Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι σε δίλημμα για την επόμενη συσκευή μου, μετά από πώληση της δικής μου συσκευης στα 350€(s8+) το p20 pro μου βγαίνει μια συμμετοχή στα 120 επιπλέον ελαφρώς μεταχειρισμένο το πολύ μηνός και από την άλλη με την προσφορά που βγάινει το mate 20 pro στα καταστήματα με δώρο το p20 lite(θα πουληθεί μαζι με το s8+ το δικό μου) θα βγει στο τέλος 480 από την τσέπη! Θα ήθελα τις γνώμες σας για το σκεπτικό της επόμενης συσκευής! Ευχαριστώ

 

Αν αξίζει να δώσεις 360 ευρώ επιπλέον για ένα κινητό με ελάχιστα καλύτερη κάμερα και αυτονομία; Όχι, δεν αξίζει

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και ο τιτλος... Σαν καλυτερο συνολο τι προτεινετε?

Στα 200€ +- μιλαμε...

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Αν αξίζει να δώσεις 360 ευρώ επιπλέον για ένα κινητό με ελάχιστα καλύτερη κάμερα και αυτονομία; Όχι, δεν αξίζει

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, αλλά νομίζω πως δεν έχει Ελαχιστες διάφορες, σε κάθε σημείο έχω την εντύπωση πως το mate υπερισχύει και είναι ακόμα νεογέννητο όσον αφορά τις αναβαθμίσεις και βελτιώσεις με το ήδη φτιαγμένο p20 pro!

Link to comment
Share on other sites

Aν σ΄αρέσει το notch εμφανισιακά και προτιμάς να έχεις jack για ακουστικά και επεκτάσιμη μνήμη, τότε Note 6... Aν θες κάτι πιο ισχυρό (σε καθημερινή χρήση μάλλον δε θα δεις διαφορές), με Αndroid One (που είναι σημαντικό ατού), type C, αλλά οχι επεκτάσιμη μνήμη, ούτε jack, τότε ΜiΑ2.. Και τα 2 είναι μια χαρά. ;)
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια τηλέφωνα είναι. Μόνη διαφορά το μέγεθος της οθόνης και η μπροστινή κάμερα. Θα πας στο πιο φθηνό.

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, αλλά νομίζω πως δεν έχει Ελαχιστες διάφορες, σε κάθε σημείο έχω την εντύπωση πως το mate υπερισχύει και είναι ακόμα νεογέννητο όσον αφορά τις αναβαθμίσεις και βελτιώσεις με το ήδη φτιαγμένο p20 pro!

 

Σε κάμερα η μόνη σημαντική διαφορά είναι ο ευρυγώνιος φακός και η αφαίρεση του μονόχρωμου. Κατά τα άλλα δεν έχω δει δείγματα φωτογραφίας στο flickr που να δείχνουν κάποια σημαντική βελτίωση σε σχέση με το P20 Pro. Πολύ καλές κάμερες και τα δύο. Βέβαια αν κάποιος χρησιμοποιεί την κάμερα για να ανεβάζει σε facebook και instagram και Poco να έχει τα ίδια αποτελέσματα θα έχει πλην νύχτας, αφού η συμπίεση που εφαρμόζουν αυτές οι υπηρεσίες αφαιρεί όλη την λεπτομέρεια που ξεχωρίζει τα καλύτερα κινητά.

 

Ο επεξεργαστής του Mate 20 είναι πράγματι αρκετά καλύτερος... στο Antutu. Στην πραγματική ζωή μπορεί κάποιος να δει μια διαφορά αν παίζει Fortnite. Διαφορετικά αμφίβολο. Όπως η μεγάλη πλειοψηφία δεν βλέπει πραγματική διαφορά στην ταχύτητα ανάμεσα στο P20 Pro και το Poco αν και το δεύτερο τα πάει πολύ καλύτερα στα συνθετικά benchmarks.

 

Μπαταρία έχουν το ίδιο μέγεθος. To Mate 20 Pro έχει λίγο μεγαλύτερη οθόνη και λίγο μικρότερο επεξεργαστή, οπότε το σύνολο της αυτονομίας τους βγαίνει το ίδιο.

 

Οθόνη έχουν και τα δύο Amoled με παρόμοια χαρακτηριστικά. Μάλιστα, αν δεν κάνω λάθος, του P20 είναι κατασκευής Samsung ενώ το Mate 20 από BOE.

 

Πραγματικά, δεν μπορώ να δω τις σπουδαίες διαφορές ανάμεσα σε δύο flagship κινητά που έξι μήνες ζωής διαφορά μεταξύ τους.* Εδώ η Apple βγάζει νέο iPhone κάθε 12μηνο και δεν καταφέρνει να δώσει κάτι πραγματικά νέο.

 

*Μοναδική εξαίρεση αν κάποιος ψήνεται τρελά για ευρυγώνιο φακό.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο φίλος Σπύρος. Επίσης, αν θες γερή αυτονομία τότε Redmi Note 6 Pro, αν είσαι τη μισή μέρα με wifi, δεν το πολυχρησιμοποιείς κλπ τότε μια χαρά και το Α2
Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμησει miui επειδη το ςχει συνηθισει πιστευω...

Απο θεμα καμερας τι λενε, καλυτερο το ρν6?

Επισης αξιζει να ανεβει στα 230+ για mi8lite?

Η χρηση που το θελει ειναι ψιλοστανταρ... Τηλεφωνο, καλη μπαταρια και καμια καλουλα φωτο για τα παιδια του... Εινακ κατοχος ρν2 εδω και 2 χρονια και τον εχει βγαλει ασπροπροσωπο.

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Ή αν τα θέλεις όλα αυτά μαζί, ψάξε στις αγγελίες, ίσως βρείς σφραγισμένο ΝΟΚΙΑ 8, από την black Friday προσφορά του Γερμανού στα 199€ (-20% επιστροφή από Eurobank κέρδος για τον πωλητή)
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμησει miui επειδη το ςχει συνηθισει πιστευω...

Απο θεμα καμερας τι λενε, καλυτερο το ρν6?

Επισης αξιζει να ανεβει στα 230+ για mi8lite?

Η χρηση που το θελει ειναι ψιλοστανταρ... Τηλεφωνο, καλη μπαταρια και καμια καλουλα φωτο για τα παιδια του... Εινακ κατοχος ρν2 εδω και 2 χρονια και τον εχει βγαλει ασπροπροσωπο.

 

Όπως τον περιγράφεις ως χρήστη νομίζω το RN6 θα τον καλύψει μια χαρά. Το Mi A2 έχει λίγο καλύτερη κάμερα αλλά και του RN6 είναι άλματα μπροστά από των RN2/3/4. Δεν θα χρειαστεί να μάθει ένα νέο λειτουργικό και η μπαταρία θα τον βγάζει 1-2 μέρες άνετα. Δεν βλέπω γιατί να δώσει τα επιπλέον λεφτά για το Α2.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάμερα η μόνη σημαντική διαφορά είναι ο ευρυγώνιος φακός και η αφαίρεση του μονόχρωμου. Κατά τα άλλα δεν έχω δει δείγματα φωτογραφίας στο flickr που να δείχνουν κάποια σημαντική βελτίωση σε σχέση με το P20 Pro. Πολύ καλές κάμερες και τα δύο. Βέβαια αν κάποιος χρησιμοποιεί την κάμερα για να ανεβάζει σε facebook και instagram και Poco να έχει τα ίδια αποτελέσματα θα έχει πλην νύχτας, αφού η συμπίεση που εφαρμόζουν αυτές οι υπηρεσίες αφαιρεί όλη την λεπτομέρεια που ξεχωρίζει τα καλύτερα κινητά.

 

Ο επεξεργαστής του Mate 20 είναι πράγματι αρκετά καλύτερος... στο Antutu. Στην πραγματική ζωή μπορεί κάποιος να δει μια διαφορά αν παίζει Fortnite. Διαφορετικά αμφίβολο. Όπως η μεγάλη πλειοψηφία δεν βλέπει πραγματική διαφορά στην ταχύτητα ανάμεσα στο P20 Pro και το Poco αν και το δεύτερο τα πάει πολύ καλύτερα στα συνθετικά benchmarks.

 

Μπαταρία έχουν το ίδιο μέγεθος. To Mate 20 Pro έχει λίγο μεγαλύτερη οθόνη και λίγο μικρότερο επεξεργαστή, οπότε το σύνολο της αυτονομίας τους βγαίνει το ίδιο.

 

Οθόνη έχουν και τα δύο Amoled με παρόμοια χαρακτηριστικά. Μάλιστα, αν δεν κάνω λάθος, του P20 είναι κατασκευής Samsung ενώ το Mate 20 από BOE.

 

Πραγματικά, δεν μπορώ να δω τις σπουδαίες διαφορές ανάμεσα σε δύο flagship κινητά που έξι μήνες ζωής διαφορά μεταξύ τους.* Εδώ η Apple βγάζει νέο iPhone κάθε 12μηνο και δεν καταφέρνει να δώσει κάτι πραγματικά νέο.

 

*Μοναδική εξαίρεση αν κάποιος ψήνεται τρελά για ευρυγώνιο φακό.

 

Καλοδεχουμενη η γνώμη σου και σεβαστή! Δεν έχω δουλέψει καθόλου Huawei πόσο μάλλον τις δύο συσκευες, μόνο από εδώ και από εκεί! Όπως εγραψα και στο αρχικό μου μήνυμα, το p20 pro έχει πάρει κάποια updates για να φτάσει εδώ που έχει φτάσει σε κάμερα και διάφορα άλλα καλουδια σε αντίθεση με το mate 20 pro το οποίο ακόμα δεν έχει πάρει κάτι, και ήδη έχει δείξει τις ικανότητες του! Οθόνη περα από την πρασιναδα, από κοντά για τα γούστα μου είναι πολύ καλύτερη του mate από p20, με bencmarks δεν ασχολούμαι οπότε και δεν με νοιάζει! Μπαταρία 4200 το mate, 4000 p20! Για τα γούστα μου προτιμώ την wideπου δεν είχα ποτέ πάρα μονόχρωμο!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες P20 υποθέτω εννοείς το Pro, σωστά; Γιατί το P20 και το P20 pro δεν έχουν την ίδια οθόνη, το πρώτο έχει LCD... Όσο για τα updates που αναφέρεις, προφανώς και το P20 Pro θα πάρει ακόμα αρκετά updates και θα βελτιωθεί, δεν είναι κινητό τετραετίας αλλά επταμήνου. Επίσης, ο αισθητήρας της κάμερας των δύο κινητών είναι ίδιος, με το Mate 20 Pro απλά να έχει φακό με λίγο χαμηλότερο aperture. Που σημαίνει πως από τη στιγμή που ο αισθητήρας είναι ίδιος και το λογισμικό και των δύο της Huawei οι φωτογραφίες τους θα είναι λίγο πολύ ίδιες, όσες αναβαθμίσεις και να πάρουν, απλά το Mate 20 Pro θα έχει ένα μικρό προβάδισμα σε σκοτεινά περιβάλλοντα, όπου και εκεί το Mate 20 Pro είναι πολύ δυνατό.

 

Από εκεί και πέρα, αν ένας wide φακός, 0,2 mm aperture και 200 mAh μπαταρίας αξίζουν για εσένα 360 ευρώ καλορίζικο :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες P20 υποθέτω εννοείς το Pro, σωστά; Γιατί το P20 και το P20 pro δεν έχουν την ίδια οθόνη, το πρώτο έχει LCD... Όσο για τα updates που αναφέρεις, προφανώς και το P20 Pro θα πάρει ακόμα αρκετά updates και θα βελτιωθεί, δεν είναι κινητό τετραετίας αλλά επταμήνου. Επίσης, ο αισθητήρας της κάμερας των δύο κινητών είναι ίδιος, με το Mate 20 Pro απλά να έχει φακό με λίγο χαμηλότερο aperture. Που σημαίνει πως από τη στιγμή που ο αισθητήρας είναι ίδιος και το λογισμικό και των δύο της Huawei οι φωτογραφίες τους θα είναι λίγο πολύ ίδιες, όσες αναβαθμίσεις και να πάρουν, απλά το Mate 20 Pro θα έχει ένα μικρό προβάδισμα σε σκοτεινά περιβάλλοντα, όπου και εκεί το Mate 20 Pro είναι πολύ δυνατό.

 

Από εκεί και πέρα, αν ένας wide φακός, 0,2 mm aperture και 200 mAh μπαταρίας αξίζουν για εσένα 360 ευρώ καλορίζικο :)

Ναι φίλε μου για το p20 pro αναφέρομαι, σε ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Για Mi8 τι θα έλεγες, μιας και έχεις το Note 5; Πολύ καλή περίπτωση στα χρήματά του..

 

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ καταρχήν για τις απαντήσεις σας.

 

SpyrosR : Το Α2 το απέρριψα γι αυτούς ακριβώς τους λόγους.

Το 6-αρι το άφησα στην ακρη λογω του notch να σου πω την αληθεια αλλα αν αξιζει η διαφορα θα το ξανακοιταγα ευχαριστως

 

gpippas : Τα είδα από κοντά και τα δύο, δεν παρατήρησα μεγάλη διαφορά σε θέμα οθόνης ή κάμερας.

Δεν είχα όμως την δυνατότητα να ελέγξω τον ήχο γιατί ήμουν σε κατάστημα του Mall και γινόταν της κακομοίρας

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ καταρχήν για τις απαντήσεις σας.

SpyrosR : Το Α2 το απέρριψα γι αυτούς ακριβώς τους λόγους.

Το 6-αρι το άφησα στην ακρη λογω του notch να σου πω την αληθεια αλλα αν αξιζει η διαφορα θα το ξανακοιταγα ευχαριστως

 

Αν δε σε χαλάει τόσο πολύ το notch, πραγματικά δε βρίσκω λόγο για ~20 ευρώ να πάρεις το 5 αντί του νεότερου 6... Eίναι γενικά εξαιρετική συσκευή...

Όσον αφορά το Meizu που αναφέρθηκε, έχει ελαφρώς κατώτερο CPU αλλά ΟΚ ενδιαφέρον φαίνεται... Το θέμα είναι που το βρίσκεις να το δεις/δοκιμάσεις και να το αγοράσεις;;; Χώρια που άποψη support το Xiaomi θα είναι σίγουρα καλύτερη επιλογή... ;)

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα κοιτούσα και το meizu note 8

 

Αν και τη συμπαθώ τη Meizu, αφενός θα πέσει σε αυτονομία που φαίνεται να την ενδιαφέρει, αφετέρου δεν ξέρω αν αξίζει να μπει στο τριπάκι της παραγγελίας από Κίνα για ένα κινητό που ίσως έχει λίγο καλύτερη κάμερα από το RN5

 

@sisx1

 

Αφού την κοπέλα σου την ενδιαφέρει η ανοιχτή ακρόαση για επαγγελματικούς λόγους, έχει σκεφτεί να χρησιμοποιεί ένα μικρό φορητό bluetooth ηχείο όπως πχ το JBL Go; Το συγκεκριμένο το έχω και είναι φοβερά καλύτερο από οποιοδήποτε κινητό από άποψη ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

εχω ενα Lenovo Vibe k5 εδω και 3 περιπου χρονια.Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος αλλα εχει αρχισει να γεμιζει η μνημη των 32gb και επιπλεον καμμια φορα κλεινει μονο του.Σκεφτομαι να το αντικαταστησω με ενα μοντελο Xiaomi.Απαραιτητα 4 gb rom και τουλαχιστον 64gb ram.Διαθεσιμο ποσο maximum 180 ευρω.Θελω να αντεξει τουλαχιστον 2 χρονια οπως το lenovo.Ποιο πιστευετε οτι θα επρεπε να παρω?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...