Jump to content

Προτεραιότητα στην κάμερα μέχρι 300-350€


RickDangerous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Η συσκευή προορίζεται για φίλη που θέλει ένα κινητό με καλή κάμερα για φωτογραφίες και βίντεο, καθώς θέλει εκτός της "συνηθισμένης" χρήσης να βγάζει στη δουλειά φωτό/βίντεο και να τα βάζει σε social media κτλ.

Δηλαδή ενδιαφέρει φωτογραφία και βίντεο για indoor συνθήκες και ενίοτε low-light μάλλον

 

Τώρα το ποσό δεν είναι απαραίτητο να φτάσει εκεί, και η ίδια μου είπε δηλαδή δεν θέλει να είναι παραπάνω ακριβό από όσο της "χρειάζεται", βέβαια σχετικό είναι αυτό

Δηλαδή από performance γενικότερα, ένα mi 8 lite π.χ. την υπερκαλύπτει προφανώς, αλλά δεν ξέρω πόσο μεγάλη διαφορά θα έβλεπε στην κάμερα με ένα Mi 8 ας πούμε (για την χρήση που θα κάνει πάντα)

Διότι έχουν και μια διαφορά όχι αμελητέα στην τιμή.

 

Έχουν περάσει από το μυαλό μου τα Mi 8 lite, Νokia 7 plus, Pocophone, Mi 8

Το Mi 8 είναι και αυτό που σκέφτομαι κοντά στο "ταβάνι" που έχει μπει

 

Τι λέτε εσείς; Έχετε να προτείνετε κάτι, κάποια άλλη συσκευή;

 

Συνοπτικά

1) Ποσό μέχρι 300-350

2) Αγορά από Ελλάδα

3) B20 ναι θέλουμε να έχει

4) Σειρά προτεραιότητας κάμερα -> αυτονομία -> ταχύτητα (gaming αδιάφορο)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε άποψη/βοήθεια:)

Link to comment
Share on other sites

Τυχαίνει να το έχω το play είναι ένα τουμπανο κινητό σε επιδόσεις μπαταρία οθόνη με αξιοπρεπή κάμερα. Αν έχει κάποιος ΠΡΟΤΕΡΑΙΌΤΗΤΑ την κάμερα δεν είναι το play αυτό που ψάχνει. Πχ εγώ έχω μεγάλες απαιτήσεις να τραβάω μέρα κτίρια κλπ. Το play είναι άριστο και δεν με έχει προβληματίσει. Όμως αν θέλει νυχτερινές κλπ να πάει σε mi 8 η ψηλότερα για να δει διάφορα αξιοπρεπή. Όχι σε 8 lite κλπ Edited by chrkor
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις:)

Η αλήθεια είναι πως κι εμένα δε μου φαίνεται το Honor Play να είναι αυτό που ψάχνω, βάσει του σεναρίου χρήσης που αναφέρω στο πρώτο post πάντα.

 

Από τα Poco και Nokia 7 Plus που ανέφερα, είναι επίσης σημαντική η διαφορά στην κάμερα με το Mi 8 ;

Σε αυτό το ποσό γενικά κάτι καλύτερο ή έστω αντίστοιχο του Mi 8 δεν υπάρχει δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η οθόνη του από μέγεθος, 16:9 5.5"

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι είναι παλιό μοντέλο με ό,τι αυτό συνεπάγεται, πάνω από το budget (έστω και λίγο) και ότι η μπαταρία του φαίνεται μικρή

 

Επίσης κάποιο συγκριτικό για κάμερα δεν μπόρεσα να βρω να πάρω μια ιδέα σε σχέση με Mi 8

Γιατί μου κάνει και εντύπωση, πόσο καλό να είναι

Συγκριτικά με Mi 6 μου έβγαλε η αναζήτηση...:P

Link to comment
Share on other sites

Τα Samsung A7 A8 ?

 

Το A8 Έχει Καλή κάμερα και σε low light καταστάσεις μπορεί να βγάλει αρκετά καλό αποτελεσμα..Είναι ανάμεσα σε s7 και s8 η φωτογραφική του (βέβαια δεν τραβάει 4κ βίντεο με τη στοκ εφαρμογή) και η τιμή του είναι δελεαστική.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η οθόνη του από μέγεθος, 16:9 5.5"

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι είναι παλιό μοντέλο με ό,τι αυτό συνεπάγεται, πάνω από το budget (έστω και λίγο) και ότι η μπαταρία του φαίνεται μικρή

 

Επίσης κάποιο συγκριτικό για κάμερα δεν μπόρεσα να βρω να πάρω μια ιδέα σε σχέση με Mi 8

Γιατί μου κάνει και εντύπωση, πόσο καλό να είναι

Συγκριτικά με Mi 6 μου έβγαλε η αναζήτηση...:P

 

συγκρτικο μονο αμα μπεις στο νημα εδω μεσα με τα συγκριτικα και δεις ξεχωριστα φωτο απο htc u11 & mi8........μπορει να ειναι παλιο μοντελο αλλα τωρα ετσι οπως ειναι με android oreo δουλευει απροβληματιστα και για μενα αυτο εχει σημασια..επισης η μπαταρια ειναι μικρη αλλα θα σε εκπληξει ευχαριστα..εχει γινει πολυ καλο optimisation...

 

εδω μερικες φωτο απο ενα ταξιδι που εκανα βρυξελλες..βρες και μερικες φωτο απο mi8 και συγκρινε

 

https://photos.app.goo.gl/mvJWqqJNqd2Bv6j76

 

https://photos.app.goo.gl/5BPiTNqduQ2UKvWH6

 

https://photos.app.goo.gl/SRWfjw5QNoJtXZ4K6

 

https://photos.app.goo.gl/pDFMxeREAqNTgdJU7

 

https://photos.app.goo.gl/geP2ZzKQVQLpnKf7A

 

https://photos.app.goo.gl/iDKLdMbgRQTQFtXT7

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η οθόνη του από μέγεθος, 16:9 5.5"

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι είναι παλιό μοντέλο με ό,τι αυτό συνεπάγεται, πάνω από το budget (έστω και λίγο) και ότι η μπαταρία του φαίνεται μικρή

 

Επίσης κάποιο συγκριτικό για κάμερα δεν μπόρεσα να βρω να πάρω μια ιδέα σε σχέση με Mi 8

Γιατί μου κάνει και εντύπωση, πόσο καλό να είναι

Συγκριτικά με Mi 6 μου έβγαλε η αναζήτηση...:P

 

Ειχα mix 2s και u11. Για αρκετό καιρο το mix 2s ειχε καλύτερο λογισμικό από το mi8 (καλυτερες φωτογραφίες). Δεν ξέρω κατά πόσο το Mi8 έφτασε με αναβαθμίσεις το Mix, αλλα το μόνο σίγουρο ειναι ότι δεν ειναι κατώτερο από mi8.

 

Από την εμπειρία που είχα θα σου πω ότι κάπου κέρδιζε το ένα και κάπου το άλλο. Στις φωτογραφίες, αν σε ενδιαφέρει περισσότερο η λεπτομέρια, τότε καλύτερο είναι το u11. Αν πάλι σε νοιάζει το dynamic range και ορθότερη έκθεση (βγαίναν λίγο πιο φωτεινές του u11 αν δεν την κατέβαζες), τότε καλύτερο ήταν το mix. Βέβαια να πω ότι το u11 διορθωνότανε από άποψη dynamic range και έκθεσης με gcam. Αντίθετα το Mix, αν και είχε και αυτό βελτίωση με gcam, δεν εφτανε την συνολική απόδοση του u11 με gcam. Επιπλέον λόγω καλύτερου ois, στο u11 έπαιζε πιο αποτελεσματικά το Night sight της gcam.

 

Αν πάμε στο τομέα βίντεο, τότε εκεί δεν υπάρχει σύγκριση. Μακράν ανώτερο το u11.

 

Όσον αφορά τη μπαταρία, όσο απίστευτο και αν ακουστεί, τα πήγαινε πολύ καλύτερα από το mix. Σαν 4000 mah συμπεριφέρεται. Εχει κανει πολυ καλή δουλειά στο λογισμικό της η htc.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αν και τα διάφορα τεστς δεν τα εμπιστευόμαστε απόλυτα, η βαθμολογία του U11 στο Dxomark είναι ενδεικτική της δύναμης του σε αυτό το τομέα.
Link to comment
Share on other sites

εδω μερικες φωτο απο ενα ταξιδι που εκανα βρυξελλες..βρες και μερικες φωτο απο mi8 και συγκρινε

Ευχαριστώ, ωραίες φωτό!:)

Αλλά με άλλες εντελώς συνθήκες και άλλη σύνθεση δεν μπορεί να γίνει σύγκριση

Ωραίες πάντως, ευχαριστώ

 

Από την εμπειρία που είχα θα σου πω ότι κάπου κέρδιζε το ένα και κάπου το άλλο. Στις φωτογραφίες, αν σε ενδιαφέρει περισσότερο η λεπτομέρια, τότε καλύτερο είναι το u11. Αν πάλι σε νοιάζει το dynamic range και ορθότερη έκθεση (βγαίναν λίγο πιο φωτεινές του u11 αν δεν την κατέβαζες), τότε καλύτερο ήταν το mix. Βέβαια να πω ότι το u11 διορθωνότανε από άποψη dynamic range και έκθεσης με gcam. Αντίθετα το Mix, αν και είχε και αυτό βελτίωση με gcam, δεν εφτανε την συνολική απόδοση του u11 με gcam. Επιπλέον λόγω καλύτερου ois, στο u11 έπαιζε πιο αποτελεσματικά το Night sight της gcam.

 

Αν πάμε στο τομέα βίντεο, τότε εκεί δεν υπάρχει σύγκριση. Μακράν ανώτερο το u11.

 

Όσον αφορά τη μπαταρία, όσο απίστευτο και αν ακουστεί, τα πήγαινε πολύ καλύτερα από το mix. Σαν 4000 mah συμπεριφέρεται. Εχει κανει πολυ καλή δουλειά στο λογισμικό της η htc.

Αυτό για την μπαταρία ακούγεται λίγο too good to be true είναι η αλήθεια, αλλά οκ, σας πιστεύω :p

Τώρα gcam δεν είμαι σίγουρος ότι θα γίνει χρήση, είναι κάτι optional προς το παρόν, μιας και δεν είναι για δική μου χρήση η συσκευή

Όσον αφορά το βίντεο, σε τι φάση ακριβώς δεν υπάρχει σύγκριση;

Απλά δεν ξέρω κι αν είναι σωστό που λέμε για το Mix 2, κι όχι το Mi 8

Γενικά η αίσθησή μου από αυτά που έχω διαβάσει είναι ότι έχει βελτιωθεί αρκετά η κάμερα του Mi 8 σε σχέση με την αρχή που βγήκε και γενικά παίρνει updates και θα συνεχίζει να παίρνει προς το παρόν, και θεωρητικά η κάμερά του είναι πιθανό να πάρει κι άλλες αναβαθμίσεις/βελτιώσεις

 

Αν και τα διάφορα τεστς δεν τα εμπιστευόμαστε απόλυτα, η βαθμολογία του U11 στο Dxomark είναι ενδεικτική της δύναμης του σε αυτό το τομέα.

Δε διαφωνώ ότι δεν έχει καλή κάμερα το U11, απλά και το Mi 8 έχει πολύ καλή βαθμολογία στο Dxomark, αν δεις εφάμιλλη και λίγο καλύτερη

Γι'αυτό κι έχω κάποιες επιφυλάξεις όσον αφορά το U11, από την άποψη ότι είναι και πιο φρέσκο το Mi 8, παίρνει updates κτλ

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις

Είναι υπό σκέψη ακόμα το πράμα καθώς εκτός των άλλων, σε ένα μαγαζί που πήγε να δει από κοντά το Mi 8, της δείξανε και το P20 Pro για καλή κάμερα και μάλλον εντυπωσιάστηκε από τα συμφραζόμενα, έτσι όπως μου τα έλεγε :lol:

Αλλά υπάρχει μια μικρή διαφορά στην τιμή που προβληματίζει:p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...