Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σημερα δόθηκε η παραγγελία για το inventor Omnia plus. Αύριο η τοποθέτηση. Μόλις το δοκιμάσω θα γράψω εντυπωσεις.

 

Davai69 δες για κανα imventor Omnia ή passion pro και θα εισαι οκ. Αξιόπιστο με καλη αντιπροσωπεία και κυρίως value for money.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

και γω ενδιαφέρομαι για Omnia Plus 9αρι και 24αρι..

βασικά είμαι ανάμεσα στα omnia plus και toyotomi izuro.

αν υπάρχει κάποιο feedback θα εκτιμηθεί!

ευχαριστώ!

 

Γενικά τα Toyotomi βγάζουν προβλήματα . Απο την άλλη τα inventor έχουν την μεγαλύτερη εγγύηση της αγοράς και είναι αξιόπιστα . Το service support τους επίσης πολύ καλό .

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κι εγω ψαχνω, σε περιπτωση που αντικαταστησω αυτο που εχω που τουλαχιστον η εξωτερικη του μοναδα κανει πολυ θορυβο,

τοσο που ακουγεται στο απο πανω, της μανας μου,

υπαρχει κατι σε αθορυθο, εννοωντας και την εξωτερικη μοναδα;

 

Αν έχεις ON-OFF συμβατικό κλιματιστικό δηλαδή, τότε σίγουρα όποιο σύγχρονο inverter και αν πάρεις είναι μακράν καλύτερο σε επίπεδα θορύβου .

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα σε ολους!Θα μ ενδιεφερε κι εμενα η παραπανω προσεγγιση.Καποιος που γνωριζει ας μας δωσει παρακαλω πολυ τα φωτα του.

 

Να απευθυνθείτε σε επαγγελματία ψυκτικό ή μηχανολόγο μηχανικό όπου θα δει τον χώρο σας και θα σας πει την βέλτιστη λύση .

Link to comment
Share on other sites

21db μονο στην αθορυβη λειτουργια βγαζουν βλεπω:

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/sygkrisi-klimatistikon-gia-to-spiti

 

η οποια ομως το καλοκαιρι δεν ξερω αν φτανει σε μερες (ή νυχτες) που βραζει ο τοπος

 

Αν έχεις ON-OFF συμβατικό κλιματιστικό δηλαδή, τότε σίγουρα όποιο σύγχρονο inverter και αν πάρεις είναι μακράν καλύτερο σε επίπεδα θορύβου

ναι, τετοιο εχω, σιγουρα καλυτερα θα ειναι, αλλα ψαχνω την βελτιστη λυση,

τα inventor ειναι τα καλυτερα αυτη την εποχη;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις προβλημα αν ισχύει ότι διαφημίζουν.Πάνω από 30db και με προυποθέσεις ενοχλει θόρυβος.Αυτά θεωρητικά ,γιατί μηχανήματα από φίρμες που φτιάχνονται κατά παραγγελία σε άλλους,επειδή έχουν κριτήριο το κόστος,έχεις πάντα το ρίσκο όπως σου βγουν .Πολλές εταιρίες δίνουν πλέον μεγάλες εγγυήσεις ,όπως και όλοι πουλάνε τα δικά τους σαν καλύτερα.Υπάρχουν και οι νόμιμες ενέργειες για ότι νομίζει κανείς δεν ισχύει σε ότι διαφημίζουν. Δεν έχει νόημα αν κάτι χαλά συχνά,να στο φτιάχνουν,και ν'ασχολείσαι συνέχεια με το κλιματιστικό.Οποιος έχει αμφιβολιες για οτιδήποτε καλύτερα μην αγοράσει .
Link to comment
Share on other sites

21db μονο στην αθορυβη λειτουργια βγαζουν βλεπω:

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/sygkrisi-klimatistikon-gia-to-spiti

 

η οποια ομως το καλοκαιρι δεν ξερω αν φτανει σε μερες (ή νυχτες) που βραζει ο τοπος

 

 

ναι, τετοιο εχω, σιγουρα καλυτερα θα ειναι, αλλα ψαχνω την βελτιστη λυση,

τα inventor ειναι τα καλυτερα αυτη την εποχη;

Όλα τα κλιματιστικά βγάζουν χαμηλά db σε γενικές γραμμες στην αθόρυβη ή στην χαμηλή σκάλα ανεμιστήρα.

ΑΝ το κλιματιστικό προορίζεται για υπνοδωμάτιο και κάνεις ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟ υπνο όπου ο παραμικρός θόρυβος σε ενοχλεί υπερβολικά τότε ένα κλιματιστικό απο 23 db και κάτω στην χαμηλή σκάλα δεν θα το ακούς . Για να το ακούσεις πρέπει να βάλεις το αυτί σου κυριολεκτικά μπροστά στην περσίδα .

Εγώ που δεν κάνω ούτε τον ευκολότερο υπνο αλλά ούτε τον δυσκολότερο δεν έχω θέμα με κλιματιστικό που παράγει 27 db . Kοιμάμαι άνετα.

Σχετικά με την χαμηλή σκάλα του ανεμιστήρα που το ανέφερες. Εξαρτάται τί παροχή αέρα έχει στη χαμηλή σκάλα το κάθε μηχάνημα καθώς και σε τί χώρο θα μπεί και με τι αεροστεγανότητα στο χώρο αυτό . Σε δωμάτιο 9άρι 13 τ.μ πάντα στην χαμηλή σκάλα το δουλεύω και ας έχουμε έξω 35 βαθμούς και πάνω . Διότι για το χώρο μου οι απώλιες είναι περιορισμένες η αεροστεγανότητα που έχω είναι καλή με αποτέλεσμα η φυσιολογική χαμηλη παροχή αέρα στην χαμηλότερη σκάλα να είναι αρκετή . Όλα είναι σχετικά βέβαια . Γενικά σε υπνοδωμάτια η παροχή αέρα στην χαμηλή σκάλα των κλιματιστικών επαρκεί.

Αν σκέφτεσαι κλιματιστικό για οποιοδήποτε χώρο πλυν υπνοδωμάτίου και τα 29 db αθόρυβα είναι .

 

Όπως σου είπα όλα τα σύγχρονα inverter είναι πολιτισμένα μηχανήματα και θα εκπλαγέις απο την διαφορά στα επίπεδα θορύβου σε σχέση με το παλιό σου on off .

 

Τα inventor ειναι απο τα καλύτερα και πουλάνε . Κυρίως γιατί έχουν ενα πολύ καλο value for money πακέτο . Παίρνεις ένα μηχάνημα με πολύ καλα χαρακτηριστικά για τα λεφτά που σου ζητάνε, με μια μεγάλη εγγύηση και ένα καλό after sales support . Είναι ενα πολύ καλό ολοκληρωμένο πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω (ρωτάω κυρίως όσους έχουν στην κατοχή τους inventor κλιματιστικά), φαίνονται value for money, αλλά διαβάζω σε αρκετές κριτικές (σε πολλά μοντέλα) παράπονα για χαμηλής ποιότητας πλαστικά στις εσωτερικές μονάδες που προκαλούν τριξίματα λόγω συστολής-διαστολής, ειδικά στη θέρμανση.

 

Το έχετε παρατηρήσει αυτό? Υπάρχει όντως τέτοιο πρόβλημα, είναι ενοχλητικό?

 

Αν ναι, υπάρχει περίπτωση να είναι λόγω κακής τοποθέτησης (πχ στραβός τοίχος κτλ)?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είμαι σε φάση αγοράς κλιματιστικού. για υπνοδωμάτιο (12-13τ.μ.), με υγρασία, όλη την μέρα το βλέπει ο ήλιος και η χρήση που θα του κάνω είναι για χειμώνα-καλοκαίρι. Έχω αποφασίσει να πάω σε 12.000btu. Το budget είναι 500€ χωρίς εγκατάσταση.

 

Μετά από έρευνα και διάβασμα στις προηγούμενες σελίδες κατέληξα σε αυτά 4 μοντέλα:

  • Inventor Omnia Plus O2MVI-12WiFiR / O2MVO-12
  • Inventor Passion Pro P6MVI-12WFR / P6MVO-12
  • Inventor Passion Pro II P7MVI-12WiFi/P7MVO-12 Inverter
  • Toyotomi Izuru Eco TRN/TRG-535ZR

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

  1. Ποιο θα επιλέγατε με σειρά προτεραιότητας?
  2. Για να ισχύουν τα 10 χρόνια εγγύησης στην invertor πρέπει να κάνεις κάθε χρόνο συντήρηση από εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο-τεχνικό αλλιώς την χάνεις?
  3. Τα μοντέλα Invertor που γράφω παραπάνω καταλαβαίνω ότι είναι MINDEA, σωστά? Τα Toyotomi GREE?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμενα.

 

Ενδιαφερομαι για ένα air condition στο υπνοδωμάτιο για απλοτατη χρηση που κανουν παρα πολλοι και όχι για βασικο μεσο θερμανσης. Δλδ 20-30 νυχτες του καλοκαιριου καθε χρονο με τις ζεστές. Επειδη ως ωρας συζητιουνται πολυ ακριβοτερα μοντελα ειπα να θεσω το ερωτημα και για αυτη την κατηγορια.

 

Αρα έχουμε:

Υπνοδωμάτιο με τελεια μονωση ρευματων, μετρια μονωση τοιχων αλλα ρετιρε που το χτυπαει ο ηλιος ολες τις ωρες απο παντου. 16m2

 

Τα ερωτηματα ειναι τα εξης:

 

1) 12 αρι ειναι υπερβολη και θα δουλευει on off; Το calculator προτεινει 9αρι αλλα επειδη νοικιαζω χρειαζομαι ευελιξια ωστε να μπορει να τοποθετηθεί και σε αλλο χωρο μολις μετακομισω

 

2) τι παραπανω θα μου προσφερει για αυτη την ελαχιστη χρηση ενα no name του skroutz με λιγοτερο απο 300 με ενα μετριο μαρκατο των 450 σε αυτη τη χρηση; Αξιζουν τα ουκ ολιγα λεφτα διαφορα σε κατι απτο; Για μικρη χρηση παντα. Το μονο που με απασχολει ειναι απλα να δουλεύει οπως πρεπει και να μη βγαζει βλαβες.

 

3) Εαν εχετε να μου προτείνετε κατι σε αυτο το εύρος τιμων 350-450 ευρω για 12αρι τι θα προτεινατε, μιας και πολλες διαφορετικες σειρες της gree toyotomi inventor περα απο μικροδιαφορες στο seer δεν βλεπω αλλες διαφορες που να δικαιολογουν τη διαφορα τιμης και δεν μπορω να βγαλω μια ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω (ρωτάω κυρίως όσους έχουν στην κατοχή τους inventor κλιματιστικά), φαίνονται value for money, αλλά διαβάζω σε αρκετές κριτικές (σε πολλά μοντέλα) παράπονα για χαμηλής ποιότητας πλαστικά στις εσωτερικές μονάδες που προκαλούν τριξίματα λόγω συστολής-διαστολής, ειδικά στη θέρμανση.

 

Το έχετε παρατηρήσει αυτό? Υπάρχει όντως τέτοιο πρόβλημα, είναι ενοχλητικό?

 

Αν ναι, υπάρχει περίπτωση να είναι λόγω κακής τοποθέτησης (πχ στραβός τοίχος κτλ)?

 

Εγώ έχω ένα nemesis δίχως θέματα..τι να σου πω τώρα...και ένας φίλος μου ένα Alfa και ένα passion pro και είναι ευχαριστημένος. Σίγουρα παίζει ρόλο η σωστή τοποθέτηση στον τοίχο σε οποιοδήποτε κλιματιστικό .

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα και απο εμενα.

 

Ενδιαφερομαι για ένα air condition στο υπνοδωμάτιο για απλοτατη χρηση που κανουν παρα πολλοι και όχι για βασικο μεσο θερμανσης. Δλδ 20-30 νυχτες του καλοκαιριου καθε χρονο με τις ζεστές. Επειδη ως ωρας συζητιουνται πολυ ακριβοτερα μοντελα ειπα να θεσω το ερωτημα και για αυτη την κατηγορια.

 

Αρα έχουμε:

Υπνοδωμάτιο με τελεια μονωση ρευματων, μετρια μονωση τοιχων αλλα ρετιρε που το χτυπαει ο ηλιος ολες τις ωρες απο παντου. 16m2

 

Τα ερωτηματα ειναι τα εξης:

 

1) 12 αρι ειναι υπερβολη και θα δουλευει on off; Το calculator προτεινει 9αρι αλλα επειδη νοικιαζω χρειαζομαι ευελιξια ωστε να μπορει να τοποθετηθεί και σε αλλο χωρο μολις μετακομισω

 

2) τι παραπανω θα μου προσφερει για αυτη την ελαχιστη χρηση ενα no name του skroutz με λιγοτερο απο 300 με ενα μετριο μαρκατο των 450 σε αυτη τη χρηση; Αξιζουν τα ουκ ολιγα λεφτα διαφορα σε κατι απτο; Για μικρη χρηση παντα. Το μονο που με απασχολει ειναι απλα να δουλεύει οπως πρεπει και να μη βγαζει βλαβες.

 

3) Εαν εχετε να μου προτείνετε κατι σε αυτο το εύρος τιμων 350-450 ευρω για 12αρι τι θα προτεινατε, μιας και πολλες διαφορετικες σειρες της gree toyotomi inventor περα απο μικροδιαφορες στο seer δεν βλεπω αλλες διαφορες που να δικαιολογουν τη διαφορα τιμης και δεν μπορω να βγαλω μια ακρη.

 

Για το πόσα btu χρειάζεσαι θα στο πεί ψυκτικός που θα δεί τον χώρο σου.

Δε χρειάζεται να επενδύσεις σε κλιματιστικό υψηλών SEER SCOP για τέτοια χρήση. Με ένα Α++ κάνεις την δουλειά σου μια χαρά.Ή με κάποιο Α+++ σε καλή τιμή αν βρεις .

Kοίτα να είναι χαμηλών db η εσωτερική μονάδα . απο 24 και κάτω είναι παρα πολύ καλά για ανετότατο ύπνο .

Απέφυγε no name και μάρκες όπως AUX F&U με χάλια support . Προτίμησε αυτό που θα σου δώσει την μεγαλύτερη εγγύηση και με τις καλύτερες καλύψεις και όρους πάντα μέσα στο budget που διαθέτεις φυσικά . Η διαφορά τιμής δεν είναι μόνο τα SEER SCOP . Είναι και η παροχή του ανεμσιτήρα τα db θορύβου οι έξτρα λειτουργίες και το σημαντικότερο το άριστο after sales support με την μεγάλη εγγύηση και τους καλύτερους όρους .Αυτό πυο θέλω να σου πω είναι να δείς όλο το πακέτο και όχι να παρεις μια μάρκα που θα περιμένεις ανταλλακτικό μήνες ....ή που θα κρύβονται πίσω απο τα τηλέφωνα .

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενα έχεις αναφέρει ότι έχεις inventor Αrίa ,η αδερφή σου έχει το Nemesis , και φίλος σου Omnia .:)Ευκολα μπορεί οποιοσδήποτε να δεί εγκαταστάσεις μηχανημάτων από καταστήματα κλιματισμού ή όπου κυκλοφορεί, και να κρίνει ότι νομίζει ,σε σχέση με τι του διαφημίζουν,έμαθε κλπ

Για υποστήριξη,ότι αναφέρεται γραπτά σε οποιοδήποτε προιόν, έχει και νόμιμες συνέπειες αν δεν τηρηθεί κάτι ,όχι τι νομίζει καθένας.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Θα διαλεγα το Inventor Passion Pro II P7MVI-12WiFi , εχει αρκετα καλουδια wifi,ιονιστης, εξτρα φιλτρα καθαρισμου αερα . Πολυ βασικο χαμηλη σταθμη θορυβου στα 21 db και το κυριοτερο εγγυηση 10 χρονια για όλα τα ηλεκτρικά/μηχανικά μέρη οπως και το κοστος ΕΡΓΑΣΙΑΣ https://www.inventoraircondition.gr/uploads/warranty/10-years-warranty-premium-GR.pdf ΧΩΡΙς να σε υποχρεωνει για σερβισ απο δικουσ τους
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

τα 21 και τα 24 να τονισουμε οτι ειναι για αθορυβη λειτουργια, την οποια οσες φορες εχω δοκιμασει στο παλιο δικο μου ειναι επιεικως μαπα και

δεν αρκει για τις πολλες ζεστες π.χ., δεν ξερω αν ειναι βεβαια ετσι και στα καινουργια απ τη μια,

απ την αλλη δεν μ αρεσει καθολου που αναφερεται παντου το 21 και το 24 οταν σε κανονικες συνθηκες πιανουν 50αρια στο χαλαρο..

 

π.χ. εδω στο skroutz:

https://www.skroutz.gr/s/6578552/Inventor-Passion-P4MVI-09WFR-P4MVO-09.html#specs

 

54db στην εσωτερικη!

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

Σε αμφιβολίες κοιτά κάποιος σε πιο επώνυμο ,ότι βρεί μια χρονική περιόδο σε παρόμοια χρήματα,τι του αρέσει ,και μειώνει το ρίσκο τι θα του βγεί :) Παραδειγμα αυτη την περίοδο υπάρχει προσφορά το Haier Nebula με εσωτερικά μέρη panasonic, από 419 ευρώ το 9αρι και από 479ευρω το 12αρι.Επίσης το Midea RF MS12FU-12HRDN1 από 389ευρώ .Ολα με 10 έτη εγγύηση με όρους.Προσφορές πάντα μπορεί να βρεί κανείς σε καταστήματα αν ψάξει. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Σημερα δόθηκε η παραγγελία για το inventor Omnia plus. Αύριο η τοποθέτηση. Μόλις το δοκιμάσω θα γράψω εντυπωσεις.

 

Davai69 δες για κανα imventor Omnia ή passion pro και θα εισαι οκ. Αξιόπιστο με καλη αντιπροσωπεία και κυρίως value for money.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Κοιταω και εγω να παρω κλιμαστιστικο. Ειχα καταληξει στο Fujitsu ASYG09LLC / AOYG09LL αλλα διαβαζω καλα σχολια για τα Inventor. Ποιο είναι καλύτερο το Omnia plus, passion pro ή Fujitsu ASYG09LLC ;

 

Φίλε karlosamos, έχεις δοκιμάσει το κλιματιστικό; Πως σου φαίνεται; Έχει την δυνατότητα χειροκίνητης κατεύθυνσης αέρα δεξιά/αριστερά;

Link to comment
Share on other sites

Κοιταω και εγω να παρω κλιμαστιστικο. Ειχα καταληξει στο Fujitsu ASYG09LLC / AOYG09LL αλλα διαβαζω καλα σχολια για τα Inventor. Ποιο είναι καλύτερο το Omnia plus, passion pro ή Fujitsu ASYG09LLC ;

 

 

 

Φίλε karlosamos, έχεις δοκιμάσει το κλιματιστικό; Πως σου φαίνεται; Έχει την δυνατότητα χειροκίνητης κατεύθυνσης αέρα δεξιά/αριστερά;

 

Δεν το εχω δοκιμάσει ακόμα λογω καιρού. Κανα μισάωρο που δούλεψε μετα την εγκατάσταση ήταν οκ στην μεσαία σκάλα. Αθόρυβη εξωτερική μονάδα αλλα θα την τεστάρω καλυτερα στις ζεστές.

 

Μια βασική διαφορά μεταξύ Omnia και passion pro ειναι οτι η περσιδα στο Omnia ειναι αυτόματη μονο πάνω κατω. Το δεξιά αριστερά με το χέρι. Υπάρχει ομως. Εμένα δεν με ενοχλούσε αυτο.

Επισης το passion ειναι wifi standard και έχει μια επιλογή απόλυτης αθόρυβος λειτουργίας. Ολα αυτα απο το επίσημο σάιτ.

Σε ολα τα αλλα ειναι ακριβως ίδια σαν κλιματιστικά.

Επέλεξα το Omnia γιατι ήταν 100€ φθηνότερο και τα 2-3 πραγματάκια παραπάνω που είχε το passion δεν μου ήταν απαραίτητα.

Για το fujitsu δεν εχω άποψη.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by karlosamos
Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

εμενα μ αρεσε αυτο το σχολιο:

 

Αν και από όσα έχω διαβάσει είναι από τα πιο αθόρυβα κλιματιστικά οι ωτασπίδες για τον βραδινό ύπνο μου είναι απαραίτητες.

https://www.skroutz.gr/s/8877086/Inventor-Omnia-O1MVI-09WFR-O1MVO-09.html#reviews

 

αθορυβο στην αθορυβη λειτουργια μονο που δουλευει στο ρελαντι προφανως

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

τα 21 και τα 24 να τονισουμε οτι ειναι για αθορυβη λειτουργια, την οποια οσες φορες εχω δοκιμασει στο παλιο δικο μου ειναι επιεικως μαπα και

δεν αρκει για τις πολλες ζεστες π.χ., δεν ξερω αν ειναι βεβαια ετσι και στα καινουργια απ τη μια,

απ την αλλη δεν μ αρεσει καθολου που αναφερεται παντου το 21 και το 24 οταν σε κανονικες συνθηκες πιανουν 50αρια στο χαλαρο..

 

π.χ. εδω στο skroutz:

https://www.skroutz.gr/s/6578552/Inventor-Passion-P4MVI-09WFR-P4MVO-09.html#specs

 

54db στην εσωτερικη!

Aλλο πράγμα η ισχύς θορύβου (ή στάθμη ηχητικής ισχύος) και άλλο πράγμα η στάθμη θορύβου (ή στάθμη ηχητικής πίεσης) . 2 διαφορετικές μετρήσεις με διαφορετικό τρόπο η κάθε μία και δεν γίνεται να τις συγκρίνεις . Το πιο ρεαλιστικό είναι η στάθμη θορύβου .Αυτό αναφέρουν κυρίως οι κατασκευαστές γιατί αυτό είναι η ουσία .

Μπες σε sites αντιπροσωπειών και δες πόσο είναι η ισχύς θορύβου ... Θα δεις 50άρια πολλά και σε πανάκριβα μοντέλα όλων των εταιριών !

Σε προηγούμενα έχεις αναφέρει ότι έχεις inventor Αrίa ,η αδερφή σου έχει το Nemesis , και φίλος σου Omnia .:)Ευκολα μπορεί οποιοσδήποτε να δεί εγκαταστάσεις μηχανημάτων από καταστήματα κλιματισμού ή όπου κυκλοφορεί, και να κρίνει ότι νομίζει ,σε σχέση με τι του διαφημίζουν,έμαθε κλπ

Για υποστήριξη,ότι αναφέρεται γραπτά σε οποιοδήποτε προιόν, έχει και νόμιμες συνέπειες αν δεν τηρηθεί κάτι ,όχι τι νομίζει καθένας.

 

Αria έχω-είχα όταν έμενα στο πατρικό μου . Πλέον μένω μαζί με την αδερφή μου. Έχω και έναν φίλο επίσης που έχει Vision για υπνοδωμάτιο όπου του το πρότεινα επειδή ήθελε ήσυχο μηχάνημα και σε καλή τιμή .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενα πάντως φαίνεται,ότι από παλιά προτείνεις την συγκεκριμένη φίρμα σε μοντέλα ,ενώ γράφεις είστε κάτοχοι για εντυπώσεις,πολύ αργότερα :) Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Κοιταω και εγω να παρω κλιμαστιστικο. Ειχα καταληξει στο Fujitsu ASYG09LLC / AOYG09LL αλλα διαβαζω καλα σχολια για τα Inventor. Ποιο είναι καλύτερο το Omnia plus, passion pro ή Fujitsu ASYG09LLC ;

 

Φίλε karlosamos, έχεις δοκιμάσει το κλιματιστικό; Πως σου φαίνεται; Έχει την δυνατότητα χειροκίνητης κατεύθυνσης αέρα δεξιά/αριστερά;

 

Η προσωπικη μου αποψη ειναι να πασ για το Inventor Passion Pro , εχει χαμηλη σταθμη θορυβου στα 21 db και αν σε ενδιαφερει το wifi η διαφορα τιμησ απο το Omnia γινεται πολυ μικρη. Νομιζω κοντα στα 20ε ειναι η διαφορα

Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

το aria ειναι με διαφορα το πιο αθορυβο βλεπω:

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/sygkrisi-klimatistikon-gia-to-spiti

 

αν και τα εχει τα παραπονακια του απο τους χρηστες:

https://www.skroutz.gr/s/9038340/Inventor-Aria-AR1MVI32-09WiFiR-AR1MVO32-09.html#reviews

συν οτι ειναι ελαφρως τσιμπημενη η τιμη του

 

απο τοποθετηση τωρα, ολοι εχουν δωρεαν;

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν τοποθετήσεις είναι ότι χειρότερο σε υπηρεσίες και υλικά, για το κόστος .Εχει αναφερθεί πολλές φορές όπως απόψεις για τα μηχανήματα ....:) Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

εβαλε ο κωτσοβολος μεχρι 20 μαϊου νομιζω και με δεδομενο οτι ειναι > 349 η τιμη,

οτι ναναι, δηλαδη να υπολογιζουμε και αυτο το κοστος, καταλαβα..

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπικη μου αποψη ειναι να πασ για το Inventor Passion Pro , εχει χαμηλη σταθμη θορυβου στα 21 db και αν σε ενδιαφερει το wifi η διαφορα τιμησ απο το Omnia γινεται πολυ μικρη. Νομιζω κοντα στα 20ε ειναι η διαφορα

 

Εγω θα κοιτούσα είτε το Fujitsu είτε το Passion Pro II . Στα ίδια λεφτά και τα 2 και είναι καλά μηχανήματα . Απο καταναλώσεις και θορυβο πάνω κατω τα ίδια με μικρές διαφορές . Στα συν του passion Pro II είναι το wi-fi ο ιονιστής και η εγγύηση που είναι 10 χρόνια σε όλα τα μέρη καλύπτοντας και την εργασία για 10 χρόνια .

Και τα 2 μια χαρά μηχανήματα .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...