Jump to content

Πρωτοφανές ! Συνέβη και αυτό…


openopen
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι κάτοχος αριθμού Cosmote με συμβόλαιο. Το συμβάν έγινε σήμερα πριν καμιά ωρίτσα περίπου.

Είχα καλέσει στο κινητό ένα φίλο μου ο οποίος έχει TIM . Καθώς μιλούσαμε ξαφνικά μπαίνει άλλος στην γραμμή μέσα και ακούω να λέει :

- Οκ. Θα σε πάρω το Σάββατο τηλέφωνο να τα πούμε.

Έμεινα άφωνος εγώ… Ξαναεπανέρχεται η γραμμή σε δευτερόλεπτα και ρωτάω τον φίλο μου εάν τον άκουσε και αυτός και μου απαντάει ότι Ναι τον άκουσε.

Καθώς συνεχιζότανε η κουβέντα μας ξαφνικά ΞΑΝΑΜΠΑΙΝΕΙ ΑΛΛΗ ΓΡΑΜΜΗ και ακούω μια κοπέλα να λέει :

-Ναι παρακαλώ?

Της λέω εγώ :

- Ποιος είναι ?

Και το κλείνει…και ξαναεπανέρχεται η τηλεφωνική επικοινωνία με τον φίλο μου.

 

Κατευθείαν το έκλεισα το κινητό και πήρα το Customer Care της Cosmote και είπα όλο το συμβάν ακριβώς πως έγινε, κρατιότανε να μην πέσει κάτω από τα γέλια αυτή βέβαια, γιατί όντως είναι απίστευτο αυτό που συνέβη…. Φυσικά το γιατί έγινε και εάν φταίνε αυτοί δεν περίμενα να μου το πούνε και φυσικά δεν περίμενα και κάποια λύση. Δεν ξερώ εάν μπόρεσε να το κοιτάξει μέσα από το computer η να επιβεβαιώσει τα όσα της είπα .

Η απάντηση που μου έδωσε πάντως ήταν η εξής :

 

-Ναι κύριε πιθανόν έγινε παρεμβολή από άλλη γραμμή και παρακαλούμε εάν σας ξανασυμβεί να μας ξανακαλέσετε να το αναφέρετε για να προχωρήσουμε σε έρευνα στο τεχνικό τμήμα.

 

Δεν ξέρω εάν φταίει η Cosmote ή η TIM . Εμένα πάντως μου θύμισε τον παλιό ΟΤΕ που σήκωνες το ακουστικό του τηλεφώνου και χωρίς να καλέσεις κάποιον αριθμό άκουγες άλλους να μιλάνε και μάθαινες κουτσομπολιά !

 

Σας έχει συμβεί ποτέ αντίστοιχο γεγονός με το κινητό σας?

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

εμένα μου έτυχε με τη cosmote την Πρωτοχρονιά(2002) με το θρυλικό Ν3310 αν θυμάμαι καλά όταν λέγαμε ομαδικά χρόνια πολλά :D (μπλέχτηκαν γραμμές) Αλλά δεν είναι απόλυτο να φταίει η cosmote :O ο φίλος σου το έχει ξαναπάθει; Είναι σπάνιο να συμβεί,προφανώς κάποια παρεμβολή...Πάντως μου έτυχε ΜΙΑ ΦΟΡΑ.Όχι άλλη εδώ και 3 χρόνια :) Και εντάξει μωρέ,μια φορά έτυχε,συγχωρεμένη :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου έτυχε με τη cosmote την Πρωτοχρονιά(2002) με το θρυλικό Ν3310 αν θυμάμαι καλά όταν λέγαμε ομαδικά χρόνια πολλά :D (μπλέχτηκαν γραμμές) Αλλά δεν είναι απόλυτο να φταίει η cosmote :O ο φίλος σου το έχει ξαναπάθει; Είναι σπάνιο να συμβεί,προφανώς κάποια παρεμβολή...Πάντως μου έτυχε ΜΙΑ ΦΟΡΑ.Όχι άλλη εδώ και 3 χρόνια :) Και εντάξει μωρέ,μια φορά έτυχε,συγχωρεμένη :)

 

Να ήταν Χριστούγεννα κτλ το καταλαβαίνω αλλά να γίνει αυτό σε απλή καθημερινή ημέρα? Είναι περίεργο. Ούτε ο φίλος μου το έχει ξαναπάθει αυτό. Μακάρι να μην ξανασυμβεί και απλά να είναι ένα ατυχές γεγονός…

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το συμβάν ξαναέγινε με την μόνη διαφορά ότι ξαναέγινε όταν ξαναπήρα τον ίδιο φίλο μου τηλέφωνο που μιλούσα και εχθές. Ξαφνικά ξανακόπηκε η γραμμή και μπήκε άλλη μέσα. Με άλλο αριθμό που κάλεσα σήμερα δεν το έκανε πχ με Cosmote ή Vodafone. Ρώτησα τον φίλο που έχει ΤΙΜ εάν του το ξαναέκανε το ίδιο σκηνικό και μου είπε ότι του το ξαναέκανε σήμερα το πρωί καθώς μιλούσε με κάποιο γνωστό του. Οπότε φαντάζομαι ότι δεν φταίει το δικό μου κινητό ή η δική μου η γραμμή .
:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ στη Ρουμανία οι παρεμβολές στα κινητά τηλέφωνα την ώρα που μιλάς είναι ψωμοτύρι!!

 

Απλά κάποιες φορές γίνεται. τί να κάνουμε?

Τουλάχιστον στην ελλάδα είναι κάτι το περίεγο :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το συμβάν ξαναέγινε με την μόνη διαφορά ότι ξαναέγινε όταν ξαναπήρα τον ίδιο φίλο μου τηλέφωνο που μιλούσα και εχθές. Ξαφνικά ξανακόπηκε η γραμμή και μπήκε άλλη μέσα. Με άλλο αριθμό που κάλεσα σήμερα δεν το έκανε πχ με Cosmote ή Vodafone. Ρώτησα τον φίλο που έχει ΤΙΜ εάν του το ξαναέκανε το ίδιο σκηνικό και μου είπε ότι του το ξαναέκανε σήμερα το πρωί καθώς μιλούσε με κάποιο γνωστό του. Οπότε φαντάζομαι ότι δεν φταίει το δικό μου κινητό ή η δική μου η γραμμή .

 

Εγώ πάλι φίλε μου θα έκανα μια γραπτή καταγγελία στον πάροχο με κοινοποίηση στην ΑΔΑΕ, αναφέροντας συγκεκριμένα στοιχεία και ζητώντας μια επίσημη εξήγηση γιατί έγινε... όχι οτι θα πάρεις κάποια ουσιαστική απάντηση, αλλά να βάλουν μπρος να διορθώσουν τίποτα γιατί αν δεν το πούμε εμείς είναι σαν να μην έγινε.

http://www.adae.gr/adae/index.html

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι φίλε μου θα έκανα μια γραπτή καταγγελία στον πάροχο με κοινοποίηση στην ΑΔΑΕ, αναφέροντας συγκεκριμένα στοιχεία και ζητώντας μια επίσημη εξήγηση γιατί έγινε... όχι οτι θα πάρεις κάποια ουσιαστική απάντηση, αλλά να βάλουν μπρος να διορθώσουν τίποτα γιατί αν δεν το πούμε εμείς είναι σαν να μην έγινε.

http://www.adae.gr/adae/index.html

Κανονικά κάπως έτσι πρέπει να γίνει , αλλά είπα ότι εάν ξανασυμβεί να το προχωρήσω το ζήτημα γιατί το πιο πιθανό είναι να μου πούνε ότι δεν έχουνε πρόβλημα αυτοί σαν Cosmote και ότι έχει η TIM , οπότε θα με πηγαίνουνε σαν μπαλάκι δεξιά αριστερά….

Μέχρι ώρας δεν έχει ξανασυμβεί αυτό πάντως και έτσι σκέφτομαι απλά να το αφήσω το ζήτημα , εκτός και αν ξανασυμβεί το ίδιο… Ο φίλος που μιλούσα πάντως επικοινώνησε και αυτός με το Customer Care της TIM και καταγράψανε το συμβάν πλήρως , τι ώρα έγινε και με ποιόν αριθμό κινητού μίλαγε εκείνη την στιγμή και του είπανε ότι θα το μεταβιβάσουνε το πρόβλημα στον τεχνικό τομέα τους και ότι θα τον ενημερώσουνε…

Μέχρι ώρας πάντως δεν τον έχουνε ενημερώσει ακόμα για το πώς έγινε αυτό και αν φταίνε αυτοί…

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Με TIM παντως παρομοιο περιστατικο εχει συμβει και στους κουμπαρους μου και μαλιστα 2 φορες σε διαστημα ενος μηνος (πριν 5 μηνες)
Link to comment
Share on other sites

δεν θα το αξιολογουσα παραπανω απο οσο θα επρεπε... και φυσικα ουτε καν λογος για επισημες εξηγησεις κλπ κλπ. Η ασυρματη τεχνολογια, οπως και να το κανουμε παντα θα εχει αδυναμιες...

 

Τετοια περιστατικα πετυχα ουκ ολιγες φορες σε Vodafone UK... Ξαφνικα εκει που μιλουσα, μπαινουν στην γραμμη και αλλοι 2 κινεζοι!!! και κατι τετοια ομορφα... Στο Ericsson μου, μολις συνεβαινε αυτο εβγαζε το σημα με το τριγωνακι νομιζω που σημαινε lost cipher η κατι τετοιο.

 

Δεν συντρεχει κανενας λογος ανυσηχιας... τυχαια περιστατικα, μαλλον προσωρινες ανωμαλιες δικτυου και τιποτα παραπανω...

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει μόνο σε σταθερό, οχι κατά τη διάρκεια της κλήσης, αλλά μόλις σήκωσα το ακουστικό.

Κι εσύ openopen γιατί δεν τους πιάνεις την κουβέντα? :D

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει μόνο σε σταθερό, οχι κατά τη διάρκεια της κλήσης, αλλά μόλις σήκωσα το ακουστικό.

Κι εσύ openopen γιατί δεν τους πιάνεις την κουβέντα? :D

Πηγα να πιασω την κουβεντα στην κοπελα που μπλεχτηκε η γραμμη της την δευτερη φορα , αλλα ή μου το εκλεισε ή εγινε απεμπλοκη της γραμμης :lol:

 

ΥΓ: Ειχε και ωραια φωνη ρε γμτ :lol: :lol:

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

De mou exei symbei pote tetoio peristatiko i synomilies toulaxiston sthn kinhth tilefwnia einai aporeites opos kai pantou meso nomothetikou plesiou

ayto pou synevi einai ontos spaniotato kai ofilete kata pasa pithanothta se yperfortosi diktyou bebea ta poli spania pou kai pou symbainoun me cosmote

opos kapote eixa whats up agorasa karta apo periptero thn exisa kai otan piga na ti valo de ti dexotan to systhma giati o ari8mos htan eidi kataxorhmenos pragma pou kai ekpliktos men to akousa alla epibebeothike apo cc ths cosmote

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παρόμοιο περιστατικό μου συνέβενε μόνο στο σταθερό σχεδόν καθημερινά μέχρι να βάλω ISDN.Όταν έβαλα ISDN όλα έφτιαξαν...τι σκ@τ@ τρέχει με τον ΟΤΕ-COSMOTE δεν ξέρω.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

ναι όντως θυμίζει ΟΤΕ παλιά που απλά σήκωνες το ακουστικό κ άκουγες συνομιλίες.... :D

 

δεν μου έχει τύχει με κινητό κ ούτε έχω ακούσει κάποιον γνωστό να του έχει συμβεί.....

 

οι συνομιλίες απο όσο γνωρίζω είναι απόρητες όπως και τα sms κ μόνο για δικαστικούς λόγους μπορούν να χρησιμοποιηθούν (με ειδική άδεια )

http://www.danasoft.com/vipersig.jpg

 

"...Ποτέ μην εξηγείς...Οι φίλοι σου δεν το χρειάζονται και οι εχθροί σου δεν θα σε πιστέψουν έτσι και αλλιώς..."

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... ποστάρω μετά από μήνες ξανά στο thread γιατι μου συνέβη ίδιο περιστατικό στο κινητό αυτή τη βδομάδα 3 φορές!!!
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... ποστάρω μετά από μήνες ξανά στο thread γιατι μου συνέβη ίδιο περιστατικό στο κινητό αυτή τη βδομάδα 3 φορές!!!

 

 

:confused: :confused: :confused: :confused:

:confused: :confused: :confused: :confused:

http://www.danasoft.com/vipersig.jpg

 

"...Ποτέ μην εξηγείς...Οι φίλοι σου δεν το χρειάζονται και οι εχθροί σου δεν θα σε πιστέψουν έτσι και αλλιώς..."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη.. Πάντως είναι ένας πολύ καλός τρόπος να έρχεται ο κόσμος πιο κοντά και να κάνεις νέες γνωριμίες, με χρέωση απλής κλήσης σε κινητό. Ξέρεις πόσα θα πλήρωνες άμα καλούσες έναν αριθμό partyline;;;

Χωρίς πλάκα τώρα, αφού έγινε μεταξύ συνδρομητών διαφορετικών δικτύων, το μόνο που θα κερδίσεις αν συνεχίσεις να το ψάχνεις είναι να τα ρίχνει ο ένας στον άλλο...

Αν πέσεις πάλι πάνω σε κοπέλα, προσπάθησε να τη γνωρίσεις! Ίσως τελικά να σου βγει σε καλό... Μόνο ζήτα γρήγορα το κινητό της γιατί μπορεί να αποκατασταθεί η ανωμαλία και να τη χάσεις !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Meno ekplhktos apo ta grafomena sas.

Pote den moy exei symvei kati paromoio.Epishs oyte apo filoys kai gnostoys exo akoysei kapoio antistoixo peristatiko,se opoia etaireia kinhths kai an anhkoyn.

 

 

Edited by DENIOR
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν υποθέταμε ότι φταίει μία από τις 2 εταιρείες για το πρόβλημα, ανάμεσα σε κοσμοτέ και ΤΙΜ, θα το έριχνα στην ΤΙΜ... Έχει άλλωστε το κακό όνομα...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...