Jump to content

Ιδιωτικό ΙΕΚ,αξίζει ή όχι;


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.Εδω και 3 χρόνια δούλευα ως διανομέας σε καφετέρια και αναγκάστηκα να σταματήσω λόγω μιας επέμβασης στο γόνατο.Αυτη τη στιγμή δεν είμαι έτοιμος ακόμα και επειδή θα αργήσω κάποιο διάστημα,σκέφτηκα για να μην πάει χαμένος ο χρόνος και για να κάνω και γω κάτι διαφορετικό,να πάω επιτέλους να ασχοληθώ με κάτι που μπορεί να έχει και προοπτικές.Πηγα λοιπόν σε ένα ιδιωτικό ΙΕΚ (το Θεσσαλικο για όποιον ξέρει) και μίλησα με τον υπεύθυνο.Είχα στο μυαλό μου 2 ειδικότητες και αφού ήταν ειλικρινής και μου είπε ότι με την πρώτη (σχετικά με υπολογιστές) δεν θα έχω καλή επαγγελματική αποκατάσταση,όταν τον ρώτησα για τουριστικών επαγγελμάτων (receptionist,υπάλληλος κρατησεων,Bar κ.α.) μου είπε ότι μαζί με την μαγειρική είναι τα 2 κορυφαία σε ζήτηση.Ολα όσα μου είπε ηταν θετικά,ακόμα και το σεζόν Μάρτιο-Οκτώβριο σε νησί είναι κατι που μου αρέσει σαν ιδέα,μου είπε για πρακτική και αυτό το καλοκαίρι και το επόμενο σε συνεργαζομενα ξενοδοχεία και επειδή μένω στα Τρίκαλα μια πόλη η οποία και λόγω του Μύλου των ξωτικών κάθε Χριστούγεννα έχει Full πληρότητα,θα μπορώ να δουλέψω και εδώ σε κάποιο ξενοδοχείο.Μου είπε μάλιστα ότι τρέχει και μια προσφορά αφού έχω το Lower στα αγγλικά,με δωρεάν μαθήματα και πληρώνοντας μόνο τα εξέταστρα,να ανέβω επίπεδο με το Toeic.Ψαχνω λοιπόν να βρω το λακο στη φάβα λοιπόν που λέμε γιατί δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλα είναι τόσο θετικά και θέλω την γνώμη σας ώστε να μην απογοητευτώ.Ειχα σκοπό να βγάλω και κάρτα ανεργίας πριν μάθω για όλα αυτά μιας και δεν δουλεύω αλλά ψάχνομαι... Επειδη δεν θέλω να χασω άλλο χρόνο,εσείς τι λέτε;Είμαι 24 στα 25 αν παίζει ρόλο.Ευχαριστω και σορρυ για το μεγάλο μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πρώτα τι αρέσει σε σένα να ασχοληθείς ,πέρα από διανομέας σε καφετέρια που μπορείς να συνεχίσεις αν είσαι ικανοποιημένος.Τα τουριστικά επαγγέλματα έχουν άνοδο και πτώση ανάλογα κάποιες συνθήκες.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πρώτα τι αρέσει σε σένα να ασχοληθείς ,πέρα από διανομέας σε καφετέρια που μπορείς να συνεχίσεις αν είσαι ικανοποιημένος.Τα τουριστικά επαγγέλματα έχουν άνοδο και πτώση ανάλογα κάποιες συνθήκες.

 

Επειδή δεν είμαι ικανοποιημένος σαν διανομέας λόγω χαμηλού μισθού (δουλεύω 7 μέρες για 2,5€ την ώρα με 2 ένσημα την εβδομάδα και δεν τα βγάζω πέρα και δεν μπορώ να βρω κάτι καλύτερο αυτή τη στιγμή) σκέφτηκα αυτήν την προοπτική έχοντας διαβάσει ότι κυρίως σε σεζόν μπορείς να βρεις ικανοποιητικό μισθό συν ασφάλιση η οποία βοηθάει για ταμείο ανεργίας..Και μου αρέσει και σαν δουλειά απλά δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τα αρνητικά(θα μου πεις άμα πας θα δεις αν και τι αρνητικά έχει).

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναδώσεις Πανελληνιες το σκέφτηκες;

Θεωρώ θα άξιζε τον κόπο να στοχεύσεις κάποια σχολή με τουριστικά/οικονομικά.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ο κουμπάρος μου είναι πολιτικός μηχανικός και είχε δικό του Γραφείο για 4-5 χρόνια. Αυτό έγινε μετά απο πίεση απο τους γονείς του (πολιτικοί μηχανικοί). Όσα χρόνια είχε το γραφείο δεν μπορούσε να βγάλει ούτε τα έξοδα της επιχείρισης πόσο μάλλον τα ατομικά του. Στα 28 του πήγε και γράφτηκε σε μια ιδιωτική σχολή μαγειρικής για να γίνει μάγειρας όπως ήθελε εξαρχής. Πλέον βγάζει στα 35

του 1500€-1700€ μήνα και έχει προχωρήσει την ζωή του με την δίκη του οικογένεια και έχει και ενα παιδάκι και ζουν αξιοπρεπέστατα. Για μένα να το κάνεις και να το κυνηγήσεις μετά, πέρα απο τους κινδύνους που έχεις όσο είσαι διανομέας καθώς είσαι όλη την ώρα πάνω σε ενα μηχανάκι, κακά τα ψέμματα η μισθοί που δίνουν δεν μπορούν να σου εξασφαλίσουν μια "άνετη" ζωή αν είναι η βασική σου δουλειά. Μακάρι να σου πάνε όλα καλά φίλε μου.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...Για πανελλήνιες όχι δεν το σκέφτομαι γιατί χρειάζομαι πολύ δουλειά και έχω ξεχάσει σχεδόν τα πάντα από διάβασμα κλπ (και δεν έχω την άνεση και τα οικονομικά για μια σχολή που χρειάζεται κάποια χρόνια).Τακαρε σ ευχαριστώ για την βοήθεια η αλήθεια είναι ότι πήρα θάρρος με αυτό και πήγα έκανα εγγραφή,δεν ξέρουν ακόμα αν θα γίνει τμήμα αυτό το εξάμηνο αλλά πράγματι η μαγειρική και τα τουριστικα είναι τα 2 τοπ όπως μου είπαν..Ειτε τώρα είτε τον Σεπτέμβριο η εγγραφή έγινε και η απόφαση πάρθηκε.Ελπιζω να πάνε όλα καλά επιτέλους,σας ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...Για πανελλήνιες όχι δεν το σκέφτομαι γιατί χρειάζομαι πολύ δουλειά και έχω ξεχάσει σχεδόν τα πάντα από διάβασμα κλπ (και δεν έχω την άνεση και τα οικονομικά για μια σχολή που χρειάζεται κάποια χρόνια).Τακαρε σ ευχαριστώ για την βοήθεια η αλήθεια είναι ότι πήρα θάρρος με αυτό και πήγα έκανα εγγραφή,δεν ξέρουν ακόμα αν θα γίνει τμήμα αυτό το εξάμηνο αλλά πράγματι η μαγειρική και τα τουριστικα είναι τα 2 τοπ όπως μου είπαν..Ειτε τώρα είτε τον Σεπτέμβριο η εγγραφή έγινε και η απόφαση πάρθηκε.Ελπιζω να πάνε όλα καλά επιτέλους,σας ευχαριστώ.

 

Μακάρι να σου πάνε όλα καλά φίλε μου, κυνήγησε το και σίγουρα θα είσαι καλύτερα απο όταν ήσουν διανομέας και σίγουρα πιο ασφαλής.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να σου πάνε όλα καλά φίλε μου, κυνήγησε το και σίγουρα θα είσαι καλύτερα απο όταν ήσουν διανομέας και σίγουρα πιο ασφαλής.

 

Μακάρι...σ ευχαριστώ και πάλι :)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας.Ειμαι σε ιδιωτικό ΙΕΚ με ειδικότητα τουριστικα και τώρα μπαίνω στην δεύτερη χρονιά όπου θα κάνω την πρακτική μου.Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ παράλληλα να γραφτώ και σε ένα άλλο ιεκ;Δεν βρήκα ακριβείς πληροφορίες και όπου ρώτησα δεν ήξεραν. Τέλος τι γνώμη έχετε για το ΙΕΚ του ΑΝΤ1 για δημοσιογραφια και γενικά τον κλάδο;
Link to comment
Share on other sites

Mπορείς, αλλά σε άλλη ειδικότητα .Ρώτα σχετικά και σε δημόσιο ΙΕΚ .

 

Τέλεια,σ ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ολες οι σχολες δινουν μια συνολικοτερη γνωση αν δεν εχεις την τρελα να ασχοληθεις μονος σου θα ειναι χαμενος χρονος.

 

Καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ναι αξίζει! Κι από τα λίγα που έχω ακούσει για τα ιδιωτικά ΙΕΚ είναι πολύ καλά και βρίσκεις πολύ εύκολα και γρήγορα και δουλειά σε αντίθεση με τα δημόσια ΙΕΚ και τα πανεπιστήμια/ΤΕΙ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας ειμαι 17 σκέφτομαι να πάω σε ιδιωτικό ΙΕΚ για μακιγιάζ. Πιστεύετε αξιζει? Έχω δει πολλές σχολές όμως δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη. ΙΕΚ ακμι, ιεκ δέλτα.. Και αλλα... έχω ακούσει διάφορα ότι μερικές σχολές περνούν μόνο τα λεφτά και δεν μαθαίνεις τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...