Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Nokia


kage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω ουτε τολμω να το δοκιμασω αυτο τον κωδικο δν εχω ορεξη να κανω κανενα Ηard fοrmat καταλαθος :P το κινητο το χρησιμοποιω περιπου 12ωρες την ημερα! Με εχει τρελανει αυτο το Ν70!

 

Aν πατισεις αυτο τον κωδικο δεν θα κανει hard format το κινητο σου απλα θα παρεις καποιες πληροφοριες για τον χρονο που μηλησες αλλος ειναι ο κωδικος για το hard format :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω κι εγώ μια σειρά από απλά και αυτονόητα πράγματα:

 

1. Να μην αφήνουμε ανοιχτό το bluetooth όταν δεν έχει λόγο ύπαρξης διότι είναι από τα πιο ενεργοβόρα υποσυστήματα (αντίστοιχα και το WiFi σε ορισμένες συσκευές όπως τα E61 και 9500).

 

2. Να μην έχουμε την ένταση του ακουστικού σε πολύ υψηλά επίπεδα όταν μιλάμε (συνήθως στο 7-8 ακούγεται ικανοποιητικότατα).

 

3. Να έχουμε το φωτισμό στο χαμηλότερο επίπεδο (αν όχι στο χαμηλότερο κάτω από τη μέση). Η οθόνη φαίνεται μια χαρά ακόμα και στο χαμηλότερο επίπεδο φωτισμού. Δεν χρειάζεται να δείχνει εντυπωσιακό το κινητό μας. Άλλωστε το αγοράσαμε για εμάς κι όχι για τους γύρω μας!

 

4. Όταν είμαστε σε μέρη που το σήμα είναι από πολύ ασθενές έως ανύπαρκτο και δε μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το τηλέφωνο, ενεργοποιούμε το προφίλ [Εκτός σύνδεσης] (εάν το υποστηρίζει το τηλέφωνό μας βέβαια) μέχρι να ξαναβρεθούμε σε μέρος με ισχυρό σήμα διότι το τηλέφωνο όταν δεν έχει σήμα είναι συνεχώς σε αναζήτηση και έτσι ξοδεύει ενέργεια άσκοπα.

 

:ninja: ...to be continued...:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Το 3 και το 4 είναι ολόσωστα. Τα άλλα δύο δεν ισχύουν

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Το 3 και το 4 είναι ολόσωστα. Τα άλλα δύο δεν ισχύουν

γιατι το λες?

και τα 4 ειναι σωστα.

θεμα απλης λογικης ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Αν κανουμε στο κινητο μας Update και πατησουμε αυτο τον αριθμο *#92702689# νομιζω πως το χρονομετρο μηδενιζετε :( η κανω λαθος? :O

οχι, κατα κυριο λογο .:)

Εγω ουτε τολμω να το δοκιμασω αυτο τον κωδικο δν εχω ορεξη να κανω κανενα Ηard fοrmat καταλαθος :P το κινητο το χρησιμοποιω περιπου 12ωρες την ημερα! Με εχει τρελανει αυτο το Ν70!

 

τιποτε δε θα παθει η συσκευη σου...

δοκιμασε το αφοβα.;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς για τα χρώματα (ενω το κινητό είναι μονόχρωμο); Μάλλον ο τύπος έχει αλλάξει τα LEDs. Αυτό πάντως σίγουρα δε γίνεται με secret code :lol:

προφανως δε γινεται με secret code.

αλλα πως γινεται?:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το 3 και το 4 είναι ολόσωστα. Τα άλλα δύο δεν ισχύουν

 

Επιχειρήματα; Μια υποτυπώδης απόδειξη για να μας πείσεις; Τίποτα; Φίλε μου είναι πασιφανή και αυτονόητα αυτά που έγραψα, όλος ο κόσμος τα ξέρει εδώ και χρόνια και έχουν ατράνταχτη επιστημονική βάση. Αν θέλεις μπορούμε να ζητήσουμε τα "φώτα" κάποιου moderator κι αν έχεις δίκιο θα με δείτε στις τηλεοράσεις σας να πέφτω από το λευκό πύργο :lol: :lol:

 

Υ.Γ. Μιχάλη (ή όποιος άλλος ασχοληθεί) σε παρακαλώ αφού μας δώσεις τα φώτα σου, σβήσε αυτά που πρέπει να σβήσεις (ξέρεις εσύ) έτσι ώστε να γίνει το θέμα ένα σωστό tutorial για τον αναγνώστη χωρίς παραπλανήσεις και άχρηστες πληροφορίες. Άλλωστε γι'αυτό το ανοίξαμε.

Link to comment
Share on other sites

οχι, κατα κυριο λογο.:)

 

Δηλαδει? :wacko:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλοι μου ξέρω,ότι όποτε ενεργοποιώ το bluetooth για να περάσω κάτι από το τηλ(nokia 6131) στο pc και το αντίθετο,η μπαταρία ξελιγώνεται.To ίδιο συνέβαινε όταν είχα και το k750.Μόνο που απλά εκείνο είχε απείρως μεγαλύτερη αυτονομία.Άρα θα συμφωνήσω με το φίλο stefidi.
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Οι εργασίες που αναθέτουμε στο κινητό, έχουν άμεση σχέση με την κατανάλωση ενέργειας. Φυσικά το Bluetooth επιδρά αρνητικά στην αυτονομία.

 

Η χρήση του 3G, έστω κι αν έχουμε συνδρομή, καλό είναι να απενεργοποιείται αν πρόσκαιρα δεν χρειαζόμαστε τις υπηρεσίες αυτές.

 

Κάτι άλλο που ήθελα να σημειώσω είναι πως αν δεν υπάρχει λόγος να μένει το κινητό ανοιχτό το βράδυ που κοιμώμαστε, μπορούμε να το κλείσουμε. Έτσι σίγουρα η μπαταρία διαρκεί περισσότερο ;)

 

Ακόμα, μπορούμε να έχουμε το πληκτρολόγιο κλειδωμένο. Έτσι η οθόνη δενθα ανάβει άσκοπα από τυχαίο πάτημα των πλήκτρων.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω κι εγώ μια σειρά από απλά και αυτονόητα πράγματα:

 

1. Να μην αφήνουμε ανοιχτό το bluetooth όταν δεν έχει λόγο ύπαρξης διότι είναι από τα πιο ενεργοβόρα υποσυστήματα (αντίστοιχα και το WiFi σε ορισμένες συσκευές όπως τα E61 και 9500).

 

2. Να μην έχουμε την ένταση του ακουστικού σε πολύ υψηλά επίπεδα όταν μιλάμε (συνήθως στο 7-8 ακούγεται ικανοποιητικότατα).

 

3. Να έχουμε το φωτισμό στο χαμηλότερο επίπεδο (αν όχι στο χαμηλότερο κάτω από τη μέση). Η οθόνη φαίνεται μια χαρά ακόμα και στο χαμηλότερο επίπεδο φωτισμού. Δεν χρειάζεται να δείχνει εντυπωσιακό το κινητό μας. Άλλωστε το αγοράσαμε για εμάς κι όχι για τους γύρω μας!

 

4. Όταν είμαστε σε μέρη που το σήμα είναι από πολύ ασθενές έως ανύπαρκτο και δε μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το τηλέφωνο, ενεργοποιούμε το προφίλ [Εκτός σύνδεσης] (εάν το υποστηρίζει το τηλέφωνό μας βέβαια) μέχρι να ξαναβρεθούμε σε μέρος με ισχυρό σήμα διότι το τηλέφωνο όταν δεν έχει σήμα είναι συνεχώς σε αναζήτηση και έτσι ξοδεύει ενέργεια άσκοπα.

 

:ninja: ...to be continued...:ninja:

 

Απενεργοποιήστε τα screen saver.... Βγάλτε τα αυτοκόλλητα φωτάκια

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λετε εσείς. Εγώ πάντως πριν 2 χρόνια τα είχα ψάξει αυτά και είδα ότι δεν έχει καμία διαφορά μεταξύ ανοιχτού και κλειστού bluetooth. Απο τότε το έχω μόνιμα ανοιχτό..

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λετε εσείς. Εγώ πάντως πριν 2 χρόνια τα είχα ψάξει αυτά και είδα ότι δεν έχει καμία διαφορά μεταξύ ανοιχτού και κλειστού bluetooth. Απο τότε το έχω μόνιμα ανοιχτό..

 

Και μάλλον είσαι ο μοναδικός που του συμβαίνει κάτι τέτοιο (ο νοών νοήτω)!

 

Κάποια παλιά μοντέλα της φινλανδικής είχαν μια λειτουργία half rate ή κάτι τέτοιο το οποίο λεγόταν οτι όταν το ενεργοποιείς καταναλώνει λιγότερη μπαταρία η συσκευή. Ήταν "μούφα" η απλά δεν το υποστήριζαν τα ελληνικά δίκτυα; Ή ήταν κάτι τελείως διαφορετικό;

Link to comment
Share on other sites

Και μάλλον είσαι ο μοναδικός που του συμβαίνει κάτι τέτοιο (ο νοών νοήτω)!

 

Κάποια παλιά μοντέλα της φινλανδικής είχαν μια λειτουργία half rate ή κάτι τέτοιο το οποίο λεγόταν οτι όταν το ενεργοποιείς καταναλώνει λιγότερη μπαταρία η συσκευή. Ήταν "μούφα" η απλά δεν το υποστήριζαν τα ελληνικά δίκτυα; Ή ήταν κάτι τελείως διαφορετικό;

 

Δικιο εχεις οι παλιες συσκευες υποστηριζαν την εναλλαγη απο half rate σε

Full Rate και εχει να κανει με την κωδικοποιηση φωνης .

Εχανες σε ποιοτητα συνομιλιας αλλα κερδιζες σε μπαταρια .

http://en.wikipedia.org/wiki/Full_Rate

http://en.wikipedia.org/wiki/Half_Rate

http://en.wikipedia.org/wiki/Enhanced_Full_Rate

 

Με το HR ,Η χωρητικοτητα του δικτυου διπλασιαζεται με κοστος την ποιοτητα.

 

Half Rate Codec

 

Half Rate Codec will decrease sound quality but it gives you about 30%

lower battery consumption.

You may enable it by this code: *4720#

 

or disable it: #4720#

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδει? :wacko:

 

το "παντα" ηταν λαθος, αν θες βγαλε το και απο τη παραθεση σου...;)

σε μερικες συσκευες μηδενιζεται σε μερικες αλλες οχι!:D

Link to comment
Share on other sites

σε μερικες συσκευες μηδενιζεται σε μερικες αλλες οχι!:D

Γνωριζεις σε πιες μηδενιζεται? :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nervous αυτός ο κωδικός όντως έχει αποτέλεσμα; Μήπως έχει σχέση μόνον με τα παλιά μοντέλα της Nokia;
Link to comment
Share on other sites

Φίλε nervous αυτός ο κωδικός όντως έχει αποτέλεσμα; Μήπως έχει σχέση μόνον με τα παλιά μοντέλα της Nokia;

 

οπως ειπα ,ο κωδικος ισχυει για παλιοτερες συσκευες .:)

Στις νεοτερες ,δεν λειτουργει

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Στο Ν70 εχω κάνει 2 αναβαθμισεις.Πάντως αν δεν παιζει ρόλο λέει:"χρονόμετρο συνολικού χρόνου:74.54.Το αγόρασα τον Ιούνιο(23 νομίζω)
Link to comment
Share on other sites

Και μάλλον είσαι ο μοναδικός που του συμβαίνει κάτι τέτοιο (ο νοών νοήτω)!

 

Κάποια παλιά μοντέλα της φινλανδικής είχαν μια λειτουργία half rate ή κάτι τέτοιο το οποίο λεγόταν οτι όταν το ενεργοποιείς καταναλώνει λιγότερη μπαταρία η συσκευή. Ήταν "μούφα" η απλά δεν το υποστήριζαν τα ελληνικά δίκτυα; Ή ήταν κάτι τελείως διαφορετικό;

o PCMan προφανως εννοει οταν το εχεις απλα ανοιχτο και οχι ενεργο. για το αν ισχυει δε μπορω να ξερω, δεν το εχω δοκιμασει. φυσικα οταν το χρησιμοποιεις τη ρουφαει τη μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζεις σε πιες μηδενιζεται? :)

δε μπορω να ξερω γενικα, απο δικη μου εμπειρια σε οσα ΝΟΚΙΑ ειχα μπορω να ψαξω και να σου πω.

Στο Ν70 εχω κάνει 2 αναβαθμισεις.Πάντως αν δεν παιζει ρόλο λέει:"χρονόμετρο συνολικού χρόνου:74.54.Το αγόρασα τον Ιούνιο(23 νομίζω)

αρα, 75 ωρες και 54 λεπτα.:)

Link to comment
Share on other sites

Tελικα μηδενιζεται η οχι?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο βέβαια, θα ήταν να μπορούσαμε να αναβαθμίσουμε τις

μπαταρίες των ΝΟΚΙΑ, σε ισχυρότερες ;)

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για συσκευές Nokia
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...