Jump to content

Sony Ericsson Z520i


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και επίσης: υπάρχουν εκδόσεις λογισμικού που βελτιώνουν το κινητό; (έχω καλομάθει με τη siemens).

 

Ο τηλεφωνικός κατάλογος είναι εκνευριστικός... τα μετέφερα όλα στα κεφαλαία...

Τα λαμπάκια τελικά αφού ΔΕΝ ανάβουν για αναπάντητες, μηνυματα κλπ. δεν είναι και πολύ χρήσιμα. Μάλλον θα τα απενεργοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 445
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ε καλα δεν ειναι δυνατον ενα κινητο να καλυπτει ολων τα γουστα. Για μενα ευτυχως που δεν αναβουν τα φωτακια σε αναπάντητες, μηνυματα κλπ. Αναβουν μονο οταν χτυπησει. Εαν ριξεις μια ματια στην εξ.οθονη θα δεις εαν υπαρχει καποιο συμβαν. Δε χρειαζεται να το κανουμε φωτορυθμικο!!! :tease:

Αυτο με το ονομα/επιθετο ουτε εγω εχω καταλαβει τη χρηση του, αν και αναφερει οτι ειναι για συγχρονισμο επαφων. Εγω τον καταλογο τον εχω με μικρα, δεν καταλαβα το προβλημα σου. :what:

Εκδοσεις λογισμικου ευελπιστω οτι θα υπαρξουν, οπως και για αλλα μοντελα της SE. :secret:

Για συγχρονισμο προς το παρων χρησιμοποιω υπερυθρες, μιας και εχω μια παλια συσκευη για το PC. Αργοτερα βλεπουμε :)

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όλος με μικρά, πως ψάχνεις και με το 2ο γράμμα του ονόματος, αφού στην αναζήτηση στον τηλ. κατάλογο γράφει κεφαλαία ελληνικά;

 

Όσο για τα λαμπάκια, περί ορέξεως, αν και στο Μ65 που είχα ήταν πολύ χρήσιμη η λειτουργία. Το έβλεπες από μακριά ότι κάτι έχει συμβεί. Βέβαια είχε μόνο 2 φωτάκια και όχι 10, και έτσι ήταν διακριτικό. Θεωρώ πάντως πως θα ήταν καλό να σου έδινε την επιλογή.

 

Για όσους αντιμετωπίζουν το πρόβλημα με το κατάλογο, η λύση που βρήκα εγώ:

 

1) Συγχρονίζεις το κινητό με το pc.

2) Ανοίγεις το Outlook Express ή το Windows Address Book (wab.exe) και εξάγεις τις επαφές σε ένα αρχείο κειμένου csv.

3) Ανοίγεις το csv με το excel, και κάνεις ότι αλλαγές τραβάει η όρεξη σου. Ενδεικτικά:

α) Από μικρά σε κεφαλαία - συνάρτηση UPPER

b) Απο αγγλικά σε ελληνικά (γνωστό πρόβλημα της siemens) find and replace

c) ...και ότι άλλο μπορείς να κάνεις, ευκολα και γρήγορα στο excel

4) Αποθηκεύεις πάλι ως csv.

5) Πας στο Address Book σβήνεις τις επαφές και κάνεις import από το csv αρχείο. Προσοχή στα Mappings!

6) Σβήνεις τις επαφές από το κινητό

7) Συγχρονίζεις το κινητό με το PC

 

Mε υπέρυθρες και το πρόγραμμα της SE έπαιξε άψογα. Μετέφερα όλες τις επαφές από το M65 χωρίς να χρειαστώ να πατήσω 300 φορές το "Ναι"!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν στέλνω μήνυμα με ελληνικούς χαρακτήρες και κεφαλαία χρεώνομαι σαν νέο μήνυμα από τους 70 και πάνω χαρακτήρες (unicode) ή ανά 160 (κανονικά) ???
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όλος με μικρά, πως ψάχνεις και με το 2ο γράμμα του ονόματος, αφού στην αναζήτηση στον τηλ. κατάλογο γράφει κεφαλαία ελληνικά;

 

 

Ναι το εχει το προβλημα αυτο. Απλα εγω χρησιμοποιω μονο το πρωτο γραμμα για αναζητηση και μετα με τα βελακια. Απλη συνηθεια (μου βγηκε σε καλο :w00t: )

 

Οσο για τα SMS, εχω την εντυπωση οτι ειναι 160 χαρακτηρες για μηνυμα στα ελληνικα! Ενα απο τα λιγα που με χαλασε ειναι το οτι δε μπορω να γραψω με μικρα στα SMS!!!! :wacko: Εχει βρει κανεις λυση ???

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα στελνω απλα απο το wireless connection. Δε χρησιμοποιησα καποιο συγκεκριμενο προγραμμα. Πατας στο εικονιδιο των υπερυθρων κατω δεξια και ανεβαζεις αρχεια σωζοντας τα εκει που πρεπει.

Παντως αυτο το μπλε theme που εχει του παει πολυ ωραια με το μπλε φωτισμο. Δε νομιζω αλλα χρωματα να ταιριαξουν καλα.

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Οταν στέλνω μήνυμα με ελληνικούς χαρακτήρες και κεφαλαία χρεώνομαι σαν νέο μήνυμα από τους 70 και πάνω χαρακτήρες (unicode) ή ανά 160 (κανονικά) ???

πανω απο 70 χαρακτηρες χρεωνεσαι διπλο μηνυμα.μπρεις να απενεργοποιησεις την ελληνικη γλωσσα και να εχεις μονο αγγλικη,και αυτοματως το μηνημα θα εχει 160 χαρακτηρες,εδω υπαρχει ενα "tip".υπαρχουν ακομη οι ελληνικοι χαρακτηρες αλλα ειναι στο τελος καθε γραμματος!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

niknik ευχαρίστως :)

Ελπιζω να την εχεις στο σακουλακι ε? Η δικια μου σφραγισμενη ειναι!

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα αγαπητα μου παιδια. ΠΗΡΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΡΕΛΑ! Χθες ολη μερα καθομουν και το χαζευα! Εχει απιστευτη ομορφια.. ειναι αυτο που αναζητουσα.. ενα κομψο cool clamshell!! Μονο που εμενα δεν ειχε μεσα 2 καλυμματα αλλα 1 --> το πορτοκαλι. Με συνεπεια να εχω ως default καλυμμα το γκρι και να μου λειπει το ΜΠΛΕ. ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΝΤΑΛΑΖΩ ΜΕ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ!! Αυτα προς το παρον τα λεμε!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα αγαπητα μου παιδια. ΠΗΡΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΡΕΛΑ! Χθες ολη μερα καθομουν και το χαζευα! Εχει απιστευτη ομορφια.. ειναι αυτο που αναζητουσα.. ενα κομψο cool clamshell!! Μονο που εμενα δεν ειχε μεσα 2 καλυμματα αλλα 1 --> το πορτοκαλι. Με συνεπεια να εχω ως default καλυμμα το γκρι και να μου λειπει το ΜΠΛΕ. ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΝΤΑΛΑΖΩ ΜΕ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ!! Αυτα προς το παρον τα λεμε!

 

Η συσκευασια περιεχει ως default το γκρι και σου δινουν αλλο ενα, συνηθως το πορτοκαλι. Σε μερικες συσκευασιες αντι για το πορτοκαλι εχει το μπλε, αλλα οχι και τα δυο. Κι εμενα το πορτοκαλι ειχε μεσα. Αλλα ας ειναι καλα ο niknik :D :D :D

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση.

 

Κανει το κλασικο "κλατς" οταν ανοιγει ή ειναι αθορυβο?

 

Βασικα κανει.... "κλιτς" και οχι "κλατς" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Για τα sms, παρατηρησα οτι υπαρχει μια επιλογη οταν το γραφεις (στα Προσθετα) που λεει για Εθνικους χαρακτηρες. Εαν το ενεργοποιησεις τοτε εχεις Unicode, και παλι σε ειδοποιει οταν φτασεις στο οριο του. Εαν ειναι off αυτο παλι μπορεις και γραφεις ελληνικα και χωρανε 160 χαρακτηρες σε ενα μηνυμα.

Αρα ειναι απλα θεμα κωδικοποιησης. Εγω παντως το εχω στο off!

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πουθενά θέματα και ήχοι που μπορούμε να κατεβάσουμε; Απ'ό αυτά που έχει το κινητό, μόνο το default είναι καλο... Μπορούμε να φτιάξουμε μόνοι μας;
Link to comment
Share on other sites

orestis82 εγώ βρήκα μερικά στο forum του myt610.com για δες το.

με τον καιρό θα βγουν περισσότερα, υπομονή.

μπορείς αν φτιάξεις και μόνος σου, αν μπορεις να συμδυάζεις τα χρώματα σωστά, και εμείς θα σε ευχαριστήσουμε ;)

 

ηχους παίρνει midi + mp3, όχι κάτι εξειδικευμένο, οπότε κάνε και μια βόλτα στις υπόλοιπες κατηγορίες του myphone και στο internet γενικώς.

 

ξέρει κανείς με ποιο πρόγραμμα μπορούμε να δούμε τα themes του Ζ520 στο pc πριν τα περάσουμε στο κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα και απο εμενα θα ηθελα να ρωτησω γιατι δεν βγαινει στην μπροστα οθονη φωτογραφια η' σκετο μαυρο φοντο.

Ουτε φωτο ουτε σκετο φοντο μου βγαζει και δεν ξερω γιατι.

Εχω κατεβασει το Themes Creator βαζω φωτο αλλα δεν μου την βγαζει μετα στο κινητο.

Ο εξυπνος ανθρωπος παραδεχεται παντα το λαθος του, ο πονηρος βρισκει δικαιολογιες αλλα ο βλακας παντα επιμενει!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

orestis82 εγώ βρήκα μερικά στο forum του myt610.com για δες το.

με τον καιρό θα βγουν περισσότερα, υπομονή.

μπορείς αν φτιάξεις και μόνος σου, αν μπορεις να συμδυάζεις τα χρώματα σωστά, και εμείς θα σε ευχαριστήσουμε ;)

 

ηχους παίρνει midi + mp3, όχι κάτι εξειδικευμένο, οπότε κάνε και μια βόλτα στις υπόλοιπες κατηγορίες του myphone και στο internet γενικώς.

 

ξέρει κανείς με ποιο πρόγραμμα μπορούμε να δούμε τα themes του Ζ520 στο pc πριν τα περάσουμε στο κινητό?

 

 

Lefteri mpika kai egw sto myt610.com kai eida kapoia themata.Kanw downlaod alla vgainei se morfi arxeiou pou den mporei na diavastei apo ta windows.Me poion tropo pername ayta ta arxeia sto kinito?? A kai kati allo to z520 den to exei sto site sti lista me ta kinhta.. einai symvates oi efarmoges me autes tou t610?

Link to comment
Share on other sites

Lefteri mpika kai egw sto myt610.com kai eida kapoia themata.Kanw downlaod alla vgainei se morfi arxeiou pou den mporei na diavastei apo ta windows.Me poion tropo pername ayta ta arxeia sto kinito?? A kai kati allo to z520 den to exei sto site sti lista me ta kinhta.. einai symvates oi efarmoges me autes tou t610?

τα θεματα πρεπει να εχουν καταληξη thm.αλλα μου φαινετε καπως περιεργο να ειναι ιδια τα θεματα και συμβατα με το z520.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

RAVER, τα θέμετα που βρήκαμε στο t610.com είναι ελάχιστα και για Z520, στο forum του site, όχι για T610.

Οπως είπες και εσύ RAVER έχουν κατάληξη .thm, δεν διαβάζονται κατευθείαν απ τα windows, τα περνάμε στο κινητό με bluetooth, IRDA ή USB data cable (αναφέρομαι στον Diafanos_Anemos7 τώρα) και ακόμα ψάχνω το προγραμματάκι με το οποίο τα βλέπουμε στο pc... Αλλά είναι καινούριο το κινητό ακόμα, υπομονή...

 

Μαζί με το κινητό, δεν έδωσαν κάτι σχετικό... ?

 

edit: Diafanos_Anemos7, οι εφαρμογές του Τ610 παίζουν μόνο στα Τ610, Τ630, Ζ600. θα πρέπει να περιμένεις τισ αντίστοιχες για το Ζ520.

επιπλέον, σε ποια λίστα δεν έχει το κινητό? στο site της sony ericsson το έχει...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο stick bluetooth που μπαινει στο pc μεσω της θυρας usb? Ρωταω για τη μεταφορα δεδομενων απο το pc στο κινητο μεσω bluetooth.Αν το εχει καποιος ας ενημερωσει ... Ποια ειναι η ενδεικτικη τιμη του? Πιστευω οτι λογικα αυτος θα ειναι και ο πιο ευκολος τροπος μεταφορας δεδομενων απο οτι με το καλωδιο (ψαξε βρεστο :O ) και τις υπερυθρες (που πρεπει να εχεις laptop για να ισχυει). Σωστα τα λεω? :wacko:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Z520i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...