Jump to content

Ιδιωτικά πτυχία πιστοποίησης γνώσεων Η/Υ. Απάτη;


silvertaur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1.Ανοιξε επειγοντως καποιο λεξικο να μαθεις ελληνικα(αν δεν εισαι Ελληνας συγχωρεισαι)

2.Εσυ εισαι μικρος και εχεις χρονο να μπαινεις με τις ωρες εδω μεσα,ισως για να αυξηθουν τα μηνυματα σου.Εγω μπαινω για λιγο,οποτε δεν με ενδιαφερει να γραφω τονικα

3.Σε λιγο θα συγκρινεις σε επιπεδο δυσκολιας το ecdl με την ιατρικη.Ελεος!!!

4.Το ? που χρησιμοποιεις συνεχως ποιο σημειο στιξης(αν ξερεις τι σημαινει βεβαια η λεξη) ειναι στην ελληνικη γραμματικη;;;

5.Εχω ηδη αναφερθει γιατι εγραψα γι'αυτο το θεμα,προσπαθησε να καταλαβαινεις οταν διαβαζεις κατι.Οι περισσοτεροι αγνοουν οτι υπαρχει τελεσιδικη αρνητικη αποφαση απο το ΣτΕ για την ιδιωτικη πιστοποιηση και αναλογο Π.Δ.Οταν δεις(ψαξε) και το σκεπτικο της αποφασης,τοτε θα καταλαβεις γιατι δεν τη θεωρουν εγκυρη.Την προσωπικη μου εμπειρια την κατεθεσα ηδη.Παλιοτερα εψαχναν πτυχιουχους πανεπιστημιων με γνωσεις Η/Υ και με 2-3 σεμιναρια ησουν ετοιμος για επιτηρητης και ξερεις τι εκανα..veni vidi vici(ελπιζω να ξερεις τι σημαινει αυτο).Επισης καλο ειναι να μην παραπληροφορει τους συνανθρωπους μας κανενας λεγοντας του οτι ειναι δυσκολα αυτα που <<διδασκονται>> εκει.Απο ενα ακρως επεξηγηματικο βιβλιο τα λενε οι<<καθηγητες>>,το οποιο και παιδια δημοτικου μπορουν να το καταλαβουν.Πηγαινετε στο κλειδαριθμο,ριξτε μια ματια και εδω ειμαστε παλι.

6.Η λεξη καθηγητες μπηκε σε εισαγωγικα γιατι οταν σε συνοικιακες σχολες,ρολο καθηγητη αναλαμβανουν 19-20χρονοι,τοτε επιτρεψτε μου να αμφιβαλλω για πολλα πραγματα.Προς θεου δεν λεω οτι δεν εχουν γνωσεις,αλλα σε αυτη την ηλικια καθηγητης δεν γινεσαι στην Ελλαδα(στις ΗΠΑ ναι).Το παραδειγμα που ανεφερα αφορα συγκεκριμενη σχολη της Καλλιθεας,αλλα υπαρχουν και αλλου.

1. Είμαι Έλληνας όσο είσαι και εσύ(έτσι θέλω να πιστεύω)

2. Το βρήκες μπαίνω μόνο και μόνο να ανεβάσω τα μηνύματα μου!Βλέπω ποιός έχει τα περισσότερα μηνύματα ανα ημέρα!Κοίτα το chat and fun δεν είναι η περιοχή μου τα δίκτυα με ενδιαφέρουν περισσότερο αλλά όταν βλέπω κάποιον να γελάει με τις απόψεις των άλλων σπάζομαι!

3. Είδες πουθενά να κάνω σύγκριση ECDL με ιατρική;Αν όμως σπούδασες σε καμμια βαλκανική χώρα τότε στάνταρ το πήρες άξια!!!

4 30χρονών άνθρωπος δεν θα καθόμουν να ασχοληθώ με κάτι τέτοιες λεπτομέρεις επειδή έβαλα ? και όχι ; Εντάξει;Και ούτε θα άνοιγα κανα τέτοιο θέμα να πώ αν είναι απάτη κάθε τι που μαθαίνουμε κτλ.!

5. Δεν μπορώ να καταλάβω το κόλλημα σου με το ΣΤΕ!!Για να πηγαίνει χιλιάδες κόσμος αυτό κάτι σημαίνει!!Ο καθένας ότι θέλει το κάνει για τον εαυτό του!!

6. Ένας στην ηλικιά των 20 μπορεί να γνωρίζει περισσότερα από εσένα γύρω από τα ιατρικά!!Αυτό δεν σημαίνει τίποτα!!!Απλά δεν έχει εμπειρία!!Έτσι όμως αποκτάται αυτή!!

Και όπως είπαι και η princess το ecdl core είναι απλό το expert όμως είναι αρκετά δύσκολο και ότι αυτό το πτυχίο είναι μια πιστοποίηση των γνώσεων γύρω από τα προγράμματα του office και τίποτα παραπάνω!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οταν μεγαλωσεις θα καταλαβεις καποια πραγματα.Πριν μεγαλωσεις αρκετα κοιτα να βελτιωσεις τα ελληνικα σου(και την ορθογραφια).Μεχρι να καταλαβεις τι σημαινουν πολυετεις σπουδες,το ΣτΕ,οπως και γιατι αρκετα παιδια σπουδαζουν πληροφορικη σε ΤΕΙ και ΑΕΙ,τοτε τα ξαναλεμε.Ακου δυσκολα τα ecdl(μου εφτιαξες το κεφι!!!)..πες το στα παραπανω παιδια!!!

Η δευτερη φραση σου που με εκανε να λυθω..ειναι εκει που λες οτι..πηγαινει χιλιαδες κοσμος αυτο κατι σημαινει..και..εγω σου λεω..χιλιαδες κανουν αντικανονικες προσπερασεις αυτο σημαινει κατι;;(δες το χθεσινο τροχαιο).Ελεος..ενα επιχειρημα της προκοπης δεν μπορει να βρεθει;;;

Link to comment
Share on other sites

Οταν μεγαλωσεις θα καταλαβεις καποια πραγματα.Πριν μεγαλωσεις αρκετα κοιτα να βελτιωσεις τα ελληνικα σου(και την ορθογραφια).Μεχρι να καταλαβεις τι σημαινουν πολυετεις σπουδες,το ΣτΕ,οπως και γιατι αρκετα παιδια σπουδαζουν πληροφορικη σε ΤΕΙ και ΑΕΙ,τοτε τα ξαναλεμε.Ακου δυσκολα τα ecdl(μου εφτιαξες το κεφι!!!)..πες το στα παραπανω παιδια!!!

Η δευτερη φραση σου που με εκανε να λυθω..ειναι εκει που λες οτι..πηγαινει χιλιαδες κοσμος αυτο κατι σημαινει..και..εγω σου λεω..χιλιαδες κανουν αντικανονικες προσπερασεις αυτο σημαινει κατι;;(δες το χθεσινο τροχαιο).Ελεος..ενα επιχειρημα της προκοπης δεν μπορει να βρεθει;;;

 

νομιζω οτι βρεθηκαν αρκετα....

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Παραδειγμα. Το ΣτΕ.

Πηγε η κυβερνηση να βαλει πλαφον στις τιμες. Σε προϊόντα όπως ο καφες που τον αγοραζουμε πανω απο 3.5 ευρω, για να τον αγοραζουμε στα 1.5 με 2 ευρω. Ετσι;

Ελα ομως που ερχετε το ΣτΕ (το οποιο για τετοιους ανθρωπους μιλαμε) και λενε οτι το πλαφον ειναι παρανομο να τεθει σε ισχυ;

 

Πότε πήγε η κυβέρνηση να βάλει πλαφόν στην τιμή του καφέ και το απαγόρεψε το ΣτΕ;; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Οταν μεγαλωσεις θα καταλαβεις καποια πραγματα.Πριν μεγαλωσεις αρκετα κοιτα να βελτιωσεις τα ελληνικα σου(και την ορθογραφια).Μεχρι να καταλαβεις τι σημαινουν πολυετεις σπουδες,το ΣτΕ,οπως και γιατι αρκετα παιδια σπουδαζουν πληροφορικη σε ΤΕΙ και ΑΕΙ,τοτε τα ξαναλεμε.Ακου δυσκολα τα ecdl(μου εφτιαξες το κεφι!!!)..πες το στα παραπανω παιδια!!!

Η δευτερη φραση σου που με εκανε να λυθω..ειναι εκει που λες οτι..πηγαινει χιλιαδες κοσμος αυτο κατι σημαινει..και..εγω σου λεω..χιλιαδες κανουν αντικανονικες προσπερασεις αυτο σημαινει κατι;;(δες το χθεσινο τροχαιο).Ελεος..ενα επιχειρημα της προκοπης δεν μπορει να βρεθει;;;

Το είπα και θα το ξαναπώ το ECDL είναι πιστοποίηση των γνώσεων γύρω από τα προγράμματα office δεν έχει KAMMIA ΣΧΕΣΗ με το πτυχίο των ΑΕΙ/ΤΕΙ τα οποία έχουν άλλες επαγγελματικές προοπτικές!!Δεν μπορείς να γίνεις τεχνικός δικτύων με το ECDL δηλαδή τι επιχειρήματα άλλα να σου δώσουμε; Εκτός και αν δεν καταλαβαίνεις ελληνικά!!Ποιό απλά δεν γίνεται να στα πούμε!!!Και πήγαινε να δώσεις ECDL expert επειδή το παίζεις μάγκας με τις απλές γνώσεις που κατέχεις γύρω από το office θα σου πώ εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Ασχετα με το αν το αναγνωριζει το ελληνικο κρατος για το δημοσιο η οχι, ετσι κι αλλιως ξερουμε τι επιπεδο γνωσεων pc ζηταει το δημοσιο -οπου εχει Pc- το οτι ειναι αναγνωρισμενο ειναι γεγονος... Κι επειδη οπου μας βαραει η Ευρωπη χορευουμε δε νομιζω οτι θα μπορουμε να το αμφισβητουμε για πολυ...

http://www.ecdl.com/main/index.php

 

Άσχετα με το ποιος έχει δίκιο στη διαμάχη που έχει ξεσπάσει στο παρόν θέμα, το παραπάνω πολύ απλά δεν ισχύει.

 

Το ΕCDL ΔΕΝ είναι ανγνωρισμένο από την ΕΕ, όπως δεν είναι αναγνωρισμένα ούτε άλλα αντίστοιχα διπλώματα (cambridge κλπ). Άλλωστε στην ΕΕ (προς το παρόν - τα πράγματα ίσως αλλάξουν στο μέλλον) δεν υπάρχει αυτόματη αναγνώριση κανενός είδους εκπαιδευτικού τίτλου (από ακαδημαικό μέχρι απλή πιστοποίηση) - και μάλιστα σε πανευρωπαικό επίπεδο.

 

Την "διαχείρηση" του ECDL την έχει μια εταιρεία μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα η οποία εδρεύει στην Ιρλανδία - η ECDL foundation ltd. Μάλιστα ούτε η ίδια η ECDL foundation ltd ισχυρίζεται ότι το ECDL είναι αναγνωρισμένο από την ΕΕ. Αυτό που ισχύει είναι ότι η Κομισιόν συστήνει το ECDL να γίνεται αποδεκτό, αλλά κάτι τέτοιο δεν είναι νομικά δεσμευτικό. Δηλαδή είναι στην διακριτικά ευχέρεια του κάθε κράτους, επιχείρησης, οργανισμού κλπ αν θα το αναγνωρίσει ή όχι.

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

It is internationally recognised as the global benchmark for end-user computer skills and is the leading certification to be adopted by governments, international organisations and corporations alike.

 

The ECDL/ICDL certifies that the holder is competent in the use of a personal computer and common computer applications and knows the essential concepts of IT.

 

(http://www.ecdl.com/main/index.php)

 

 

 

 

The ECDL Foundation works to promote a pan-European and an international certificate of industry-standard computing skills. The ECDL - EUROPEAN COMPUTER DRIVING LICENCE - is open to everyone; from large multinational organizations and government bodies to the individual computer user irrespective of colour, social status, racial origin or sex.

 

ECDL - The European Computer Driving Licence

 

This is a Europe-wide certification in basic IT competence

consisting of modules ranging from basic IT theory through to the use of the Internet.

The scheme is backed by governments and local computer societies

in each member country.

 

(http://www.cctglobal.com/ecdl/)

 

The ECDL has already been adopted by all EU, Scandinavian and Eastern European countries, a number of African countries (i.e Zimbabwe, South Africa), Canada and Australia.

 

The ECDL Foundation is also gearing-up to introduce the licence in other countries, such as the USA, China, Malaysia, Singapore and other Asian and North American countries.

 

 

The ECDL is currently the only independent international certificate of end-user IT Skills.

 

(http://www.ecdl.com.cy/document.php?page=EU-MemberStatesStategies.htm)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

It is internationally recognised as the global benchmark for end-user computer skills and is the leading certification to be adopted by governments, international organisations and corporations alike.

 

The ECDL/ICDL certifies that the holder is competent in the use of a personal computer and common computer applications and knows the essential concepts of IT.

 

(http://www.ecdl.com/main/index.php)

 

 

 

 

The ECDL Foundation works to promote a pan-European and an international certificate of industry-standard computing skills. The ECDL - EUROPEAN COMPUTER DRIVING LICENCE - is open to everyone; from large multinational organizations and government bodies to the individual computer user irrespective of colour, social status, racial origin or sex.

 

ECDL - The European Computer Driving Licence

 

This is a Europe-wide certification in basic IT competence

consisting of modules ranging from basic IT theory through to the use of the Internet.

The scheme is backed by governments and local computer societies

in each member country.

 

(http://www.cctglobal.com/ecdl/)

 

The ECDL has already been adopted by all EU, Scandinavian and Eastern European countries, a number of African countries (i.e Zimbabwe, South Africa), Canada and Australia.

 

The ECDL Foundation is also gearing-up to introduce the licence in other countries, such as the USA, China, Malaysia, Singapore and other Asian and North American countries.

 

 

The ECDL is currently the only independent international certificate of end-user IT Skills.

 

(http://www.ecdl.com.cy/document.php?page=EU-MemberStatesStategies.htm)

 

Aκριβώς! Από πουθενά δεν προκύπτει ότι το ECDL είναι αναγνωρισμένο από την ΕΕ

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

The ECDL has already been adopted by all EU, Scandinavian and Eastern European countries, a number of African countries (i.e Zimbabwe, South Africa), Canada and Australia.

 

εδω τωρα καταλαβαινω κατι λαθος δηλαδη; Μπορεις να μου το εξηγησεις γιατι κατι χανω;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

The ECDL has already been adopted by all EU, Scandinavian and Eastern European countries, a number of African countries (i.e Zimbabwe, South Africa), Canada and Australia.

 

εδω τωρα καταλαβαινω κατι λαθος δηλαδη; Μπορεις να μου το εξηγησεις γιατι κατι χανω;

 

Το συγκεκριμένο προέρχεται από την σελίδα του κύπριου αντιπροσώπου του ECDL και όχι την ίδια την ECDL Foundation ltd. Και μάλιστα ο τύπος προσπαθεί να δημιουργήσει λαναθασμένες εντυπώσεις χρησιμοποιοόντας το ρήμα adopted (και όχι recognised), κάτι που βεβαίως και δεν σημαίνει επίσημη αναγνώριση από την ΕΕ. Εξήγησα παραπάνω τι ακριβώς ισχύει.

 

Τώρα όποιος νομίζει ότι το ECDL είναι επισήμως αναγνωρισμένο από την ΕΕ, δεν έχει παρά να βρει την οδηγία της ΕΕ με την οποία αυτό έγινε. Πολύ φοβάμαι όμως ότι θα ψάξει μάταια καθώς τέτοια οδηγία για την νανγνώριση του ECDL (και τότε όντως θα ήταν νομικά δεσμευτικό) καλώς ή κακώς δεν υπάρχει. Άλλωστε αν υπήρχε θα την είχε το site της ECDL Foundation ltd.

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

το σιγουρο ειναι οτι χρηματοδοτει καποια προγραμματα για την αποκτηση του (ΟΑΕΔ κλπ) Επειδη ουτως η αλλως αυτο τον καιρο ξεσκονιζω τις κοινοτικες οδηγιες αλλα για αλλο θεμα, θα το κοιταξω...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

The ECDL has already been adopted by all EU, Scandinavian and Eastern European countries, a number of African countries (i.e Zimbabwe, South Africa), Canada and Australia.

 

εδω τωρα καταλαβαινω κατι λαθος δηλαδη; Μπορεις να μου το εξηγησεις γιατι κατι χανω;

Αγαπητη princess,το να βαζεις ως εγκυρη πηγη το site του ecdl επιτρεψε μου να μη το δεχομαι.Ξερεις καποιον που μπορει να πουλαει φουμαρα και στο site του να λεει..συγγνωμη-λαθος;Αν μπεις και σε site εταιρειων πυραμιδων,θα πιστεψεις(για ολους μας το λεω αυτο),οτι θα βγαλουμε 20.000 ευρω το μηνα.Αυτο δηλαδη σημαινει οτι ειναι ετσι;

Συνοψιζοντας γιατι σκοπος του θεματος δεν ειναι η αντιπαραθεση,θα γραψω 2 πραγματα:

1.Υπαρχει τελεσιδικη αποφαση ειτε μας αρεσει ειτε οχι

2.Αυτα που <<διδασκουν>> οι σχολες ειναι απλα,αλλα ακομα και αυτα που εχουν καποιο βαθμο δυσκολιας,ειναι πολυ ευκολο να τα μαθετε και μονοι σας.Μια βολτα σε συγκεκριμενους εκδοτικους οικους θα σας πεισει.Μιλαμε για κοστος 30-60 ευρω.Ουδεμια σχεση με τα 190-1200(!) που ζητουν οι σχολες(συνηθως βαζουν στο πακετο και αντισταθμιστικα οφελη οπως:δωρεαν ιντερνετ,δωρεαν εξασκηση και δακτυλογραφια-οι τιμες ειναι χωρις τα παραβολα).Η πρωτη τιμη που εγραψα ειναι απο συγκεκριμενο ιδιωτικο ΙΕΚ στο κεντρο που σε 40(!) ωρες κανεις τις βασικες ενοτητες(σου ξεκαθαριζουν οτι πρεπει να εχεις ελαχιστες γνωσεις) και βεβαια αν το καλοσκεφθεις αυτο δεν ειναι διαφημιση,αλλα δυσφημηση και αναιρει την οποια δυσκολια υποτιθεται οτι εχουν αυτες οι ενοτητες.Ειμαι σιγουρος οτι πολλοι απο εδω μεσα,εχουν δωσει υπερβολικα λεφτα γι'αυτη την ιστορια.

Link to comment
Share on other sites

Πότε πήγε η κυβέρνηση να βάλει πλαφόν στην τιμή του καφέ και το απαγόρεψε το ΣτΕ;; :worry:

Φιλε μου ειχε μπει πλαφον εδω και αρκετο καιρο με σκοπο τη παταξη της αισχροκερδειας σε τουριστικα μερη,σε αεροδρομια και αλλου,αν και οι περισσοτεροι ειχαν βρει το παραθυρο, πχ.αντι για κουτι coca-cola(που επρεπε να εχει μια συγκεκριμενη τιμη) εδιναν ποτηρι ή στα τοστ(συγκεκριμενη τιμη με συγκεκριμενα υλικα) εβαζαν μαγιονεζα ή οτιδηποτε αλλο για αν μη τους πιανει η τσιμπιδα,βαζοντας ετσι οτι τιμες ηθελαν.Προσφατως εκδικαστηκε η υποθεση στο ΣτΕ,το οποιο εκρινε παρανομες τις τιμες πλαφον(περιπου 1 μηνα εχει η υποθεση αυτη)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αναφέρει και στο παρελθόν. Γνωρίζει κάποιος κάτι για το EUCIP; Βλέπω ότι αναφέρεται τόσο στην ΕΠΥ

 

"Η ΕΠΥ είναι εκπρόσωπος στην Ελλάδα του διεθνώς αναγνωρισμένου πιστοποιητικού EUCIP"

 

όσο και στη σελίδα του CEPIS, αλλά δεν έχω ακούσει να αναφέρεται πουθενά. Μπορώ να μάθω από κάπου αν, και σαν τι αναγνωρίζεται;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη princess,το να βαζεις ως εγκυρη πηγη το site του ecdl επιτρεψε μου να μη το δεχομαι.Ξερεις καποιον που μπορει να πουλαει φουμαρα και στο site του να λεει..συγγνωμη-λαθος;Αν μπεις και σε site εταιρειων πυραμιδων,θα πιστεψεις(για ολους μας το λεω αυτο),οτι θα βγαλουμε 20.000 ευρω το μηνα.Αυτο δηλαδη σημαινει οτι ειναι ετσι;

Συνοψιζοντας γιατι σκοπος του θεματος δεν ειναι η αντιπαραθεση,θα γραψω 2 πραγματα:

1.Υπαρχει τελεσιδικη αποφαση ειτε μας αρεσει ειτε οχι

2.Αυτα που <<διδασκουν>> οι σχολες ειναι απλα,αλλα ακομα και αυτα που εχουν καποιο βαθμο δυσκολιας,ειναι πολυ ευκολο να τα μαθετε και μονοι σας.Μια βολτα σε συγκεκριμενους εκδοτικους οικους θα σας πεισει.Μιλαμε για κοστος 30-60 ευρω.Ουδεμια σχεση με τα 190-1200(!) που ζητουν οι σχολες(συνηθως βαζουν στο πακετο και αντισταθμιστικα οφελη οπως:δωρεαν ιντερνετ,δωρεαν εξασκηση και δακτυλογραφια-οι τιμες ειναι χωρις τα παραβολα).Η πρωτη τιμη που εγραψα ειναι απο συγκεκριμενο ιδιωτικο ΙΕΚ στο κεντρο που σε 40(!) ωρες κανεις τις βασικες ενοτητες(σου ξεκαθαριζουν οτι πρεπει να εχεις ελαχιστες γνωσεις) και βεβαια αν το καλοσκεφθεις αυτο δεν ειναι διαφημιση,αλλα δυσφημηση και αναιρει την οποια δυσκολια υποτιθεται οτι εχουν αυτες οι ενοτητες.Ειμαι σιγουρος οτι πολλοι απο εδω μεσα,εχουν δωσει υπερβολικα λεφτα γι'αυτη την ιστορια.

 

 

Δε θα διαφωνησω καθολου σχετικα με τα υπερβολικα ποσα που χρεωνουν οι εν λογω σχολες για τα μαθηματα (εξαλλου οπως ηδη ειπα πηγα κι εδωσα ως τουριστας σε μια τετοια σχολη και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα). Η τελεσιδικη αποφαση υπαρχει αλλα επισης ακομα δεν υπαρχει και κρατικη πιστοποιηση που σημαινει οτι τα παντα παιζονται (μη μου πεις οτι θεωρεις πιο αξιοπιστη τη δηλωση του νομου 105 για την γνωση H/Y απο οποιοδηποτε ecdl η αλλο χαρτι ιδιωτικης σχολης). Ελπιζω οτι καποια στιγμη θα καθιερωθει η πρακτικη εξεταση απο τον ΑΣΕΠ -ειχε ξεκινησει καποια στιγμη και ισχυει για μερικες προκυρηξεις. Καθως επισης δημιουργειται και θεμα αποδειξης γνωσης χειρισμου απο τη στιγμη που αποτελει κριτηριο για τις προαγωγες και μεταταξεις του Δημοσιου Τομεα...

Και μην ξεχναμε οτι δεν αποτελει πιστοποιηση καμμιας τρομερης γνωσης... Το βασικο ειναι ισα ισα οτι ξερεις να ανοιξεις ενα αρχειο excell, access κλπ και να κανεις καποια στοιχειωδη πραγματα... Δεν χρειαζεσαι πτυχιο απο σχολη για αυτο (ο ανηψιος μου που ειναι δεκα χρονων εχει φτιαξει βαση δεδομενων με τα γιουγκιο του πως διαολο τα λενε....)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,συμφωνω απολυτως και χαιρομαι που τα αναφερεις,για να ξερει ολος ο κοσμος τι γινεται και να προσεχει που δινει τα λεφτα του και αν αξιζει το κοπο.Υπερβολικα λεφτα για κατι απλο και ευκολο.Συμφωνω επισης οτι στο Δημοσιο δεν χρειαζονται ιδιαιτερες γνωσεις υπολογιστη(για καποιες θεσεις που ζητουν),αλλα κρατικη πιστοποιηση υπαρχει και την εχουν παρει ηδη περιπου 20.000.Υπενθυμιζω οτι στις εξετασεις του ΑΣΕΠ του Ιουλιου 2004 για τη Δευτεροβαθμια εκπαιδευση(για τις οποιες δεν εχουν βγει οι οριστικοι πινακες),υπαρχουν θεσεις δακτυλογραφων και γραμματεων για τις οποιες ΡΗΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ-ΕΠΙΤΥΧΟΥΣΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΘΑ ΔΩΣΟΥΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ(ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ΟΥΔΕΜΙΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΙΔΙΩΤΙΚΗ)
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για την κρατικη πιστοποιηση;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αναφέρει και στο παρελθόν. Γνωρίζει κάποιος κάτι για το EUCIP; Βλέπω ότι αναφέρεται τόσο στην ΕΠΥ

 

"Η ΕΠΥ είναι εκπρόσωπος στην Ελλάδα του διεθνώς αναγνωρισμένου πιστοποιητικού EUCIP"

 

όσο και στη σελίδα του CEPIS, αλλά δεν έχω ακούσει να αναφέρεται πουθενά. Μπορώ να μάθω από κάπου αν, και σαν τι αναγνωρίζεται;

Φιλε μου η φραση..διεθνως αναγνωρισμενο..ειναι μια φραση κλειδι για οποιον θελει να προωθησει το προιον του,δεν σημαινει οτι η κρατικη αρχη το δεχεται για θεσεις δημοσιου.Αυτο το λεω για ολους μας.

Θα σου πω το εξης..αν το εδωσες,το πηρες και σε βοηθησε καπου εχει καλως.Για να μην αναφερθω στα ιδια..θα σου κανω μια προταση σε περιπτωση που πηγες και το εδωσες επειδη σου ειπαν οτι κανει για το δημοσιο..πηγαινε στον υπευθυνο της σχολης και πες του να σου δειξει εστω και 1 ΦΕΚ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΘΕΣΗ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΙΤΛΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..Προσοχη..ΟΧΙ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΚΑΙ SITE,ΑΛΛΑ ΦΕΚ..Περιμενω με αγωνια τα αποτελεσματα...Μετα θα σας αναφερω αν θελετε και σε ποιες σχολες στο κεντρο των Αθηνων εκανα αυτο το τεστ..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για την κρατικη πιστοποιηση;

Ξερω οτι μπορουσες με εξεταση να τη παρεις απο Δημοσιο ΙΕΚ,αν αλλαξε κατι θα το μαθω.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το κρατικο γλωσσομαθειας γιατι δεν ειχα καμμια ορεξη να πληρωσω φροντιστηρια για κατι που ξερω ηδη... Πηρα το ecdl για τον ιδιο λογο... Αν εισαι σιγουρος οτι μπορω με την ιδια διαδικασια να παρω και καποιο αναλογο κρατικο θα σου ειμαι υποχρεη αν με ενημερωσεις -γιατι δεν ειχα δει κατι αναλογο(εννοω χωρις μαθηματα και τετοια). Και δεν με πολυενδιαφερει για δουλεια, απλα κανω συλλογη απο χαρτια πλεον...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Αυτήν την στιγμή υπάρχουν 4 πτυχιά στην Ελλάδα. Το Cambridge. το Microsoft, To Ecdl και το IC3 που είναι επίσης της Microsoft. Όντως αυτήν την στιγμή η κάθε υπηρεσία που βγάζει προκύρηξη ζητάει πιστοποίηση για συγκεκριμένες ενότητες και όχι κάποιο χαρτί. Αύτο συμβαίνει από ένα λάθος που έγινε στο προτεινόμενο νομοσχέδιο. Αυτά που σας λέω τα γνωρίζω από πρώτο χέρι μιας και κάνω (διδάσκω) μαθήματα για όλα τα πτυχία. Ναι είμαι στην κατηγορία 19χρονων φοιτητών που δουλεύουν πάνω σ' αυτό που ξέρουν. Δεν είναι δύσκολο να πάρεις το ECDL αν έχεις στοιχειώδης γνώσεις Η/Υ, δεν παίρνεις όμως με την καμία Microsoft και Cambridge. Ο κόσμος τρέχει σαν παλαβός να πάρει αυτό το χαρτί γιατί είναι ο μόνος τρόπος να πιστοποιήσει την γνώση χειρισμού. Δεν προσφέρι θέσεις εργασίας, δεν σε κάνει προγραμματιστή, ούτε τεχνικό δικτύων αλλά έναν παντελώς άσχετο τον κάνει να μπορεί να χειρίζεται έναν υπολογιστή και στην συνέχεια μόνος του να ψαχτεί για το κάτι παραπάνω. Επίσης να αναφέρω πως και το ECDL expert είναι δυσκολούτσικο. Όσες φορές έχω παρεβρεθεί σε εξετάσεις ECDL δεν έχω παρατηρήσει κάτι το "κακό". Να σας ενημερώσω πως από την νέα χρονιά οι πιστοποιήσεις θα πολλαπλασιαστούν σε σημείο τρέλας. Θα βγει πιστοποίηση για το οτιδήποτε, για να καλυφθεί η ανάγκη του κόσμου να έχει ένα χαρτί για αυτό που ξέρει να κάνει. Γιατί και καλά εγώ θα τελειώσω το ΤΕΙ μου και θα έχω χαρτί που λέει ότι κάτι ξέρω απο Η/Υ αλλά ένα ηλεκτρολόγος τι θα κάνει. Επίσης το ECDL έχει και άλλες πιστοποιήσεις για Autocad και κάτι άλλα νομίζω. Η λάθος πληροφόρηση στηρίζεται στο ότι: 1)το ECDL δίνει δουλεία. Όχι. Το ECDL είναι πλεονέκτημα σε κάθε δουλειά. 2)To ECDL δεν σε μαθαίνει υπολογιστές αλλά τον στοιχειώδη χειρισμό τους. Επίσης οι 100 ώρες που κάνεις μάθημα για να πάρεις το πτυχίο δεν συγκρίνονται με την ιατρική αλλά δεν σημαίνει ότι για κάποιον άσχετο είναι εύκολο.Πληροφορίες για το που δουλεύω δεν μπορώ να δώσω για ευνόητους λόγους.
Link to comment
Share on other sites

Πηρα το κρατικο γλωσσομαθειας γιατι δεν ειχα καμμια ορεξη να πληρωσω φροντιστηρια για κατι που ξερω ηδη... Πηρα το ecdl για τον ιδιο λογο... Αν εισαι σιγουρος οτι μπορω με την ιδια διαδικασια να παρω και καποιο αναλογο κρατικο θα σου ειμαι υποχρεη αν με ενημερωσεις -γιατι δεν ειχα δει κατι αναλογο(εννοω χωρις μαθηματα και τετοια). Και δεν με πολυενδιαφερει για δουλεια, απλα κανω συλλογη απο χαρτια πλεον...

Αγαπητη princess πολυ καλα εκανες!Οταν επιβεβαιωσω πως και αν γινεται χωρις μαθηματα,θα σε ενημερωσω(ελπιζω πριν παρω την αδεια μου και παω διακοπες,καπου πρεπει να παω και εγω!)

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη που απαντάω σε όλα τώρα αλλά τώρα παρατήρησασ το θέμα. Αυτό που λέει ένας φίλος ότι μόνο η κρατική πιστοποίηση θα έχει ισχύ είναι σαν να λέει ότι καταργούνται τα FCE των Cambridge και Michigan και αποκτά ισχύ το κρατικό πτυχίο γλωσσομάθειας. Μάλλον όχι! Σε λίγους μήνες αναμένεται νέα ανακοίνωση για το ποια πτυχία θα γίνονται δεκτά. Ξαναλέω ότι όταν βγαίνει μια προκύρηξη και ζητάει πχ Word θα πρέπει να προσκομίσεις κάτι που να πιστοποιεί ότι ξέρεις Word. Είναι λογικό γιατί οι ανάγκες το έφεραν έτσι. Και είναι απολύτως δίκαιο γιατί αυτός που ξέρει Word έχει παραπάνω προσόντα. Δεν θέλω να πείσω κανέναν να παρακολουθείσει μαθήματα απλά θέλω να αποσαφηνίσω μερικά πράγματα. Επίσης όπως ξέρετε στον ΑΣΕΠ τα εν λόγω πιστοποιητικά δεν μοριοδοτούνται απλά έχουν τον ρόλο πιστοποίησης. Έχω ακούσει, δεν ξέρω αν θα ισχύσει, ότι στο μέλλον τα πτυχία αυτά θα παίρνουν μόρια ανάλογα το επίπεδο. Δηλαδή το ECDL expert πιο πολλά μόρια από το ECDL. Επίσης ένας εργοδότης στον ιδιωτικό τομέα θα τεστάρει τους εργαζόμενους μπροστά σε ένα PC αλλά νομίζω μεταξύ αυτών που θα έχουν μια πιστοποίηση, δεν θα μπει στον κόπο να ελέγξει κάποιον που λέει στα λόγια ότι ξέρει. Επίσης παιδιά ο εργοδότης γνωρίζει την αξία των εκάστοτε πτυχίων (αει/τει/ιεκ) δεν κοιτάει μόνο τον τίτλο. Άλλη αξία το ΜΙΤ άλλη το ΤΕΙ. Τέλος νομίζω πως για να γίνεις επιτηρητής πρέπει να είσαι στην ΕΠΥ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Αυτήν την στιγμή υπάρχουν 4 πτυχιά στην Ελλάδα. Το Cambridge. το Microsoft, To Ecdl και το IC3 που είναι επίσης της Microsoft. Όντως αυτήν την στιγμή η κάθε υπηρεσία που βγάζει προκύρηξη ζητάει πιστοποίηση για συγκεκριμένες ενότητες και όχι κάποιο χαρτί. Αύτο συμβαίνει από ένα λάθος που έγινε στο προτεινόμενο νομοσχέδιο. Αυτά που σας λέω τα γνωρίζω από πρώτο χέρι μιας και κάνω (διδάσκω) μαθήματα για όλα τα πτυχία. Ναι είμαι στην κατηγορία 19χρονων φοιτητών που δουλεύουν πάνω σ' αυτό που ξέρουν. Δεν είναι δύσκολο να πάρεις το ECDL αν έχεις στοιχειώδης γνώσεις Η/Υ, δεν παίρνεις όμως με την καμία Microsoft και Cambridge. Ο κόσμος τρέχει σαν παλαβός να πάρει αυτό το χαρτί γιατί είναι ο μόνος τρόπος να πιστοποιήσει την γνώση χειρισμού. Δεν προσφέρι θέσεις εργασίας, δεν σε κάνει προγραμματιστή, ούτε τεχνικό δικτύων αλλά έναν παντελώς άσχετο τον κάνει να μπορεί να χειρίζεται έναν υπολογιστή και στην συνέχεια μόνος του να ψαχτεί για το κάτι παραπάνω. Επίσης να αναφέρω πως και το ECDL expert είναι δυσκολούτσικο. Όσες φορές έχω παρεβρεθεί σε εξετάσεις ECDL δεν έχω παρατηρήσει κάτι το "κακό". Να σας ενημερώσω πως από την νέα χρονιά οι πιστοποιήσεις θα πολλαπλασιαστούν σε σημείο τρέλας. Θα βγει πιστοποίηση για το οτιδήποτε, για να καλυφθεί η ανάγκη του κόσμου να έχει ένα χαρτί για αυτό που ξέρει να κάνει. Γιατί και καλά εγώ θα τελειώσω το ΤΕΙ μου και θα έχω χαρτί που λέει ότι κάτι ξέρω απο Η/Υ αλλά ένα ηλεκτρολόγος τι θα κάνει. Επίσης το ECDL έχει και άλλες πιστοποιήσεις για Autocad και κάτι άλλα νομίζω. Η λάθος πληροφόρηση στηρίζεται στο ότι: 1)το ECDL δίνει δουλεία. Όχι. Το ECDL είναι πλεονέκτημα σε κάθε δουλειά. 2)To ECDL δεν σε μαθαίνει υπολογιστές αλλά τον στοιχειώδη χειρισμό τους. Επίσης οι 100 ώρες που κάνεις μάθημα για να πάρεις το πτυχίο δεν συγκρίνονται με την ιατρική αλλά δεν σημαίνει ότι για κάποιον άσχετο είναι εύκολο.Πληροφορίες για το που δουλεύω δεν μπορώ να δώσω για ευνόητους λόγους.

Φιλε μου επιτρεψε μου να κανω καποιες μικροδιορθωσεις..

1.Οντως το ecdl και τα αλλα δεν δινουν δουλεια(αν και πολλοι κακως βεβαια διαφημιζουν το αντιθετο)

2.Σε μαθαινουν τα στοιχειωδη..αλλα οπως ξερεις αφου ξερεις απο Η/Υ ακομα και ενας που ξερει μονο να ανοιγει τον υπολογιστη(και γνωριζοντας αναγνωση),αγοραζει ενα βιβλιο με μηδαμινο κοστος,μαθαινει ευκολα αυτα που κανουν στις σχολες και ετσι δεν δινει τα απιστευτα λεφτα που θελουν για αυτο το προιον.

3.Σε μια σοβαρη εταιρεια(μικρη ή μεγαλη),για να σε προσλαβουν(ασχετως τι δηλωνεις) θα σε δοκιμασουν.Η πιστοποιηση ειτε ιδιωτικη ή δημοσια δεν αρκει.Αν κανεις τη δουλεια τους εχει καλως,αν οχι ας εχεις και 10 πτυχια θα σε στειλουν απο εκει που ηρθες.

4.Στο νομοσχεδιο που αναφερεις δεν εχει γινει κανενα λαθος.Φυσικα και προκειται γιαι θεματικες ενοτητες,αφου σου προσδιοριζουν τη θεση που σε ενδιαφερει για το δημοσιο.Σε κανενα νομοσχεδιο δεν προκειται να δεις(και ειναι λογικο αν το σκεφθεις καλα) αναφορα σε ιδιωτικη πιστοποιηση(προσοχη:δεν λεω για πτυχια) και επισης φυσικα στα ΦΕΚ που εχουν βγει ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΣΑΦΩΣ ΤΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ στους Η/Υ.

5.Οσο για το τι θα γινει του χρονου μην εισαι τοσο σιγουρος..αρκει να ενημερωθει ο κοσμος στο τι ισυει και τι οχι και θα υπαρξουν δυσαρεστες εκπληξεις για πολλους..

Link to comment
Share on other sites

2) Και αγγλικά μαθαίνεις μόνος σου και πολλά πράγματα μπορείς να κάνεις μόνος σου αλλά συνήθως πληρώνεις για να στα κάνουν άλλοι. Ο Παπασωτηρίου είναι εκεί, όποιος θέλει πάει. Για να δώσεις εξετάσεις δεν απαιτούνται μαθήματα.

3)Ναι αλλά αυτός που έχει την πιστοποίηση υπερέχει αυτού που δεν έχει. Άσχετα αν είναι δίκαιο ή όχι έτσι είναι. Με την ίδια λογική που δεν θα ασχοληθεί κανένας εργοδότης μαζί σου αν ζητάει αγγλικά και του πεις ότι ξέρεις αλλά δεν έχεις πτυχίο.

 

Εχθές που πέρασα από το φρο, το αφεντικό μου είπε ότι του ήρθε ενημέρωση ότι όλα τα πτυχία γίνονται δεκτά από το κράτος σαν πιστοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...