Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ και σε όλα τα παιδιά εδώ τα οποία κάνουν εξαιρετική δουλειά. Είμαι μέλος καιρό και παρακολουθώ αρκετά και σχεδον πάντα χωρίς να ρωτήσω βρίσκω τις λύσεις σε όλα τα θέματα. Δεν βρήκα απάντηση στο ερώτημα μου και λέω να το παραθέσω. Λοιπόν ας τα παρουμε απο την αρχη. :D

Τα κλιματιστικά πλέον χωρίζονται σε ενεργειακές κλάσεις θέρμανσης ανω του Α δηλ. Α+ ή Α++ ή Α+++ στον σκρουτζ λεει οτι η μέτρηση αυτή γίνεται σε ενεργειακές ζώνες πχ θερμή ή μέση. Τι γίνεται στην περίπτωση όπου έχουμε ένα κλιματιστικό σε ΜΕΣΗ ζώνη όπου είναι Α++ και δεν αναφέρει καθόλου τι είναι σε θερμή? Είναι υποθετικά Α+++ προτάσσοντας τη λογική οτι αφού είναι ισχυρό σε μέση ζώνη( όπου τα κρύα είναι πιο πολλά και ο χειμώνας μεγαλύτερος σε διάρκεια) ή ισχύει κάτι άλλο? Τι να προτιμήσω ένα Α+++ με μέτρηση στη θερμή ζώνη ή ένα Α++ με μέτρηση στη μέση ζώνη? ή δεν έχουν διαφορές ουσιαστικές?

Εχει απαντηθεί κάπου αυτό το ερώτημα? Δεν ξέρω καλά καλά αν στέκει. Ένα τέτοιο κλιματιστικό ειναι το Samsung AR12FSSKABEN. όπου είναι Α++ με μέτρηση σε μέση ζώνη. μιλάμε για θέρμανση πάντα.

Link to comment
Share on other sites

@vales4 Η οδηγία Lot10 της ΕΕ, θέτει κάποια κριτήρια για την τυποποίηση της απόδοσης των κλιματιστικών που κυκλοφορούν εντός της από 01/01/2013.

Σε αυτήν αναφέρεται ως υποχρεωτική η παράθεση του εποχιακού δείκτη απόδοσης στην ψύξη SEER και στη θέρμανση SCOP. Για τον SCOP, υποχρεωτική είναι η αναγραφή απόδοσης μόνο στο μέσο κλίμα όπως έχει οριστεί στην οδηγία. Η απόδοση στη θερμή ή ψυχρή ζώνη αναγράφεται προαιρετικά. Κάποιες εταιρείες δηλώνουν το SCOP υπό όλες τις συνθήκες και σε όλα τα κλίματα. Κάποιες άλλες δηλώνουν μόνο τα απαραίτητα. Ο μπούσουλας είναι ότι ένα κλιματιστικό που αποδίδει καλά στη μέση ζώνη, σχεδόν πάντα θα αποδίδει καλύτερα στη θερμή. Μεγαλύτερη σημασία έχει να μη στέκεσαι μόνο στους εποχιακούς δείκτες αλλά να κοιτάς και τα ψιλά γράμματα.

Δες εδώ τι ακριβώς εννοώ.

 

Για την οδηγία Lot10, μια εύκολη ανάγνωση είναι αυτή.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις που βρίσκω αυτά τα spec sheets γενικά? πληκτρολογώ στο google κάτι συγκεκριμένο? γενικά ενδιαφέρομαι να πάρω πληροφορίες για το Lg prestige H12AK και το Samsung AR12FSSKABEN. Στο τσατ της samsung που μίλησα προ λίγων ημερών τους ρώτησα γιατί δίνουν επίσημα τόσα ελλειπή στοιχεία για το συγκεκριμένο μοντέλο και μου είπαν οτι αυτα μας δινει η εταιρια. Υποθετικά μιλώντας αν το Lg ειναι Α+++ σε μέση ζώνη σε θερμή θα είναι Α++++ ?( ξέρω οτι δεν υπάρχει τέτοια ενεργειακή κατηγορία)

Γενικά ψάχνω κλιματιστικό που θα είναι η μόνη πηγη θέρμανσης το χειμώνα και θέλω να έχει οσο το δυνατόν λιγότερη κατανάλωση και να χει καλα φιλτρα καθαρισμού αέρα διοτι οπως και να το κάνουμε το κλιματιστικό θα ορίζει την ατμόσφαιρα του αέρα εντός σπιτιού. Θα αγόραζα ξανά το Hitachi RAS/RAC-S10HA από το οποίο είμαι πολύ ικανοποιημένος καθώς αγόρασα για τον χώρο εργασίας μου 2 κομμάτια πριν 4 μήνες αλλά πρώτον δέν έχουν ιονιστή και δεύτερον ψάχνω κλιματιστικό με ακόμα χαμηλότερη κατανάλωση στην θέρμανση. Ευχαριστώ γενικά και για όλα!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε αρχίσει εδώ, με πρωτοβουλία του CptBill, να μαζεύουμε κάποιους καταλόγους εδώ.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη κλίμακα από το Α+++, που αντιστοιχεί σε τιμές SCOP μεγαλύτερες από 5.1 W/W.

Η Hitachi τα τελευταία χρόνια έχει τις πιο αποδοτικές/οικονομικές αντλίες θερμότητας με τα αντίστοιχα αποτελέσματα στη θέρμανση.

Το spec sheet του Samsung AR12FSSKABEN

του LG δεν μπόρεσα να το βρω ακόμα.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

gnt Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου! Γενικότερα έχεις άποψη για το lg prestige? να το προτιμήσω και να εμπιστευτώ αυτά που λένε στο σαιτ τους? Γενικότερα έτσι όπως τα λένε δείχνει να είναι από τα κορυφαία κλιματιστικά της αγοράς σε επίπεδο χαρακτηριστικών.
Link to comment
Share on other sites

@CptBill @vales4 Βρήκα και τον κατάλογο της LG για το 2013/4.

 

Αν ανατρέξεις λίγο στο thread θα διαπιστώσεις ότι τόσο η LG αλλά κυρίως η Samsung, δεν έχουν τίποτα το ιδιαίτερο να επιδείξουν στον κλιματισμό.

Αν όμως πρέπει να αποφασίσεις μεταξύ των δύο, τότε το LG είναι ποιοτικά ανώτερο.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Όταν αγοράσω θα ενημερώσω ποιο πήρα και για την εμπειρία χρήσης!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. βρήκα το εν λόγο κλιματιστικό http://www.skroutz.gr/s/3348777/Toyotomi-TZN-TZG-12V3-ZEN.html σε τιμή Ε499 και δεδομένου ότι πρόκειται για επαρχία χωρίς μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων υποθέτω ότι είναι καλή η σχέση ποιότητας τιμής. Το χρειάζομαι για ένα χώρο περίπου 25-27 τετραγωνικά ενιαίος και κυρίως για θέρμανση. ο πωλητής μου πρότεινε αυτά μιας και είναι ενεργειακής κλάσης Α++ για την θέρμανση και Α για την ψύξη. θα ήθελα να ρωτήσω αν σε αυτά τα λέφτά +Ε50 παραπάνω αν υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή σε σχέση απόδοσης-οικονομίας. Θα χρησιμοποιηθεί ως βασική πηγή θέρμανσης και περιστασιακής ψύξης. Περιμένω τις προτάσεις αν υπάρχουν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. βρήκα το εν λόγο κλιματιστικό http://www.skroutz.gr/s/3348777/Toyotomi-TZN-TZG-12V3-ZEN.html σε τιμή Ε499 και δεδομένου ότι πρόκειται για επαρχία χωρίς μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων υποθέτω ότι είναι καλή η σχέση ποιότητας τιμής. Το χρειάζομαι για ένα χώρο περίπου 25-27 τετραγωνικά ενιαίος και κυρίως για θέρμανση. ο πωλητής μου πρότεινε αυτά μιας και είναι ενεργειακής κλάσης Α++ για την θέρμανση και Α για την ψύξη. θα ήθελα να ρωτήσω αν σε αυτά τα λέφτά +Ε50 παραπάνω αν υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή σε σχέση απόδοσης-οικονομίας. Θα χρησιμοποιηθεί ως βασική πηγή θέρμανσης και περιστασιακής ψύξης. Περιμένω τις προτάσεις αν υπάρχουν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πιστευω πως ειναι οτι πρεπει η Toyotomi εχει αποδιξει οτι ειναι ανωτερη εταιρια κλιματιστικων και στο προτυνο μιας και εχει και καλο value for money που πιστευω παιζει μεγαλο ρολο στις μερες μας

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει η Toyotomi ότι είναι ανωτερη εταιρια κλιματιστικων ; και έχει και καλο value for money ;

Mε λίγα παραπανω που μπορεί να διαθεσει όπως γράφει ό φίλος, παιρνει πλεον το γνωστό http://www.skroutz.gr/s/3026801/Panasonic-CS-CU-RE12PKE.html

που έχει στανταρ το γνωστό κορυφαίο αντιαλλεργικό φίλτρο που επίσης έχει 10ετη διαρκεια .Αν το θέμα είναι ότι διαφημίζει καθένας για καλύτερο, θα πρέπει να αναρωτηθεί επίσης και τι γινεται στο κλαδο των κλιματιστικών,και ενα διαβασμα στα προηγούμενα δεν βλάπτει.

 

Χρονια πολλά σε όλους :)

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει η Toyotomi ότι είναι ανωτερη εταιρια κλιματιστικων ; και έχει και καλο value for money ;

Mε λίγα παραπανω που μπορεί να διαθεσει όπως γράφει ό φίλος, παιρνει πλεον το γνωστό http://www.skroutz.gr/s/3026801/Panasonic-CS-CU-RE12PKE.html

που έχει στανταρ το γνωστό κορυφαίο αντιαλλεργικό φίλτρο που επίσης έχει 10ετη διαρκεια .Αν το θέμα είναι ότι διαφημίζει καθένας για καλύτερο, θα πρέπει να αναρωτηθεί επίσης και τι γινεται στο κλαδο των κλιματιστικών,και ενα διαβασμα στα προηγούμενα δεν βλάπτει.

 

Χρονια πολλά σε όλους :)

 

Συμφωνο απολυτα!!!Κατι τελευταιο μου ειπαται οτι τα κλιματιστικα general electric φταχνονται απο τριτους και παλι ομως η εταιρια δεν παραμενη μια ανωτερη εταιρια κλιματιστικων μοναδων

 

Επεισης!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν ήταν στον κλάδο κάτι ιδαίτερο,τα κλιματιστικά ήταν συμπλήρωμα στην γκάμα των προιόντων όπως κάνουν πολλές εταιρίες.Απλά από ότι γνωρίζω, τις καλές οικονομικά εποχες εφτιαχνε καλά κλιματιστικά από θεμα βασικά αντοχής για τα χρήματα τους, σε δικά της εργοστάσια.Τωρα είναι από τρίτους στην Κίνα, που μπορεί να περιλαμβανει εσωτερικά μέρη ότι νάναι για θεμα κόστους.Αν προσέξεις δε, κλιματιστικά της κυκλοφορούν σε ορισμένες μόνο αγορές.
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους.

 

Αν κάπου μπορεί να καταταχθεί η Toyotomi από άποψης ποιότητας, έιναι στην κορυφή των μεσαίων εταιρειών, αυτών που έπονται δηλαδή των Daikin, Hitachi, Mitsubishi, Panasonic και Τoshiba.

H δε GE, στις περισσότερες αγορές δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο να επιδείξει.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Oυτε καν στις μεσαίες εταιρίες γιατί η Toyotomi είναι άγνωστη διεθνώς και στην Ευρώπη, με πολύ προσφατη παρουσια στον κλάδο από σόμπες που εφτιαχε,πάντα φαίνεται από ότι έχει αναφερθεί σε προηγούμενα έφτιαχνε σε τρίτους τα κλιματιστικά της ,ενώ εταιρίες σαν τις LG ,Sharp,Samsung,Fujitsu έχουν πολλά χρόνια παράδοση στον κλάδο στην κατηγορία αυτή και σε σχετική ατομική ερευνα και αναπτυξη προιόντων για να γίνεται ακόμα και σύγκριση.Επίσης και σύγκριση με τα μεχρι περσινα Ιαπωνικά Τoyotomi φαίνεται δεν υπάρχει με τα νεώτερα σε αξιοπιστία.Φυσικα όπως σε όλες τις φίρμες υπάρχουν και προιόντα που ξεχωρίζουν σε μια γκάμα προιόντων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά παιδιά! Κοιτάζω το θέμα αρκετό καιρό, αν και δεν το έχω διαβάσει ολόκληρο (μου φανήκαν βαριές τόσες σελίδες)

Θέλω να πάρω 2 κλιματιστικά, ένα για την κρεβατοκάμαρα ~15.τ.μ. κι ένα για σαλόνι (σχήματος Γ) ~40τ.μ.

Με ενδιαφέρουν απόδοση/οικονομία, θόρυβος, ποιότητα αέρα, επιλογές/ευκολίες ρύθμισης ροής αέρα (δηλαδή όλα)

Βλέπω να κλείνω πιο πολύ προς τα νέα Mitsubishi Electric της σειράς FH

https://www.skroutz.gr/s/2756873/Mitsubishi-MSZ-MUZ-FH25VE.html (SEER: 9,1 - SCOP: 5,1)

https://www.skroutz.gr/s/3313929/Mitsubishi-MSZ-MUZ-FH50VE.html (SEER: 7,2 - SCOP: 4,6)

Γνωστός που έχει το fh25 είναι πολύ ικανοποιημένος

Αυτό μου κάνει λίγο εντύπωση είναι ότι γενικά δεν αναφέρονται τα εν λόγω κλιματιστικά στο συγκεκριμένο thread.

π.χ. βλέπω μερικοί να σκέφτονται στις επιλογές τους τα FD της Mitsu και όχι τα FH παρόλο που είναι νέα μοντέλα και θεωρητικά "αντικαταστάτες" των FD

 

Να είμαι ειλικρινής στην αρχή κοίταζα τα ZJX (Heavy), θα μου άρεσε ο 24ωρος ιονιστής που έχουν και το 50ZJX-S φαίνεται λίγο πιο οικονομικό - αποδοτικό από το FH50VE. Αλλά είδα τα FH είναι λιγότερο θορυβώδη (το θεωρώ σημαντικό) όπως και το ότι είναι νέα μοντέλα μου κάνει περισσότερο κλικ και ως προς τους αυτοματισμούς που μπορεί να έχουν αλλά ακόμα και ως προς την εμφάνιση (μη βαράτε έδω, το ξέρω ακούγεται αστείο)

Για το σαλόνι ~40τ.μ. είχα κάποιους ενδοιασμούς αν το 18αρι θα με καλύψει αλλά νομίζω θα είμαι οκ τελικά

Πιστεύετε θα έπρεπε να κοιτάξω και κάτι άλλο, να δω κάποια άλλη επιλογή;

Προτάσεις-γνώμες καλοδεχούμενες, ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει κάποια σχετική εμπειρία,δεν γίνεται να αναφερθεί κάτι με τι απλα αρέσει σε μας.Ειδικα όταν κάτι είναι νέο μοντέλο για συμπεράσματα και θέλει τον χρόνο του.Προσωπικά έχω αναφέρει σε προηγούμενα κάποια αρχική εκτίμηση για τα υπολοιπα νέα μοντέλα της Μitsubishi Electric, δες εδω το πιο προσφατο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4838066#post4838066 .Και οπως θα διαβασεις σε προηγούμενα και απο άλλους τα κλιματιστικα της Heavy έχουν μεν κάποιες ιδιοτροπίες αλλά είναι καλύτερα συγκριτικά στην πράξη .Για 40 τμ μια χαρα είναι ενα 18αρι κλιματιστικό.Αν δεν υπάρχουν απωλειες μπορεί να είναι και υπερβολή και να θες ελαφρά μικρότερο.Περισσότερα εδώ θα σου πει τεχνικός στον χώρο σου.
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τα κορυφαία κλιματιστικά στην κατηγορία τους. Αν το κριτήριο επιλογής σου είναι ο θόρυβος, να ξέρεις ότι η διαφορά που έχουν τα Heavy με τα αντίστοιχα Electric είναι αμελητέα. Πρόσφατα φιλικό μου πρόσωπο εγκατέστησε το FH50VE ενώ ο αδερφός του έχει εγκατεστημένο το Heavy 50ZJX-S. Σε σχετική μου ερώτηση με διαβεβαίωσε ότι πρακτικά δεν καταλαβαίνει διαφορά στη στάθμη θορύβου.

Όπως είπε ο Gary Kokkin, πρόκειται για μοντέλα που δεν έχουν ακόμα δείξει το «χαρακτήρα» τους. Όχι βέβαι ότι υπάρχουν και μεγάλες διαφορές ανάμεσα στα Heavy και Εlectric.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά :)

Το καταλαβαίνω ότι επειδή είναι νέα μοντέλα τα FH δεν έχουν δοκιμαστεί ακόμα πολύ κτλ και δεν είναι παράλογο να υπάρχουν επιφυλάξεις

 

gnt ικανοποιημένος δηλαδή ο φίλος σου από το FH50VE να υποθέσω;

αν μπορούσες να δώσεις περισσότερες εντυπώσεις μεταξύ των 2, FH50VE και 50ZJX-S θα το εκτιμούσα.. ΑΝ σου είναι εύκολο φυσικά

π.χ. ο 24ωρος ιονιστής κάνει διαφορά; Σε σχέση με φίλτρα και καθαρισμό αέρα διαφορές σημαντικές; ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν και το έχει λίγο καιρό, είναι αρκετά ευχαριστημένος. Το πήρε κυρίως για θέρμανση οπότε το χειμώνα θα το χρησιμοποιεί κάθε μέρα.

Η προσωπική μου εντύπωση είναι ότι σε μια εποχή όπου οι κατασκευαστές κάνουν εκπτώσεις στην ποιότητα των κατασκευών τους, η Mitsubishi Ηeavy Industries το κάνει με μικρότερο ρυθμό. Αρκετές εταιρείες έβγαλαν μοντέλα refresh για το 2013, τα οποία είναι σε αρκετές περιπτώσεις χειρότερα από τα περσινά. Μην παρασύρεστε από τα specs. Η ποιότητα κατασκευής έχει πολύ μεγάλη σημασία.

 

Τώρα για τους 24ωρους ιονιστές ισχύει ότι και για τα υπόλοιπα αντίστοιχα συστήματα.

Δες εδώ για μια αναλυτική περιγραφή.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα, οπότε εμμέσως μου λες να σκεφτώ καλύτερα για τα heavy

στο μεταξύ για τα heavy υπάρχουν αρκετές πληροφορίες

π.χ. ότι το 50ZJX-S έχει εκτός από αισθητήρα εσωτερικής θερμοκρασίας, αισθητήρα εξωτερικής (στην εξωτερική μονάδα) αλλά και αισθητήρα υγρασίας στην εσωτερική

για τα FH π.χ. δεν έχω βρει τι ισχύει αντίστοιχα... έχει υπόψη του κανείς;

 

ευχαριστώ πάντως για όλες τις πληροφορίες :)

θα το ψάξω λίγο ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Aπό έχει αναφερθεί το συγκεκριμένο Heavy εχει πιο δυνατό ανεμιστήρα και ροή αέρα σε συγκριση με τα electric στην τουλαχιστον με τα προηγούμενα Electric FD.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..εγω ψηνομαι πολυ για αυτο εδω!!

 

http://www.bestprice.gr/item/2152703441/mitsubishi-srk71zks-src71zks#item-prices

 

ακουω γνωμες..!!το θελω κυριως για θερμανση ...εσεις τι λετε?

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

εψαχνα για κλιματιστικο την ανοιξη και κατελιξα στο msz fh35 mitsu.αισθητήρα για εξωτερικη δεν εχει.Δυνατο και ησυχο και αρκετα οικονομικο.Εχω ενα μετρητη καταναλωσης τησ belkin και συνηθος καταναλωνει 450-400 watt στην εκκινηση και μετα απο 5-10 λεπτα κμενεται στα 170με 150. σε σπιτι με καλη μονωση και διπλα τζαμια.Απο εσωτερικη θερμοκρασια στους 30-31 το βαζω στς 26.Αρκετα ευχαριστημενος αλλα το δουλευω για 3 ωρες και αν.Το χειμωνα θα αποδηξει την αξια του που θα δουλευει στο φουλ μιας και στην περιοχη μου εχει αρκετο κρυο.Τωρα απο προσθετες λειτουργειες η θερμικη καμερα δουλεθει καλα (σε εντοπιζει αμεσα) αλλα δεν τ χρησιμοποιω οπως και την ρυθμιση natural flow που προσομιαζει τον αερα απο ενα βουνο στην ιαπωνια.Στα υπερ θα εβαζα την οικονομια και τον διαχωρισμο των περσιδων στη μεση για διαφορετικη κατευθυνση αερα.
Link to comment
Share on other sites

@STATYSS Το συγκεκριμένο είναι το κορυφαίο της κατηγορίας του overall. Το μόνο που το πλησιάζει, λόγω ελαφρώς καλύτερης αντλίας θερμότητας και κατά συνέπεια καλύτερη απόδοση/οικονομία στη θέρμανση, είναι το Hitachi RAK/RAC 70 PPA/WPA

 

@kkostas88 Άριστη επιλογή του συγκεκριμένο, θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...