Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6280 3G


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε γίνεται με dead phone flashing δηλαδή να πισωγυρίσει;

 

Ειλικρινά δεν το έχω δοκιμάσει, δεν θέλω να ξαναπεράσω από αύτό το στάδιο.. Δεν ξέρω αν γίνεται, δεν βλέπω λόγο να μη γίνεται, εκτός από την προστασία του κινητού που λογικά μένει ανέπαφη ακόμη και αν χαθεί το fw

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eδω και καποιες μερες χαλασε η καμερα του κινητου...

 

 

Οταν παταω το κουμπι της καμερας, εμφανιζει τα γραφικα για το ζουμ, το ποσες φωτογραφιες μενουν κλπ, αλλα χωρις εικονα, παραμενει το φοντο δηλαδη. Τοτε κολλαει και θελει σβησιμο και επανεκκινηση...

 

 

Θα το παω στο καταστημα της Νοκια στη Μαρτιου μπας και το κανουν (εκει το πηγα για αναβαθμιση και ηταν εξαιρετικοι και σε εξυπηρετηση και στο πως καναν το κινητο!).

Εχει κανεις αντιμετωπισει κανενα παρομοιο προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ όταν είχε πέσει το κινητό μου σε νερά αλλα δεν έφταιγε η cam έφταιγε η κεντρική πλακέτα,άλλαξα πλακέτα και τώρα δουλεύει μια χαρά η cam.
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αχα! Thanx!

 

 

 

Αυτο που φοβαμαι μονο ειναι μην το παω εκει και μου το κρατησουν καιρο... Καλη χρυση η Νοκια, καλο χρυσο το καταστημα της Μαρτιου, δεν εχω κανενα παραπονο μια φορα που πηγα εκει για αναβαθμιση, αλλα εχω ακουσει πολλα διαφορα οταν χαλανε πραματα!...:confused::ninja:

Link to comment
Share on other sites

εγώ το είχα πάει στο nokia shop του Αγίου Δημητρίου και το κοίταξε το παλικάρι την ίδια μέρα με πείρε τηλέφωνο και μου είπε τα μαντάτα και πήγα και το πήρα χωρίς να το φτιάξω και δεν μου χρέωσε τίποτα που το κοίταξε και δεν το έφτιαξα ενώ άλλοι χρεώνουν και κάτι.βρήκα ένα άλλο ίδιο με σπασμένη οθόνη έβγαλα από μέσα την πλακέτα και την έβαλα στο δικό μου μονος μου και όλα καλά.
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
hellooooooo, απορια

 

Πως γινετε να βρω τον κωδικο ασφαλειας της συσκευης?? τον ξεχασα.... :wacko:

 

Έτσι:

 

http://nfader.z-host.ru

Link to comment
Share on other sites

Έτσι:

 

http://nfader.z-host.ru

 

μπα... νομιζω δεν καταλαβες τι θελω. Αυτο που μου εδωσες δινει εναν κωδικο, αλλα οχι τον κωδικο ασφαλειας.

:ninja: SiL
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι....??

το ξαδερφακι μου εχει το συγκεκριμένο κινητο...

ξαφνικα μια μερα αρχισε να του κανει διαφορα "κουφα".....

καθε φορα που το κλεινε οταν το ανοιγε εχανε τις ρυθμισεις της ημερομηνιας και της ωρας.....και κατι τετοια...τρελα.....

επισης μια του δουλευε η αφύπνιση οταν το ειχε κλειστο και μια οχι....

 

το πηγαμε στο νοκια κλαμπ μας πηρανε 15 ευρωπουλα το κανανε update.....αλλα το προβλημα παραμενει.....!!!!!!!!:blink:

τα ιδια ακριβως...αφυπνιση γιοκ και ημερομηνια και ωρα καθε φορα που σβηνει το κινητο φτου και απο την αρχη.......

 

γνωριζει κανεις τιποτα....?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρηκα μια συσκευη με τα στοιχεια

nokia 6280

v.0592

07-09-06

RM-78

αλλα δεν εχει Ελληνικα. Δοκιμασα την επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα τιποτα. Οχι οτι εχω σημαντικο προβλημα στα Αγγλικα αλλα θα ηθελα τα Ελληνικα.Πρεπει να περασω καποια αναβαθμιση ? και αν ναι ποια και που την βρισκω ?

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα μια συσκευη με τα στοιχεια

nokia 6280

v.0592

07-09-06

RM-78

αλλα δεν εχει Ελληνικα. Δοκιμασα την επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα τιποτα. Οχι οτι εχω σημαντικο προβλημα στα Αγγλικα αλλα θα ηθελα τα Ελληνικα.Πρεπει να περασω καποια αναβαθμιση ? και αν ναι ποια και που την βρισκω ?

 

Πρέπει να αλλάξεις το product code της συσκευής. Αν ψάξεις μέσα στο forum, θα βρείς ακριβώς πως να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αλλάξεις το product code της συσκευής. Αν ψάξεις μέσα στο forum, θα βρείς ακριβώς πως να το κάνεις.

 

Επειδη κοιταξα αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι μηπως θα μπορουσες να γινεις λιγο πιο συγκεκριμμενος ?

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Επειδη κοιταξα αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι μηπως θα μπορουσες να γινεις λιγο πιο συγκεκριμμενος ?

 

Είναι μια μεγάλη και χρονοβόρα διαδικασία η οποία απαιτεί και την ύπαρξη 2-3 εφαρμογών που χρησιμοποιεί η ίδια η Nokia στο service της και τα έχουμε εξηγήσει εκτενώς και λεπτομερώς άπειρες φορές μέσα στο forum με link για όλα τα προγράμματα που χρειάζονται και πλήρη tutorials. Όταν βρω λίγο χρόνο θα προσπαθήσω να σου βρώ εγώ το θέμα. Κάπου εδώ μέσα είναι... Αλλιώς λυπάμαι αλλά δε μπορώ να κάνω κάτι γιατί πλέον δεν έχω Nokia και αυτά δε γίνονται στη θεωρία. Για να σου πω πως γίνεται θα πρέπει να το κάνω πρώτα εγώ οπότε...

 

 

EDIT: Αν θυμάμαι καλά αλλαγή product code γίνεται και μόνο με το Nemesis Service Suite (NSS) οπότε ψάξε να το βρεις στα "γνωστά μαγαζάκια" και κάνε μια δοκιμή με αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα μια συσκευη με τα στοιχεια

nokia 6280

v.0592

07-09-06

RM-78

αλλα δεν εχει Ελληνικα. Δοκιμασα την επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα τιποτα. Οχι οτι εχω σημαντικο προβλημα στα Αγγλικα αλλα θα ηθελα τα Ελληνικα.Πρεπει να περασω καποια αναβαθμιση ? και αν ναι ποια και που την βρισκω ?

 

Πρέπει να αλλάξεις το product code της συσκευής. Αν ψάξεις μέσα στο forum, θα βρείς ακριβώς πως να το κάνεις.

Ακολούθησε αυτό τον οδηγό. Βέβαια αναφέρεται στο N73, αλλά μη σε απασχολεί, η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια.

Επίσης αλλάζει και το product code που θα πρέπει να βάλεις ώστε να έχεις ελληνικά. Το ελληνικό product code είναι το 0527345.;)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

μπα... νομιζω δεν καταλαβες τι θελω. Αυτο που μου εδωσες δινει εναν κωδικο, αλλα οχι τον κωδικο ασφαλειας.

 

Συγνώμη αλλά τώρα το είδα αυτό! Βλέπετε έλλειπα σε διακοπές! :lol:

 

Φίλος πλάκα με κάνεις (όπως λέμε και στη Σαλονίκη); Μάλλον εσύ δεν κατάλαβες! Ο κωδικός που δίνει αυτή η εφαρμογούλα, είναι ο mastercode ο οποίος αντικαθιστά 100% τον οποιονδήποτε ΚΩΔΙΚΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ τον οποίον έχεις ξεχάσει, άλλαξε το μικρό σου ξαδερφάκι κατά λάθος ή θέλεις να "ραγίσεις" με δική σου πάντα ευθύνη! Απλά αντί για κωδικό ασφαλείας, εισάγεις τον mastercode και... ΤΕΛΟΣ! Μήπως εσύ ζητάς άλλο κωδικό γιατί εγώ ξέρω πολύ καλά τι λέω και τι γράφω... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια μεγάλη και χρονοβόρα διαδικασία η οποία απαιτεί και την ύπαρξη 2-3 εφαρμογών που χρησιμοποιεί η ίδια η Nokia στο service της και τα έχουμε εξηγήσει εκτενώς και λεπτομερώς άπειρες φορές μέσα στο forum με link για όλα τα προγράμματα που χρειάζονται και πλήρη tutorials. Όταν βρω λίγο χρόνο θα προσπαθήσω να σου βρώ εγώ το θέμα. Κάπου εδώ μέσα είναι... Αλλιώς λυπάμαι αλλά δε μπορώ να κάνω κάτι γιατί πλέον δεν έχω Nokia και αυτά δε γίνονται στη θεωρία. Για να σου πω πως γίνεται θα πρέπει να το κάνω πρώτα εγώ οπότε...

 

 

EDIT: Αν θυμάμαι καλά αλλαγή product code γίνεται και μόνο με το Nemesis Service Suite (NSS) οπότε ψάξε να το βρεις στα "γνωστά μαγαζάκια" και κάνε μια δοκιμή με αυτό!

 

Προφανως δεν εγινα σωστα αντιληπτος. Γνωριζω πολυ καλα ολη την διαδικασια οσον αφορα τα προγραμματα που χρειαζονται και την μεθοδολογια, απλα μου ελειπε αυτο που εδωσε παρακατω ο αλλος φιλος. Το product number για Ελλαδα.

Παντως ευχαριστω και τους δυο σας.

 

Ακολούθησε αυτό τον οδηγό. Βέβαια αναφέρεται στο N73, αλλά μη σε απασχολεί, η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια.

Επίσης αλλάζει και το product code που θα πρέπει να βάλεις ώστε να έχεις ελληνικά. Το ελληνικό product code είναι το 0527345.

 

Ευχαριστω πολυ αυτο ακριβως ζητουσα. Τωρα μονο θα πρεπει να βρω και 1 καλωδιο συνδεσης καθοτι το βυσμα του τηλεφωνου ειναι διαφορετικο απο το Ν95 που εχω.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
RE PEDIA EXW KAI EGW TO NOKIA 6280 KAI MOU VGAZI ENA PROVLIMA.OTAN PATAW TO KOUMPI TIS CAMERAS MOU LEEI O XEIRISMOS APETIXE.KAMIA LISI UPARXEI I TO PETAW KAI PERNW ALLO??
Link to comment
Share on other sites

RE PEDIA EXW KAI EGW TO NOKIA 6280 KAI MOU VGAZI ENA PROVLIMA.OTAN PATAW TO KOUMPI TIS CAMERAS MOU LEEI O XEIRISMOS APETIXE.KAMIA LISI UPARXEI I TO PETAW KAI PERNW ALLO??

 

1.Καλως ηρθες.

2. Γραφε με Ελληνικους μικρους χαρακτηρες !

3.Δοκιμασε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.

4. Κανε αναβαθμιση εαν δεν εχεις την τελευταια εκδοση

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα

εχω ενα νοκια 6280 και ξαφνικα μου κλειδωσε η καρτα μνημης sd.μου ζηταει

κωδικο προσβασης.

δεν θυμαμαι να ειχα βαλει κωδικο ουτε να ειχα ενεργοποιησει κατι τετοιο

μπορει καποιος να βοηθησει;;;;;;

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. για να γραφω εδω παει να πει οτι εχω και εγω το 6280.... θελω να αποθηκευσω στο PC ολα τα ονοματα που εχω στον καταλογο του κινητου... χρειαζεται καποιο προγραμμα? γινετε μεσω του usb καλοδιου? εαν χρειαζεται καποιο προγραμμα απο που μπορω να το κατεβασω μιας και δεν εχω το κουτι? ευχαρηστω εκ των προτερων
Vespa
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. για να γραφω εδω παει να πει οτι εχω και εγω το 6280.... θελω να αποθηκευσω στο PC ολα τα ονοματα που εχω στον καταλογο του κινητου... χρειαζεται καποιο προγραμμα? γινετε μεσω του usb καλοδιου? εαν χρειαζεται καποιο προγραμμα απο που μπορω να το κατεβασω μιας και δεν εχω το κουτι? ευχαρηστω εκ των προτερων

 

Καλησπερα

Θα κανεις συγχρονισμο των επαφων της συσκευης με το microsoft outlook

μεσω του nokia pc suite,με συνδεση του usb καλωδιου.

http://europe.nokia.com/A41157164

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

thanx... το κατεβα και το εκανα....απλα δεν μπορεσα να το συγχρονισο με το microsoft outlook αλλα δεν πειραζει υα εσωσα καπως αλλιως... τωρα ενα αλλο θεμα... εχθες επεσε πανω στο κινητο μου λιγο τσιπουρο... χεχεχεχεχεχε και λειτουργουνε τα παντα εκτος απο το πληκτρολογιο... δηλαδη ανοιγει το κινητο κανονικα αλλα δεν μπορω να βαλω τον κωδικο μου γιατι το πληκτρολογιο ολο εινια νεκρο.... τωρα εβαλα μια sim που εχω χωρις κωδικο και το κινητο ανοιξε κανονικα και λειτουργει σωστα αλλα φυσικα το πληκτρολογιο(αριθμοι) ειναι νεκρο... το πρασινο/κοκκινο και το πολυπληκτρο ειναι οκ.... τι κανουμε? που το παω? ποσο στοιχηζει? το πηγα Νοκια Club και τους λεω μονο το πληκτρολογιο ειναι νεκρο και λεει αφου δεν ανοιγει χωρις Sim για να σωσουμε τι εχεις μεσα θα χαθουνε τα παντα και εχεις προβλημα στο software....οτι να ναι....
Vespa
Link to comment
Share on other sites

thanx... το κατεβα και το εκανα....απλα δεν μπορεσα να το συγχρονισο με το microsoft outlook αλλα δεν πειραζει υα εσωσα καπως αλλιως... τωρα ενα αλλο θεμα... εχθες επεσε πανω στο κινητο μου λιγο τσιπουρο... χεχεχεχεχεχε και λειτουργουνε τα παντα εκτος απο το πληκτρολογιο... δηλαδη ανοιγει το κινητο κανονικα αλλα δεν μπορω να βαλω τον κωδικο μου γιατι το πληκτρολογιο ολο εινια νεκρο.... τωρα εβαλα μια sim που εχω χωρις κωδικο και το κινητο ανοιξε κανονικα και λειτουργει σωστα αλλα φυσικα το πληκτρολογιο(αριθμοι) ειναι νεκρο... το πρασινο/κοκκινο και το πολυπληκτρο ειναι οκ.... τι κανουμε? που το παω? ποσο στοιχηζει? το πηγα Νοκια Club και τους λεω μονο το πληκτρολογιο ειναι νεκρο και λεει αφου δεν ανοιγει χωρις Sim για να σωσουμε τι εχεις μεσα θα χαθουνε τα παντα και εχεις προβλημα στο software....οτι να ναι....

 

Το ανοίγεις συμβουλευόμενος το service manual (σου το ανέβασα εδώ), απομονώνεις την πλακέτα του πληκτρολογίου, την καθαρίζεις με ένα πολύ ελαφρώς βρεγμένο πανάκι με επίμονες αλλά απαλές κινήσεις και αν προσέξεις φθορές στις επαφές των πλήκτρων συμπληρώνεις προσεκτικά με μια ειδική αλοιφή την οποία προμηθεύεσαι από κατάστημα με ηλεκτρονικό υλικό (ξέρουν αυτοί τι να σου δώσουν αν τους περιγράψεις το πρόβλημα). Όταν λέω κατάστημα με ηλεκτρονικό υλικό δεν εννοώ πλαίσιο και τέτοιες μπούρδες, εννοώ εκείνα τα "ψαγμένα" που μόλις μπαίνεις βρωμάει τριχλωριούχος σίδηρος. Κόστος γύρω στα 5 ευρώ η αλοιφή (αν χρειαστεί) και περίπου μια ωρίτσα από το χρόνο σου! :)

 

Αν δεν έχει καταστραφεί τίποτε άλλο από το αλκοόλ και όλα γίνουν έτσι όπως πρέπει, η επιτυχία είναι σίγουρη! :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...