Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα επέλεγα το P30.. μπορεί να χάνει σε μπαταρία και δεν είναι φουλ αδιάβροχο, είναι όμως πιο φρέσκο και θα πάρει μια αναβάθμιση παραπάνω θεωρητικά απο το περσινό μοντέλο
aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Το Redmi 7 θεωρώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή σου σε αυτά τα χρήματα. Αν μπορείς να κάνεις την υπέρβαση στα χρήματα και να δώσεις 160 για το Redmi Note 7 θα έχεις καλύτερη αυτονομία και επιδόσεις. Αλλά και με το μικρό redmi πιστεύω δεν θα αντιμετωπίσεις θέμα

 

Eπιδοσεις σιγουρα, αλλα αυτονομια δεν θα εχει καλυτερη το Redmi 7 με μικρότερης αναλυσης οθονη και πιο αδυνατο επεξεργαστη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό Σ/Κ.

 

Η κοπέλα και εγώ είχαμε σκοπό το 1+7pro. Θεωρώ απίστευτη κοροϊδία τη τιμή της 1+(crash & burn)αν βγεί σε αυτά τα λεφτά. Παρόλα αυτά έχοντας το 1+3 θα το προσπαθήσω να συνεχίσω τη παράδοση αν και ακόμα ταλαντευομαι. Η κοπέλα όμως είναι σχεδόν κάθετη για ένα μηχάνημα που με μάρκετινγκ τρικς(εγώ το έχω περάσει αυτό) έχει τέτοιο price bracket με αποτέλεσμα να ψάχνουμε (πρός το παρόν μόνο για εκείνη κινητό) ίσως και για εμένα).

 

Στο μυαλό μου πρός το παρόν είναι για εκείνη το Νοκια 9. Προσπαθώ να καταλάβω λίγο περισσότερα για το πόσο ποιοτική είναι η κάμερα και η συσκευή.

 

Πάμε λοιπόν στα δεδομένα

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε: πιστεύω ότι το μαξ θα είναι 630€. Το απόλυτο μαξ λογικά ίσως να είναι 650€.

 

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε: κανένα θέμα.

 

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος: έχουμε πάρει το τελευταίο κινητό της από light in the box(Κίνα). Θα προτιμούσα γενικά Ευρώπη αλλά αν η τιμή και η διαφορά είναι τεράστια δε κολλάμε. Μένουμε υκ με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα): κανένα θέμα

 

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc:δεν με ενδιαφέρει το ράδιο. Βασικά τπτ αλλά αν έχει nfc για android pay δε χαλιεμαι.

 

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; έχω βαρεθεί τη ζωή μου να φλασαρω. Γι'αυτό κοιτάω όσο γίνεται pure android και όσο λιγότερο πείραγμα. Αν βρούμε κάτι που να αξίζει θα ασχοληθώ εγώ.

 

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono: νομίζω οτιδηποτε με οθόνη s8+ σε ποιότητα μας κάνει. Ηχεία κτλ αδιάφορα.

 

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία:αν δε κάνω λάθος θα έλεγα κάμερα, ταχύτητα, αυτονομία...για βαρύ γκειμινγκ ΤΕΚΑΝ.

 

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή:: Έχει M1A1.

 

Νομίζω ότι το ιδανικό βάση του τι γράφω θα ήταν μια συσκευή όσο πιο pure android γίνεται(Νοκια9 που έγραψα?) και μετά σειρά p και τέλος galaxy S10?

 

Ευχαριστώ πολύ για τις φωνές. Αν γράψετε+- για τις συσκευές που προτείνετε θα ήμουν ευγνώμων.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα είπες μόνος σου. Αν θες οπωσδήποτε pure Android πας σε Nokia 9 και φυσικά pixel 3 αν και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζουν, με την έννοια ότι σε αυτό το budget θα πρέπει για μένα να πάρεις ότι πιο γρήγορο κυκλοφορεί . Οι καλύτερες επιλογές σ αυτά τα χρήματα είναι s10 και p30. Εγώ θα πήγαινα σε s10. Μ αρέσει πολύ το design. Μόνο αρνητικό είναι οι επιδόσεις της κάμερας σε χαμηλό φωτισμό σε σχεση με τον ανταγωνισμό. Υπόψιν ότι ή one plus θα βγάλει 3 εκδόσεις του 7. Το pro που είπες εσύ θα είναι το πιο ακριβό

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Edited by nikos_nia86
Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτό που ψάχνουμε σε αυτά τα λεφτά είναι το σμουθ σε 1.5 χρόνο. Τώρα όλα σπέρνουν. Το θέμα είναι τι θα γίνει σε ένα χρόνο.

 

Το 1+7 θα βγάλει τρείς εκδόσεις με την pro να είναι ενδιάμεση (θα βγεί 7, pro & 5g pro. Η pro θα έχει 3 διαφορετικά στάνταρ απλά).

 

Έχω διαβάσει αρκετά ριβιου και πιστεύω ότι το τραγικό fp στο Νοκια είναι κυρίως θέμα sw μιας και αν έχω καταλάβει καλά η αμολεντ είμαι εφάμιλλη-ιδιας τεχνολογίας με του 6Τ που έχει ένα καλό fp.

 

Δεν είμαι κάθετος για το pure απλά με τρομάζουν οι λοιπές ναυαρχίδες στον 1+ χρόνο. Στη μαξ τιμή που ανεφεραυ ίσως πάμε και σε s10+/p30pro μέχρι τέλη Μαίου όπως το βλέπω να πέφτουν γοργά(689 βλέπω περίπου το σ10+ eu).

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Edited by zidane72003
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου νομίζω και σε one plus 6 αν πας μια χαρά smooth θα είναι σ ενάμιση χρόνο

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που είχε μια ζωή stock Android (Moto G, Nexus 5X, Mi A1) είναι μεγάλη η αλλαγή σε MIUI? Θέλω να πω είναι τόσο μεγάλη διαφορα όσο λένε?

 

Συνεχίζει να υπάρχει πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις και να μην εμφανίζονται?

 

Ξέρουμε για ποσο καιρό Ακόμα θα παίρνει αναβαθμίσεις Android?

 

Εμφανίζει καθόλου διαφημίσεις?

 

Κάποια θέματα με τα πατήματα τις οθόνης έχουν φτιαχτεί?

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση δεν με ενδιαφέρει και τόσο, κάποια στιγμή θα έρθει και στο P20 pro. Με την κάμερα πως είναι; Η μπαταρία για μένα είναι αρκετά σημαντικός παράγοντας.
Link to comment
Share on other sites

bd02d4512e44fdaf778438b0125277cc.jpgfe974a678de26ed67f9dad13702cd0f8.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά.

 

 

 

Είμαι σε αναζήτηση κινητού το τελευταίο διάστημα γιατί δεν την παλεύω άλλο με το G4 που έχω τα τελευταία 4 χρόνια (αν θυμάμαι καλά). Εξαιρετικό κινητό από πλευράς specs αλλά πλέον έχει γίνει μη λειτουργικό. Πολύ καθυστέρηση στο οτιδήποτε και η μπαταρία του τελειώνει στο άψε σβήσε.

 

Είμαι ανάμεσα στο P20 pro και το P30. Είχα βάλει στο μικροσκόπιο και το Mate 20 pro αλλά μετά από όλα αυτά που διάβασα για την οθόνη του, μακρυά... Δεν θέλω να έχω πάλι πάρε δώσε με τα service (3 bootloop στο G4). Μικροδιαφορές βλέπω μεταξύ των δύο που προανέφερα και για να πω την αλήθεια κλείνω προς το P20 pro.

 

 

 

Εσείς τι λέτε;

Νομίζω πάντως ότι δεν υπάρχει πλέον πρόβλημα με την οθόνη του mate

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IMG-0945.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να μην μπλεχτούν τα πράγματα, θέλω να δωσω μέχρι 150€, αγορά από skroutz με όσο καλύτερη κάμερα γίνεται και με ραδιόφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν και το redmi 7 για πιο οικονομικό και πιο καινούργιο μοντελο. Το θέλω για την γυναίκα μου το κινητό η χρήση του θα είναι Instagram, Facebook, viper, ραδιόφωνο και όσο το δυνατόν καλές φωτογραφίες. Αν παρόλα αυτά, αξίζει το note 6 pro τότε να ανέβω λίγο σε τιμή και να το πάρω
Link to comment
Share on other sites

Πάω για το note 6 pro. Έχουν ίδια κάμερα το 32gb με το 64gb?
Ακριβώς την ίδια ναι. Αν σε παίρνει οικονομικά πήγαινε για το 4/64. Τα 4giga ram θα χρειαστούν μακροπροθεσμα

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τελικά το redmi 7 3/64 στα 135€ και μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να του λείπει τίποτα σε ταχύτητα ui

Το βίντεο 1080/60fps δουλεύει άψογα και η οθόνη αν δεν μου έλεγαν ότι είναι 720p θα ορκιζομουν πως είναι 1080

 

Πήρε και ενημέρωση miui 10.2 , 10.2.8.0

 

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τελικά το redmi 7 3/64 στα 135€ και μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να του λείπει τίποτα σε ταχύτητα ui

Το βίντεο 1080/60fps δουλεύει άψογα και η οθόνη αν δεν μου έλεγαν ότι είναι 720p θα ορκιζομουν πως είναι 1080

 

Πήρε και ενημέρωση miui 10.2 , 10.2.8.0

 

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Aν δεν έχεις φοβερές απαιτήσεις σε επιδόσεις, μια χαρά είναι το Redmi 7... Καλή επιλογή έκανες και εύχομαι να σου βγει κομπλέ και να το χαρείς... ;)

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά

Πλέον δεν έχω τρελές απαιτήσεις, η αυτονομία έχει έρθει στα πιο σημαντικά ζητήματα

 

Σε καταλαβαίνω γιατί κάπως έτσι είμαι και εγώ πλέον... Αυτονομία και να τσουλάει καλά σε καθημερινή χρήση με καμιά 10αριά εφαρμογές που χρησιμοποιώ... Τώρα οθόνες, κάμερες κλπ I don't care... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Ενδιαφερομαι για αγορα κινητου στα 200 ευρω με την καλυτερη καμερα γι αυτη την κατηγορια.

Ειμαι αναμεσα στα xiaomi mi 8 lite,samsung a50 και huawei p20 lite.

Θα ηθελα τη γνωμη σας για τις συγκεκριμενες συσκευες.7

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

xiaomi m1 a1:)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Ενδιαφερομαι για αγορα κινητου στα 200 ευρω με την καλυτερη καμερα γι αυτη την κατηγορια.

Ειμαι αναμεσα στα xiaomi mi 8 lite,samsung a50 και huawei p20 lite.

Θα ηθελα τη γνωμη σας για τις συγκεκριμενες συσκευες.7

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

ειδα χθες το α50 και με εντυπωσιασε.γενικα η σειρα α που βγηκε τωρα με εχει εντυπωσιασει,και αν αλλαζα κινητο τωρα μαλλον θα δοκιμαζα καποιο απο αυτη την σειρα.χωρις να σημαινει οτι τα αλλα δυο δεν ειναι καλα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως είναι καλύτερο το redmi note 7. Ξεφεύγει σε τιμή βέβαια. Όχι όμως το redmi 7. Έχουν διαφορά

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...