Jump to content

Καρτοκινητό εξωτερικού στην Ελλάδα.


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην υπόλοιπη Ευρωπη η καρτοκινητή φτηναίνει και στην Ελλάδα ακριβαίνει!

Θα βγω offtopic αλλά άμα ειδικά άμα έχει κάποιο δίκαρτο κινητό, αξίζει να ρίξει μια ματιά και στα ξένα καρτοκινητά από την στιγμή που είμαστε ευρώπη και μπορούμε να κάνουμε roaming...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εννοείται πως ήδη πολλοί έχουν Ευρωπαϊκό Καρτοκινητό.
Link to comment
Share on other sites

Δώστε λινκ να ανοίξουν τα μάτια μας

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

εννοείται πως ήδη πολλοί έχουν Ευρωπαϊκό Καρτοκινητό.

 

Σε μερικα ομως υπαρχει οριο 90 ημερων Βασιλη... δηλαδη περιαγωγη μεχρι 90 μερες μετα ερχεται sms οτι τελειωνει το roaming δωρεαν πακετο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω ένα από την Three.

10 Λίρες . 3000 λεπτά 3000 SMS και 1GB internet Εννοείτε προς όλη την Ε.Ε.

Δεν ξέρω ακόμα τι θα συμβεί στο τρίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω ένα από την Three.

10 Λίρες . 3000 λεπτά 3000 SMS και 1GB internet Εννοείτε προς όλη την Ε.Ε.

Δεν ξέρω ακόμα τι θα συμβεί στο τρίμηνο.

 

Nαι μακαρι να μην σου βγαλει οπως καλη ωρα τα ελληνικα μας καρτοκινητα...στο εξωτερικο αλλα νομιζω οτι οι εξω το εχουν προβλεψει (εστω οι περισσοτεροι)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω giffgaff https://www.giffgaff.com/sim-only-plans

Παραγγέλνεις δωρεάν την σιμ και σε μια εβδομάδα είναι στην πόρτα σου. Ενεργοποιείς την σιμ, βάζεις χρήματα με paypal (με κάρτα απευθείας δεν γίνεται, θέλει uk πιστωτική/χρεωστική) και για την πρώτη ενεργοποίηση σου δίνει +5λίρες δώρο

Με 10λίρες περίπου 12€ έχεις 3gb και απεριόριστες κλήσεις/μηνύματα. Με 20 λίρες πας 20gb και απεριόριστες κλήσεις/μηνύματα. Το always on δεν κάνει για roaming.. έχει όριο στα 20gb και μετά χρεώνει ανα mb..

Στα μικρά πακέτα πχ των 5/7.5 λιρων η ελάχιστη χρέωση ειναι ανα λεπτό. Το καλύτερο προσωπικά για μένα με την ξένη σιμ είναι ότι δεν δεσμεύεσαι στην κάλυψη ενός δικτύου μόνο.

 

Η giffgaff πιάνει cosmote/wind οπότε αν στην περιοχή σου δεν έχεις καλό σήμα πχ με cosmote,επιλέγεις wind.. 4g κανονικά, ενώ κάποια στιγμή έπιασα και 3g με vodafone.

Tώρα αν στο 4μηνο που είναι το όριο για roaming,λήξει και δεν μπορώ να την ανανεώσω.. Την πετάω (τα καλά του 2καρτου) και βάζω μια καινούρια

 

https://www.giffgaff.com/roaming-charges#accordion-3

Fair use while roaming :

 

Inclusive roaming is created for giffgaff members who typically reside in the UK, and is ideal for short trips to other places in the EU.

 

The vast majority of our members will be eligible without needing to do anything different, but if you don’t meet the necessary criteria, or go against our fair usage guidelines, then inclusive roaming may be switched off. You’ll still be able to use your phone in the EU if you have credit, but you'll be charged 3.3p/minute, 1p/text, 0.6p/MB. If you have a goodybag but no credit, you’ll not be able to use our service in the EU.

 

To make things easy, we automatically turn on EU roaming when you buy a goodybag. However, if we can’t see any recent UK usage, we’ll send you an email and SMS asking for proof of residency in the UK. You must give this to us within 14 days, to ensure you remain eligible and your inclusive roaming stays turned on. You can submit various documents as proof of UK residency. Find out more

 

If you fail to submit such evidence, you’ll receive an email advising you of your impending ineligibility for inclusive roaming and an SMS shortly thereafter confirming your inclusive roaming has been switched off. If you submit the required bits at a later stage, (or if we see evidence of UK usage) your inclusive roaming will be turned on again.

 

Δε γράφει για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, αλλά πρέπει να αποδείξεις πως είσαι κάτοικος Μεγάλης Βρετανίας.

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο σημείο γράφει αυτό " If you use our services outside the UK in the EU and selected destinations for 60 or more days in any four month period this is likely to be deemed to be an unfair use of our services."

Οπότε πρακτικά σε 2 μήνες συνεχόμενης χρήσης εκτός uk, δικαιούνται να σε κόψουν.. Στη πράξη θα δείξει αρχές ιανουαρίου που θα κλείσω δίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Το γερμανικό aldi talk δε το έχουν κόψει μέχρι τώρα 16 μήνες... Και το γνωστό με τα απεριόριστα που είναι κι 1.5gb με 7.90 ενώ στη Γερμανία είναι flat dt netz στην Ελλάδα το κάνει προς όλη την ΕΕ...
Link to comment
Share on other sites

Στο Γερμανικο Lebara παντως μου ηρθε σε 60 μερες οτι στις 90 σταματαει το δωρεαν Roaming οπως εχει.Νταξει αυτο χρειαζεται μονο οταν εχεις να μιλας με γερμανια αρκετα και οχι με ελλαδα αλλωστε κανεις δεν θα σε καλεσει σε γερμανικο κινητο απο ελληνικο. Εγω το χρησιμοποιω για να μιλαω EE ΗΠΑ Αυστραλια και καναδα.

Τα πακετα παντως ειναι τρομερα...

international World Komplette Data

Link to comment
Share on other sites

Στο Γερμανικο Lebara παντως μου ηρθε σε 60 μερες οτι στις 90 σταματαει το δωρεαν Roaming οπως εχει.Νταξει αυτο χρειαζεται μονο οταν εχεις να μιλας με γερμανια αρκετα και οχι με ελλαδα αλλωστε κανεις δεν θα σε καλεσει σε γερμανικο κινητο απο ελληνικο. Εγω το χρησιμοποιω για να μιλαω EE ΗΠΑ Αυστραλια και καναδα.

Τα πακετα παντως ειναι τρομερα...

international World Komplette Data

Lebara απ' ότι έχω καταλάβει συμφέρει μόνο προς τρίτες χώρες εκτός Γερμανίας.

Εγώ έχω βρει Γερμανία την premium sim που γίνεται και με συμβόλαιο μηνιαίο. Έχει πολύ χαμηλές χρεώσεις αλλά ακόμα δεν το έχω κάνει γιατί είμαι με μια κοσμοτε καρτοκινητη!

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια άκουγα για τις παμφθηνες τιμές σε data, ακόμα και απεριόριστα και ότι μόνο εδώ έχουμε τόσο ακριβά πακέτα. Που είναι, υπάρχει τίποτα τελικα που να μπορούμε να βαλουμε;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια άκουγα για τις παμφθηνες τιμές σε data, ακόμα και απεριόριστα και ότι μόνο εδώ έχουμε τόσο ακριβά πακέτα. Που είναι, υπάρχει τίποτα τελικα που να μπορούμε να βαλουμε;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απεριόριστα είναι τα data στα περισσότερα προγράμματα, αλλά μόλις περάσεις το πρόγραμμα σου πχ 4gb, το γυρνάει από 4g/3g σε edge και σέρνεται.

Δεν ξέρω πάντως τι ακριβώς γίνεται με το roaming και αν όντως δεν καταργείται μετά το 3μηνο.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Aπεριοριστο όντως όχι αλλά μια στο τόσο, ειναι καλή εναλλακτική

 

Στάλθηκε από το X52X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Lebara απ' ότι έχω καταλάβει συμφέρει μόνο προς τρίτες χώρες εκτός Γερμανίας.

Εγώ έχω βρει Γερμανία την premium sim που γίνεται και με συμβόλαιο μηνιαίο. Έχει πολύ χαμηλές χρεώσεις αλλά ακόμα δεν το έχω κάνει γιατί είμαι με μια κοσμοτε καρτοκινητη!

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Ναι κοιτα μιλαμε για καρτοκινητο εξωτερικου σε χρηση στην Ελλαδα.Τωρα αν θες για χρηση στην Γερμανια παμε σε αλλο νημα.Και φυσικα εχει φτηνες χρεωσεις και για γερμανια.Σε ολα τα πακετα τα γερμανικα κινητα σταθερα ειναι απεριοριστα και οταν λεμε στην γερμανια απεριοριστα ειναι απεριοριστα ...

flatrate αρχιζει απο 4.99 τον μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι Αγγλικές και Κυπριακές κάρτες είναι χωρίς ταυτοποίηση .

Ίσως και κάποιες άλλες χώρες.

Γερμανικές sim θέλουν ταυτοποίηση .

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι Αγγλικές και Κυπριακές κάρτες είναι χωρίς ταυτοποίηση .

Ίσως και κάποιες άλλες χώρες.

Γερμανικές sim θέλουν ταυτοποίηση .

 

 

Ποιος είπε ότι στην Κύπρο δεν γίνεται ταυτοποίηση;;; Άλλο πριν 3 χρόνια όταν ήμουν στρατό και στο αεροδρόμιο δε ζητούσαν τίποτα κι άλλο φέτος πριν το καλοκαίρι που όταν πήγα σε κατάστημα ζήτησαν στοιχεία...

Edit: εξαίρεση ακόμα έχει το tourist pack αλλά δεν έχει σοβαρά πακέτα... Κανονικό είχα πάρει στην ΜΤΝ... Είχα πάρει κι ένα Mobile Broadband με 80gb και router και δούλεψε για 3 μήνες στην Ελλάδα... Δε θέλω να βγω off απλά η κάθε χώρα έχει την πολιτική της πλέον... Και το roaming κανονικά είναι 3 μήνες εκτός από κάποιες χώρες που το έχουν κάνει για πάντα τώρα...

Edited by AntonisDedos92
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αγορά sim cyta mtn εξακολουθεί να μη χρειάζεται ταυτοποίηση αν είναι από περίπτερο.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

 

Ως τουρίστας το tourist pack

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω ένα από την Three.

10 Λίρες . 3000 λεπτά 3000 SMS και 1GB internet Εννοείτε προς όλη την Ε.Ε.

Δεν ξέρω ακόμα τι θα συμβεί στο τρίμηνο.

 

Την αγόρασες από εκεί ή από site;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...