύμα,θα ήθελα να με βοηθείσετε ετσι ώστε να κάνω την σωστή επιλογή.Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...θέλω να αγοράσω 18άρι ινβέρτερ για θέρμανση κυρίως,το οποίο να μην υπερβαίνει τα 1000ευρώ σε κόστος.Μετά απο ερευνα που έκανα κατέληξα σε δυο:Hitachi RAK-50 PPA/RAC-50 WPA(1000ευρώ) κ GREE GRS-181 EI/JCD-N2(840ευρώ).Το πρώτο λίγο αδύναμο ίσως στη ψύξη όμως δυνατό στη θέρμανση με πολύ χαμηλή κατανάλωση.Το δεύτερο το οποίο το εχει κ ενας φίλος κ δηλώνει ικανοποιημένος υστερεί απ οτι κατάλαβα λιγο στη θέρμανση σε αντίθεση με την ψύξη.Με κριτήριο ότι το θέλω κυρίως για θέρμανση κ συνυπολογίζοντας την απόσβεση της διαφοράς των 160ευρώ του κόστους στο ρεύμα,θα ήθελα να με βοηθείσετε ετσι ώστε να κάνω την σωστή επιλογή.Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων...

 

Aν θες δες και αυτά τα 2 click και click.Δεν ξέρω αν σου κάνουν.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ φίλε Νίκο για την ανταπόκριση,όμως δεν θα ήθελα να μπλέξω κ με αλλα μοντέλα αφού έχω ήδη σχεδόν δυο μήνες που την ψάχνω κ κάπου εχω αρχίσει να ζαλίζομαι εγώ κ να κουράζω κ τους γύρο μου.Ας ληφθεί η απόφαση μεταξύ τον δυο που προανέφερα...
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ φίλε Νίκο για την ανταπόκριση,όμως δεν θα ήθελα να μπλέξω κ με αλλα μοντέλα αφού έχω ήδη σχεδόν δυο μήνες που την ψάχνω κ κάπου εχω αρχίσει να ζαλίζομαι εγώ κ να κουράζω κ τους γύρο μου.Ας ληφθεί η απόφαση μεταξύ τον δυο που προανέφερα...

 

Φιλε μου μεταξυ αυτον τον δυο φυσικα το HITACHI θα σε εξυπηρετισι καλυτερα ειναι και πιο δυνατο στην θερμανση πολυ καλη ενεργειακη κλασ Α+++ πιστευω κουτι θα σου ερθει ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια. Ψαχνω για κλιματιστικο...

 

Βασικη χρηση: θερμανση (αποκλειστικο μεσο)

Χωρος: 35 τετραγωνικα μετρα

Χαμηλοτερη εξ. θερμοκρασια: ~ -10 βαθμοι κελσιου

 

(υπαρχει και θερμομονωση τριγυρω)

 

εχω καταληξει στα εξης μεχρι στιγμης:

http://www.skroutz.gr/s/265128/Hitachi-RAS-RAC-50FH7.html

http://www.skroutz.gr/s/2833450/Hitachi-RAK-50PPA-RAC-50WPA.html

http://www.skroutz.gr/s/1970502/Daikin-FTXN50L-RXN50L.html

http://www.skroutz.gr/s/3206687/Daikin-FTXN50L9-RXN50L9.html

http://www.skroutz.gr/s/268173/Daikin-FTX50GV-RX50GV.html

 

καθε γνωμη ευπροσδεκτη. (Το μπατζετ κυμαινεται μεχρι 1000 με 1100 πολυ βαρια).

Βγαλτε με απο τη δυσκολη θεση!

Edited by tolisms
Link to comment
Share on other sites

Για το χώρο σου, τις απαιτήσεις και το budget σου, η καλύτερη επιλογή είναι το Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA.

Πρακτικά προσφέρει το best value for money στην κατηγορία.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνομαι και εγω για κλιματιστικο -κυριως για θερμανση- τις τελευταιες μερες

 

Το σπιτι ειναι μια μονοχωρη γκαρσονιερα 1ου οροφου ~29τμ, εχει δυο ανοιγματα-ενα μικρο παραθυρο και μια συρομενη γυαλινη πορτα.Επιπλεων βρισκετε κρητη σε παραθαλασσια περιοχη.

Σχετικα "προστατευμενο" απο 3 πλευρες.

 

Ενδεικτικα το χειμωνα που μας περασε τον εβγαλα με μια απλη θερμαστρα 2000w και με εξαιρεση 10-20μερες που δεν καταφερνε να ζεστανει το σπιτι ικανοποιητικα ημουν σχετικα οκ.

 

Οποτε ψαχνω μαλλων για 12αρη με χαμηλο budget γυρω στα ~350.Οποτε daikin/mitsubishi που γνωριζω πως ειναι κορυφαια ειναι εκτος budget.

 

Ενδεικτικα μερικα που εχω βρει στην κατηγορια τιμης που ψαχνω->

HITACHI RAS / RAC -14KH3 στα 360(μου κανει εντυπωση η τοσο χαμηλη τιμη για Hitachi)

 

Toyotomi MTN MTG A135FS στα 370 ("τιμια" εταιρια απο οτι διαβαζω)

 

LG Z12EK στα 399(μονο και μονο επειδη ειναι inverter)

 

 

Tι λετε?

Edited by atoposs
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που βρίσκεις 12άρι inverter επώνυμο σε αυτή τη τιμή, δε νομίζω πως θέλει και πολλή συζήτηση...

 

Εγώ θα έπαιρνα το LG, το inverter στη θέρμανση είναι άλλη φάση σε σχέση με τα απλά on-off

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον dal_kos. Πλέον όποια και αν είναι η χρήση του κλιματιστικού, είναι προτιμότερο να επιλέξεις ένα inverter για όλους τους λόγους που έχουν αναφερθεί κατά καιρούς σε αυτό το thread.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Διαβάζω το νήμα με ενδιαφέρον μιας και ψάχνω να αγοράσω ένα κλιματιστικό για θέρμανση. Το δωμάτιο θα είναι παιδικό γύρω στα 12τμ.

 

Θέλω να έχω αρκετή οικονομία στην κατανάλωση αφού θα δουλεύει πολλές ώρες κάθε μέρα. Μετά από έρευνα έχω καταλήξει στο

http://www.skroutz.gr/s/1759799/Toyotomi-Takara-TAN-TAG-A10HDI.html?from=most-popular&keyphrase=A10HDI

 

Έχει πολύ καλό συντελεστή απόδοσης και για να πάω σε καλύτερη μάρκα (Mitsubishi/Daikin) με τα ίδια χαρακτηριστικά θέλω 800+ ευρώ.

 

Διαβάζω βέβαια ότι είναι κινέζικης κατασκευής/φασόν, όπως και τα περισσότερα που κυκλοφορούν στην αγορά.

 

Να προχωρήσω στην αγορά, ή να πάω σε Mitsubishi/Daikin σε μοντέλο των 600 ευρώ αλλά με μικρότερη απόδοση/χωρίς ιονιστή κτλ. ?

http://www.skroutz.gr/s/2775560/Mitsubishi-MSZ-MUZ-SF25VE.html?keyphrase=MSZ%2FMUZ-SF25VE

 

Τι έχετε να μου προτείνετε?

Edited by makist
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μάκη.

Αν το budget σου είναι < €600, τότε η ιδανική επιλογή είναι το Hitachi RAS/RAC-S10HA

Πρόκειται για τo καλύτερο value for money κλιματιστικό στην κατηγορία. Στα θετικά του είναι ότι έχει την καλύτερη αντλία θερμότητας με αποτέλεσμα την κορυφαία απόδοση/οικονομία στη θέρμανση. Το ανοξείδωτο εσωτερικό πλαίσιο σε συνδυασμό με το nano Titanium wasabi φίλτρο του προσφέρουν αρκετά καλή ποιότητα παραγόμενου αέρα και έχει αρκετά χαμηλή στάθμη θορύβου. Στα αρνητικά του, η έλλειψη πολλών αυτοματισμών και το απλό του χειριστήριο.

 

Μπορείς να διαβάσεις το σχετικό μου post

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

 

Τα hitachi τα έχω δει, απλά η απόδοση που δίνουν είναι το SCOP και μάλιστα ισχύει όταν έχουν ρίξει πολύ τις στροφές. Όταν δουλεύουν σε normal στροφές έχουν μικρότερη απόδοση.

Για καλύτερη σύγκριση θα ήθελα να ήξερα το COP τους αλλά δεν μπορώ να το βρω...

 

Το budjet είναι 700 μαζι με τοποθέτηση... και το mitsubishi το εχω βρει με δωρεαν τοποθετηση...

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις το post που παραθέτω θα διαπιστώσεις ότι στη δεξιά στήλη αναφέρει το COP ανάλογα με την κλιματική περιοχή και την εξωτερική θερμοκρασία.

 

Ίσως σε βοηθήσει και αυτό εδώ το post.

 

Ενημερωτικά διάβασε και αυτό για να πάρεις μια ιδέα περί ιονιστών/φίλτρων κτλ και αυτό για το θόρυβο.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συντομες εντυπωσεις απο το hitachi Hitachi-RAK-50PPA-RAC-50WPA που λειτουργω εδω και λιγες ημερες.

Καταρχας η εγκατασταση εγινε απο τεχνικο που προτεινε και ο gnt και χρησιμοποιησε αντλια κενου, καλα υλικα μονωσης των σωληνων και γενικοτερα εκανε προσεγμενη δουλεια.

 

Το κλιματιστικο πλεον ανταποκρινεται πιο ευκολα στο χωρο (27τμ χωρις μονωση, με μια μεγαλη μπαλκονοπορτα, μια μικρη μπαλκονοπορτα και παραθυρο, ολα με διπλο τζαμι). Η επιθυμητες θερμοκρασιες ειναι πλεον εφικτες. Βεβαια ο καιρος εχει δροσισει καπως και οι μεγιστες εξωτερικες θερμοκρασιες δεν πανε πανω απο 33C. Η ροη του αερα παντως ειναι ετη φωτος πιο δυνατη απο το 12αρι μου. Στη μεγιστη ειναι ετοιμο να απογειωθει :lol:

 

Στη χαμηλη ροη ειναι αθορυβο. Δεν εχω καταφερει ακομα να δω πως παιζει ο δικος του μετρητης καταναλωσης (εμφανιζει καταναλωσεις στο τηλεχειριστηριο με στατιστικα προηγουμενα μηνα κτλ) αφου δεν μου εμφανιζει δεδομενα για την ωρα. Δεν το εχω πολυψαξει παντως.

Με ενα δικο μου μετρητη παντως εχω δει πως οταν σε standby καταλωνει 8W (οσα λεει κ η ιδια η hitachi) και οταν πιανει επιθυμει θερμοκρασια και σταματαει ο ανεμιστηρας του εξωτερικης μοναδας, χαμηλωνει στα εντυπωσιακα 17W, ακομα χαμηλοτερη τιμη απο το παλιο μου 12αρι hitachi.

 

Στα δυσκολα θα φανει. Το επομενο καλοκαιρι δλδ. Και ισως το χειμωνα εαν αποφασισω να το χρησιμοποιησω για θερμανση (οχι ιδιαιτερος οπαδος της θερμανσης με κλιματιστικο λογο ποιοτητας θερμανσης).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...