Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6270


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εσυ συμφωνεις με τον theka για την οθονη κ την αναλυση?

Περιμενω απαντηση για να παω να το αγορασω......

 

Στην ανάλυση και να θέλω δεν μπορώ να διαφωνήσω :p

 

Ν70: 176 x 208 pixels

 

6270: 320 x 240 pixels...

 

Kαι σαν χρωματική απόδοση ππιστεύω είναι κορυφαία...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η οθόνη του απο την μία είναι πολύ καλύτερη απο αυτή του Ν70, αλλά η κάμερα του είναι υποδεέστερη. Στις φωτο είναι απλά καλο ενώ το βίντεό του δε με άφησε καθόλου ικανοποιημένο.

 

Αλλά αυτό που μου έλειψε πραγματικά στο 6270 είναι η μη ύπαρξη κάποιας εφαρμογής διαχείρησης της συσκευής. Έχω συνηθίσει τους file explorers στα series 60 και δεν μπορώ με τίποτα να χωνέψω τον απλοικό και αργό file manager του 6270.

 

Το κακό είναι οτι όποιες ελλείψεις ανακαλύψεις στο 6270, θα πρέπει να ζήσεις με αυτές, στο Ν70 βάζεις μια εφαρμογούλα και είσαι ευτυχισμένος.

 

Παρόλο που εγώ δεν θα έπαιρνα ποτέ (για τους παραπάνω λόγους) series 40 συσκευή, το 6270 θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα σε οποιονδήποτε χρειαζόταν ένα πλήρες κινητό σε σχετικά χαμηλή τιμή (όπως και έχω κάνει βέβαια),

 

Αυτά απο μένα. :) :p

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του απο την μία είναι πολύ καλύτερη απο αυτή του Ν70, αλλά η κάμερα του είναι υποδεέστερη. Στις φωτο είναι απλά καλο ενώ το βίντεό του δε με άφησε καθόλου ικανοποιημένο.

 

Αλλά αυτό που μου έλειψε πραγματικά στο 6270 είναι η μη ύπαρξη κάποιας εφαρμογής διαχείρησης της συσκευής. Έχω συνηθίσει τους file explorers στα series 60 και δεν μπορώ με τίποτα να χωνέψω τον απλοικό και αργό file manager του 6270.

 

Το κακό είναι οτι όποιες ελλείψεις ανακαλύψεις στο 6270, θα πρέπει να ζήσεις με αυτές, στο Ν70 βάζεις μια εφαρμογούλα και είσαι ευτυχισμένος.

 

Παρόλο που εγώ δεν θα έπαιρνα ποτέ (για τους παραπάνω λόγους) series 40 συσκευή, το 6270 θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα σε οποιονδήποτε χρειαζόταν ένα πλήρες κινητό σε σχετικά χαμηλή τιμή (όπως και έχω κάνει βέβαια),

 

Αυτά απο μένα. :) :p

σ'ευχαριστω κι εσενα για το "λιθαρακι σου" προς απαντηση των τοσων ερωτησεων μου!!!
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, πάρτο. Είναι πολύ καλό και θα σε καλύψει. Το έχω κανά μήνα και είναι μια χαρά. Βγάλε από το μυαλό σου μόνο ότι είναι λιγάκι τούβλο (άντε να έρθει το ρημάδι το 6280) και θα έχεις τα πάντα (σχεδόν) σε τιμή διαμάντι. Α, το Τ9 είναι λιγάκι φτωχό.

 

Στο Χάραμα είσαι; Άνοιξε πάλι;:offtopic:

Link to comment
Share on other sites

parathrhsa kati k tha hthela na mou peite an symvainei se ola ta thl h mono sto diko mou.

 

xthes loipon evala to thl na fortisei k kata thn diarkeia ths fortishs to anoixa gia na dw kati pou hthela.otan loipon to ekleisa xana eida oti h othoni asprise oli k h fortish synexistike kanonika.perimena kanena 10lepto alla den allaxe kati.

 

to allo exei na kanei me thn wra paralavhs twn mhnymatwn.diapistwsa loipon oti otan pigainw sta stoixeia mhnymatwn h wra pou anagrafei oti stalthike to sms einai diaforetikh apo thn pragmatikh,eite o msg to lamvanw ekeinh thn stigmh,eite otan anoigw to kin.xereis kaneis an ayto ofeiletai sth rythmish ths pagosmias wras?

Link to comment
Share on other sites

parathrhsa kati k tha hthela na mou peite an symvainei se ola ta thl h mono sto diko mou.

 

xthes loipon evala to thl na fortisei k kata thn diarkeia ths fortishs to anoixa gia na dw kati pou hthela.otan loipon to ekleisa xana eida oti h othoni asprise oli k h fortish synexistike kanonika.perimena kanena 10lepto alla den allaxe kati.

 

to allo exei na kanei me thn wra paralavhs twn mhnymatwn.diapistwsa loipon oti otan pigainw sta stoixeia mhnymatwn h wra pou anagrafei oti stalthike to sms einai diaforetikh apo thn pragmatikh,eite o msg to lamvanw ekeinh thn stigmh,eite otan anoigw to kin.xereis kaneis an ayto ofeiletai sth rythmish ths pagosmias wras?

Κι εγώ το ψιλοέχω αυτό.Τη μια φτιάχνει μόνο του την άλλη πάλι τα ίδια..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ειμαί new εδώ αν και σασ παρακολουθώ καιρό. εγω εχω μεγαλο προβλημα. το αγόρασα πριν ενα μηνα περιπού απο γερμανό και σε μια μέρα το πήγα πίσω λόγω των επανεκκινήσεων. Ειπαν θα μου το αντικαταστήσουν και ακόμα περιμένω. Τι κάνω σ αυτή την περίπτωση?????????????
Link to comment
Share on other sites

snow72 περιμένεις πολλές μέρες??

Εγώ το περίμενα από το γερμανό 20 μέρες και δεν ήρθε.

Είχα κάνει φορητότητα,είχαν ενεργοποιηθεί τα πάντα αλλά το κινήτο ο γερμανός δεν το έχει.Μάλλον φταίει ότι τα κινητά ο γερμανός δεν τα παίρνει απο την Alfa copy και ο προμηθευτής του δεν έχει 6270...

Εγώ τελικά κατέληξα στο w800..Δεν αντεχα να περιμένω αφού σε 2 βδομάδες φεύγω στρατό...Ο γερμανός έτσι πως το πήγαιναν εκεί πέρα θα μου το έφερνε όταν ορκιζόμουν.

Χαλαρά... :lol:
Link to comment
Share on other sites

snow72 περιμένεις πολλές μέρες??

Εγώ το περίμενα από το γερμανό 20 μέρες και δεν ήρθε.

Είχα κάνει φορητότητα,είχαν ενεργοποιηθεί τα πάντα αλλά το κινήτο ο γερμανός δεν το έχει.Μάλλον φταίει ότι τα κινητά ο γερμανός δεν τα παίρνει απο την Alfa copy και ο προμηθευτής του δεν έχει 6270...

Εγώ τελικά κατέληξα στο w800..Δεν αντεχα να περιμένω αφού σε 2 βδομάδες φεύγω στρατό...Ο γερμανός έτσι πως το πήγαιναν εκεί πέρα θα μου το έφερνε όταν ορκιζόμουν.

 

Σχεδον ενα μήνα περιμένω.Σ αφησαν να πάρεις άλλη συσκευή???εμενα μου ειπαν πως δε γίνεται και πρέπει να περιμενω.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά σας κινητά έχουν ένα μικρό κενό στα πλάγια στο καπάκι?

 

Εννοείς της μπαταρίας; Ναι, 2 περίπου χιλιοστά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ειμαί new εδώ αν και σασ παρακολουθώ καιρό. εγω εχω μεγαλο προβλημα. το αγόρασα πριν ενα μηνα περιπού απο γερμανό και σε μια μέρα το πήγα πίσω λόγω των επανεκκινήσεων. Ειπαν θα μου το αντικαταστήσουν και ακόμα περιμένω. Τι κάνω σ αυτή την περίπτωση?????????????

Περιμένεις έναν μήνα να σου αντικαταστήσουν καινούργιο κινητό????

Καταρχάς νομίζω ότι έπρεπε να το πας σε ένα επίσημο service της ΝΟΚΙΑ κι όχι στο Γερμανό. Κατά δεύτερον, αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να κάνεις ένα τηλεφώνημα στο 1520 και θα σου πουν τι ακριβώς πρέπει να κάνεις, κι αν υπάρχει υπαιτιότητα του καταστήματος θα το διευθετήσουν εκείνοι το θέμα.:shifty:

http://www28.brinkster.com/fananna/%CE%96.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πρόβλημα πάντως είναι με την μπαταρία (όχι που δεν θα είχα)! Εκεί που είναι για παράδειγμα γεμάτη, έτσι και κλείσω το κινητό και το ξανανοίξω, πέφτει κατευθείαν στο μισό.

Ημουν 100% σίγουρος ότι κάποιο πρόβλημα θα είχα όταν αποφάσισα να πάρω κινητό ΝΟΚΙΑ αλλά ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι άλλο πέραν της μπαταρίας. Στην αρχή δεν κρατούσε στη μνήμη τους ήχους κλήσης που έβαζα και εμφάνιζε ξαφνικά τους δικούς του αλλά ευτυχώς "λύθηκε" μόνο του!!! Αυτό με την οθόνη που ασπρίζει το κάνει και σε μένα μερικές φορές όταν δεν πάτάω το κουμπί για να πάαω βήμα βήμα "πίσω" αλλά το ακριβώς από κάτω που τερματίζει εντελώς οποιαδήποτε εφαρμογή. Δεν του έδωσα ιδιαίτερη σημασία, γιατί φαντάστηκα ότι μιας κι έχει τόσα πράγματα το κινητό,αφού ξαφνικά του δίνω την εντολή να "καθαρίσει" ό,τι έκανα μέχρι τότε, μέχρι να το κάνει εμφανίζει αυτή την άσπρη οθόνη. Δεν είναι και παράλογο νομίζω.

http://www28.brinkster.com/fananna/%CE%96.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σχεδον ενα μήνα περιμένω.Σ αφησαν να πάρεις άλλη συσκευή???εμενα μου ειπαν πως δε γίνεται και πρέπει να περιμενω.

 

 

Οχι δεν πήρα άλλη..Δεν τους είχα πάει κάποια συσκευή για φτιάξιμο.απλά έιχα παραγγείλει το κινητό απο τις 9/1 και μέχρι τις 27/1 μου ελέγαν από μεθαυριο θα έρθει...

 

Και από ότι έμαθα ακόμα δεν το έχουν παραλλάβει.

Χαλαρά... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζω σε πολλά μηνύματα για την αναβάθμιση την οποία οι περισσότεροι έκαναν λόγω επανακκινήσεων που αντιμετώπιζαν στη συσκευή τους κι επειδή αυτά που πετυχαίνει μια αναβάθμιση σύμφωνα με ένα άλλο post που μεταφράστηκε κιόλας, δεν είναι κατά τη γνώμη μου κάτι το ιδιαίτερο (αν δεν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα), θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος που πρέπει να γίνει η αναβάθμιση ακόμα κι αν ΔΕΝ αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα στη συσκευή.

Θα σας πω τι εννοώ: με την αναβάθμιση θα δω κάποια σημαντική διαφορά ή θα γλιτώσω κάποιο λειτουργικό πρόβλημα μελλοντικό(που θα παρουσιαστεί ίσως με τον όγκο των αρχείων που θα είναι αποθηκευμένα στη συσκευή ή τα ονόματα και τα τηλέφωνα στις επαφές ή αυτό είναι θέμα καθαρά της κάρτας μνήμης)?

Επίσης, τι εννοεί με τον όρο "βελτίωση της έντασης"? Μπορεί να δυναμώνει κι άλλο και να ακούς πιο δυνατά τη φωνή αυτού με τον οποίο μιλάς ή να ακούς πιο δυνατά τα mp3 και τους ήχους κλήσης που αποθηκεύεις?

Με λιγα λόγια, αν δεν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα με τη συσκευή την κάνεις την αναβάθμιση για καλύτερη χρήση ή δεν είναι καθόλου απαραίτητη?

http://www28.brinkster.com/fananna/%CE%96.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρήσει ότι: μετά από κάποια λειτουργία (δεν την έχω βρει ακόμα) ξαφνικά η λίστα ονομάτων εμφανίζει και τα ονόματα που είναι αποθηκευμένα στην κάρτα δικτύου και φυσικά στης ρυθμίσεις η επιλογή είναι <τηλέφωνο>

 

Μετά την <<αυτόματη>> λειτουργία στον τηλεφωνικό κατάλογο τώρα μου παρουσιάζει το <<αυτόματο>> κλείδωμα του πληκτρολογίου με κωδικό ασφαλείας χωρίς να το έχω επιλέξει από το μενού βέβαια.

M. K.
Link to comment
Share on other sites

Την περασμένη Τρίτη αγόρασα και εγώ το 6270 από τη vodafone. Φυσικά δεν είναι vodafone live συσκευή και δεν έχει κανένα θέμα της vodafone, όπως είχε προαναφερθεί εδώ μέσα. Το μόνο που δε μου αρέσει στο κινητό είναι ότι δεν το είχε η vodafone σε... καφέ χρώμα! :down:

Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις στους έχοντες το κινητό (γιατί εγώ δεν μπόρεσα να τα καταφέρω).

Όταν είσαι στην έκθεση και θέλεις να μεταφέρεις ένα αρχείο, σου το βάζει ή στη μνήμη του κινητού ή στην κάρτα μνήμης χίμα; Δεν μπορείς να επιλέξεις να το βάλεις μέσα σε κάποιο φάκελο;

Επειδή είμαι σε νετ καφέ και δεν έχω συνδέσει το κινητό με τον υπολογιστή ακόμα, από το υπολογιστή μπορείς να βάλεις αρχεία μέσα σε φακέλους της κάρτας μνήμης και να δημιουργήσεις φακέλους (πάντα από τον υπολογιστή); Μπορείς να επέμβεις στη μνήμη του κινητού και να δημιουργήσεις φακέλους ή να προσθέσεις κάποιο/κάποια αρχεία (πάντα μέσω του υπολογιστή);

Μπορείς να επιλέξεις ήχο για σημείωση ημερολογίου; Αν ναι, πώς;

Όταν αλλάζεις θέμα (προς το παρόν έχω μόνο τα έξι θέματα που έχει το κινητό), αλλάζει και ο ήχος κλήσης; Γιατί εμένα μου το έκανε αυτό.

Όσον αφορά σε αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω, πραγματικά μπορείς να απαντήσεις/τερματίσεις κλήση με το άνοιγμα/κλείσιμο το καλύμματος (αφού προηγουμένως επιλεγεί αυτή η λειτουργία)

Αυτά προς το παρόν. Αν θυμηθώ κάτι άλλο που με προβληματίζει, θα επανέλθω.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι στην έκθεση και θέλεις να μεταφέρεις ένα αρχείο, σου το βάζει ή στη μνήμη του κινητού ή στην κάρτα μνήμης χίμα; Δεν μπορείς να επιλέξεις να το βάλεις μέσα σε κάποιο φάκελο;

 

απλά ΔΕΝ πατάς "μεταφορά" ή όπως αλλιώς το λέει στα ελληνικά αλλά ""επιλογές--->άνοιγμα φακέλου" και όταν βρεις τον φάκελο που θες, τότε πατάς μεταφορά. Με μπέρδεψε και εμένα αυτό στην αρχή...

 

Ε

πειδή είμαι σε νετ καφέ και δεν έχω συνδέσει το κινητό με τον υπολογιστή ακόμα, από το υπολογιστή μπορείς να βάλεις αρχεία μέσα σε φακέλους της κάρτας μνήμης και να δημιουργήσεις φακέλους (πάντα από τον υπολογιστή);

 

Ναι, αφού όμως εγκαταστήσεις πρώτα το PC Suite. Αλλιώς, μπορείς να δεις με το καλώδιο τα περιεχόμενα της κάρτας μνήμης. Αυτό το τελευταίο δεν χρειάζεται καμία εγκατάσταση για να το κάνεις, απλά συνδέεις το καλώδιο.

 

Μπορείς να επέμβεις στη μνήμη του κινητού και να δημιουργήσεις φακέλους ή να προσθέσεις κάποιο/κάποια αρχεία (πάντα μέσω του υπολογιστή);

 

ναι. το μόνο που δεν μπορείς να κάνεις έιναι να τα μεταφέρεις ΑΠΟ την μνήμη στην κάρτα ή στον υπολογιστή λόγω πνευματικών δικαιωμάτων και καλά. Μπορείς μόνο να τα σβήσεις.

 

Μπορείς να επιλέξεις ήχο για σημείωση ημερολογίου;

 

Αν ναι, πώς;

 

Μα, από τις επιλογές του ημερολογίου όταν είσαι στην σημείωση! :confused:

 

Όταν αλλάζεις θέμα (προς το παρόν έχω μόνο τα έξι θέματα που έχει το κινητό), αλλάζει και ο ήχος κλήσης; Γιατί εμένα μου το έκανε αυτό.

 

Ναι, κάθε θέμα πάει πακέτο με τους ανάλογους ήχους κλησης...

Link to comment
Share on other sites

Για το φιλο theka που εκανε την αναβαθμιση:

 

Η ενταση των ηχειων αυξηθηξε ξαθολου σε σχεση με πριν,κατα την αναπαραγωγη mp3,radio κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Hello people! Ena video 3gp 3mb to dexete. Otidipote alli morfi kai parisotera mb den einai dexta.Ta pernao stin karta mnimis.Otan pao na peraso ena arxeio wmv 12 mb , stin de karta mnimis den to anagnorizei kai stin siskeuei lei oti den xoraei fisika.Parakalo an gnorizete kati kai mporeite, voithiste . Many tnx!
Link to comment
Share on other sites

Hello people! Ena video 3gp 3mb to dexete. Otidipote alli morfi kai parisotera mb den einai dexta.Ta pernao stin karta mnimis.Otan pao na peraso ena arxeio wmv 12 mb , stin de karta mnimis den to anagnorizei kai stin siskeuei lei oti den xoraei fisika.Parakalo an gnorizete kati kai mporeite, voithiste . Many tnx!

 

 

Για να μπορέσεις να στείλεις κάποιο αρχείο στην συσκευή πρέπει να έχεις ελεύθερο και τον αντίστοιχο χώρο, αφού δεν μπορεί να κάνει αποθήκευση απε ευθείας στην κάρτα μνήμης. για να στείλεις π.χ. ένα αρχείο 10 ΜΒ πρέπει να βγάλεις την κάρτα μνήμης και να την βάλεις σε έναν card reader.

 

Αρχεία .wmv το κινητό αυτό ΔΕΝ παίζει, για αυτό και δεν τα αναγνωρίζει. Ξέχνα τα. :O

Link to comment
Share on other sites

Hello people! Ena video 3gp 3mb to dexete. Otidipote alli morfi kai parisotera mb den einai dexta.Ta pernao stin karta mnimis.Otan pao na peraso ena arxeio wmv 12 mb , stin de karta mnimis den to anagnorizei kai stin siskeuei lei oti den xoraei fisika.Parakalo an gnorizete kati kai mporeite, voithiste . Many tnx!

Δέχεται μόνο αρχεία video 3gp,mpeg4 για αναπαραγωγή,όχι wmv δεν είναι Windows Mobile το κινητό,Series40(κλειστό λογισμικό)είναι !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δέχεται μόνο αρχεία video 3gp,mpeg4 για αναπαραγωγή,όχι wmv δεν είναι Windows Mobile το κινητό,Series40(κλειστό λογισμικό)είναι !!!!!

Ειχα το Ν70 το οποιο τραβαει βιντεο σε μορφη ΜΡ4.

Προσπαθω να τα κανω αναπαραγωγη με το 6270 κ ενω ξεκιναει να παιζει μονον ηχο,επειτα βγαζει μηνυμα λαθους.Ξερεις γιατι συμβαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το Ν70 το οποιο τραβαει βιντεο σε μορφη ΜΡ4.

Προσπαθω να τα κανω αναπαραγωγη με το 6270 κ ενω ξεκιναει να παιζει μονον ηχο,επειτα βγαζει μηνυμα λαθους.Ξερεις γιατι συμβαινει αυτο?

Εννοείς mpeg4.Προσπάθησε να το ξαναπαίξεις,μεταφέροντας το πριν στην κάρτα μνήμης,αν δεν το έχεις κάνει ήδη,ενδεχομένως άνοιξε/κλείσε το κινητό μια φορά.Εάν και πάλι δεν το παίζει,τότε μάλλον έχει μια δυσλειτουργία λογισμικού να αναπαράγει αρχείο mpeg4 εγγραφής με διαφορετικό framerate(fps),με κάθε επιφύλαξη για την τεχνική πλευρά της υπόθεσης μου.Επιπροσθέτως πρέπει να βεβαιωθείς για την ακεραιότητα των δεδομένων του συγκεκριμμένου αρχείου mpeg4 μεταφέροντας το ξανά στο N70, για να δείς αν αναπαράγεται εκεί κανονικά.Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...