Jump to content

Sony Ericsson Z520i


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

na rwtisw kati;;pio kali othoni exeis to z529i h to k700i;;thanx

 

Το z520i θελεις να πεις.το z520i εχει οθονη Οθόνη TFT 65.536 χρωμάτων

128x160 pixel και το k700i εχει Οθόνη TFT 65.536 χρωμάτων

176x220 pixel.επισης το k700i εχει μνημη 41 mb ενω το z520i 12 mb.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 445
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

Θέλω την βοήθεια σας

Παίζοντας ένα παιχνίδι και σώζοντας το για να συνεχίσω αργότερα την επόμενη φορά που άνοιξα το τηλέφωνο βρήκα πάνω αριστερά το εικονίδιο του GPRS ,κατά την γνώμη σας πως ενεργοποιήθηκε ? έχει να κάνει με το παιγνίδι η εγώ έχω πατήσει κάτι χωρίς να το καταλάβω και τελικά πώς μπορώ να το βγάλω.

Ένα δεύτερο πρόβλημα που έχω είναι ότι μερικές φορές όταν το ανοίγω γραφεί emergency calls only μήπως έχει να κάνει με ασθενές σήμα ??

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θέλω την βοήθεια σας

Παίζοντας ένα παιχνίδι και σώζοντας το για να συνεχίσω αργότερα την επόμενη φορά που άνοιξα το τηλέφωνο βρήκα πάνω αριστερά το εικονίδιο του GPRS ,κατά την γνώμη σας πως ενεργοποιήθηκε ? έχει να κάνει με το παιγνίδι η εγώ έχω πατήσει κάτι χωρίς να το καταλάβω και τελικά πώς μπορώ να το βγάλω.

Ένα δεύτερο πρόβλημα που έχω είναι ότι μερικές φορές όταν το ανοίγω γραφεί emergency calls only μήπως έχει να κάνει με ασθενές σήμα ??

Σας ευχαριστώ

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο κατάφερα να βρω από πού βγαίνει εκτός το GPRS

Περιμένω απάντηση στην δεύτερη ερώτηση εάν κάποιος γνωρίζει

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρθηκε νωρίτερα στο Thread από κάποιο μέλος οτι μπορείς να εισάγεις το τελικό σίγμα ως ειδικό χαρακτήρα. Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος αυτό.

 

Θα σας φανεί λίγο παράξενο αλλά ενώ μου αρέσουν τα τηλέφωνα της SE έχω καθυστερήσει την αναβάθμιση του T610 γι αυτόν ακριβώς το λόγο. Μου φαίνεται αδιανόητο στη σημερινή εποχή των κινητών με τα άπειρα features να μη μπορώ να εισάγω στο κινητό μου το ελληνικό τελικό σιγμα.

 

Δεν ενδιαφέρομαι τόσο για τα SMS καθώς εκεί γράφω κεφαλαία, αλλά για την εισαγωγή χαρακτήρων στα Contacts, Notes, Calendar... Υπάρχει κάποια διαφορά με τα νέα updates σε αυτόν τον τομέα...

 

Καλή χρονιά...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μιας και η αγορα του SE W900i αποδειχθηκε για μενα αποτυχημενη (προσωπικη αποψη οτι δεν μου αρεσε καθολου, σε αλλους ισως ειναι το τελειο κινητο), αποφασισα να αγορασω κι εγω το z520i μιας και εψαχνα ενα ευκολο κινητο με αρκετη αυτονομια και οχι πολλα χαρακτηριστικα (που αλλωστε μετα απο λιγο κανεις δεν τα χρησιμοποιει ετσι κι αλλιως). Τα λεφτα δεν ητανε θεμα, αλλα μιας και τα clamshell κινητα ειναι τα αγαπημενα μου, κατεληξα σε 2 κινητα. Το Motorola Razr V3 Black και το SE z520i. Με απογοητευσε το μενου της motorola ομως (αν και η οθονη ητανε τελεια οπως και το σχημα του) οπως με χαλασε και το πληκτρολογιο του.

 

Για να μην τα πολυλογω, πριν λιγο το παρηγγειλα απο e-shop, εριξε λιγο ακομα την τιμη του και τωρα πια το πουλαει ακριβως 200€! Απο αυριο που θα το εχω θα σας πω εντυπωσεις, παντως αυτα που ζηταω εγω απο ενα κινητο ειναι

 

1)να ειναι clamshell

2)να εχει καμερα (δεν με νοιαζει η ποιοτητα)

3)να παιζει mp3 για ηχους κλησης

4)να εχει ωραιο design

5)να εχει μεγαλη αυτονομια

 

Οποτε μιας και με καλυπτει σε ολα το z520i, ειπα να το δοκιμασω! Ελπιζω να μην με απογοητευσει μιας και δεν το εχω δει σε λειτουργια το κινητο! Παντως μιας και το z600 με ειχε αφησει ικανοποιημενο, νομιζω δεν θα με χαλασει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιον AAC/MP3 converter χρησιμοποιειτε? Και τι settings βαζετε στα ΜΡ3 ωστε να μην πιανουν χωρο και να ακουγονται καλα στο κινητο. Μιας και πιο πολυ τα ΜΡ3 θα μπουν για ηχο κλησης, με ενδιαφερει να τα κοψω μικρα κομματια σε χαμηλη (αλλα να ακουγονται καλα) ποιοτητα για να εχω πολλα μεσα.
Link to comment
Share on other sites

συνηθως 96 kb για ηχο κλησης ειναι καλα,εγω ομως ολα τα mp3 τα εχω με 128 bitrate.τωρα τα mp3 εγω τα μετατρεπω με το audio catalyst.παλιο προγραμμα αλλα δεν το εχω αλλαξει γιατι με βολευει πολυ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαλει καμια 20αρια mp3 μεσα, 300-450ΚΒ το καθενα. Τα εχω κοψει με το Nero Wave Editor απλα και γρηγορα χωρις να χαλασω ποιοτητα πολυ. Και παλι εχω αρκετο χωρο ελευθερο. Μην ξεχνατε οτι παιζει και mp4. Εχω κανει δοκιμες και με το μισο χωρο εχουν παρομοια ποιοτητα με τα mp3.

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Για να μην τα πολυλογω, πριν λιγο το παρηγγειλα απο e-shop, εριξε λιγο ακομα την τιμη του και τωρα πια το πουλαει ακριβως 200€! Απο αυριο που θα το εχω θα σας πω εντυπωσεις, παντως αυτα που ζηταω εγω απο ενα κινητο ειναι

Πολύ προσοχή με το e-shop.gr. Προχτές αγόρασα το κινητό απο το κατάστημά τους στο Χαλάνδρι και όταν πήγα να το ανοίξω διαπίστωσα ότι το κουτί δεν ήταν σφραγισμένο. Απέξω έγραφε DE (δηλαδή προορισμός Γερμανία), manual μόνο γερμανικά αλλά με γλώσσα τηλεφώνου μόνο ελληνική/αγγλική. Το κινητό ήταν σε χρώμα λευκό(πράγμα που ήθελα) και απο την 1η στιγμή τα φωτάκια του πληκτρολογίου ήταν τα μισά αναμμένα (σκέφτομαι δε μπορεί τόσο χάλια ποιότητα κατασκευής). Μόλις δοκίμασα να μπώ σε υπόmenu δεν μπορούσε να επιστρέψει πίσω!!! στη συνέχεια κόλλησε. Το ξανανοίγω, περνάω τις επαφές με bluetooth από παλιό Τ610 και στια μισά κολλάει πάλι μένοντας πάντα στη δόνηση. Μόνο αφαιρόντας την μπαταρία ξαναδούλεψε. Νευριασμένος το γυρίζω πίσω (δεν είχε περάσει μισή ώρα) και ζητάω αντικατάσταση την οποία μου αρνήθηκαν προτείνοντάς μου να επισκεφθώ service sonyericsson!!! Στη συνέχεια έγινε χαμός, έκρηξη (το κατάστημα γεμάτο κόσμο) τους είπα ότι δε θέλω αντικατάσταση αλλά επιστροφή χρημάτων, πράγμα που επίσης αρνήθηκε ο υπέυθυνος του καταστήματος. Οι παρευρισκόμενοι μου πρότειναν να τους κάνω μύνηση επειδή δε μου επέστρεφαν τα χρήματα και απαίτηση αποζημίωσης για την ταλαιπωρία. Στο τέλος ο υπέυθυνος του καταστήματος έκαμψε τις αντιρρήσεις του και μου έδωσε 1 νέο, σφραγισμένο αυτή τη φορά, ελληνικότατο αλλά γκρι και έφυγα ικανοποιημένος. Δέν ήθελα πολύ πάντως για να τους μηνύσω σε περίπτωση που δεν το άλλαζαν.

Σημαντικό! στο site τους γράφουν ότι εντός 15 ημερών κάνουν αντικατάσταση όποιασδήποτε συσκευής.

Για όλα τα παραπάνω.... πολύ προσοχή με τα e-shop.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια, απο το eshop εχω ψωνισει ΑΠΕΙΡΑ πραγματα και παντα ολα μου ερχοντουσαν σε τελεια κατασταση, ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα. Βεβαια δεν μου εχει τυχει η περιπτωση σου, δηλαδη να τυχει ελαττωματικο προιον, οποτε και δεν γνωριζω ποια θα ειναι η αντιδραση τους και πως θα μου φερθουν σε περιπτωση επιστροφης καποιου προιοντος. Παντως οντως μου φαινεται πολυ παραξενο που σου φερθηκαν ετσι, απο το ΠΛΑΙΣΙΟ που ειχα παρομοια εμπειρια, μου το αλλαξαν την τριτη μερα που ειχα αγορασει παλιοτερα ενα κινητο που τελικα βγηκε ελαττωματικο. Νομιζω σου δινουν ενα περιθωριο μερικων ημερων, απο εκει και περα οτι γινει με το κινητο συνεννοησε με την SE.

 

Η παραγγελια μου δυστυχως ακομα βρισκεται σε εξελιξη (Συσκευασία Προϊόντων) οποτε λογικα αυριο θα το εχω στα χερια μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση και συγγνωμη εαν εχει ξαναειπωθει...:O

(Διαβασα στα γρηγορα τις σελιδες ξαι δεν προσεξα...ειμαι και στο Uni...:ninja: )

σε VL εκδοση τα ΒΤ IrDA ειναι ξεκλειδωτα;

Ξερετε για αναταλαγη αρχειων με αλλα κινητα...:)

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρθηκε νωρίτερα στο Thread από κάποιο μέλος οτι μπορείς να εισάγεις το τελικό σίγμα ως ειδικό χαρακτήρα. Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος αυτό.

 

Θα σας φανεί λίγο παράξενο αλλά ενώ μου αρέσουν τα τηλέφωνα της SE έχω καθυστερήσει την αναβάθμιση του T610 γι αυτόν ακριβώς το λόγο. Μου φαίνεται αδιανόητο στη σημερινή εποχή των κινητών με τα άπειρα features να μη μπορώ να εισάγω στο κινητό μου το ελληνικό τελικό σιγμα.

 

Δεν ενδιαφέρομαι τόσο για τα SMS καθώς εκεί γράφω κεφαλαία, αλλά για την εισαγωγή χαρακτήρων στα Contacts, Notes, Calendar... Υπάρχει κάποια διαφορά με τα νέα updates σε αυτόν τον τομέα...

 

Καλή χρονιά...

Nai, mporeis na valeis teliko s os eidiko haraktira.

De volevei na to kaneis sta minimata (outws i allws de symferei na stelneis me mikra), alla gia tis epafes einai OK.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση και συγγνωμη εαν εχει ξαναειπωθει...:O

(Διαβασα στα γρηγορα τις σελιδες ξαι δεν προσεξα...ειμαι και στο Uni...:ninja: )

σε VL εκδοση τα ΒΤ IrDA ειναι ξεκλειδωτα;

Ξερετε για αναταλαγη αρχειων με αλλα κινητα...:)

ναι ειναι ξεκλειδωτα!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η λεπτομέρεια της λεπτομέρειας θα μου πείτε αλλά ας το πω μια κάνουμε με κουβέντα.

 

Στα μηνύματα sms ή SE είχε μια ειδική λετουργία να κάνεις μορφοποίηση (bold,italic,underline, μέγεθος γραμ. κτλ) τι έγινε το έκοψαν? Ψιλοβλακεία της SE αντί να πηγαίνει μπροστά βγάζει features.

 

Είπαμε λεπτομέρεια αλλά τέλος πάντων. Σε γενικές γραμμές είναι από τα καλύτερα SE που έχω πιάσει στα χέρια μου (T39,T300, Z600, k700)

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορες (αν και θα φανούν ανούσιες σε μερικούς) ερωτησούλες για το κινητό:

1. Παίρνει real tones?

2. Αν και διάβασα τα παραπάνω posts και είδα ότι κάποιοι είπαν πως το πορτάκι του είναι αρκετά γερό, μπορεί κάποιος ακόμα να μου το επιβεβαιώσει? Είχα το z600 και είχε διαλυθεί..

3. Τ9 γράφει μην?

4. Έχω το F500i και στα απεσταλμένα μην μου δίνει την δυνατότητα να δω την ημ/νία και ώρα που το έστειλα καθώς και την κατάσταση (αν παραδόθηκε). Το z600 δεν το είχε αυτό. Το z520 έχει αυτή την δυνατότητα?

5. Φαντάζομαι ότι έχει απεριόριστες υπενθυμίσεις στο ημερολόγιο?

 

Μερσί εκ των προτέρων!

yakinthi :wink:
Link to comment
Share on other sites

paidia einai apo thessaloniki kanis;;tha ithela na dw to kin apo konta ....an fisika dn yparxei provlima!opoios mpori na sinantithoume na to dw as mou steilei ena pm... euxaristw
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

paidia einai apo thessaloniki kanis;;tha ithela na dw to kin apo konta ....an fisika dn yparxei provlima!opoios mpori na sinantithoume na to dw as mou steilei ena pm... euxaristw

και δεν πας σε ενα οποιοδηποτε καταστημα πο σιγουρα θα το εχουν ενεργο,να το επεξεργαστεις!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και δεν πας σε ενα οποιοδηποτε καταστημα πο σιγουρα θα το εχουν ενεργο,να το επεξεργαστεις!

tha pawse ena tim tis perioxis mou!thanx

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Αληθευει οτι το handsfree με το ραδιοφωνο δεν ειναι τελικως συμβατο με το κινητο αυτο? ....:mad:
Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα .

Τελικά τι έγινε δοκίμασε κάποιος να κάνει αναβάθμιση ??

Έμαθα ότι συνδέοντας το κινητό με Καλώδιο USB DCU-60 στο PC και τρέχοντας το πρόγραμμα Update Service που κατεβάζεις από το σίτε της Sony Ericsson εάν υπάρχει κάποια αναβάθμιση για το κινητό που είναι συνδεμένο αυτόματα την κάνει

Δεν έχω το καλώδιο για να δοκιμάσω αλλά περιμένω κάποιον φίλο που έχει το Κ750 και το εν λόγω καλώδιο υπήρχε στο πακέτο του τηλεφώνου του οπότε θα δοκιμάσω ..

Πάντως το κινητό τα πάει μια χαρά μετά από 1,5 μήνα κανένα πρόβλημα, ελπίζω να συνεχίσει έτσι για πολύ ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Αληθευει οτι το handsfree με το ραδιοφωνο δεν ειναι τελικως συμβατο με το κινητο αυτο? ....:mad:

Τα sonyericsson που κυκλοφόρησαν απο το K700 και μετά έχουν διαφορετικά βυσματα απο αυτό το handsfree που λες που ήταν συμβατο με τη γενια των Τ610

Link to comment
Share on other sites

Τα sonyericsson που κυκλοφόρησαν απο το K700 και μετά έχουν διαφορετικά βυσματα απο αυτό το handsfree που λες που ήταν συμβατο με τη γενια των Τ610

 

Σε ευχαριστω.

 

Τελικα σημερα πηγαμε και το αγορασαμε (Για την φιλη μου). Καλο κινητο, με τα μενου του Κ750. Τα φωτακια εχουν πλακα. Λιγο αργησε να ξεκινησει την πρωτη φορα αλλα μετα βρηκε τον ρυθμο του. Ελαττωμα η μικρη του μνημη... αν ειχε 36-40ΜΒ θα ηταν μια χαρα (για τα δικα μου γουστα).

 

Μια ερωτηση ξανα... Το κουμπι της καμερας στο πλαι.. δεν πατιεται ευκολα (παρολα αυτα λειτουργει μια χαρα...). Να ακολουθησουμε το πιστευε και μη ερευνα η να το γυρισουμε πισω?

Eπισης, επειδη με εχει φαει... Που θα βρω παιχνιδια/εφαρμογες/θεματα για αυτο το κινητο?

 

Ευχαριστω και παλι!

 

 

:O

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε όλους!!!!!!!!

ενδιαφέρομαι να πάρω το z-520i και θέλω να ρωτήσω μερικά πραγματάκια.

οσο αφορά την κάμερα. μπορεις να κάνει λήψεις το βράδυ ή μόνο με το φώς της ημέρας; από εικόνα τι λέει; (δεν ζητώ το τέλειο αλλα... όχι+να μην καταλαβαίνεις και τι βλέπεις). τωρα για τα mp3 τα χρειάζομαι μόνο για ήχο κλήσης και μηνύματος. επαρκεί η μνήμη για κανα 3-4 τραγουδάκια, να έχεις ομως και τις φωτο και video σου(δεν μιλαμε για πολλα). ο ηχος αποτι ακουσα αρκετα καλός γιατι το samsung και με δόνηση χαμπάρι δεν παίρνεις. περιμένω νέα σας . ευχαριστω. να περνατε καλα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Z520i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...