Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα το s8 μου σιγα σιγα με αφηνει.Και εχει τελειωσει η εγγυηση ψαχνω ενα καλο κινητο στη τιμη 200-400 ευρω Μαξ .Περιμενα για το mi A3 αλλα η αναλυση οθονης με απογοητευσε οποτε κοιταω για κατι αλλο.

Με ενδιαφερουν κυριως :Μπαταρια , Καλη καμερα και μετα τα υπολοιπα . Ακουω γνωμες

nokia 3310 ->sony ericsson w995 -> iphone 3g -> x10 mini -> s3 -> s5 -> g3 32/3 -> xperia z3 -> iphone 6s
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πήγαινα καρφί στο α70 που με την έκπτωση αυτή την στιγμή έχει την τιμή που ψάχνεις.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα!

 

Η κυρά μου έστειλε το κινητό της για ένα μπάνιο στην θάλασσα οπότε αποφάσισα να της δώσω το δικό μου Oneplus 5T και να ψάξω κάποιο άλλο για εμένα.

 

Με το 5Τ είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Έχω ξεκλειδώσει το bootloader και είμαι στην τελευταία openbeta 33.

 

Οπως καταλαβαίνετε δεν έχω τρομερές απαιτήσεις. Αυτά που ψάχνω είναι να έχει αυτονομία πάνω απο μια μέρα με χαλαρή χρήση (browsing και κανενα βιντεάκι), μια τίμια κάμερα και λογισμικό που δουλεύει άψογα σαν το oxygenOS (δηλαδή αρκετά κοντά σε pure android) και να πάρει ενημερώσεις για 2-3 χρόνια.

 

Budget μέχρι 500-550 ευρώ/λίρες.

 

Νομίζω το Oneplus 7 είναι πολύ κοντά σε αυτά που ψάχνω, αλλά αν υπάρχει και κάτι άλλο που προτείνετε είμαι όλος αφτιά :)

Έκπτωση 20€ στο Oneplus

https://oneplus.net/gr/invite#E7HY6NQVNOFO16K

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Θα ήθελα τα φώτα σας. Μετά από 6 μήνες συνύπαρξης με το poco, αποφάσισα να το κάνω δώρο και στη σύζυγο. Μετά το στήσιμο του κινητού και μετά από 10 μέρες, ξεκίνησε να πετάει στο άσχετο διαφημίσεις, όχι μέσα σε εφαρμογές, αλλά στο άλμπουμ και στην αρχική οθόνη, οι περισσότερες του wish , που δεν το έχει κατεβάσει ποτέ εντωμεταξυ. Μου είπε ότι της το έκανε και στο προηγούμενο κινητό redmi note 3 pro ελληνικής αντιπροσωπείας. Έσβησα 2-3 ύποπτες εφαρμογές, έκανα ανάκληση στην άδεια msa , κατέβασα ένα adblock, παρόλα αυτά επιμένει με τις διαφημίσεις. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη για το μεγάλο post!
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι από το browser κάνε διαγραφή το ιστορικό και τα cookies

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον για oneplus 7 σε βλεπω. Αν και μπορεις να παρεις το Nokia 9 που από Γερμανο με επιστροφή eurobank βγαινει στην ουσια 420 ευρώ (αλλιως στο σκρουτζ εχει 500κατι ευρω)

 

Βεβαια εχει τον 845 αλλα ειναι η μονη εναλλακτικη με near stock android (αν δεν απατωμαι ειναι android one). Στα συν του οτι εχει αδιαβροχοποιηση ip67, υποστηρίζει ασύρματη φόρτιση και οθονη 2K με φωτεινότητα 727 nits. Σε μπαταρία βέβαια πρεπει να υστερει αν και τα 2 πρέπει να ειναι σε καλά επίπεδα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αν και μπορεις να παρεις το Nokia 9 που από Γερμανο με επιστροφή eurobank βγαινει στην ουσια 420 ευρώ (αλλιως στο σκρουτζ εχει 500κατι ευρω)

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Δεν το γνώριζα το Nokia 9 μιας και δεν μου το είχε βγάλει σε καμιά αντιπαράθεση με το Οneplus 7. Φαίνεται ότι γενικά θα ικανοποιούσε τις απαιτήσεις μου, αλλά η μπαταρία το αφήνει πολύ πίσω.

 

Τελικά σε αυτο θα καταληξω αν και το φοβάμαι λόγω του ότι δεν κυκλοφορεί παντού και η oneplus φαίνεται να σπρώχνει το 7 Pro.

Έκπτωση 20€ στο Oneplus

https://oneplus.net/gr/invite#E7HY6NQVNOFO16K

Link to comment
Share on other sites

Δυνατό το νοκια 8 αλλά επειδή μπορώ να το σπρώξω σε κοντινό μου πρόσωπο, σκέφτομαι την αλλαγή.

 

Μιλάμε για ένα κινητό αρκετά value για τα specs του όταν κατρακύλισε η τιμή, τα Χριστούγεννα 2017 περίπου. Νομίζω κινητό καλύτερο με κάτω από 500 ευρώ ίσως δεν υπάρχει. Οπότε θέλω προτάσεις για κινητό που θα θεωρηθεί αναβάθμιση και δεν θα κάνει 1000 ευρώ. Θα έβαζα ένα μπάτζετ μέχρι 600 περίπου.

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων για οποιαδήποτε πρόταση.

 

Edit: Να πω πως γενικά καλό θα είναι να έχει καλή μπαταρία, να είναι futureproof για αναβαθμίσεις και να μην έχει τα bezels του νοκια.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Δεν το γνώριζα το Nokia 9 μιας και δεν μου το είχε βγάλει σε καμιά αντιπαράθεση με το Οneplus 7. Φαίνεται ότι γενικά θα ικανοποιούσε τις απαιτήσεις μου, αλλά η μπαταρία το αφήνει πολύ πίσω.

 

Τελικά σε αυτο θα καταληξω αν και το φοβάμαι λόγω του ότι δεν κυκλοφορεί παντού και η oneplus φαίνεται να σπρώχνει το 7 Pro.

 

Καλά δεν εχουν και τοσο χαοτικές διαφορές σε μπαταρία. Ειναι σιγουρα ανώτερο το 1+7 αλλα οχι οτι θα υστερει πχ απο το 1+5t που ειχες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι συμφορουμίτες τα φώτα σας....

Το mimax2 μου παρέδωσε σασί και οθόνη στον παράδεισο...

Αφού πλέον χόρτασα phabet κινητό με τα θετικά και τα αρνητικά του (καλή η μεγάλη οθόνη αλλά κουραστική από ένα σημείο και μετά ως προς τον χειρισμό της συσκευής), και αφού είδα τα καλά και τα καλά του miui, είμαι σε αναζήτηση νέας συσκευής....

Με βρίσκει θετικό η ιδέα του pure android χωρίς bloatware κλπ καλουδια που βάζουν οι εταιρίες....

Έπιασα σήμερα στα χέρια μου το συγκεκριμένο Nokia 7.1 στα public και μου άρεσε πολύ ως συσκευή καταρχήν....

Ήταν πάρα πολύ γρήγορο σε σχέση με τα μαξακι μου και θυμήθηκα παλιές καλές windows phone εποχές με την always on οθόνη κλειδώματος....και βέβαια μάλλον θα έχει και καλή λήψη φωτογραφίας λόγω Carl Zeiss οπτικών...

Το 4/64 αυτή τη στιγμή τρέχει στα 199 ευρώ...

Θα ήθελα την γνώμη σας ως προς την αγορά του ή σε κάποια άλλη πρόταση σας η οποία μου διαφεύγει...

Το ταβάνι μου είναι τα 200 ευρώ και δεν θα ήθελα να μπλέξω σε ρουτ κλπ....

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το Xiaomi Redmi Note 7 στον κουνιάδο μου και από την πρώτη ημέρα μου παραπονέθηκε ότι με τα γυαλιά ηλίου του δεν μπορεί να δει την οθόνη (φαίνεται μαύρη)

 

Το έψαξα και τελικά τα Polarised γυαλιά έχουν θέμα με τις OLED οθόνες και μόνο AMOLED μπορούν να δουν!

 

Αυτό είναι μεγάλο μειονέκτημα των OLED, τα γυαλιά Polarised είναι συνηθισμένα, απορώ που ποτέ δεν το αναφέρει κανείς σε reviews ή posts!

 

Τελικά, του παρήγγειλα το Xiaomi Μι 9Τ με AMOLED για να στρώσει το πράγμα και να μην παραπονιέται... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το Xiaomi Redmi Note 7 στον κουνιάδο μου και από την πρώτη ημέρα μου παραπονέθηκε ότι με τα γυαλιά ηλίου του δεν μπορεί να δει την οθόνη (φαίνεται μαύρη)

 

Το έψαξα και τελικά τα Polarised γυαλιά έχουν θέμα με τις OLED οθόνες και μόνο AMOLED μπορούν να δουν!

 

Αυτό είναι μεγάλο μειονέκτημα των OLED, τα γυαλιά Polarised είναι συνηθισμένα, απορώ που ποτέ δεν το αναφέρει κανείς σε reviews ή posts!

 

Τελικά, του παρήγγειλα το Xiaomi Μι 9Τ με AMOLED για να στρώσει το πράγμα και να μην παραπονιέται... :cool:

 

Δεν έχει να κάνει μόνο με τις amoled. Υπό ένα συγκεκριμένο προσανατολισμό δεν έβλεπα την οθόνη του nexus 5 μου. Αντίστοιχα γνωστός μου δεν μπορούσε να δει τον ηλεκτρονικό πίνακα οργάνων του οχηματός του.

 

Θέμα των γυαλιών είναι και το πώς έχει τοποθετηθεί το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Από πού παράγγειλες το Mi 9T ?

 

Από Gearbest

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμβαίνει με όλα τα polarized γυαλιά, δοκίμασα 5-6 από διαφορετικά άτομα, οι οθόνες της Xiaomi τουλάχιστον έχουν θέμα! Μόνο Amoled από εδώ και πέρα

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα μια χαρά παίζει με ips και oled

Mate 9(ips) mate 20 pro oled, xs mas oled

Πχ στο mi a2 δεν βλέπω και δεν είναι oled

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου άρεσε στο μαγαζί που το έπαιξα.αν σου αρέσει τσιμπά το. Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ψάχνω ένα κινητό μέχρι 100 ευρώ με έμφαση στην μπροστινή κάμερα - αλλά να βγάζει αξιοπρεπείς φώτο και η κανονική.

Έχω διαβάσει κάποιες καλές κριτικές για μοντέλα Alcatel, Nokia, Xiaomi κτλ.

 

Τι προτείνετε σε αυτή την κατηγορία τιμής;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας αγοράσει 2 leeco (s3 & leree) για συγγενικά μου πρόσωπα σε αυτό το budget και έχοντας εντυπωσιάστει με την selfie camera τους, θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά προς τα εκεί, αν ασχολείσαι με αγορές από εξωτερικό.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...