Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διάβασα σε σελίδα του xda ότι αν είναι ενεργοποιημενη σε μονιμη βαση η αυτόματη φωτεινότητα ο proximity sensor ξεμπλοκαρει. Δεν ξερω αν ειναι σύμπτωση αλλα 4 ημερες τωρα εχω ησυχασει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πώς μπορώ να βάλω το chrome ως προεπιλογή για browser?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

that's me in the corner
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - διαχείριση εφαρμογών - τρεις τελιτσες - προεπιλεγμένες εφαρμογές.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε σελίδα του xda ότι αν είναι ενεργοποιημενη σε μονιμη βαση η αυτόματη φωτεινότητα ο proximity sensor ξεμπλοκαρει. Δεν ξερω αν ειναι σύμπτωση αλλα 4 ημερες τωρα εχω ησυχασει.

 

Δεν ξέρω αν αυτή είναι η λύση, αλλά από τότε που αγόρασα το RN7 (τέλη ΙΟΥΝ) έβαλα αυτόματη τη φωτεινότητα και δεν είχα ποτέ το πρόβλημα που έχει αναφερθεί πολλές φορές στο νήμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτή είναι η λύση, αλλά από τότε που αγόρασα το RN7 (τέλη ΙΟΥΝ) έβαλα αυτόματη τη φωτεινότητα και δεν είχα ποτέ το πρόβλημα που έχει αναφερθεί πολλές φορές στο νήμα.
Ομοίως και γω
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - διαχείριση εφαρμογών - τρεις τελιτσες - προεπιλεγμένες εφαρμογές.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Ευχαριστώ πολύ!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

that's me in the corner
Link to comment
Share on other sites

Τράβηξα ένα βίντεο το Σάββατο το βράδυ, σε ένα πάρτι γάμου που έπαιζα μουσική. Την ώρα εκείνη, έπαιζα στα κόκκινα. Ο ήχος του βίντεο, ναι μεν είναι μπουκωμένος αλλά όχι σε τέτοιο σημείο που να μην ακούγεται και τπτ. Αν έπεφτε 5-6 db κάτω η ένταση, νομίζω θα ήταν τέλειο.

 

Δείτε (και ακούστε εδώ): https://www.instagram.com/p/B2IhYsmo2v0/

Link to comment
Share on other sites

Τράβηξα ένα βίντεο το Σάββατο το βράδυ, σε ένα πάρτι γάμου που έπαιζα μουσική. Την ώρα εκείνη, έπαιζα στα κόκκινα. Ο ήχος του βίντεο, ναι μεν είναι μπουκωμένος αλλά όχι σε τέτοιο σημείο που να μην ακούγεται και τπτ. Αν έπεφτε 5-6 db κάτω η ένταση, νομίζω θα ήταν τέλειο.

 

Δείτε (και ακούστε εδώ): https://www.instagram.com/p/B2IhYsmo2v0/

 

5-6 db δεν ειναι μικρη διαφορα βέβαια.

Ανα 3 db ειναι σαν να "διπλασιάζεις" την ένταση του ήχου.

 

Για να πω και γω την γνώμη μου, όπως και τα περισσότερα xiaomi, έχει μέτριο ήχο. Αλλα νομίζω ότι σε αυτό το price range δεν μπορεις να χεις και πολλές απαιτήσεις. Όλα πάνω κάτω ίδια χάλια ειναι. Αυτός ειναι και ένας από τους σημαντικότερους λόγους που συνηθως παίζω με ακριβότερες συσκευές.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα λίγο τα φώτα σου παρακαλώ. Βλέπεις στην φώτο με gcam και τις ρυθμίσεις σου (την πρώτη δλδ) μου βγάζει σχεδόν μπλε τον φωτισμό. Ναι μεν οι λάμπες κάτω αριστερά στο φροντιστήριο και στον τρούλο τις εκκλησίας είναι πιθανόν ψυχρό λευκό λεντ αλλά το παρακάνει λίγο. Το θέμα είναι ότι έχω ακριβώς την ίδια εικόνα και πριν το κλικ στην οθόνη του κινητού... Δλδ δεν χαλάει στην επεξεργασία. Το ίδιο και με την στοκ.. και το ίδιο και με την τρίτη κάμερα που έχεις ανεβάσει. Πιο ρεαλιστική εικόνα έχω μόνο με τα 48mp mode αλλά πολύ μικρή διαφορά προς το καλύτερο.f26d2f4da537333619adefe7a48370f0.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

that's me in the corner
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα λίγο τα φώτα σου παρακαλώ. Βλέπεις στην φώτο με gcam και τις ρυθμίσεις σου (την πρώτη δλδ) μου βγάζει σχεδόν μπλε τον φωτισμό. Ναι μεν οι λάμπες κάτω αριστερά στο φροντιστήριο και στον τρούλο τις εκκλησίας είναι πιθανόν ψυχρό λευκό λεντ αλλά το παρακάνει λίγο. Το θέμα είναι ότι έχω ακριβώς την ίδια εικόνα και πριν το κλικ στην οθόνη του κινητού... Δλδ δεν χαλάει στην επεξεργασία. Το ίδιο και με την στοκ.. και το ίδιο και με την τρίτη κάμερα που έχεις ανεβάσει. Πιο ρεαλιστική εικόνα έχω μόνο με τα 48mp mode αλλά πολύ μικρή διαφορά προς το καλύτερο.f26d2f4da537333619adefe7a48370f0.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όπως πολύ σωστά λες, αυτό είναι θέμα ψυχρότητας. Για να μην βγει τόσο ψυχρή η βιτρίνα θα πρεπε να βάλει θερμότερο wb. Εάν όμως το κάνει αυτό θα βγει και όλη η φωτογραφία πιο κίτρινη.

 

Η gcam γενικά έχει περισσότερη τάση για ουδέτερο λευκό οπότε και το πορτοκαλι φωτισμό που επικρατεί θα βάλει περισσότερο μπλε από τη στοκ. Εάν προτιμάς πιο θερμό, δοκίμασε τις άλλες επιλογες wb που έχει η bulkin σε συνδιασμό με default libs. Αν και έχω την αίσθηση ότι μάλλον χειρότερα θα στα κάνει.

 

Προσοχή, μήπως η στοκ απλά έκαψε την βιτρίνα και για αυτό δεν την βλέπεις μπλε;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα λίγο τα φώτα σου παρακαλώ. Βλέπεις στην φώτο με gcam και τις ρυθμίσεις σου (την πρώτη δλδ) μου βγάζει σχεδόν μπλε τον φωτισμό. Ναι μεν οι λάμπες κάτω αριστερά στο φροντιστήριο και στον τρούλο τις εκκλησίας είναι πιθανόν ψυχρό λευκό λεντ αλλά το παρακάνει λίγο. Το θέμα είναι ότι έχω ακριβώς την ίδια εικόνα και πριν το κλικ στην οθόνη του κινητού... Δλδ δεν χαλάει στην επεξεργασία. Το ίδιο και με την στοκ.. και το ίδιο και με την τρίτη κάμερα που έχεις ανεβάσει. Πιο ρεαλιστική εικόνα έχω μόνο με τα 48mp mode αλλά πολύ μικρή διαφορά προς το καλύτερο.f26d2f4da537333619adefe7a48370f0.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ρε μάν, φαίνεται πολύ κομπλέ η φώτο, μπράβο

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είχα ξανά κινητό τηλέφωνο με το MIUI και τις προεγκατεστημένες MI εφαρμογές του συγκεκριμένου κατασκευαστή, υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις που πρέπει/μπορώ να κάνω για (όσο το δυνατόν) καλύτερη ασφάλεια/ιδιωτικότητα; Ευχαριστώ! :)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είχα ξανά κινητό τηλέφωνο με το MIUI και τις προεγκατεστημένες MI εφαρμογές του συγκεκριμένου κατασκευαστή, υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις που πρέπει/μπορώ να κάνω για (όσο το δυνατόν) καλύτερη ασφάλεια/ιδιωτικότητα; Ευχαριστώ! :)
Βεβαίως, μπορείς να τις κλειδώσεις και ακόμα μπορείς να φτιάξεις δεύτερη επιφάνεια εργασίας.

Δες στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου

Επίσης μπορείς να αποκρυψεις συνομιλίες μηνυμάτων, φωτογραφίες, σημειώσεις κλπ

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως, μπορείς να τις κλειδώσεις και ακόμα μπορείς να φτιάξεις δεύτερη επιφάνεια εργασίας.

Δες στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου

Επίσης μπορείς να αποκρυψεις συνομιλίες μηνυμάτων, φωτογραφίες, σημειώσεις κλπ

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! :up:

 

Όταν λες να τις κλειδώσω, εννοείς να τις -ας το πούμε- απενεργοποιήσω; Από πού γίνεται αυτό γιατί δεν το βρήκα στις ρυθμίσεις!

 

Το άλλο για απόκρυψη δεδομένων μου τι εννοείς ακριβώς;

 

Γενικότερα, πέρα από τα τεχνικά θέματα που ρώτησα, η γνώμη σου -και όποιου άλλου έχει άποψη στο θέμα φυσικά- είναι να τις χρησιμοποιώ τις MI εφαρμογές (να τις "εμπιστεύομαι" ας το πω) ή να προτιμώ άλλες αντίστοιχες εφαρμογές από το κατάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Ρε μάν, φαίνεται πολύ κομπλέ η φώτο, μπράβο
Ευχαριστώ αλλά τα εύσημα πάνε όλα στον Αντρέα που μας ανοίγει τα μάτια (και τους φακούς!!!) με την gcam. Αυτή η φώτο είναι με την πρώτη επιλογή του Αντρέα χωρίς νυχτερινές λήψεις και λοιπά...!!! Απλό κλικ με σχετικά σταθερό χέρι...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

that's me in the corner
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε mail από πλαίσιο

Redmi note 7 4/64 160 ευρώ

 

Το πρωί έκανα μια έρευνα τιμών και στο πλαίσιο αυτό με τα 32GB το είχαν στα 179 και τα 64GB το είχαν 250 ευρώ.

Κωτσόβολος τα ίδια με το πλάισιο και Public την έκδοση με 64GB στα 179 ευρώ.

 

Απορώ πότε το πλαίσιο το κατέβασε από τα 250 στα 160 την έκδοση με τα 64GB

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί έκανα μια έρευνα τιμών και στο πλαίσιο αυτό με τα 32GB το είχαν στα 179 και τα 64GB το είχαν 250 ευρώ.

Κωτσόβολος τα ίδια με το πλάισιο και Public την έκδοση με 64GB στα 179 ευρώ.

 

Απορώ πότε το πλαίσιο το κατέβασε από τα 250 στα 160 την έκδοση με τα 64GB

 

Ξεστοκαρισμα το λενε....:p

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ξεστοκαρισμα το λενε....:p

 

Και γενικα να παιζουν προσφορες να σε εχουν να κλικαρεις συχνα για τσεκαρισμα και τελικα να ανεβαίνει και η κινητικότητα της σελίδας.

Link to comment
Share on other sites

 

Για 2-3 μερες το ειχε 175. Ίσως οταν σου στειλαν το email να επαιξε και κανενα εκθεσιακό στα 160. Εφυγε και αυτό... τέλος η προσφορά. Πίσω στα 250 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν το βρω στα 160 θα το πάρω :p

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ενα μπλεδακι το πηρα σημερα στα 160 να πω την αληθεια,θα περασω να παραλαβω το απογευμα.....:p

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...