Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δύσκολο μενού δεν αλλάζει με τον launcher. Το μενού είναι σαν το ios. Αυτό που είναι δύσκολο είναι το μενού των ρυθμίσεων που σε κανένα κινητό με launcher δεν αλλάζει.
ετσι μου ειχαν πει εδώ μεσα.τι να πω.ας παει ο φιλος και από κοντα να δει τις συσκευες που τον ενδιαφερουν.αυτο θεωρω ότι είναι το καλυτερο. Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Τι ασχολείστε με την συγκεκριμένο . Μην δει ποστ για την xiaomi βούρ μέσα . Το Α6 κ το p20 lite γελάω πραγματικά ..μάλλον θα είναι άσχετοι εκεί στις αγγελίες στο διπλανό site που τα σκοτώνουν από τον πρώτο μήνα αγοράς τους κ σφραγισμένα ..περίεργα πράγματα ..

 

Και τι μου προτείνεις;

 

Να ξαναδιευκρινισω το κινητο προορίζεται για γυναίκα με βασική χρήση.

Δεν παίζει παιχνίδια δεν θα το φορτώσει εφαρμογές δεν έχει καν fb.

Eθεσα όμως ένα κριτήριο να έχει ΚΑΛΗ καμερα γιατι τραβά φωτο τα παιδια, να είναι εύχρηστο, αξιόπιστο και μια αξιοπρεπή μπαταρία.

Στο GPS δε νομίζω ότι έχουν θέμα τα κινητά αυτά. Δεν με ενδιαφέρει Επίσης μεταπωλητικη αξία καθώς λογικά θα το κρατήσει μια διετία οπότε δεν έχει αξία σε αυτά τα χρήματα

Θεωρείτε ότι με αυτές τις ανάγκες δεν με καλύπτει κάποια από αυτά;

 

Πρέπει να ανέβω οικονομικα;

Να δω το A7 η Α8 που παίρνει την κατιούσα;

Βασικά κοιτάω samsung λόγω του ότι έχω και εγώ το note 8 και θα της το στήσω πιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Μην το πολυσκέφτεσαι φίλε. Το Samsung είναι η πιο λογική επιλογή ανάμεσα σε αυτά που έχεις υπόψη.
Link to comment
Share on other sites

Και τι μου προτείνεις;

 

Να ξαναδιευκρινισω το κινητο προορίζεται για γυναίκα με βασική χρήση.

Δεν παίζει παιχνίδια δεν θα το φορτώσει εφαρμογές δεν έχει καν fb.

Eθεσα όμως ένα κριτήριο να έχει ΚΑΛΗ καμερα γιατι τραβά φωτο τα παιδια, να είναι εύχρηστο, αξιόπιστο και μια αξιοπρεπή μπαταρία.

Στο GPS δε νομίζω ότι έχουν θέμα τα κινητά αυτά. Δεν με ενδιαφέρει Επίσης μεταπωλητικη αξία καθώς λογικά θα το κρατήσει μια διετία οπότε δεν έχει αξία σε αυτά τα χρήματα

Θεωρείτε ότι με αυτές τις ανάγκες δεν με καλύπτει κάποια από αυτά;

 

Πρέπει να ανέβω οικονομικα;

Να δω το A7 η Α8 που παίρνει την κατιούσα;

Βασικά κοιτάω samsung λόγω του ότι έχω και εγώ το note 8 και θα της το στήσω πιο ευκολα.

 

Αν θεωρεις ότι πρέπει να σου προτείνω θα σου έλεγα εύκολα redminote 5 .Από αυτά που βλέπεις είναι απλά πολύ ανώτερο . Δες κ κανένα τεστ στο youtube. Επίσης μην ξεχνας ότι έχει μόλις 3gb ram κ με το τραγικό bloatware της sammy θα σέρνεται σε λίγο καιρό κ θα τ ακούς εσύ ..Δεν έχει καμία σχέση με τα καλά κινητά της sammy από s8 κ πάνω . Από κει κ κάτω η εταιρεία πουλάει overpriced σκουπίδια

Edited by bruno1977
Link to comment
Share on other sites

Μην το πολυσκέφτεσαι φίλε. Το Samsung είναι η πιο λογική επιλογή ανάμεσα σε αυτά που έχεις υπόψη.

 

Ακόμα γελαω με τη "λογικη" επιλογη. Το Α6 εκτος απο την οθονη ειναι παντού απο λιγο εως αρκετα χειροτερο απο το Redmi note 5. Κατοχος OnePlus 6 , πρώην κατοχος S7 edge, ο αδερφος μου εχει Redmi Note 5 και η αδελφή μου Α6+.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα γελαω με τη "λογικη" επιλογη. Το Α6 εκτος απο την οθονη ειναι παντού απο λιγο εως αρκετα χειροτερο απο το Redmi note 5. Κατοχος OnePlus 6 , πρώην κατοχος S7 edge, ο αδερφος μου εχει Redmi Note 5 και η αδελφή μου Α6+.

 

Δηλαδή η αδελφή σου μετάνιωσε το A6+ και ψάχνει απεγνωσμένα Redmi, ε;

Ή δεν είναι αρκετά "ψαγμένη" για benchmarks; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.. Ειμαι σε δίλλημα ανάμεσα σε αυτά τα δύο κινητά, αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι η κάμερα και να μην υποφέρει σε εσωτερικό χώρο..

Θέλω να βγάζω τον μικρό:)

μέχρι 400€ περίπου δηλαδή και αγορά από Σκρουτζ ή e-shop που το έχει προσφορά το mate αυτή την εβδομάδα..

Κάμερα-μπαταρία-οθόνη..

Edited by tjimmm
Link to comment
Share on other sites

Ως τώρα δεν έχω ακούσει κάτι ιδιαίτερο για την φωτογραφική του a6 όπως έχουμε ακούσει για τα νέα redmi/mi.

 

Επίσης η samsung πρόσφατα έφαγε πρόστιμο γιατί επιβράδυνε τις συσκευές με τα update, ενώ η xiaomi από την άλλη δείχνει ότι στηρίζει αρκετά τις συσκευές της σε έκδοση miui.

 

 

Παρόλο αυτά αν κοιτάς από μεγάλα καταστήματα τοτε ίσως έβλεπες το a5 17. Στα λεφτά του στη vodafone είναι καλή περίπτωση.

 

Τώρα το θέμα με την σύγκριση των συσκευών είναι αστείο μια συσκευή που είναι λιγο καλύτερη σε οθόνη και αυτονομία να είναι υπέρτερη μιας άλλης που έχει αποδεδειγμένα καλύτερη υποστήριξη, επεξεργαστή, κάμερα, ram....

Link to comment
Share on other sites

Ως τώρα δεν έχω ακούσει κάτι ιδιαίτερο για την φωτογραφική του a6 όπως έχουμε ακούσει για τα νέα redmi/mi.

 

Επίσης η samsung πρόσφατα έφαγε πρόστιμο γιατί επιβράδυνε τις συσκευές με τα update, ενώ η xiaomi από την άλλη δείχνει ότι στηρίζει αρκετά τις συσκευές της σε έκδοση miui.

 

 

Παρόλο αυτά αν κοιτάς από μεγάλα καταστήματα τοτε ίσως έβλεπες το a5 17. Στα λεφτά του στη vodafone είναι καλή περίπτωση.

 

Τώρα το θέμα με την σύγκριση των συσκευών είναι αστείο μια συσκευή που είναι λιγο καλύτερη σε οθόνη και αυτονομία να είναι υπέρτερη μιας άλλης που έχει αποδεδειγμένα καλύτερη υποστήριξη, επεξεργαστή, κάμερα, ram....

 

 

Για ποια υποστήριξη μιλάς στα Redmi φίλε? Που τα security patches ξεχνιούνται στο πρώτο 6μηνο;

Αλλά ναι, παίρνεις το γνωστό "performance improvements, system optimizations" και ανεβαίνει ο αριθμός build της miui...

 

Έγραψα που είναι ανώτερο το A6+, αλλά για κάποιον λόγο επιμένεις μόνο στην οθόνη.

Δες εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7698907#post7698907

 

Όσον αφορά τα ξερά specs, ναι είναι ταχύτερο το Xiaomi. Μία συσκευή όμως είναι ΠΟΛΛΑ περισσότερα από ένα soc.

Link to comment
Share on other sites

 

Παρόλο αυτά αν κοιτάς από μεγάλα καταστήματα τοτε ίσως έβλεπες το a5 17. Στα λεφτά του στη vodafone είναι καλή περίπτωση.

 

.

 

θα συμφωνήσω, για 169 ευρω ειναι καλή περίπτωση.. πολύ καλή οθόνη, αυτονομία, αδιάβροχο, aod, απλά η φωτογραφική χάνει λίγο σε low light χωρίς φλας

 

απο μενα ναι στο α5 '17 απο voda

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω, για 169 ευρω ειναι καλή περίπτωση.. πολύ καλή οθόνη, αυτονομία, αδιάβροχο, aod, απλά η φωτογραφική χάνει λίγο σε low light χωρίς φλας

 

απο μενα ναι στο α5 '17 απο voda

 

Ευχαριστώ. Δεν κοιτάω μόνο μεγάλα μαγαζιά.

Το Α5 2017 φαίνεται να έχει δελεαστική τιμή στην βοντα αλλά δεν ξέρω με προβληματίζει το μέγεθος.

Έχει καλύτερη κάμερα αυτονομία ταχύτητα ή απλά λόγω τιμης;

Γιατί εγώ βλέπω πιο μικρή μπαταρία λίγο γρηγορότερο επεξεργάστη ίδια ΡΑΜ δεν έχει διπλή καμερα.

Φαντάζομαι αν ανέβαινα στο a7 θα ήμουν οκ; Αλλά αν δεν αξιζει την διαφορα στα χρηματα γιατι να ανεβω.

Θα προσπαθήσω να τα δω και από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Για ποια υποστήριξη μιλάς στα Redmi φίλε? Που τα security patches ξεχνιούνται στο πρώτο 6μηνο;

Αλλά ναι, παίρνεις το γνωστό "performance improvements, system optimizations" και ανεβαίνει ο αριθμός build της miui...

 

Έγραψα που είναι ανώτερο το A6+, αλλά για κάποιον λόγο επιμένεις μόνο στην οθόνη.

Δες εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7698907#post7698907

 

Όσον αφορά τα ξερά specs, ναι είναι ταχύτερο το Xiaomi. Μία συσκευή όμως είναι ΠΟΛΛΑ περισσότερα από ένα soc.

 

Σε βάθος χρόνου ποια συσκευή θα ρολάρει καλύτερα; Μόνο και μόνο από το hw το xiaomi θα τραβήξει περισσότερο. Και ένα δυνατό soc θα φανεί όταν ανοίγεις εφαρμογές γρήγορα και το κινητό δεν κολλάει. Τώρα security update δεν ξέρω αν η samsung στηρίζει τις συσκευές όπως τις ναυαρχίδες της. Τώρα οι αναβαθμίσεις δεν είναι μόνο για το φαίνεσθαι αλλά αν σε βολεύει ας το ακυρώσουμε και αυτό.

 

Με τα notifications λέμε ότι δεν έχουμε θέμα αλλά μάλλον δεν επικοινωνούμε με τον υπόλοιπο κόσμο για να βλέπουμε θέμα....4g+ βλέπω ότι υποστηρίζει η συσκευή αλλά θα αρχισεις πάλι τα ίδια με τα άλλα θέματα...

 

Μεταπωλητικη αξία όταν ο άλλος δεν πρόκειται να την δώσει δεν ξέρω αν μετράει σαν συν....

 

Το Α5 έχει καλή αυτονομία και η κάμερα είναι τίμια. Το μέγεθος είναι ανάλογα πως το βλέπεις. Για μένα αυτές οι διαστάσεις είναι καλύτερες λόγω φορητότητας.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ τι συζηταμε ακριβώς . Αν μπει κάποιος στο Σκρουτζ θα δει το rn5 με 700.!!!!! Κριτικές κ το Α6 Πλας με 58 . Μάλλον κάτι ξεροιυν οι καταναλωτές .κ μπαίνει κ στο παιχνίδι το Α5 ???σοβαρά τώρα ;;; Υπάρχει κ το j5 ... έλεος...
Link to comment
Share on other sites

Γενική παρατήρηση φιλική.

Αντί οι μεν να αφοριζουν τους δε θα προτιμούσα να μου πείτε που υπερτερεί η συσκευηί που μου προτείνετε για την χρήση που ζήτησα.

Εσείς που μου λέτε για το rn5 τι λέτε για την κάμερα του σε σχέση με τα άλλα;. Το mui για μια γυναίκα πως ειναι;

Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για μένα το δίλημμα θα ήταν Note 5 ή mia2. Τίποτα άλλο

 

Sent from my C106 using Tapatalk

 

Ποιες οι διαφορές σε αυτά που ζητω;

Πχ βλέπω πολύ κράζουν το GPS του. Εγώ το θέλω αξιοπιστο

Edited by stama
Link to comment
Share on other sites

Γενική παρατήρηση φιλική.

Αντί οι μεν να αφοριζουν τους δε θα προτιμούσα να μου πείτε που υπερτερεί η συσκευηί που μου προτείνετε για την χρήση που ζήτησα.

Εσείς που μου λέτε για το rn5 τι λέτε για την κάμερα του σε σχέση με τα άλλα;. Το mui για μια γυναίκα πως ειναι;

Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ποιες οι διαφορές σε αυτά που ζητω;

Πχ βλέπω πολύ κράζουν το GPS του. Εγώ το θέλω αξιοπιστο

 

Φίλε το miui είναι πανευοκολο όλα τακτοποιημένα είναι τα βρίσκεις πανευκολα .Αν θεωρείς ότι υπερβάλλουμε κάπου κάνε κ την ίδια ερώτηση στο insomnia . Δεν αφορίζω κανένα τηλέφωνο , προσωπικά , απλά μεταξύ του Α6 και του rn5 απλά δεν υπάρχει σύγκριση . Σε ότι αφορά το Α2 είναι εξαιρετικο τηλέφωνο αλλά έχει δύο σημαντικά - για μένα. Την μικρή του μπάταρια και την μη επεκτασιμη rom

Link to comment
Share on other sites

Γενική παρατήρηση φιλική.

Αντί οι μεν να αφοριζουν τους δε θα προτιμούσα να μου πείτε που υπερτερεί η συσκευηί που μου προτείνετε για την χρήση που ζήτησα.

Εσείς που μου λέτε για το rn5 τι λέτε για την κάμερα του σε σχέση με τα άλλα;. Το mui για μια γυναίκα πως ειναι;

Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ποιες οι διαφορές σε αυτά που ζητω;

Πχ βλέπω πολύ κράζουν το GPS του. Εγώ το θέλω αξιοπιστο

 

Φίλε μου ανάμεσα στα τρια, a6 plus, redmi note 5 & p20 lite η πλειοψηφία προτείνουμε το redmi. Εμείς που λέμε για την κάμερα του rn5 έχουμε δει και δείγματα από χρήστες εδώ μέσα. Από τα άλλα δεν έχουμε δει για να λέμε ότι είναι και καλύτερα....

 

Τώρα το Α5 το πρότεινα μόνο ως προς τα λεφτά που έχει στην vodafone σε σχέση με τα άλλα αν δεν κοιτάμε skroutz.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σκέφτομαι για δεύτερη συσκευή, μιας και το Meizu M6 Note, είχε μια πτώση σήμερα, και παρόλο που φόραγα και tempered glass,και θήκη, με την πτώση βρήκε στο σημείο που Β οθόνη είναι ακάλυπτη με αποτέλεσμα να σπάσει κάτω αριστερά..

Βασικά δεν θέλω να ξοδευτω,μιας και είναι για δεύτερη συσκευή, η πρώτη είναι το Note 8, απλά θα ήθελα μία το πολύ μέχρι 200€,και πιο λίγο καλά θα ήταν.... Το μόνο που θέλω είναι κάμερα ίση με το M6, μπαταρία, και αν γίνεται να έχει ραδιόφωνο... Αν έσπαγε τον άλλο μήνα, θα έπερνα το Pocco, αλλά δεν μπορώ να περιμένω.... Βλέπω το σπάσιμο και μου έχετε να του δώσω μια. Να το κάνω κομμάτια...

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.. Ειμαι σε δίλλημα ανάμεσα σε αυτά τα δύο κινητά, αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι η κάμερα και να μην υποφέρει σε εσωτερικό χώρο..

Θέλω να βγάζω τον μικρό:)

μέχρι 400€ περίπου δηλαδή και αγορά από Σκρουτζ ή e-shop που το έχει προσφορά το mate αυτή την εβδομάδα..

Κάμερα-μπαταρία-οθόνη..

 

Νομίζω και με τα δύο θα είσαι εξΐσου ικανοποιημένος στον τομέα κάμερα. Ίσως το Mi8 να γίνει ένα κλικ καλύτερο αν πάρει την αναβάθμιση με το λογισμικό του Mi Mix 3 αλλά επειδή για την ώρα οι αναβαθμίσεις του Mi8 μάλλον κακό έχουν κάνει στην κάμερα μην το παίρνεις ως δεδομένο. Και σε κάθε περίπτωση μην περιμένεις τεράστια διαφορά ανάμεσα στα δύο.

 

Τώρα για τα υπόλοιπα, το Mate 10 μου αρέσει περισσότερο λόγω μπαταρίας και έλλειψης εγκοπής, αλλά αυτά είναι προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το gippa, το mate είναι δοκιμασμένη λύση. Και θα αναφέρω επίσης ότι με το mate θα έχεις 2 χρόνια εγγύηση από την επίσημη αντιπροσωπεία και όχι από το κατάστημα που δίνουν για το mi 8, εκτός και αν το πάρεις από μεγάλη αλυσίδα αλλά η τιμή ανεβαίνει σημαντικά.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω το Note 8. Αλλά το Meizu Note 8.

 

Το αγνοούσα τελείως, καλό φενεται...

Η πλάκα είναι ότι αν το πάρω, θα έχω Galaxy Note 8, και Meizu M8...Τρελλα... Έχεις άποψη για την συσκευή;;;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...