Jump to content

Chat και chatrooms


HellasLover
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Loipon edw na milhsoume yia ta chatrooms...poia einai ta agaphmena mas, se poia "mpainoume", ti suzhtame, poso milame, empeiries pou apoktisame, gnwrimises pou kaname ktl ktl :)
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα :happy:

 

Όσοι με ξέρουν, γνωρίζουν πως είμαι fan του IRC - βέβαια ποτέ δε μπαίνω σε ελληνικά κανάλια (με εξαίρεση το #myphone) κυρίως θα έλεγα γιατί είμαι επηρρεασμένη από την κατάσταση που επικρατεί σε rooms τύπου #hellas :wacko:

 

Αντιθέτως, θα με βρείτε πάντα σε (international) κανάλια του IRCnet. Πιστεύω πως αυτά έχουν περισσότερα να προσφέρουν σε κάποιον που κάνει απλά chat for fun και δεν ψάχνει κάτι άλλο, χώρια του ότι κάνεις εξάσκηση στα Αγγλικά σου (και άλλες γλώσσες φυσικά) και μαθαίνεις τη νοοτροπία και τον τρόπο ζωής σε άλλες χώρες. Στα rooms που συχνάζω δεν έχουμε συγκεκριμένα θέματα συζήτησης - μιλάμε για τους πάντες και τα πάντα, με άτομα απ' όλο τον κόσμο - ok, κυρίως Ευρώπη, Αμερική και Αυστραλία, αλλά που και που βλέπουμε και κάποιους από Βραζιλία, Νότια Αφρική, Κίνα και Κορέα. Θα'λεγα ότι γνωρίζω δεκάδες άτομα στα 4 περίπου χρόνια που κάνω chatting.. αλλά το σημαντικότερο είναι κάποιες πολύ καλές φιλίες που έχουνε κρατήσει όλον αυτό τον καιρό. Μέχρι στιγμής έχω συναντηθεί με... χμμμ για να μετρήσω... 7 άτομα, και έχω φιλοξενηθεί στο εξωτερικό από άτομο που γνώρισα μέσω irc (τα καλά των ξένων καναλιών :p), όπως άλλωστε έχω φιλοξενήσει και εγώ κάποιους - πχ. το περισυνό καλοκαίρι έχοντας 4 Ολλανδούς/Ολλανδέζες στο σπίτι για 2 εβδομάδες φαντάζεστε πόσο τρελό ήταν :lol:. Στα σχέδια μου είναι μέχρι τα Χριστούγεννα να πάω Ολλανδία και Αγγλία για να τους δω ξανά και να γνωρίσω από κοντά και άλλους πολύ καλούς μου φίλους.

 

Το παραδέχομαι, είμαι addicted, αν δεν πάρω την καθημερινή μου δόση από IRC κάτι παθαίνω :lol:. Βέβαια στο παρελθόν έχω κάνει αποχή ημερών, απλά για να αποδείξω σε κάποιους ότι ναι, μπορώ να μείνω μακρυά (η ψυχούλα μου το ήξερε :cry: :D) Και πριν βιαστούν κάποιοι να με κακολογήσουν (:p) δηλώνω ότι όχι, δεν είναι η ζωή μου το IRC, αλλά χόμπι, ένας τρόπος να περνάω ευχάριστα την ώρα μου :)

 

Για όσους θέλουν, θα με βρουν κυρίως στο #beginner (του IRCnet όπως είπα). Δοκιμάστε το και.. happy chatting :D

Link to comment
Share on other sites

αληθεια παλιοτερα ειχα το mirc τωρα απο που θα το κατεβασω free?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα, όταν πρωτοπήρα υπολογιστή (γύρω στο 1999), έμπαινα καθημερινά και για αρκετές ώρες. Είχα γνωρίσει εκεί μια κοπέλα από το Ισραήλ κι έναν τύπο από την Τουρκία, όπου μιλούσαμε για αρκετό καιρό, περί ανέμων και υδάτων, και η φάση του να μιλάς με συνομίληκους, διαφορετικής εθνικότητας μου φαινόταν πολύ συναρπαστική!

Δυστυχώς πλέον δεν έχω καμία επαφή με κανέναν από τους δύο, μιας και εντελώς ξαφνικά κόπηκε η επικοινωνία μεταξύ μας (μέρος της ευθύνης φέρω κι εγώ).... :(

Ελπίζω κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον να μπορώ να διαθέσω λίγο χρόνο παραπάνω, για να ξανακάνω μια τέτοια "φιλία"... :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

to kalutero filo mou ton gnwrisa se lesviako chatroom tou msn :lol: :w00t: eide to screename mou(hellaslover) kai arxisame ti suzhthsh kai milousame ellinika sto main kai meta apo ligo kairo kanonisame na vrethoume yia tavli kai kafe..(twra mh rwtate ti gureua se lesbian chatroom :O :p )

kai to koritsi mou to gnwrisa meso enos koritsiou pou gnwrisa meso internet...mexri stigmhs den exw asxhmes empeiries apo tis online gnwrimies.. :)

 

offtopic:freak telika ti egine me to gampro? :D sorry de mporousa na mh rwthsw..

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
εγω κανω απο το msn..δεν βρισκω ουσια να κανω απο αλλου..μιας και στο msn εχω καπου στα 220+ ατομα..και online συνηθως ειναι 30 και στην καλυτερη 55-70 !οποτε καταλαβαινεις..σαν να εχω ενα δικο μου chatroom με τα δικα μου <επιλεγμενα> ατομα.. :)
Link to comment
Share on other sites

Ε καλα και το irc πιο πολυ για πλάκα είναι ( βλ ρόμπα )...!

 

 

Κι εγώ με το msn την βγάζω και σπάνια σε κάποια chatrooms για να μιλήσω με συγκεκριμένα άτομα που δεν μπαίνουν msn...

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Ε καλα και το irc πιο πολυ για πλάκα είναι ( βλ ρόμπα )...!

E nai den eipe kaneis oti den einai gia plaka. Asxeta an ginontai kai sovares syzhthseis.

To irc den exei sxesh me to msn. Vasika den exei ton idio logo yparkshs.

Asxeta an san xrhstikothta mporei na yperkalypsei to msn.

Link to comment
Share on other sites

εγω στο google . εχω κατεβασει την toolbar , στελνω εμαιλ κανω και τσατ οπως και στο msn .

Καλο το irc, αλλά στο grnet δεν γίνεται κουβέντα , στα διεθνη δεν έχεις με ποιον να μιλησεις . οποτε ενα προγραμμα και μεηλ και τσατ με τους γνωστους

Link to comment
Share on other sites

Καλο το irc, αλλά στο grnet δεν γίνεται κουβέντα

 

Mια χαρά μπορείς να κάνεις κουβέντα. Απλά πρέπει να ξέρεις σε ποια κανάλια θα μπεις. Αν μπεις στο #hellas με 1000 άτομα, λογικό είναι ότι δεν θα καταφέρεις να κάνεις κουβέντα.

Μπες στα σωστά κανάλια. Υπάρχουν πάρα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά μπορείς να κάνεις κουβέντα. Απλά πρέπει να ξέρεις σε ποια κανάλια θα μπεις. Αν μπεις στο #hellas με 1000 άτομα, λογικό είναι ότι δεν θα καταφέρεις να κάνεις κουβέντα.

Μπες στα σωστά κανάλια. Υπάρχουν πάρα πολλά.

 

Πού πήγαν οι παλιές καλές εποχές που το #hellas είχε max 30-40 άτομα και είμασταν όλοι μια παρέα... :(

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Πού πήγαν οι παλιές καλές εποχές που το #hellas είχε max 30-40 άτομα και είμασταν όλοι μια παρέα... :(

Πέρασαν ανεπιστρεπτί αλλά υπάρχουν άλλα κανάλια που εξυπηρετούν αυτό το σκοπό.

Link to comment
Share on other sites

Με ατομα που θελω εγω μονο ,απο το Msn

 

μια απο τα ιδια κι εγω πλεον:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

βλέπω ότι πιο παλιά χρησιμοποιούσαμε οι περισσότεροι το irc. Πόσα ξενύχτια είχα ρίξει εκεί πριν πολλά πολλά χρόνια δεν λέγετε...

 

Τώρα μόνο msn με λίγους και εκλεκτούς φίλους!

mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

και εγώ χρησιμοποιώ συνήθως το msn,αν και τελευταία δεν μπορώ να συνδεθώ...

μάλλον κάποιο firewall ή κάτι άλλο με εμποδίζει...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Με ατομα που θελω εγω μονο ,απο το Msn

 

Το ίδιο πράττω κι εγώ.

Στα chatrooms δύσκολα συζητάς φυσιολογικά. Πολλοί βρίζουν,πολλοί μονολογούν κι όσοι απομένουν κάνουν private συνομιλίες.

Link to comment
Share on other sites

Μsn με τα ατομα που θελω εγω.
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...