Jump to content

Ζητάτε συγνώμη;


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/2.0.4062/1316; en; U; ssr))

 

Αφού είναι έτσι λοιπόν, η μεγαλύτερη μου συγγνώμη ήταν στους δικούς μου όταν απέτυχα να περάσω στη δευτέρα λυκείου, το είχα ρίξει πολύ ενώ βλέπεται... Τη πίστεψα όμως και σήμερα είμαι φοιτητής στο πανεπιστήμιο αθηνών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το θέμα της viktoria με τίτλο "Πια ηταν η μεγαλητερη συγνωμη ???" ενώθηκε με το ήδη υπάρχον.

Link to comment
Share on other sites

To σημαντικοτερο ειναι να αναγνωριζουμε τα λαθη μας...πανω απ ολα

 

η συγγνωμη για μενα ερχεται σε 2η μοιρα...καθως δεν ξερεις ποτε αν καποιος εννοει την συγγνωμη που σου λεει. Ασε που πολλες φορες και μεις οι ιδιοι ζητησαμε συγγνωμη για να νιωσουμε καλυτερα..

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

πάντα ζητάω συγνώμη μόνον και όταν την εννοώ φυσικά....και όταν ξέρω ότι κάνω λάθος....δηλαδή λίγες φορές έχει τύχει να ζητήσω συγνώμη :)
Link to comment
Share on other sites

Όταν ξέρω ότι έχω φταίξει ζητάω συγνώμη και δεν ντρέπομαι γιαυτό.

 

Πιστεύω ότι το να ζητήσεις συγνώμη απο έναν άνθρωπο δεν σε ρίχνει στα μάτια ούτε τα δικά σου ούτε στα δικά του, το αντίθετο!. :)

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

και η ιδεα της αποριψης? δεν σε κανει να το σκεφτεσαι διπλα?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

και η ιδεα της αποριψης? δεν σε κανει να το σκεφτεσαι διπλα?

 

Αν αναφέρεσε σε εμένα (μιας και δεν έχεις κάνει κάποιον quote)

 

Αν με απορρίψει κάποιος/κάποια επειδή θα του ζητήσω συγνώμη τότε δεν θα αξίζει να είμαστε φίλοι.

 

Αυτό αν το λάθος που θα κάνω θα είναι η πρώτη φορά.

 

Αν τώρα επαναλάβω το ίδιο λάθος και άλλες φορές τότε φεύγω απο μόνος μου γιατί θα σημαίνει ότι δεν θα "κολλάω" με την νοοτροπία και την σκέψη του/της οπότε απο το να είμαστε συνέχεια σε νεύρα και εντάσεις και να ζητάμε συγνώμες καλύτερα θα είναι να φύγω...

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσε σε εμένα (μιας και δεν έχεις κάνει κάποιον quote)

 

Αν με απορρίψει κάποιος/κάποια επειδή θα του ζητήσω συγνώμη τότε δεν θα αξίζει να είμαστε φίλοι.

 

Αυτό αν το λάθος που θα κάνω θα είναι η πρώτη φορά.

 

Αν τώρα επαναλάβω το ίδιο λάθος και άλλες φορές τότε φεύγω απο μόνος μου γιατί θα σημαίνει ότι δεν θα "κολλάω" με την νοοτροπία και την σκέψη του/της οπότε απο το να είμαστε συνέχεια σε νεύρα και εντάσεις και να ζητάμε συγνώμες καλύτερα θα είναι να φύγω...

 

Mιλαγα γενικα,αλλα συμφωνω με αυτο που λες σκεψου ομως οτι υπαρχουν περιπτωσεις που οι διαφωνιες προερχονται απο αγνα κινητρα.Οποτε εκει τα πραγματα δυσκολευουν.Μεσα στη ενταση δεν μπορεις να διακρινεις τα κινητρα αυτα και επιμενεις οτι εχεις ολα τα δικια με το μερος σου κι οταν περασει η ενταση και κανεις την αναδρομη σου βλεπεις οτι εχεις κανει μια μεγαλη αδικια,για να μην πω βλακεια.Εκει ειναι δυσκολα τα πραγματα.

Εκει το σκεφτεσαι το μετρας γιατι η αποριψη ειναι προ των πυλων αλλα και παλι εαν εχεις φιλοτιμο και συνειδηση δεν ησυχαζεις και το ψαχνεις πολυ!!:(

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

Mιλαγα γενικα,αλλα συμφωνω με αυτο που λες σκεψου ομως οτι υπαρχουν περιπτωσεις που οι διαφωνιες προερχονται απο αγνα κινητρα.Οποτε εκει τα πραγματα δυσκολευουν.Μεσα στη ενταση δεν μπορεις να διακρινεις τα κινητρα αυτα και επιμενεις οτι εχεις ολα τα δικια με το μερος σου κι οταν περασει η ενταση και κανεις την αναδρομη σου βλεπεις οτι εχεις κανει μια μεγαλη αδικια,για να μην πω βλακεια.Εκει ειναι δυσκολα τα πραγματα.

Εκει το σκεφτεσαι το μετρας γιατι η αποριψη ειναι προ των πυλων αλλα και παλι εαν εχεις φιλοτιμο και συνειδηση δεν ησυχαζεις και το ψαχνεις πολυ!!:(

Γιαυτό το λόγο μιλάω με όλα τα άτομα που έχει γίνει η παρεξήγηση, και ανάλλογα αν είναι και αυτά τα "θύματα" και εγώ πιστεύω ότι τους έχω μιλήσει άσχημα θα τους ζητήσω συγνώμη γιατί όπως έγραψες στο τέλος δεν μπορώ να ησυχάσω διαφορετικά.

 

Μάλιστα ένα παρόμοιο περιστατικό είχε γίνει πριν λίγες εβδομάδες.

Είχε γίνει μια παρεξήγηση με εμένα και άλλα 2 άτομα.

Πήγα μίλησα έντονα στο πρώτο και τελικά με την κουβέντα αποδείχθηκε ότι δεν έφταιγε σε τίποτα.

Απο αυτή μετά απο λίγες μέρες πήγα και ζήτησα συγνώμη γιατί όταν βγαίναμε δεν μπορούσα να αισθάνομαι ότι την είχα αδικήσει και φυσικά την δέχτηκε και κατάλαβε και τον λόγο που της είχα μιλήσει έτσι.

 

Αυτή πες μου δεν αξίζει την επόμενη φορά που θα πάει να γίνει μια παρεξήγηση να κάνω πίσω για τον τρόπο και μόνο που συμπεριφέρετε σε τέτοιες καταστάσεις?

 

Πιστεύω ότι αν ο άλλος είναι λογικός και εσύ δεν κάνεις τα ίδια λάθη συνέχεια τότε η απόριψη δεν θα ερθει.

 

Με το 2 άτομο οι σχέσεις μας έχουν ψυχρανθεί μιας και έφταιγε, ακόμα και αν δεν το παραδέχετε.

Σε τέτοια άτομα γιατί να προσπαθήσω να είμαι φίλος και να ζητήσω συγνώμη?

Εκεί δεν μετράς την απόρριψη και δεν σε "στεναχωρεί" :)

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ λεπτες οι ισορροπιες ... κι οσο κι αν θες να το δεις σφαιρικα ή απλα ή με χιουμορ ερχεται η ωρα που ολοι καμια στιγμη φτανουν στο σημειο να μην ξερουν πως να χειριστουν την καθε κατασταση.

εγω σκεφτομαι λιγο πιο ανεκτικα απο τον αλλον ή την αλλη ..αλλα δυστυχως οι περισσοτεροι ειναι υπερ του ''απο τοτε που βγηκε η συγνωμη χαθηκε το φιλοτιμο'' κι ομως δεν ειναι παντα εστι ακομα και στα επαλαμβανομενα λαθη.

 

πχ..η καλητερη μου φιλη ειχε μπλεξει ## καθε φορα που προσπαθουσε να το κοψει ξανα γυρναγε..'' η συγνωμη ηταν πια καραμελα'' κι ομως μια μερα ηταν

και η τελευταια που ειπε για αυτο το θεμα..και πλεον ειναι μια χαρα.

Φανταζεσαι τι θα γινοταν αν την απεριπτα κι εγω και η οικογενια της???

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

otan ftaiw gia kati zitaw signomi giati meta tha to exw tipsis!
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ -τις πιο πολλές φορές- ζητάω συγγνώμη!

Θεωρώ ότι είναι πολύ καλό να αναγνωρίζουμε τα λάθη μας. Και είναι λογικό να κάνουμε λάθη. Απλώς πρέπει να μαθαίνουμε απ'αυτά!

Όμως υπάρχουν και φορές που η συγγνώμη είναι δύσκολη! Είτε για λόγους εγωισμού, είτε για αξιοπρέπεια κάποιες συγγνώμες θέλουν κότσια για να ειπωθούν :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ λεπτες οι ισορροπιες ... κι οσο κι αν θες να το δεις σφαιρικα ή απλα ή με χιουμορ ερχεται η ωρα που ολοι καμια στιγμη φτανουν στο σημειο να μην ξερουν πως να χειριστουν την καθε κατασταση.

εγω σκεφτομαι λιγο πιο ανεκτικα απο τον αλλον ή την αλλη ..αλλα δυστυχως οι περισσοτεροι ειναι υπερ του ''απο τοτε που βγηκε η συγνωμη χαθηκε το φιλοτιμο'' κι ομως δεν ειναι παντα εστι ακομα και στα επαλαμβανομενα λαθη.

 

Tις ποιο πολλές φορές δυστυχώς όμως έτσι είναι.

Αν σε δει ο άλλος ότι τα δέχεσε τα συγνώμη που σου λέει τότε, χωρίς να κάτσεις να δεις τον λόγο, μετα απο λίγο θα αρχίσει για τον οποιοδήπτοτε λόγο να σου ζητήσει συγνώμη, χωρίς να το νοιώθει, απλά και μόνο για να συνεχίσετε να μιλάτε.

 

 

πχ..η καλητερη μου φιλη ειχε μπλεξει ## καθε φορα που προσπαθουσε να το κοψει ξανα γυρναγε..'' η συγνωμη ηταν πια καραμελα'' κι ομως μια μερα ηταν

και η τελευταια που ειπε για αυτο το θεμα..και πλεον ειναι μια χαρα.

Φανταζεσαι τι θα γινοταν αν την απεριπτα κι εγω και η οικογενια της???

 

Γιαυτό μερικές φορές θα πρέπει να βλέπεις και πόσο σοβαρός είναι ο λόγος, να κάνεις και να κρίνεις ανάλλογα.

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Tις ποιο πολλές φορές δυστυχώς όμως έτσι είναι.

Αν σε δει ο άλλος ότι τα δέχεσε τα συγνώμη που σου λέει τότε, χωρίς να κάτσεις να δεις τον λόγο, μετα απο λίγο θα αρχίσει για τον οποιοδήπτοτε λόγο να σου ζητήσει συγνώμη, χωρίς να το νοιώθει, απλά και μόνο για να συνεχίσετε να μιλάτε.

 

 

 

 

Γιαυτό μερικές φορές θα πρέπει να βλέπεις και πόσο σοβαρός είναι ο λόγος, να κάνεις και να κρίνεις ανάλλογα.

 

τελικα ξερεις που καταληγω ..οτι και η συνχωρεση εχει τα ορια της ...

και τα ορια ειναι συναρτηση πολλων πραγματων...η μονη συγνωμη που παντα θα μετραει θα ειναι απο το παιδι στους γονιους ολα τα αλλα απο ενα σημειο και μετα μαλλον ειναι χαμενο παιχνιδι...

οτι κι αν πεις οτι κι αν κανεις αν μπει στη μεση η προκαταληψη και το αποτελεσμα θα ειναι και παλι το ιδιο!! :!:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν χρειαστεί, διαπιστώνοντας κάποιο λάθος.

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

τελικα ξερεις που καταληγω ..οτι και η συνχωρεση εχει τα ορια της ...

 

Θα συμφωνήσω.

 

Στα λάθη που μπορεί να κάνει κάποιος ή κάποια και τα συγκεκριμένα αυτά λάθη, αν είναι τα ίδια και τα ίδια, η "συγνώμη" τότε, δεν μετράει. Απλά το λέμε για να το λέμε, ελπίζοντας πως τον "άστατο" χαρακτήρα μας, το ξεγελάμε πάλι λέγοντας μια συγνώμη στο άνθρωπό μας ή στο φίλο-η μας.

 

Συνήθως με τις πράξεις μας δείχνουμε το κατα πόσο είμαστε εντάξει απένταντι στους άλλους. Όχι με τα συγνώμη μας...

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

το υπεθεσα ...δεν ειναι συμπερασμα ;)
Πως το υπέθεσες αφού δεν είπε ούτε υπαινίχθηκε κάτι τέτοιο;

Απο την φάτσα της μήπως;:confused:

Ούτε αυτήν μας την δείχνει.

Πως; (Μεγάλη απορία):O

 

(για την freak of nature η κουβέντα)

Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ελα μωρε κι εσυ

παρεξηγησε η κοπελα..δεν πειραζει

 

 

 

ας ζητησει συγνωμη:D :rolleyes: .να δουμε αν το κανει κιολας,μια που η ιδια ακομα δεν απαντησε στο ερωτημα που η ιδια εθεσε(απο οσο ειδα δλδ) :p

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αν εχω κάνει το λάθος εγώ και φυσικά ζητάω συγγνώμη! Είμαι από αυτα τα παιδιά που έχουν σέβος:p
Link to comment
Share on other sites

Αν εχω κάνει το λάθος εγώ και φυσικά ζητάω συγγνώμη! Είμαι από αυτα τα παιδιά που έχουν σέβος:p

Σέβας.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπαρντόν;

 

Σέβος είναι όνομα. Ο σεβασμός είναι σέβας. Τα σέβη μου που λενε

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω.

 

Στα λάθη που μπορεί να κάνει κάποιος ή κάποια και τα συγκεκριμένα αυτά λάθη, αν είναι τα ίδια και τα ίδια, η "συγνώμη" τότε, δεν μετράει. Απλά το λέμε για να το λέμε, ελπίζοντας πως τον "άστατο" χαρακτήρα μας, το ξεγελάμε πάλι λέγοντας μια συγνώμη στο άνθρωπό μας ή στο φίλο-η μας.

Συνήθως με τις πράξεις μας δείχνουμε το κατα πόσο είμαστε εντάξει απένταντι στους άλλους. Όχι με τα συγνώμη μας...

+1

Ειδικά στο bold. Προσωπικά προτιμώ τις πράξεις από τις ανούσιες συγνώμες :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...