Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρώτη φορά ψωνίζεις ένα προιόν ;:X

Oλα έχουν σχετική ετικέτα ,και το κουτί στην συσκευασία γράφει επίσης...

 

Αλίμονο!! αυτό το ξέρουν και οι πέτρες !!!!:p

Το θέμα είναι να μην έρθει η παραγγελία και δω ότι είναι κινέζικο, αλλά εκ των προτέρων να το ξέρω. Θα ξέρει ο πωλητής να μου πει για την χώρα κατασκευής πριν έρθει η παραγγελία εννοείται!!!

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς υπόψη του τα:

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?29128

 

και

 

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?29191

 

Μου τα συστήσανε υποτίθεται σαν πολύ καλά μηχανήμτα για θέρμανση αλλά και ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει κανεις εμπειρια απο multi-spit μηχανηματα;

α.Ειναι σε σειρα οι εσωτερικες μοναδες (δηλαδη μια σωληνα ξεκινα απο το compressor και παει στη μια εσωτερικη και μετα στην αλλη) ή η εξωτερικη μοναδα εχει 4 εξοδους (2 για το καθενα);

β.Εχουν μεγαλη καταναλωση οταν δουλευουν και οι 2 εσωτερικες μοναδες σε σχεση με το να εχεις 2 ξεχωριστα κλιματιστικα;Και πιο σημαντικο οταν δουλευει η μια ειναι σαν ενα κλιματιστικο ή εχει μεγαλυτερη καταναλωση αφου λογικα θα εχει και μεγαλυτερο συμπιεστη η ολη εγκατασταση;

 

ξερω πως εαν χαλασει η εξω χανω και τα 2 καθως και οτι δεν μπορω να εχω ψυξη στο ενα χωρο και θερμανση στο αλλο.

Θελω να βαλω σε δυο υπνοδωματια που ειναι διπλα-διπλα με μια εξωτερικη μοναδα.Δεν θελω να εχω 2 εξωτερικα κουτια τη στιγμη που γινεται με ενα-υπαρχει και κοινο μπαλκονι.

Link to comment
Share on other sites

Οτι κοστίζουν ακριβά τα Inverter είναι σχετικό με την φίρμα ,τo προιόν,την κατασκευή,τον εισαγωγέα κλπ. Διαφορές σε τιμές θα υπάρχουν πάντα όπως σε κάθε προιόν στην αγορά,όλα τα προιόντα δεν είναι ίδια σε ποιότητα,και τα παλαιότερης τεχνολογίας πάντα θα πωλούνται φθηνότερα.

 

Είναι λάθος να συμπεραίνεις ότι τα Inverter έχουν χαμηλή απόδοση από τα 24αρια LG που έχεις παράδειγμα.Η LG έχει ελάχιστα καλά μηχανήματα.

Στο χώρο του κλιματισμού η LG δεν θεωρείται όνομα,απλά συμπληρώνει την γκάμα επιλογών των προιόντων της (το ίδιο και η Samsung κλπ "νέοι" ).

Τα 24αρια οικιακά κλιματιστικά της είναι της πλάκας Ιnverter,είναι ενεργειακής κλάσης >C και αντιστοίχων επιδόσεων και συνολικής ποιότητας.

Τώρα τι διαφημίζει καθένας είναι σχετικό άν δεν μπορεί κάποιος να το ψάξει κλπ...

 

Επίσης ρόλο σε κάθε μηχάνημα παίζει η εγκατάσταση τους.Τα LG παράδειγμα διακινούνται απο ηλεκτραγορές ή απο ξεκάρφωτους ψυκτικούς,οπότε όποιος δεν ξέρει το μηχάνημα πως συμπεριφέρεται,δεν μπορεί να υπολογίσει τίποτε για στοιχειώδη απόδoση.

 

Tα καλά μηχανήματα Ιnverter διαφημίζουν "κορυφαίους" δείκτες ΕΕR και COP,και επίπεδο θορύβου,αλλά κάπου το δείχνουν και στην πράξη ...και φτάνει μια αναζήτιση στo Internet να δείς σχετικά ή να ρωτήσεις ειδικούς στον κλιματισμό να σου δείξουν σε εγκαταστάσεις πώς δουλεύουν.

 

Οσο αφορά την χρήση αντιμικροβιακών σπρέυ κλπ καθαριστικών,για τα νέας τεχνολογίας μηχανήματα (με τα ειδικά φίλτρα και αισθητήρες) ,είναι καταστροφή για τα επιμέρους εξαρτήματα τους.(εκτός βέβαια αν αναφέρεται ειδικός καθαρισμός ανάλογα το μοντέλο κλπ στις οδηγίες).:!:

 

Εξάλλου με την χρήση νέων τεχνολογιών ο καθαρισμός του μηχανήματος φίλτρων κλπ μπορεί να γίνεται πλέον από τον χρήστη (ή και αυτόματα) σε αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα από παλαιότερα (ακόμα και >6μήνες και σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες κάθε καλού μηχανήματος).

 

EDIT: Σε κάθε περίπτωση σωστός επαγγελματίας ψυκτικός κλιματισμού που ασχολείται αποκλειστικά με κάποια φίρμα,γνωρίζει καλύτερα επιμέρους χαρακτηριστικά και συντήριση για κάθε μοντέλο,καθώς και την απόδοση στο χώρο καθενός.

 

Έγραψα ήδη ότι για τη συγκεκριμένη προβληματική (όπως αποδείχθηκε τελικά εκ του αποτελέσματος) υλοποίηση, όχι μόνο έγινε από ειδικευμένο ψυκτικό, αλλά πραγματοποιήθηκε μετά από μελέτη Μηχανολόγου Μηχανικού. Τα δε συγκεκριμένα μηχανήματα, δε μπορώ να δεχτώ ότι είναι "της πλάκας inverter" όταν στοίχισαν (αγορά μόνο) ~1600 ευρώ το κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι πλήρωσες κάτι ακριβά,δεν σημαίνει ότι το αξίζει και αν έγινε μελέτη δεν σημαίνει ότι είναι σωστή αυτή.:)

 

Τώρα τι διαφημίζει καθένας είναι σχετικό άν δεν μπορεί κάποιος να το ψάξει κλπ

 

Παιδια εχει κανεις εμπειρια απο multi-spit μηχανηματα;

α.Ειναι σε σειρα οι εσωτερικες μοναδες (δηλαδη μια σωληνα ξεκινα απο το compressor και παει στη μια εσωτερικη και μετα στην αλλη) ή η εξωτερικη μοναδα εχει 4 εξοδους (2 για το καθενα);

β.Εχουν μεγαλη καταναλωση οταν δουλευουν και οι 2 εσωτερικες μοναδες σε σχεση με το να εχεις 2 ξεχωριστα κλιματιστικα;Και πιο σημαντικο οταν δουλευει η μια ειναι σαν ενα κλιματιστικο ή εχει μεγαλυτερη καταναλωση αφου λογικα θα εχει και μεγαλυτερο συμπιεστη η ολη εγκατασταση;

 

ξερω πως εαν χαλασει η εξω χανω και τα 2 καθως και οτι δεν μπορω να εχω ψυξη στο ενα χωρο και θερμανση στο αλλο.

Θελω να βαλω σε δυο υπνοδωματια που ειναι διπλα-διπλα με μια εξωτερικη μοναδα.Δεν θελω να εχω 2 εξωτερικα κουτια τη στιγμη που γινεται με ενα-υπαρχει και κοινο μπαλκονι.

 

α)Ειναι σε σειρα οι εσωτερικες μοναδες (τουλάχιστον σε αυτά που έχω δει)

β)Η κατανάλωση είναι η ίδια και αναφέρεται συνολικά η max. στα φυλλάδια.Αν δουλεύει η μια εσωτερική μονάδα είναι λιγότερη.Περιορισμός υπάρχεί ότι δεν μπορείς και τις δύο εσωτερικές μονάδες να τις λειτουργείς με ξεχωριστό προγραμματισμό σε ορισμένες λειτουργίες,οπότε ο συμπιεστής είναι παρόμοιος με ένα κανονικό split μηχάνημα.

 

Τα υπόλοιπα είναι θέμα κόστους,χρειάζεται επιπλέον εργασία,οπότε χρειάζεται μελέτη από ειδικό ψυκτικό,και ηλεκτρολόγο αν σηκώνει η ασφάλεια σε μονοφασικό πίνακα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς υπόψη του τα:

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?29128

 

και

 

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?29191

 

Μου τα συστήσανε υποτίθεται σαν πολύ καλά μηχανήμτα για θέρμανση αλλά και ψύξη.

 

Υποτίθεται όπως είπες .....γιατί στην κατηγορία αυτή υπάρχουν από όλες τις καλές φίρμες κλιματισμού,παρόμοια μηχανήματα τόσο σε ποιότητα όσο και επιδόσεις και τιμές.

Link to comment
Share on other sites

στο εξοχικο εχουμε ενα παλιο κλιματιστικο fujitech..ηλικια δε γνωριζω αλλα σιγουρα ανω των 8 ετων.

σαν καταναλωση δεν ξερω με σιγουρια,ο λογαριασμος του ρευματος παντως ερχεται γυρω στα 60ε κατα μεσο ορο το διμηνο.

ο διπλανος μας στο εξοχικο αυτο(κουβεντιαζαμε προσφατα) εχει καινουριο κλιματιστικο ..η καταναλωση του ρευματος ειναι πανω κατω η ιδια...κλιματισμος-φωτα-ψυγειο. το διμηνο πληρωνει και αυτος γυρω στα 50-60ε..

και ερωτω..αξιζει να αλλαξω κλιματιστικο για καθαρα λογους οικονομιας ή οχι?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Aνάλογα την χρήση που του κάνει κανείς,και την ποιότητα και ισχύ του μηχανήματος,βλέπει διαφορά στο λογ/μο της ΔΕΗ (και ανάλογα και τι ρεύμα έχει στο σπίτι και χρεώσεις).

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=74434&page=33

 

EDIT: Στα παραπάνω που έχουν αναφερθεί προσθέτω ότι στην πράξη όμως υπάρχουν αποκλίσεις,γιατί εξαρτάται και από τις συνθήκες που δουλεύει το κλιματιστικό και πως μετρά κάθε μηχάνημα αυτά που διαφημίζει.:X

Ετσι ένα παλιό κλιματιστικό x ποιότητας,μπορεί να καίει και 3πλασιο ρεύμα στις ίδιες συνθήκες, με ένα Ιnverter A' Ενεργειακής κλάσης ή 2πλασιο ρεύμα μ'ενα απλό κλιματιστικό Α Ενεργειακής κλάσης.Χονδρικά λοιπόν η διαφορά κέρδους στο ρεύμα μπορεί να είναι και πάνω από 40%. (όπως κάποιοι ήδη διαφημίζουν σχετικά).

Ετσι για να αποκλειστούν οποιοδήποτε λανθασμένες εκτιμήσεις από ότι διαβάζουμε ή ακούμε,ρωτάμε εξειδικευμένα με βάση τον χώρο μας για το μηχάνημα που ενδιαφερόμαστε και την χρήση που θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήρια σ' όλους που συμμετέχουν ενεργά σ' αυτό το thread. Είναι μια όαση πληροφοριών στον χαμό συγκριτικά με το χάος και την παραπληροφόρηση εκεί έξω.

 

Παιδια εχει κανεις εμπειρια απο multi-spit μηχανηματα;

α.Ειναι σε σειρα οι εσωτερικες μοναδες (δηλαδη μια σωληνα ξεκινα απο το compressor και παει στη μια εσωτερικη και μετα στην αλλη) ή η εξωτερικη μοναδα εχει 4 εξοδους (2 για το καθενα);

β.Εχουν μεγαλη καταναλωση οταν δουλευουν και οι 2 εσωτερικες μοναδες σε σχεση με το να εχεις 2 ξεχωριστα κλιματιστικα;Και πιο σημαντικο οταν δουλευει η μια ειναι σαν ενα κλιματιστικο ή εχει μεγαλυτερη καταναλωση αφου λογικα θα εχει και μεγαλυτερο συμπιεστη η ολη εγκατασταση;

 

ξερω πως εαν χαλασει η εξω χανω και τα 2 καθως και οτι δεν μπορω να εχω ψυξη στο ενα χωρο και θερμανση στο αλλο.

Θελω να βαλω σε δυο υπνοδωματια που ειναι διπλα-διπλα με μια εξωτερικη μοναδα.Δεν θελω να εχω 2 εξωτερικα κουτια τη στιγμη που γινεται με ενα-υπαρχει και κοινο μπαλκονι.

 

Ακριβώς το ίδιο ψάχνω και εγώ. Η μόνη διαφορά είναι ότι εγώ θα τροφοδοτήσω το υπνοδωμάτιο (~20 τ.μ.) και το σαλόνι. (~30 τ.μ.). Το θέμα κατανάλωσης (ερώτημα (β)) θα με ενδιέφερε να λύσω πρώτα.

 

Με ένα γρήγορο ψάξιμο είδα ότι η Mitsubishi προσφέρει τέτοιες λύσεις (http://www.studioklima.gr/Mitsubishi_Power_Multi_001.asp

 

Όποιες άλλες πληροφορίες θα σας είμαι υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

Γράφει το link που παραθέτεις τεχνικές πληροφορίες για την κατανάλωση για τα μοντέλα που έχει κλπ.

 

H εταιρία είναι από τις σοβαρές στο χώρο,και μπορείς να τους ρωτήσεις και περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω ένα κλιματιστικό για χώρο περίπου 30τμ. Διαβάζοντας τις τελευταίες σελίδες του θέματος είδα ότι καλό θα ήταν να αποφύγω made in china συσκευές και ότι οι καλές/αξιόπιστες εταιρείες είναι Daikin, Panαsonic,Toshiba,Μitsubishi, Fujitsu..

 

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει 1-2 συγκεκριμένα μοντέλα που να μην ξεπερνάνε τα 1000€?

Επειδή θα μπει σε καινούριο σπίτι δεν τίθεται θέμα απόσυρσης. Επίσης θα χρησιμοποιείται χειμώνα/καλοκαίρι για θέρμανση/ψύξη αντίστοιχα και με ενδιαφέρει πολύ να είναι όσο πιο αθόρυβο γίνεται χωρίς όμως να χάνει από απόδοση.

Είναι η πρώτη φορά που μπαίνω σε διαδικασία αγοράς κλιματιστικού και δεν έχω καμία επαφή με το αντικείμενο (τεχνολογίες κ τέτοια) :)

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

α)Ειναι σε σειρα οι εσωτερικες μοναδες (τουλάχιστον σε αυτά που έχω δει)

β)Η κατανάλωση είναι η ίδια και αναφέρεται συνολικά η max. στα φυλλάδια.Αν δουλεύει η μια εσωτερική μονάδα είναι λιγότερη.Περιορισμός υπάρχεί ότι δεν μπορείς και τις δύο εσωτερικές μονάδες να τις λειτουργείς με ξεχωριστό προγραμματισμό σε ορισμένες λειτουργίες,οπότε ο συμπιεστής είναι παρόμοιος με ένα κανονικό split μηχάνημα.

 

Τα υπόλοιπα είναι θέμα κόστους,χρειάζεται επιπλέον εργασία,οπότε χρειάζεται μελέτη από ειδικό ψυκτικό,και ηλεκτρολόγο αν σηκώνει η ασφάλεια σε μονοφασικό πίνακα.

 

starenios εννοειται οτι θα το βαλει καταστημα που ειδικευεται σε συγκεκριμενη μαρκα(daikin,mitsu,hitachi) οποτε φανταζομαι οτι καποια εμπειρια θα εχει με multisplit.Οσον αφορα το κοστος φανταζομαι οτι θα ειναι λιγο λιγοτερα απο το να εχεις 2 εξωτερικες ετσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο ψάχνω και εγώ. Η μόνη διαφορά είναι ότι εγώ θα τροφοδοτήσω το υπνοδωμάτιο (~20 τ.μ.) και το σαλόνι. (~30 τ.μ.). Το θέμα κατανάλωσης (ερώτημα (β)) θα με ενδιέφερε να λύσω πρώτα.

 

Με ένα γρήγορο ψάξιμο είδα ότι η Mitsubishi προσφέρει τέτοιες λύσεις (http://www.studioklima.gr/Mitsubishi_Power_Multi_001.asp

 

Όποιες άλλες πληροφορίες θα σας είμαι υπόχρεος.

 

εγω κοιταω και σε daikin.Εχει και προσπεκτους ειδικα για τα multi.Τη θεωρω πιο σοβαρη εταιρια απο τη mitsu.

Λογικα μεσα στην εβδομαδα θα ρωτησω και θα ενημερωσω για ευρος τιμων.

 

http://vcab.communigator.co.uk/VCAB-View/showvcab.aspx?vcabid=cSeSege

Link to comment
Share on other sites

Περι ορέξεως δεν υπάρχει θέμα...αλλά περί πραγματικότητας έxω αναφέρει σε προηγούμενα σχετικά με Daikin πως λειτουργεί τα τελευταία έτη...

Οσο αφορά την Mitsubishi έχει κλιματιστικά σε δύο ποιότητες τα electric και Ηeavy Ιndustries ανάλογα την χρήση που τα θες.Ομως υπάρχουν και άλλες σοβαρές φίρμες στον χώρο του κλιματισμού από αυτές τις δύο....:)

 

starenios εννοειται οτι θα το βαλει καταστημα που ειδικευεται σε συγκεκριμενη μαρκα(daikin,mitsu,hitachi) οποτε φανταζομαι οτι καποια εμπειρια θα εχει με multisplit.Οσον αφορα το κοστος φανταζομαι οτι θα ειναι λιγο λιγοτερα απο το να εχεις 2 εξωτερικες ετσι δεν ειναι;

 

Δεν είναι απαραίτητο να είναι φθηνότερο το κόστος γιατί οι τιμές των μονών πέφτουν συχνά λόγω ανταγωνισμού και διαθεσιμότητας (και τώρα στις εκπτώσεις) και σε σύνολο ισχύος μπορείς και να πάρεις μεγαλύτερη με 2 μονά μηχανήματα με ίδια χρήματα.Την διαφορά κόστους για το εξωτερικό κουτί στα διαιρούμενα,μπορεί να την δώσεις σε τοποθέτιση και στον ηλεκτρολόγο ....

 

Θέλω ένα κλιματιστικό για χώρο περίπου 30τμ. Διαβάζοντας τις τελευταίες σελίδες του θέματος είδα ότι καλό θα ήταν να αποφύγω made in china συσκευές και ότι οι καλές/αξιόπιστες εταιρείες είναι Daikin, Panαsonic,Toshiba,Μitsubishi, Fujitsu..

 

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει 1-2 συγκεκριμένα μοντέλα που να μην ξεπερνάνε τα 1000?

Επειδή θα μπει σε καινούριο σπίτι δεν τίθεται θέμα απόσυρσης. Επίσης θα χρησιμοποιείται χειμώνα/καλοκαίρι για θέρμανση/ψύξη αντίστοιχα και με ενδιαφέρει πολύ να είναι όσο πιο αθόρυβο γίνεται χωρίς όμως να χάνει από απόδοση.

Είναι η πρώτη φορά που μπαίνω σε διαδικασία αγοράς κλιματιστικού και δεν έχω καμία επαφή με το αντικείμενο (τεχνολογίες κ τέτοια) :)

 

Είναι λάθος η προσέγγιση σου με βάση τα χρήματα.Αυτό γιατί υπάρχουν αποκλίσεις στις τιμές κλιματιστικών κατάστημα με κατάστημα λόγω εκπτώσεων ή διαθεσιμότητας,υπάρχει το κόστος τοποθέτισης που καθένας ζητά όσο θέλει και κάνει και ότι δουλειά θέλει,άσχετα τι θέλουμε ή τι χρειάζεται για τον χώρο μας....

 

Ενδεικτικές τιμές μπορείς να βρείς εύκολα με μια βόλτα στα μαγαζιά,για τα υπόλοιπα θέλει να δει το σπίτι κάποιος ειδικός κλιματισμού να δει τι σου ταιριάζει σε ισχύ,καθώς πάντα υπάρχουν απώλειες λόγω διαμόρφωσης χώρου .Μετά από όλα αυτά μπορούμε να συζητήσουμε εδώ μέσα και κάτι πιό συγκεκριμένα στις προτάσεις που θα σου πουν :)

 

EDIT : Xονδρικά υπολόγιζε για 30τμ ένα κλιματιστικό 12000ΒΤU σε ψύξη είναι αρκετό αν δεν υπάρχουν απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

εγω κοιταω και σε daikin.Εχει και προσπεκτους ειδικα για τα multi.Τη θεωρω πιο σοβαρη εταιρια απο τη mitsu.

Λογικα μεσα στην εβδομαδα θα ρωτησω και θα ενημερωσω για ευρος τιμων.

 

http://vcab.communigator.co.uk/VCAB-View/showvcab.aspx?vcabid=cSeSege

 

Σε πρόλαβα :).

 

Έκανα πολύ διάβασμα χθες και κατέληξα ότι μάλλον multi split Daikin θα βάλω. Έχουμε 3 μηνών μωρό γι' αυτό η ύγρανση και η εισαγωγή φρέσκου αέρα απο έξω μας είναι σημαντική (και τα δύο features μόνο απο μοντέλα Ururu Sarara).

 

Σήμερα το απόγευμα πήρα προσφορά απο αντιπρόσωπο της Daikin κοντά στη δουλειά μου για 2 εσωτερικές μονάδες (CTXU25G & CTXU42G) και μία εξωτερική (2MXU50G). Αντιστοιχεία 9000 BTU και 14000 BTU (περίπου).

 

Η τιμή που πήρα είναι €2450 κομπλέ (τοποθέτηση, μεταφορά, ΦΠΑ, κ.λ.π.), χωρίς αντικατάσταση παλαιοτέρου κλιματιστικού. Είναι τσιμπημένη αλλά πιο φθηνή απο το να αγόραζα δύο ξεχωριστές μονάδες Daikin Ururu Sarara. Επίσης στον κατάλογο παρακάτω, σελ 86, είδα ότι έχουν EER >3,6 στην ψύξη και > 4.0 στη θέρμανση. Τα ψηλά EER που θα αυξήσει τον ρυθμό απόσβεσης εφόσον τα επόμενα 3 χρόνια θα γίνει βαριά χρήση :baby:

 

http://vcab.communigator.co.uk/VCAB-View/showvcab.aspx?vcabid=cSeShrc

 

BTW η Daikin έχει και τη σειρά Super Multi αλλά δεν ξερω αν βγαίνει φθηνότερα.

 

Πες μας τα αποτελέσματα της δικιά σου έρευνας να συγκρίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Aν νομίζεις ότι καλύπτουν τις απαιτήσεις σου στα χρήματα που διαθέτεις,δεν υπάρχει θέμα...αλλά περί πραγματικότητας έxω αναφέρει σε προηγούμενα σχετικά με Daikin πως λειτουργεί τα τελευταία έτη...και επίσης ότι έχει και η Hitachi παρόμοια μηχανήματα ....

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?13757

 

Δεν κανει το Ηitachi εν λειτουργια,απλα όταν σβησεις το μηχανημα μπορει να κανει αφυγρανση κλπ.

Μονο ανανεωση αερα κανει όπως διαφημιζει (αλλα διαφορετικα απο το daikin που λειτουργει αυτο μονο με την θερμανση).Επίσης με διαφορες θερμοκρασιας πανω απο 5-7 βαθμους σταματανε ολα για αποφυγη δημιουργιας υδρατμων.

 

Επίσης όταν οι πατεντες αυτες δεν εχουν γενικευτει σε πολλα μοντελα και σε διαφορετικες ισχυς στην γκαμα τους ως τωρα,και βλεπουμε ότι οι άλλες εταιριες επιμενουν σε εξελιξη καθαρισμου του αερα ,φαινεται οτι καπου δεν δουλεουν στην πραξη σωστα αυτα τα συστηματα όπως εχουν παρουσιαστει ως τωρα.

 

ΕDIT : Παρουσίαστηκαν σαν τεχνολογία καθαρισμού αέρα από το 2004-5 (και στις δύο εταιρίες),οπότε δεν μιλάμε για κάτι σύγχρονο για σημερινή αγορά...

Link to comment
Share on other sites

γνωριζουμε ποια ειναι η επιθυμητη θερμοκρασια που πρεπει να παιρνουμε σε λειτουργια ψυξης (μεγιστη χαμηλη) απο τις περσιδες σε περιπτωση μετρησης; Ρωταω επειδη υπαρχει μια αποκληση 1-2C του 9αρι μου hitachi air exchanger και ενος 12αρι hitachi air exchanger

 

Επισης καπου αναφερθηκε πως η συντηρηση δεν θα πρεπει να γινεται με χημικα κτλ.

Οποτε την εσωτερικη μοναδα πως τη καθαριζουμε; Γιατι απο οσο θυμαμαι τη μια και μοναδικη φορα που χρειαστηκε να κανω service ο ψυκτικος αφου αφαίρεσε ολα τα πλαστικα μερη, ψεκασε το μεταλλικο μερος της εσωτερικης μοναδας(δεν ξερω πως λέγεται) και ολα ωραια και καλα αφου η μυρωδια ψοφιας γατας εξαφανιστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Kάθε μηχάνημα υπολογίζει σχετικά ανάλογα την θερμοκρασία και υγρασία του χώρου που βρίσκεται,οπότε διαφορές θα υπάρχουν.Επίσης εξαρτάται και από την ισχύς του μηχανήματος,τις προτεινόμενες ρυθμίσεις κάθε κατασκευαστή ,και αν το κλιματιστικό έχει δυνατότητα μέτρησης και της εξωτερικής θερμοκρασίας η διαφορά μπορεί να είναι και τελείως διαφορετική κάποια χρονική στιγμή (σε λειτουργία Auto)

 

Για τον καθαρισμό του μηχανήματος,φίλτρων κλπ, γράφουν οι οδηγίες χρήσης του μηχανήματος σχετικά,καθώς επίσης τι χρειάζεται για τον περιοδικό ετήσιο έλεγχο.Τώρα τι κάνει κάθε ψυκτικός ....:X

 

ΕDIT : Μέγιστη χαμηλή ή υψηλή ρύθμιση θερμοκρασίας ζορίζει το μηχάνημα,το κάνει επιρρεπή σε βλάβη, και φυσικά δεν κάνει οικονομία ρεύματος:!:

Link to comment
Share on other sites

περα απο κλασικα (πως να καθαρισω φιλτρα κτλ) δεν φαινεται να γραφει κατι αλλο περι καθαρισμου το δικο μου εγχειριδιο.

 

Παντως σε γενικες γραμμες εχω μεινει υπερευχαριστημενος απο τα δυο hitachi.

Τη λειτουργια air exchanger (αερας απο εξω προς τα μεσα ή το αντιθετο) τη λειτουργω περισσοτερο στο 12αρι (το οποιο ειναι σε σαλονι) αφου η λειτουργια σπαει καθε ρεκορ σε θορυβο και το κλιματιστικο κανει σαν ηλεκτρικη σκουπα οποτε ουτε για αστειο για υπνοδωματιο και ενεργοποιηση του air exchanger.

Link to comment
Share on other sites

Νεράκι είναι η πιο αθώα λύση για απλό καθαρισμό στα σημεία και με τις προφυλάξεις που λένε οι οδηγίες :) και για ειδικό καθαρισμό κλπ απορίες ψυκτικό με εμπειρία στην μάρκα κλιματιστικού που έχουμε .

 

ΕDIT : και αντικατάσταση των φίλτρων στα 3-5 έτη είναι καλύτερη και πολλές φορές φθηνότερη,από ειδικό καθαρισμό αν δουλεύουμε καθε μέρα το κλιματιστικό για αρκετές ώρες.

Link to comment
Share on other sites

FUJITSU ASYA9LC.. Τι σας λέει?

 

Τελικά το μοντέλο είναι ASYA09LC.. Στο πληκτρολόγιο έχει πλήκτρο για ιονιστή, όταν το πατάτω ανάβει κόκκινη/πορτοκαλί η λυχνία πάνω στο μηχάνημα, αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει.. Ο ιονιστής όταν δουλεύει ακούγεται ή είναι τελείως αθόρυβος?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θέλω να πάρω 2 κλιματιστικά για 2 μικρά δωμάτια δηλαδή 9000 btu το καθένα...

Έχω ήδη ένα fujitsu inverter 18αρι που με εχει αφησει ικανοποιημενο αλλά έχω προβληματιστεί λίγο για το αν πρέπει να πάρω το Fujitsu ASY 9 UB me 350 euro ή το FUJItsu ASY/AOY 9USB που βρήκα στα expert στην ίδια τιμή ή κάποιο άλλης μάρκας πιθανόν inverter στην ίδια τιμή...

Δε βρίσκω πουθενά και τα cop για το δεύτερο μηχάνημα...

Οποιαδήποτε πρόταση ή βοήθεια καλοδεχούμενη...ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Tο ASY 9 UB είναι το τρέχων μοντέλο εδω και καιρό....Οτι θέλουν πουλάνε μερικοί:cry:

Κάνε μια έρευνα αγορά και σε άλλους,προσφορές υπάρχουν σε όλες τις μάρκες..

 

Τελικά το μοντέλο είναι ASYA09LC.. Στο πληκτρολόγιο έχει πλήκτρο για ιονιστή, όταν το πατάτω ανάβει κόκκινη/πορτοκαλί η λυχνία πάνω στο μηχάνημα, αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει.. Ο ιονιστής όταν δουλεύει ακούγεται ή είναι τελείως αθόρυβος?

 

To μηχάνημα σου έχει αποσμητικό φίλτρο ιόντων για τις οσμές,δεν είναι ακριβώς ιονιστής.Πατώντας το κουμπί απλά μεταφέρει την βρωμιά στο φίλτρο.Αν δεν κάνω λάθος αυτό το φίλτρο θέλει αντικατάσταση κάθε 2-3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρει τη βρωμία από το 'χώρο' στο φίλτρο εκείνη τη στιγμή? Κανονικά πρέπει να κάνει κάποιο θόρυβο ή είναι τελείωςαθόρυβο? Διότι εγώ δεν ακούω τίποτα.. :(
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...