Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, koutsis said:

Εγώ μιλάω πιο πολύ για το ios που με έχει βολέψει παρά για το hardware που είναι παρόμοιο με Android ναυαρχιδες. Το ios όμως το προτιμώ πολύ περισσότερο από το Android.  Είναι και θέμα προσωπικού γούστου και αναγκών φυσικά, άρα περί ορέξεως...

Όντως το iOS και το Ανdroid έχουν κατά βάση διαφορετική φιλοσοφία. Έχει να κάνει με τί βολεύει τον καθένα όπως είπες. Εμένα για παράδειγμα ιδανικά θα με βόλευε ένα πάντρεμα των δύο,με την ελευθερία του Android ραφιναρισνένη με την αισθητική και την ασφάλεια του iOS. 🤩

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

10 minutes ago, panoszavra said:

Όντως το iOS και το Ανdroid έχουν κατά βάση διαφορετική φιλοσοφία. Έχει να κάνει με τί βολεύει τον καθένα όπως είπες. Εμένα για παράδειγμα ιδανικά θα με βόλευε ένα πάντρεμα των δύο,με την ελευθερία του Android ραφιναρισνένη με την αισθητική και την ασφάλεια του iOS. 🤩

Καλά αυτο εννοείται.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

ποσο δυσκολο ειναι να βαλουν ιστορικο κλησης με την καθε επαφη που μιλας;δηλαδη μιλησες με τον ταδε στις 18/12 στις 10/11 κτλ κτλ...

επισης στο android επαιρνες εναν αριθμο συχνα που δεν τον ειχες αποθηκευσει και καθε φορα που τον πληκτρολογουσες στον εβγαζε σαν προτεινομενο...

ειναι καποια μικρα πραγματακια που βοηθανε στην καθημερινοτητα...και αυτα που γραφω ειναι μονο για την εφαρμογη των κλησεων...

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, arxontas2323 said:

ποσο δυσκολο ειναι να βαλουν ιστορικο κλησης με την καθε επαφη που μιλας;δηλαδη μιλησες με τον ταδε στις 18/12 στις 10/11 κτλ κτλ...

επισης στο android επαιρνες εναν αριθμο συχνα που δεν τον ειχες αποθηκευσει και καθε φορα που τον πληκτρολογουσες στον εβγαζε σαν προτεινομενο...

ειναι καποια μικρα πραγματακια που βοηθανε στην καθημερινοτητα...και αυτα που γραφω ειναι μονο για την εφαρμογη των κλησεων...

Μόνο για την ίδια μέρα εμφανίζει λεπτομέρειες δηλαδή παραπάνω απο 1 κλήσεις 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Tasos19s said:

Μόνο για την ίδια μέρα εμφανίζει λεπτομέρειες δηλαδή παραπάνω απο 1 κλήσεις 

το εχω καταλαβει δυστυχως....γι αυτο και ξεκιναω την προταση με το ποσο δυσκολο ειναι....εχουν πουθενα καμια φορμα προτασεων απο πελατες;; μπας και το ενταξουν σε επερχομενο udpate

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, arxontas2323 said:

το εχω καταλαβει δυστυχως....γι αυτο και ξεκιναω την προταση με το ποσο δυσκολο ειναι....εχουν πουθενα καμια φορμα προτασεων απο πελατες;; μπας και το ενταξουν σε επερχομενο udpate

Δεν γνωρίζω για τέτοια φόρμα 

Δεν είναι δύσκολο 

Απλα έτσι το φτιάχνουν δεν κοιτάνε δεξιά αριστερά. Μόνο ότι θεωρούν αυτοί σωστό εφαρμόζουν 

Προσθηκες υπάρχουν δεν λέω αλλά με παρά πολύ αργά βήματα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, arxontas2323 said:

ποσο δυσκολο ειναι να βαλουν ιστορικο κλησης με την καθε επαφη που μιλας;δηλαδη μιλησες με τον ταδε στις 18/12 στις 10/11 κτλ κτλ...

επισης στο android επαιρνες εναν αριθμο συχνα που δεν τον ειχες αποθηκευσει και καθε φορα που τον πληκτρολογουσες στον εβγαζε σαν προτεινομενο...

ειναι καποια μικρα πραγματακια που βοηθανε στην καθημερινοτητα...και αυτα που γραφω ειναι μονο για την εφαρμογη των κλησεων...

Συμφωνω. Το ξαναλέω οτι η εφαρμογή κλήσεων είναι άθλια! Πραγματικά πρέπει να την έχουν αφήσει ίδια από το πρώτο iphone, καμία εξέληξη και προσπάθεια!

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, koutsis said:

Συμφωνω. Το ξαναλέω οτι η εφαρμογή κλήσεων είναι άθλια! Πραγματικά πρέπει να την έχουν αφήσει ίδια από το πρώτο iphone, καμία εξέληξη και προσπάθεια!

ε οχι και καμια εξελιξη...να ειναι καλα το ios17 που αυξηθηκε το ιστορικο των κλησεων απο 100 στο 2000..αυτο ειναι πολυ σημαντικο(για εμενα τουλαχιστον)

Edited by arxontas2323

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, arxontas2323 said:

ε οχι και καμια εξελιξη...να ειναι καλα το ios17 που αυξηθηκε το ιστορικο των κλησεων απο 100 στο 2000..αυτο ειναι πολυ σημαντικο(για εμενα τουλαχιστον)

Μόνο αυτό έκαναν. Φαντάσου εν ετει 2023 είχες ιστορικό μόνο 100 κλήσεων! μιλάμε οι ανθρωποι όπως το βρήκαν πριν 10 χρόνια, έτσι το είχαν αφήσει!

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, koutsis said:

Μόνο αυτό έκαναν. Φαντάσου εν ετει 2023 είχες ιστορικό μόνο 100 κλήσεων! μιλάμε οι ανθρωποι όπως το βρήκαν πριν 10 χρόνια, έτσι το είχαν αφήσει!

μου θυμιζει κατι επιχειρησεις που τις πηραν απο τους γονεις τους τα παιδια και δεν εχουν αλλαξει ουτε μια λαμπα μεσα...τεσπα...οι εφαρμογες τριτων εχουν καλυτερη υλοποιηση απο το android...αλλα η ιδια η apple καποια πραγματα πρεπει να τα αλλαξει επιτελους...

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, arxontas2323 said:

μου θυμιζει κατι επιχειρησεις που τις πηραν απο τους γονεις τους τα παιδια και δεν εχουν αλλαξει ουτε μια λαμπα μεσα...τεσπα...οι εφαρμογες τριτων εχουν καλυτερη υλοποιηση απο το android...αλλα η ιδια η apple καποια πραγματα πρεπει να τα αλλαξει επιτελους...

Με άλλες εφαρμογές τους δεν έχω θέμα, αλλα ο dialer ειναι 10 χρόνια πίσω!

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείται esim?

Έχω ένα θέμα 

Εχθές πήγα cosmote και έφτιαξα esim

Σαν κανονική δεύτερη κάρτα έβαλα μια vodafone με απεριόριστα δεδομένα 

Πιο είναι το πρόβλημα μου τώρα 

Οταν ειμαι σε κλήση, δεν έχω Ίντερνετ γιατί η κλήση γίνεται από την esim ενώ τα δεδομένα από την κανονική sim 

Έχετε το ίδιο πρόβλημα κι εσείς; 
Τι μπορώ να κάνω; 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Just now, Tasos19s said:

Χρησιμοποιείται esim?

Έχω ένα θέμα 

Εχθές πήγα cosmote και έφτιαξα esim

Σαν κανονική δεύτερη κάρτα έβαλα μια vodafone με απεριόριστα δεδομένα 

Πιο είναι το πρόβλημα μου τώρα 

Οταν ειμαι σε κλήση, δεν έχω Ίντερνετ γιατί η κλήση γίνεται από την esim ενώ τα δεδομένα από την κανονική sim 

Έχετε το ίδιο πρόβλημα κι εσείς; 
Τι μπορώ να κάνω; 

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Μόνο να έχεις δεδομένα από τη σιμ που μιλάς. Όταν μιλάς στη μία η άλλη είναι σαν να μην υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, leo06 said:

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Μόνο να έχεις δεδομένα από τη σιμ που μιλάς. Όταν μιλάς στη μία η άλλη είναι σαν να μην υπάρχει.

Κακό αυτό 

Ναι αλλά για να έχω την ώρα που μιλάω κάθε φορά πρέπει να μπαίνω μέσα και να αλλάξω την ρύθμιση 

Αυτο τώρα έχει να κάνει με το VOLTE?

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Tasos19s said:

Κακό αυτό 

Ναι αλλά για να έχω την ώρα που μιλάω κάθε φορά πρέπει να μπαίνω μέσα και να αλλάξω την ρύθμιση 

Αυτο τώρα έχει να κάνει με το VOLTE?

Όχι, δεν είναι dual active για να είναι ανεξάρτητες οι σιμ. Με volte θα έχεις ομιλία και δεδομένα ταυτόχρονα αλλά από την ίδια σιμ.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, leo06 said:

Όχι, δεν είναι dual active για να είναι ανεξάρτητες οι σιμ. Με volte θα έχεις ομιλία και δεδομένα ταυτόχρονα αλλά από την ίδια σιμ.

Αυτήν την λεπτομέρεια δεν την γνώριζα είναι η αλήθεια 

Αβολο λίγο για εμένα που ήθελα να τα παντρέψω έτσι 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, leo06 said:

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Μόνο να έχεις δεδομένα από τη σιμ που μιλάς. Όταν μιλάς στη μία η άλλη είναι σαν να μην υπάρχει.

Ενεργοποίησε αυτό… settings -> mobile service-> mobile data 

IMG_3023.jpeg
 
Θα κάνεις αυτοματοποιημένα την δουλειά σου αρκεί να έχεις και κάποια δεδομένα και στην δεύτερη κάρτα σου. 
Αλλιώς Android. 😜

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, panoszavra said:

Ενεργοποίησε αυτό… settings -> mobile service-> mobile data 

IMG_3023.jpeg
 
Θα κάνεις αυτοματοποιημένα την δουλειά σου αρκεί να έχεις και κάποια δεδομένα και στην δεύτερη κάρτα σου. 
Αλλιώς Android. 😜

Έχω δει αυτήν την επιλογή αλλά καταλαβαίνω ότι κάνει άλλη δουλειά 

Θα την ενεργοποιήσω όμως να δω μήπως και 

Android σίγουρα δεν πάω γιατί έχω βαρεθεί τις αλλαγές 

Ολα τα χρόνια τα προηγούμενα είχα και iOS και android ταυτόχρονα 

Μου κάνει καλύτερα την δουλειά αλλά δεν με γεμίζει 

Ειδικα στο ρολόι δεν βλέπω να έχει αντίπαλο το Apple Watch 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Tasos19s said:

Έχω δει αυτήν την επιλογή αλλά καταλαβαίνω ότι κάνει άλλη δουλειά 

Θα την ενεργοποιήσω όμως να δω μήπως και 

Android σίγουρα δεν πάω γιατί έχω βαρεθεί τις αλλαγές 

Ολα τα χρόνια τα προηγούμενα είχα και iOS και android ταυτόχρονα 

Μου κάνει καλύτερα την δουλειά αλλά δεν με γεμίζει 

Ειδικα στο ρολόι δεν βλέπω να έχει αντίπαλο το Apple Watch 

Σε πειράζω! Έχω καταλάβει ότι πλέον δεν έχεις διάθεση να αλλάξεις λειτουργικό. 
 Όσο για το Apple Watch συμφωνώ απόλυτα. Είναι ίσως ο βασικότερος λόγος που έχω ακόμη iPhone. Εάν κάποια στιγμή ενεργοποιήσει και κάποιος πάροχος την δυνατότητα για δεδομένα στα Apple Watches τότε νομίζω δεν υπάρχει γυρισμός. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, panoszavra said:

Σε πειράζω! Έχω καταλάβει ότι πλέον δεν έχεις διάθεση να αλλάξεις λειτουργικό. 
 Όσο για το Apple Watch συμφωνώ απόλυτα. Είναι ίσως ο βασικότερος λόγος που έχω ακόμη iPhone. Εάν κάποια στιγμή ενεργοποιήσει και κάποιος πάροχος την δυνατότητα για δεδομένα στα Apple Watches τότε νομίζω δεν υπάρχει γυρισμός. 

Ναι μην νομίζεις κι εμένα θα με βόλευε σκέτο πιο πολύ ένα android τηλέφωνο 

Δεν θα είχα διαφημίσεις στο YouTube 

Θα μπορούσα να κάνω 2 πράγματα παραπάνω ευκολότερα 

Το ρολόι όμως μου φαίνεται μονόδρομος περισσότερο γιατί με αυτό πληρώνω παντού. Δεν κουβαλάω λεφτά σχεδόν ποτέ αλλά και στο κινητό μέσα δεν έχω περασμένες κάρτες 

Έτσι έχω βολευτεί δεν σημαίνει ότι επειδή βολεύτηκα εγώ θα βολευτούν όλοι 

Ξερω ότι κανείς πλάκα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το τηλεφωνο και επιμερους λειτουργιες οταν γυρισω σπιτι θα δοκιμασω αυτη την εφαρμογη

https://onejailbreak.com/blog/callassist-trollstore/

ισως καποιους να τους ενδιαφερει

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το τηλεφωνο και επιμερους λειτουργιες οταν γυρισω σπιτι θα δοκιμασω αυτη την εφαρμογη
https://onejailbreak.com/blog/callassist-trollstore/
ισως καποιους να τους ενδιαφερει

Δουλεύει με συγκεκριμένες εκδόσεις iOS.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2023 at 9:41 ΠΜ, arxontas2323 said:

ποσο δυσκολο ειναι να βαλουν ιστορικο κλησης με την καθε επαφη που μιλας;δηλαδη μιλησες με τον ταδε στις 18/12 στις 10/11 κτλ κτλ...

επισης στο android επαιρνες εναν αριθμο συχνα που δεν τον ειχες αποθηκευσει και καθε φορα που τον πληκτρολογουσες στον εβγαζε σαν προτεινομενο...

ειναι καποια μικρα πραγματακια που βοηθανε στην καθημερινοτητα...και αυτα που γραφω ειναι μονο για την εφαρμογη των κλησεων...

Το μουρμουραω καθε μα καθε μερα. Αναγκαζομαι και αποθηκευω προσωρινα αριθμους που κανονικα δε χρειαζομαι για μεγαλο διαστημα απλα γι αυτο το λογο, να μπορω να βρω μιαν ακρη. Και ειναι λογος για να ξαναφυγω εν τελει απο το ios. Ακουγεται χαζο? Μπορει και να ναι.. αλλα ειναι ΒΑΣΙΚΗ λειτουργια τηλεφωνου. Καπου ωπα με τις ιδιοτροπιες που δεν εχουν νοημα..

Το αλλο κομματι ειναι τα πληκτρολογια με τον τροπο που λειτουργουν στο ios ιδιες ακριβως εφαρμογες.. 

Το δουλευω πλεον 3 μηνες (πολυ περισσοτερο απ οσο ειχα κρατησει τα προηγουμενα).. οκ καποια πραγματα συνηθιζονται και εχει και δυνατα ατου η συσκευη. Καποια αλλα ομως ...

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, manos_rc said:

Το μουρμουραω καθε μα καθε μερα. Αναγκαζομαι και αποθηκευω προσωρινα αριθμους που κανονικα δε χρειαζομαι για μεγαλο διαστημα απλα γι αυτο το λογο, να μπορω να βρω μιαν ακρη. Και ειναι λογος για να ξαναφυγω εν τελει απο το ios. Ακουγεται χαζο? Μπορει και να ναι.. αλλα ειναι ΒΑΣΙΚΗ λειτουργια τηλεφωνου. Καπου ωπα με τις ιδιοτροπιες που δεν εχουν νοημα..

Το αλλο κομματι ειναι τα πληκτρολογια με τον τροπο που λειτουργουν στο ios ιδιες ακριβως εφαρμογες.. 

Το δουλευω πλεον 3 μηνες (πολυ περισσοτερο απ οσο ειχα κρατησει τα προηγουμενα).. οκ καποια πραγματα συνηθιζονται και εχει και δυνατα ατου η συσκευη. Καποια αλλα ομως ...

αυτο το call assist που ανεβασα πιο πανω αμα δουλεψει θα μας λυσει λιγο τα χερια με αυτα που εχω δει...το site που κατεβαζω για καποιο λογο δεν μπορεις να κατεβασεις τιποτα σημερα...

το site ειναι αυτο,αν μπορει  καποιος να κατεβασει το νουμερο 18 ας μου πει

https://ipa.zeejb.com/trollstore.php

για το πληκτρολογιο δεν εχω παραπονο γιατι κατηργησα τς apple και εχω μονο το swiftkey

Edited by arxontas2323

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.
Αν σκεφτεσαι ενα λειτουργικό οπως ειχες μάθει θα σε απογοητεύσει. Εγω προσπαθω να διαγράψω απο το μυαλο μου πως το λειτουργούσα παλιά και αρχίζει να γινεται ευκολότερο. Κάποτε βολευτήκαμε να το κανουμε ετσι και τωρα μας φαινεται περίεργο. Πχ αυτο με τις πρόσφατες κλησεις μου φάνηκε περίεργο. Τωρα αποθηκεύω κατευθείαν το νούμερο και με περιεργη ονομασία κιολας και πιστευω τρώω λιγότερο χρονο απο το να ψαχνω μια κληση που ειχε γινει στις 30 του μηνός και να εχω 30 κλήσεις τοτε κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...