Jump to content

Γιατί να σας γδύνει το "free" internet; (εναλλακτική)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλοι ξέρουμε τα προγράμματα "free" internet με τα οποία χρεώνεσαι για αστική κλήση όση ώρα σερφάρεις.

Συμφέρουν μόνο αν χρησιμοποιείς το internet πάρα πολύ λίγο, ωστόσο χάρη στην τεράστια διαφήμιση πολλοί την έχουν πατήσει και την πατάνε καθημερινά.

Η μόνη εταιρία που δεν έχει βγάλει τέτοιο πράμα είναι η Forthnet.

Αντίθετα έχει βγάλει κάτι αντίστοιχο το οποίο όμως συμφέρει πολύ περισσότερο από κάθε άποψη: τη NetKey SMS.

Με αυτήν την υπηρεσία στέλνεις ένα μήνυμα με την λέξη NetKey (χωρίς κενό) στο 4568 και σου στέλνουν πίσω κωδικούς για να μπεις στο internet με PSTN καλώντας τον ΕΠΑΚ της Forthnet (8962588888). H χρέωση είναι 1€ + ΦΠΑ και παρέχει 1 ώρα χρόνο πρόσβασης στο Internet για 1 μήνα από τη στιγμή της ενεργοποίησής.

Το κόστος για μια ώρα λοιπόν, αν καταναλωθεί ολόκληρη κατά τη διάρκεια της ημέρας είναι 1.352€ + ΦΠΑ, ενώ αν καταναλωθεί ολόκληρη βράδυ είναι 1,176€ +ΦΠΑ.

Αν μπεις στο internet μια ώρα με αστική χρέωση το κόστος είναι περίπου 1,5€ +ΦΠΑ.

Η διαφορά είναι πιστεύω εμφανής. Διαδώστε το σε όσους γνωστούς σας πέφτουν θύματα...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 ευρώ για μία ώρα είναι κλεψιά, δώσε δέκα και πάρε ένα μήνα και. Πού να στέλνεις τώρα SMS... Άλλωστε το free internet θα το χρησιμοποιήσει κάποιος για μια - δυό φορές το μήνα, δε νομίζω ότι συμφέρει για παραπάνω. Οπότε η διαφορά των 30κάτι λεπτών είναι μηδαμινή σε μηνιαία βάση.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα sms όντως ελέγχεται για το αν συμφέρει όμως αυτές οι Netkey των 10 ευρώ που δίνουν 20 ώρες για Isdn 64k/Pstn 56k ΣΑΦΩΣ και συμφέρουν σε σχέση με τις κάθε άλλο παρά free γραμμές! :rolleyes: Πόσο μάλιστα που οι Netkey έχουν πλέον προσφορά διπλάσιο και τριπλάσιο χρόνο ήτοι 40-60 ώρες! Εγώ πάντως τις έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές! ;)
Η γνώση είναι το υλικό, η σοφία είναι να ξέρεις πως να το χρησιμοποιήσεις..
Link to comment
Share on other sites

δεν έχει σχέση με τα ευρυζωνικά, μεταφέρεται στο computing :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

symfono oti einai psiloapati to free internet alla einai mono gia ligo kai gia liges fores. an thes na xrisimopoiis synexeia internet perneis mia synesi. ara to poso gia to opoio milame einai mhdeniko ara den katalaveno, giati anoixes ayto to thema?den nomizo oti yparxei anthropos o opoios na xreisimopoiei kathimerina tetoioy eidoys ypiresies. kai an xreiastei kana2 fores na to kanei siga mhn mpenei se diadikasia na stelnei mynhmata.....
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τρέλη διαδικασία! Που να στέλνεις ένα ολόκληρο μύνημα για να γλυτώσεις ένα ψωροκατοστάρικο (ναι, σκέφτομαι ακόμα με βάση τις δραχμούλες) ... Sorry Aλλά νομίζω ότι αξίζει τα 10 secs που θα κάνεις να στείλεις ένα μύνημα..
Link to comment
Share on other sites

axizei an exeis skopo na exeis kati anamesa se ayta ta 2 eidi synexeia. den eipa to antitheto. fysika kai symferei o tropos poy les esy. alla an exeis skopo na to xreishmopiseis gia ligo den yparxei logos na stelneis mynhmata esto ka gia 1 katostariko, etsi toylaxiston to skeftome ego

 

kai pisteyo oti stoxeyoyn se aytoys poy einai makria apo to spiti i to grafeio toys kai theloyn na doyn kati, se aytoys poy mpenoyn mia sto toso kai sta pedia poy oi goneis toys den toys pernoyn mia syndesi. den nomizo na yparxoyn alloi poy na toys endiaferei ayto

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα sms όντως ελέγχεται για το αν συμφέρει όμως αυτές οι Netkey των 10 ευρώ που δίνουν 20 ώρες για Isdn 64k/Pstn 56k ΣΑΦΩΣ και συμφέρουν σε σχέση με τις κάθε άλλο παρά free γραμμές! :rolleyes: Πόσο μάλιστα που οι Netkey έχουν πλέον προσφορά διπλάσιο και τριπλάσιο χρόνο ήτοι 40-60 ώρες! Εγώ πάντως τις έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές! ;)

 

Κάπου μπερδεύτηκα. Στα 10 ευρώ δεν πρέπει να προσθέσεις και την αστική κλήση??? Πόσο κοστίζει η σύνδεση με τις Νetkey πέρα από τα 10 ευρώ της αγοράς της κάρτας???

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

paidia sto plaisio eixa parei mia karta gia ena mina aperioristis prosbasis 16 eurw arketa kali itan kai itan i poio ftini pou brika
Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

Netkey της forthnet..με 20€ απεριοριστη προσβαση για 2 μήνες ότι κι αν έχετε,pstn,isdn,adsl.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=34894

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι ότι καλύτερο παίζει αλλά μάλλον ξεφεύγουμε λίγο, το θέμα είναι το free internet! (Φυσικά και το bonline αν δεν δίνεται free πάνω από κάποιο όριο τηλεφωνημάτων πχ είναι εκτός θέματος ...)
Link to comment
Share on other sites

Κάπου μπερδεύτηκα. Στα 10 ευρώ δεν πρέπει να προσθέσεις και την αστική κλήση??? Πόσο κοστίζει η σύνδεση με τις Νetkey πέρα από τα 10 ευρώ της αγοράς της κάρτας???

 

Λοιπόν. Η σύνδεση με NetKey χρησιμοποιεί ΕΠΑΚ που χρεώνει 0,42€ την ώρα με ΦΠΑ την ημέρα και τα μισά το βράδυ. Ας θεωρήσουμε την χειρότερη περίπτωση, δηλαδή ότι η χρήση γίνεται αποκλειστικά ημέρα. Τότε για 20 ώρες έχουμε συνολική χρέωση 20*0,42€ + 10€ (η αξία της NetKey για 20 ώρες) = 18,31€

Η αντίστοιχη χρέωση με το free internet είναι αστική, περίπου 2,08€ την ώρα οπότε για 20 ώρες 20*2,08€ = 41,56€ (!)

 

Αντίστοιχα για τα NetKey SMS της μίας ώρας έχουμε 0,42€ + 1,18€ (Αξία SMS) = 1,6€

Η αντίχτοιχη χρέωση με το free internet όπως ήδη είπα είναι 2,08€ ανά ώρα...

 

:!: Διευκρίνιση: Οι NetKey χρησιμοποιούνται απλά ως παράδειγμα, δεν πρόκειται για διαφήμιση. Τα ίδια ισχύουν για όλες τις παρόμοιες κάρτες.

Η γνώση είναι το υλικό, η σοφία είναι να ξέρεις πως να το χρησιμοποιήσεις..
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..έπεσε στα χέρια μου ένα διαφημιστικό της Eurobank.Αν τα έχω καταλάβει σωστά πρέπει να έχουμε την δεύτερη περίπτωση δωρεάν σύνδεσης χωρίς πάγιο μέσω ΕΠΑΚ μετά την vodafone.

Μόνη προυπόθεση να έχεις visa ή Mastercard

Θέλει ενεργοποίηση στο 8072004 (χωρίς χρέωση) για να πάρετε κωδικούς και μετά συνδέεστε με 8962577777.

Στα ψιλά γράμματα λέει χρέωση 0,01€/λεπτό σύνδεσης.Παίζε με pstn και isdn μέσω της HOL.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ''free internet'' είναι χοντροαπάτη...

 

Το χρησιμοποιούσα για λίγο καιρό και ήρθε 300άρα στο λογαριασμό...

 

Δεν το συνιστώ σε κανέναν... :down:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...