Jump to content

Huawei Mate 20


koufos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακόμα και έτσι νομίζω ότι είναι καλύτερη τακτική να μεταφέρεις τα βίντεο όταν γεμίζει η μνήμη από το να έχεις κάρτα μέσα. Γενικά η κάρτα από την γέννηση του αντροιντ είναι μόνο πρόβλημα στα κινητά. Απλώς παλαιότερα ήταν αναγκαίο κακό.
Από τη στιγμή που έχω τη δυνατότητα να τα έχω μαζί μου για ποιο λόγο να τα μεταφέρω ? Τι νόημα έχει η επέκταση μνήμης τότε? Σκέτη αποτυχία θεωρώ την επιλογή της Huawei με τη nanomemory σε τόσο μα τόσο ακριβή τιμή .

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 117
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από τη στιγμή που έχω τη δυνατότητα να τα έχω μαζί μου για ποιο λόγο να τα μεταφέρω ? Τι νόημα έχει η επέκταση μνήμης τότε? Σκέτη αποτυχία θεωρώ την επιλογή της Huawei με τη nanomemory σε τόσο μα τόσο ακριβή τιμή .

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Υπαρχει και η λυση του cloud (ωστε να τα εχεις παντου) αν και για τοσο μεγαλο ογκο, θα πρεπει να πας σε paid subscription...

 

Παντως οντως η συνυπαρξη του android με SD card ηταν ανεκαθεν προβληματικη. Βεβαια εχω σταματησει να χρησιμοποιω SD card εδω κ καμια 3ετια δεν ξερω αν βελτιωθηκε τιποτα. Στο P9 Lite μου που ειναι μολις 16gb προτιμω να μεταφερω τα παντα καθε μερα παρα να βαλω καρτα μνημης!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και η λυση του cloud (ωστε να τα εχεις παντου) αν και για τοσο μεγαλο ογκο, θα πρεπει να πας σε paid subscription...

 

Παντως οντως η συνυπαρξη του android με SD card ηταν ανεκαθεν προβληματικη. Βεβαια εχω σταματησει να χρησιμοποιω SD card εδω κ καμια 3ετια δεν ξερω αν βελτιωθηκε τιποτα. Στο P9 Lite μου που ειναι μολις 16gb προτιμω να μεταφερω τα παντα καθε μερα παρα να βαλω καρτα μνημης!!

 

Μια καρτα μνημης για να αποθηκευεις μονο φωτογραφιες δεν δημιουργει κανενα ιδιαιτερο θεμα. Εχω το εχω κανει σε ολα μου τα κινητα και δεν ειχα προβλημα ποτε.

 

Με 128 που εχει το εν λογω παντως (εστω 100) σιγουρα πριν γεμισει θα πρεπει να εχεις κανει κανενα backup για να εισαι ασφαλης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σκέφτομαι κ εγώ να το τσίμπήσω. Ερώτηση, στο amazon.de βλέπω ότι γράφει deutche version. Έχει καμιά διαφορά η το παίρνω άφοβα? Επίσης, με εγγύηση θα είμαι κομπλέ Ελλάδα? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σκέφτομαι κ εγώ να το τσίμπήσω. Ερώτηση, στο amazon.de βλέπω ότι γράφει deutche version. Έχει καμιά διαφορά η το παίρνω άφοβα? Επίσης, με εγγύηση θα είμαι κομπλέ Ελλάδα? Ευχαριστώ

Καλημέρα, μπορείς να το πάρεις αφοβα. Και το δικό μου mate 10 pro από amazon.it το πήρα και καλύπτεται κανονικά στην Ελλάδα.Φυσικα μπορείς να κάνεις ένα τηλέφωνο στη huawei και να το τσεκαρεις.

Και επί τη ευκαιρια, όσοι το έχετε ή το είχατε θεωρείτε ότι σε σχέση με το mate 10 pro είναι καλή αναβάθμιση, αξίζει?Με τρώει το μικρόβιο της αλλαγής και το σκέφτομαι πολύ για το συγκεκριμένο!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μπορείς να το πάρεις αφοβα. Και το δικό μου mate 10 pro από amazon.it το πήρα και καλύπτεται κανονικά στην Ελλάδα.Φυσικα μπορείς να κάνεις ένα τηλέφωνο στη huawei και να το τσεκαρεις.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ερθει επισημα στην Ελλαδα σαν συσκευη;

Οχι στο skroutz αλλα επισημα;

Το εχω δει πολλες φορες απο κοντα,

με ενδιαφερει λογω της καμερας και του kirin980,

ειναι λιγο φαρδυ για τα γουστα μου πλεον αλλα ειναι απο τις λιγες ναυαρχιδες που εχουν fingerprint στην πλατη και το προτιμω 1000φορες απο τα in screen λογω των συντομευσεων που παρεχουν.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ειδα το κινητο σε καταστημα στην Ισπανια και μου αρεσε πολυ. Δεν το περιεργαστηκα για πολυ αλλα μου αρεσε και το κρατημα του (λιγο πιο πλατυ απο τα μακροστενα που εχουμε συνηθισει τελευταια) και η οθονη του.

 

Οσοι το κατεχουν ακομη, συνεχιζουν να το χαιρονται ή εχουν βρει θεματακια;

 

Με προβληματιζει το οτι, αν και καλυπτεται απο εγγυηση, η μη διανομη του στην Ελλαδα θα σημαινει καθυστερηση αν χρειαστει να αλλλαχτει καποιο ανταλλακτικο.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το κινητο σε καταστημα στην Ισπανια και μου αρεσε πολυ. Δεν το περιεργαστηκα για πολυ αλλα μου αρεσε και το κρατημα του (λιγο πιο πλατυ απο τα μακροστενα που εχουμε συνηθισει τελευταια) και η οθονη του.

 

Οσοι το κατεχουν ακομη, συνεχιζουν να το χαιρονται ή εχουν βρει θεματακια;

 

Με προβληματιζει το οτι, αν και καλυπτεται απο εγγυηση, η μη διανομη του στην Ελλαδα θα σημαινει καθυστερηση αν χρειαστει να αλλλαχτει καποιο ανταλλακτικο.

 

Είναι ίσως το πιο ολοκληρωμένο κινητό που είχα ποτέ και είχα παραπαραπολλα όπως το mate 20 pro κλπ. Το ότι δεν είναι μακρόστενο είναι πολύ πρακτικό. Μπαταρία; Επεξεργαστής; Οθόνη; Ένταση ηχείων; Κάμερα; Update από την Huawei; Πραγματικά τι άλλο να ζητήσεις; Μέχρι και ράδιο έχει. Όσον αφορά την εγγύηση έχει κανονικά και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα καθώς το επίσημο σέρβις στην Ελλάδα είναι άψογο.

 

Ο μόνος λόγος που θα το αλλάξω κάποια στιγμή είναι το pixel 4 XL (εφόσον είναι δικαρτο) και επειδή έχω κώλυμα να αλλάζω κινητά. :)

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε κατα λαθος ενω παρηγγειλα για το pro η παρακατω θηκη της Olixar.

https://www.olixar.com/ultra-thin-huawei-mate-20-case-100-clear

 

Την στελνω οπουδηποτε σε οποιον ενδιαφερεται

Τιμη 12 ευρω

IMG-0945.png
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ, ψάχνω να αγοράσω μεταχειρισμένο ένα Mate 20. Το απλό. Όχι το Pro. Αν κάποιος ενδιαφέρεται να το πουλήσει ας μου στείλει pm.

 

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ΥΓ. Ευχαριστώ πολύ, βρήκα. Ομολογουμένως ανέλπιστα γρήγορα για την ιδιαιτερότητα του μοντέλου...

Edited by MeddlingMageGR
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Ενδιαφέρομαι για την συσκευή μετά από αρκετό ψάξιμο είμαι ανάμεσα σε αυτό και το mi9 κοιτάζω και το pocco F1, αλλά μάλλον στο Huawei θα καταλήξω. Έχει πολλά καλουδια και παρόλα αυτά δεν περπατησε.... Στους κατόχους μια ερώτηση σχετικά με τον χαμό με τους Αμερικάνους λέτε μελλοντικά να μην μπορεί να πάρει καμία αναβάθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Ενδιαφέρομαι για την συσκευή μετά από αρκετό ψάξιμο είμαι ανάμεσα σε αυτό και το mi9 κοιτάζω και το pocco F1, αλλά μάλλον στο Huawei θα καταλήξω. Έχει πολλά καλουδια και παρόλα αυτά δεν περπατησε.... Στους κατόχους μια ερώτηση σχετικά με τον χαμό με τους Αμερικάνους λέτε μελλοντικά να μην μπορεί να πάρει καμία αναβάθμιση?

 

Δεν περπάτησε γιατί δεν διαφημίστηκε σωστά, και το έβαζαν συνέχεια κάτω από το Pro.

Για μένα, κατά τη γνώμη μου το Mate 20 είναι καλύτερο από το Pro. Παρόλα αυτά, ακόμα και αν δεν πάρει αναβαθμίσεις, who cares? Είναι μια καταπληκτική συσκευή που παίζει τέλεια out of the box.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για μένα, κατά τη γνώμη μου το Mate 20 είναι καλύτερο από το Pro.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα ηθελες να μας πεις τις σκέψεις σου??

Εννοω τι σε κάνει να το πιστευεις αυτο ??

Κατοχος samsung ειμαι, αλλα θα ηθελα να ακούσω την αποψη σου!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω γιατί, αν και αυτές οι σκέψεις είναι διαφορετικές από χρήστη σε χρήστη, και ο καθένας έχει τις δικές του προτεραιότητες.

 

Μεγάλη σημασία δίνω εγώ προσωπικά στο ratio της οθόνης.

 

1. To Pro έχει αναλογία 19.5 / 9.

Το απλό έχει αναλογία 18.7 / 9.

Δηλαδή πιο εύχρηστη οθόνη για ταινίες και βίντεο. Αφήνει μικρότερα περιθώρια, αλλά και αντικειμενικά ξεφεύγει από το σχήμα "σοκοφρέτας" που έχει το Pro.

 

2. Έχει μεγαλύτερη οθόνη 6.53" vs 6.39.

 

3. Έχει σωστή ανάλυση 1080p που είναι πιο battery friendly και επιπροσθέτως είναι IPS. (αλλά με έντονα χρώματα που τείνουν στο να σε μπερδέψουν και να νομίσεις ότι βλέπεις Àmoled)

 

4. Έχει επίπεδη οθόνη όπου μπορείς να την προστατεύσεις πιο εύκολα με ένα tempered glass.

 

5. Έχει Audio Jack.

 

6. Έχει ραδιόφωνο.

 

7. Έχει μικρότερο notch, σε σχήμα σταγόνας με notification led.

 

8. Έχει αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων στη σωστή θέση ο οποίος είναι και πιο εύχρηστος καθώς και πιο γρήγορος.

 

9. Έχει στο κάτω μέρος ειδική γρίλια για το μεγάφωνο, και ο ήχος δεν βγαίνει από την θύρα Type C όπου κάποιοι κάνουνε παράπονα για "πνιγμένο" ήχο.

 

10. Είναι κατά 200 ευρώ περίπου φθηνότερο.

 

Μακάρι να είχε περισσότερη RAM, αλλά και με τα 4GB παίζει μια χαρά.

Η κάμερα του αν και λιγότερων MP και με υποδεέστερα χαρακτηριστικά, εν τούτοις βγάζει αξιοπρεπέστατες φωτογραφίες.

Το Wireless Charging δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

 

Την βλέπω πιο ολοκληρωμένη τη συσκευή, και ας της λείπουν τα gimmick χαρακτηριστικά όπως η κυρτή οθόνη ή η μεγαλύτερη ανάλυση ή τα πιο πολλά MP ή ο αισθητήρας κάτω από την οθόνη.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν περπάτησε γιατί δεν διαφημίστηκε σωστά, και το έβαζαν συνέχεια κάτω από το Pro.

Για μένα, κατά τη γνώμη μου το Mate 20 είναι καλύτερο από το Pro. Παρόλα αυτά, ακόμα και αν δεν πάρει αναβαθμίσεις, who cares? Είναι μια καταπληκτική συσκευή που παίζει τέλεια out of the box.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν με ενδιαφέρει αν θα πάρει αναβάθμιση στο επόμενο αντροιντ. Και αυτό που έχω τώρα αντροιντ 7 έχει δεν μου λέει κάτι αυτό, απλώς αν το κόψουν από το Playstore δεν θα περνουν αναβάθμιση οι εφαρμογές που έχω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε θα γινόταν έτσι κι αλλιώς ποτέ. Όλα τα σενάρια ήταν για τα επόμενα μοντέλα της εταιρείας.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

MeddlingMageGr Με καλυψες απολυτα αδερφε.

Εκτος του οτι δεν τα γνωριζα, για αυτο ακριβως που διάβασα σε ρωτησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχοντας περασει απ' ολα τα τελευταια της huawei πιστευω οτι το mate 20 ειναι οντως το πιο ολοκληρωμενο "πακετο".Ολα αυτα που ανεφερε παραπανω ο MeddlingMageGr με βρισκουν απολυτα συμφωνο.Κ απο τα "μειον" του και τα 4gb ραμ στην καθημερινοτητα ειναι αρκετα και το νοτς ειναι ελαχιστο κ η καμερα αξιοπρεπεστατη και η μεγαλη διαφορα στην τιμη ειναι τεραστιο συν σε σχεση με τις "τρεχουσες ναυαρχιδες".

Ειναι σαφως υποτιμημενο το κινητο με δυνατο σημειο τη μπαταρια του κ τη χορταστικη οθονη.

Edited by xenkato1
OnePlus 7 pro, MATE 20, iPad Air.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευτυχής κάτοχος και εγώ του εν λόγω, από εχθές.

Single Sim σε μαύρο χρώμα.

 

Πολύ θετικές πρώτες εντυπώσεις.

Θα επανέλθω σύντομα αναλυτικά.

 

Είχε έρθει ο καιρός μετά από 3 LG (και ένα τρίμηνο διάλειμμα με Xiaomi) να κάνω μια αλλαγή.

 

Καλημέρα σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αξίζει στα 370€?

Το 4/128?

Κολλάει;

Τα 4γιγα RAM αρκούν για σκληρή χρήση?

OIS?

Camera?

Video? Είναι σταθερό στην καταγραφή???

Νυχτερινή φωτογραφία;

Νυχτερινό βίντεο;

 

Παιχνίδια ΔΕΝ παίζω

 

Έχω ένα Ηοnor 8x 4/128 και ψάχνω αντικαταστατη

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αξίζει στα 370€?

Το 4/128?

Κολλάει;

Τα 4γιγα RAM αρκούν για σκληρή χρήση?

OIS?

Camera?

Video? Είναι σταθερό στην καταγραφή???

Νυχτερινή φωτογραφία;

Νυχτερινό βίντεο;

...

 

Δεν ξέρω αν αξίζει τα λεφτά του και δεν ξέρω τι είναι σκληρή χρήση για σένα.

δεν κολλάει με τίποτα και μου φαίνεται πολύ πιο γρήγορο από το LG G6 που είχα πριν (με ίδια RAM).

 

Νυχτερινή φωτογραφία φαίνεται να έχει πολύ καλές δυνατότητες ΑΛΛΑ χαντακώνεται από την έλλειψη OIS.

βίντεο νύχτα δεν έχω άποψη.

Γενικώς οι φωτογραφίες του δεν με τρελαίνουν, καλύτερες μάλλον από το G6, αλλά όχι καμία τρομερή αναβάθμιση.

 

Μεγάλο ατού για μένα είναι η μπαταρία. με τη δική μου χρήση (2 με 3 ώρες SOT την ημέρα) βγάζει άνετα 2ήμερο.

Επίσης, χωρίς να έχω πιάσει αρκετό καιρό τώρα AMOLED, η οθόνη του είναι εξαιρετική, ακόμη και σε ντάλα ήλιο.

 

Δεν πρέπει να βοήθησα πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...