Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά καλησπέρα και πάλι SOS έχω πελαγώσει....πρέπει να το παραγγείλω μεθαύριο θα ήθελα απο κατόχους των παρακάτω να πουν τις απόψεις τους

-Hitachi / RAK 50PPB

- Mitsubishi Electric / MSZ/MUZ FH50VE

- Mitsubishi Electric / MSZ/MUZ SF50VE

όσο αφόρα τη κατανάλωση και το θόρυβο καθώς θα απέχει 2μ πλαγίος του καναπέ τα 2 mitsubidhi με το hitachi θα έχει τοσο διαφοράστο θόρυβο

αν ειναι εύκολο δώστε για τελευταια φόρα τα φώτα σας-σου @gnt

Edited by kwgiou
Link to comment
Share on other sites

φιλε gnt επειγων ερωτηση

ειμαι ετοιμος να παραγγειλω το rak50ppb

το εχει προσφορα η ηλεκτρονικη στα 843 ευρω

ερωτηση : ειμαι υποχρεωμενος να το κανω εγκατασταση απο τους τεχνικους που υποχρεωτικα συνεργαζεται η ηλεκτρονικη για να με καλυψει η εγγυηση?

αλλιώς τι αλλο μπορω να κανω για να ειμαι καλυμενος απο εγγυηση?

επισης αν μπορεις να μου απαντησεις στο ποστ 7825 στην ερωτηση που σου εκανα?

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

@supermario Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ των 2 συστημάτων. To Carrier έχει συμπιεστή Toshiba αλλά στο μόνο που υπερτερεί έναντι του Hitachi είναι στο κόστος κτήσης.

 

Την εγκατάσταση του συστήματος μπορεί να την κάνει οποιοσδήποτε διπλωματούχος ψυκτικός/εγκαταστάτης και το μόνο που χρειάζεται είναι η απόδειξη και η εγγύηση εγκατάστασης. Μεγάλη προσοχή στην εγκατάσταση. Διάβασε με προσοχή εδώ και ειδικά το post του epinephelous, όπου παραπέμπω.

 

@kwgiou Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. To Μitsubishi FH50VE είναι η ναυαρχίδα της εταιρείας και είναι σαφώς καλύτερη επιλογή αν το επιτρέπει το budget σου.

 

Τα άλλα δύο είναι άμεσα συγκρίσιμα και δεν υπάρχουν ιδιαίτερες διαφορές. Το SF50VE είναι ελαφρώς καλύτερη πρόταση, αλλά το PPB είναι σίγουρα καλύτερο vfm.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

βρήκα μετά απο πολύ παζάρεμα και με την προοπτική οτι η πληρωμή είναι μετρητοίς

hitachi 843 eyr

SF50VE 1060

FH50VE 1280 χωρίς την τοποθέτηση που θα κοστίσει 70 ευρ σε όλα

τι θα κάνατε στη θέση μου και τη με συμβουλεύεται ως ποιο έμπειρος??

Edited by kwgiou
Link to comment
Share on other sites

βρήκα μετά απο πολύ παζάρεμα και με την προοπτική οτι η πληρωμή είναι μετρητοίς

hitachi 843 eyr

SF50VE 1060

FH50VE 1280 χωρίς την τοποθέτηση που θα κοστίσει 70 ευρ σε όλα

τι θα κάνατε στη θέση μου και τη με συμβουλεύεται ως ποιο έμπειρος??

 

επειδη και εγώ ήμουν στην ιδια θεση με εσένα πήγα σημερα και παρηγγειλα το rak50ppb....

ειναι στην καλυτερη δυνατή τιμή που μπορεις να το πάρεις αυτη τη στιγμή.

τωρα οσον αφορα την αποδοση ο θεος βοηθός.

να γνωρίζεις πως το πηρα απο ελεκτρονική με δωρεαν παράδοση στο σπιτι μου και σε δωδεκα ατοκες δόσεις.

για την εγκατάσταση η ηλεκτρονική ζηταει 95ευρω αλλα μιλησα με τον διευθυντη και μου την αφηνει στα 70ευρω (ειμαι Θεσσαλονικη).

ακομα δεν εκλεισα εγκαταστάτη και ψάχνομαι ποιος θα μου την κάνει (αρκεί να κάνει σωστή δουλεία όπως περιγράφεται εδώ μεσα στο φόρουμ)

εχει να μου προτεινει κάποιος κάποιον εγκαταστάτη περιοχη Θεσσαλονικης που να κάνει τη δουλεία σωστά όπως περιγράφεται εδώ μέσα στο φόρουμ?

Link to comment
Share on other sites

επειδη και εγώ ήμουν στην ιδια θεση με εσένα πήγα σημερα και παρηγγειλα το rak50ppb....

ειναι στην καλυτερη δυνατή τιμή που μπορεις να το πάρεις αυτη τη στιγμή.

τωρα οσον αφορα την αποδοση ο θεος βοηθός.

να γνωρίζεις πως το πηρα απο ελεκτρονική με δωρεαν παράδοση στο σπιτι μου και σε δωδεκα ατοκες δόσεις.

για την εγκατάσταση η ηλεκτρονική ζηταει 95ευρω αλλα μιλησα με τον διευθυντη και μου την αφηνει στα 70ευρω (ειμαι Θεσσαλονικη).

ακομα δεν εκλεισα εγκαταστάτη και ψάχνομαι ποιος θα μου την κάνει (αρκεί να κάνει σωστή δουλεία όπως περιγράφεται εδώ μεσα στο φόρουμ)

εχει να μου προτεινει κάποιος κάποιον εγκαταστάτη περιοχη Θεσσαλονικης που να κάνει τη δουλεία σωστά όπως περιγράφεται εδώ μέσα στο φόρουμ?

 

 

ναι το ξέρω όλες οι μεγάλες αλυσίδες το έβαλαν τόσο και σε 2 μικρότερα μαγαζιά ιδιώτη πού πήγα μου είπαν ότι δε μπόρουν να κάνουν καθόλου αυτη τη τιμή!!

στο PPB ειχα καταλήξη και γω, αλλά μετά από ένα καλό deal μου άφησαν το SF50VE 1000 ευρ (είναι λίγο ποιο μαζεμένο εμφανισιακά)χωρίς τοποθέτηση,

και 1200 τα έδινα αλλά για το FH μόνο(πολύ δύσκολο να μου έκαναν τέτοια τιμή)

για την εγκατάσταση έχω δικό μου άνθρωπο (αθήνα) που κάνει όλα αυτα που χρειάζονται και αναφέρονται εδώ και θα μου πάρει 70 ευρ

δευτέρα θα γίνει τοποθέτηση οπότε σε 1-2 βδομάδες θα σας πω εντυπώσεις

ευχαριστώ πολυ τον gnt για την υπομονή του και την άμμεση ανταπόκριση

περιμένω να ακούσω και τις δικές σου εντύπωσεις απο το μηχάνημα καθώς θα είναι το επόμενο που θα βάλω κάτω στον αλλο χώρο!

Edited by kwgiou
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Επανέρχομαι με το θέμα των κλιματιστικών 9000 και 12000 BTU, που ανέφερα στο post εδώ. Δυστυχώς για μένα, μάλλον έπεσα θύμα απάτης στην εγκατάσταση και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω... Για να μη φλυαρώ με λεπτομέρειες, να σας πω ότι ζήτησα τη χρήση αντλίας κενού, την οποία έφεραν μαζί τους αλλά δεν τη χρησιμοποίησαν σωστά. Απλά τη συνέδεσαν για να φαίνεται ότι τη χρησιμοποιούν (και να ικανοποιήσουν την απαίτησή μου), αλλά επί της ουσίας η αντλία δεν ρούφαγε σχεδόν καθόλου (τη δοκίμασα βάζοντας το δάχτυλό μου στην είσοδό της) και η ένδειξη στο μανόμετρο σχεδόν δεν μετακινήθηκε απ' το μηδέν. Δεν είδα ποτέ μου να μετακινείται κάποια βελόνα στο σημείο των -760 mmHg, όπως λέει ο κατασκευαστής... Απλά τα παιδιά που εγκατέστησαν τα κλιματιστικά έβαλαν και την αντλία για να νιώθω εγώ ικανοποιημένος. Προφανώς το μαγαζί που τα αγόρασα δεν ήθελε να χάσει την πώληση (σχεδόν 2000 €) και δεν με ενημέρωσε ότι οι εγκαταστάτες του δεν χρησιμοποιούν (ή δεν ξέρουν να χρησιμοποιούν) αντλία κενού. Εν ολίγοις, δεν αφαιρέθηκε καθόλου ο αέρας από τα κυκλώματα των 2 κλιματιστικών, ούτε καν με την εμπειρική μέθοδο χαλαρώματος του ρακόρ, που κάνουν οι περισσότεροι.

 

Τα συμπεράσματά μου:

 

1. Πάντα να απαιτείτε η εγκατάσταση να γίνεται από πτυχιούχο ψυκτικό και όχι απλά από κάποιον "εμπειρικό" εγκαταστάτη" που δεν ξέρει γιατί κάνει αυτό που κάνει. Να ζητάτε να σας επιδείξει επίσημο έγγραφο της επαγγελματικής του κατάρτισης ως ψυκτικός μηχανικός.

 

2. Πριν την εγκατάσταση να μελετήσετε διεξοδικά τις οδηγίες του κατασκευαστή και να ξεκαθαρίσετε με τον εγκαταστάτη ότι θέλετε να γίνει πιστή εφαρμογή των οδηγιών. Να δείτε με τα μάτια σας τις ενδείξεις της υποπίεσης (-760 mmHg στην περίπτωσή μου) στο μανόμετρο της αντλίας κενού. Αν σας πουν ότι δεν χρειάζονται όλα αυτά κτλ., να μην προχωρήσετε με την εγκατάσταση!

 

3. Ξεκαθαρίστε τα παραπάνω πριν έρθουν οι εγκαταστάτες στο σπίτι σας. Αν είναι δυνατό, ζητήστε να τους δείτε και να μιλήσετε μαζί τους από πριν και θέστε στους ίδιους αυτοπροσώπως τα παραπάνω. Πρέπει τα πάντα να είναι ξεκάθαρα και να έχετε οργανωμένα στο μυαλό σας τα πράγματα που ζητάτε απ' αυτούς, χωρίς να έχετε αμφιβολίες.

 

Δυστυχώς δεν έκανα κανένα από τα παραπάνω πράγματα και τώρα βρέθηκα στη δυσάρεστη θέση να μην ξέρω αν πρέπει να κάνω κάτι (και τι) για να διορθώσω την κατάσταση... Στα θετικά της όλης υπόθεσης είναι ότι τα δύο κλιματιστικά φαίνεται να δουλεύουν μια χαρά, ψύχουν καλά και δεν κάνουν παράξενους θορύβους. Μου έκανε εντύπωση το πόσο γλυκά και αθόρυβα είναι.

 

Οι έμπειροι που διαβάζουν το thread (ο φίλος gnt και όποιοι άλλοι γνωρίζουν), αν μπορούν ας μου πουν τι πιστεύουν ότι πρέπει να κάνω. Να τα αφήσω έτσι; Να ψάξω να βρω σωστό ψυκτικό και να του ζητήσω να βάλει καινούριο ψυκτικό υγρό με σωστή χρήση αντλίας κενού; Υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος ανησυχίας;

 

Ευχαριστώ για την όποια συμβουλή.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Επανέρχομαι με το θέμα των κλιματιστικών 9000 και 12000 BTU, που ανέφερα στο post εδώ. Δυστυχώς για μένα, μάλλον έπεσα θύμα απάτης στην εγκατάσταση και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω... Για να μη φλυαρώ με λεπτομέρειες, να σας πω ότι ζήτησα τη χρήση αντλίας κενού, την οποία έφεραν μαζί τους αλλά δεν τη χρησιμοποίησαν σωστά. Απλά τη συνέδεσαν για να φαίνεται ότι τη χρησιμοποιούν (και να ικανοποιήσουν την απαίτησή μου), αλλά επί της ουσίας η αντλία δεν ρούφαγε σχεδόν καθόλου (τη δοκίμασα βάζοντας το δάχτυλό μου στην είσοδό της) και η ένδειξη στο μανόμετρο σχεδόν δεν μετακινήθηκε απ' το μηδέν. Δεν είδα ποτέ μου να μετακινείται κάποια βελόνα στο σημείο των -760 mmHg, όπως λέει ο κατασκευαστής... Απλά τα παιδιά που εγκατέστησαν τα κλιματιστικά έβαλαν και την αντλία για να νιώθω εγώ ικανοποιημένος. Προφανώς το μαγαζί που τα αγόρασα δεν ήθελε να χάσει την πώληση (σχεδόν 2000 €) και δεν με ενημέρωσε ότι ο εγκαταστάτες του δεν χρησιμοποιούν (ή δεν ξέρουν να χρησιμοποιούν) αντλία κενού. Εν ολίγοις, δεν αφαιρέθηκε καθόλου ο αέρας από τα κυκλώματα των 2 κλιματιστικών, ούτε καν με την εμπειρική μέθοδο χαλαρώματος του ρακόρ, που κάνουν οι περισσότεροι.

 

Τα συμπεράσματά μου:

 

1. Πάντα να απαιτείτε η εγκατάσταση να γίνεται από πτυχιούχο ψυκτικό και όχι απλά από κάποιον "εμπειρικό" εγκαταστάτη" που δεν ξέρει γιατί κάνει αυτό που κάνει. Να ζητάτε να σας επιδείξει επίσημο έγγραφο της επαγγελματικής του κατάρτισης ως ψυκτικός μηχανικός.

 

2. Πριν την εγκατάσταση να μελετήσετε διεξοδικά τις οδηγίες του κατασκευαστή και να ξεκαθαρίσετε με τον εγκαταστάτη ότι θέλετε να γίνει πιστή εφαρμογή των οδηγιών. Να δείτε με τα μάτια σας τις ενδείξεις της υποπίεσης (-760 mmHg στην περίπτωσή μου) στο μανόμετρο της αντλίας κενού. Αν σας πουν ότι δεν χρειάζονται όλα αυτά κτλ., να μην προχωρήσετε με την εγκατάσταση!

 

3. Ξεκαθαρίστε τα παραπάνω πριν έρθουν οι εγκαταστάτες στο σπίτι σας. Αν είναι δυνατό, ζητήστε να τους δείτε και να μιλήσετε μαζί τους από πριν και θέστε στους ίδιους αυτοπροσώπως τα παραπάνω. Πρέπει τα πάντα να είναι ξεκάθαρα και να έχετε οργανωμένα στο μυαλό σας τα πράγματα που ζητάτε απ' αυτούς, χωρίς να έχετε αμφιβολίες.

 

Δυστυχώς δεν έκανα κανένα από τα παραπάνω πράγματα και τώρα βρέθηκα στη δυσάρεστη θέση να μην ξέρω αν πρέπει να κάνω κάτι (και τι) για να διορθώσω την κατάσταση... Στα θετικά της όλης υπόθεσης είναι ότι τα δύο κλιματιστικά φαίνεται να δουλεύουν μια χαρά, ψύχουν καλά και δεν κάνουν παράξενους θορύβους. Μου έκανε εντύπωση το πόσο γλυκά και αθόρυβα είναι.

 

Οι έμπειροι που διαβάζουν το thread (ο φίλος gnt και όποιοι άλλοι γνωρίζουν), αν μπορούν ας μου πουν τι πιστεύουν ότι πρέπει να κάνω. Να τα αφήσω έτσι; Να ψάξω να βρω σωστό ψυκτικό και να του ζητήσω να βάλει καινούριο ψυκτικό υγρό με σωστή χρήση αντλίας κενού; Υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος ανησυχίας;

 

Ευχαριστώ για την όποια συμβουλή.

Έπαθα τα ίδια. Εγώ το πιεσα όσο μπορούσα και ήρθαν σπίτι, αφαίρεσαν το φρέον, έκαναν κενό και έβαλαν όσο φρέον λέει ο κατασκευαστής.

 

Φυσικά δεν διαπίστωσα κάποια αλλαγή στην λειτουργία του συν ότι εμένα έκανε εγκατάσταση ο ίδιος ο αντιπρόσωπος όποτε μπόρεσα και πιεσα περισσότερο.

 

Μην κάνεις τίποτα γιατί θα μπεις σε μια ψυχοφθόρα διαδικασία.

 

Επίσης έβγαλα και ένα ακόμα συμπέρασμα. Στα διάφορα φόρουμ ακούς πολλά. Εν τέλει οι περισσότεροι παίζουν το παιχνίδι τους. Άσε τα μηχανήματα στην ησυχία τους και προσπάθησε να τα ευχαριστηθείς..

Link to comment
Share on other sites

Έπαθα τα ίδια. Εγώ το πιεσα όσο μπορούσα και ήρθαν σπίτι, αφαίρεσαν το φρέον, έκαναν κενό και έβαλαν όσο φρέον λέει ο κατασκευαστής.

 

Φυσικά δεν διαπίστωσα κάποια αλλαγή στην λειτουργία του συν ότι εμένα έκανε εγκατάσταση ο ίδιος ο αντιπρόσωπος όποτε μπόρεσα και πιεσα περισσότερο.

 

Μην κάνεις τίποτα γιατί θα μπεις σε μια ψυχοφθόρα διαδικασία.

 

Επίσης έβγαλα και ένα ακόμα συμπέρασμα. Στα διάφορα φόρουμ ακούς πολλά. Εν τέλει οι περισσότεροι παίζουν το παιχνίδι τους. Άσε τα μηχανήματα στην ησυχία τους και προσπάθησε να τα ευχαριστηθείς..

Φίλε anikologr, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σχεδόν δεν κοιμήθηκα χτες βράδυ απ' τα νεύρα μου. Περισσότερο τα βάζω με τον εαυτό μου, που δεν έπραξα αυτά που έπρεπε. Δυστυχώς προσπαθούμε να λειτουργούμε πολιτισμένα και να ζητάμε με ευγένεια αυτό που θέλουμε χωρίς να προσβάλλουμε τον άλλον και τελικά καταλήγουμε να μας εξαπατούν μπροστά στα μάτια μας. Προφανώς δεν περίμεναν να γνωρίζω τις τεχνικές λεπτομέρειες της εγκατάστασης και φαντάστηκαν ότι θα μου ρίξουν λάσπη στα μάτια παίζοντας ένα θέατρο και συνδέοντας την αντλία εικονικά. Δεν πειράζει, θα γράψω ένα ανάλογο κείμενο στο Skroutz περιγράφοντας με λεπτομέρεια το τι έγινε, για να γνωρίζουν και οι επόμενοι υποψήφιοι πελάτες του συγκεκριμένου μαγαζιού τι να περιμένουν. Ελλάς το μεγαλείο σου! Ποιος ξέρει πόσοι πελάτες (γενικά, όχι μόνο του συγκεκριμένου μαγαζιού) έχουν εξαπατηθεί με κακής ποιότητας εγκαταστάσεις και δεν το ξέρουν...

 

Όσο για τα κλιματιστικά μου, μάλλον θα κάνω αυτό που λες και δεν θα τα πειράξω, γιατί έχω υποφέρει αρκετά και με άλλα θέματα και δεν αντέχω άλλη ψυχολογική πίεση. Μάλλον θα τα αφήσω όπως είναι και αν προκύψει κάτι στο μέλλον θα το δω τότε. Τουλάχιστον το καλό της υπόθεσης είναι ότι φαίνεται να δουλεύουν μια χαρά, χωρίς θορύβους και άλλα θέματα και ψύχουν τον χώρο πολύ γλυκά και σχεδόν αθόρυβα.

 

Μετά απ' όλο αυτό που πέρασα καταλήγω για μια ακόμα φορά στο συμπέρασμα: αν θέλεις να γίνει μια δουλειά σωστά, είτε την κάνεις μόνος σου (μακράν η καλύτερη επιλογή, αν βέβαια αυτό είναι εφικτό) ή ψάχνεις να βρεις σωστό τεχνικό να σου την κάνει αυτός. Όταν φτάσεις στο σημείο ο τεχνικός να έχει ήδη έρθει στον χώρο σου και να έχει ήδη αρχίσει τις εργασίες, είναι πλέον αργά, καλύτερα να τον αφήσεις ήσυχο να κάνει τη δουλειά του όπως αυτός ξέρει, αλλιώς θα τσακωθείτε και δεν θα γίνει και η δουλειά σωστά. Το καλύτερο είναι η σωστή προετοιμασία, ενημέρωση και ψάξιμο για τον κατάλληλο άνθρωπο. Τα πάντα περιγράφονται με κάθε λεπτομέρεια στις οδηγίες του κατασκευαστή (τουλάχιστον για τα Mitsubishi & Daikin που έβαλα εγώ και φαντάζομαι θα ισχύει το ίδιο για όλες τις μάρκες).

 

Και πάλι ευχαριστώ για το σχόλιό σου anikologr, να 'σαι καλά.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Εκείνη τη στιγμή που διαπίστωσες ότι δεν πράττουν τα συμφωνηθέντα γιατί δεν τους ξεκαθάρισες ότι δεν θα πληρωθούν (εκτός και αν τους είχες προπληρώσει) αν δεν κάνουν ότι πρέπει;

 

Το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι τόσο ότι υπάρχουν επιτήδειοι και εκμεταλλευτές, όσο η παθητική αντίδραση του καταναλωτή που αφήνει τις καταστάσεις να διαιωνίζονται.

 

Προφανώς και μιλάμε για άψυχα αντικείμενα και δεν πρέπει να χάνουμε τον ύπνο μας για αυτά. Από την άλλη η κοροϊδία, ειδικά μπροστά στα μάτια σου, είναι κάτι το αισχρό. Αν η υγρασία που παρέμεινε στο κύκλωμα αλλοιώσει τα λάδια του συμπιεστή και αυτός καταστραφεί, υπάρχει ενδεχόμενο (μικρό αλλά υπαρκτό) να σου πει η αντιπροσωπεία ότι δεν στο καλύπτει η εγγύηση για λόγους πλημμελούς εγκατάστασης.

 

Δυστυχώς, η ζημιά που έχει γίνει δεν δίνει άμεσα συμπτώματα και μπορεί να μην υπάρξει ποτέ σοβαρό πρόβλημα, αλλά κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί τι θα συμβεί σε αυτές τις περιπτώσεις. Τι θα κάνεις αν η βλάβη εμφανιστεί μετά τη λήξη της εγγύησης;

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε anikologr, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σχεδόν δεν κοιμήθηκα χτες βράδυ απ' τα νεύρα μου. Περισσότερο τα βάζω με τον εαυτό μου, που δεν έπραξα αυτά που έπρεπε. Δυστυχώς προσπαθούμε να λειτουργούμε πολιτισμένα και να ζητάμε με ευγένεια αυτό που θέλουμε χωρίς να προσβάλλουμε τον άλλον και τελικά καταλήγουμε να μας εξαπατούν μπροστά στα μάτια μας. Προφανώς δεν περίμεναν να γνωρίζω τις τεχνικές λεπτομέρειες της εγκατάστασης και φαντάστηκαν ότι θα μου ρίξουν λάσπη στα μάτια παίζοντας ένα θέατρο και συνδέοντας την αντλία εικονικά. Δεν πειράζει, θα γράψω ένα ανάλογο κείμενο στο Skroutz περιγράφοντας με λεπτομέρεια το τι έγινε, για να γνωρίζουν και οι επόμενοι υποψήφιοι πελάτες του συγκεκριμένου μαγαζιού τι να περιμένουν. Ελλάς το μεγαλείο σου! Ποιος ξέρει πόσοι πελάτες (γενικά, όχι μόνο του συγκεκριμένου μαγαζιού) έχουν εξαπατηθεί με κακής ποιότητας εγκαταστάσεις και δεν το ξέρουν...

 

Όσο για τα κλιματιστικά μου, μάλλον θα κάνω αυτό που λες και δεν θα τα πειράξω, γιατί έχω υποφέρει αρκετά και με άλλα θέματα και δεν αντέχω άλλη ψυχολογική πίεση. Μάλλον θα τα αφήσω όπως είναι και αν προκύψει κάτι στο μέλλον θα το δω τότε. Τουλάχιστον το καλό της υπόθεσης είναι ότι φαίνεται να δουλεύουν μια χαρά, χωρίς θορύβους και άλλα θέματα και ψύχουν τον χώρο πολύ γλυκά και σχεδόν αθόρυβα.

 

Μετά απ' όλο αυτό που πέρασα καταλήγω για μια ακόμα φορά στο συμπέρασμα: αν θέλεις να γίνει μια δουλειά σωστά, είτε την κάνεις μόνος σου (μακράν η καλύτερη επιλογή, αν βέβαια αυτό είναι εφικτό) ή ψάχνεις να βρεις σωστό τεχνικό να σου την κάνει αυτός. Όταν φτάσεις στο σημείο ο τεχνικός να έχει ήδη έρθει στον χώρο σου και να έχει ήδη αρχίσει τις εργασίες, είναι πλέον αργά, καλύτερα να τον αφήσεις ήσυχο να κάνει τη δουλειά του όπως αυτός ξέρει, αλλιώς θα τσακωθείτε και δεν θα γίνει και η δουλειά σωστά. Το καλύτερο είναι η σωστή προετοιμασία, ενημέρωση και ψάξιμο για τον κατάλληλο άνθρωπο. Τα πάντα περιγράφονται με κάθε λεπτομέρεια στις οδηγίες του κατασκευαστή (τουλάχιστον για τα Mitsubishi & Daikin που έβαλα εγώ και φαντάζομαι θα ισχύει το ίδιο για όλες τις μάρκες).

 

Και πάλι ευχαριστώ για το σχόλιό σου anikologr, να 'σαι καλά.

Επειδή βρέθηκα στην ίδια κατάσταση γιαυτό στα λέω. Άψυχα μηχανήματα είναι (έχει δίκιο σε αυτό ο gnt) και θεωρώ πως δεν έχει επηρεαστεί η αξιοπιστία τους σε βάθος χρόνου.. Να τα χαρείς έχει σημασία. Και θα τα χαρείς σίγουρα.. ;)

Edited by anikologr
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι gnt και anikologr, εκτιμώ τις απαντήσεις σας και συμφωνώ μαζί σας. Το φταίξιμο είναι περισσότερο δικό μου, που δεν σταμάτησα την εγκατάσταση όταν έπρεπε, παρά δικό τους.

 

Σχετικά με τα κλιματιστικά, πράγματι δεν αξίζει να στενοχωριόμαστε για τέτοια υλικά και άψυχα πράγματα, ό,τι έγινε έγινε και θα το αφήσω ως έχει. Απλά, όπως είπε κι ο gnt, είναι η κοροϊδία μπροστά στα μάτια σου που είναι αισχρή και σε εξοργίζει! Τέλος πάντων, ας μην εμμένουμε σε κάτι που δεν μπορεί πλέον να αλλάξει. Ευτυχώς τα κλιματιστικά είναι ποιοτικά, οπότε ευελπιστώ να μην έχει αλλοιωθεί πολύ η αξιοπιστία τους και να αντέξουν σε βάθος χρόνου. Θα δείξει.

 

Να είστε καλά παιδιά, ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθειά σας.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους...

Ειμαι κ γω σε αναζητηση κλιματιστικου για το καθιστικο μου κ εχω καταληξει στα εξης τρια μηχανηματα..

 

http://www.skroutz.gr/s/2506618/Toshiba-RAS-18N3KV2-E-RAS-18N3AV-E.html

 

http://www.skroutz.gr/s/335855/Mitsubishi-Kiri******-Zen-MSZ-MUZ-EF50VE.html

 

http://www.skroutz.gr/s/4755623/Panasonic-Etherea-CS-CU-XE18QKEW.html

 

Η αληθεια ειναι πως προσανατολιζομουν στο mitso κ στο panasonic αλλα μου προτειναν κ το toshiba

το οποιο μου ειπαν οτι δεν εχει μεγαλες διαφορες μ'αυτα τα δυο..

Πιστευετε οτι αξιζουν τα περιπου 400Ε παραπανω η θα ειμαι καλυμενος με το suzumi??

Ποιοτητα αερα,καταναλωση κ καλυτερη λειτουργια στη ψυξη θα ελεγα οτι ειναι τα ζητουμενα για τις αναγκες μου..

Να αναφερω επισης οτι εχω κ 2 σκυλια αν παιζει ρολο για τα φιλτρα της καθε εταιριας..

Link to comment
Share on other sites

Aς ξεκινήσουμε από τις απαραίτητες πληροφορίες. Αν μπορείς να παραθέσεις στοιχεία όπως κάλυψη σε m², ύψος οροφής, διαρρύθμιση, μόνωση, προσανατολισμός, τοποθεσία ειδικές συνθήκες για τους κατοίκους, το budget κτλ.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ'ολα σ'ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου..

Ο χωρος που θελω να καλυψω ειναι 27τ.μ ,υψος 2.7μ , κατασκευη 08 με καλη μονωση κ αλουμινια με διπλα τζαμια,το χτυπαει

ηλιος κ απο τις δυο μεριες καθως εχει παραθυρα οροσειρα..βρισκεται στο δευτερο οροφο κ απο πανω εχει κεραμοσκεπη.

Το μπατζετ κυμαινεται στα 1200-1300 ευρω αλλα αν οπως γραφω κ πιο πανω για τις αναγκες μου με καλυπτει

κ το toshiba εννοειται οτι θα το προτιμουσα..(με τα ρεστα θα επαιρνα κ ενα 9αρι για το υπνοδωματιο :p)

Edited by wiowia
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!εχω ενα χωρο περιπου 55m2 καθιστικο με ενιαια κουζινα με 5 μετρα μπαλκονοπορτες κ μετρια η καλη μονωση(ειναι 15 ετιας το διαμερισμα)που το βαραει ο ηλιος κ ο αερας απο παντου κ ειναι ρετιρε στο π.φαληρο.

Επειδη φετος ηρθαν φιλοι επισκεπτες βραδυ με ανοιχτα τα τζαμια κ δεν μπορουσαμε να κατσουμε ηρθε η ωρα κλιματιστικου 22000-24000 btu θεωρω

Φιλε gnt ως γνωστης τι προτεινεις με σειρα προτεραιοτητας του τι με ενδιαφερει.1.αποδοση ψυξης(θερμανση ισως το δουλεψω αλλα ελαχιστα)2.αξιοπιστια-καταναλωση(μην διστσζω να το αφηνω αναμμενο με τις ωρες) 3.κοστος συντηρησης κ θορυβος

Σε παρακαλω κ αν μπορεις δως μου δυο κατηγοριες απαντησης 1.ποιο ειναι το καλυτερο/καλυτερα 2.ποιο ειναι το περισσοτερο value for money.

Στην κρεββατοκαμαρα εχω ενα toyotomi akira κ ειμαι ευχαριστημενος βεβαια το χω 2-3 χρονια μονο. Ps εχω τριφασικο ρευμα

Link to comment
Share on other sites

O χώρος καλύπτεται ογκομετρικά από σύστημα 3,5 kW (~12000 BTU/h). Mε βάση τα παραπάνω δεδομένα, οι καλύτερες προτάσεις είναι:

 

-Mitsubishi MSZ/MUZ-FH35VE

-Daikin FTXS35K / RXS35L

-Panasonic Etherea CS/CU-XE12QKEW

 

Φυσικά υπάρχoυν και τα Toshiba Daisekai 8 RAS-13G2KVP-E και Hitachi RAK-35PSB/RAC-35WSB, τα οποία δεν φαίνεται να εισάγονται επίσημα στην Ελλάδα. Μπορείς να το διασταυρώσεις επικοινωνώντας με τις αντίστοιχες αντιπροσωπείες.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να καλυφτει απο συστημα 3.5kw (ετσι τουλαχιστον ειπε ο τεχνικος) λογω απωλειων απο τα παραθυρα(οι δυο επιφανειες του τοιχου καλυπτονται σε ολη την εκταση τους με συρομενα παραθυρα χωρις τεντες κ τα χτυπαει ο ηλιος ολη μερα)κ στην αλλη ειναι δυο μπαλκονοπορτες...Ξεχασα επισης να αναφερω οτι η μια μπαλκονοπορτα θα πρεπει να παραμενει παντα ανοιχτη λογω σκυλου μεγαλης ηλικιας(για ευνοητους λογους)..
Link to comment
Share on other sites

Αν παραμένει η μπαλκονόπορτα ανοικτή τότε δεν υπάρχει περίπτωση σύγκλισης σε επιθυμητά επίπεδα θερμοκρασίας. Τα κλιματιστικά συστήματα είναι βαθμονομημένα για συγκεκριμένους όγκους λειτουργίας. Όσο και να υπερδιαστασιολογήσεις οι θερμικές απώλειες θα είναι ανυπέρβλητες.

 

Η μόνη λύση είναι η τοποθέτηση αεροκουρτίνας στην πόρτα η οποία παραμένει ανοικτή, έτσι θα υπάρχει ικανοποιητική απομόνωση του χώρου και θα μπορέσει να γίνει η σχετική διαστασιολόγηση. Σε κάθε περίπτωση, επειδή η κατάσταση που περιγράφεις είναι σύνθετη, καλύτερα να απευθυνθείς σε μηχανολόγο μηχανικό για εκπόνιση μελέτης απωλειών. Έτσι μόνο θα βρεθεί η βέλτιστη λύση για το χώρο. Οποιαδήποτε εμπειρική λύση θα έχει εξαιρετικά χαμηλή απόδοση και κατά συνέπεια το κόστος λειτουργίας θα εκτιναχθεί.

 

@dimitrisnt Aν το ύψος της οροφής είναι έως τα 3 m, ο χώρος θα καλυφθεί από σύστημα 7 kW (~24000 BTU/h).

 

Σε αυτήν την κατηγορία οι επιλογές δεν είναι πολλές. Τα καλύτερα συστήματα τείνουν να έχουν και το υψηλότερο vfm, δεδομένου ότι οι καταναλώσεις είναι υψηλές. Βάσει των παραπάνω δεδομένων, οι καλύτερες προτάσεις είναι:

 

-Hitachi RAK-70PPA / RAC-70WPA

-Mitsubishi MSZ/MUZ-GF71VE

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω οπως προειπα κι εγω για 24000 σκεφτομαι.μηπως εχεις καποια προταση για μηχανηματα σε σχεση με τα ζητουμενα μου;σε ευχαριστω για τις απαντησεις κ το χρονο σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α sorry βιαστηκα...σε ευχαριστω κ παλι

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με αυτα τα τρια που σου εγραψα μπορεις να μου πεις τη γνωμη σου??

Τι περισσοτερο εχουν το xe18qkew κ το ef50ve απο το ras18n3av2-e ωστε να τα προτιμησω??

Περα απο το design το οποιο ειναι οντως εξαιρετικο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να μιλήσω για συστήματα που δεν είμαι σίγουρος ότι καλύπτουν τις ανάγκες του χώρου. Η επιλογή του καταλλήλου συστήματος αποτελεί ένα από τα τελευταία στάδια στην αλυσίδα.

 

Όταν έχεις δεδομένα σχετικά με το τι σύστημα θα σε καλύψει, μπορείς να επανέλθεις ώστε να συζητήσουμε την επιλογή του συστήματος.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μα η μοναδικη λυση ειναι το κλιματιστικο(για ψυξη τουλαχιστον)..Η αεροκουρτινα ειναι για μεγαλες επιφανειες(η μπαλκονοπορτα μου ειναι 40cm)δεν μπορω να βαλω εκει αεροκουρτινα..Μετα απο εισηγηση τεχνικου καταληξαμε οτι η ιδανικοτερη λυση ειναι ενα κλιματιστικο 18.00btu...

Αν εχεις αλλη εναλλακτικη θα χαρω πολυ να την ακουσω..

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με αυτα τα τρια που σου εγραψα μπορεις να μου πεις τη γνωμη σου??

Τι περισσοτερο εχουν το xe18qkew κ το ef50ve απο το ras18n3av2-e ωστε να τα προτιμησω??

Περα απο το design το οποιο ειναι οντως εξαιρετικο..

Εγώ από το Panasonic etherea δεν έχω μείνει καθόλου ικανοποιημένος. Το toshiba daisekai που έχω είναι κλάσεις ανώτερο σε όλα..

O χώρος καλύπτεται ογκομετρικά από σύστημα 3,5 kW (~12000 BTU/h). Mε βάση τα παραπάνω δεδομένα, οι καλύτερες προτάσεις είναι:

 

-Mitsubishi MSZ/MUZ-FH35VE

-Daikin FTXS35K / RXS35L

-Panasonic Etherea CS/CU-XE12QKEW

 

Φυσικά υπάρχoυν και τα Toshiba Daisekai 8 RAS-13G2KVP-E και Hitachi RAK-35PSB/RAC-35WSB, τα οποία δεν φαίνεται να εισάγονται επίσημα στην Ελλάδα. Μπορείς να το διασταυρώσεις επικοινωνόντας με τις αντίστοιχες αντιπροσωπείες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...