Jump to content

[S60 1st, 2nd Edition] Παιχνίδια


trod
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες, κρίσιμο και χρειάζομαι απαραιτήτως βοήθεια: χρειάζομαι κίτζεν (ήτοι κωδικοψωμιέρα) για τον emulάτορα για Spectrum ZX Spectrian, έκδοση 1.50 ή 1.51 (και παλιότερο να είναι, ίσως δουλεύει). Στο γνωστό γνωστό κανάλι στο irc δυστυχώς δεν έχει, βρήκα μόνο το αρχέιο στην evaluation έκδοση όμως που δεν... Βοηθάτε ρε μάγκες, αν έχει κανείς αυτό που ζητάω ας μου το στείλει (flareman@freemail.gr), και του χρωστάω χάρη (καλά, τρίχες, μαζί με τις άλλες χάρες θα πάει και αυτή, αλλά... :D :D :D)

 

Μερσί αν αβάνς μεζ αμί

('Στω ναούμ' :) )

F

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι λέτε... πάμε για κάνα review που έχουμε και καιρό να ρίξουμε; :D

 

vSun 1.1: Εξομοιωτής SNES για Series 60 - Η επάνοδος!

=============================================================

Τον εξομοιωτή τον είδαμε παλιότερα, τον αξιολογήσαμε και είχαμε πει πως πρόκειται για καλή προσπάθεια που ήθελε όμως δουλειά... προ ολίγου καιρού όμως η Vampent έβγαλε την έκδοση 1.1... και η συγκεκριμένη εταιρεία με κάθε δευτερεύουσα έκδοση μας έχει συνηθίσει σε εκπλήξεις, και δη ευχάριστες! Για πάμε μαζί...

 

Ο vSun (υπενθυμίζω) εξομοιώνει την κονσόλα Super Nintendo σε κινητά Symbian Σειράς 60. Απαιτεί σεβαστές ποσότητες RAM αλλά και σχετικά ισχυρούς επεξεργαστές για να τρέξει έστω και παραδεκτά, και δυστυχώς αρκετά παιχνίδια είτε δεν είναι καθόλου συμβατά, είτε τρέχουν επιεικώς απαράδεκτα όταν η εξομοίωση γίνεται πλήρως (με ήχους, εφέ διαφάνειας, κ.λπ.). Η κατάσταση στην έκδοση 1.0 διορθωνόταν με απενεργοποίηση του ήχου, όμως τα αποτελέσματα δεν ήταν και τόσο θεαματικά, ενώ (όλως παραδόξως) ορισμένα παιχνίδια χρειάζονται τον ήχο ανοιχτό για να τρέξουν, οπότε... :(

 

ΟΜΩΣ, με την κυκλοφορία της εκδόσεως 1.1 αρκετά πράγματα αλλάζουν:

  • Μεγαλύτερη ταχύτητα: ο εξομοιωτής φέρει βελτιωμένο kernel με αποτέλεσμα αρκετά παιχνίδια να βλέπουν μία μικρή εώς μεσαία αύξηση στο framerate.
  • Περισσότερες επιλογές: αυτή τη φορά, η Vampent έδωσε τη δυνατότητα στους χρήστες να απομονώνουν συγκεκριμένα κανάλια ήχου ή στρώματα γραφικών, δνατότητα που οι εξομοιωτές SNES για PC έχουν από τις πρώτες πρώτες εκδόσεις τους. Επίσης, μπορούμε πλέον να παίρνουμε screenshots και audio captures μέσα από το ίδιο το πρόγραμμα! (Χρήσιμο :w00t: )
  • Σύνδεση Bluetooth: Σημαντική δυνατότητα που οι άλλοι εξομοιωτές της Vampent δεν έχουν - ακόμη... σύνδεση δύο συσκευών που τρέχουν το ίδιο παιχνίδι μέσω BT ώστε το κάθε κινητό να λειτουργεί ως ένα από τα 4 χειριστήρια του SNES - ή ακόμα και ως "θεατής" (θυμάστε τη λειτουργία spectator σε παιχνίδια τύπου Quake κ.λπ; )
  • Απενεργοποίηση διαφανειών: ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ σημαντική προσθήκη: το rendering γραφικών με μερική διαφάνεια πάντα απαιτεί αυξημένη υπολογιστική ισχύ. Τώρα πλέον ο vSun μπορεί να ρυθμιστεί να ζωγραφίζει τα ημιδιαφανή layers ως πλήρως αδιαφανή - κάτι που ίσως να προκαλεί μικρά προβλήματα γραφικών σε κάποια παιχνίδια, αλλά που εκτοξεύει τις επιδόσεις κατακόρυφα (ή έστω αισθητά - υπερβάλλω λίγο :) ) στις περισσότερες περιπτώσεις.
  • Εκδόσεις με λιγότερα χρώματα: ο vSun 1.1 κυκλοφορεί σε 3 εκδόσεις: μία για τα κινητά τύπου N-Gage με 4.096 χρώματα και μία για κινητά τύπου 6600 με 65.536 χρώματα (η τρίτη έκδοση είναι για κατόχους SX-1 κ.ο.κ., και διορθώνει ορισμένα bugs που έχουν να κάνουν με αυτά τα συγκεκριμένα κινητά). Με την κυκλοφορία χρωμοειδικών εκδόσεων για κάθε κατηγορία κινητού ο εξομοιωτής "εξειδικεύεται" και έτσι οι επιδόσεις ανεβαίνουν λίγο παραπάνω.

 

Φυσικά οι δυνατότητες save/load state έχουν διατηρηθεί, ο εξομοιωτής φορτώνει τις ROMs από .zip μορφή από την πρώτη κιόλας έκδοση (αρκεί να έχετε επαρκή χώρο στην κάρτα), και τα πολλαπλά screen modes υπάρχουν ακόμη, με την εχάριστη προσθήκη του "-224x256" mode, ήτοι της κάθετης προβολής αλλά με ανεστραμμένο τον οριζόντιο άξονα (με απλά λόγια: το κινητό ξαπλωμένο από την άλλη μεριά), κάτι που έλειπε και είναι ευπρόσδεκτο, ειδικά δι' ημάς τους ταπεινούς κατόχους N-Gage :blink:

 

Στο θέμα που καίει τώρα... ταχύτητα. Η διαφορά είναι σαφώς αισθητή - αρκετά παιχνίδια που παλιότερα ήταν σκέτο σπάσιμο νεύρων (όπως FF6, Chrono Trigger, DKC και άλλα), τώρα πια (και ειδικά με τα transparencies σβηστά) τρέχουν, όχι πάντα γρήγορα, αλλά τουλάχιστον παραδεκτά. Άλλα παιχνίδια (όπως τα Megaman X) με τη σωστή έκδοση, χωρίς διαφάνειες και ήχο τρέχουν ΑΙΣΘΗΤΑ πιο γρήγορα, σε σημείο που δε φτάνει το αυθεντικό SNES μεν, αλλά καθιστά το gameplay ευχάριστο. Ορισμένα τέλος παιχνίδια (όπως το Lufia 2 που σας έλεγα ότι έβαλα μπρος και έπαιζα πριν δύο - τρεις βδομάδες που βγήκε ο vSun 1.0) με τις νέες ρυθμίσεις πάει ΣΦΥΡΙΖΟΝΤΑΣ! Αέρα στα πανιά μας δηλαδή! Πολύ καλή δουλειά από τη Vampent, μπράβο.

 

Τι δεν έχει ακόμη ο vSun:

  • Λειτουργία turbo: το έχουν ο ZSNES και ο VisualBoyAdvance - πατάς ένα κουμπί και το παιχνίδι πάει σε Fast Forward (με τρελό frameskip εννοείται). Ειδικά έτσι μετριοαργούτσικο που είναι το emulation χρειάζεται... αναμένουμε!
  • Κι άλλη ταχύτητα! ΚΙ ΑΛΛΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ!!! Δεν πρόκειται να ησυχάσω μέχρις ότοι παίξω το FF6 με ήχο και έστω με μέτρια γραφικά σε καλές ταχύτητες... κάάάλα... όνειρο εαρινής νυκτός (την ώρα την αλλάξατε; άσχετο...)
  • Μεγαλύτερη συμβατότητα: κάποια παιχνίδια (ειδικά αυτά που είχαν τσιπάκι στο cartridge, όπως το Yoshi's Island) δεν παίζουν, όπως και κάποια άλλα, ή η εξομοίωση έχει προβλήματα... αναμένουμε διορθώσεις και εδώ.
  • Καλύτερο interpolation: Ο εξομοιωτής έχει μεν τη λειτουργία 176x208 που στριμώχνει την εικόνα στις Series 60 οθόνες, αλλά υστερεί πάρα πολύ στο interpolation της - σε τέτοιο mode αρκετά παιχνίδια καθίστανται unplayable (ειδικά τα RPGs, μόνο και μόνο επειδή οι διάλογοι γίνονται τόσο ενοχλητικοί που δεν υποφέρονται!) Ένας λίγο καλύτερος αλγόριθμος δε θα έβλαπτε...

 

Σε γενικές γραμμές, το πόρισμα είναι ένα: πριν ούτε μήνα είχαμε τον πρώτο εξομοιωτή SNES για τα κινητά μας, κάτι που πολλοί είχαν αμφισβητήσει από συλλήψεως ιδέας, και ήταν μία πετυχημένη απόπειρα. Μέσα σε ΕΛΑΧΙΣΤΟ χρονικό διάστημα η Vampent κατόρθωσε να βγάλει μία νέα έκδοση που, αν και επ' ουδενί δεν είναι τέλεια, τουλάχιστον παρουσιάζει αισθητή βελτίωση, και μάλιστα τέτοια που οι άλλες εταιρείες μας έχουν μάθει να περιμένουμε μήνες μετά την αρχική κυκλοφορία ενός προγράμματος.

 

Αν συνεχίσουν έτσι, σε μισό χρόνο θα έχουμε έναν αρτιότατο emulάτορα στα χέρια μας για να χαιρόμαστε...

 

Προσωπικό σκορ για την έκδοση 1.1: 8 / 10 και συνεχίζουμε!

 

SonicBoy 1.0: Εξομοιωτής Game Gear για Series 60

=========================================================

Πολύ πιο πρόσφατα όμως, η WildPalm (γνωστή κατασκευάστρια των GoBoy και ZXBoy) μας έδωσε και ένα ακόμη παιδί: τον SonicBoy, έναν εξομοιωτή για την πάλαι ποτέ διάσημη (και μοναδική έγχρωμη για την εποχή της) φορητή κονσόλα της Sega: το Game Gear! Το πρόγραμμα εξομοιώνει και το Sega Master System (τον πρόγονο του Mega Drive), αλλά εμείς εδώ θα επικεντρωθούμε στο GG και μόνο (εγώ γράφω το review, ό, τι θέλω κάνω! Χα!)

 

Ο εξομοιωτής δουλεύει στο γνωστό στυλ της WP, με ιδιαίτερη διαφορά όμως τη δυνατότητα για ρύθμιση της εντάσεως του ήχου (ενώ πχ. o GoBoy έχει απλώς την επιλογή για Sound On / Sound Off - σημείωση: δεν ξέρω τι τρέχει με τον Super GoBoy, ακόμη περιμένω κάποιος να κ@νει το θ@υμα του και να το σπ@σει...). Επίσης, υπάρχει κοντρόλ για τη ρύθμιση του frame rate (όπως και στο vBoy της Vampent), με επιλογές για αυτόματη και χειροκίνητη ρύθμιση, και φυσικά όλα τα κομφόρ για Save/Load State, φόρτωμα .zip αρχείων και ρύθμιση των πλήκτρων που θα εξομοιώνουν το σταυρό του Game Gear, το Start, καθώς και τα A και B. (Προσωπικό σχόλιο: πάντα θεωρούσα το interface της WildPalm λίγο στρυφνό, αλλά αφού κάνει τη δουλειά του...)

 

Ο ίδιος ο εξομοιωτής είναι ιδιαίτερα ικανοποιητικός. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τον GoBoy, ο οποίος κατά την εξομοίωση "έσπαγε" συχνά ή έριχνε καρέ. Ο SonicBoy είναι ταχύτατος, πολύχρωμος και φασαριόζος! Τα παιχνίδια δουλεύουν γρήγορα, με κάθε λεπτομέρεια στον ήχο και στα γραφικά τους... απόλαυση! Ξεράθηκα να παίζω Sonic και Ristar, και το διασκέδασα περισσότερο απ' ότι στο παλιό μου Game Gear (ας όψονται τα States - χοχοχο, Μαίρη Σκόρδου!)... με μία λέξη άψογος.

 

Δεν έχω πολλά να πω για τον SonicBoy. Ειναι ένας emulator χωρίς πολλά φρου φρου και αρώματα, χωρίς ιδιαίτερες δυνατότητες, με τα απολύτως βασικά και μόνο, αλλά που έχει ένα φοβερού ατού και το παίζει πολύ δυνατά: είναι γρήγορος και αξιόπιστος - όπως θα έπρεπε να είναι όλοι οι εξομοιωτές. Δοκιμάστε τον και μετά τα πρώτα 2 levels στο Powerstrike θα με θυμηθείτε...

 

Σκορ: 9 / 10 και κλείσαμε και σήμερα

 

 

 

Άντε, να μη μου παραπονιέστε:) Λοιπόν, μίας που απ' ό, τι βλέπω, τις παρουσιάσεις εξομοιωτών τις έχω (άτυπα είναι η αλήθεια) επωμιστεί εγώ, κάποια στιγμή σας χρωστάω review για το vBoy (τη λύση της Vampent στην εξομοίωση GameBoy, αλλά και σε πιο κλασσικά συστήματα, όπως Spectrum, Commodore κ.ο.κ.... Καλά να περνάτε, χρόνια πολλά στους Βαγγέληδες και τις Ευαγγελίες, μην ξεχάσετε να αλλάξετε την ώρα, ΚΑΙ ας μου απαντήσει κάποιος καλός άνθρωπος στο post που έκανα πιο πριν για το... εεε... μακαρονοτρίφτη του Spectrian... τόσο κόπο κάνω για σας:D

 

Καλό ξημέρωμα!

Flare

 

[edit: διάφορα]

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

http://venus.cslab.aueb.gr/~mikem/images/screenshots/auebtriliza4.jpg

Η πρώτη μας απόπειρα για ένα παιχνίδι για Series 60: Τρίλιζα για ένα παίκτη (με 2 επίπεδα δύσκολίας) ή δύο παίκτες (μέσω Bluetooth). Αναπτύχθηκε από τον Erevodifwntas και εμένα. Διανέμεται δωρεάν (open-source).

afou einai freeware, giati de bazete ena epipleon MENU gia apostoli efarmogis mesw BT? na to stelnoume k se allous!! :)

:lock:

 

twitter.com/jojoGPS

Link to comment
Share on other sites

afou einai freeware, giati de bazete ena epipleon MENU gia apostoli efarmogis mesw BT? na to stelnoume k se allous!! :)

Έχεις ιδέα πόσο κώδικα θέλει αυτό; :) Και ενδεχομένως τι προστασίες αντιγραφής (για τα .sis) πρέπει να προσπερνάει; ;) Πάντως ως ιδέα είναι ενδιαφέρουσα η αυτο-αναπαραγωγή μίας εφαρμογής αν δεν τη διαθέτει ο client - όπως κάνει η εφαρμογή αντιγραφής καταλόγου, μηνυμάτων κτλ. του 6680.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ιδέα πόσο κώδικα θέλει αυτό; :) Και ενδεχομένως τι προστασίες αντιγραφής (για τα .sis) πρέπει να προσπερνάει; ;) Πάντως ως ιδέα είναι ενδιαφέρουσα η αυτο-αναπαραγωγή μίας εφαρμογής αν δεν τη διαθέτει ο client - όπως κάνει η εφαρμογή αντιγραφής καταλόγου, μηνυμάτων κτλ. του 6680.

Μετά την υλοποίηση της αποστολής αρχείων μέσω BT, το υπόλοιπο είναι πανεύκολο και απορώ γιατί δεν το κάνουν αυτό όλοι οι κατασκευαστές των εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη και παλι εχω ξαναρωτησει αλλα απαντησει δεν πηρα.εχω το blzinstaller και το παιχνιδι που θελω να βαλω, μπορειτε να μου πειτε ακριβως την διαδικασια πως θα βαλω το παιχνιδι στο Ε:\ γιατι δεν βλεπω πουθενα Ε:\ χρειαζομαι καποιο πρόγραμμα??
Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη και παλι εχω ξαναρωτησει αλλα απαντησει δεν πηρα.εχω το blzinstaller και το παιχνιδι που θελω να βαλω, μπορειτε να μου πειτε ακριβως την διαδικασια πως θα βαλω το παιχνιδι στο Ε:\ γιατι δεν βλεπω πουθενα Ε:\ χρειαζομαι καποιο πρόγραμμα??

Ναι, χρειάζεσαι έναν filemanager, όπως π.χ. το Seleq, ή ο Symbianware Fileman :wink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To BOULDER DASH M.E einai kalo paixnidi;To variesai grhgora;

Vlepete,leo na to katevaso apo to MYCOSMOS VIEW...

Νομιζω πως ειναι java και οχι κατι ιδιαιτερο.

 

Στη θεση σου δ θα πληρωνα για παιχνιδια :whistle:

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη και παλι εχω ξαναρωτησει αλλα απαντησει δεν πηρα.εχω το blzinstaller και το παιχνιδι που θελω να βαλω, μπορειτε να μου πειτε ακριβως την διαδικασια πως θα βαλω το παιχνιδι στο Ε:\ γιατι δεν βλεπω πουθενα Ε:\ χρειαζομαι καποιο πρόγραμμα??

Έχεις κάρτα μνήμης στο κινητο σου;;

Link to comment
Share on other sites

Mporite na mou pite pia pexnidia pezonte online?

Μηπως μπερδευεσαι και θες να ρωτησεις στο thread για CS κ.λπ.; Δεν νομιζω να υπαρχει Symbian παιχνιδι που να παιζεται on-line! :rolleyes:

http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπερδευεσαι και θες να ρωτησεις στο thread για CS κ.λπ.; Δεν νομιζω να υπαρχει Symbian παιχνιδι που να παιζεται on-line! :rolleyes:

 

Iparxi ena pou legete tibia.Alla den exo bri alla gia afto rotao.Se kapio site pio palia ixa di na milane kai gia alla pexnidia pou pezonte online alla tote den me eniaze giati den pisteba oti fa mporeso na ta pekso online alla tora mporo. :)

Link to comment
Share on other sites

Kai ta paixnidia tou N-Gage, sto N-Gage Arena on-line den paizoun?

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Kai ta paixnidia tou N-Gage, sto N-Gage Arena on-line den paizoun?

ναι on-line ειναι.αλλα το παιχνιδι που αναφερθηκε δεν νομιζω να ειναι του n-gage

Link to comment
Share on other sites

Shmera katevasa to LODE RUNNER...Exei 60 pistes :worry: :cool: .Einai eksairetiko paixnidi,akonizeis to myalo soy paizontas to.

To mono provlhma einai oti argei na fortosei...Kaneis den einai teleios :( .

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια χάρη, εχω ψάξει παντού και δεν μπορώ να βρώ ενα καλό ταβλάκι(Backgammon) για το 3230! Κατι java μονο με άθλια γραφικά και IQ και ενα sis που ήταν χειρότερο! αμα ξέρει κανεις κανα καλό ας μου πεί.... αμα παίζει και 2πλό με bluetooth μεταξύ κινητών θα ναι ολα καλα ! ;)
Link to comment
Share on other sites

paidia pou mporw na brw nea paixnidia gia to nokia 6600?Exete kanena link?

 

Φιλε μου τσεκαρε το θεμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] Χρήσιμα links με εφαρμογές και άλλα

καθως επισης και το θεμα Εφαρμογές Series 60 στο IRC για να μαθεις να κατεβαζεις απο το irc οπου βρισκεις τα παντα.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια χάρη, εχω ψάξει παντού και δεν μπορώ να βρώ ενα καλό ταβλάκι(Backgammon) για το 3230! Κατι java μονο με άθλια γραφικά και IQ και ενα sis που ήταν χειρότερο! αμα ξέρει κανεις κανα καλό ας μου πεί.... αμα παίζει και 2πλό με bluetooth μεταξύ κινητών θα ναι ολα καλα ! ;)

Φιλε στο group μου εχω ενα παιχνιδι ταβλι που ειναι αρκετα καλο και ωομιζω πως παιζει σε 3230 :)

Link to comment
Share on other sites

paidia pou mporw na brw nea paixnidia gia to nokia 6600?Exete kanena link?

[ΕΠΙΣΗΜΟ] ΠΩΣ ΚΑΤΕΒΑΖΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ IRC

http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Φιλε στο group μου εχω ενα παιχνιδι ταβλι που ειναι αρκετα καλο και ωομιζω πως παιζει σε 3230 :)

 

 

Ευχαριστώ φίλε...μια χαρά παίζει!! :rotfl:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...